V hlavní obilné oblasti Ruska varují před poklesem sklizně na minimum za deset let

9. 7. 2025

čas čtení 2 minuty
Rostovská oblast, hlavní obilnice Ruska, která zajišťovala téměř 10 % veškeré sklizně obilí v zemi, má kvůli suchu stále větší problémy se sklizní.

V loňském roce místo očekávaných 16 milionů tun obilí sklízeli rostovští zemědělci 11,4 milionu tun poté, co se region ponořil do několika vln opakujících se mrazů a poté čelil nedostatku srážek.

Letos se situace dále zhoršila. Sklizeň obilí může klesnout o dalších 20 %, na minimum za poslední desetiletí, varoval úřadující guvernér regionu Jurij Sljusar. Již dříve vyhlásil mimořádný stav v 19 okresech regionu kvůli suchu, které zasáhlo i sever sousedního Krasnodarského kraje.

"Takové sucho tu ještě nikdy nebylo," řekl agentuře Reuters Maxim Zolotarjov, agronom společnosti Luč LLC v Čertkovském okrese v Rostovské oblasti. "Zásoby vláhy byly od zimy vždy mnohem větší, letos byl vláhový deficit, protože zima byla bez sněhu a podzim byl beze srážek. To znamená, že jsme měli klíčení ozimých plodin před sněhem, v listopadu nebo dokonce v prosinci neprobíhalo žádné odnožování ozimých plodin."

Rostovští zemědělci na telegramových kanálech sdílejí fotografie sluncem sežehnutých pšeničných a slunečnicových polí, hodnotí situaci jako "patovou" a nazývají ji "tragédií".

Ruské ministerstvo zemědělství nadále vyjadřuje optimismus: Podle jeho prognózy celková sklizeň obilí v zemi v letošním roce překročí loňskou o 5 milionů tun a bude činit 135 milionů tun. Ministerstvo nicméně přiznává, že k 2. červenci byla sklizeň 4,3krát nižší než loni, tj. 3,8 milionu tun oproti 16,5 milionu.

Pro Rostovskou oblast byla snížena předpověď sklizně, v důsledku toho může dojít k předání dominantní role ve sklizni pšenice sousednímu Stavropolskému kraji, kde jsou letos povětrnostní podmínky mnohem příznivější, píší analytici IKAR.

Vývozní cla na obilí, která úřady zavedly před několika lety, aby naplnily rozpočet, přidávají bolesti hlavy zemědělcům, kteří již byli zasaženi špatným počasím.

"Tato povinnost zasahuje velmi tvrdě a ovlivňuje rentabilitu, ziskovost podniků. Na každý kilogram obilí, zhruba řečeno, se na to utratí dva až tři tisíce (rublů)," stěžuje si Alexej Šantalij, šéf odboru zemědělství a ochrany životního prostředí Čertkovského okresu.

Podle Plachova ze společnosti Luč LLC jsou zemědělci nuceni co nejvíce šetřit kvůli rostoucím cenám hnojiv, přípravků na ochranu rostlin a zemědělských strojů. "Snažíme se minimalizovat náklady na pěstování, abychom získali maximální zisk, nebo alespoň pracovat s nulou, abychom nepřivedli organizaci k bankrotu," řekl.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
313

Diskuse

Obsah vydání | 9. 7. 2025