The Economist: Uprchlické tábory jsou překvapivým zdrojem podnikatelského ducha

2. 10. 2019Tohle je muž s nejatraktivnějšími koly ve městě. Muž, za nímž lidé chodí, když něco potřebují. Živí se tím, že zlepšuje lidem život. Vyšňořuje jejich jízdy.

Uprchlický tábor Zaatari v Jordánsku. Nejrychleji rostoucí uprchlický tábor na světě. Žije tu 80 000 lidí. OSN tu vydává asi 9 milionů Kč denně. Všichni obyvatelé dostávají přísné příděly. Čtyři kusy chleba denně a apanáž na potraviny ve výši asi 600 Kč měsíčně. Málokdo z obyvatel tohoto uprchlického tábora má možnost tábor opustit. Jediné pracovní příležitosti, které tu jsou k dispozici, jsou oficiální místa ve správě tábora anebo práce pro nevládní organizace. Avšak správa tábora toleruje uprchlické podnikatele. Tábor Zaatari má 3000 neformálních obchodů a podniků. Je důkazem, že trh dokáže vznikat i v tom nejextremnějším prostředí.

Qaseem je z města Daraa v Sýrii. Přišel do Zaatari před pěti lety a otevřel si obchod pro jízdní kola.

Rozhovor Britských listů 239. Jakým hrozbám dnes čelí Česká republika?

27. 9. 2019


Bezpečnostní situace ve světě, role České republiky v bezpečnostních strukturách, globální postavení České republiky. To jsou témata Rozhovoru Britských listů, který vede Bohumil Kartous s generálem Petrem Pavlem, který byl od roku 2012 do roku 2015 náčelníkem generálního štábu české armády a v letech 2015-2018 předsedou vojenského výboru NATO. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. září 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 14373

Boris Johnson prý předloží Bruselu ve středu poslední, ultimativní nabídku

2. 10. 2019


Aktualizace:
Irští politikové odmítli Johnsonův "poslední plán" pro severoirskou hranici  jako nefunkční, nerealizovatelný a protizákonný podle britského zákona. Podle britského zákona totiž nesmí na severoirské hranici s Irskou republikou vzniknout žádná pohraniční infrastruktura, která tam nebyla před brexitem. Komentátoři obviňují Johnsona, že o dohodu s EU neusiluje a prostě chce realizovat divoký brexit. ZDE
Boris Johnson uzavřel tajnou dohodu se severoirskými protestantskými fundamentalisty ze strany DUP, že vznikne pro pobrexitové poměry pro irský ostrov "bilaterální zámek" mezi Belfastem a Dublinem.

Johnson prý ve středu předloží Bruselu svou konečnou nabídku pro brexit - jeho poradce Dominic Cummings uvedl, že Londýn nebude s EU nijak vyjednávat. V ní navrhne, aby Severní Irsko respektovalo po dobu nadcházejících pěti let předpisy Evropské unie pro zemědělské-potravinářské produkty a pro průmyslové zboží. V roce 2025 má rozhodnout severoirský parlament v Belfastu, zda se dál přidržovat evropských předpisů, anebo přejít k britským.

Moderátor BBC Johnsonovi: Vy jste vlastně pěkná svině, že?

2. 10. 2019

Skupina Led by Donkeys toto promítá v Manchesteru, kde se právě koná sjezd Konzervativní strany. Je to starší, ale aktuální.

Moderátor BBC: Deník Times vás vyhodil, poté, co jste si vymyslel citát. Proč jste si ten citát  vymyslel?

Boris Johnson: No... ééé... tohle... zase... víte, to jsou to jsou velké výrazy pro ...  To, co se stalo bylo... Můžu vám to celé říct. Bylo to...  Jste si jist, že by diváci raději nechtěli slyšet o...

Moderátor: No, dobře, když nechcete mluvit o vymyšleném citátu...

Boris Johnson:  Byla to dlouhá a politováníhodná historie...

Moderátor: Dobře, ale vy jste si ten citát vymyslel?

Boris Johnson: To, co se stalo, bylo, hm, připsal jsem události, které se měly odehrát před smrtí Pierse Gavestona. Bylo to velmi trapné  a je mi to velmi líto.

Moderátor: Chci se vás zeptat na jednu drzou lež. Když jste byl v týmu šéfa Konzervativní strany Michaela Howarda, popřel jste mu, že máte mimomanželský poměr. Ukázalo se, že je to pravda, a proto vás vyhodil z funkce. Proč jste lhal svému šéfovi strany?

Boris Johnson: No, chci říci, zase, bez urážky, ohledně toho, hm... víte, já jsem o tom s Michaelem Howardem nikdy nemluvil a, ééé, víte, víte, jsem mu neřekl...

Moderátor: Vy jste mu lhal.

Boris Johnson: No, víte... Já nechci to celé znovu rozbírat.

Moderátor: To se vám nedivím.

Boris Johnson: Proč bych se k tomu měl vracet? Chci říct, už jsem to probíral mnohokrát. S... tak se podívejte na ten dokumentární film. Proč nemůžeme mluvit o něčem jiném?

Moderátor: No, v tom pořadu taky je... No, tohle je o vaší integritě. Ten pořad zaznamenal vaši reakci, když posloucháte telefonní rozhovor, v němž váš přitel Darius Guppy vás žádá o adresu jednoho novináře,  aby ho mohl nechat zmlátit. Aby mu mohl zlámat žebra. A vy, když jste to slyšel, jste mu tu adresu dal. Co to vypovídá o vás, Borisi Johnsonovi?

Boris Johnson: No...

Moderátor: Nejste vlastně ... vymýšlíte si citace, lžete šéfu své strany, chcete být součástí toho, když má být někdo zmlácen. Vy jste vlastně pěkná svině, že?

LHAL SVÉMU ŠÉFOVI
LHAL SVÉ MANŽELCE
LHAL KRÁLOVNĚ
TEĎ LŽE I VÁM

 Bez komentáře...

2. 10. 2019


 14156

Trumpův skandál: Objevují se stále nové podrobnosti, podpora impeachmentu ve veřejnosti roste

2. 10. 2019

Podpora pro impeachment Donalda Trumpa narůstá, ukazují průzkumy - zatímco vyšlo najevo, že se prezident nedávno pokusil o nátlak na australského premiéra Scotta Morrisona a další zahraniční lídry. Měl v úmyslu dosáhnout toho, aby poskytli pomoc jeho ministrovi spravedlnosti při vyšetřováním vzniku zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera ohledně ruského hackingu americké volební kampaně.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
 14192

Švédsko se obává ruského jaderného úderu

2. 10. 2019

Velitelství švédského vojenského námořnictva přeneslo svou štábní místnost na podzemní základnu z doby studené války, která se nachází na ostrově Muskö, upozorňuje Andrej Riskin. Jak tvrdí švédský analytik Niklas Granholm, takové rozhodnutí bylo přijato v souvislosti s možnou ruskou hrozbou: "Rusové mohou využít silné zbraně vyžadující úroveň ochrany, kterou zabezpečí pouze Muskö".
 6180

Británie: Všechny nejnovější průzkumy veřejného mínění ukazují, že Britové chtějí setrvat v EU

2. 10. 2019

Jak by Britové hlasovali v novém referendu o brexitu?

Leave = podpora odchodu z EU,
Remain = podpora setrvání Británie v EU.


Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Policie v Hongkongu střílí do demonstrantů ostrými náboji

1. 10. 2019

V den, kdy komunistický režim v ČÍně oslavuje 70. výročí svého vzniku, střílela hongkongská policie do davu prodemokratických demonstrantů ostrými náboji nejméně pětkrát. Jednoho demonstranta postřelili na prsou.

Fotografie z dnešního Hongkongu ZDE

 14369

Tradice, svatost, Bůh a cynismus: Ještě k sv. Václavu

1. 10. 2019 / Boris Cvek

Dovolte mi, prosím, ještě krátkou reakci na diskusi o svatosti svatého Václava. Můj text jasně vycházel z toho, že tu máme staletí starou svatováclavskou tradici, kterou, pokud ji chceme brát vážně, musíme uchopit z pohledu toho, co to vlastně je svatost, jaká vlastně jsou slova Svatováclavského chorálu atd.

Takové tradice totiž mohou být různě zneužívány. Stačí se podívat na to, jak svatováclavskou tradici využívali nacisté po vzniku Protektorátu. Sice ne tak nebezpečné a zvrácené, ale také zcela v rozporu s tím, co je to svatost, je nacionalistická interpretace svatého Václava, která je dost živá i dnes. Na to jsem ve svém článku reagoval.

 13850

Nepřátelé Grety Thunbergové mají strach právem

1. 10. 2019Strach by měli mít i politikové - její spojenci

Liberální politikové ji chválí, avšak jejich nečinnost ve věci klimatické krize dokazuje, že ji ve skutečnosti neposlouchají


Greta Thunbergová si udělala hodně nepřátel. Je lehké je poznat, protože jejich zuřivost je tak intenzivní, že vypadají komicky.

Její mnozí stoupenci dost dobře nechápou, proč Thunbergová vyvolává tu šílenou zuřivost. Je zjevné, že je provokují její mládí a její pohlaví, avšak ta kritika se rozkládá, protože Thunbergová explicitně spojuje věci tak, jak to vědci nejsou ochotni udělat. Poukazuje na to, že jejich vědecké předpovědi pro budoucnost klimatu a současný hospodářský a politický pořádek zřejmě nejsou slučitelné, píše komentátor Stephen Buranyi.
 13247

Proč noví evropští populisté tak drze lžou

1. 10. 2019

Nedělají to proto, aby jim lidé věřili

Lhaní je nyní všudupřítomným rysem dnešní populistické politiky, píše Catherine Fieschi, autorka knihy Populocracy: The Tyranny of Authenticity and the Rise of Populism (Populokracie: Tyranie autentičnosti a vzestup populismu).

Vzdorným výrokem, který najdete ve většině programů populistických stran, bývalo: "Říkáme jen to, co si myslí všichni!" Což je pro ultrapravici zastřený způsob jak říct: nenávidíme migranty, nechceme lidi, kteří vypadají jinak, oblékají se jinak, mluví jinak. Cílem je udělat ostrou čáru mezi tzv. zdravým rozumem obyčejných lidí a nabubřelými způsoby elit. Avšak jak se moc a vliv populistů rozšířil do mainstreamové politiky, populisté lhaní eskalovali a nyní drze a otevřeně lžou zcela bezostyšně pořád.
 13053

Rudy Giuliani dostal soudní příkaz, aby vydal všechny dokumenty k Ukrajině

1. 10. 2019

CNN: 47 procent Američanů podporuje Trumpův impeachment:Rudyho Giulianiho, osobního právníka Donalda Trumpa, vyzvaly kongresové výbory Sněmovny reprezentantů, aby do 15. října vydal dokumenty vážící se na jeho a Trumpovy pokusy donutit Ukrajinu, aby zasáhla do americké prezidentské kampaně.

Giuliani, bývalý primátor New Yorku, je klíčovou postavou v ukrajinském skandálu, který vedl americké Demokraty k zahájení vyšetřování s cílem Trumpova impeachmentu.
 14074

Johnson předložil Bruselu šílený návrh: tři irské hranice místo jedné

1. 10. 2019

Aktualizace: V rozhlasovém rozhovoru v úterý ráno tvrdil Johnson, že tento plán je "starý" a že jeho vláda předloží Bruselu "nový", "lepší". Nespecifikoval jaký:

Zuřivost v Irsku ohledně "nezodpovědného" Johnsonova plánu pro "nárazníkovou zónu". Downing Street okamžitě a rychle kapituluje, poté, co prozrazený plán dokázal, že tím poruší dohodu o míru v Severním Irsku. Lhářům z Konzervativní strany se nedá důvěřovat, že nevyvolají znovu terorismus.* * *

Ve snaze "vyřešit" neřešitelný problém hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která se po údajném odchodu Británie z EU má stát hranicí Evropské unie, avšak mírová dohoda o Severním Irsku, plně integrovaná do britského členství v EU, vyžaduje, aby tato  hranice zůstala otevřená, navrhl Johnson a jeho vláda Bruselu na poslední chvíli "sérii celních center" v Irské republice i v Severním Irsku, z obou stran ve vzdálenosti asi 15 km od hranice. Samozřejmě to porušuje veškeré britské přísliby o nutnosti zachování otevřené hranice.

Britský právník David Allen Green: Británie vážně navrhuje jako řešení pro problém severoirské hranice vytvořit tři hranice místo jedné.


Irská televize informuje, že severoirští politikové návrh odmítli jako absolutně nepřijatelný:
 

Donald Trump bojuje proti svému impeachmentu tweety a množstvím placené reklamy na Facebooku

1. 10. 2019

 
Během minulého víkendu zveřejnil Trump na Twitteru více než 100 tweetů a více než 1800 placených reklam na Facebooku, v nichž bojuje proti svému impeachmentu v důsledku skandálu, kdy nutil ukrajinského prezidenta, aby falešně obvinil Trumpova politického protiviníka Joea Bidena. Reklamy byly na Facebooku přes víkend zhlédnuty 16 až 18 milionkrát a Trumpovi lidé na ně vydali až 2 miliony dolarů.

Mnoho těchto reklam je používáno k získávání osobních informací o uživatelích Facebooku.

Součástí téhož úsilí je i facebooková stránka viceprezidenta Mikea Pence, která vydala na tyto reklamy od 22. do 28. září celkem 700 000 dolarů.

Od doby, kdy Facebook začal v květnu 2018 zveřejňovat, kdo vydává kolik peněz na politickou reklamu, vydala Trumpova kampaň na reklamy pro Trumpa na Facebooku téměř 20 milionů dolarů.

Nick Clegg, bývalý šéf britských liberálních demokratů a nyní viceprezident Facebooku pro globální záležitosti, potvrdil minulý týden v projevu ve Washingtonu, že Facebooku nebude kontrolovat věcnou pravdivost zveřejňovaných politických reklam. 
 14330

Generace Greta

30. 9. 2019

Jedno slunečné odpoledne na konci léta Roger Pallás, dvaadvacetiletý katalánský student blond vlasů a kostnaté postavy, seděl za volantem své dodávky na cestě do Costa Brava, zatímco si zpíval: "Lidé povstanou jako vody, budeme této krizi čelit teď...". Snažil se propagovat píseň a protesty proti změně klimatu ve městě Girona, ale ačkoliv ji poslal prostřednictvím aplikace WhatsApp na spoustu kontaktů, zdálo se, že lidé mají problémy s textem, píšou Catalina Oquendoová, Joana Oliveirová, Mar Centenerová, Guillermo Abril, Elías Camhaji a Santiago Torrado.
 14373

Proč by Angličané hlasovali pro lháře a podvodníka Johnsona?

30. 9. 2019 / Jan Čulík

 

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že by Johnsonovi konzervativci "jasně porazili labouristy", píše český tisk.

Proč je tedy lidé volí, když je Johnson podvodník, ptá se Radek Mokrý.

Jan Čulík:

Zaprvé, poté, co se úplně v Británii rozložila třídní příslušnost voličů (už v podstatě neexistuje, že by dělnická třída hlasovala pro labouristy a zbohatlíci pro konzervativce, brexit toto třídní rozdělení úplně rozbil) je nesmírně obtížné provádět průzkumy veřejného mínění a ty průzkumy se jednak od sebe velice liší, zadruhé jsou nespolehlivé. V důsledku existence sociálních sítí se také mění metodologie, jak se tyto průzkumy provádějí a je v současné době nepevná, kromě toho výzkumníci přiznávají, že jim lidé při průzkumech prostě lžou. Levice si v Británii také stěžuje, že většinu průzkumů veřejného mínění dělají firmy či aktivisté spojení s Konzervativní stranou, takže jsou prý ty průzkumy "zásadně zkreslené".  V britském tisku na rozdíl od českého tisku se ale v těchto dnech usuzuje, že průzkumy jsou chaotické a že volby zřejmě povedou k vzniku dalšího nerozhodného parlamentu.


 14372

Je rozumné, aby Západ sázel vše na technologie?

30. 9. 2019 / Karel Dolejší

Jedním z pilířů americké taktiky protipovstaleckých operací (COIN) bývala ještě nedávno vlastní drtivá převaha v prostředcích nočního vidění. Avšak to už nyní neplatí dokonce ani v případě afghánského Talibanu, který si z různých zdrojů opatřuje noční optiku - a v kombinaci s palbou vedenou puškami pro přesnou střelbu Dragunov až na 800 m způsobil letos afghánským vládním silám o 7 % vyšší ztráty než vloni ZDE.
 14371

Vnímavý účastník zlomových let

30. 9. 2019 / Pavlína Antošová


Přestože se generálmajor MUDr. Jiří Smrčka (10. 5. 1912 – 9. 4. 1998) řadí k legendám Ústřední vojenské nemocnice, širší veřejnost jej příliš nezná. Přitom k vrcholům jeho životního příběhu patří působení v září 1938 a v srpnu 1968. Tyto dvě dramatické kapitoly zůstávají zachyceny v různých pramenech. A rozhodně by neměly zapadnout.

Třeboňský rodák se roku 1931 – po maturitě na gymnáziu ve svém rodišti – stal vojenským stipendistou lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Promoval roku 1937 a ještě absolvoval kurz pro vojenské zdravotníky. Pak si odbyl – bez nadsázky – křest ohněm.

Robert de Niro: Ať jdou do prdele

30. 9. 2019

 

Robert de Niro v televizi CNN v neděli ráno:

Tenhle člověk by neměl být prezidentem. Tečka.

Moderátor Brian Stelter: A když tohle říkáte, lidi z Foxu vás pronásledují.

De Niro: Ať jdou do prdele. Ať jdou do prdele.

Moderátor: No, tohle je kabelová televize, takže jsme neporušili televizní předpisy, ale přesto: přece jen je neděle dopoledne. Proč to říkáte?

De Niro: Octli jsme se v okamžiku svých životů, v této zemi, kdy je tenhle člověk jako gangster. Pořád opakujeme: 'Tohle je strašlivé, jsme ve strašlivé situaci, jsme ve strašlivé situaci' a ten člověk si prostě dál a dál dělá, co chce, a nikdo ho nezastaví.
 14368

Brexit a volby by nevyřešily upadající veřejné finance

30. 9. 2019

Neutrálové a fanatici sdílejí přesvědčení, že provedení brexitu ukončí současný chaos, píše Chris Johns. Uzavření věci je příliš často používané slovo, ale často k němu sahají ti, kdo jsou brexitem buď znuděni, vyděšeni nebo rozhněváni. Dokonce i někteří z příznivců setrvání v EU si nyní myslí, že brzké a vyjednané vystoupení je jediná cesta dál. Toto přesvědčení je nebezpečným klamem.
 5958

Rusko: "To co praktikovali na Kavkaze přišlo do Moskvy"

30. 9. 2019

Mnozí představitelé opozice v ruském hlavním městě se utěšovali myšlenkou, že úřady nikdy nepoužijí represe, které rutinně uplatňují na Severním Kavkaze a v dalších oblastech mimo centrum, kvůli přítomnosti médií a západních velvyslanectví, uvedl Ojub Titijev, šéf kanceláře organizace Memorial v Grozném.
 12084

Volby v Rakousku: Rozložila se podpora pro ultrapravici

30. 9. 2019Volební podpora pro rakouskou Stranu svobody (FPÖ) poklesla o více než třetinu: voliči tuto ultrapravicovou stranu potrestali za korupční skandál, který v Rakousku nedávno vedl k pádu vlády.

Bývalý kancléř Sebastian Kurz, 33, se zjevně znovu stane nejmladším šéfem státu na světě poté, co jeho Lidová strana (ÖVP)získala 37,1 procent hlasů - je to její nejlepší volební výsledek od roku 2002.  

Druhým velkým vítězem je rakouská Strana zelených, která dosáhla dosud svého nejlepšího výsledku v historii - 14 procent. Středolevicová Sociálnědemokratická strana poklesla na historicky nízkých 21,7 procenta, ale stále zůstává druhou rakouskou nejsilnější stranou.
 14373

Británie: Další sexuální skandál Borise Johnsona - a jeho mccarthyovská strategie

30. 9. 2019

Tři nedělní hlavní zprávy BBC: 1. Budu ignorovat zákon schválený parlamentem. 2. Neosahával jsem ženám stehna. 3. Nemusím při platbě nevhodných státních dotací "blízké přítelkyni" deklarovat žádný konflikt zájmů. - A tak tu dnes žijeme...
Britský premiér bez mandátu a bez většiny v parlamentě Boris Johnson má další skandál - v nedělníku Sunday Times napsala novinářka Charlotte Edwardes, že když se stal před lety Johnson šéfredaktorem konzervativního týdeníku The Spectator, na recepci pro novináře z tohoto listu u stolu při večeři pod stolem osahával nejen ji, která seděla vedle něho, ale i ženu, která vedle něho seděla na druhé straně. Úřad britského premiéra to ovšem popřel, což vedlo Edwardesovou ke konstatování na Twitteru, že "mám zřejmě lepší paměť než pan premiér".

Londýnské úřady se při tom chystají vyšetřovat obvinění, že se Johnson jako primátor Londýna zřejmě dopustil středu zájmů, když své americké milence nechal dát ze státních fondů statisícové dotace. Sunday Times v neděli přinesl důkazy, že Johnson měl s touto ženou sexuální poměr.
 14290

Hospodaření OSBL za srpen 2019

5. 9. 2019

V srpnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 50 671,02 Kč, výdaje byly 99 116,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
20646