Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí magistrátu ohledně demonstrace Poslední generace

15. 9. 2023

čas čtení 3 minuty
Tisková zpráva k soudnímu rozhodnutí ohledně konání prvního Pochodu za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku
Městský soud v Praze ve čtvrtek zvrátil nařízení magistrátu o změně trasy pochodu plánovaného skupinou Poslední generace na úterý 12. září. Magistrát ve svém rozhodnutí nařizoval, aby pochod kráčel po chodníku a na mnoha místech vykázal průvod zcela mimo magistrálu. Taková změna dle závěru soudce JUDr. Ladislava Hejtmánka není v rámci českého právního řádu možná.
Poslední generace zorganizovala v tomto roce téměř dvě desítky pochodů s cílem upozorňovat na nutnost zklidnění dopravy v Praze. Primátor hlavního města prahy Bohuslav Svoboda se v průběhu kampaně opakovaně nechal slyšet, že hledá ve spolupráci s policií způsoby, jak pochody omezit (Poslední generace tyto snahy popsala na svém Twitteru: https://twitter.com/LastGenCZ/status/1702192103621558472?s=20). Poté, co magistrát vydal rozhodnutí o změně trasy, koalice SPOLU toto rozhodnutí prezentovala na sociálních sítích jako rozhodnutí primátora a svůj vlastní úspěch. „Vnímáme jako velmi problematické, že by snad za rozhodnutím magistrátních úředníků měl stát pan primátor nebo koalice SPOLU. Pokud je mi známo, úřad má konat nezávisle na politické vůli současných politických představitelů města. S rozhodnutím jsme nesouhlasili. Naše protesty jsou zcela legitimní a nezpůsobují tak vysokou míru narušení, aby bylo adekvátní nařídit odklon od trasy, která je přitom zcela zásadní pro naplnění účelu shromáždění,“ okomentovala situaci ohledně pochodu Veronika Holcnerová, mluvčí Poslední generace.

Poslední generace se obrátila na Městský soud. Ten dospěl ve čtvrtek 14. září k závěru, že účel shromáždění (humanizace magistrály) je zcela legitimní, a také přímo vázaný na určité místo. Přesměrováním na jinou trasu je tedy příliš omezena možnost naplnění účelu shromáždění. Soudce Hejtmánek se vyslovil, že magistrála je komunikace 1. třídy, a jako po takové se po ní mohou pohybovat pěší v útvaru chodců. Není tedy důvod, aby ve stejné formě nemohl proběhnout protestní pochod. Omezení dopravy dle soudu není dostatečný důvod pro zákaz shromáždění.

Zároveň soud rozhodl, že magistrát může zakázat pořádání happeningu na magistrále a tento bod žaloby zamítl. Odůvodnění k  rozhodnutí bude dostupné v písemném rozsudku, který soud vyhotoví do 30 dní od soudního jednání.

Poslední generace v návaznosti na rozhodnutí soudu naplánovala nový pochod na 3. října. Průvod bude kráčet původně plánovanou trasou, tedy z ulice Bubenská k Národnímu muzeu. Skupina zároveň oznámila, že nahlásí dalších devět pochodů se čtrnáctidenní frekvencí konání a kampaň tedy bude trvat nejméně dalšího půl roku.

1
Vytisknout
2083

Diskuse

Obsah vydání | 19. 9. 2023