NATO vyhostilo ze svého ústředí větší množství ruských špionů a obnovilo horkou linku do Moskvy

11. 5. 2015

čas čtení 3 minuty

Severoatlantické společenství se rozhodlo obnovit horké telefonní linky z doby studené války do Kremlu a do ruského generálního štábu v Moskvě s cílem snížit pravděpodobnost eskalace vojenské konfrontace a případných chybných interpretací rozhodnutí opačné strany v době napětí mezi Východem a Západem v důsledku války na Ukrajině.

Merkelová v Moskvě naléhala na Rusko, aby separatisté dodržovali příměří z Minsku

11. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Německá kancléřka Angela Merkelová požaduje, aby Rusko přesvědčilo separatisty na Ukrajině, aby dodržovali dohodnuté příměří. To je neustále porušováno.

"Stále ještě nemáme příměří," zdůraznila Merkelová. "Separatisté ho velmi často porušují," dodala a citovala informace od mezinárodních pozorovatelů. "Každý den dostáváme zprávy z OSCE, které vysvětlují docela objektivně, proč toto příměří není dodržováno."

Ukrajina: Čekání na obnovení ofenzívy

11. 5. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Od uzavření druhé Mnichovské, pardon, Minské dohody spojené síly ruské armády a donbaských "separatistů" obsadily celkem 28 ukrajinských sídel ZDE.

Denně se bojuje na přístupech k Mariupolu a také v několika dalších městech a vesnicích Doněcké a Luhanské oblasti, které jsou pravidelně ostřelovány (již opět raketomety a těžkým dělostřelectvem) a periodicky "masírovány" útoky nepravidelných ruských jednotek.

Syrský režim "se obává převratu"

11. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Alí Mamlúk, šéf národní bezpečnostní kanceláře a jeden z mála syrských představitelů, kteří stále mají přístup k prezidentu Asadovi, byl obviněn z tajných jednání se zeměmi podporujícími povstalce a exilovou opozicí. Byl odeslán do domácího vězení.

Makedonie: Čeká Evropu další válka?

11. 5. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Dvoudenní boje u města Kumanovo v neděli skončily, nicméně jeden z poražených aktérů, kosovskoalbánský ozbrojenec, ještě na závěr oznámil, že "skutečná" válka začne až 12. května ZDE. To poté, co makedonské bezpečnostní složky horkotěžko udolaly až 120 militantů vyzbrojených útočnými i odstřelovačskými puškami a reaktivními granátomety ZDE, přičemž padlo 8 policistů ZDE a 37 jich bylo raněno.

Osvobození či dobytí aneb u nás v Absurdistánu je vše při starém

11. 5. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Diskusi o tom, zda nás Rudá armáda před 70 lety osvobodila či dobyla, považuji za tradiční kolorit a zároveň za typicky českou absurditu – asi tak, jako když normalizační politrukové s vážnou tváří tvrdili, že Plzeň neosvobodila americká armáda. Dnes tu ale je jeden dost podstatný rozdíl. Nemusíme totiž povinně lhát, nicméně se při hodnocení 70 let starých událostí stále ocitáme jako v Jiříkově vidění.

"Altruismus" Marshallova plánu. Brain way z východu na západ. Korejská válka a německý průmysl. Genialita nedokonalého VW Brouk.

Německý hospodářský zázrak ( II. díl)

10. 5. 2015

čas čtení 12 minut

Dnes, po šedesáti letech, otřásá Evropou finanční krize. Německo nutí ostatní země, aby přijímaly tvrdá úsporná opatření. A radí jim: "Kdybyste byli tak pilní, jako jsme byli my po válce, tak byste také dosáhli výhod hospodářského zázraku.“ To působí arogantně a sebevědomě. Odkud bereme vlastně jistotu předepisovat ostatním, co a jak mají dělat? Shoduje se vůbec naše verze hospodářského zázraku se skutečností, pokud tomu tak vůbec bylo. Co kdyby to bylo jinak? Může existovat jiný názor na to, jak se věci měly? Přinášíme pokračování přepisu německého dokumentárního filmu Christopha Webera Ist Zukunft der Wirtschaft düster? (Chmurná budoucnost ekonomiky?, I. díl), jenž popisuje pozadí tzv. německého hospodářského zázraku po 2. světové válce. Pro Britské listy přeložil Milan Lelek.

Ne všichni vysokoškoláci jsou "mrtvé duše", ovšem ti aktivní okolo sebe vidí letargii

Největší neštěstí je mít bezduchého učitele

9. 5. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 11 minut

"Častá vize je 40 let v jednom kabinetu a následný přesun rovnou do krematoria," říká o perspektivě budoucího českého učitele Tomáš Bederka, jeden z těch studentů, kteří potvrzují výjimku o apatické generaci vysokoškolských studentů. Sám založil studentský spolek Agora na Pedagogické fakultě UK v Praze a snaží se s jeho pomocí rozhýbat stojaté vody v této "zapomenuté" části akademického světa. Zdá se mu, že na VŠ přichází nová generace studentů, z nichž alespoň někteří se nechtějí smířit s rolí mrtvých ryb plujících s proudem. V následujícím rozhovoru poukazuje na objektivní bariéry, které brání tomu, aby se z učitelství stalo v ČR respektované a požadované povolání, ale i o tom, jak velký vliv mohou mít studentské spolky na rozvoj vysokého školství nebo jak absurdně je v ČR zablokován výzkum v oblasti pedagogiky.

Proč jsme protestovali proti Marine Le Penové

11. 5. 2015

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva

Po mediálních ohlasech na protestní akci proti návštěvě předsedkyně francouzské Front National, Marine Le Penové, je namístě znovu vyjasnit motivace, které k tomuto protestu vedly. Marine Le Penová přijela do Prahy na pozvání Občanské konzervativní strany. Ta pořádala konferenci „Evropský mír a prosperita po EU“, které na půdě parlamentu dal záštitu poslanec strany Úsvit přímé demokracie, Radim Fiala.

Krajské zřízení jako bezpečnostní hrozba ČR

11. 5. 2015

čas čtení 3 minuty

Žijeme v době větších bezpečnostních hrozeb, než tomu bylo před několika málo lety. Vojenské zásahy „na obranu Rusů“ na území sousedních států či fanatičtí teroristé všude po světě nám dělají vrásky na čele. Někteří politici v ČR hovoří o potřebě zvětšení rozpočtu na armádu, obnově odvodů a ochotě občanů ČR hájit svůj stát. Jak se k této otázce staví strana Moravané? píše Ondřej Hýsek, předseda politické strany Moravané.

Jak natočit film, který se bude líbit i za třicet let

11. 5. 2015 / Tomáš Franke

čas čtení 36 minut

Také vás už nudí ty dnešní filmy, které jsou sice technicky úplně dokonalé ale jinak za nic nestojí? A místo stříleček byste raději nějaký ten příběh. Tak právě pro vás je určen můj článek. Ano, je to zvláštní, za té nejtužší normalizace, kdy vše podléhalo schvalování, vznikaly mnohdy kvalitnější filmy a zábavné pořady, než jaké vznikají dnes. Říkáte, že bez tučného konta a trikového studia nemůžete konkurovat Hollywoodu? Tak to se tedy ošklivě pletete. Nechte akční hrdiny klidně spát a raději si zapisujte příhody svých známých. A nezapomeňte se podívat do skříně, jestli tam nemáte schované dopisy od dětí, ze školy v přírodě. Ne, nezbláznil jsem se. To všechno může totiž snadno porazit i světové trháky za stovky miliónů dolarů. Nevěříte? Všechny následující události se opravdu staly...

EU plánuje vojenské údery proti Libyi ve snaze zabránit vyplouvání člunů s imigranty

10. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Británie sepisuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která má schválit letecké údery proti lodím plujícím s imigranty přes Středozemní moře

Evropská unie v pondělí požádá OSN o mandát pro ozbrojené akce v libyjských územních vodách. Vojenské akci by velela Itálie a účastnilo by se jí asi 10 členských zemí EU, včetně Británie, Francie, Španělska a Itálie. Možná je i účast Severoatlantického společenství. Účelem akce má být "rozbít podnikatelský model pašeráků s imigranty".

Anglické volby:

Někteří Angličané zuří

10. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Toto upozornění je vystaveno před jedním obchodem v jižní Anglii:

Důležité upozornění:

Prosím, aby ti zákazníci, kteří hlasovali pro konzervativce, se při vstupu do mého obchodu identifikovali. Budu mít potěšení účtovat vám desetiprocentní konzervativní daň, kterou uvalím na váš nákup. Jsem si jist, že jako občané, kteří jste se rozhodli podpořit stranu elitářských, sobeckých jedinců, pochopíte, že toto je jedno z "tvrdých" rozhodnutí, které musím učinit abych dospěl za vlády, kterou jste si zvolili, k "vyrovnanému rozpočtu". Nestyďte se za to, že jste konzervativci! Ano, a co se týče občanů, kteří hlasovali pro stranu UKIP, prosím, jděte si nakupovat jinam. Děkuji, Matt.

Jak informuje dodatečně deník Guardian, tato fotografie se virálně rozšířila po sociálních sítích. Autorem upozornění je Matt Woodruff, majitel zahradnického supermarketu Woodruffs Yard v městě Lewis v hrabství East Sussex.

"Je mi jedno, jestli se mi pomstí. Nevydělávám moc a jestliže to bude znamenat konec mého podnikání, ať to tak klidně je," řekl Matt Woodruff deníku Guardian. "Někdy prostě se musíte postavit a říct, v co věříte."

Dodal, že jeho "upozornění" proměnilo jeho obchod v ohnisko politických rozhovorů. Mnoho lidí přišlo debatovat o tom, jakým směrem se má vydat britská levice. Woodruff uvedl, že byl překvapen, že za ním bulvární pravicový deník The Sun poslal reportéra jen za několik hodin od té doby, co tabuli s "upozorněním" zveřejnil. "Původně jsem s nimi nechtěl mluvit, ale přesvědčili mě. Řekl jsem jim co si myslím," dodal. "Asi mě vylíčí jako šíleného levicového zahradníka, který se zbláznil, ale mě je to jedno, stejně to číst nebudu."

Podrobnosti ZDE

Britští konzervativci ruší Zákon o lidských právech

10. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Britský premiér David Cameron rychle připravuje akční program své nové vlády. Jeho základním pilířem bude zrušení evropského Zákona o lidských právech. Cameron právě jmenoval ministrem spravedlnosti svého ultrapravicového bývalého ministra školství Michaela Govea, který vyvolal v britském školství svými "reformami" tak velký odpor, že musel být odvolán. Gove bude hlavním vyjednavačem za Británi s Evropskou unií a zasadí se o zrušení Zákona o lidských právech. Další součástí akčního programu nové konzervativní vlády bude referendum o odchodu Británie z EU a překreslení volebních okrsků, které napříště budou výhodnější pro Konzervativní stranu.

Jediný skotský poslanec za Konzervativní strany David Mundell se má stát ministrem pro Skotsko a bude realizovat decentralizační program, který po loňském skotském referendu nastínila tzv. Smithova komise. Jenže Nicola Sturgeonová, skotská premiérka za SNP, varovala, že decentralizační program je nedostatečný a že požaduje plnou fiskální odpovědnost za Skotsko.

Premiéru Cameronovi hrozí vzbouření od extremistických euroskeptiků v jeho vlastní straně. David Davies, bývalý kandidát na šéfa Konzervativní strany, už požadoval, aby Británie měla právo nedodržovat všechny zákony Evropské unie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ideologický konflikt ohledně vládních škrtů mezi Angličany a Skoty hrozí vyvolat nové referendum o nezávislosti Skotska

10. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

"Jedovatá směsice" situace, kdy Anglie zvolila konzervativní vládu, která bude provádět další tvrdé vládní škrty, zatímco Skotsko obrovskou většinou podpořilo protiškrtové skotské nacionalisty, zřejmě rychle povede k vyhlášení druhého referenda o nezávislosti Skotska, konstatoval v sobotu bývalý náměstek předsedy Skotské nacionální strany Jim Sillars.

Tsipras čelí revoltě svých radikálů i nátlaku mezinárodních věřitelů

10. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Zoufalé úsilí udržet Řecko solventní a v eurozóně v sobotu večer zintenzivnělo. V protiškrtové vládě Alexise Tsiprase vzniká krize. Tsipras se zoufale snaží zajistit solventnost zadluženého Řecka, avšak zároveň na Tsiprase vyvíjejí nátlak také radikálové v jeho straně Syriza. Tsipras je nyní pod tlakem rozzuřených věřitelů z Evropské unie i rozzuřených radikálů v Řecku.

Putin obvinil Západ ze snah vytvořit "unipolární" svět

10. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

"Během minulého desetiletí jsme svědky častých pokusů ignorovat základní zásady mezinárodní spolupráce," řekl Vladimír Putin při sobotním projevu při moskevských oslavách 70. výročí ukončení druhé světové války, které byly obrovskou demonstrací ruské vojenské síly. Přehlídky se účastnilo 16 000 ruských vojáků.

Západní politikové se většinou moskevských oslav neúčastnili a protestovali tím proti ruskému vojenskému zásahu na Ukrajině za poslední rok. I když šlo o oslavy vítězství nad nacismem, účastnila se jich celá řada nechvalně známých světových despotů, včetně uzbeckého prezidenta Islama Karimova, turkmenského prezidenta Gurbangulya Berdymukhammedova a Roberta Mugabeho ze Zimbabwe. Oslav se z Kuby účastnil i Raúl Castro a egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Británii se v sobotu konaly protikonzervativní demonstrace

10. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Demonstranti se střetli v centrálním Londýně s policií. Zpěvačka Charlotte Churchová se účastnila demonstrace v Cardiffu proti drastickým škrtům, které připravují konzervativci

Méně než 48 hodin po volebním vítězství konzervativců uspořádali aktivisté protestující proti plánovaným dalším drastickým vládním škrtům demonstrace po celé Británii.

Stovky osob se účastnily demonstrací ve Walesu a v centrálním Londýně. Asi 200 lidí se střetlo s policií před Downing Street. Na policisty házeli zelené kouřové bomby a rajčatový kečup. Pět osob bylo zatčeno a Metropolitní policie uvedla, že čtyři policisté a jeden další člen policejního personálu byli zraněni.

Vladimír Putin v Moskvě doporučil Miloši Zemanovi, aby přestal kouřit

9. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Ruský prezident Vladimír Putin doporučil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi a českému prezidentu Miloši Zemanovi, aby přestali kouřit, informuje tisková kancelář RIA Novosti.

Na začátku Zemanova setkání s Putinem pozdravil Zeman naproti sedícího Sergeje Lavrova, s nímž nedávno jednal.

"My kouříme oba," poznamenal Zeman.

Do rozhovoru se náhle vmísil Putin.

"Musíte s tím přestat," ("Nado brosať,") řekl ruský prezident.

Podrobnosti v ruštině ZDE

První krok nové britské vlády

Ministryně vnitra zintenzivní špehování občanů

9. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Nová britská konzervativní vláda rychle rozšíří a posílí pravomoci policie a bezpečnostních služeb špehovat občany na internetu. Před volbami to udělat nemohla, protože to blokovali její levicovější koaliční partneři, liberální demokraté, jejichž strana se ve čtvrtečních volbách téměř úplně rozložila.

Chrti na cibulce

8. 5. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

V civiizovaném světě, například v Lublani, v případě squatterů hledají způsoby, jak se domluvit a harmonizovat zájmy všech zainteresovaných stran. Na Divokém Východě je to ovšem jinak. Se stejným zápalem, s jakým tu kdysi hubili drobné živnostníky dokonce úspěšněji než v NDR, dnes hájí svaté právo soukromého vlastnictví ad absurdum. Policie v polovině týdne násilím zlikvidovala squat v pražské usedlosti Cibulka, osazenstvo pozatýkala a údajně zmlátila, dva lidi zranila. Ještě včera odpoledne šel jeden ze squatterů před stalinský rychlosoud a obdržel podmíněný trest, obviněno je dalších sedm osob. Vítejte v České republice ZDE

.

Volby v Británii

Levice se musí pro dobro kapitalismu radikalizovat

8. 5. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Výsledky britských voleb spolu s postavením levice ve Francii a Německu mě nutí stále více k názoru, že levice se musí vzdát „umírněné střední cesty“ a musí identifikovat zásadní problémy současného deregulovaného kapitalismu, chce-li hrát opět nějakou roli. A musí to být právě levice v Německu, Francii, Británii, politické změny v jižních státech EU nestačí.

Makedonské jednotky bojují s neznámými cizími ozbrojenci

9. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Ve městě Kumanovo ležícím 40 km severně od hlavního makedonského (FYROM) města Skopje dnes vypukly boje, když došlo k průniku zatím neznámé ozbrojené skupiny do tohoto prostoru. Tři příslušníci policie padli, větší množství jich bylo zraněno. Přesné údaje zatím nejsou k dispozici.

V zemi probíhá vážná politická krize zahrnující faktický státní převrat a také pouliční násilí ZDE ZDE.

Podle informace policejních zdrojů ozbrojenci infiltrovali z nejmenovaného cizího státu ZDE a plánovali teroristické útoky.

V minulosti měla Makedonie problémy s albánskou menšinou a musela bojovat s albánskými guerillami. Asi třetinu obyvatel postjugoslávského státu tvoří Albánci.

Podle zpravodajského portálu MINA ZDE proběhl zásah proti 120 kosovskoalbánským ozbrojencům. Zbytky skupiny se po odražení skrývají v oblasti zvané Diva Naselba ležící při okraji Kumanova. Probíhá evakuace civilistů.

Výsledek britských voleb ohrožuje EU

9. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Jestliže přijde EU o Británii, riskuje sebezničení. A pokud vypadne Británie z Evropské unie, bude muset plout v nezmapovaných vodách a riskovat, že se stane malým, bezvýznamným hráčem v globalizovaném světě.

Evropa v současnosti čelí obrovským problémům: Ukrajina na východě, Libye na jihu, hluboké hospodářské a finanční problémy, sociální nesoudržnost, etnické napětí a rostoucí vlna politického populismu. Výsledky britských všeobecných voleb vznikl další existenciální problém, tentokrát na západě. Udrží se jednota Spojeného království a zůstane Británie v EU? Nebezpečná možnost britského odchodu z EU se náhle stala daleko pravděpodobnější realitou, píše Natalie Nougayrède v deníku Guardian.

Osvobození?

9. 5. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

"Slavné májové dny" probíhaly za minulého režimu pokaždé ve znamení masové projekce (vědecko)fantastických sovětských válečných filmů. V nich stateční vojáci hned na počátku války puškami a granáty zastavují makety německých tanků Tiger, jež ještě neexistovaly ani na rýsovacích prknech (Bojovali za vlast), zatímco Stalin nemizí vyděšeně na daču, ale s pomocí stroje času z budoucnosti řídí porady Stavky a pronáší přitom autentické výroky pozdějšího data. V souvislosti s debatou, zda květen 1945 byl či nebyl osvobozením, je velmi důležitý jeden z nich. Konstatoval totiž, že probíhající válka představuje nový typ konfliktu, "v němž vítěz poraženému vnutí vlastní společenský systém".

BRITÁNIE:

Labouristé jen neprohráli - je to daleko horší

8. 5. 2015

čas čtení 4 minuty

Hlavním problémem je vznik skotského nacionalismu a obranná reakce, kterou to vyvolalo v Anglii.

Důležitým detailem číslo 1 je způsob, jak SNP zlikvidovala skotské labouristy. Detailem číslo 2 jsou složité volební přesuny, v jejichž důsledku přišla Labouristická strana o většinu volebních okrsků ve střední a jižní Anglii, které potřebovala vyhrát, pokud měla mít možnost utvořit koaliční vládu. Detailem číslo 3 je kolaps liberálních demokratů.

Vítězství skotských nacionalistů není důsledkem činnosti Nicoly Sturgeonové. Vítězství SNP stoprocentně vyrobila Labouristická strana, píše analytik Channel Four News Paul Mason.

Angličané pořád vůbec nechápou, o co ve Skotsku jde

8. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Jak dlouho bude trvat anglickému politickému establishmentu, než mu dojde, o co jde ve Skotsku? Kdy přestane tak neuvěřitelně trapně pořád dokazovat, že skotské situaci vůbec angličtí politikové nerozumějí? ptá se reportér Channel Four News Alex Thompson.

Neschopnost anglických politiků aspoň minimálně porozumět tomu, co znamená skutečnost, že SNP ovládla vlnou obrovské volební podpory celé Skotsko, je naprosto šokující.

Odcházející šéf britských labouristů Ed Miliband zaútočil na revoluci SNP argumentem, že prý Labouristická strana ve Skotsku podlehla "vlně nacionalismu".

Britským konzervativcům zajistil vítězství tajnůstkářský Australan Lynton Crosby

8. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

"Z nejjednoduššího hlediska znamená předvolební kampani prostě zjistit, kdo bude rozhodovat o výsledku. Kde ti lidi jsou, co je pro ně důležité a jak se s nimi spojit." Tak argumentoval už před půl druhým rokem ve svém semináři australský volební stratég Lynton Crosby.

Jeho hodinová přednáška je na YouTube, avšak zhlédlo ji méně než 2000 lidí.Jiné jeho rady: ""Když vedete negativní kampaň, velmi důležitý je tón. Vystupujte jasně a kontrastivně" a "Ignoruje většinu průzkumů veřejného mínění v tisku, protože jsou příliš zjednodušené."

Lynton Crosby argumentuje, že v politické soutěži VŽDYCKY zvítězí ten, kdo se dokáže s voliči emocionálně spojit. Emocionální přístup k voličům vždycky vítězí nad racionální argumentací.

GLOBÁLNÍ DOPAD BRITSKÝCH VOLEB:

Výsledky britských voleb hrozí rozpadem Británie a odchodem Anglie z EU

8. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

David Cameron získal 36,9 procent voličských hlasů a 331 křesel. Labouristická strana získala 30,4 procent voličských hlasů a 232 křesel. Cameronova vítězství však bylo dosaženo za cenu ohromujícího úspěchu separatistické Skotské národní strany (SNP) ve Skotsku, což byl mohlo dále oslabit 308 let trvající unii Skotska s Anglií, varuje deník Guardian. Zvýšilo se také riziko, že Anglie opustí Evropskou unii.

Konzervativní strana má parlamentní většinu v parlamentě čítajícím 650 poslanců pouhých 7 poslaneckých křesel. Tak se může lehce stát obětí ultrapravicových euroskeptických vzbouřenců, tzv. "swivel-eyed idiots" (idiotů, kteří se zuřivě rozhlížejí zprava doleva a obráceně). Těch je v Konzervativní straně 110.

OECD: Jak se osvobodit od chudoby

8. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Kolik hodin týdne musí pracovat rodič samoživitel s dvěma dětmi, aby dostal rodinu z chudoby:Další informace v angličtině ZDE

Americký soud rozhodl, že špehování prováděné NSA je protizákonné

7. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Americký odvolací soud rozhodl, že hromadné shromažďování telefonních metadat, která provádí americká špionážní agentura NSA a které odhalil whistleblower Edward Snowden, je protizákonné. Otevírá to možnost plného stíhání této National Security Agency. Zároveň však povolili, aby se v Kongresu debatovalo o možnosti prodloužit ustanovení Vlasteneckého zákona, zavedeného po 11. září 2001, který umožňoval hromadné sbírání dat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Německem otřásá obrovský špionážní skandál

7. 5. 2015 / Jiří Paroubek

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva bývalého premiéra Jiřího Paroubka

Praha, 7. května 2015

Německá tajná služba (BND) s vědomím kancléřky Merkelové, ministra vnitra a samozřejmě také šéfa BND na základě požadavků americké zpravodajské služby, Národní agentury pro bezpečnost (NSA), prováděla odposlechy zájmových osob, a to dokonce na území cizího státu. To, co by u nás bylo, jak nepochybuji, pochopitelně za silného přispění českých médií, považováno za přátelskou službu vedoucích politických představitelů státu svému největšímu spojenci, vytváří v Německu skandál monumentálních rozměrů.

Irving Welsh: Labouristé selžou pro Angličany, stejně jako selhali pro Skoty

7. 5. 2015

čas čtení 4 minuty

Velká Británie je nyní zbytečný stát, který existuje jen za účelem ochraňování zakořeněných výsad a dalšího přesunování britských zdrojů k dispozici globálním elitám. Pro většinu občanů je Británie stát, který selhal, který nedokáže zajistit sociální pokrok, slušné vzdělání, možnost užitečného zaměstnání či život bez zadluženosti. Skotsko se ocitlo v roli svědomí Británie, anebo se stalo hnisavou ranou britské politiky (vyškrtněte, co se vám nelíbí) a dál připravuje svůj odchod, zároveň je z Británie také vytlačováno, unionistická pravice zoufale prohlašuje, že se "Skoti zbláznili", píše skotský spisovatel Irving Welsh, autor románu a filmu Trainspotting.

Klopýtání české energetiky

7. 5. 2015 / Milan Šimoník

čas čtení 1 minuta

Tento týden má vláda na programu schvalování aktualizace státní energetické koncepce(SEK) a národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky. MPO sice už dávno dopředu vědělo, že chce stavět jaderné bloky a prolamovat limity na těžbu uhlí, zdůvodnění těchto plánů je však stále méně přesvědčivé. SEK definuje vývoj české energetiky formálně až do roku 2040, reálně však jen do příští aktualizace. Je totiž jen otázkou času, kdy MPO bude muset své nerealistické plány korigovat.

Velká Británie a ČR mají přeci jen něco společného: omezenou sociální mobilitu

Zásadní trhliny v liberální ideologii

7. 5. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Francouzský sociolog Pierre Bourdieu přišel s teorií, že vzdělávací systém slouží dominantním sociálním vrstvám, elitám, k tomu, aby reprodukovaly svůj vlastní kulturní kapitál. Nejen že elity vytvářejí své vlastní školy, aby tento kulturní kapitál lépe koncentrovaly a zároveň ho distribuovaly pouze mezi sebou. Podle Bourdieua je celý vzdělávací systém postaven tak, že privileguje privilegované a nechá selhávat ty, kdo nesou největší riziko selhání. Skutečnost je jako vždy složitější. Jsou země, v nichž je distribuce vzdělávání (a tedy kulturního kapitálu) rovnoměrnější a kde méně závisí na prostředí, z nějž procházíte. A pak jsou země, v nichž je prokazatelně vysoká korelace mezi socioekonomickým statusem rodiny a dosahovaným vzděláním. Velká Británie a Česká republika jsou si v tomto ohledu velmi podobné. Bohatí reprodukují bohatství a chudí zůstávají chudými více než jinde.

EU jako prostor války, nebezpečí, sociální nestability a vazalství

7. 5. 2015 / Ilona Švihlíková

čas čtení 13 minut

Je až tragické pozorovat, jak se EU vzdálila od svých ideálů zachycených např. ve Smlouvě o EU, kde se hovoří, že je založena na úctě k lidské důstojnosti, svobodě, demokracii, rovnosti či právního státu. EU je sevřená hned několika problémy, z nichž každý separátně by byl dosti obtížný, ale jejich časový soulad je skutečná katastrofa.

Skutečně Němci dospěli svou pracovitostí a pílí tam, kde jsou? Zdá se, že ne.

Německý hospodářský zázrak ( I. díl)

7. 5. 2015

čas čtení 12 minut

Dnes, po šedesáti letech, otřásá Evropou finanční krize. Německo nutí ostatní země, aby přijímaly tvrdá úsporná opatření. A radí jim: "Kdybyste byli tak pilní, jako jsme byli my po válce, tak byste také dosáhli výhod hospodářského zázraku.“ To působí arogantně a sebevědomě. Odkud bereme vlastně jistotu předepisovat ostatním, co a jak mají dělat? Shoduje se vůbec naše verze hospodářského zázraku se skutečností, pokud tomu tak vůbec bylo. Co kdyby to bylo jinak? Může existovat jiný názor na to, jak se věci měly? Přinášíme přepis německého dokumentárního filmu Christopha Webera Ist Zukunft der Wirtschaft düster? (Chmurná budoucnost ekonomiky?), jenž popisuje pozadí tzv. německého hospodářského zázraku po 2. světové válce. Pro Britské listy přeložil Milan Lelek.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

čas čtení 2 minuty

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
56322