Ukrajina posiluje výrobu raket, aby zvýšila nezávislost své obrany

27. 11. 2024

čas čtení 1 minuta
Ukrajina oživuje své raketové znalosti ze sovětské éry, aby rozvíjela moderní schopnosti, snižovala závislost na západních technologiích a obcházela omezení na dovážené zbraně a zároveň posilovala obrannou soběstačnost, píše John C. K. Daly.

Uvolnění západních omezení, zejména rozhodnutí USA povolit omezené použití raketových systémů dlouhého doletu, jako je ATACMS, představuje klíčový okamžik ve schopnosti Ukrajiny čelit ruské agresi.

Zintenzivnění výroby a rozmístění raket na Ukrajině by mohlo vyvolat širší závody ve zbrojení, což by podtrhlo strategický význam raket jako nástrojů odstrašení a přesných úderů dlouhého doletu v moderní válce.

Ukrajinské kapacity výroby raket se datují od studené války, kdy ukrajinský těžký průmysl byl nedílnou součástí raketového programu Sovětského svazu po 2. světové válce. Příspěvek ukrajinských sovětských podniků k obraně Sovětského svazu byl významný. Průmyslové komplexy Južmaš a OKB-586 Južnoje v Dněpropetrovsku byly založeny na průmyslové základně Dněpropetrovského automobilového závodu (DAZ). Byly založeny v roce 1944 a vytvořily rakety první generace Sovětského svazu schopné nést jadernou hlavici, R-12 a R-14. Stejné podniky také vyrobily první mezikontinentální balistickou raketu (ICBM) na světě, R-16. Na konci 80. let, krátce před rozpadem Sovětského svazu v roce 1991, vyvinul Južmaš nejsilnější mezikontinentální balistickou raketu (ICBM) na světě, RS-36M (SS-18, "Satan", klasifikace Severoatlantické aliance (NATO)), schopnou nést 10 hlavic s doletem 6 338–9 942 mil (10 200–16 000 kilometrů).

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
190

Diskuse

Obsah vydání | 27. 11. 2024