18. 4. 2020
Bývalý britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt zdůraznil, že jediným způsobem jak jednat je, aby státy světa začaly podporovat nový globální systém zdravotnictví, který bude znamenat v otázkách zdravotnictví daleko intenzivnější mezinárodní spolupráci mezi státy. Bude také nutné, aby bohaté státy silněji podporovaly zdravotnictví nejchudších zemí světa.
"Globální zdravotní bezpečnost bude na seznamu oněch několika, avšak naprosto životně důležitých problémů jako globální oteplování, která vyřešíme jedině v partnerství s jinými zeměmi," řekl Hunt. "V žádném případě to neznamená, že bychom měli omezovat financování Světové zdravotnické organizace. Jedním z velkých poučení z tohoto všeho je, že pokud jde o zdravotní systémy na světě, jsme jen tak silní jako nejslabší článek řetězu. I když je Čína právem kritizována za utajováni viru v prvních etapách pandemie, situace by byla o hodně horší, kdyby pandemie začala v Africe. Mezinárodní spolupráce a podporua zdravotnictví v nejchudších zemích musí být vrcholnou prioritou, co se týče poučení, která musíme přijmout."
Nabarrovo varování je už druhý vážným varováním od Světové zdravotnické organizace. V pátek varovala Maria Van Kerkhove, šéfka jednotky vznikajících chorob a zoonoze ve Světové zdravotnické organizaci, že neexistují důkazy, že by testy na protilátky, které se nyní vyvíjejí, byly schopny ukázat, že daný jedinec má imunitu, ani že už mu nehrozí riziko, že bude nakažen COVIDEM-19 znovu.
Podrobnosti v angličtině
ZDE
Diskuse