Tchajwanská armáda je v pohotovosti, protože čínské válečné lodě byly spatřeny poblíž ostrova
11. 12. 2024
Tchajwanská armáda byla v pondělí ve vysoké pohotovosti poté, co zjistila čínské válečné lodě poblíž ostrova, uvedla Tchaj-pej, když Peking slíbil, že bude "pevně bránit" svou suverenitu v reakci na cvičení.
Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že také zaznamenalo plavidla čínské pobřežní stráže a že pekingská Lidová osvobozenecká armáda (PLA) omezila vzdušný prostor u čínského pobřeží.
Objevily se intenzivní spekulace o možnosti, že Čína zahájí vojenské cvičení v reakci na cestu tchajwanského prezidenta Lai Ching-teho do Pacifiku, která zahrnovala mezipřistání na Havaji a Guamu.
"V reakci na tyto akce ČLOA zahájilo cvičení bojové připravenosti, které bere v úvahu nepřátelské hrozby, povětrnostní podmínky a taktické postavení," uvedlo ministerstvo národní obrany v Tchaj-peji v prohlášení.
Dodalo, že vojenské jednotky jsou ve "vysoké" pohotovosti a jednotky na odlehlých ostrovech "zvýšily svou ostražitost".
Ministerstvo uvedlo, že jeho síly "identifikovaly námořní formace Východního, Severního a Jižního velitelství bojového prostoru PLA spolu s plavidly pobřežní stráže, které vstupují do oblastí kolem Tchajwanského průlivu a západního Pacifiku".
Nedošlo k žádnému okamžitému veřejnému oznámení ze strany ČLOA nebo čínských státních médií o zvýšené vojenské aktivitě kolem Tchaj-wanu.
Mluvčí pekingského ministerstva zahraničí však uvedla, že Čína bude v reakci na tchajwanské cvičení "pevně bránit" svou suverenitu.
Tchaj-wan se považuje za suverénní národ s vlastní vládou, armádou a měnou.
Peking však trvá na tom, že ostrov je součástí jeho území a nevyloučil použití síly, aby ho dostal pod svou kontrolu.
Lai ve čtvrtek hovořil s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů USA Mikem Johnsonem na Guamu – což byl nejvyšší kontakt tchajwanského lídra na americké úrovni během týdenní cesty – což vyvolalo příval kritiky z Pekingu.
Čínské ministerstvo zahraničí v pátek varovalo Tchaj-wan, že "snaha o nezávislost s pomocí Spojených států nevyhnutelně narazí na zeď" a vyzvalo Washington, aby "přestal vměšovat do záležitostí souvisejících s Tchaj-wanem".
V reakci na otázku ohledně možného čínského vojenského cvičení kolem Tchaj-wanu po své cestě Lai v pátek novinářům řekl, že "zvednutí pěstí není tak dobré jako otevření rukou".
"Bez ohledu na to, kolik vojenských cvičení, válečných lodí a letadel Čína pošle, aby donutila sousední země, nemůže si získat respekt žádné země," řekl Lai.
"Neobvyklé pohyby"
Tchajwanská pobřežní stráž v pondělí uvedla, že zaznamenala "neobvyklé pohyby" sedmi lodí čínské pobřežní stráže od pátku – dne, kdy se Lai vrátil do Tchaj-peje.
Očekává se, že omezení vzdušného prostoru pekingské armády východně od provincií Če-ťiang a Fu-ťien budou platit do středy, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany.
"Jakékoli jednostranné, iracionální akty provokace by mohly vážně podkopat mír a stabilitu v indo-pacifickém regionu a jsou mezinárodním společenstvím nevítané," uvedlo ministerstvo.
Dodalo, že "nedávné aktivity ČLOA v blízkosti Japonska, Jižní Koreje, Filipín a Tchaj-wanu přinesly rizika a nejistoty pro regionální bezpečnost".
"Z omezených dostupných informací vyplývá, že sedm omezených vzdušných prostorů je pravděpodobně využíváno ke dvěma hlavním účelům: Testování raket a simulace bezletových zón, které představují zablokovaný stav vzdušného prostoru," řekl AFP Su Cu-jun, vojenský expert z Institutu pro výzkum národní obrany a bezpečnosti v Tchaj-peji.
Tchaj-wan čelí neustálé hrozbě vojenského útoku ze strany Číny a při posilování své obrany se silně spoléhá na prodej zbraní z USA.
V předvečer Laiova tichomořského turné Spojené státy schválily navrhovaný prodej náhradních dílů pro F-16 a radarové systémy, jakož i komunikačního vybavení, Tchaj-wanu v celkové hodnotě 385 milionů dolarů.
Lai během své cesty v americkém státě Havaj řekl, že je potřeba "bojovat společně, aby se zabránilo válce", a varoval, že z konfliktu "nejsou žádní vítězové".
Čína zahájila dvě rozsáhlá vojenská cvičení kolem Tchaj-wanu od doby, kdy se Lai ujal úřadu, a pravidelně nasazuje stíhačky a námořní lodě, aby prosadila své nároky na ostrov.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse