Jak může NATO nejlépe čelit ruské hrozbě?
29. 5. 2017
Představitel NATO nemá jméno, tvář, národnost. Nemá hodnost, vojenský ani civilní status, jazyk ani gender: Vše musí zůstat skryto. Taková jsou pravidla.
Velké tabule s červeným textem ve štábu NATO v Bruselu hlásají přísné varování: Utajované aktivity už teď nesmějí být diskutovány.
Představitel NATO se postaví a ukáže na velkou mapu na zdi kanceláře. Nalevo je Západní Evropa rozdělená na malé barevné flíčky a napravo kolos, kterým je Rusko.
Během studené války byla situace taková, že státy NATO a Varšavské smlouvy ozbrojené po zuby stály tváří v tvář na hranici mezi Západním Německem a Východním Německem/Československem. Šlo o relativně krátkou linii dotyku. Trvalo jen pár hodin vyslat vojáky z Hannoveru na východní hranici Západního Německa.
Dnešní situace je zcela odlišná. Člen štábu NATO ukazuje na Norsko na horním okraji mapy a pak se pohybuje doprava, podél Baltu k Pobaltí, Polsku a nakonec dolů k Rumunsku, Bulharsku a Turecku. Jde o mimořádně dlouhou linii sahající od polárního kruhu až k východnímu okraji Černého moře. Taková je dnes vnější hranice NATO - a je těžké ji bránit.
Aliance připravila několik plánů rozmístění. Jeden je pro Pobaltí, pro případ, že se Rusko pokusí zopakovat zde ukrajinskou operaci. Další existují pro Rumunsko a Bulharsko. Dosud vznikají plány pro Turecko a severní Norsko.
Norská vláda pozorně sleduje ruskou armádu - cvičení, pohyby vojsk, ponorek, lodí, letadel. V Německu tomu věnuje pozornost málokdo.
Taková je obecně vzato situace z pohledu štábu NATO.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse