OSN: Desítky lidí dnes zemřely při zničení pěti nemocnic a dvou škol v Sýrii

15. 2. 2016

čas čtení 2 minuty


Desítky civilistů včetně dětí dnes zemřely, když rakety zasáhly nejméně pět zdravotnických zařízení a dvě školy v severozápadní Sýrii, konstatoval mluvčí OSN.

Varování: níže uvedené záběry mohou být pro některé lidi příliš děsivé

Hospitals and school targeted in Syrian attacks

Two hospitals and a school have been hit by missiles targeting rebel towns in Syria.Russian warplanes and government forces have hit both Azaz and Idlib in recent weeks.Contains images that some may find distressing.

Posted by Channel 4 News on Monday, February 15, 2016

Vrtulník Asadova režimu shazuje barelové bomby

15. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Útoky barelovými bombami na čtvrt Daraja v Damašku, kterou ovládají vzbouřenci. Daraja je obléhána vládními jednotkami od roku 2012:

Syrian media activist captures impact of helicopter Bombs

Syrian activist media filmed barrel bombs dropping from what appeared to be regime helicopters and hitting a rebel-held Damascus suburb. Daraya has been under siege since 2012 and visibly shows the effects of years of bombardment.

Posted by Channel 4 News on Monday, February 15, 2016

Channel Four News: Kolínské útoky nemají nic společného s uprchlickou krizí

15. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Jen tři z 58 mužů zatčených v souvislosti s masovými sexuálními útoky na Silvestra v Kolíně nad Rýnem, byli nedávní uprchlíci.

Útoky vyvolaly protesty ultrapravicových německých organizací, které tvrdily, že pachatelé útoků byli uprchlíci ze Sýrie a z Iráku.

Avšak nyní konstatoval německý prokurátor, že jen tři podezřelí přicestovali do Německa nedávno. Prokurátor Ulrich Bremer konstatoval, že mezi 58 zatčenými jsou dva Syřané a jeden Iráčan.

Většina zatčených je alžírského, tuniského a marockého původu.

Vedoucí představitelé EU zdůraznili, že jsou přesvědčeni, že kolínské útoky nemají nic společného s uprchlickou krizí.

Cologne attacks: only three suspects refugees

Just three out of the 58 men arrested over mass sexual assaults on New Year's Eve in Cologne were recent refugees.The attacks sparked protests by far-right German groups who blamed the assaults on refugees from Syria and Iraq.

Posted by Channel 4 News on Monday, February 15, 2016

Letecké údery zasáhly nemocnice v severní Sýrii

15. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Rusko bombarduje, Turecko ostřeluje, Asad mučí, ISIS vraždí, uprchlíci utíkají, hranice se uzavírají, naděje končí.

Na dvou místech v severní Sýrii zasáhly letecké údery nemocnice. Jde o eskalaci útoků na zdravotnická zařízení a na zdravotnické pracovníky.

Organizace Lékaři bez hranic uvedla, že se pohřešuje osm zdravotníků poté, co nemocnice, kterou Lékaři bez hranic podporují v Maaret al-Numanu v provincii Idlib byla zasažena při dvou rozdílných náletech celkem čtyřikrát. Lékaři bez hranic neuvedli, kdo nemocnici bombardoval, avšak v provincii Idlib probíhá intenzivní bombardování ruskými letadly a Asadovým režimem.

"Zdá se, že je to úmyslný útok na zdravotnickou infrastrukturu a útok co nejostřeji odsuzujeme," uvedl Massimiliano Rebaudengo, šéf mise Lékařů bez hranic v Sýrii. "Zničení nemocnice znamená, že 40 000 obyvatel v aktivní zóně konfliktu je nyní bez přístupu k nemocničním službám."

Rozhovor Britských listů 44:

ČR potřebuje příběh založený na odvaze

12. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaV tomto rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík se Sašou Uhlovou, redaktorkou Deníku Referendum, o běsech, které v současnosti pronásledují českou společnost.   Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. února 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Je UNICEF extremně levicová organizace?

15. 2. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

"Nechme je umřít, jen ať ty děti umírají, nezachraňujte je, nic nedělejte, protože když umřou, tak zbyde víc na nás, a když umřou, tak z nich nebudou příští uprchlíci, potenciální běženci do Evropy.“

Dětský fond Organizace spojených národů, známý také jako UNICEF, patří nepochybně k nejúctyhodnějším organizacím na světě. Svou pověst si získal především svou všechny lidi dobré vůle sjednocující misí: pomoc umírajícím, trpícím, ohroženým dětem a jejich matkám v chudých zemích.

Jakékoli zpochybnění takového cíle jsem považoval do dnešního dne za něco nemyslitelného. V pořadu 168 hodin jsem však vyslechl něco naprosto šokujícího. Pavla Gomba, ředitelka UNICEF v ČR, tam mluví o mailech, které dostává: „Se tam neustále opakuje taková ta myšlenka: nechme je umřít, jen ať ty děti umírají, nezachraňujte je, nic nedělejte, protože když umřou, tak zbyde víc na nás, a když umřou, tak z nich nebudou příští uprchlíci, potenciální běženci do Evropy.“

A dále popisuje reakce lidí na jednou z kampaní UNICEF v ČR: „My jsme třeba v loňském roce měli kampaň proti dětské podvýživě... protože asi šestnáct tisíc každý den dětí umírá zbytečně na podvýživu. A to se vůbec netýkalo ani Sýrie, ani Blízkého východu, ani uprchlíků.... a vlastně ta reakce některých lidí byla vlastně stejně silná: nechte je umřít, hlavně ať z nich nejsou uprchlíci.“

Dále jsou v pořadu uvedeny tyto maily, které došly českému UNICEFu:

UNICEF a sjezdovky

15. 2. 2016 / František Řezáč

čas čtení 3 minuty

Jak to spolu souvisí? Třeba takhle.

To, o čem se mluví v alpských zemích už dávno, to, co je kritizováno tamními ochránci přírody a dokonce má už jisté výsledky v omezování takových staveb, se u nás říkat nesmí?

Toho, kdo říká něco jiného, než co se zrovna hodí do krámu jistým zájmových skupinám, lze snadno denuncovat jako extrémistu a běžně se to u nás dělá. To, co píší potencionální zabijáci dětí, je opravdu hnusné a snad to je omezeno jen na grafomany, co píší na web.

Ale je u nás mnoho jiných věcí, nejen uprchlický "problém", v nichž se začínáme lišit od vyspělých zemí, jako kdyby tady pořád vládla totalita a všechno, co přichází "ze Západu" bylo špatné.

Cyklisty a vegetariány oficálně napadl zatím jen jakýsi polský ministr, ale potenciál nenávisti je například mezi automobilisty vůči cyklistům nemalý. Automobilisté tvoří velkou část voličů a čeští politici na všech úrovních si nedovolí je zlobit. Ani podporou cyklistické dopravy ve městech, která už je nejen v Dánsku, ale i ve Švýcarsku, Rakousku i Německu samozřejmostí.

Inzerujte svou akci, podnik či organizaci v Regionální televizi

12. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Britské listy nabízejí inzerentům možnost velmi výhodné televizní reklamy za slušných a přijatelných podmínek (levné ceny) na na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, Regionální televize.cz má dosah cca půl milionu diváků měsíčně. Třicetivteřinový reklamní spot se vysílá před Rozhovorem Britských listů, každý pátek od 19 hodin a pak před každou z dvanácti repríz tohoto vysílání během následujícího týdne. Reklamu nabízíme za velmi výhodné ceny. Kdo má zájem, napište nám do redakce tohoto listu: redakce@blisty.cz.

Kolínské sexuální útoky: Mýtus o tom, že muslimové znásilňují bělošky, je součástí neonacistické agendy

15. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Jen čtyři ze silvestrovských útočníků v Kolíně nad Rýnem jsou ze Sýrie a z Iráku

Uprchlík jako sexuální násilník je konstrukce, které se zneužívá k démonizaci lidí během celé lidské historie. Dělá se to tak, že lidem, které považujete za své politické nepřátele, připíšete děsivé vlastnosti

Falešnost temných mýtů o sexuálních útocích v Kolíně nad Rýnem se ostře vyjevila minulý týden, když při živém vysílání zaútočili tři muži před kamerou na televizní reportérku. Esmeralda Labye, reportérka z Belgie, vysílala reportáž z karnevalu v Kolíně nad Rýnem, když objevili tři muži, osahávali ji na prsou líbali ji a dělali neslušná gesta, píše v deníku Independent Nabila Ramdani.

Četné sexuální útoky, k nimž došlo na Silvestra v Kolíně nad Rýnem, umožnily konspiračním teoretikům konstruovat nejtemnější rasistické fantazie, líčit obraz démonických muslimů s hnědou kůží, kteří utíkají z válečných zón, aby pošpinili bělošské evropské ženství. Není zapotřebí vinu prokázat u soudu: hejno divochů si to všechno naplánovalo na internetu a VŠICHNI jsou vinni, soudu není třeba.

V čem spočívá základní spor v dnešní české politice

15. 2. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Včera jsem zhlédl v Otázkách V. Moravce kultivovanou debatu dvou žen, poslankyní za KSČM a za ANO. Ve srovnání s u českých politiků mužů běžnými hádkami, překřikováním, skákáním si do řeči to byla úleva.

Předmětem debaty byl zákon o jednacím řádu Sněmovny a k tomu několik zmínek o největší politické události posledních měsíců, totiž o schválení tzv. elektronické evidence tržeb (EET). O EET se vedl ve Sněmovně tvrdý boj zejména mezi ANO a pravicovými stranami. ANO (a s ním vláda) tvrdí, že EET omezí šedou ekonomiku a narovná volnou tržní soutěž: už prý nepůjde soutěžit s poctivými podnikateli tím, že nebudete platit daně. Pravice odmítá, že EET bude mít tento pozitivní efekt, a naopak tvrdí, že EET zničí spoustu poctivých podnikatelů, že jde o příliš drahou, megalomanskou a velkému bratru podobnou zrůdnost.

Británie: Homosexuální učitel, který musel odejít z křesťanské školy, exceluje ve škole muslimské

15. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Stačila jediná stížnost od "křesťanského" rodiče, aby to skoncovalo s veškerou prací Alexandra Moffata, v jejímž rámci učil ve škole v Birminghamu děti k respektu vůči lidem s jinou sexuální orientací. Čtyřicet rodičů ho nutilo, aby se omluvil a stáhl učebnice, které používal ve svých hodinách. Rodiče hlavně protestovali, že Moffat řekl žákům, že je homosexuál. Měl pocit, že nemůže pokračovat a z křesťanské školy odešel. Dostal však místo jako zástupce ředitele v Parkfield Community School, kde je 98 procent žáků muslimských.

V této škole se 770 žáky 23 národností zahájil Moffat se souhlasem ředitelky program podporující diverzitu, který vítá lidi jakékoliv rasy či náboženství i lesbičky, gaye, bisexuály a transgenderové osoby.

Fico zneužívá strachu z neexistujících uprchlíků ve snaze vyhrát nadcházející volby

15. 2. 2016

čas čtení 4 minuty

Slovensko: Voliči jsou znepokojeni nezaměstnaností a stavem zdravotnictví, premiér je posedlý neexistujícími migranty

"Když s lidmi hovoříte, je pro ně nesmírně obtížné uvést racionální důvody jejich strachu.

Slovensko není cílem imigrantů v Evropské unii, to ale nebrání Robertu Ficovi, aby proti nim neláteřil ve snaze posílit svou šanci vyhrát potřetí v parlamentních volbách příští měsíc, píše server Polico.eu.

BBC o uprchlících: Svědectví z Turecka

15. 2. 2016

čas čtení 8 minut

"Motor přestal jít. Stalo se to asi v osm ráno. Urazili jsme jen půlku cesty, byli jsme stále ještě v tureckých vodách. Začala do člunu téct voda. Člun se začal potápět. Deset dětí a několik žen uvízlo v podpalubí. Byli jsme ve vodě čtyři hodiny. Pak nás zachránili rybáři. Zavolali pobřežní hlídky. Řekli jsme jim, že třináct lidí je stále pod vodou a prosili jsme je, aby něco udělali. Říkali jsme, Bratři, prosíme vás, udělejte něco, pro Boha a pro proroka Mohameda!"

Uprchlická krize se s ruským bombardováním zhoršuje. Publicistický pořad rozhlasu BBC The World this Weekend byl celý v neděli věnován uprchlické situaci v Turecku. Reportér Mark Mardell informoval z města Izmir a z jeho okolí. Zde je překlad prvních cca 10 minut z třicetiminutové reportáže.

Mark Mardell: Syrská občanská válka se zintenzivňuje, navzdory diplomatické dohodě, že dojde k příměří. Syrská armáda, podporovaná ruským leteckým bombardováním, provádí ofenzívu. Turecko nyní ostřeluje kurdská postavení v Sýrii a turecký ministr zahraničí uvádí, že Turecko uvažuje o pozemní invazi. Uprchlická krize, která zahlcuje Evropu, se zřejmě ještě daleko více zhorší.

OSN a EU požadují, aby Turecko otevřelo své hranice uprchlíkům z Aleppa, avšak v Turecku se zvyšuje zuřivost, že přislíbené peníze z EU na pomoc s krizí ještě nedorazily. I kdyby ty peníze dorazily, dokázalo by Turecko zastavit proud uprchlíků do Evropy, vzhledem k tomu, že vzniká jejich nová vlna? Byl jsem v tureckém Izmiru, abych to zjistil.

Mark Mardell: Jak Džamal hovoří, má v ruce sedm vybledlých, pomačkaných fotografií. "To je moje manželka, moje snacha, moji dva vnuci." Z fotografií se na něho dívají tváře třinácti mrtvých členů jeho rodiny. Všechno jsou to Kurdové ze Sýrie, kteří se utopili, když se jejich člun potopil u tureckého pobřeží cestou do Řecka.

Batman a Ethan: Jak se mohou slepí lidé orientovat v prostředí

15. 2. 2016

čas čtení 1 minutaOhromující, svou strukturou i informačním obsahem, byl radiodokument rozhlasu BBC, který se vysílal v neděli v poledne, pod názvem "Batman a Ethan". Je to příběh desetiletého, vysoce hudebně nadaného skotského chlapce Ethana, který se narodil slepý. Když ho přijali do exkluzivní hudební školy v Edinburku, nastal problém, jak bude slepý chlapec do školy dojíždět. Rodina požádala o pomoc amerického "Batmana", slepce Daniela Kishe, který je mistrem tzv., "echolokace". Podobně jako netopýři Daniel Kish luská jazykem v ústech proti patru a podle druhu zvuku, odraženého od okolí, se v něm dokáže orientovat. Neurovědci zjistili, že slepí lidé, kteří tento způsob orientace používají ve vnějším světě, při tom angažují tu část svého mozku, která se zabývá vizuální identifikací prostředí.

Dokument BBC sleduje příběh desetiletého Ethana, jehož americký "Batman", Daniel Kish, spektakulárním způsobem naučí orientovat se v prostředí.

Půlhodinový pořad v angličtině je k dispozici ZDE. Jsou tam také videoklipy, jednak jak desetiletý Ethan hraje na klavír, ale hlavně, a to doporučujeme, spektakulární klip s Danielem Kishem, který se dokáže orientovat v jakémkoliv prostředí, jako by normálně viděl.

Kish běžně pomáhá mnoha lidem naučit se používat echolokaci, pomohla by i slepým lidem v České republice?

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům, k nimž se normálně běžný kulturněpolitický diskurs z vnějšího světa nedostane. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v nynější době, kdy je česká společnost destabilizována hysterickými iracionálními nesmysly a řítí se slepě do evropské izolace, čímž ohrožuje svou ekonomickou, politickou i vojenskou bezpečnost, je Britských listů zapotřebí více než kdy jindy.

Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Důstojná oslava 220 let historie i současnosti Národní galerie

15. 2. 2016 / Michal Giboda

čas čtení 9 minut

Aj Wej-wej, zahalený zvěrokruh na protest proti českým postojům vůči uprchlíkům, foto Tereza Křenová

Pátý únor 1796 začal psát dějiny Národní galerie založením Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění v Čechách. Svou výstavní činnost zahájila Obrazárna výpůjčkami ze šlechtického majetku, získávaní vlastních děl záviselo na darech tehdejších elit a institucí. Současná Národní galerie byla zřízena v roce 1949 zákonem o Národní galerii v Praze. Spravuje nejrozsáhlejší umělecké sbírky v České republice, které jsou umístěny v depozitářích a částečně v expozicích: Sbírka starého umění, Sbírka umění 19. století, Sbírka orientálního umění a Sbírka moderního a současného umění. Národní galerie má zhruba 360 000 položek, přičemž každý rok přibývají stovky i tisíce exponátů.

Bez štědrosti, lásky a přátelských vztahů si nelze představit vznik žádné veřejné sbírky, říká generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Proto je v paláci Kinských od 5. února do 3. července 2016 výroční výstava výběrů nejvýznamnějších děl z galerijních sbírek pod názvem Velkorysost. Národní galerie chce tímto způsobem otevřít kvalitativně novou kapitolu spolupráce veřejné instituce se soukromými sběrateli a filantropy. Protože vzpomínkami se živí jen ten, komu nepatří budoucnost, snahou o přemostění 220 let do světa současnosti jsou ve Veletržním paláci tři výstavy výrazných osobností současného výtvarného umění: čínského umělce Aj Wej-weje, Senegalce El Hadji Syho a Čecha Jiřího Davida. I když je každý z jiného kouta světa, spojují je kritické postoje k politickým praktikám v jejich zemích.

Only 3 per cent of Czechs are now willing to accept refugees permanently

15. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

According to the latest opinion poll, carried out by the CVVM polling agency in January 2016, 65 per cent Czechs are now against receiving refugees in their country. This is 5 per cent more than in December 2015 and 15 per cent more than in September 2015.

28 per cent of Czechs are willing to accept refugees from war-torn countries temporarily, Only three per cent of Czechs support the notion that refugees should be accepted permanently.

43 per cent of Czechs are willing to accept refugees from the Ukraine, 39 per cent of Czechs are against accepting them.

Only 15 per cent of Czechs are willing to accept some refugees from North Africa and the Middle East, 80 per cent of Czechs are against receiving them.

81 per cent of Czechs regared the refugee crisis a security risk for the Czech Republic, 91 per cent regard it as a security risk for the European Union and 83 per cent regard it as a global security risk.

Source in Czech HERE

Head of UNICEF Czech Republic: We are swamped by vicious emails from Czech citizens

15. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Pavla Gomba, the head of the UNICEF branch in the Czech Republic, talked on Czech television about a wave of vicious letters and emails they are receiving from the Czech citizens.

"The same idea is repeated over and over again in these emails: Let these children die, let them die. Do not try to save them. Do nothing, because if they die, we will have more and if they die, they will not turn into future refugees who will swamp Europe," said Pavla Gomba in the Czech TV programme "168 hours".

She continued: "Last year, UNICEF ran a campaign against the malnutrition of children, because some 16 000 children die unnecessarily of malnutrition every day. This campaign had nothing to do with the refugees or with the Middle East - yet people in the Czech Republic reacted the same way: 'Let them die, we do not want them to become refugees and come here.'"

The programme included some more quotes from the emails sent by the Czech public:

"Pavla Gomba, send me one more letter (asking for money) and I will personally travel to Prague and will bash your face in, you fucking fradulent bitch."

"How dare you beg for money for  foreign scum? Millions of them will soon attack us here anyway."

"Are you not embarrassed to beg for money for the darkies? One day these little 'unfortunates' will grow up and they will gatecrash into Europe and will murder, rape and steal. Let the natural forces solve this on their own."

Source in Czech HERE

Polská vláda chce odebrat mezinárodnímu expertu na holocaust státní vyznamenání

14. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Profesor Jan Tomasz Gross z Princeton University má přijít o polské státní vyznamenání, protože poukázal na to, že polští vesničané se účastnili za druhé světové války masakrování židů

Akademici z celého světa se postavili na obranu jednoho z nejvýznamnějších světových odborníků na holocaust poté, co bylo oznámeno, že nová polská vláda mu chce odebrat polské státní vyznamenání, protože poukázal na to, že Poláci se podíleli na nacistických válečných zločinech.

OSN: Střední Evropa musí začít pomáhat uprchlíkům

12. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Úřad OSN pro uprchlíky (UNHCR) apeluje oficiálně na středoevropské země, aby překonaly odpor veřejnosti a poskytly více pomoci uprchlíkům prchajícím z válkou rozvrácených zemí.

UNHCR zveřejil svůj apel ve čtvrtek před vrcholnou schůzkou visegrádské skupiny, která bude v Praze zahájena v pondělí 15. února.

Čtyři země ze střední Evropy, Polsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko odmítají úsilí EU zaměřené k rozdělování žadatelů o azyl po celé Evropské unii a namísto toho požadují uzavření externích hranic EU.

"Je načase, aby vedoucí politikové ve střední Evropě šli silně příkladem a začali pomáhat rodinám prchajícím před válkou a před porušováním lidských práv, bez ohledu na jejich národnost či náboženství," zdůraznil regionální představitel Úřadu OSN pro uprchlíky pro střední Evropu Montserrat Feixas Vih.

"Vedoucí politikové v regionu musejí nabídnou bezpečí lidem prchajícím před pronásledováním. Nemohou stát nečinně stranou v této bezprecedentní humanitární situaci."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ankara řádí v putinském stylu

14. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


Jak Ankara předem avizovala, útok kurdské milice YPG na Azaz, který je součástí kurdského podílu na obkličování Aleppa (s ruskou leteckou podporou), považuje za důvod k ozbrojenému zásahu. Oficiálně tvrdí, že se stala terčem palby ze syrského území, a její jednotky údajně reagovaly v rámci platných polních řádů odvetnou palbou. Podrobnosti o palbě nejsou známy a zprávy z různých zdrojů se rozcházejí. Podle některých šlo o tureckou palbu z tanků, jiné přinesly fotografie dělostřeleckých systémů, včetně těžkých 203 mm houfnic M115 používajících devadesátikilogramové granáty.

Rusko v Sýrii dnes rozhoduje, Západ byl vyšachován

14. 2. 2016

čas čtení 5 minut

Na rozhovorech o Sýrii v Mnichově a na bojišti u Aleppa se ujasnily minulý týden dvě skutečnosti: V Sýrii rozhoduje Rusko a Asadovy odpůrce Washington nechal na holičkách

Uprchlíci, kteří prchají před vládou Islámského státu, poukazují na to, že neschopnost Západu postavit se proti Asadovi a proti Rusku znamená ohrožení i hlavního západního cíle, totiž poražení Isis. "Jestliže budou ze Sýrie vyhnány jiné opoziční organizace, podpoří to tvrzení Islámského státu, že je to jediný obhájce syrských sunnitů. "Nikdo v tomto uprchlickém táboře, zejména ti, kdo přišli tento měsíc, Islámský stát nepodporuje," řekl jeden svědek. "Avšak většina uprchlíků přiznává, že se Islámský stát aspoň snaží ochraňovat syrské sunnity, které svět opustil. Je velmi nebezpečné dopustit, aby Islámský stát hrál tuto roli. A svět je slepý vůči tomu, jak nemorální to je."

Navzdory teroru, který páchá Islámský stát, před nímž prchají tisíce lidí, mnoho lidí říká, že pokud by si měli vybrat mezi Asadem a Islámským státem, zvolili by si Islámský stát. "Ano, Islámský stát je nemilosrdný a dělá strašlivé věci, ale Asadův režim je ještě horší."

Ruská ekonomika sice klopýtá v důsledku poklesu cen ropy, avšalk minulý týden dokázal ruský prezident Vladimír Putin, že jeho globální vliv a ambice v důsledku jeho finančních potíží jen vzrostly.

Putin v Sýrii vítězí nad Západem na celé čáře

12. 2. 2016

čas čtení 4 minuty

Válka v Sýrii slouží Putinovým širším strategickým cílům. Tím, že Putin zvětšuje proud syrských uprchlíků směřujících na sever, našel spolu s Asadem zbraň, jíž může děsit, oslabovat a rozdělovat EU a NATO. To je dlouhodobý ruský cíl. Syrská intervence také pomáhá znovu učinit z Ruska vlivného hráče na Blízkém východě, zatímco vliv USA výrazně slábne.

Ve zmatku syrské války je jedna věc jasná: Rusko vítězí nad Spojenými státy a jejich spojenci vojensky i diplomaticky na celé čáře. Zatímco se Washington přidržuje nadějí na vyjednávání, Putin mění radikálně fakta přímo v Sýrii, podobně, jako to udělal na Ukrajině v roce 2014.

Je to Putinova hra a Putin vítězí.

Když se Rusko přidalo na podzim do syrské války na Asadově straně, Obama prohlásil, že tam "uvízne". Stal se opak.

Britský premiér uprostřed kontroverze ohledně prodeje českých stihaček do Iráku

14. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Britský premiér David Cameron čelí otázkám v souvislosti s jeho úsilím vyjednat nový vztah Británie k EU poté, co vyšlo najevo, že ve snaze získat pro svůj postoj podporu české vlády zrušil dlouhodobě trvající zákaz na vývoz českých stihaček, které mají tajnou britskou radarovou technologii, do Iráku. V Británii vznikly obavy, že je tím ohrožena bezpečnost britského státu.

Po dobu tří let blokovala Británie prodej českých stihaček L-159 do Iráku, protože těchto třináct letadel je vybaveno britským radarovým systémem. Britské ministerstvo obrany se obávalo, že by tato technologie mohla upadnout do nesprávných rukou.

Zeman zase blábolil. V kategorii politické moci pro ženy je ČR až na 83. místě na světě

13. 2. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Daleko za různými rozvojovými zeměmi

Zeman nepřípustně extrapoluje extremistickou islamistickou praxi na pokojný a civilizovaný život více než miliardy muslimů po celém světě. Je to nesmysl a pikantní je, že v oblasti genderové nerovnosti je na tom ve skutečnosti podle mezinárodních statistik ČR daleko hůř než mnohé rozvojové i muslimské země. Není divu, že se Zeman i Česká republika stávají mezinárodně terčem posměchu. Je to škoda.

Už je docela únavné korigovat pořád tytéž nesmysly Miloše Zemana. Je to od něho docela drzost tvrdit, jak to učinil na konferenci o sociální demokracii (!!) v Bratislavě (mimochodem, ve Švédsku vznikla diskuse, že pokud TOTO je dnes ve střední Evropě sociální demokracie, západoevropští sociální demokraté by měli podniknout rychlé kroky k vyloučení těchto fašizujících osob ze světového sociálnědemokratického hnutí), že "islámská civilizace odpírá ženám přístup ke vzdělání a k veřejným funkcím.

Světové ekonomické fórum zkoumá stav genderové svobody ve více než 140 zemích světa. ČR se co do možnosti uplatnění žen ve společnosti umístila v roce 2014 na 96. místě. V kategorii ekonomické participace byla ČR v roce 2014 na 100. místě a v kategorii politické moci až na 109. místě. Co se týče platů za obdobnou práci, ČR byla r. 2014 dokonce na 119. místě. Co se týče žen ve funkcích ministryň, ČR byla ČR v roce 2014 na 118. místě.

Francouzská policie a ozbrojené občanské bojůvky fyzicky napadají uprchlíky v Calais

13. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Několik lidí, včetně desetiletého chlapce, bylo napadeno a dvě osoby po útocích skončily v nemocnici s vážnými zraněními na oddělení intenzivní péče

Tým právníků z právního poradenského střediska v uprchlickém táboře v Calais podal u francouzských soudů osm trestních oznámení na policejní brutalitu a pět na příslušníky civilních ozbrojených občanských bojůvek, konstatuje charitativní organizace Care4Calais.

Terčem policejní brutality se stal mj. desetiletý chlapec a třináctiletému chlapci zlomili nohu a nos.

OSN: V roce 2015 bylo usmrceno nebo zraněno v Afghánistánu 11 002 civilistů

14. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V roce 2015 bylo v Afghánistánu usmrceno nebo zraněno více civilistů než kdykoliv předtím, konstatuje zpráva OSN. 11 002 mrtvých je nejvyšší počet od doby, kdy OSN začala v roce 2009 počty mrtvých civilistů zaznamenávat. Jde o čtyřprocentní zvýšení počtu zabíjených civilistů a je to důsledkem odchodu mezinárodních vojenských jednotek. Více civilistů se stává obětí křížové palby, anebo jsou přímo záměrně stříleni.

Nejvíce bojuje proti Talibanu afghánská armáda a policie. Ti také zabíjejí rostoucí počet civilistů.

Umět zemřít: Japonští kamikaze

15. 2. 2016 / Antonín Líman

čas čtení 8 minut

Několik českých recenzentů napsalo, že pohlížím sympaticky na japonské piloty kamikaze, ale musíme se vážně zamyslet nad tím, že v minulých týdnech navrhli Japonci Unescu zařazení odkazů těchto sebevrahů mezi památné poklady lidstva. Mají na to Japonci nárok? Je to z jejich strany fašistická provokace? Navštívil jsem během jednoho sabbaticalu museum Japonského císařského námořnictva na ostrově Etadžima, kde jsou vystaveny různé zbraně a uniformy, malá ponorka pro jednoho člověka, která byla použita při útoku na Pearl Harbour a kaligrafické odkazy pilotů kamikaze. Jsou tu též památky na admirála Tógo Heihačiróa, vítěze nad Rusy ve velké námořní bitvě u Cušimy, Horatio Nelsona a Jamamoto Isórokua (autor a velitel útoku na Pearl Harbour) a deset tisíc dalších jmen námořních důstojníků, různé památné předměty z bitevní lodi Jamato a podobně. Pečlivě jsem si odkazy prohlédl a bylo mi na první pohled jasné, že je rozhodně nepsala těžká ruka vesnických buranů. Byly vzletné a poetické, psala je většinou vypsaná ruka a vyjadřovaly absolutní oddanost rodné zemi.

Mapa protiuprchlických lží, které se šíří v Německu

13. 2. 2016

čas čtení 1 minutaJedna německá občanka se snaží upozornit na lži a falešné zprávy o uprchlících tím, že vytvořila "mapu hoaxů" v Německu. Na mapě jsou uvedena místa, kde údajně uprchlíci spáchali trestné činy. Na mapě je jich 187. Ke všem údajným incidentům jsou poskytnuty informace o jejich vyšetřování a o zjštění, že šlo o lži či o falešné informace. Občas jde o informace, které jsou zkreslené či vytržené z kontextu, ale často jde o lži, které byly stoprocentně vykonstruovány.

Mezi lživé zprávy patří například tvrzení, že z Německa mizí labutě, protože je chytají uprchlíci, anebo že komunální úřad v Brémách vydává uprchlíkům poukázky na návštěvu bordelů. K falešným zprávám patří i lež, že uprchlíci v Berlíně znásilnili ruskou třináctiletou dívku, kterou intenzivně šířila ruská státní média.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V důsledku umělé inteligence přijde polovina světa o zaměstnání

14. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Vědec Moshe Vardi varoval v sobotu na zasedání Americké asociace pro pokrok věd, že do třiceti let připraví umělá inteligence o zaměstnání polovinu obyvatel této planety. Uvedl: "Blíží se doba, kdy stroje budou schopny dělat skoro jakoukoliv práci lépe a rychleji než lidé. Společnost musí tento problém začít řešit dříve, než nás přepadne: Jestliže stroje budou schopny dělat v podstatě cokoliv, co dělají lidé, co budou dělat lidé?"

Loni obdobně varovali fyzik Stephen Hawking a techničtí miliardáři Bill Gates a Elon Musk. Hawking varoval, že umělá inteligence by mohla "způsobit konec lidstva" a Musk dodal, že umělá inteligence představuje "naši největší existenční hrozbu".

Skotsko vítá uprchlické lékaře

14. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Ve čtvrtek se na univerzitě v Glasgow v tamější Wolfson Medical School konal vítací večer pro třicet uprchlických lékařů, většinou z Iráku, ze Sýrie, z Íránu a ze Srí Lanky, kterým byla nabídnuta šance "pokračovat ve svém posvátném povolání" - jak to charakterizuje Kevin McKenna - "v této vzdálené zemi, která jim poskytla útočiště před pronásledováním a válkou". Třicet právě přichozích uprchlických lékařů je první skupina lékařů, která přijela v rámci New Refugee Doctors Project, jedné z nejvýznamnějších občanských iniciativ, která nedávno vznikla z iniciativy občanské společnosti ve Skotsku.

Je to důsledek spolupráce mezi British Medical Association a státním zdravotnictvím ve Skotsku na jedné straně a charitativní organizací Bridges Programmes, která poskytuje příležitosti pro uprchlíky realizovat svou profesní kvalifikaci v nové zemi.

Iniciativa BMA a Bridges Programme nabízí plně integrovaný program umožňující uprchlickým lékařům, aby se co nejrychleji vrátili k provozování lékařské praxe. A Skotsko uprchlické lékaře silně potřebuje - v zemi chybí 300 lékařů.

Důležité je, upozorňuje autor, že projekt pro uprchlické lékaře poskytuje vzor, který je možné modifikovat a napodobit i pro jiné profese - učitele, inženýry, vědce a programátory mezi současnými i budoucími uprchlíky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Téma: Nová tarifní struktura - Proč takový spěch?

15. 2. 2016 / Milan Šimoník

čas čtení 2 minuty


Podle návrhu ERÚ  má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jak vysvětluje Jiří Gavor, postupný růst fixní složky i zjednodušení tarifní struktury je žádoucí a v souladu s praxí v jiných evropských státech. Jenže proč tak výrazná změna a tak rychle? Změna tarifů je totiž zdůvodňována zejména tím, že při vzrůstající samovýrobě elektřiny či úsporných opatřeních v domácnostech a firmách by se náklady na distribuční soustavu nespravedlivě přenášely na stále méně spotřebitelů.

Viktoria má zpoždění

15. 2. 2016 / František Řezáč

čas čtení < 1 minuta

Loni v únoru uspořádala společnost, která razí železniční tunel u Plzně, den otevřených dveří pro veřejnost a novináře. Výstup v MFD ohlašoval proražení prvního tubusu na listopad 2015, tedy zhruba na 9 měsíců. ZDE

Děťátko bude ovšem podle poslední zprávy téže MFD značně přenošené, zhruba o šest měsíců, pokud ovšem nenastanou další potíže. Zhotovitel zřejmě podcenil geologický průzkum, naráží pod zemí na samá překvapení. Jednou je to řídká hornina plná vody, nyní tvrdá skála. Uvidíme, jak se to bude zdůvodńovat, až budou vyčísleny dodatečné náklady. Na to se novináříčci z MFD, zahlcení spoustou technických podrobností, zapomněli zeptat.

Razicí štít Viktoria se prý jmenuje podle plzeňské fotbalové Viktorky. Doufejme, že klub, který bojuje o titul, nedopadne tak, jako tunel. To by bylo místo mistra tak asi na páté místo bez šance na evropské poháry...

Jiří Ošlejšek: Sluníčkáři

14. 2. 2016

čas čtení 1 minuta


Kdo jsou tihle Sluníčkáři? Už je známe. Jsou to lháři.
Vlastenecké snahy maří. Nevině se při tom tváří.
Nepochopí důsledky všech svých "dobrých činů",
že následné aspekty, vedou ke zločinu.

Jsou hloupí a naivní. K budoucnosti pasivní.
Za své činy nerozvážné, budou muset pykat.
Na migranty nelegální, budou si tu zvykat.
Sluníčkáři moc se mýlí. Páchají své harakiry

Důkazy, ty nesnášejí, nevnímají proroky.
Prezidenta urážejí za pravdivé výroky.
Sluníčkáři jsou oslové. Na odpor se nevschopí.
až jim budou muslimové předkládat své nároky.

Poučení sluníčkářům schází.
Co nás čeká? Až mě mrazí.
Nechápou, že přicházejí vrazi.
Do těla jim ostrou kudlu vrazí.

Poslouchejte sluníčkáři, pomatení politici,
vyvolení pohlaváři na levici, na pravici!
Nechceme tu mešity! Nechceme tu islám,
který k nám byl politiky plánovitě vyslán.

Už tu vaši falešnou hru nebudeme hrát!
Proč chcete náš Český národ nechat vychcípat?
Jaký máte k tomu důvod? Asi jste se zbláznili?
Svoje děti i svůj národ potupně jste zradili!?

(Pozn. red. Gramatické chyby necháváme tak, jak jsou.)

Zeman again: European culture is incompatible with a culture of hatred towards infidels. EU must deport economic migrants and jihadists

13. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Muslim refugees are incapable of integrating into European culture. There are jihadists among them who could be preparing terrorist attacks, said Czech Prezident Miloš Zeman at the conference entitled "Social Democracy in the 21st Century", which took place in Bratislava, Slovakia, on 12th February. Czech president continued:

"Social democracy should protect national interests, it should protect the historical roots of not only its own, but also of European culture and realize that this culture is incompatible with the culture of hatred towards infidels and with the culture which is based on the attempts to subjugate these infidels and to turn them into its slaves."

When we talk about migration, we forget about one adjective, and that is islam migration. It is impossible to integrate and to assimilate islam migration into European culture."

Zeman said that the muslim civilisation denies women access to education and to public appointments, (ignoring the fact that the Czech Republic has never had a female President or Prime Minister, while many muslim countries have had them). He also pointed to the fact that in his view, testimony of a muslim woman at court has only half of the value of the testimony of a muslim man. He praised the large community of the Vietnamese and the Ukrainians in the Czech Republic who, as he said, have been able to integrate well into Czech society.

Zeman continued: ""It is necessary to deport those who came here not as refugees from a civil war, but as economic migrants who do not want to work here but who want to live exclusively on social welfare, which of course in our country is a slightly different category of people, who are often called the "unadaptable" [i.e. the Roma] but there is no reason to increase the number of people in this category."

"The European Union has failed in its approach to the migration crisis. When the migration wave came, the EU lost time with endless twaddle which it called debate. The arguments that we should welcome immigrants because we need labour are nonsense," said Zeman, pointing out that the EU average unemployment rate is 11 per cent.

"2016 may be a watershed year for the European Union," warned the Slovak Prime Minister Robert Fico at the conference, adding, "The defence of the EU external borders has become a life-and-death issue. Fico warned that if the Schengen countries start closing their borders, this will have serious economic and political consequences. "The closed borders could mean the end of the European project," said Fico.

Sources in Czech HERE HERE

Turecko začalo ostřelovat kurdské bojovníky v provincii Aleppo

13. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

K dělostřelecké palbě z Turecka do Sýrie došlo v sobotu na čtyřech místech

Turecko ostřeluje kurdské bojovníky v syrské provincii Aleppo, zatímco Asadova vojska za podpory ruských letadel dále provádějí úspěšnou ofenzívu proti vzbouřencům. Turecký premiér Ahmet Davutoğlu uvedl, že k tureckým útokům došlo v rámci odvety. Ostřelování zasáhlo původně Asadovu leteckou základnu Menagh, kterou Kurdové dobyli od Islámského státu teprve před několika dny a došlo k němu na třech dalších místech mezi letištěm a tureckou hranicí.

Sýrie: Existuje světlo na konci tunelu?

12. 2. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Na první pohled se mnohým pozorovatelům opravdu může zdát, že ofenziva syrské armády, jejích libanonských a íránských spojenců v Aleppu, kterou provází masivní ruské bombardování, válečný konflikt v Sýrii zesiluje. Ano, desítky tisíc civilistů prchají před ruskými bombami a v Aleppu hrozí humanitární krize, nicméně je záhodno situaci v syrském válečném kotli vnímat komplexně, nikoliv fragmentárně.

Případová studie k inkompetenci politiků

Výkonná traktoristka zorá sama až deset škol...

11. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 8 minutZatímco ve Velké Británii se vrcholní politici rekrutují zejména z kruhů elitářských absolventů Oxbridge, v ČR máme problém spíše opačný: z lidí, kterým kromě nezdravých ambic schází všechno ostatní, vytváříme pseudoelity. Inkompetence politiků, jako je paní Černochová, ve věcech, v nichž rozhodují, je ukázkou politického „dumbing down“ a v konečném důsledku způsobuje destrukci veřejného zájmu.

Obama plánuje apelovat na britské voliče, aby zůstali v EU

12. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Americký prezident plánuje rozsáhlým způsobem apelovat na britské voliče, aby zůstali v Evropské unii uprostřed obav ve Washingtonu, že by Cameron mohl prohrát

Informoval o tom předseda výboru pro zahraniční vztahy v americkém Senátu. Washington se obává, že britské referendum o případném odchodu Británie z EU je nebezpečná hazardní hra, která by mohla špatně skončit a mít katastrofální dopad na celý evropský kontinent.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2016

7. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V lednu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 39 360  Kč. Příjem z reklamy byl 14 098,00 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2016 140 571,24 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
49142