O důvodech nezáviděníhodného postavení České televize

22. 10. 2019

čas čtení 2 minuty

Povznesený nezájem o problémy občanů se vymstívá, za televizí pak skoro nemá kdo stát.

Česká televize svou neblahou situací jenom kopíruje průšvih, na který si zadělali liberální a prodemokratičtí politici dlouhodobým nezájmem o sociální problémy a situaci širokých skupin lidí. Nebyla v tom výrazně jiná a tah na zábavu, případně liberální politickou kritiku jí nijak velkou podporu veřejnosti nepřinesl. Proto se teď dají sbírat body rétorikou o její politické nápravě, napsal na Facebooku Ivo Bystřičan.

Strašně přitom chybí ponor do života lidí v nejrůznějších životních situcích, do otázek chudoby, dělníků, gastarbeiterů, odborů, svobodných matek, rodin, seniorů, menšin, bydlení, trhu práce, života obcí, příhraničních oblastí, klimatu, životního prostředí, sociální spravedlnosti, lokální politiky, atd. Občas se to děje, ale je toho málo. Je pár cyklů, které tvoří fazónu veřejné služby jako Náš venkov, Nedej se, Folklorika, Cesty víry – jenže, jak řekl jeden kolega – „to jsou ty poslední, kde jde ještě vidět nějaké normální lidi.“

 

Nestačí jen setrvale kritizovat Babiše, Zemana a populistické vejlupky a mít pocit hájení obyčejných lidí. Ten povznesený nezájem o problémy občanů se vymstívá, za televizí pak skoro nemá kdo stát. Na ožehavou demonstraci za její nezávislost nás přišlo smutných dvěstě lidí. Na demonstraci za zrušení koncesionářských poplatků by ale přišla plná Letná. Nechtěně to neporozumění vyjádřil Petr Dvořák na Colours, kdy na otázku, proč televize za lidmi do regionů a za jejich problémy vyráží tak málo, odpověděl – „ale my vyrážíme, jsme tady na Colours, byli jsme na Varech a takových akcí je hodně.“

To je jistě dobře, jenže o takovou PR přítomnost tady vůbec nejde. Jde o to, co se člověk dozví o sobě a své situaci v širším kontextu na obrazovce. Jsou lidi, kteří budou hájit televizi veřejné služby z principu. Pak je velká množina takových, kteří takový princip sami o sobě nedoceňují. A ty má přesvědčit program. To se neděje, a proto mají někteří politici čím dál silnější klacek v ruce. Počítám, že poslanci teď Radu ČT nesetřelí, což by zavdalo cestu k dosazení politicky služebnějších členů a nejspíš k výměně vedení. Ale půlka rady se stejně bude měnit za rok, druhá za dva. Právě tolik času má ČT k tomu, aby veřejnost přesvědčila, že tato veřejná služba je tím, za čím je potřeba stát.

0
Vytisknout
9592

Diskuse

Obsah vydání | 29. 10. 2019