Čína ohrožuje severovýchod Indie

18. 9. 2020

Zprávy tvrdí, že čínská armáda posiluje jednotky asi 20 kilometrů od hranice, upozorňuje Sumit Sharma.

Zdá se, že Čína připravuje nové nájezdy na indické území 3 200 km východně od Ladaku, kde po první invazi v květnu dosáhla remízy.

Je hlášeno, že posiluje jednotky v jižním Tibetu, naproti indickému státu Arunáčalpradéš.

V oblasti proběhla v roce 1962 válka poté, co čínské síly provedly invazi proti špatně vybavené indické armádě státu, který získal nezávislost v roce 1947.

Čínská armáda významně posílila jednotky ve vzdálenosti 20 km od indické hranice, uvádějí zprávy s odkazem na oficiální zdroje.

Zpravodajské agentury s odkazem na vládní představitele potvrzují reakci Indie. Odklad jednání sborových velitelů obou zemí v Ladaku posiluje obavy ohledně čínských záměrů.

V roce 2017 Čína posílila výstavbu silnic poblíž své hranice s Bhútánem a Indií. To vyústilo ve více jak tříměsíční krizi mezi oběma zeměmi v lokalitě známé jako Doklam.

Indický stát Arunáčalpradéš má kriticky důležitý strategický význam, protože představuje hlavní nárazník mezi Čínou a dalšími šesti horskými státy v této oblasti. Některé ze sedmi států byly v minulosti infiltrovány teroristy vycvičenými a se základnami v Číně a Myanmaru. Celý severovýchod je navíc spojen s Indickým poloostrovem jen 20 km širokou oblastí mezi Nepálem a Bangladéší.

Pohyb čínských vojáků odpovídá vyjádřením čínských představitelů.

Stát Arunáčalpradéš o ploše 83 000 čtverečních kilometrů, jehož jméno doslovně znamená "země hor ozářených úsvitem", je takřka ze 77 % pokryt lesy. Ročně zde spadne 200-500 cm srážek, většina mezi květnem a říjnem, což komplikuje pohyb na tomto území.

Čína si dělá nárok na celý stát a v roce 1962 jej většinu obsadila, jen aby jej v rámci následné dohody vyklidila. Indie se odvolává na dohodu ze Simly z roku 1914 uzavřenou mezi nezávislým státem Tibet a Británií, podle níž je vymezena 890 km dlouhá hranice známá jako MacMahonova linie.

Čína dohodu neuznává, protože by to znamenalo uznat Tibet jako nezávislou entitu. Čína Tibet obsadila v roce 1950, čímž ke svému území přidala takřka třetinu rozlohy navíc.

Penzionovaní generálové dobře obeznámení s oblastí uvádějí, že čínský nájezd by mohl být ještě obtížnější, než v oblasti Ladaku. Oblast je pokryta hlubokými lesy, je velmi vlhká s četnými řekami, včetně silného toku Bráhmaputry.

V Ladaku na sebe míří tisíce vojáků podporovaných dělostřelectvem, tanky a bojovými letouny sotva několik set metrů od sebe. Od jednání ministrů zahraničí obou zemí v Moskvě minulý týden zde panuje klid.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
5325

Diskuse

Obsah vydání | 22. 9. 2020