
Recenze filmu Gaza: Lékaři pod palbou – tento zásadní film je noční můrou. Ale svět ho musí vidět
3. 7. 2025
Největším a možná jediným selháním filmu Gaza: Lékaři pod palbou je to, že okolnosti jeho vysílání hrozí zastínit jeho obsah.
Stručné shrnutí: tento film si původně od soukromé produkční firmy objednala BBC, ale byl zrušen, když jiný dokument – Gaza: How to Survive a War Zone – vyvolal bouřlivou diskusi o nestrannosti.
Díky tomu, že se ho na poslední chvíli ujal Channel 4 a odvysílal ho včera, ve středu 2. července od 22 hodin, film Gaza: Lékaři pod palbou nyní existuje a nikdy nebylo jasnější, že se jedná o dílo, které si zaslouží být viděno.
Dokumentární film Lékaři pod palbou se prezentuje jako „forenzní vyšetřování“ tvrzení, že izraelská armáda systematicky útočí na palestinské zdravotníky ve všech 36 nemocnicích v Gaze. Podle Organizace spojených národů mají útoky stanovený vzorec. Nejprve je nemocnice bombardována, poté obklíčena. Poté je napadena tanky a buldozery a zdravotnický personál je zadržen. A jakmile je nemocnice prakticky vyřazena z provozu, vojáci se přesunou dál a celý proces se opakuje.
Jedná se o strategii, která má Gazu na dlouhá léta ochromit, říká jeden z komentátorů. Koneckonců, když je budova zničena, můžete na jejím místě postavit jinou. Ale zdravotníci potřebují roky výcviku. Okradete-li Gazu o jejich odborné znalosti, připravíte ji o šanci na obnovu. A to navzdory tomu, že zdravotníci jsou podle mezinárodního práva chráněni, jak film opakovaně zdůrazňuje.
Síla filmu Doctors Under Attack spočívá v tom, jak bez spěchu rozvíjí svou tezi. Neobsahuje žádné zjevné manipulace ani ústředního padoucha. Je však plný nepřetržitého sledu hrůz.
Vidíme lékaře, jak se snaží ze všech sil v přetížených nemocnicích bez vody a elektřiny, jak spěchají ošetřit rány, které už začaly hnít. Vidíme, jak se stávají terčem cílených útoků, jak jsou zadržováni v tajných věznicích, kde jsou mučeni a vyslýcháni. Jsou zde záběry hromadného znásilnění vojáky. Vidíme děti, zraněné a mrtvé, v obrovském počtu.
Ústřední část filmu však tvoří příběhy jednotlivých lékařů. Je tu doktor Khaled Hamouda, který vypráví o přímém útoku na svůj dům, při kterém zahynulo 10 členů jeho rodiny, a o úderu dronu, který o chvíli později zasáhl dům, do kterého přeživší uprchli. Po smrti své ženy a malé dcery se uchýlil do areálu své nemocnice, která byla bombardována a přepadena. Byl zadržen spolu s 70 dalšími lékaři a zbit.
A pak je tu doktor Adnan al-Bursh, který byl zadržen, svlečen, vyslýchán, zmizel a byl mučen. Na rozdíl od Hamoudy jeho výpověď neslyšíme, protože zemřel ve vězení. Ale slyšíme telefonáty, které předtím vedl se svou rodinou, kdy svým dětem říkal, aby se postaraly o matku. Poslechnout si jejich příběhy znamená být naplněn naprostou beznadějí.
Letos vzniklo několik silných dokumentárních filmů o palestinských územích, které buď nastínily konflikt, nebo se – jako film Louise Therouxe The Settlers – pokusily pochopit psychologii těch, kteří se rozhodli jej ještě vyostřit.
Dokument Lékaři pod útokem je však zdaleka nejnemilosrdnější. Diskuse o tom, co se stalo zadrženým lékařům, ověřená anonymním izraelským informátorem, je noční můrou. Dochází k bití. Dochází k mučení. Nejvíce znepokojující jsou popisy špatného zacházení ze strany izraelských lékařů, kteří prováděli zákroky bez anestézie a vězňům říkali: „Jsi zločinec a musíš zemřít.“
BBC vysílání filmu Lékaři pod útokem zrušila kvůli riziku, že by mohl vyvolat „dojem zaujatosti“. Toto tvrzení je však těžké sladit s tímto filmem, který pak odvysílala stanice Channel 4. Izraelská armáda byla požádána o vysvětlení v každém bodě. Události ze 7. října 2023 jsou zde zobrazeny stejně drasticky jako záběry zraněných palestinských dětí. Tvůrci filmu chápou, že sebemenší náznak zaujatosti by jejich argumentaci podkopal.
Diskuse