Hnutí Duha: Dramatické výkyvy počasí jako projev měnícího se klimatu

8. 7. 2025

čas čtení 4 minuty

Intenzivní výkyvy počasí jsou čím dál výraznější. Od horkých dnů, tropických nocí a vzniku nebezpečných požárů po prudké ochlazení a vydatné srážky, které přinášejí riziko povodní. Proměny, které pozorujeme, nejsou náhodné, ale důsledkem klimatické změny, která zesiluje výkyvy počasí a zvyšuje výskyt neobvyklých a intenzivních meteorologických jevů. Pokud chceme zmírnit jejich dopady, musíme začít změnu klimatu vnímat jako každodenní realitu, ukončit postupně celosvětově spalování fosilních paliv, které jsou hlavní příčinou. Současně je zapotřebí zavádět adaptační opatření v krajině, městech a efektivně hospodařit s vodou.

 

V uplynulých dnech jsme zažili extrémní horka a požáry – nejen v zahraničí, ale i na našem území. Teploty atakovaly 37 °C, aby během několika dní prudce klesly na 15 °C. Po suchu přišlo chladné, deštivé počasí a meteorologové nyní varují před vydatnými srážkami a možnými povodněmi. Tento rychlý přechod není výjimkou, ale stále častějším jevem, pravděpodobnost jeho výskytu zvyšuje klimatická změna.

Oteplující se atmosféra totiž dokáže zadržet více vodní páry, což zvyšuje pravděpodobnost intenzivních srážek. Zároveň vyšší teploty urychlují výpar vody, tedy vysychání půdy, a zvyšují riziko požárů. Když se pak do vyprahlé krajiny vrátí voda nárazově, zvyšuje se riziko bleskových povodní.

Klimatická změna nezpůsobuje každou jednotlivou bouřku nebo každé horké léto, ale zesiluje a zahušťuje výkyvy. Je to rozdíl mezi „teplým létem“ a systémovou proměnou klimatu, která narušuje dříve běžné rytmy počasí. Teplo a déšť tu byly vždy, ale jejich intenzita, četnost a načasování se výrazně mění.

Pro snížení dopadů těchto extrémů, je nutné přestat klima vnímat jako něco vzdáleného a začít jej brát jako součást každodenní reality. Je třeba zrychlit adaptační opatření v krajině, městech i hospodaření s vodou – a zároveň pokračovat ve snižování emisí skleníkových plynů, aby budoucí extrémy nebyly ještě ničivější.

Co může pomoci zmírnit dopady těchto výkyvů a lépe se přizpůsobit novým podmínkám?

Obnova lesů – Lesy, které jsou druhově i věkově pestré, jsou odolnější vůči suchu, lépe zadržují vodu a přispívají ke stabilizaci klimatu. Pomáhají také omezovat erozi půdy a snižují riziko povodní.

Zdravá půda – Šetrné hospodaření s minimem chemie podporuje životaschopnost půdy, její schopnost zadržovat vodu a zlepšuje její strukturu. Zdravá půda lépe odolává suchu a zároveň pomáhá zpomalovat odtok vody při deštích.

Pestrá krajina – Obnova přírodních prvků jako remízky, mokřady a meandry řek zvyšuje schopnost krajiny zadržovat vodu a snižuje riziko bleskových povodní. Taková krajina navíc podporuje biodiverzitu a zlepšuje mikroklima.

Méně emisí – postupné ukončení spotřeby fosilních paliv a přechod na obnovitelné zdroje energie jsou klíčové pro zpomalení klimatických změn. Méně emisí znamená menší oteplování planety a tím i méně extrémních výkyvů počasí.

Kombinací těchto opatření je tak možné zajistit, aby krajina a města lépe zvládaly změny klimatu a aby její dopady na zdraví a majetek nebyly tak ničivé.

Eva Pernicová, tisková mluvčí, říká:

„Klimatická změna probíhá a nelze přehlížet její dopady na naše životy – od sucha a požárů až po prudké deště a povodně. Tyto jevy dnes výrazně ovlivňují krajinu, zemědělství, bezpečnost a zdraví lidí. Proto je nezbytné přistupovat k situaci pragmaticky a zaměřit se na konkrétní kroky, jako je obnova lesů, lepší hospodaření s vodou a snižování emisí skleníkových plynů. Tato opatření nejsou otázkou ideologie, ale zdravého rozumu, který pomáhá chránit naše domovy, zdraví i budoucnost nás všech.“

0
Vytisknout
455

Diskuse

Obsah vydání | 9. 7. 2025