Vivat academia, vivant professores

22. 5. 2013 / Lubomír Brožek

čas čtení 2 minuty

V blázinci se dějí roztodivné věci. Velké problémy jsou zastiňovány menšími, a ty úplně nejmenší jsou nafukovány do ohromujících rozměrů. Úplné pitomosti se pak vznášejí nad ústavní zahradou jako montgolfiéry, plněné horkým vzduchem mediálních tlachů. Blázni jsou u vytržení.

Tož se radujme. Ano, ano, už je to tady. Prezident couvl, akademická svoboda je zachráněna. A že měla namále, když její základy balancovaly na problému, který lze popsat jediným slovem: Putna. Tedy docent Putna, aby bylo jasno.

Pan docent nakonec přece jenom bude profesorem, jak na tiskové konferenci slavně zvěstoval ministr školství Petr Fiala. To je moc dobře, protože blázinec není žádný holubník. A taky potřebujeme klid na práci, že.

V Londýně usmrtili dva útočníci vojáka sekáčky na maso

22. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

V londýnské čtvrti Woolwich usmrtili dva útočníci sekáčky na maso nedaleko kasáren jednoho britského vojáka. Televizní zpravodajství ITV přineslo záběry muže, oblečeného v šedivé bundě s kapucou, který se na kameru vyjádřil: "Musíme proti nim bojovat tak, jako oni bojují proti nám. Oko za oko, zub za zub. Omlouvám se ženám, že musely být dnes tohoto svědky, ale v naší zemi jsou ženy svědky téhož. Vy lidé nebudete nikdy v bezpečí. Svrhněte svou vládu, nezáleží jí na vás."

Policisté oba útočníky postřelili.

Britská vláda zahájila zasedání svého výboru pro mimořádné události, COBRA. Premiér Cameron, který je na návštěvě v Paříži, konstatoval, že "existují známky, že šlo o teroristický útok."

Muslimské organizace v Británii vraždu odsoudily.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zeman neuvedl, proč byl proti jmenování Martina Putny profesorem

22. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

Na středeční tiskové konferenci oznámili ministr školství Petr Fiala a prezident Miloš Zeman, že Martin Putna bude jmenován profesorem, dekret mu však nepředá prezident, ale ministr školství. Zeman neuvedl důvody, proč chtěl Putnovi profesorskou funkci neudělit. Podle ministra školství Fialy Zeman Fialovi řekl, že se Putnovy aktivity "neslučují s osobnostním profilem vysokoškolského profesora".

Chybí gentlemanství a prozíravost

22. 5. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut



Obviňte mě klidně ze zaujatosti, ale nemohu se zbavit nepříjemného pocitu, že bych měl asi taky problém s jmenováním Martina Putny profesorem. (Naštěstí se mě na to nikdo neptá.) Prostě mi nepřijde, na základě oněch dlouholetých zkušeností z práce na britských univerzitách, že se univerzitní profesor chová tak, jak se Putna chová na tom protiruském videu. Nejde mi o projevování názorů, ale o formu. Aby nebylo mýlky, je přijatelné, dokonce žádoucí, aby univerzitní profesor fungoval jako advocatus diaboli, aby zpochybňoval establishmentový status quo. Jenže jde o tu formu. Potíž je, že akademikovy argumenty by měly být věcné, neemocionální, inteligentní a uměřené. Tohle všechno přece na tom Putnově protiruském videu chybí (a politováníhodným měřítkem posunutí hodnot některých příslušníků české společnosti je to, že server IDnes označil Putnovo protiruské video za "vtipné". Naplňuje mě to tak trochu zoufalstvím, protože Putnovo protiruské video je snad všechno, ale vtipné určitě tedy ne, ledaže se v ČR už zapomnělo, co je humor.)

Co nám (ne)dala kauza M. C. Putny

22. 5. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 11 minut

V podstatě až dnes (22. 5. 2013) je možno se důkladněji zabývat kauzou, jíž média přisoudila mimořádný význam a která společností hýbala několik dní. Téměř hamletovská otázka zněla: Jmenovat, či nejmenovat? Miloš Zeman vyjádřil své výhrady ke jmenování M. C. Putny profesorem -- a hned se potýkal s několika závažnými obviněními:

1) Z autoritářského, totalitního (sic) chování (div se nebilo na poplach, že zde máme opět únor 1948, a vůbec se neřešilo, zda prezident smí navrženého kandidáta nejmenovat)

2) Z chování diskriminačního, kdy prý prezidentovi vadí deklarovaná homosexualita uchazeče (což prezident popřel, aby oznámil, že mu nevadí homosexualita ani zastání se práv homosexuálů, ale je pro něho nepřijatelná forma, k níž budoucí profesor ve svém protestu sáhl)

Studentské jaro: Jsme proti segregaci akademiků

22. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Brno, 22. května 2013

Výzva docentům a docentkám čekajícím na jmenování do profesorského stavu

Honorabiles paní docentky a páni docenti,

dovolte nám, abychom Vám pogratulovali k návrhu na uvedení do profesorského stavu. Cítíme však jako nezbytné Vás touto formou požádat o zvážení možnosti žádosti o předání jmenování profesorem alternativní formou.

Velice si vážíme ústupku, který pan prezident učinil a umožnil jmenování doc. Putny profesorem. Tohoto ústupku si vážíme i přes motivy, které k původnímu zápornému postoji vedly, ať už byly jakékoliv. Avšak nemůžeme souhlasit s podmíněním jmenování předáním jmenování z rukou ministra školství a nikoliv prezidenta republiky. Toto podmínění nám přijde naprosto nedůstojné a směřující k rozdělení akademické obce na plnohodnotné a podřadné akademiky. Takováto segregace je nejen naprosto nedůstojná, ale i velice riziková a pošpiňuje vážnost celého jmenování.

Na křižovatce

22. 5. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 6 minut

Sleduje-li člověk delší dobu dění na české politické scéně, může ho v posledních dnech napadnout, zda se Praha nestala jakousi forbínou (z němčiny označení prostoru před jevištěm).

Odehrává se snad v Praze v malém, co bude přeneseno na celorepublikovou úroveň? V Praze je živo, radní jsou v pohybu a primátorské křeslo se výrazně kymácí.

Zeman ustoupil

22. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

Miloš Zeman jmenuje profesorem Martina C. Putnu. Prezident se tak dohodl na schůzce s ministrem školství Petrem Fialou s podmínkou, že diplom Putnovi předá ministr školství.

Miloš Zeman zároveň ministrovi navrhl, aby mu bylo odebráno ceremonialní právo jmenovat profesory.

Podrobnosti ZDE

(Pozn. red.: Připravená novela vysokoškolského zákona už obsahuje vyloučení prezidenta z procesu jmenování akademických hodnostářů - viz ZDE)

Miroslav Vlk: Akademická svoboda

22. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

V posledních letech jsem několikrát vstupoval do prostoru akademické svobody a stavěl se za požadavky studentů nebo se s jejich úsilím ztotožňoval.

Před několika lety to byl spor Univerzity Karlovy s Ministerstvem školství ČR o reformu vysokoškolského studia, před časem zase protest jihočeských studentů proti úzké spolupráci sociálních demokratů po vyhraných krajských volbách s komunisty a jejich totalitně angažovanými straníky.

Dnes vyslovuji svou podporu rektorovi Univerzity Karlovy, profesoru Hamplovi, v jeho rozhodném úsilí o ochranu akademických svobod a nezávislosti proti bezprecedentnímu zásahu prezidenta Zemana do těchto svobod, a sice v kauze jmenování profesorem docenta M. C. Putny.

Domnívám se, že nelze spojovat svobodu rozhodování příslušných akademických grémií s osobní názorovou orientací kandidáta, i když se mi nemusí vůbec líbit, a nemusím s jednáním dotyčného nikterak souhlasit.

Uvedený zásah se podobá ideologickému kádrování minulého totalitního režimu jak v oblasti akademických svobod, tak v osobním životě člověka. Tento postoj je i preventivní obranou mé vlastní svobody.

Zdroj - stránky kardinála Vlka ZDE

Česká televize rozhovor s Dominikem Dukou zkreslila

22. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

Tisková zpráva pražského arcibiskupství

Dovolujeme si Vás upozornit na nahrávku rozhovoru, který Dominik Duka poskytl redaktorce České televize 18. května 2013 - upozorňujeme, že slova pana kardinála byla vytržena z kontextu, úvaha pana kardinála měla daleko širší kontext a jinačí pointu, než že by některou stranu sporu podpořil či nepodpořil.

Pan kardinál ve skutečnosti řekl: "opravdu nemohu komentovat každou událost (...) můj názor je takový, že tady se musí kompetenčně dojít k nějakému závěru, protože si myslím, že není možné, aby ze statutárů, kteří podepisují určitá rozhodnutí, byli vlastně jenom, když to řeknu po polsky, "dziadki podpisowymi", tady se musí najít nějaká cesta. Ale myslím, že ta kauza nebyla rozhodnuta, tak bych do ní ani nevstupoval".

Nehoráznosti

22. 5. 2013

čas čtení 3 minuty

V článku Borise Cveka "Může být katolík otevřeným homosexuálem?" jsou uvedeny naprosté nehoráznosti, na které bych rád upozornil,píše Pavel Letko. Takové množství chyb snad nelze považovat za omyl. Autor si zcela vymýšlí. Pan Cvek tvrdí, že sv. Augustin a sv. Monika schvalují bití manželek. Přitom na uvedeném místě (Vyznání, kn. IX. kap. IX,) sv. Augustin popisuje takové jednání sv. Moniky, které by musel doporučit nejen každý psycholog, ale i jen trochu myslící člověk. Doporučuje tváří tvář prchlivému muži zachovat klid a pokusit se odpovídat na hněv mírností. O schvalování bití nemůže být ani řeč. Podobně citovaný 1Kor. 5,5 se netýká jednání s kacíři, ale jednání s tím, kdo se vydává za křesťana a přitom souloží s ženou svého otce.

Nad "dopisem Pragováků" č. 2

22. 5. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Dnes ráno jsem byl obeslán níže přiloženým dopisem příznivců rozhodnutí Miloše Zemana porušit vysokoškolský zákon a svévolně nejmenovat Martina C. Putnu profesorem. Tento text, z nějž navzdory akademickým titulům některých signatářů v hustých hnědých kapkách crčí resentiment a homofobie, je názornou ukázkou toho, s čím si to "levicový" prezident Miloš Zeman cíleně zahrává a jaké lidi oslovuje.

Kritický odstup, bez umanuté nenávisti na tu či onu stranu

22. 5. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Krátký citát z facebookové diskuse

Snažím se nebýt na žádné straně barikády a hodnotit záležitosti věcně. Uznávám, že kdykoliv se vrhnou všechna pražská média proti nějaké věci, vede mě to k zpozornění a nedůvěře. Prostě nemám rád nekritické a umanuté mediální kampaně proti Chartě 77, či "na obranu Angely Daviesové", tím jsem poněkud definován sedmdesátými léty v Československu.

Řekl bych, že normální očekávání by mělo být, že když prezident zpochybní určitou věc, má k tomu dobré důvody a dám mu benefit of the doubt do doby, než se řádné vyjádří. Uznávám, že zatím to vypadá, že celá záležitost byla z hlediska prezidenta a jeho kanceláře pojednána skandálně nekompetentním způsobem. Myslím si však, že postoj s odstupem, kdy do hodnocení nezasahují předchozí předsudky, by měl být použitý v každém případě a vždycky.

Potíž je, že v tisíci případech se prokázalo, že to, co píší pražská média, nebývá pravda. A reakce publika je tím pak ovlivněná, velmi silně. Pamatujete si, jak v lednu 2001 demonstrovalo na Václavském náměstí 60 000 lidí proti "puči" v České televizi? A západní média psala, jak v Česku probíhá nová sametová revoluce?

Zeman neměl jiné důvody nejmenovat Putnu než jeho občanské postoje. Jde o naprostou frašku

22. 5. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta

Zcela "nestranně a nezaujatě" dnes prezident Zeman k důvodům svého chování v kauze Putna prohlásil:

"Této osoby si na základě důkazů, které jsem panu ministrovi předložil, absolutně nevážím."

ZDE

A o jaké "důkazy" se jedná? "Jeho důvody vycházejí z přesvědčení, že aktivity pana docenta se neslučují s osobnostním profilem vysokoškolského profesora," vysvětluje ministr, přičemž se jemně distancuje od občanských aktivit Martina C. Putny.

Jinak řečeno: Miloš Zeman od počátku neměl ani nemá v ruce naprosto nic relevantního, co by mohlo odůvodnit jeho nejmenování Putny profesorem. Je to od počátku až dokonce krystalicky čistý případ mocenské zvůle.

Zastávat se mocenské zvůle a pokoušet se konstruovat údajné důvody tam, kde zjevně žádné nejsou, to ovšem nemá co dělat s "nestranností" ani s "nezaujatostí".

Co takhle kritizovat zlepšování vztahů s Německem prostřednictvím parodie Adolfa Hitlera?

22. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta



Právě jsem zhlédl předvolební klip Martina C. Putny , záležející v parodování Ruska, Putnova skorojmenovce (jediný názna vtipu v celém klipu) a strašení hrozbou užších vztahů s Ruskem, píše Jiří Kouba.

Podobný druh vtípků záležejících v užití prsním přízvukem vyslovovaných česko-ruských slov jsme provozovali tak asi ve 12 letech, pokud mne paměť neklame. Od docenta bych čekal jinší výkon , snad i argumentaci.

Jak by se asi vyjímal klip proti politikovi slibujícímu zlepšení vztahů s Německem, který by spočíval v evokování reálií Třetí říše? Třeba za pomocí Hitlerova frenetického přízvuku .

Proč je tomu jinak s klipem, který spojuje kapitalistické Rusko s dávno zaniklým Sovětským svazem ?

Neudržované silnice

21. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

Pane Čulík, když takhle čtu v Britských listech různé články o tom, zdali jmenovat či nejmenovat Putny a vzpomenu si na svoji cestu do práce po neudržovaných silnicích a do toho si ještě vzpomenu na silnice v Rakousku, tak je mi tato profesorská kauza putna, píše Eric Mavler. Dle mého názoru stav našich silnic stojí za větší pozornost a je mnohem pálivější problém, vždyť to souvisí s bezpečností silničního provozu a dobrým stavem tlumičů auta, které pak dříve zastaví, pokud jsou v pořádku. Předem děkuji, aspoň za malé zamyšlení a doporučuji se projet po silnicích Vysočiny a Moravy.

Mezi Holešovem 8.12.2011 a Václavským náměstím 7.4.2013

22. 5. 2013 / Josef Mrázek

čas čtení 8 minut

Osmého prosince 2011 jsem přijel do Holešova, protože se zde mělo sejít několik na sobě nezávislých aktivistů, aby jednali o nápravě politicko-morální situace v ČR. Chtěl jsem u toho být, protože toto jednání, vhodně pořádané uprostřed Moravy, mohlo vést k potřebnému soustředění úsilí roztříštěných center nespokojenosti, zvláště když bychom vystoupili se všeobecně přijatelnou vizí, jak dělat politiku lépe. Měl jsem takový návrh a zkušenosti a doufal jsem, že se mi podaří odvrátit jednající od prosazování osobních zájmů a neracionálních přístupů, což by znovu zklamalo naděje nespokojených a demobilizovalo je.

Levice ode zdi ke zdi

22. 5. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 38 minut

Jaká je situace jednotlivých levicových politických stran a jejich kondice? Které jsoucí subjekty máme brát vážně a které naopak ne? To jsou otázky, které si musí klást každý "průměrný" volič, vidí-li babylón názorů, jehož hlasatelé se řadí sami mezi levici. Co je tedy "levice"?

Havlismus a hájkismus

22. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

Vážený p. dr. Hájku, k Vašemu článku Sprostota a vulgarity k homosexuálním pochodům patří. Prezident Zeman poprvé narazil na moc havlistů. Vydrží? uveřejněnému dne 21.5.2013 na http://www.protiproud.cz.

Vaše urputné přisuzování atributu tzv. "havlismu" všeho a všem, co není v souladu s Vašimi politickými a obecně světonázorovými postoji, mne dlouhodobě naplňuje rozpaky a stále více i studem. Rozpaky nad Vaší zaťatostí při nalézání stop vlivů v myšlení určitých lidí a vzniku a podobě událostí , kde, zřejmě v kodu duchovní konspirace, Vám tak blízké, tento "havlismus" sehrává iniciační roli. Stud pak nad neomaleností formy s kterou tento rádoby inspirativní , myšlenkový a názový "protiproud" vnášíte do veřejného prostoru, píše Karel Kmoch.

Norské fondy: Příležitost pro český výzkum

22. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

tisková zpráva

Výzkumné organizace a malé a střední podniky budou moci již od podzimu čerpat nemalé prostředky z Norských fondů (téměř 350 mil Kč). Jednotlivé projekty, zaměřené na zdraví, životní prostředí, sociální a humanitní vědy, budou podpořeny částkou až 25 mil Kč.

Jediné, co potenciální příjemci potřebují, je najít partnera v Norsku. V tom může pomoci například oboustranné setkání žadatelů, které se uskuteční ve dnech 30 -- 31. 5. 2013 v Praze. Vyhlášení prvních výzev proběhne již v červnu.

"Jsme připraveni českým subjektům pomoci najít vhodného partnera", deklaroval výkonný předseda AVO Václav Neumajer.

Oboustranné výhody spolupráce zdůraznil také Jesper Simonsen z Research Council of Norway: "Předchozí česko-norské projekty byly úspěšné, proto jsme prostředky programu trojnásobně navýšili".

Více informací o Norských fondech je možné nalézt ZDE

Kardinál Vlk podporuje jmenování Martina Putny profesorem

22. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

Akademická svoboda

V posledních létech jsem několikrát vstupoval do prostoru akademické svobody a stavěl se za požadavky studentů nebo se s jejich úsilím ztotožňoval... Před několika léty to byl spor Karlovy university s ministerstvem školství o reformu vysokoškolského studia, před časem zase protest jihočeských studentů proti úzké spolupráci sociálních demokratů po vyhraných krajských volbách s komunisty a jejich totalitně angažovanými straníky... Dnes jsem vyslovil svou podporu jeho Magnificenci rektorovi UK profesoru V. Hamplovi v jeho rozhodném úsilí o ochranu akademických svobod a nezávislosti proti bezprecedentnímu zásahu presidenta M. Zemana do těchto svobod v kauze jmenování profesorem docenta M. C. Putny. Domnívám se, že nelze spojovat svobodu rozhodování příslušných akademických grémií s osobní názorovou orientací kandidáta, i když se mi nemusí vůbec líbit, a nemusím s jednáním dotyčného nikterak souhlasit. Uvedený zásah se podobá ideologickému kádrování minulého totalitního režimu jak v oblasti akademických svobod, tak v osobním životě člověka... Tento postoj je preventivní obranou i mé vlastní svobody...

Kardinál M. Vlk

Zdroj: ZDE

Narůstá napětí mezi Izraelem a Sýrií:

Přestřelka na Golanských výšinách

22. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

Syrská armáda hlásí, že zničila izraelské vojenské vozidlo, které podle ní překročilo linii příměří na Golanských výšinách. Podle izraelské strany bylo vozidlo pouze poškozeno a nikdo nebyl zabit.

Špičky ČSSD: chceme snižovat závislost na fosilních palivech

22. 5. 2013

čas čtení 4 minuty

Tisková zpráva Hnutí Duha

Špičky ČSSD zahájily věcnou a politickou diskusi o návrhu zákona, jež sníží českou závislost na drahé ropě a plynu i na uhelných dolech. Nová legislativa srazí účty, které domácnosti a podniky platí za energii, sníží znečištění, oživí ekonomiku a vytvoří nová pracovní místa. Zákon navrhlo Hnutí DUHA v rámci iniciativy Velká výzva.

Zbraně mají červenou nikoliv zelenou, varuje happening aktivistů

22. 5. 2013

čas čtení 3 minuty

Společná tisková zpráva kolektivů Food Not Bombs a ProtestFest, Brno

Na to, co přináší vývoz zbraní z České republiky, upozorňuje dnešní happening brněnské skupiny Food Not Bombs (FNB) a kolektivu ProtestFest. Stejně jako je symbolem právě zahájeného zbrojního veletrhu IDET zelená barva jeho loga, červená voda v kašně na Moravském náměstí má připomenout především krev obětí konfliktů či válek a utrpení, které jim vývoz a obchod se zbraněmi přináší. Česká republika byla navíc v minulosti za problematický export vojenské techniky několikrát kritizována. Fotografie z happeningu najdete v příloze tiskové zprávy.

Zeman v Brně odmítl diskusi, slivovici i popelníček

22. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

Přes sto lidí se v úterý odpoledne sešlo v Brně před Nejvyšším soudem, aby vyjádřili nesouhlas s počínáním prezidenta Zemana. Od prvních chvil bylo jasné, že akce nebude jen vyjádřením nesouhlasu s nejmenováním doc. Putny profesorem, ale bude mít mnohem širší záběr. Organizátoři se pokusili prezidenta Zemana při jeho příjezdu oslovit, ten však nabídku přivítání a pozvání ke krátké diskusi odmítl.

Zeman vs Putna a ohrožené "akademické svobody"

21. 5. 2013

čas čtení 5 minut

Ráda bych se zde jen velmi stručným příspěvkem zařadila do diskuse "Zeman vs. Putna", i když je možné, že tyto -- poněkud nuancovanější názory na spor -- jistě v různých podobách zazněly, píše Daniela Tinková.

Pan docent M. Putna bezesporu patří k akademikům s originálním myšlením a jeho veřejné angažování a komentování záležitostí Rei publicae je ve své podstatě pozitivem -- ostatně od akademika s humanitním vzděláním se to (tak trochu) očekává nebo by se očekávat mělo. Způsob a míra tohoto "angažování" už trochu závisí na vkusu dotyčného (a jeho publika) -- Quod licet Iovi... - to, co si v předvolebních klipech může dovolit nějaký "přerostlý puberťák" Jirka Mádl (cílící také na podobnou či mladší věkovou skupinu) působí, podle mého názoru, u profesora in spe poněkud trapně. K tomu se zde i jinde ovšem vyjadřovali i jiní. Nicméně tuto samotnou skutečnost bych asi opravdu nepovažovala za -- ať už základní či zástupný - důvod jeho ne-jmenování profesorem přední české univerzity.

Miloš Zeman a Dr. Miroslav Tyrš

21. 5. 2013 / Pavel Drs

čas čtení 1 minuta

Spojitost těchto dvou osobností není na první pohled zřejmá. Nepředpokládáme totiž, že by Miloš Zeman vzklopkou na hrazdě uctíval památku velkého obrozence. Přesto kupodivu nejde o čistě surrealistické seskupení.

Pokud do scénáře dodáme další dvě jména, objeví se souvislosti historicky nápadně podobné. A to přesto, že okolnosti, které jim předcházely, se odehrály jedna v devatenáctém a druhá v jedenadvacátém století.

28097

Ateistický heterák zdraví prezidenta i Putnu

21. 5. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 5 minut

Vkus hlavy státu není kritériem práva ani akademické svobody. A prezident REPUBLIKY nesmí být senilní mocnář, jehož soukromá vůle a soukromý názor stojí nad zákonem. Protože republika je státním útvarem, kde zákon je nadřazen všem - i prezidentovi.

Když prezident Zeman ohlásil, že nebude jmenovat doc. Putnu profesorem a důvody nezveřejní, protože Putnu nechce ponižovat, nepodlehl jsem hned mediální hysterii, neboť mohou existovat v mezích prezidentského práva (a odpovědnosti) důvody, proč tak nemůže učinit. Nee, nemusel by to být zatajený trestný čin. I morálka může mít obecně akceptovatelné limity, které by odůvodňovaly prezidentovu reakci... A byly indicie, že tomu tak může být.

Pokrytectví nejhrubšího zrna

21. 5. 2013 / Josef Babor

čas čtení 2 minuty

Pan rektor Jihočeské univerzity Grubhoffer se rozhořčeně dovolává akademických svobod a zaštiťuje se přitom apolitičností vysokoškolského prostředí. Přitom on sám osobně byl ústřední postavou politického útoku proti demokraticky zvolené radní jihočeského kraje.

Pan rektor tím zřejmě naznačuje, že prezident rektorům do jmenování profesorů mluvit nesmí, zatím rektoři smějí mluvit do jmenování demokraticky zvolených radní? Není to pokrytectví nejhrubšího zrna?

Causa Putna - analýza

Putniáda pohledem práva

21. 5. 2013 / Martin Kunštek

čas čtení 17 minut

Causa nejmenování Martina C. Putny profesorem, které avizoval prezident Miloš Zeman, rozvířila ve společnosti řadu vášní. Jak se má celá věc z právního hlediska?

Upřesnění k profesuře Oskara Krejčího

21. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

Volal jsem Oskarovi Krejčímu kvůli poznámce v textu Martina Kunšteka Putniáda pohledem práva, že "Václav Havel nejmenoval prof. Oskara Krejčího, který ...". Oskar Krejčí mi sdělil, že nikdy nebyl Václavu Havlovi navržen, takže informace Martina Kunšteka je zavádějící. Byť asi všichni víme, že o profesuru požádal raději v Banské Bystrici, protože v ČR by asi neprošel, upřesňuje Karel Růžička.

Nucená otcovská dovolená

21. 5. 2013 / Věra Říhová

čas čtení 5 minut

K současné diskuzi o nucené otcovské dovolené mohu připojit i zkušenost naší rodiny. Můj syn byl na otcovské dovolené proti své vůli, protože jeho partnerka opustila dítě ve věku 7 měsíců, kdy se stala závislou na příjmu svého partnera.

Nejenom, že ji to doma přestalo bavit, ale objevil se u ní pocit ztráty svobody, kterou nehodlala trpět, pocit nespravedlnosti a ženské diskriminace. Protože my obě babičky jsme pracovaly a nemohly jsme se dítěti věnovat tak, jak si matka představovala, otec pracoval 6-7 dní v týdnu od slunka do slunka, připadala si matka odstrčená a ublížená a své dítě začala nenávidět jako zdroj svého utrpení.

Jsme Anonymous

21. 5. 2013 / Lubomír Brožek

čas čtení 6 minut

Běda národu, který nemá hrdinů, vmete hořce Galileovi do tváře jeho fámulus, poté co Mistr při slyšení před Svatým oficiem odvolal své učení. Běda národu, který hrdinů potřebuje, opáčí v Brechtově hře lakonicky Galileo.

Kolikrát v historii už se takto roztříštily zklamané iluze mládí o drolivé zdivo reality, na němž si testují odolnost svých čel paličatí snílci. Dokud zeď stojí a odolává, říká se jim odpadlíci, ztroskotanci a zaprodanci. Když padne, stávají se z nich hrdinové a na místě bývalé zdi vyroste nová (a každá vždycky "navěky a nikdy jinak"), na níž se později objeví pamětní deska, která vděčnému národu připomíná jejich nehynoucí slávu. Kolik zdí už takto padlo, kolik odpadlíků se změnilo v hrdiny. A naopak. Jenom ta otázka je stále stejná: Potřebuje národ hrdiny? Cynik by možná odpověděl: Jak kdy (a jak které).

Hysterie kolem jmenování Martina Putny

21. 5. 2013 / Věra Říhová

čas čtení 4 minuty

Kolem jmenování akademika Martina Putny se strhla hysterická diskuze na základě obyčejných spekulací. Dokonce se kvůli tomu sepisují petice a pořádají demonstrace. Prezident Zeman se ukázal nebýt loutkou podepisující bez diskuze vše, co se mu podstrčí. Dovolil si mít právo vyjadřovat se k práci jiných a zaujímat své stanovisko. Neslýchané. Pro mě osobně je to dobrá zpráva. Budeme si muset nejspíše zvyknout, že prezident Zeman bude svou zemi řídit.

Petice a demonstrace na základě spekulací je pro mě zpráva špatná. Chápala bych je jako nátlakový prostředek po několika marných diskuzích a porad akademické obce s prezidentem republiky, kde by si vše z očí do očí vysvětlili a ukázalo se, že důvody jsou soukromého charakteru pana prezidenta. Ale toto je pouhá hysterie postavená na myšlence, co si to ten prezident dovoluje. Takový humbuk tu nebyl ani proti Drábkovým nuceným pracím.

Poznámka na okraj: profesura a sociální antropologie

21. 5. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 2 minuty

Kauza Putnova jmenování je zřejmě problematičtější než se zdá: profesně je Putna literární historik. Ale profesura se týká nikoliv literární historie, ale oboru sociální antropologie, která se navíc na FHS UK nevyučuje.

Nicméně je potřeba dodat na okraj, že oprávnění pro habilitační a profesorská řízení pro obor sociální antropologie však fakulta má od roku 2007, kdy končil ve funkci první děkan fakulty Jan Sokol. Katolicky pojatá kulturní a sociální antropologie by byla zcela určitě "hnízdem" pro další expanzi křesťanů (byť rebelsky liberálních) do sekulárního společenskovědního vzdělávacího procesu. A to může být problém... Pro jednu i druhou stranu, i když pro každou z jiného důvodu.

Ivan Odilo Štampach z jiných pozic než já, ale poctivě a hloubkově analyzuje Zemanův krok v této věci v Deníku Referendum. K tomu několik podoteků:

Může být katolík otevřeným homosexuálem?

21. 5. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 10 minut

Dovolím si krátkou reakci na poznámky Štěpána Kotrby o podivnostech profesury pana Putny. Putna je prý literární historik a profesuru má dostat ze sociální antropologie, což je špatně. Rád bych poukázal na to, že humanitní obory jsou navzájem prorostlé a nedělí je nějaká exaktní hranice. Proto mohl být např. filozof Richard Rorty profesorem srovnávací literatury na Stanfordu (jedna z nejprestižnějších univerzit na světě), ačkoli přímo ze srovnávací literatury žádné dílo nenapsal. Posunul ovšem filozofii do literárního žánru a filozoficky se odvolával na díla některých literátů, např. Milana Kundery. Důležité je, že tohle mají posoudit odborníci, tedy vědecké rady fakulty a univerzity, a ty to udělaly. Štěpán Kotrba není v téhle věci odborníkem a má-li nějaké námitky, měl se účastnit veřejného zasedání těchto rad a tam je vznést. Dostal by patřičnou odbornou odpověď.

Jak proti sobě poštvat všechny na světě - s výjimkou katolické hierarchie

21. 5. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

1. Máte-li sebemenší možnost pomstít se svému kritikovi zneužitím pravomocí, které vám podle zákona nenáleží, a přitom se zavděčit potenciálnímu politickému spojenci, udělejte to.

2. Že tím znevažujete práci vědecké rady Univerzity Karlovy, jediné vysoké školy, jejíž diplomy byly na Západě uznávány i v době komunismu, a tím vlastně de facto i celé vědecké obce, jsou nutné vedlejší náklady - neváhejte.

3. Když začnete neurčitě naznačovat o důvodech a zamotávat se do výmluv, že už nevíte, kudy kam, uražte kromě akademiků pro jistotu ještě taky gay lobby. To funguje úplně skvěle, vzpomeňte si na Topolánka.

4. Když o vašem konfliktu s gay aktivistou začnou psát západní média, uražte i tato média...

P.S. Jakkoliv se lze právem pohoršovat nad postojem prezidenta k ústavně zaručeným právům sexuálních menšin - ostatně stejně jako třeba nad jeho minimálně nevkusným vtipkováním o znásilňování během kampaně - problém zde není možno redukovat na tyto jednotlivé postoje. I když nakonec v kauze Putna podle všeho neslavně ustoupí, bude se nadále pokoušet získávat další a další pravomoci nad rámec zákonů a ústavních zvyklostí. Proto kromě novely vysokoškolského zákona, která jednoznačně vyloučí prezidenta z procesu udělování vědeckých hodností, je třeba co nejrychleji zpřesnit jeho ústavní pravomoci tak, aby byl jeho nekonečným mocenským nárokům nasazen náhubek a Česká republika nebyla za nějaký čas nucena řešit zase další aféru typu "Baštova kufříku s Putnovými kompromateriály".

Jaklova "jednoduchá" pravda o amnestii

21. 5. 2013 / Jiří Baťa

čas čtení 7 minut

Všechno je marné, všechno je marné, ani tisíceré vysvětlování pana Jakla nevysvětlí podstatu a záměr amnestie V. Klause, potažmo její problematickou abolici. Pan Jakl, jak píše v Neviditelném psu , se tisíckrát snažil objasnit amnestii, což už považuje za nudnou pravdu. Z jeho hlediska toto konstatování plně chápu, což je však pravý opak toho, co se snaží veřejnosti vysvětlit, která to ovšem navzdory jeho až nudným ospravedlňováním přesto nechápe. Problém je v tom, že co pan Jakl považuje za "nudnou" pravdu, ostatní za pravdu (byť třeba jen poloviční) nepovažují. Může se stát, že se bude ještě dále tisíckrát opakovat, pravda se podle něj stane super nudnou, ale jak některé skutečnosti nasvědčují, pravda je někde úplně jinde. Pan Jakl je znám svou sveřepou umíněností, neobjektivností a hlavně oddaností V. Klausovi až za hrob. To u něj vytváří potřebu servilní obhajoby všeho, co pochází od V. Klause, případně jeho blízkého odéru.

Ke jmenování profesorů

21. 5. 2013 / Jiří Jírovec

čas čtení 7 minut

V souvislosti s váháním presidenta Zemana zda jmenovat docenta Putnu profesorem se objevují názory, které mi připadají poněkud naivní.

Představa, že ukončení jmenovacího procesu na úrovni university tak nějak odstraní systém "držet hubu a krok" je nesmyslná. Jistě, český systém zastaral tím, že vedle dřívějších státních vysokých škol vznikla celá plejáda zařízení soukromých, takže jmenování "privátních" profesorů presidentem je snadno napadnutelné jako zasahování do obchodní činnosti.

Putna, Zeman a katolická církev

20. 5. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Ten člověk je morálně nehodný. Nikdo neví proč. A je u nemravnosti vůbec nutné znát důvod? Není, zejména ne u minorit. Takového to bylo u církví vždycky: sodomité (rozuměj homosexuálové), bastardi (rozuměj nemanželské děti), coury (rozuměj svobodné matky -- maminka mého dědy byla ještě v roce 1917 jako svobodná matka farářem vyobcovaná z vesnice). Ti jsou špatní apriori. Pro správnou morálku musela být vždy vrstva těch ponížených, proti nimž "my normální" jsme správní. Aneb jak se píše v evangeliu: děkuji Ti, Bože, že nejsem jako tento celník. Tato slova říká ovšem farizej. Co na tom, že Kristus právě farizeje kritizuje a celníka, který vyznává Bohu své viny, chválí? Vždyť o Krista nejde, nejde ani o skutečnou morálku, jde o moc, vliv, majetky.

Řekl Klaus něco nového? Ne. Řekl jen to, co víme všichni už minimálně dva roky

20. 5. 2013 / Jiří Baťa

čas čtení 5 minut

Exprezident V. Klaus jakoby se probudil z dlouhého zimního spánku a sdělil nám, resp. posluchačům VŠE něco, co by nás "asi" mělo ohromit. Neohromilo, spíše zklamalo, neboť to byl on, kdo stál v čele státu posledních 10 let, byl to on, který mohl svým způsobem kormidlo směřování vývoje ve společnosti více či méně ovlivnit. Bohužel zůstalo u toho méně. Pokud zapátráme v jeho projevech a vyjádřeních zjistíme, že to bylo něco na způsob: řeč se vede a voda teče dál. Jinými slovy, řekl toho vždy tolik, že v konfrontaci s realitou je výsledek špatný, ne-li mizerný. Jestliže před dvěma lety v novoročním projevu konstatoval, v jaké dobré pozici se nachází náš stát, že se lidé mají nejlépe od r. 1989 a že je přesvědčen, že tato vláda (dosud dehonestačně vládnoucí) jde správným směrem a vyvede společnost z nejhoršího, pak jsou slova, přednesené na přednášce Vysoké školy ekonomické prázdné, falešné, nic neříkající.

Oranžový klub se dobývá do otevřených dveří

20. 5. 2013

čas čtení 3 minuty

Se zájmem sleduji veskrze zajimavou diskusi na téma zavedení povinné rodičovské dovolené pro otce. Slovíčka o svobodě zde létají z jedné strany na druhou jak o Francouzké revoluci :) . Rád bych přispěl svou troškou - otce, který se svého času mezi prvními rozhodl, tohle prohození "rolí" vyzkoušet na vlastní kůži, píše Daniel Bosák.

V roce 2003 se nám narodil synek a to byl začátek diskuse mezi námi, jak dál s výchovou, kdo bude vydělávat a kdo bude doma. Manželka si s ním užívala onu dobu dovolené mateřské do jeho věku šesti měsíců. Od této chvíle až do jeho třech let jsem se stal "otcem na rodičovské dovolené" já. V našem malém městě takovým "exotem", kdy nad Vámi chlapi ohrnují nos a ženy sledují zda to zvládáte. Bylo mi to jedno. Jak šel čas chlapi se ptali jaký to je, a že "jsem dobrej, jak jsem to ženským natřel".

Na které obory by se měla zaměřit veřejná podpora výzkumu a vývoje v České republice?

20. 5. 2013 / Václav Hořejší

čas čtení 5 minut

Neustále slyšíme o potřebě "transformace" systému českého výzkumu a vývoje. Myslím, že současná institucionální podoba českého výzkumu a vývoje, která je výsledkem dlouhého historického vývoje a v posledních 20 letech prošla výraznou transformací, je v principu docela vyhovující. Je založená na silném univerzitním i veřejném neuniverzitním sektoru (hlavně pracoviště AV ČR), které intenzivně spolupracují. Jediné, co by asi bylo potřeba udělat, je další snížení počtu rezortních poskytovatelů institucionálních a hlavně účelových prostředků (zrušit všechny rezortní grantové agentury a získanými prostředky posílit GAČR).

MPO by nemělo administrovat žádné výzkumné a vývojové programy -- vše by mělo přejít na GAČR a (snad) TAČR (o užitečnosti této agentury nejsem přesvědčen). Podle mých zkušeností MŠMT velmi dobře administrovalo programy "Výzkumná centra" i NPVII.

Určitě by bylo potřeba definovat malý počet "výzkumných universit" a jen na nich podporovat výzkum; ostatní vysoké školy by měly poskytovat v první řadě kvalitní profesní vzdělávání nevyžadující vědec.

Liškovo pokrytectví mě pobuřuje

20. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

Shromáždění proti neudělení profesury Martinu Putnovi absurdně organizuje předseda SZ Ondřej Liška, který se asi chce prezentovat jako "obhájce akademických svobod".

Považuji Zemanovo jednání za nepochopitelné (leda by doložil něco jako plagiátorství).

Nicméně - pokud se předseda SZ Liška prezentuje jako obhájce akademických svobod, považuji to za zcela skandální.

Liška jako ministr školství (2009) prosazoval první verzi "Bílé knihy terciárního vzdělávání", která byla pro svobodu vysokých škol tisíckrát (SYSTÉMOVĚ) nebezpečnější než Zemanův trapný úlet, píše Josef Bartoň.

Tehdejší snaha ministra a Topolánkovy vlády prosadit Bílou knihu (z dílny Petra Matějů a jeho skupiny) vyvolala první silné protestní hnutí vysokoškoláků (i široké akademické veřejnosti), jež začalo Hradeckým prohlášením zástupců akademických senátů.

U vzniku prohlášení jsem byl a patřím k prvním signatářům. Také proto mne Liškovo pokrytectví (a vůbec Strany zelených) velmi pobuřuje.

Milan Valach byl pan učitel

20. 5. 2013 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Studoval jsem na Pedagogické fakultě MU v Brně a Milan Valach mě dva roky vyučoval etiku. Mohu s naprostou jistotou říct, Milan Valach byl učitel. To je každý člověk, od kterého se něco naučíte, a vůbec nezáleží na tom, jestli ho za to někdo platí. Milan Valach uměl předávat myšlenky a dobře si vzpomínám, že k uvažování přiměl i studenty s velmi vysokým prahem porozumění. A to je skutečné měřítko schopnosti učitele.

V ČR absolutně chybí povědomí o střetu zájmů

20. 5. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

"Profesory naposledy odmítali jmenovat komunisté, říká historik Putna," v rozhovoru publikovaném deníkem IDnes.

Fascinuje mě, že v Česku, nebo aspoň u Martina Putny, naprosto chybí základní slušnost - totiž vědomí, že se vyjadřuje ve vlastní věci, ve věci VLASTNÍ profesorské nominace, a tak by měl mlčet

Dovedete si představit, že by něco takového udělal třeba Arne Novák? Nebo F.X. Šalda?

Je přece základním civilizačním principem, že když se stanu v nějaké věci námětem sporu, a rozhoduje se o mně, nevstupuju přece ve vlastním zájmu do vřavy boje. Kdyby měl Martin Putna základní civilizační návyky, rozhovor s jakýmikoliv novináři by odmítl s tím, že se přece nemůže vyjadřovat k vlastní věci, o které se rozhoduje.

Že nemají základní slušnost redaktoři IDnes, kteří se zdiskreditovali systematickou propagandou pro jednoho z prezidentských kandidátů, a nyní opět podporují aktivistu z téhož politického seskupení, mě nepřekvapuje.

Ale kandidát na profesora by konceptu střetu zájmů a základním civilizačním principům slušnosti rozumět mohl.

Vyzbrojí USA ty, proti nimž deset let bojovaly?

20. 5. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Vnitřní štěpení syrské opozice dále pokračuje. Nyní se rozpadá i islamistická Fronta an-Nusra, nejdůležitější vojenská složka povstalců. Zatímco zpočátku ji irácká al-Kajda podporovala, nyní začala vytvářet paralelní struktury s odlišným cílem a zaměřením. Al-Nusra stále primárně bojuje proti Asadovu režimu, avšak al-Kajda zahrnující zahraniční bojovníky pod politickým vedením Ajmana az-Zavahrího se stará především o protizápadní džihád, který chce rozšířit mimo území Sýrie. Žádná politická dohoda o míru je nezajímá. Je tedy otázka, zda pro Západ ještě vůbec dává nějaký smysl uvažovat o pomoci silám, proti nimž donedávna deset let bojoval v Iráku. Ale navzdory tomu není vyloučeno, že k tomu opravdu dojde.

Hrst vzpomínek na Milana Valacha

20. 5. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Milana Valacha jsem poznal v roce 1990 na jednom z tehdejších bouřlivých a amatérských politických shromáždění, kde kladl velmi promyšlené dotazy a nabízel časopis Alternativa. Velmi brzy jsme se nadlouho spřátelili. Docházel jsem za ním na jeho tehdejší pracoviště v Akademii věd, kde jsme v podvečerních hodinách spolu s dalšími akademiky a budoucími pedagogy Masarykovy univerzity (Jaroslav Hroch, Dušan Lužný, Petr Jemelka a další) vedli debaty o filosofii a politice. V době, kdy jsem zanechal studia na VUT a pracoval na nočních směnách jako dělník v tiskárně Typografia, mě kontakt s těmito lidmi udržoval v odhodlání věnovat jakžtakž ušetřené síly studiu a úspěšně absolvovat přijímací zkoušky na Masarykově univerzitě.

Odešel skvělý pedagog a osobnost

20. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

Velmi hluboce mne zasáhla zpráva, že zemřel mluvčí a zakladatel HzPD a vysokoškolský učitel Milan Valach. Člověk, který s takovým nasazením zorganizoval oslavy osvobození v Brně a burcoval nás, občany, k aktivitě, kterého tak potřebujeme, nás náhle a nečekaně opustil na vrcholu svých sil a o to víc nás to bolí, píše Jana Václavíková.

Weber, nebo Wittfogel?

20. 5. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Kanadský ekonomický historik Jacob Viner v knize Religious Thought and Economic Society (Náboženské myšlení a ekonomická společnost) popisuje situaci ve Skotsku sedmnáctého a osmnáctého století. V té době bylo Skotsko neobyčejně chudou a mimořádně zaostalou zemí, kde byl vlivem anglické okupace jako státní náboženství zaveden kalvinismus. Právě díky přísnému náboženskému dozoru nad životem, konstatuje Viner, se nemohli jednotlivci věnovat ekonomickým aktivitám podle svého přání, což konzervovalo stávající stav. Vinerova práce je polemikou s klasickým pojednáním Maxe Webera Protestantská etika a duch kapitalismu, o které se nyní začíná hovořit jako o léku, jenž má českou ekonomiku vyvést z krize. Jenže Viner na příkladě Skotska právě ukazuje, že zavádění asketické "protestantské etiky" státní mocí namísto toho, aby k ní jednotlivci případně dospěli samostatně, může mít naopak naprosto katastrofální důsledky. V mimořádně chudém Skotsku to vedlo jen k tomu, že církev nakonec glorifikovala chudobu a utrpení.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2013

19. 3. 2013

čas čtení 2 minuty

V únoru 2013 přispělo finančně na Britské listy 217 osob bankovním příkazem celkovou částkou 61 486.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2012 částkou 4206.67 Kč. Příjem z reklamy byl 5000 Kč.

4 čtenáři Britských listů přispělo v únoru 2013 na projekt ke zcivilizování exekutorské praxe částkou 900 Kč. Konečná částka k dispozici Britským listům k 28. 2. 2013 byla 238 003.10 Kč, z toho na exekutorský projekt 166 375.59 Kč a na na provoz Britských listů 71 627.51 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

38159