Válka mezi Izraelem a Gazou: Izrael tvrdí, že Hizballáh smrtícím úderem na okupovaných Golanských výšinách „překročil všechny červené linie“
28. 7. 2024
Golan Heights is internationally recognized as occupied Syrian territory.
— Rami (@RamiSafadi93) July 27, 2024
This map shows how many Syrian villages were ethnically cleansed and demolished by Israel since 1967 when they took over the Golan. pic.twitter.com/uKdJBIVVHG
Jak jsme už informovali, kdosi zaútočil na fotbalové hřiště v odlehlém městě Majdal Šamna Golanských výšinách a usmrtil tam raketovou palbou z Libanonu nejméně 10 mladých lidí. Nejsou to Izraelci, ale místní Drúzové. Izrael zuří a bez důkazů obviňuje z útoku Hezbollah. O tom, že těsně předtím Izrael v sobotu usmrtil v Gaze 50 civilistů, včetně nemluvněte, se v Izraeli a v České republice nemluví. Česká televize na Twitteru přinesla informaci o útoku z Libanonu, nepřinesla informaci, že Izrael v sobotu vyvraždil 50 lidí.
- Izraelská vojenská letadla provedla údery na Hizballáh v Libanonu, zjevně v odvetě za útok na Golanské výšiny, o němž však není jasné, kdo ho provedl
- Eskalace úderů mezi Izraelem a Libanonem by mohla region zachvátit „neuvěřitelnou katastrofou“, varuje OSN
Spojené státy, které vedou diplomatické úsilí zaměřené na deeskalaci konfliktu na libanonsko-izraelské hranici (ale také vyzbrojují Izrael), útok odsoudily jako strašlivý, ale neobvinily z něj přímo Hizballáh.
V prohlášení Bílého domu se uvádí, že podpora USA pro bezpečnost Izraele je železná a že „budou i nadále podporovat úsilí o ukončení těchto strašlivých útoků podél modré linie, což musí být nejvyšší prioritou“. Modrá linie označuje hranici mezi Libanonem a Izraelem, za jejíž monitorování je zodpovědná mírová mise OSN známá jako Unifil.
Izraelské bojové letouny provedly v noci na sobotu útoky proti Hizballáhu v Libanonu jako zjevnou odvetu za raketový útok na Golanských výšinách, při kterém zahynulo 12 lidí včetně dětí.
„V noci IAF zasáhlo řadu teroristických cílů Hizballáhu jak hluboko uvnitř libanonského území, tak v jižním Libanonu, včetně skladů zbraní a teroristické infrastruktury v oblastech Chabriha, Borj El Chmali a Beqaa, Kfarkela, Rab El Thalathine, Khiam a Tayr Harfa,“ uvedla armáda.
- Izraelské ministerstvo zahraničí v neděli uvedlo, že Hizballáh smrtícím úderem na fotbalové hřiště v odlehlém městě na okupovaných Golanských výšinách, který přišel uprostřed celodenní raketové palby z Libanonu, „překročil všechny červené linie“. Ve skutečnosti není jasné, kdo útok provedl.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu již dříve vyhrožoval, že Hizballáh „zaplatí vysokou cenu“. Mohammad Afif, vysoký představitel Hizballáhu, v rozhovoru pro agenturu Reuters odmítl odpovědnost za úder, který zasáhl Majdal Šams. V prohlášení Íránem podporovaná militantní skupina uvedla, že s incidentem nemá „absolutně nic společného“, a obvinila nepřátelská média z „falešných tvrzení“.
- Írán v neděli v prohlášení vydaném mluvčím ministerstva zahraničních věcí Násirem Kanáním varoval Izrael před tím, co nazval „novým dobrodružstvím“ v Libanonu.
- Útok na Golanských výšinách zasáhl převážně drúzské město Majdal Šams v hornaté oblasti, poblíž hranic se Sýrií. Izrael tuto oblast okupuje od roku 1967 a v roce 1981 ji anektoval. Izraelská záchranná služba Magen David Adom uvedla, že na místo bylo vysláno „velké množství“ sanitek, aby ošetřily oběti ve věku od 10 do 20 let. Na videozáznamu a snímcích bylo vidět mladé oběti poházené po trávě, některé z nich měly na sobě sportovní trička.
- Vlna izraelských náletů zaměřených na centrální a jižní část Gazy zabila nejméně 50 a zranila přibližně 200 lidí, přičemž jeden z úderů zasáhl školu, kde hledaly úkryt tisíce lidí. Představitelé palestinského ministerstva zdravotnictví uvedli, že při leteckém útoku na školu Chadídža v Deir al-Balah v centrální části pásma Gazy bylo zabito nejméně 30 lidí, což mělo za následek vlnu kritických zranění.
Agentura Associated Press uvedla, že lidé prohledávali zničené třídy a hledali pozůstatky, pročesávali trosky a sbírali části těl. Dodali, že poblíž nemocnice, kam byli převezeni zabití při úderu, byli jejich reportéři svědky útěku lidí, zatímco sanitka jela opačným směrem. Uvnitř sanitky podle nich leželo mrtvé batole a tělo zahalené do deky.
- Hamas vydal prohlášení, v němž odsoudil izraelský nálet, při němž po zásahu školy v Deir al-Balah v sobotu zahynuly desítky lidí. Hamas uvedl, že „masakr ve škole Chadídža je zločinem, který potvrzuje odcizení izraelského nepřítele všem lidským hodnotám a jeho popření všech válečných zákonů“. Agentura civilní obrany Gazy uvedla, že ve škole bylo ubytováno asi 4 000 vysídlených osob, které se tam uchýlily.
- Úder v Deir al-Balah byl doprovázen dalšími údery na Khan Younis, po týdnu smrtících bojů v druhém městě Gazy. Údery v Chán Júnis zabily od časného rána nejméně 23 lidí a podle palestinských zdravotníků zranily 89 osob, protože civilisté byli z města již čtvrtý den násilně vyháněni. Agentura civilní obrany Gazy uvedla, že během několikadenní izraelské ofenzívy v oblasti města Chán Júnis bylo zabito asi 170 lidí a „stovky byly zraněny“.
- V uprchlickém táboře Al-Bureij bylo předtím při izraelském náletu na dům zabito pět Palestinců a další čtyři byli zabiti při jiném úderu na dům v Rafáhu u hranic s Egyptem, uvedli zdravotníci.
Izraelská armáda nařídila obyvatelům z více částí Chán Júnisu, aby se „dočasně evakuovali do upravené humanitární oblasti v al-Mawasi - jedná se o druhou takovou úpravu bezpečné zóny během jednoho týdne. Juliette Touma, ředitelka komunikace agentury OSN pro palestinské uprchlíky (Unrwa), řekla: "Označení příkazů jako příkazů k evakuaci vůbec nevystihuje, co to znamená. Jedná se o příkazy k nucenému vysídlení. Stává se, že když lidé dostanou tyto příkazy, mají jen velmi málo času na to, aby se přestěhovali."
Příkazy k evakuaci z Chán Júnisu a „zesílené nepřátelství“ „výrazně destabilizovaly humanitární operace“, uvedla OSN a informovala o „hrozivých podmínkách v oblasti vody, hygieny a sanitace“ na palestinském území.
- Členové izraelské pravicové vlády se pustili do Kamaly Harrisové kvůli jejím požadavkům na okamžité příměří v Gaze poté, co se setkala s Benjaminem Netanjahuem během jeho návštěvy USA. Nejmenovaný izraelský představitel obvinil Harrisovou z ohrožení potenciální dohody o propuštění izraelských rukojmích a rukojmích s dvojím občanstvím v Gaze. „Doufejme, že výroky, které Harrisová pronesla na své tiskové konferenci, nebudou Hamásem interpretovány jako denní světlo mezi USA a Izraelem, čímž by se ztížilo dosažení dohody,“ uvedl podle izraelských médií tento úředník.
Diskuse