Demagogové všech politických stran, spojte se!

9. 3. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 9 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Sen o věčném návratu, kterým opíjejí demagogové v celém západním světě své voliče, se nevyhýbá ani české politické scéně. Pomyslný "chalupář", který vyvolává nostalgii po starých dobrých časech, případně navozuje iluzi o obraně před realitou současnosti, není jen na Hradě. Je v každé české parlamentní politické straně a většinou se netají ambicemi stranu převzít. S určitou výjimkou pochopitelně: v některých případech stranu ovládají trvale, případně si ji k tomu účelu založili...

Rozhovor Britských listů 99:

O životě v USA: Cena je jiná, než si jeden maloval

3. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Helena Drašnarová, Kde je moje máma. Praha, nakladatelství Petra Štengla, 2016. ISBN: 978-80-87563-37-3, 248 stran. Cena 249 Kč, desetiprocentní sleva v knihkupectví Kosmas

K tomu: Jan Čulík, Hluboká knížka o životě a smrti ZDE

Jan Čulík hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů se spisovatelkou Helenou Drašnarovou, dcerou dramatika Jaroslava Dietla, o její knížce Kde je moje máma a o jejích neocenitelných zkušenostech z třiceti let života v multikulturních Spojených státech. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Bývalý polský premiér Donald Tusk byl znovu zvolen předsedou Rady Evropy, navzdory protestům Szydlové

9. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Vládnoucí ultrapravicová strana Právo a spravedlnost navrhovala za předsedu neznámého europoslance Jacka Saryusz-Wolského. Šedá eminence polské vlády Jaroslaw Kaczyński se vyjádřil, že Tusk je "německým kandidátem". Vedoucí představitelé všech ostatních členských zemí EU kromě Polska Tuskovu nominaci schválili.

Někteří polští politikové ostře útočí na Szydlovou a na dnešní polskou vládu, která ze sebe v Bruselu "udělala idiota". "Zesměšnila se vláda strany Právo a spravedlnost, odnese to Polsko", napsal Adrian Zandberg ze strany Razem:

29550

Ruské hordy se opět valí, třesme se…

9. 3. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Nesouhlasím s názorem, že WikiLeaks kvůli skutečným a domnělým přešlapům není možné považovat za důvěryhodný zdroj informací, zvláště pak v souvislosti s odtajněnými materiály, o jejichž pravdivosti není sporu. Není ve veřejném zájmu kamenovat chybující, předpojaté a vnějším tlakům podléhající proroky proto, že informují o nekalých praktikách mocných, o nichž mají důkazy. Navíc nebyly prokázány konkrétní vazby WikiLeaks na ruské zpravodajské služby či Kreml, avšak znovuobjevená „rudá hrozba“, nadto v souvislosti s domnělým napojením Donalda Trumpa na Kreml, nyní vévodí diskurzu americké politické scény. Téměř se zdá, jako by největším postrachem rozkymácené americké společnosti byly opět příslovečné ruské hordy, přestože reálná hrozba nepochybně přichází z jejího lůna.

CIA vás sleduje i přes mixér a rychlovarnou konvici. Zaručeně.

9. 3. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty


Internet věcí (IoT) je velmi nedotažený projekt představující ve svých důsledcích výrazné bezpečnostní riziko. V lednu 2015 před ním výslovně varovala i Americká obchodní komora ZDE. Nejen že vás přes "chytrá" zařízení ve vaší domácnosti může sledovat libovolný subjekt schopný poradit si s vesměs směšnými bezpečnostními opatřeními výrobců, ale jednotlivé komponenty IoT lze také použít jako boty působící v síti chaos, výpadky a systematické útoky.

Hackeři vidí i esemesku, kterou jste ještě nikomu neposlali

9. 3. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Karel Dolejší zesměšňuje varování Edwarda Snowdena, že tajné služby si mohou přečíst esemesku na vašem mobilu už když ji píšete, tedy ještě před tím, než jí odešlete. Myslím, že se Karel Dolejší mýlí.

Při počítačovém provozu my běžně používáme např. software TeamViewer, které umožňuje přístup ze vzdáleného počítače na vaši počítačovou plochu. Tedy uživatel TeamVieweru si může přečíst emailovou zprávu, kterou na ploše vašeho počítače teprve píšete, i ještě předtím, než jste ji odeslali. Totéž platí i o vašem mobilu. Jistě existují i hackerské programy, které toto umožňují bez souhlasu vzdáleného užívatele (TeamVIewer to umožňuje jedině s jeho souhlasem.)

Snowden se snaží upozornit uživatele, že hackeři mají běžný přístup do operačního sytému vašeho počítače, případně mobilu, nikoliv jen k datům, které posíláte po internetu.

Je samozřejmě velkou otázkou, zda a do jaké míry je možné takovéto sledování činit hromadně. To však, pokud tomu rozumím, ani Snowden netvrdí. Jde o to, že výzvědné služby (tedy NEJEN CIA, ale třeba i výzvědné služby ruské) se mohou zaměřit individuálně na vás. Že to pravděpodobně u drtivě většiny lidí nedělají (viz níže), to je jiná věc. Není ovšem vyloučeno, že to u důležitých objektů dělat mohou.

Snowden záměrně nafukuje program sběru metadat v NSA, kde dělal systémového administrátora

9. 3. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta


Jan Čulík ZDE dezinterpretuje paranoidní protiamerickou kampaň, kterou vede z Ruska bývalý systémový administrátor zpravodajské služby NSA Edward Snowden. Ten se snaží fakt, že americká NSA sbírá metadata z elektronické komunikace, nafouknout do podoby představy, že "deep state" vás sleduje na každém kroku. Že tedy běžně pracuje také s obsahem vaší komunikace - a dokonce s SMS, kterou jste ještě ani neodeslali.

Snowden: Americké výzvědné služby věděly o bezpečnostních chybách v chytrých telefonech a využívaly jich ke špionáži

9. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Edward Snowden argumentuje, že v dokumentech zveřejněných WikiLeaks, zde níže, je první jasný důjaz, že americká vláda tajně platila, aby software chytrých telefonů zůstalo nezabezpečené:

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Situace v Německu pohledem etablovaného imigranta

Masová migrace, islámské hodnoty a adaptace

9. 3. 2017

čas čtení 10 minut

"Již v roce 2014 bylo možno sledovat rostoucí známky hrozící masové migrace ze Středního východu. Ale státní politika reagovala pozdě. Dnes nejsou kritici islámu žádoucí a mnozí mladí muslimové nemají o západní hodnoty zájem," píše pro server Cicero libanonsko - německý režisér Imad Karim. Na článek upozornil a úryvek přeložil Milan Lelek.

Německo udělilo status uprchlíka 57 % syrských imigrantů

9. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Libanonsko - německý režisér Imad Karim ve svém textu kritizujícím přístup Německa k řešení imigrační krize mimo jiné tvrdí, že 90 % syrských imigrantů jsou ekonomičtí uprchlíci, kteří nepocházejí z míst zasažených válkou. Toto číslo nedokládá a statistika, která by přesně uváděla podíl válečných uprchlíků vůči ekonomickým imigrantům není dostupná. Určité srovnání nabízí nedávný údaj německé vlády, citovaná britským deníkem The Independent, podle nějž doposud německé úřady udělily status uprchlíka 57 % syrských imigrantů.Pro srovnání, imigrantům z Eritreje byl v Německu udělen status uprchlíka v 75 % případů, u všech ostatních národností k tomu došlo v méně než polovině případů. V roce 2016 dobrovolně odešlo z Německa 55 tisíc imigrantů, dalších 25 tisíc bylo vyhoštěno.

Prosíme, pomozte rodině, které vyhořel dům a je bez prostředků. Děkujeme

6. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Pane Čulíku, chtěl bych vás požádat, zda by šlo vydat tady tohle. Jedná se o spolužačku ze základní školy. Prakticky se na vesnici všichni známe, píše Michal Kment.

Při požáru rodinného domku v Čechách po Kosířem došlo ke zranění dvou osob, zasahoval i vrtulník

Průzkumem místa zásahu bylo zjištěno, že se jedná o požár 1. patra rodinného domu, kdy došlo již k rozšíření požáru na střešní konstrukci. Jednotky ochraňovaly sousední objekty proti rozšíření požáru a po částečné lokalizaci požáru uvnitř domu se soustředily na hašení střechy.

Na místě byla nalezena pětapadesátiletá žena s popáleninami druhého stupně v oblasti horních a dolních končetin. Dle jejího vyjádření došlo ke vzplanutí oleje při vaření, následně se pokusila o uhašení a po nezdařilém pokusu se hrnec snažila dostat mimo objekt na balkon. Při manipulaci utrpěla již zmiňované popáleniny.

K události vzlétl vrtulník s posádkou letecké zdravotnické záchranné služby. Prvotní ošetření zraněné ženě poskytla jednotka hasičského záchranného sboru, lékař pokračoval v celkové prohlídce, ošetření a zajištění s přípravou k transportu na odd. urgentního příjmu FNOL.

Další podrobnosti ZDE

Havajské ostrovy podaly žalobu proti novému Trumpovu exekutivnímu příkazu

9. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Federální soudce dovolil státnímu prokurátoru na Havajských ostrovech podat žalobu proti novému Trumpovu exekutivnímu příkazu, zakazujícímu vstup do USA pro občany šesti převážně muslimských zemí. Jednat se o ní bude 15. března.

Trumpův nový exekutivní příkaz se týká občanů šesti zemí, Jemenu, Somálska, Súdánu, Íránu, Sýrie a Libye. Držitelé víz opravňujících je ke vstupu do USA jsou ze zákazu vyjmuti.

Avšak stát Havajské ostrovy v žalobě argumentuje, že i tento nový Trumpův exekutivní příkaz je neslučitelný s ochranou svobody náboženství, která je definována jak ve státní i ve federální ústavě, poškodil by ekonomiku Havajských ostrovů a jejich školské instituce a zabránil by občanům Havajských ostrovů, kteří mají rodinné příslušníky v těchto šesti zemích, ve sjednocování rodin.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bodláky Václava Duška

Vykostěná společnost

9. 3. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

Komu záleží dávat u brodu přednost druhým bytostem, leda čičmundům poznamenaným sociálnem. Čóro – móro, staré rašple, musí být konáno. Putičkám i písklatům vstup zakázán, aby nám kdosi z nich neochořel ztrátou vkusu. Kostit vás může i zaručený přítel – zvrácená touha stát v první řadě zájmu okolí, může vykonat špatnosti výrazně nečekané. Věř, ale nepodlehni iluzi, že věrnost bývá nekonečná platná záruka oddanosti.

Proč se tolik nekompetentních mužů stává lídry?

8. 3. 2017

čas čtení 5 minut


 

Existují tři populární vysvětlení zřejmého nedostatečného zastoupení žen v managementu, jmenovitě: 1) nejsou dost schopné; 2) nezajímá je to; 3) mají zájem a jsou i schopné, ale nedokážou prorazit skleněný strop: neviditelnou kariérní bariéru založenou na předsudečných stereotypech, která ženám brání v přístupu k moci, napsal Tomas Chamorro-Premuzic. Konzervativci a šovinisté mají sklon propagovat to první; liberálové a feministé preferují třetí; a ty někde mezi nimi obyčejně přitahuje druhé vysvětlení. Ale co když všem uniká širší kontext?

Britský bookmaker spekuluje na budoucnost amerického prezidenta:

Donald Trump možná nevydrží ani rok, tvrdí sázkařská stránka

8. 3. 2017

čas čtení 1 minuta


Krátce předtím než se prezident Donald Trump ujal úřadu byla v oběhu spekulace, zda své funkční období dokončí. Ale k tomu došlo před chaotickým víkendem, kdy prezident obvinil svého předchůdce Baracka Obamu z "úniků" informací z "odposlechů", které poukázaly na spojení jeho kampaně s ruskými zpravodajskými službami.

Mezitím v Absurdistánu 19:

Nehoda premiérky, kácení lesů, pedofilie a ženy, kterou jsou samou svou podstatou hloupé

8. 3. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut

Vyvolenci národa mají opravdu těžký život, a pak musejí čelit kriticé občanů. Pracují usilovněji než kdokoliv jiný: Bartłomiej Misiewicz například pracoval tak tvrdě, že musel odejít na dovolenou. A z práce je teď pryč už déle než měsíc. To je delší doba, než na jakou má nárok, ale jeho nadřízení vysvětlují, že kromě standardní dovolené má Misiewicz právo na dny volna za všechny ty přesčasy, které si napracoval. Jsem překvapen, že se ještě ministerstvo obrany nerozpadlo, když tam chybí jeho klíčový odborník v tolika oborech.

Wikileaks zveřejnily obrovské množství tajných dokumentů z CIA

7. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Wikileaks právě publikovaly 8761 tajných dokumentů CIA, většinou o hackerských technikách a o sledování občanů prostřednictvím chytrých televizních přijímačů.

Zveřejnění publikovaných dokumentů znovu vyvolává pochybnosti nad schopností amerických výzvědných agentur ochránit v digitálním věku své tajné dokumenty před zveřejněním.

Z dokumentace vyplývá, že se CIA zaměřuje na chytré telefony a na počítače. Americký konzulát ve Frankfurtu, největší na světě, je domovem pro "tajnou informační instituci s mnoha odděleními", která používá digitální specialisty z CIA i z dalších amerických výzvědných agentur.

Program jménem Plačící anděl popisuje, jak se dostat do televizního přijímače Samsung F800 tak, aby to vypadalo, že je vypnutý, ale aby mohl být používán pro sledování a odposlechy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Wikileaks, které se zapojily do ruské kampaně za zvolení Trumpa, nejsou důvěryhodným informačním zdrojem

8. 3. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta


Médii včera prolétla zpráva, že organizace Wikileaks zveřejnila "sadu nástrojů", kterých údajně používá CIA k odposlechům. Zpráva implikuje možnost, že CIA zkopírovala ruský malware, může ho používat sama a imitovat tak působení ruských hackerů. To podporuje dlouho používaný Trumpův zlehčující narativ, podle nějž "nevíme", kdo se dopustil hackingu v době americké předvolební kampaně - hackingu, který je na základě zanechaných stop připisován Kremlu.

Bývalý agent tvrdí, že "seriózní vyšetřování" by nalezlo dost důkazů pro uvěznění zúčastněných osob:

Američtí zpravodajci mají "významné informace" o jednáních mezi Trumpem a Ruskem na nejvyšší úrovni

8. 3. 2017

čas čtení 1 minuta


Bývalý kontrašpionážní důstojník americké Agentury pro národní bezpečnost (NSA) tvrdí, že američtí agenti mají "významné zpravodajské informace" o jednáních na nejvyšší úrovni vedených mezi Ruskem a volebním týmem Donalda Trumpa.

Američtí republikáni nepodpořili Trumpovo obvinění, že ho Obama nechal odposlouchávat

8. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Mitch McConnell, šéf senátní většiny, uvedl, že nemá k dispozici žádné důkazy, které by podpořily Trumpova tvrzení, která zveřejnil v sobotu na Twitteru, že ho Obama údajně v Trump Tower nechal odposlouchávat. Žádná takové důkazy nemá ani Devin Nunes, předseda parlamentního výboru pro výzvědné záležitosti.

Američtí republikáni však reagovali na Trumpova obvinění jako obvykle: Hájili Trumpovy výroky, přestože je o něm známo, že Trump činí falešné proklamace se zásadními důsledky.

Nunes kritizoval média, že "berou Trumpovy výroky doslova". Trump přece jen vznesl otázku, zda nebyl odposloucháván, argumentoval. Novináři to samozřejmě zpochybnili.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer se vyjádřil, že Trump nijak svých výroků nelituje a nebude je brát zpět. Avšak ani on nebyl schopen poskytnout jakékoliv důkazy v této věci. Vyjádřil se, že "to je nad mou platovou kategorií".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se doáci české i mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Děkujeme čtenářům, že výraznou měrou přispěli na provoz Britských listů od Trumpova zvolení do začátku roku 2017. Potřebujeme však trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Proč danit roboty není dobrý nápad

8. 3. 2017

čas čtení 5 minut


Bill Gates v nedávném rozhovoru pro Quartz vyjádřil skepsi ohledně schopnosti společností zvládnout rapidní automatizaci, napsal list Economist. Vlády, aby zabránily sociální krizi, prohlásil, by měly zvážit zdanění robotů. Pokud to ve výsledku automatizaci zpomalí, tím lépe. Je to zvláštní a nepraktický nápad odhalující toho dost ohledně výzev spojených s automatizací.

Facebook byl povolán na koberec do Dolní sněmovny: neodstraňuje problematické fotografie

8. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Investigace televize BBC zjistila, že Facebook odstranil jen 18 ze 100 sexualizovaných fotografií dětí, na něž byly moderátoři Facebooku upozorněni

Pracovníci firmy Facebook byli předvoláni k výslechu před vlivnou skupinou poslanců britské Dolní sněmovny poté, co zjistilo vyšetřování televize BBC, že Facebook neodstraňuje sexualizované fotografie dětí, přestože předpisy Facebooku výslovně zakazují zveřejňování sexualizovaných záběrů dětí.

Děti v Sýrii trpí obrovskou mírou psychického poškození, varuje studie

7. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Analýza humanitární organizace Save the Children varuje, že krize duševního zdraví v Sýrii je na hranici nevratných poměrů a že vážné trauma postihující děti hrozí u nich vyvolat celoživotní zdravotní poškození.

Děti v Sýrii trpí "toxickým stresem", což je vážná forma psychologického traumatu, které způsobuje celoživotní poškození. Mezi syrskými dětmi, často i jen dvanáctiletými, rychle roste počet případů sebepoškozování a pokusů o sebevraždu.

5,8 milionů syrských dětí potřebuje pomoc ve válce, která příští týden dosahuje svého šestiletého výročí.

Uprchlíci dávají přednost menším obcím

7. 3. 2017 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Obavy, které měli někteří politici z toho, že se uznaní žadatelé o asyl a migranti budou chtít usadit předevěím ve velkých městech, se nesplnily. Opak se zdá být skutečností.

Rychlejší kontakt ke sportovním jednotám a domácím obyvatelům, lepší péče v ubytovnách a jiné výhody vedou více než polovinu migrantů k tomu, aby zůstávali v menších obcích, do kterých byli po svém příchodu do Bavorska umístěni. To řekl předseda bavorského Sněmu obcí v interview týdne na stanici Bayern 5.

"Vycházíme z toho, že 65 až 68 procent zůstávají tam, kde o ně bylo postaráno a kam přišli. Mnozí migranti zjistili, že v menších skupinách je péče intenzivnější a že je snažší se tak usadit, kdyt to člověk chce." říká Uwe Brandl (CSU).

Zároveň upozorňuje na malou vstřícnost Spolkové vlády například při usnadnění získávání stavebních pozemků obcemi. Také poukazuje na rozdíl mezi oficiálním optimismem a míněním některých obyvatel, tak říkajíc štamgastů v místních hostincích.

"Je mnoho lidí, kteří mají německý pas a nedaří se jim dobře. A těm musíme pomáhat zrovna tak, jako těm, kteří k nám přišli z důvodu vyhnání nebo útěku." říká Brandl.

Možná je to námět k přemýšlení pro země, v nichž se venkov vylidňuje. To je i Česká republika v pohraničních oblastech k Bavorsku a Sasku.

Podrobnosti v němčině zde: ZDE

Právě proto, že máme bohaté zkušenosti z Francie, Kanady, USA, Německa či Velké Británie nebo Nizozemí si ani ten nejzarytější “sluníčkář” či “vítač” nemyslí, že integrace migrantů je jednoduchý proces. Není ale nemožná, o čemž svědčí řada pozitivních případů, a proto je potřeba se o ni pokoušet. ZDE

Britská Horní sněmovna podruhé hlasovala proti londýnské vládě ohledně brexitu

7. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Poslanci britské Horní sněmovny schválili labouristický dodatek k zákonu o odchodu Británie z EU počtem 366 poslanců vůči 268. Dodatek požaduje, aby Dolní sněmovna dostala právo veta nad konečným výsledkem vyjednávání o brexitu. Vláda Theresy Mayové předtím tvrdila, že takové hlasování "poškodí britský národní zájem".

Podle Horní sněmovny musí být parlament, nikoliv vláda, "konečným strážcem britské národní suverenity".

V minulých dnech Horní sněmovna také hlasováním požadovala, aby britská vláda zaručila právo trvalého pobytu pro 3 miliony občanů EU, kteří žijí v Británii.

Horní sněmovna je nevolená parlamentní komora a je pravděpodobné, že volení poslanci Dolní sněmovny obojí hlasování zvrátí. To znamená, že se zákon o brexitu bude muset vrátit do Horní sněmovny a není vyloučeno, že poslanci Horní sněmovny se zaleknou rozhodnutí Dolní sněmovny a potvrdí rozhodnutí dolní komory britského parlamentu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Maďarsko bude věznit všechny uprchlíky v kontejnerových táborech

7. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Lidskoprávní organizace ostře kritizovaly hlasování v maďarském parlamentu, které rozhodlo, že všichni žadatelé o azyl v Maďarsku budou uvězněni ve vazebních táborech. Premiér Viktor Orbán označil migraci za "trojského koně terorismu".

Žadatelé o azyl budou vězněni v kontejnerech, kde budou čekat na výslech prostřednictvím videolinku. Je to součástí opatření, jejichž účelem je podle Orbána "zachránit Evropu". Orbán považuje uprchlíky, mnozí z nichž jsou muslimové, za "hrozbu evropské křesťanské totožnosti a kultuře".

Proti tomuto opatření ostře vystupovaly maďarské organizace na ochranu občanských práv a někteří socialističtí poslanci, avšak bylo přesto v parlamentě schváleno drtivou většinou 138 hlasů proti 6. 22 poslanců se zdrželo hlasování. Opatření podpořila Orbánova strana Fidesz a ultrapravicová strana Jobbik.

Amnesty International, jedna organizace z konsorcia sedmi občanských iniciativ, které protestovaly proti novému předpisu, zdůraznila, že návrhy jsou porušením zákona Evropské unie a Úmluvy o uprchlících. "Jde o flagrantní porušení mezinárodního práva."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Poučení ze slibů ČSSD o zvýšení korporátních daní

7. 3. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Náhodou jsem se na internetu dostal ke zprávě na Kurzy.cz z 22.8.2013:

„ČSSD, která vede s výrazným náskokem předvolební průzkumy, zopakovala návrhy na zvyšování přímých daní, pokud po volbách sestaví vládu. ČSSD navrhuje zvýšit základní korporátní daň ze současných 19% na 20-21% a pro vybrané obory (bankovnictví, energetika, telekomunikace) zavést druhou sazbu ve výši 30%. U daní pro fyzické osoby plánuje ČSSD zavést progresy v podobě speciální  daně se sazbou 38% na příjmy nad 100 tis. korun měsíčně. ČSSD by také hlasovala pro zachování daně z dividend.“

http://www.kurzy.cz/zpravy/355610-cssd-slibuje-zvyseni-korporatnich-dani-a-take-pro-fyzicke-osoby/

Tohle není politická realita. A je dobré to mít na paměti před jakýmikoli volbami.

Nenávistné servery jako Breitbart, americké Parlamentní listy jsou vážnou hrozbou Evropě

7. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Breitbart, americké Parlamentní listy, nejsou zpravodajský server. Je to politický projekt se specifickou politickou agendou. Zaměstnává ochotné propagandisty.

Breitbart je součástí transatlantického hnutí se společným názorem na svět a s koordinovanými cíli. Snaží se vytvářet události a zkreslovat je, píše Joe Mulhall, výzkumník z organizace Hope not Hate. 

Breitbart publikuje lži a polopravdy. Jeho nezdokladované závěry jsou založeny na existujících předsudcích a jsou publikovány s cílem prosadit jeho politickou agendu.

Cílem je zlikvidovat současný liberálnědemokratický pokrokový konsensus a společenské normy, které jsou od něho odvozeny.

Breitbart pravidelně publikuje antifeministické, homofobní a transfobní materiály a prosazuje odmítání multikulturalismu, což se projevuje odporem vůči imigraci a liberální uprchlické politice.

Německý soudce: Facebook nemá povinnost odstraňovat lživé statusy

7. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Německý soudce odmítl žalobu syrského uprchlíka proti Facebooku kvůli lživým statusům, které ho spojují s teroristickými útoky

Anas Modamani se vyfografoval v září 2015 s Angelou Merkelovou. Fotografie je od té doby systematicky pozměňována photoshopem a lživě ho obviňuje z teroristických útoků páchaných v Evropě.

Letos v lednu podal Modamaniho právník žádost o vydání soudního příkazu, který by "zabránil Facebooku publikovat pomlouvačnou fotografii syrského uprchlíka Anase Monomaniho v kontextu teroristických útoků".

Reuters: Zeman zvažuje, že bude znovu kandidovat na prezidenta

7. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Zeman je podle průzkumů veřejného mínění nejdůvěryhodnějším politikem v ČR, upozorňuje tisková kancelář Reuters. Sice kvůli cukrovce špatně chodí, ale nedávno byl vytofotografován, jak stojí na běžkách. Nikoliv však v pohybu.

Zeman vyjadřuje svou podporu pro Donalda Trumpa, což mu získalo pozvání do Bílého domu. "Souhlasím s jeho názory na migraci a na boj proti islámskému terorismu," tvrdí Zeman, který obvinil Českou televizi ze zaujatého zpravodajství z amerických prezidentských voleb. Zeman charakterizuje islám jako "anticivilizaci" a vyjadřuje se, že umírnění muslimové neexistují, stejně jako neexistovali umírnění nacisté. "Evropská komise nemá právo diktovat suverénním státům, kolik migrantů umístí na svém území," tvrdí Zeman.

Reuter zdůrazňuje, že Zeman nerozhoduje o domácí ani zahraniční politice ČR, avšak jmenuje některé vysoké činitele, jako je rada centrálí banky, a nominuje velvyslance a ústavní soudce. Největší politický vliv bude zřejmě mít jmenováním premiéra po všeobecných volbách, které se budou konat v říjnu 2017. Není vyloučeno, že Zeman jmenuje premiérem Andreje Babiše, který se Zemanem sdílí protiimigrantské postoje.

Analýza: Ultrapravicová média svou emocionální manipulací veřejnosti radikálně mění společenskou atmosféru

7. 3. 2017

čas čtení 11 minut

Analytikové v datech nalezli síť navzájem se posilujících a podporujících extremistických serverů, které obnovily paranoidní styl americké politiky tím, že sloučily dekontextualizované pravdy, opakované lži a logické zkraty a tím vytvořily naprosto falešný obraz světa. Opakováním těchto nepravd, jejich variacemi a jejich šířením na mnoha spřízněných serverech způsobily tyto sítě, že jejich tvrzení se stala pro čtenáře důvěrně známá. Právě tato důvěrná známost poskytuje nesmyslům plnou důvěryhodnost.

Směsice lživých tvrzení a faktů, propojených paranoidní logikou, charakterizuje většinu sdílených článků, pocházejících od Breitbartu. Bylo by chybou je označovat za "fake news". Jejich síla je založena na mocné směsici ověřitelných faktů, známých a pořád opakovaných lží, paranoidní logice a důsledné politické orientaci v rámci navzájem se podporující sítě internetových serverů šířících tytéž názory.

Znovuvytvoření základny, na níž si mohou občané utvářet společně sdílené přesvědčení ohledně toho, co se děje, je základní podmínkou demokracie a to je nejdůležitjším úkolem tisku pro budoucnost. Ve snaze znovu dosáhnout toho, aby občané společně vnímali realitu, se tradiční média musejí přeorientovat. Musejí uznat, že fungují v prostředí propagandy a dezinformací. To je hlavní úkol pro nadcházející léta.

Čtyři američtí analytikové, Yochai Benkler, Robert Faris, Hal Roberts a Ethan Zuckerman, tři z Harvardské univerzity jeden z MIT, analyzovali více než 1,25 milionu článků zveřejněných na internetu od 1. dubna 2015 až po den volby amerického prezidenta v listopadu 2016. Z analýzy vyplynulo, že ultrapravicová mediální síť, jejímž jádrem jsou Breitbart News, americké Parlamentní listy, vytvořila samostatný a izolovaný mediální systém. Využívá při tom sociálních sítí k šíření ultrazaujatého pohledu na svět. Tato protrumpovská mediální sféra nejen začala úspěšně určovat agendu pro konzervativní americká média, ale také velmi silně ovlivnila agendu všech ostatních médií, především ve způsobu, jak se psalo o Hillary Clintonové.

Tato analýza je velmi varovná a aktuální i pro Českou republiku, protože i tam je zjevné, že ultrapravicová média šířící nepodložené, neověřené, rasistické a dezinformační bláboly mají velmi silnou schopnost posunout veřejnou diskusi ke zcela falešné mediální realitě.

Cambridge Analytica nás ještě naštěstí nedokáže zmanipulovat

7. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Avšak digitální technologie by bylo možno využít k posílení demokracie, argumentuje George Monbiot

Série děsivých článků naznačovala, že firma jménem Cambridge Analytica pomohla zkreslit výsledky amerických prezidentských voleb i referenda o brexitu získáváním dat z Facebooku a jejich zneužitím pro analýzu osobních psychologických profilů jednotlivých občanů a přizpůsobením reklamy těmto individuálním profilům. Původ těchto zpráv je ve švýcarském časopise Das Magazin, ale podle následné kritické analýzy několika odborníků jsou prý přehnané.

To ovšem neznamená, že bychom neměli být bdělí, píše George Monbiot. Případ Cambridge Analytica nám nabízí pohled do dystopické budoucnosti, především v USA, kde je ochrana dat slabá.

<

Profesor John Curtice: Dvě třetiny labouristických voličů hlasovaly pro setrvání Británie v EU

7. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Je důležité upozornit, že sociálně znevýhodnění voliči nejsou nutně voliči levice. "Voliči pro EU musejí nyní být vrcholnou prioritou labouristů," píše profesor John Curtice po nedávných doplňovacích volbách v Anglii, v nichž euroskeptická strana UKIP propadla. Profesor John Curtice ze Strathclyde University v Glasgow je nejuznávanějším, často v médiích citovaným, analytikem volebních trendů a volebních výsledků ve Velké Británii:

Labouristická strana se, jak se zdá, rozhodla v nedávných týdnech, že její první prioritou musí být neutralizovat hrozbu od UKIPU vůči svým tradičním dělnickým voličům, kteří údajně hlasovali v referendu o EU pro brexit.

Avšak při tomto rozhodnutí, jak se zdá, zapomněla (anebo si to neuvědomuje), že většina těch občanů, kteří hlasovali pro Labouristickou stranu ve všeobecných volbách v roce 2015, včetně těch občanů, kteří žijí v labouristických volebních okrscích na severu v Midlands, ve středu Anglie, podpořila setrvání Británie v EU. Labouristické straně tak proto hrozí větší riziko, že přijde o volební podporu ve prospěch proevropských liberálních demokratů než ve prospěch probrexitového UKIPU. A podpora liberálních demokratů také stoupla jak v doplňovacích volbách ve Stoke, tak v Copelandu, přesně tak, jak stoupá ve všech doplňovacích volbách, které se konaly od referenda o EU.

UKIP sdílí toto nedorozumění o významu labouristických voličů, kteří hlasovali pro brexit. Skoro nikdo, kdo hlasoval pro setrvání Británie v EU, není ochoten hlasovat pro UKIP. Avšak strana UKIP se snaží zaměřovat se na labouristické voliče, kteří hlasovali v poměru dva ku jedné pro setrvání v Evropské unii, a nikoliv na konzervativní voliče, jichž více než polovina hlasovala pro brexit.

To, že šéf strany UKIP Paul Nuttall nezvítězil v doplňovacích volbách ve Stoke, a že se podpora jeho strany tam nezvýšila o víc než 2 procenta, je téměř jistě důsledkem skutečnosti, že se mu nepodařilo získat skoro žádné z drtivé většiny konzervativních voličů ve Stoke, kteří hlasovali pro brexit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britští sociálně znevýhodnění voliči jednoznačně hlasovali pro brexit

7. 3. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta


Čím nižší bylo vzdělání britských voličů, tím více jich v referendu hlasovalo pro brexit. Mezi lidmi bez kvalifikace činil podíl takových až 78 %. Převážná část lidí řešících své ubytování sociálním bydlením v režii obce - 70 % - hlasovala pro vystoupení z Evropské unie. 66 % lidí s příjmem nižším než 1 200 liber dalo hlas kampani Leave. 70 % těch, kdo považují za velmi obtížné samotné zvládání svých životů, chtělo opustit EU. 95 % ekonomicky deprivovaných Britů volilo Leave ZDE.

Jestli právě tohle nejsou podle Jana Čulíka ZDE za běžných okolností logičtí voliči levice, pak netuším, kdo by jimi vůbec mohl být.

Jak má Sobotka „vykomunikovat“ progresivní zdanění?

7. 3. 2017 / Tomáš Korda

čas čtení 4 minuty

Podle návrhu premiéra Sobotky by se ČSSD měla voličům zavázat, že zavede progresivní zdanění. Dříve s touto daní měly potíž jen ostatní politické strany (vyjma komunistů). A teď? Už sami někteří členové ČSSD mají s návrhem svého předsedy problém. Jaký to úpadek, na jednu stranu. Avšak na stranu druhou alespoň víme, že dělení na pravici a levici trvá i nadále. Pouze se nenachází mezi stranami, ale uvnitř jedné strany – sociální demokracie.

Ne Kalouskovi, ne Fialovi, ne Babišovi, ale vlastním řadám musí premiér Sobotka vysvětlit potřebu progresivního zdanění.

Sobotkovy daňové představy ve světle J. H. Krchovského

7. 3. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty


Jakkoliv se mi příčí zjednodušování jakéhokoliv tématu, s ohledem na srozumitelnost se pokusím o co nejnázornější vysvětlení toho, k jakému modelu má reálně směřovat Česká republika podle daňových představ předsedy ČSSD.

Řekněme optimisticky, že jen 80 % výnosů z české ekonomiky si s blahovolným požehnáním a často i přímou pomocí Lidového domu přivlastňují velké firmy či české státní kvazimonopoly jako ČEZ. Ty v mnoha případech daňově "optimalizují" a téměř nic na daních neplatí - případně dokonce využívají daňových prázdnin. Na ostatní osoby žijící v ČR, které se převážně, ale nikoliv výlučně živí námezdní prací, tak zůstane zbylých 20 %. 

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
15335