Německo "nevidí důvod" k řeckému bankrotu

27. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Vysoce postavený německý představitel sdělil včera Reuters, že "neexistuje důvod" očekávat řecký bankrot po lhůtě splatnosti půjčky od Mezinárodního měnového fondu, která spadá na 5. červen. Řecko na zaplacení nemá.

Pád Ramádí jako selhání americké strategie

27. 5. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Pád iráckého města Ramádí do rukou početně slabších islamistů, kteří prokázali schopnost taktické inovace a použití nových zbraní ZDE, třebaže je již rok bombarduje koalice vedená USA, demonstroval natvrdo skutečný stav věcí. Spojené státy nalily miliardy dolarů do irácké armády a ta stále znova selhává, jak přiznal i americký ministr obrany Ashton Carter ZDE.

Vědci vyléčili rakovinu kůže prostřednictvím geneticky upraveného viru

27. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Vědcům se podařilo vyléčit pacienty s agresivní rakovinou kůže prostřednictvím léku založeného na viru herpes. Zřejmě z toho vznikne nová generace léčebných metod rakoviny. Jde o první pozitivní výsledky klinických zkoušek tzv. rakovinové "viroterapie", kdy je použita jedna nemoc k tomu, aby zaútočila na jinou. Pokud bude lék schválen, měl by být k dispozici pacientům koncem příštího roku.

Švýcarská policie zatkla šest činitelů FIFA a obvinila je z korupce

27. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

V jednom hotelu v Curychu zatkla švýcarská policie šest činitelů fotbalové organizace FIFA a obvinila je z korupce. Jsou obviňováni z toho, že během dvou desetiletí přijali úplatky v hodnotě asi 100 milionů dolarů. Členové FIFA se scházejí v Curychu pro své výroční zasedání, které se má konat v pátek. Nynější prezident FIFA Sepp Blatter usiluje o znovuzvolení na páté funkční období. Blatter nebyl zatčen.

Deník New York Times uvedl, že policisté v civilním oděvu si vyzvedli v recepci hotelu Baur au Lac klíče od pokojů činitelů FIFA a vydali se do nich. Operace proběhla bez incidentů.

Švýcarský Federální úřad spravedlnosti uvedl ve středu v prohlášení, že americké úřady podezřívají činitele FIFA, že obdrželi od začátku devadesátých let až 100 milionů dolarů na úplatcích. Zločiny byly dohodnuty a připraveny v USA prostřednictvím amerických bankovních kont. Švýcarské úřady mohou okamžitě schválit vydání činitelů FIFA do USA.

Podrobnosti v angličtině ZDE

BRITÁNIE:

Poražený šéf liberálních demokratů varuje před omezováním lidských práv

27. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Nedávno odstoupivší šéf britských liberálních demokratů Nick Clegg, kteří tvořili v minulé britské vládě s konzervativci vládní koalici a v květnových volbách zaznamenali drtivou porážku, kdy počet jejich poslanců v Dolní sněmovně poklesl z 57 na 8, vystoupí ve středu s vážným varováním, že nová většinová konzervativní vláda Davida Camerona ohrožuje v Británii lidská práva. Cameronovi konzervativci plánují zrušit evropský Zákon o lidských právech a nahradit ho pofidérním interním britským "seznamem práv".

Konzervativci kvůli vnitrostranické opozici pozdrží zákon omezující lidská práva

27. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Britský premiér David Cameron dnes v parlamentu neoznámí předlohu zákona British Bill of Rights nahrazující dnešní Human Rights Act, jak se původně předpokládalo. Zatím bude legislativní plán vlády obsahovat pouze konzultace k předloze. Samotný návrh bude odložen o rok kvůli opozici mezi vysoce postavenými členy Cameronovy Konzervativní strany.

Rozhovor Britských listů 6:

Zaměstnanci jako novodobí nevolníci

22. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Diskuse Jana Čulíka a Bohumila Kartouse na aktuální témaRozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. května 2015.

Marine Le Penová v Moskvě jednala s předsedou ruské Státní dumy

27. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Francouzská ultrapravicová politička Marine Le Penová se v Moskvě sešla s předsedou ruského parlamentu Sergejem Naryškinem a znova tak upozornila na vztahy mezi její stranou a Kremlem. Protiemigrantská a euroskeptická Národní fronta získala z Ruska půjčku na volební kampaň a tvrdě kritizuje západní politiku vůči Rusku v ukrajinské kauze.

Letadlo Singapurských aerolinií se propadlo o 4000 metrů poté, co zhasly oba jeho motory

27. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Letecká společnost Singapurské aerolinie oznámila, že zahájila vyšetřování, proč letadlu Airbus A330-300 se 194 osobami na palubě na lince ze Singapuru do Šanghaje zhasly oba motory a letadlo se propadlo o 4000 metrů.

Let dne 23. května prolétával ve výši 11,9 km "obrovskou bouří". Oba motory letadla při tom zhasly. "Piloti provedli operační procedury k obnovení normálního provozu motorů," konstatovala letecká společnost. Let dál pokračoval do Šanghaje a normálně přistál ve 22,56 místního času. Oba motory společnosti Rolls Royce byly po přistání podrobeny pečlivé technické prohlídce a nebylo na nich nalezeno nic nenormálního.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vatikán: Schválení sňatků osob téhož pohlaví v Irsku je "porážkou pro lidstvo"

27. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Vatikánský diplomat, v katolické církvi nejvlivnější po papeži, se vyjádřil, že výsledek sobotního referenda v Irsku znamená, že církev musí intenzivněji šířit své učení

Vysoký činitel ve Vatikánu zaútočil na legalizaci sňatků homosexuálů v Irsku. "Výsledek mě hluboce rozesmutnil," řekl kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní tajemník. "Církev tuto skutečnost musí zaznamenat, ale v tom smyslu, že musí posílit svou evangelizaci. Nebyla to porážka jen křesťanských zásad, ale i porážka pro lidstvo."

Hlasová kultura v médiích

27. 5. 2015 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minut

Miliony lidí u nás denně něco poslouchají, ať již prostřednictvím televize, anebo rozhlasu; často v různých dalších doprovodných prostředcích. Nelze vyloučit, že takové relace mohou převažovat nad celkovým časem věnovaným řečovým produktům „in natura“, tedy v běžném mezilidském komunikačním provozu.

Íránské zbraně v iráckém konfliktu

27. 5. 2015

čas čtení 3 minuty

Zatímco sankce omezovaly možnost získat zbraně, jediný způsob, jak se mohl Írán vyzbrojovat, představovala vlastní výroba. Odstřelovačské pušky, obrněná vozidla a dokonce průzkumné drony se nyní tajně přesouvají ke skupinám účastnícím se bojů proti sunnitským islamistům v Iráku.

Sýrie: Letecká podpora povstalců by byla "agresí"

27. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mekdad v rozhovoru pro libanonskou televizi Al-Majadín označil plány na leteckou podporu povstalcům za plány na "agresi". Reagoval tak na vyjádření tureckého ministra zahraničí Mehmeta Davusoglua, který oznámil, že Turecko a USA se "v principu" dohodly na poskytování leteckého krytí povstalců cvičených a vyzbrojených pro boj s islamisty, jakmile by vstoupili na syrské území.

Má smysl, aby se Češi mezi sebou ujišťovali, že "jsou Západ"?

26. 5. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy plánuje na 9. června jednodenní konferenci na téma "Proč jsme Západ". Účastníci bohužel zastávají relativně jednotný směr myšlení, jsou jimi Martin Putna, Václav Bělohradský, Jiří Pehe, Štefan Füle, Dalibor Balšínek (!) a další, takže si zřejmě budou všichni notovat, že "Západ jsme".

Má to nějaký význam? Už název konference je výrazem dosti podstatného komplexu méněcennosti. Kdyby bylo Česko skutečně neproblematicky součástí Západu, takovéto konference by se nekonaly. Dovedete si představit podobnou konferenci na téma "Je Francie součástí Západu?" - Je to nemožné, že protože Francie součástí Západu právě je...

O překvapujících výsledcích polských prezidentských voleb

26. 5. 2015 / Tomasz Oryński

čas čtení 10 minut

Ještě nedávno všichni předpokládali, že Bronisław Komorowski si lehce zajistí vítězství i pro své druhé prezidentské funkční období. Proto se šéfové jiných stran ani nepokusili proti němu ve volbách postavit, aby nebyli spojováni s nezdarem. Jedinou výjimkou byl Janusz Palikot, jenže ten už nemá skoro žádnou stranu, která by ho podpořila. Opozici vůči Komorowskému tvořilo několik řadových poslanců, nebo dokonce lidi zvnějšku, kteří nejprve museli bojovat za to, aby je uznala jejich vlastní strana. Pak to byl obvyklý pravicový plankton a nezávislí aktivisté.

Kde jsou Masarykové naší doby?

26. 5. 2015 / Tomáš Hunčovský

čas čtení 13 minut

Čtenářům knihy Hlava XXII. od Josepha Hellera se při čtení titulku jistě vybaví asociace s Yossarianovou otázkou, kterou položil během výchovně vzdělávacího kroužku desátníkovi a Clevingrovi, a na níž nedostal žádnou odpověď, protože tázané naprosto vyvedla z míry. Ta otázka zněla: „Kde jsou Snowdenové minulých let?“. Snowden, jak známo, zahynul během náletu na Avignon, přičemž Yossarian byl tehdy poslední, kdo se u umírajícího chlapce v bombardéru nacházel a snažil se mu nějakým způsobem pomoci.

Nahý je nejen král

26. 5. 2015

čas čtení 3 minuty

„Oni furt počítají s tím, že se chtějí udržet u koryt. Ale paradoxně, u koryta jedinej, kdo se chce udržet, je Petr Nečas,“ ZDE mohli jsme se před čtyřmi lety dovědět od Kristýny Kočí z tajně pořízené nahrávky. V současnosti zveřejněné odposlechy hovorů Petra Nečase a Jany Nečasové však průkazně dokládají, že bývalému premiérovi o koryto nešlo ani v nejmenším. Z publikovaných telefonních dialogů leckdo nabyl dojmu, že se Nečas své mocenské role velkoryse a nesobecky vzdal a mocí nejmocnější osoby republiky – mocí předsedy vlády disponovala spíše Nečasova milenka a posléze manželka, píše Daniel Rejman.

PŘEČETLI JSME:

Úřady v ČR odebírají děti rodičům, když rodiče nevydělají dost na ubytování

26. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

K níže citovanému článku dodává Michal Kment:

Odporný stát Česko opět v akci. Oba rodiče pracují, ale nemají ani na ubytovnu. A co udělá českej ouřada? Odebere dítě a rozbije rodinu. Přitom udržet dítě po ústavech vyjde stát tak na 40k měsíčně. Té rodině by pro odstartování stačilo tak 4x méně. Já to tu fakt nenávidím.

Cesta ze dna je pomalá, ale nadějná

22. 5. 2015 / Miroslav Prokeš

čas čtení 5 minut

Neuvěřitelný příběh paní Diany, který mnohonásobně přesahuje vše, co je známo o tom, jak odlidštěný systém drtí kohokoli, kdo do něj spadne, se začíná obracet k lepšímu. Ještě ne tak dávno úspěšná matka tří dětí včetně desetileté, po kardiologické operaci těžce mentálně postižené dcerky, se dostala až dno – také s přispěním velkých možností otce té dcerky ovlivňovat úřady péče o děti, soudce, advokáty či exekutory. Exekutoři na jejím účtu zabavili dokonce i nezabavitelné příspěvky na péči o závislou osobu – její dceru! Úřady často nerespektují zákonné lhůty, někdy jen papírují a nezjišťují samy situaci v terénu. Ten příběh je nejen pravdivý, ale zároveň ukazuje, že chyby systému umožňují zkazit život nejen dospělých, ale i dětem, které žádnou volbu nemají.

Západ neslíbil Rusku, že nebude rozšiřovat NATO na východ

25. 5. 2015

čas čtení 5 minut

Je nebezpečné zkreslovat historické události podle toho, jak se to hodí dnes

V dubnu 2009 vyjádřil Michail Gorbačov své rozhořčení nad tím, jak Západ Rusko podvedl v letech po sjednocení Německa v roce 1990. Řekl německému deníku Bild, že západní mocnosti přislíbily, že "se NATO nepřesune ani centimetr dál na Východ". To, že tento příslib nesplnily, prý otrávil vztahy Ruska vůči Západu.

Američané si stále lžou o invazi do Iráku

25. 5. 2015

čas čtení 3 minuty

Před čtrnácti dny dostal republikánský prezidentský kandidát Jeb Bush otázku, zda by vzhledem k tomu, co ví teď, provedl v roce 2003 invazi do Iráku. Odpověděl, že ano, a stal se pak ze všech stran terčem ostrých útoků.

Potíž je, píše americký komentátor deníku Guardian Gary Younge že Američané si stále nejsou schopni říct o invazi do Iráku pravdu. Nechtějí veřejně přiznat, že "důkazy" pro invazi do Iráku byly zfalšované od samého začátku a že svět to věděl už v roce 2003, proto byl proti invazi.

Jak se divadelní diváci promění v kapitalistické tyrany

25. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Volba byla tvrdá: propusťte třetinu zaměstnanců anebo všem snižte plat o třetinu. Ve hře Zoe Svendzsenové World Factory (Světová továrna), která se právě hraje v Londýně, se obecenstvo stává herci. Šestnáct týmů sedí u továrenských stolů a hrají pečlivě zkonstruovanou hru, v jejímž rámci musíte řídit továrnu na oděvy v Číně. Protože je rozhodování binární, je málokdy přijatelné. Ale nejpřekvapivější bylo, jak rychle se liberální londýnské publikum stalo ve hře krutými kapitalisty, poznamenává Paul Mason.

Holocaust a to ostatní

25. 5. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Reakce na rozhovor Evy Lustigové s Martinem Veselovským ZDE

Považuji holocaust za jeden z nejpříšernějších zločinů západní civilizace; jeho děsivě pedantskou průmyslovou mašinérii, často prováděnou bez hnutí brvou a hlubokosáhlých pochybností jejích pachatelů. Uvědomme si ale jednu zásadní skutečnost, že Německo několik let před pádem do nacistického barbarství bylo de facto intelektuálním a kulturním centrem západní civilizace.

Poláci zvolili ultrapravicového prezidenta

25. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Polský prezident ze strany Občanská platforma přiznal svou porážku, poté, co z průzkumu provedeného u východu z volebních místností vyplynulo, že prezidentské volby vyhrál o šest procentních bodů jeho soupeř Andrzej Duda z ultrapravicové strany Právo a spravedlnost. Zdá se tedy, že Poláci nahradili pravicového prezidenta prezidentem ultrapravicovým. Volební výsledek je vážným varováním pro premiérku Ewu Kopaczovou, Komorowského spojenkymi, která bude muset letos obhajovat své místo proti konzervativní opozici.

Jde o vážnou porážku Občanské platformy, protržní a proevropskou stranu, která vládne v Polsku osm let.

Jak EU "vyřeší" utrpení uprchlíků

25. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

"Opravdu strašně neradi vidíme vaši strašlivou bolest a utrpení na moři. Proto plánujeme narušit pašování uprchlíků a zabránit člunům s přistěhovalci, aby se vůbec vydaly na cestu. Takže KONEČNĚ budou vaše strašlivá bolest a utrpení bezpečně skryty v zahraničí."

To je kreslený komentář, který zveřejnil konzervativní hospodářský týdeník The Economist ZDE

Pravidelný týdenní přehled o událostech ve vzdělávání

Českému vzdělávání hrozí, že kvůli sporům ministrů přijde o miliardy

25. 5. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Spor mezi ministrem financí Andrejem Babišem a ministrem školství Marcelem Chládkem ohrožuje rozvoj vzdělávání v ČR. Zatímco Chládek chce navýšit rozpočet o 5 mld., Babiš chce výdaje na školství o 9 mld. snížit. Je pravděpodobné, že k tomu přispívá osobní animozita mezi oběma politiky, Babiš se dříve vyjádřil v tom smyslu, že by měl Chládek odejít. Rozpočet českého školství je dlouhodobě a výrazně pod úrovní průměru v OECD a velmi výrazně pod průměrem vyspělých zemí. Na téma "plenkové generace" vysokoškoláků se začala vést pozoruhodná diskuse na Britských listech i v zahraničí. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném vzdělávacím think-tankem EDUin

V Saúdské Arábii demonstrují šíité

25. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

V saúdskoarabské oblasti Katíf obývané převážně muslimy šíitského směru sympatizujícími s Íránem začaly včera politicky podbarvené náboženské demonstrace.

V Indii zemřelo horkem více než 500 lidí

25. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

V městě Allahabad na severu Indie dosáhla teplota 47.7 stupňů Celsia. V hlavním městě Dillí dosáhla teplota 43,3 stupňů Celsia. c Více než 500 lidí zemřelo především na úpal a extremní dehydrataci, a to ve venkovských oblastech na jihu Indie, kde byly silnice a trhy v mnoha městech zcela liduprázdné. Podle předpovědi počasí má být v Indii horko až velmi horko až do konce měsíce. "Lidé musejí zůstat doma a pít velké množství vody," varovali činitelé z indického meteorologického úřadu.

Malajsie: uprchlíci pohřbeni v hromadných hrobech

25. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Malajská policie objevila téměř 140 hrobů, v některých z nichž nalezla několik mrtvol, a 28 táborů pro pašování uprchlíků na hranici s Thajskem. V zemi zřejmě existuje složitý systém táborů pro pašování uprchlíků v džungli a masových hrobů uprchlíků. Provozují je zřejmě zločinecké syndikáty, pravděpodobně se souhlasem úřadů. Malajský premiér se zapřísáhl, že najde viníky, avšak zatím nebyl nikdo zatčen.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

čas čtení 2 minuty

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
26547