Jak je tomu skutečně s Trumpovým zdravotním stavem? V důsledku mediální manipulace jeho lékařů nikdo neví

4. 10. 2020

čas čtení 7 minutŠéfka Bílého domu pro strategickou komunikaci Alyssa Farah se vyjádřila, že Sean Conley, lékař z Bílého domu, který dohlíží na Donalda Trumpa, se v sobotu snažil "šířit sebejistotu". "Když léčíte nějakého pacienta, chcete šířit sebejistotu, chcete ho povzbudit a to bylo úmyslem."

Robert O'Brien, Trumpův poradce pro národní bezpečnost, řekl v neděli odpoledne, že Trump zatím zůstane v nemocnici. Zdůraznil, že nadcházející týden bude pro Trumpovo zdraví důležitý.

Trumpovi lékaři v neděli odpoledne pokračovali v přehnaně optimistických a vyhýbavých prohlášeních. Trumpův lékař Sean Conley v neděli odpoledne tvrdil, že se Trumpův zdravotni stav "dál zlepšuje".  

Pak Conley přiznal to, co v sobotu utajil. Přiznal, že v pátek ráno Trumpovi poklesla míra kyslíku v krvi a asi hodinu mu v Bílém domě museli dávat dodatečný kyslík.

"Během průběhu nemoci pan prezident zažil dvě episody přechodného poklesu saturace kyslíku. Debatovali jsme o tom, proč se to stalo, a zda máme zasáhnout."

Conley dostal otázku, zda dostával  Trump kyslík ještě znovu někdy od té doby. Conley řekl, že se na to musí zeptat zdravotních sester. Že by to Trumpův lékař nevěděl? Vypadá to, že se Conley znovu vyhýbá odpovědi.

Aktualizace: Trump se nechal vyvézt v limuzíně před nemocnici a z auta mával demonstrujícím stoupencům, video viz níže. Předtím vydal z nemocnice vlastní video, v němž se chvástal a zároveň řekl, že "být nakažen koronavirem, to byla opravdová škola". Ve videu také řekl, že "udělá překvapení" a navštíví "vlastence", kteří demonstrují před nemocnicí. Pomalá jízda před nemocnicí trvala asi minutu. Videa níže.

Většina Američanů zastává názor, že si za nákazu covidem-19 může Trump sám

4. 10. 2020

čas čtení 1 minutaZ průzkumu společností Reuters/Ipsos, provedeného po zveřejnění informace, že byl Donald Trump testován pozitivně na koronavirus, vyplývá, že většina dotazovaných vyjádřila názor, že by měl Trump přijmout určitou míru viny za svou nákazu.

65 procent dotazovaných Američanů souhlasilo s výrokem: "Kdyby býval prezident Trump bral koronavirus vážněji, pravděpodobně by se býval nenakazil." S tímto výrokem souhlasilo 90 procent demokratů, ale i 50 procent republikánů.

Dlouhý covid: důkazy, že nemoc dlouhodobě poškozuje srdce

4. 10. 2020

čas čtení 7 minut

Pozn. red. Vzhledem k těmto závažným informacím jsou údaje českého ministerstva zdravotnictví o desetitisících nakažených v ČR jako o pacientech, kteří jsou "vyléčení" (on snad existuje na covid-19 nějaký lék?), problematické, zavádějící a vlastně nebezpečně lživé.


29. února se Melissa Vanier, dvaapadesátá pracovnice pošty z Vancouveru, vrátila z dovolené na Kubě, kde vážně onemocněla covidem-19. "Po celý březen jsem měla pocit, že mám v krku sklo," říká. Měla celou řadu příznaků, horečku, bolesti hlavy, extremní únavu, ztrátu paměti a mozkovou mlhu. "Musela jsem spát na břiše, protože jinak jsem měla pocit, že mě někdo škrtí."

V třetím týdnu března měla Vanierová negativní test na Sars-CoV-2, ale to byl jen začátek jejích problémů. V květnu zjistila, že je její tep vysoce nenormální. Kardiologové zjistili, že má ischemickou srdeční chorobu, že její srdce nedostává dostatečné množství krve a kyslíku.

Rozhovor Britských listů 323. Jaké jsou vztahy ČR k Evropské unii?

2. 10. 2020

čas čtení < 1 minuta


Bohumil Kartous hovoří s ministrem zahraničí České republiky Tomášem Petříčkem o tom, jak je na tom ČR ve svých vztazích k Bruselu. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. října 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 322. Koronavirus v České republice. Jak dál?

29. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta"Obávám se, že za zrušení veškerých protikoronavirových opatření během léta zaplatíme těžkou daň několika tisíc mrtvých, kteří mrtví být nemuseli."

S imunologem Václavem Hořejším, donedávna ředitelem Ústavu molekulární genetiky AV ČR, hovoří o nynější koronavirové krizi v ČR Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 30. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Krajské volby: Měřeno výsledkem „levice“ je čas na pád vlády

3. 10. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Krajské volby 2020 jsou definitivně za námi (na rozdíl od těch senátních). Překvapivě vysoká volební účast (celostátní volební účast je více než o tři procenta vyšší než v roce 2016) navzdory epidemii nemoci covid-19 dává těmto volbám docela silnou legitimitu. Pokračuje trend z minulých krajských voleb, kdy hlavní politická formace ve vládě zvítězí ve většině krajů (což je velký kontrast s dobou, kdy o politickou moc bojovaly ODS a ČSSD).

Vědci: Nákaza koronavirem se "v podstatě" nešíří dotykem předmětů

4. 10. 2020

čas čtení 1 minuta

 
Monica Gandhi, profesorka lékařství na University of California v San Francisku, sdělila americkému vědeckému serveru Nautilus, že na začátku pandemie měli lidé "mnoho strachu", že se nakazí covidem-19, pokud si sáhnou na obličej po dotyku kovu, plastů či jiných kontaminovaných předmětů či povrchů.

Nyní podle ní z důkazů vyplývá, že koronavirus na předmětech není dost silný na to, aby jím lidé onemocněli. "Nákaza se nešíří dotykem předmětů," říká Gandhíová. "Šíří se tím, že jste příliš blízko někomu, kdo šíří virus z nosu a z úst, aniž by si toho byl ve většině případů vědom."

Oficiální lži o Trumpově zdravotním stavu?

3. 10. 2020

čas čtení 14 minut

Trump: Umřu? To se zeptal, když mu řekli, že je nakažen koronavirem. Trump se opakovaně ptal, "Umřu?" "Umřu jako Stan Chera?" Jeho sedmasedmdesátiletý známý Stan Chera zemřel na koronavirus v dubnu. Trumpovi je 74 let.
Trump se v pátek dobrovolně podrobil rozhodnutí odejít do nemocnice Waltera Reeda, protože ho lékaři varovali, že může přijít o schopnost chodit a že by vypadalo v televizi hrozně, kdyby ho dopravovali z Bílého domu na nosítkách nebo v kolečkovém křesle, napsal korespondent časopisu Vanity Fair Gabriel Sherman. Dodal, že  republikáni blízcí Bílému domu svědčí o tom, že Trumpův stav byl v pátek "daleko horší", než se oficiálně přiznávalo, a že se Trump opakovaně dotazoval zaměstnanců Bílého domu, jestli zemře. "Skončím jako Stan Chera? Ano?"

Kolem jedné hodiny ráno ze soboty na neděli středoevropského času vydal Trump čtyřminutové video, v němž tvrdí, že je v pořádku, že léky, které mu podávají, jsou "zázračné", jsou "jako zázraky od Pánaboha", a že mu začíná být opravdu dobře. Otázkou ale je, co se stane v nadcházejících několika dnech. "Za pár dní to budeme vědět jistě."Aktualizace:

Lži o Trumpově zdravotním stavu?

Bílý dům v sobotu vytvořil ohromující množství zmatku ohledně koronavirové diagnózy Donalda Trumpa a o stavu jeho zdraví celou sérií navzájem rozporných prohlášení. Vytvořil tak pozoruhodnou míru nejistoty v chápání národa, jaký je vlastně prezidentův stav, a kdo byl kdy vystaven smrtícímu viru,  píše Washington Post. Dodává, že bylo nyní zpochybněno dokonce i to, kdy přesně byly k dispozici výsledky Trumpova koronavirového testu a kdy mu vlastně byly podávány léky - které dosud neprošly řádným testováním. Bílý dům dokonce nedokázal v tiskovém prohlášení správně napsat ani jméno firmy, která poskytla nový lék obsahující protilátky, a zvoral i popis jeho charakteristických rysů. ZDE  

Dr. Sean Conley zjevně lhal i o tom, že Trump "nebyl napojen na kyslík"

Aktualizace: Skutečnost, že v pátek byl Trumpovi dáván dodatečný kyslík, potvrdily mezitím četné další zdroje. Signifikantní bylo také jeho skoro celodenní odmlčení na Twitteru. Dvě osoby blízké Bílému domu sdělily listu New York Times, že Trump v pátek nemohl dýchat a že poklesla úroveň kyslíku v jeho organismu, takže mu lékaři museli už v Bílém domě dávat kyslík. Nechali ho odvézt do nemocnice, kde může být monitorován s lepším zařízením a léčen v případě problémů rychleji. V sobotu večer tweetoval Trump dvakrát, že je "v pořádku". ZDE 

 

Trumpův lékař dr. Sean Conley před nemocnicí Waltera Reeda řekl dnes toto:

"V tuto chvíli tým a já jsme velmi spokojeni s pokrokem, který pan prezident činí. Ve čtvrtek měl mírný kašel a trochu ucpaný nos a únavu, všechno to nyní odchází a jeho situace se zlepšuje."


Zdroj blízký Donaldu Trumpovi, zřejmě šéf štábu Bílého domu Mark Meadows, hovořil také s novináři v sobotu dopoledne amerického času a řekl něco úplně jiného:

"Prezidentovy životně důležité orgány byly během posledních 24 hodin velmi znepokojující a nadcházejících 48 hodin bude kritických ohledně jeho péče. Nejsme dosud na jasné cestě k uzdravení."

Takže Donald Trump je buď v pořádku, anebo je vážně nemocen, podle toho, komu chcete věřit. Americká vláda však v této chvíli není schopna jasně a přesvědčivě informovat o stavu amerického prezidenta.

Mark Meadows sdělil tyto znepokojující informace novinářům pod podmínkou, že nebude citován a že nebude nahráván, jenže kdosi ho stejně nahrál, video viz níže: 

Volby v ČR: Všechny strany jsou problematické, výrazný je propad tzv. "levice" a nárůst ultrapravicových tendencí

3. 10. 2020

čas čtení 1 minuta

Pokud jsou výsledky nynějších krajských voleb signifikantní, svědčily by o děsivých politických poměrech v České republice více než třicet let po pádu komunismu (dnes 3. října, oslavují západní sousedi ČR třicáté výročí sjednocení Německa). Doufejme pevně, že tyto výsledky příliš neznamenají, vzhledem k tomu, že volební účast byla jen 37.7 procent voličů. Malá volební účast vždycky zdůrazňuje extremismus.

Šokující je 6.18 procent pro fašistickou Okamurovu SPD, stejně jako propad sociálních demokratů na 4.93 procent, jimž zřejmě nepomohl ani flirt s fašistickými tendencemi (viz Hamáčkovo odmítání přijmout v ČR i jediného uprchlického sirotka). Voliči sociálních demokratů zjevně utekli k Babišovi, a podpora pro Babišovo Ano je dalším, nepřekvapivým, ale stále šokujícím výsledkem. Pozoruhodná je i výrazná podpora pro ODS, což je dlouhá léta známá relativně mafiánská strana. Vítězství paní Němcové ve volbách do Senátu v Praze 1 je prostě jen výmluvným komentářem o tom, co tam bydlí za lidi. (JČ)


Zdroj: Novinky.cz

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Počet globálních nákaz 34 621 100, počet úmrtí 1 028 649

3. 10. 2020

čas čtení 5 minut

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 3.10.  stoupl počet denních nákaz v ČR o 2556 případů,   na 80 605.   Zemřelo 711 osob, 1198 osob je v nemocnici.

MZČR provádí každý den zpětné navyšování počtu mrtvých v předchozích dnech, takže nárůst počtu mrtvých za posledních 24 hodin nevypadá tak vysoký.  MZČR to výslovně potvrzuje:

"S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování."

- Británie zaznamenala v sobotu "ohromující" nárůst 12 872 infekcí za posledních 24 hodin, téměř dvojnásobek předchozího dne, v pátek registrovala 6968 nákaz. Vláda přiznala "technický problém" a v nadcházejících dnech bude do počtu nákaz prý zahrnovat i nákazy z předchozích dnů.

- Tisíce demonstrantů znovu protestovaly v sobotu v Izraeli. Ignorovali nový zákon zakazující demonstrace při současném uzamčení země. Demonstruje se proti premiéru Netajahuovi, který je obviňován z korupce a z nekompetentního přístupu k pandemii.

- Irsko zaznamenalo nejvyšší nárůst infekcí od konce dubna, 613.

- Francie zaregistrovala 16 972 nových nákaz  za jediný den.

- Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, 55,  byl v Kyjevě hospitalizován s dvojnásobným zápalem plic poté, co byl testován pozitivně na koronavirus. Porošenko je poslanec ukrajinského parlamentu. Má cukrovku, což je spojováno s komplikacemi spojenými s nákazou koronavirem.

Šéf britských labouristů znovu obvinil Johnsona z nekompetentnosti a požaduje pro boj proti covidu konkrétní plán

3. 10. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Jeho pět bodů by se jistě hodilo i pro ČR


Nový šéf opoziční britské Labouristické strany Sir Keith Starmer znovu ostře obvinil Borise Johnsona a jeho vládu z naprosté, trvalé nekompetentnosti ohledně opatření proti pandemii. Johnson a jeho vláda Brity nechávají na holičkách. Občané v Británii jsou zmateni vládními strategiemi, které se mění každý týden, zatímco počet infekcí a úmrtí roste.

Starmer požaduje, aby vláda realizovala konkrétní "cestovní plán" boje proti koronaviru až do doby, než bude k dispozici vakcína. Navrhuje pět bodů:

COVID versus Babiš: K.O. ve druhém kole

2. 10. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Premiér Babiš kritizuje čerstvě jmenovaného ministra zdravotnictví Prymulu za to, jak "komunikuje" nová restriktivní opatření v boji s pandemií. Prymula sice nejspíš nepatří k nejschopnějším komunikátorům, jenže problém spočívá v něčem jiném. Fakt, že díky Babišovu upřednostnění vlastních volebních šancí před veřejným zdravím Česká republika druhou vlnu zaspala a nyní je po Španělsku druhá nejhorší v Evropě, lze na pozadí nouzového stavu jen těžko komunikovat s nějakým "pozitivním spinem".

Samotná vakcína nezastaví šíření koronaviru, varuje analýza

2. 10. 2020

čas čtení 3 minuty

Ani účinná vakcína proti koronaviru na jaře nevrátí život do normálu, varovala skupina předních vědců 

Úspěšná vakcína na covid-19 sama o sobě nezastaví šíření viru a omezení každodenního života budou muset pokračovat po určitou dobu, konstatoval tým expertů.

Stovky vědeckých týmů po celém světě se snaží vyrobit na koronavirus vakcínu a 11 vakcín je v současnosti v třetí etapě testů.

Analýza multidisciplinární skupiny vědců z britské Royal Society, zvaná Hodnocení a posuzování dat pro virové epidemie, konstatuje, že existují vážné problémy během procesu přípravy a výroby vakcíny, včetně překážek ve výrobě a při skladování, dále existují pochybnosti, jak dobře bude vakcína fungovat, a existují také problémy s důvěrou veřejnosti vůči vakcíně.

Tomáš Petříček ví, že je ČR členem EU kvůli bezpečnosti

2. 10. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

MInistr zahraničí ČR Tomáš Petříček dobře ví, na rozdíl od mnohých Angličanů, že Evropská unie neexistuje jen kvůli obchodu (Napoleon: "Angličani jsou národ hokynářů!"), ale že ČR je její součástí ze závažných bezpečnostních důvodů.

Jen je škoda, že se při připomenutí dvaaosmdesátého výročí Mnichova Petříček nezbavil tradičního českého pocitu oběti ("Všichni jsou na nás zlí, všichni nás zradili, naši výjimečnost nechápou.") Bylo opravdu rozumné, že na Versailleské konferenci po ukončení první světové války Masaryk a Beneš západním spojencům, na jejichž podpoře záviselo přežití nového československého státu, lhali o počtu německy mluvících občanů žijících na území nově navrhovaného státu a uměle ho snižovali? Je rozumné lhát někomu, na němž závisím pro přežití? Britský premiér Lloyd George pak Masarykovi už nikdy nedůvěřoval. Je jasné, že tou dobou to nebylo zvykem, a ve středoevropské oblasti bylo Masarykovo Československo nejdemokratičtější zemí, přesto v něm hráli absolutní prim Češi, na úkor Němců, Slováků i dalších národností. Není možné zauvažovat nad tím, že kdyby se tolik Němcům nedávalo najevo, že si v pražské politice ani neškrtnou, nedali by se v takovém počtu po roce 1933 na stranu Hitlera?


Hospodaření OSBL za září 2020

2. 10. 2020

čas čtení 2 minuty


V září 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 100.53 Kč,  výdaje byly tentokrát  79 562.50  Kč. Sponzor nám zadarmo poskytuje server, ovšem velký provoz způsobuje docela podstatnou spotřebu elektřiny, kterou normálně nehradíme. Jednorázově jsme teď něco zpětně zaplatili, ovšem rozhodí to náš nepevný rozpočet. Zůstatek ke konci září byl 45 496.49 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule

Děkujeme mnohačtenářům za  finanční podporu v měsíci září 2020.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

30642

Tisková zpráva

Aktivisté okupovali ulice okolo Poslanecké sněmovny. Politiky vyzvali k řešení klimatické krize

2. 10. 2020

čas čtení 4 minuty

Před Poslaneckou sněmovnu ve čtvrtek ráno dorazilo několik desítek aktivistů z klimatického hnutí Extinction Rebellion (zkráceně XR, česky Rebelie proti vyhynutí). Ve Sněmovní na některé z nich policie zaútočila pepřovým sprejem a zprvu jim tak zamezila v poklidném vstupu do prostoru před hlavním vchodem. Zhruba desítce se však podařilo do ulice časem proniknout a utábořit se tam.

Zbytek blokoval průjezd v Tomášské ulici a okupoval tento prostor na protest proti nečinnosti českých poslanců v otázce klimatické krize. Několik aktivistů se připoutalo a jedna aktivistka se pohupovala ve vzduchu na vysoké ocelové trojnožce. Policisté zde situaci monitorovali, ale dalo se očekávat, že protestující brzy vyzvou k urychlenému opuštění prostoru, protože demonstrace před Parlamentem nejsou povolené.

Co Trumpa v úterní televizní debatě nejvíce objasnilo

2. 10. 2020

čas čtení 5 minutTrump vidí všechno - i své vlastní děti - jen jako odraz sebe saméhoKrátce poté, co se narodil syn Donalda a Ivany Trumpových, Trump byl jako jeho otec zvláštním způsobem znepokojen: "Co když mě tohle dítě ztrapní, až vyroste?" Podle pamětí Ivany Trumpové Trumpovi manželka navrhla, aby nově narozeného syna pojmenovali Donald junior. Trump reagoval: "Ale co když to bude loser?"

Cena Václava Buriana Olomouc 2020 - výsledky

2. 10. 2020

čas čtení 2 minuty


Tisková zprávaLetošní ročník Ceny Václava Buriana Olomouc 2020 byl poznamenán zhoršující se epidemiologickou situací v České republice. Výbor pro Cenu tedy rozhodl celou akci přesunout od on-line prostředí. Ve spolupráci se spolupořadatelem Muzeem umění Olomouc byla soutěžní část přesunuta do pracovny Václava Buriana na Komenského ulici, odkud se 28. září od 15 hodin uskutečnil moderovaný přenos. Z tohoto autentického prostředí probíhalo živé vysílání na facebookovém profilu Ceny.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

USA: Úterní televizní "debata" Trump-Biden vyvolala vlnu finančních příspěvků pro Demokratickou stranu

2. 10. 2020

čas čtení < 1 minutaV důsledku Trumpova zuřivě agresivního přístupu během úterní televizní "debaty" s Joem Bidenem, kdy Trump svymi nesmysly Bidena více než sedmdesátkrát přerušil a skákal do řeči i moderátorovi, vznikla po vysílání této debaty rekordní vlna finančních příspěvků pro Demokratickou stranu. V úterý mezi 22. a 23. hodinou obdržela předvolební kampaň Demokratické strany 3,8 milionů dolarů prostřednictvím svého serveru ActBlue, a porušila tak hodinový rekord. V důsledku této prezidentské "debaty" získala Demokratická strana více peněz než bylo vybráno v některých amerických státech za celou dobu předvolební kampaně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

USA: Biden jezdí vlakem za dělnickými voliči

2. 10. 2020

čas čtení 1 minuta

Joe Biden se ve středu vydal na cestu vlakem po Ohiu a Pennsylvánii, aby předal své ekonomické sdělení dělnickým voličům, které před čtyřmi lety snadno získal jeho oponent Donald Trump, upozorňuje Richard Hall.

Evropský summit řeší tvrdé zahraniční výzvy

2. 10. 2020

čas čtení 3 minuty

Evropští lídři se ve čtvrtek sešli v Bruselu na dvoudenním summitu se záměrem překonat nesoulad a předložit společnou reakci na vážné zahraničněpolitické výzvy, jimž blok čelí. Zde jsou důvody, proč byste je měli sledovat.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Karabach: Eskalace konfliktu, nebo nová válka?

2. 10. 2020

čas čtení 2 minuty

27. září v zóně karabašského konfliktu začaly boje s použitím obrněné techniky a dělostřelectva. Důležitou změnou ve tři dekády trvajícím konfliktu je, že bojové akce probíhají po celé linii fronty a znepřátelené strany vyhlásily válečný stav a mobilizaci.

Mezitím v Absurdistánu 145:

Jan Pavel II. bojuje proti komunismu

29. 9. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 10 minut

Halleluja! Vládnoucí polská koalice byla zachráněna. Kaczyński a jeho dva koaliční stoupenci konečně podepsali dohodu. Bohužel, my, veřejnost, jsme nebyli informováni o tom, co je vlastně obsahem této dohody, ale vždyť je to jedno. Naším úkolem je hlasovat, pokud možno pro ně. A pak přenechat politiku dospělým.

To, co víme, že, že Kaczyński se konečně stane členem vlády jako náměstek premiéra pro bezpečnost. Bude dohlížet na ministerstva obrany, vnitra, administrace a spravedlnosti. Nikdo vlastně neví, co se má v takové funkci dělat anebo jak to má fungovat. Ale je jasné, že je to od toho, aby dohlížel na ministra spravedlnosti Ziobra. Zároveň převezme alespoň částečnou odpovědnost za činy vlády...

Náhorní Karabach přiznal evakuaci obyvatel do Arménie

2. 10. 2020

čas čtení 1 minuta

Z příhraničních okresů bylo do vnitrozemí Náhorního Karabachu odvezeno 1 500 osob, informovaly tamní úřady. Za hranice Náhorního Karabachu jezdí lidé jedině soukromě, muži v příslušném věku povinní vojenskou službou mají překročení hranice zakázáno.

30621

Čeští elfové: Kvalitativní analýza dezinformací o covid-19 na webech AC24, Aeronet, Nová republika, Parlamentní listy, Protiproud, Sputnik

1. 10. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty


Pandemie koronaviru jako téma sledovaných dezinformačních webů z agendy ustoupila po několika měsících, kdy patřila k dominantním tématům, v průběhu června, kdy se situace v Evropě začala pozvolna vylepšovat. Téma se začíná vracet přibližně ve třetím červencovém týdnu.

30537

Trump versus Biden aneb Truchlohra o třech dějstvích

1. 10. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Musím dát za pravdu liberálním komentátorům, kteří se vesměs shodují v názoru, že první ze tří debat mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem byla chaotická, zmatečná a obtížně sledovatelná. Někteří dokonce hovoří o nejhorší prezidentské debatě v dějinách Spojených států. Vzhledem k tomu, že americké volby jsou bombastickým divadlem, kde hrají zásadní roli velké peníze, a nikoliv koherentní ideje a vize. Nicméně jde o poměrně ostrý obraz dysfunkční politické scény, jež do horních politických pater generuje mazané podvodníky a provařené politické insidery.

Po celém světě budou nyní k dispozici testy na covid-19, jejichž výsledek je znám za několik minut

29. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Globální iniciativa poskytne 120 milionů rychlých antigenových testů  zemím s nízkými a středními příjmy


Po světě budou v blízké budoucnosti zpřístupněny testy na covid-19, jejíchž výsledek bude k dispozici do 15 až 20 minut. Potenciálně to zachrání tisíce životů a zpomalí to pandemii v chudých i v bohatých zemích.

120 milionů rychlých antigenových testů bude zpřístupněno v rámci globální iniciativy chudým a středně bohatým zemím za 5 dolarů za jeden test či dokonce ještě méně.

Proč dokáže být Merkelová tak jasná a věcná?

1. 10. 2020

čas čtení 2 minuty

Angela Merkel: Prostě jsem vypracovala modelovou kalkulaci. V létě, koncem června, začátkem července, měli jsme asi 300 nových nákaz denně. A teď máme v mnohých dnech 2400 nových nákaz denně. A to neznamená nic jiného, než že během července, srpna a září, během tří měsíců, se počet infekcí třikrát zdvojnásobil. 300 na 600, 600 na 1200, 1200 na 2400. A jestliže se totéž stane v nadcházejících třech měsících, říjen, listopad, prosinec, pak bychom přešli od 2400 na 4800, a z 9600 na 19 200. A to je všechno, co jsem chtěla ukázat - je to podstata exponenciálního nárůstu - je to to zdvojnásobování, které, i když zůstane stejné, přesto povede k velkému počtu případů. A to podtrhuje tu naléhavost, že musíme jednat tam, kde máme znovu tento exponenciální růst. Mluvili jsme tady o mnoha věcech. Onehdy jsem hovořila o tom  čase zdvojnásobování. V Británii to zase vzrostlo za osm dní. Důsledkem byla nová drastická opatření. V našem případě, čas zdvojnásobování během léta byl třikrát za tři měsíce. Ve srovnání s tím je to stále ještě plochý proces nákazy. Ale se změnou ročního období, když nemůžete pořád být venku, to se může taky změnit. Tohle není nic dramatického, chci prostě ujasnit, že jestliže chceme dodržet požadavek trasování řetězců infekce, abychom je mohli rozbít, je to samozřejmě lehčí s 300 infekcemi než s 2400 infekcemi. A ty infekce ani nejsou rozšířené po Německu rovnoměrně. Ale my víme, že zdravotnictví někde potřebuje posilu už teď. A když budeme mít tolik případů, je to těžší rozbít znovu řetězce infekce.

Video níže:


Rozhovor Britských listů 321. Pravičáci jsou vyčerpaní, a proto jsou líní myslet

25. 9. 2020

čas čtení < 1 minutaCo způsobilo nejen v Polsku, ale do určité míry i v Česku a po celém světě najednou tak obrovskou, populistickou, ultrapravicovou nenávist vůči gayům a vůbec menšinám? Nad tím se s kulturním antropologem a novinářem Fabianem Golgem zamýšlí Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 25. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

30641

Reklama, životní prostředí a mentální suverenita

1. 10. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty


S penetrací kyberprostoru do fyzické dimenze dojde poměrně rychle (so patnácti, dvaceti let) k tomu, po čem volá Beno Trávníček v článku o rozumném uvažování nad reklamou. Dojde k tomu ale nikoliv kvůli tomu, že by korporace provozující velké maloobchodní řetězce dostaly ve slevě rozum, nýbrž proto, že se na základě stále intenzivnější digitalizace transformují do nové podoby, což bude obnášet i změnu v marketingu. Většina těch, kdo rozhodují o tisku milionů tun papírových reklamních letáků samozřejmě ví, jak neekologické to je. Zatím se jim ale osvědčuje tento druh reklamy, nic jiného za tím skutečně není. Přijde relativně brzy doba, kdy bude efektivnější přejít zcela do digitální komunikace. V té době ale budeme kromě klimatických změn řešit ještě jeden závažný problém, s nímž zápasíme už dnes: míra manipulace ve prospěch zisku může být v té době enormní. Dnešní zobrazování reklam přizpůsobené podle čtení dat o chování daného člověka v digitálním prostoru bude podpořeno rozvinout umělou inteligencí, čtením dat o fyzickém a psychickém stavu prostřednictvím ještě chytřejších zařízení a pomocí virtualizace nabídky.

Švédsko jako koronavirová fantasmagorie pravice

27. 9. 2020

čas čtení 3 minutyŠvédsko je pro pravici v jednadvacátém století tímž, čím byl Sovětský svaz ve dvacátém století pro levici. Konzervativci proměnili Švédsko v pravicový Disneyland, kde lze realizovat všechny  sny, píše Nick Cohen. Je to země, která nemusí omezovat žádné svobody ani likvidovat v boji proti koronaviru svou ekonomiku. Pro velkou část pravice se tato fantasmagorie jmenuje Švédsko.

Potíž je, že Švédsko nenabízí únik od katastrofy veřejného zdraví. V britských pravicových denících, jásajících nad Švédskem, se nedočteme, že potřebujeme tak vysokou nemocenskou či státní finanční dotace činží, abychom, zajistili, aby nakažení občané mohli zůstat doma v karanténě a nebudou vystěhováni ze svých domovů na ulici. Konzervativci jásající nad Švédskem jaksi nepožadují, aby statisíce lidí, kteří v nadcházejících měsících přijdou o zaměstnání, dostávali švédskou míru podpory v nezaměstnanosti, ani nepožadují praxi intervencionistického státu, který nově nezaměstnaným nabízí rekvalifikační kurzy.

Nový superenzym žere plasty šestkrát rychleji než dosud

29. 9. 2020

čas čtení 1 minuta


Tento superenzym byl odvozen od bakterií, které si vyvinuly přirozenou schopnost žrát plasty. Umožňuje plnou recyklaci plastových lahví, Vědci ho chtějí sloučit s enzymem, který také rozkládá bavlnu. To by umožnilo recyklovat oděvy, částečně vyrobené z bavlny a částečně z plastů. Dnes se miliony tun takových oděvů buď zakopávají do země nebo pálí.

Znečištění prostředí plasty kontaminovalo celou planetu, od Arktidy po nejhlubší ocenány, a dnes je známo, že lidé konzumují a vdechují partikuláty mikroplastů. V současnosti je velmi obtížné rozložit plastové lahve na chemikálie, z nichž se skládají, a vyrábět nové lahve ze starých. Znamená to, že se každoročně vyrábí další obrovské množství plastových lahví z ropy.

Nový superenzyme byl vytvořen spojením dvou různých enzymů, které byly oba nalezeny v bakteriích, požírajících plasty, objevených na skládce v Japonsku r. 2016.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Průběžné zpravodajství

Máte-li geny Neandrtálců, zvyšuje to vaše riziko vážného průběhu Covidu-19

1. 10. 2020

čas čtení 3 minuty

Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 30.9.  stoupl počet denních nákaz v ČR o 1080 případů na 68 919.   Zemřelo 636 osob, (od včerejška 19), 825 osob je v nemocnici (nárůst od včerejška o 150 osob).


- Větrání je zřejmě jedním z nejefektivnějších nástrojů proti koronaviru, zdůraznila Angela Merkelová. ZDE 

- Světová banka investuje 12 miliard dolarů do vakcín pro chudé země. ZDE

 - Rusko a Čína záměrně šíří lži o koronavirové pandemii s cílem destabilizovat Západ, varoval britský generál Sir Nick Carter, šéf generálního štábu britské armády. Obě země používají internet pro "politickou válku" s cílem "ochromit soudržnost" Západu. Tyto dezinformace zneužívají koronavirové krize pro strategické výhody Ruska, včetně strategie ve prospěch ruské vakcíny. Ruskem šířené dezinformační narativy jsou zaměřeny na organizace bojující proti očkování. Z Luhansku se na internetu například rozšířila lživá zpráva, že Spojené státy prováděly testy vakcíny na dobrovolnících na Ukrajině, z nichž někteří zemřeli. ZDE 

BBC je terčem útoků a je v nebezpečí, varuje její přední moderátor

1. 10. 2020

čas čtení 2 minutyMurdochovo mediální impérium se snaží zatlačit BBC ve společnosti na okraj

BBC je terčem útoků a je v nebezpečí, varoval Andrew Marr, britský Václav Moravec,  přední moderátor politických pořadů BBC těsně poté, co nový generální ředitel BBC vyhrožoval jejím zaměstnancům, že vyhodí i celebrity, pokud budou vyjadřovat své politické názory na sociálních sítích.

Covid a vlna globálního hladu

1. 10. 2020 / Lukáš Kraus

čas čtení 3 minuty

Díky koroně jsem si znovu uvědomil obsah "sociáldemokratismu". To není nějaké vyprsknutí frází jako "už ne růst růstu", "zavřete školy" nebo "nezadlužujme se" a přitom si hlídat fakticky jen své individuální hledisko, hýčkat si svou ideologii a faktické řešení v aktuálním čase nenabídnout. Sociáldemokratismus je catch-all platforma, která na sebe bere zodpovědnost za fungování celé společnosti i s internacionálním přesahem pod levo-středovým úhlem, a to v "aktuálním čase", ne za deset let, ale nyní od nás lidé očekávají udržitelný model i v této pandemii. Udržitelný ze všech úhlů a pro všechny segmenty včetně dětí.

Vytvořte bezpečné, legální cesty pro příchod uprchlíků, požadují britské celebrity

28. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

 
Nejvýznamnější britské celebrity jako Olivia Colman, Michaela Coel a Stephen Fry požadují od britské vlády, aby vytvořila bezpečné a legální cesty, jak by se uprchlíci mohli dostat do Británie a požádat tam o azyl.

Víe než 70 známých britských herců, hudebníků, komiku, umělců a sportovců poslalo dopis Borisu Johnsonovi, jimž požadují změny v restriktivních britských zákonech o sjednocování rodin.

29710

Drobné enviromentálnáí zamyšlení v tónině D-mall

Milé markety, supermarkety a megamarkety..

1. 10. 2020 / Beno Trávníček

čas čtení 3 minuty


Už dlouho si říkám, že musím ten nápad dát ke všeobecnému pocupování, zkrátka věnovat
veřejnosti. Ať si sám hledá svoji cestu pralesem. Markety různých druhů a velikostí tisknou léta hory nejrůznějších letáků a ucpávají s nimi poštovní schránky potenciálních zákazníků - jednou zlevní jogurty, jindy povlečení nebo třeba depilátory. Haldy a haldy papíru – někdy spíš umělé hmoty. I kdyby všechen tenhle materiál nakonec skončil v separačních kontejnerech a veškerý byl recyklován (což je
samozřejmě nereálné), je to v 21. století nesmyslné plýtvání. Nemluvě o spotřebě energií a dalších finančních i environmentálních nákladech na tisk a distribuci. Chápu, že každý prodejce chce veřejně prezentovat, jaké výhody získá zákazník, který zvolí právě jeho služby. Chápu také, že internet není tak kontaktní formou reklamy, jako když si vytáhnete ze schránky leták se slevami, vytrhnete si z něj to, co vás osloví, a vezmete s sebou na nákup. Bylo by tu ale podstatně lepší řešení – současně ekonomické, environmentální, sociální...

NYT: Trumpova daňová přiznání vykazují chronické ztráty a mnoho let, kdy se vyhnul placení daní

28. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

 

Americký list New York Times získal daňová přiznání Donalda Trumpa za více než dvě desetiletí, bohužel ne za poslední dva roky. Informace, které z těchto daňových přiznání vyplývají, vypovídají o Trumpově finanční situaci zcela jinak, než jak o ní veřejně hovoří sám Trump. New York Times analyzoval data z tisíců individuálních i podnikatelských daňových přiznání za léta 2000-2017 a daňové informace z dalších let.

Trumpovy finance jsou pod tlakem, jsou ohroženy dluhy ve výši mnoha set milionů dolarů, jejichž splatnost se blíží, a sporem s americkým daňovým úřadem IRS ohledně legitimnosti velké daňové vratky ve výši 72,9 milionů dolarů, kterou IRS považuje za nelegitimní a chce ji od Donalda Trumpa zpět s úroky. Spor o tuto částku vede Trump s daňovým úřadem už deset let a bude zřejmě muset zaplatit celých 100 milionů dolarů.

30637

Můžete podepsat celoevropskou petici za nepodmíněný základní příjem

1. 10. 2020

čas čtení < 1 minuta

Dne 25. září 2020 začala roční informační, diskusní a petiční Iniciativa evropských občanů "Zaveďme nepodmíněný základní příjem" v zemích Evropské unie. Podobné aktivity nyní probíhají také v Norsku, Švýcarsku a dalších evropských zemích. Nepodmíněný základní příjem je finanční částka, kterou každý občan dostává od státu v pravidelných intervalech bez naplnění jakýchkoli podmínek, tedy bez ohledu na věk, původ, místo bydliště, profesi, příjmu ze zaměstnání nebo jiných zdrojů, rodinný stav apod.

Petici můžete podepsat na webové stánce. Zabere to jen minutu, stačí vyplnit stát, jméno a příjmení a číslo občanského průkazu nebo pasu zde: Podepsat ECI-UBI 2020 (European Citizens' Initiative - Universal Basic Income). Více o nepodmíněném základním příjmu se můžete dozvědět v rozhovoru Britských listů zde.  

Si a Módí: Souboj asijských autoritářů

30. 9. 2020

čas čtení 4 minuty

V polovině září 2014 byla Indie zaměstnána návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho ženy, lidové pěvkyně Pcheng Li-jüan. Televize vysílaly prodlouženou videosmyčku s premiérem Nárendrou Módím, jak sedí se Sim na březích řeky Sabarmati, zatímco vzrušení moderátoři předpovídali éru čínsko-indického míru uzavřeného mezi dvěma autoritáři, kteří se dostali k moci během dvou let, napsal Ajai Shukla.

Johnson rychle proměňuje Anglii v ultrapravicovou diktaturu: Další šokující krok

27. 9. 2020

čas čtení 4 minuty

Foto: Ultrapravičáci a brexitéři Paul Dacre a Charles Moore

V sobotu vyšlo najevo, že Boris Johnson se rozhodl jmenovat do vlivných funkcí regulujících britská média antidemokraty.

Podobně jako Češi jmenovali do funkce veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, člověka, který je absolutní negací této funkce, Johnson chce jmenovat ředitelem Ofcomu, britského ekvivalentu české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Paula Dacrea, bývalého šéfa ultrapravicového, lživého bulvárního deníku Daily Mail, vášnivého prosazovatele brexitu, a předsedou Rady BBC Charlese Moora, bývalého šéfredaktora pravicového, také  probrexitového, nyní už zcela šíleného deníku Daily Telegraph.

Johnsonovo rozhodnutí vyvolalo obrovskou kontroverzi a kritiku i od osobností, které nestojí zrovna na levici. Labouristický poslanec Horní sněmovny Andrew Adonis shrnul reakci mnoha lidí na tuto zprávu:

Britové popisují své příznaky "dlouhého covidu". Postiženo je prý až 600 000 osob

27. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

(Pozn. Barnard Castle v severní Anglii je místo, kam se na jaře protizákonně vydal v době lockdownu z Londýna na vzdálenost 400 km - kdy se nesmělo jezdit dál než 8 km od domova - Johnsonův hlavní poradce Dominic Cummings, Johnson ho za to navzdory skandálu odmítl vyhodit.)

Podle odhadů je prý v Británii vice než půl milionu osob, které trpí dlouhodobými příznaky covidu-19. Jedna taková dlouhodobá pacientka, zdravotní sestra Sophie Evansová, 28, popsala listu Daily Mirror její obtížné úsilí získat pro sebe zdravotní péči a konstatovala: "Divím se, že nejsem mrtvá."

Sophie strávila 10 dní v nemocnici a stále ještě je v nemocenské s "dlouhým covidem".

Až půl milionu Britů, včetně tisíců lidí ve věku mezi dvaceti až třiceti lety - trpí stále vážnými příznaky dlouhé měsíce po tom, co byli nakaženi.

Trumpova kampaň v roce 2016 úspěšně zmanipulovala 3,5 milionů amerických černochů, aby nehlasovali pro Clintonovou

29. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

 
Tajná, manipulační kampaň prostřednictvím Facebooku se individuálně zaměřovala na 3,5 černošských Američanů, zneužívala jejich osobních psychologických vlastností, vyvolávala v nich nenávist vůči Hillary Clintonové, a docílila toho, aby v 16 rozhodujících amerických státech zkolabovala volební podpora černochů pro Demokratickou stranu

Britské Channel 4 News zveřejnily v pondělí exkluzivní investigaci. Získaly totiž kopii obrovské databáze voličů s jejich podrobnými osobními charakteristikami, které zneužila Trumpova kampaň v roce 2016 k masivnímu ovlivňování voleb.

;

Databáze obsahuje osobní údaje a individuální psychologické charakteristiky 198 milionů Američanů, stejně jako osobní údaje o jejich domácích a ekonomických poměrech. Voliči jsou v databázi rozděleni do osmi kategorií.

Karabach je Evropa

30. 9. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Na Kavkaze se v druhé polovině 80. let začal hroutit Gorbačovův Sovětský svaz. A nejžhavější ohnisko tehdejšího napětí, dědictví "inteligentní" sovětské národnostní politiky, v Náhorním Karabachu nejen že stále doutná - právě se dokonce znova rozhořelo.

Průběžné zpravodajství

Vědci: Koronavirus možná začíná být nakažlivější

27. 9. 2020

čas čtení 12 minut

 Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 28.9.  stoupl počet denních nákaz v ČR o 1305 případů na 64 597.   Zemřelo 606  osob, 802 osob je v nemocnici.

- Počet globálních úmrtí se v pondělí přibližuje 1 milionu. Zatím dosáhl čísla 996 084 úmrtí.

- 8000 žáků a 350 učitelů je v karanténě v městě Liverpool, informuje tamější primátor.

- 12,4 milionů Angličanů si stálo koropnavirovou aplikaci, která upozorní držitele mobilního telefonu, že se octl v blízkosti nakažené osoby. Kdy bude taková aplikace zprovozněna v ČR?

- Indie potvrdila, že má 6 milionů nákaz. Je to po USA druhá nejnakaženější země. V pondělí indické ministerstvo zdravotnictví potvrdilo nových 82 170 nákaz. Celkový počet úmrtí v Indii je 95 542.

- V Paříži a v 11 dalších francouzských městech byla zavedena nová karanténní omezení. Bary musejí uzavírat ve 22 hodin. Zakázány jsou svatby, festivaly, organizované akce a studentské mejdany. Kina, muzea a divadla, která dodržují vlastní karanténní opatření, mohou zůstat otevřena. Od soboty jsou zakázány akce pro více než 1000 lidí a na veřejných prostranstvích nesmí setkávat více než 10 osob. 72 procent Francouzů je ochotno nová karanténní opatření dodržovat.

- V Británii je větší míra nákazy mezi lidmi, kteří cestovali do zahraničí, informuje tamější Státní statistický úřad. ZDE 


První předvolební americká prezidentská debata zahlcena Trumpovou sprostotou, lhaním a agresivitou

30. 9. 2020

čas čtení 5 minutDonald Trump v úterý v noci proměnil první předvolební televizní prezidentskou debatu v nejhorší v americké historii, v celonárodní ponížení. Pokud by byl Trump znovu zvolen, tento temný, děsivý, nesledovatelný horečný sen bude prvním řádkem v nekrologu Ameriky, varuje komentátor David Smith.

Jen jeden muž v této debatě vypadal alespoň vzdáleně jako státník a nebyl to nynější prezident. Trump přerušoval, blábolil, zuřil, šířil lži a přerušoval znovu a znovu. Odmítl odsoudit bělošské supremacisty. Svými slovy je povzbudil, aby "byli připraveni".


Sprostě nadávající papoušci separováni poté, co říkali návštěvníkům zoo, kam mají jít

30. 9. 2020

čas čtení 1 minuta


Pět sprostě nadávajících afrických šedivých papoušků, obyvatelů zoologické zahrady v anglickém Lincolnshiru, bylo od sebe odděleno poté, co se naučili sprostě nadávat.

Papoušci, jménem Billy, Elsie, Eric, Jade a Tyson, byli přijati do kolonie 200 šedých papoušků ve Wildlife Parku v Lincolnshiru letos v srpnu. Brzo po příchodu do této zoologické zahrady se papoušci začali navzájem povzbuzovat, aby sprostě nadávali.

Způsobí Trump rozpad Spojených států?

26. 9. 2020

čas čtení 4 minutyVíme všichni, že při listopadových prezidentských volbách je v USA ohrožena demokracie, ale rozpadnou se i samotné Spojené státy? Píše o tom v časopise Atlantic Barton Gellman v článku "Volby, které by mohly Ameriku rozbít". Američtí republikáni vědí, že nemohou férově vyhrát demokratické volby, a tak likvidují rovné hřiště. Z volebních seznamu odstranili množství demokratických voličů. Snaží se ochromit americkou poštu, aby volební lístky, odeslané poštou nedošly včas, píše Jonathan Freedman.

Nebrala jsem covid vážně. Pak jím onemocněla moje sestra

26. 9. 2020

čas čtení 4 minuty


To, co jsem se dověděla o dlouhém covidu, mě přimělo radikálně změnit můj přístup k rizikovým faktorům a k tomu, co se bude odehrávat v budoucnosti, píše Hadley Freeman.


Moje sestra, mladá lékařka ve velké britské nemocnici, kde se účastnila od března léčby pacientů s koronavirem, tehdy covidem-19 také onemocněla. Dodnes trpí tzv. "dlouhým covidem", lékaři tomu říkají "post-akutní covid-19". Podle časopisu British Medical Journal pokračují příznaky covidu-19 ještě po třech týdnech u asi 10 procent nakažených lidí. V případě mé sestry tyto příznaky trvají už šest měsíců. Když v březnu covidem onemocněla, počítala s tím, že na podzim bude zase v pořádku a bude zase jezdit na dlouhé výlety na kole. Ve skutečnosti ani nyní nedokáže dojít na konec ulice, aby nepopadala dech. Nezlepšuje se to. Ta situace trvá.

Skoro jako v Česku? Vlna dezinformací plyne prasklinami v britské demokracii

30. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

Foto: Londýnští bojovníci proti karanténě

Premiér je beznadějně neschopen proti tomu cokoliv dělat


Chcete-li najít zlomy ve společnosti, sledujte na internetu automatické roboty, píše Raphael Behr.  Podvodné účty na sociálních sítích se záměrně soustřeďují na všechna témata, která nás rozdělují, šíří lži a zmatek. Na každého člověka, který ventiluje na Twitteru a na Facebooku autentický pocit křivdy, existuje celá armáda automatických zesilovačů hněvu a zuřivosti. Jsou pro nebo proti, jsou pro pravici nebo pro levici, na tom nezáleži, když je cílem maximální polarizace. Automatičtí roboti na internetu identifikují materiál, který vyvolává nejvášnivější reakce, a pak ho šíří co nejširšímu publiku.

Skotsko je opravdu slušná země

26. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta

Jste zahraniční občan žijící ve Skotsku?

Zákon ve Skotsku byl změněn. Můžete se nyní zaregistrovat pro hlasování ve volbách.

Pamatujte: Jako cizinec starší 16 let se registrací pro volby můžete nyní účastnit voleb ve Skotsku.

Vítejte k hlasování ve volbách!

Nepromarněte svůj hlas!

Rozhovor Britských listů 320. Jak ČR přispěla k proměně EU v opravdové monstrum

22. 9. 2020

čas čtení 4 minuty{for English, scroll below)

"Slyšeli jsme o zkušenostech řady lidí, kteří žijí v uprchlickém táboře o tom, že jsou biti jenom za to, že jsou."

"Ti lidé v Morii žijí ve strašlivých podmínkách. Čekají mnoho hodin na toaletu, na sprchu, na jídlo, na vodu. Nemají přístup k lékařské pomoci. Ty zprávy dětských psychologů a psychiatrů, kteří tam jezdí pomáhat, tak mluví o tom, že sedmileté děti se sebepoškozují. Což je něco nepředstavitelného. A o tom všichni vědí. O tom vědí politici v Evropské unii, i v České republice, o tom vědí všichni všude."

"My jsme se posunuli k tomu, že mluvíme pouze o pomoci nedoprovázeným nezletilým dětem. My jsme úplně přestali hovořit o rodinách s dětmi. My jsme přestali hovořit o tom, že v Morii, tam jsou 4000 nezletilých dětí v rodinách. Jsou tam staří lidé. Jsou tam rodiče, kteří ztratili své děti po cestě. Prožili neuvěřitelná traumata. A o těch se vůbec nemluví."

"Kdybychom před deseti lety viděli čtyřicet patnáctiletých kluků, jak někde kempují, tak si řekneme, no tak si je rozebereme a pomůžeme jim, protože je nemůžeme nechat takhle, musejí chodit do školy, mít nějakou komunitu, musí být ve společnosti, vzdělávat se. A dneska - ne. Dneska řekneme, že to je bezpečnostní riziko."

Bohumil Kartous, který navštívil letos v březnu uprchlický tábor na řeckém ostrově Chios, hovoří o šokujícím zanedbání uprchlického problému Evropskou unií, jejíž nečinnost v této věci je do značné míry důsledkem nátlaku zemi visegrádské čtyřky, s Dalimilem Petrilákem, analytikem z organizace Pomáháme lidem na útěku. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 23. září 2020.

* * *

How the Czech Republic has contributed to making the EU a real monster

"We have heard from a number of people living in the Greek refugee camp that they are being beaten simply for existing."

"The people in Moria live under horrifying circumstances. They are forced to wait for many hours to be able to access a toilet, a shower, food, water. They have no access to medical help. The child psychiatrists and child psychologists who go there to help report that seven-year old children do self-harm to themselves. This is absolutely horrifying. Everyone knows this. European Union politicians know this. Czech politicians know this. No one moves a finger."

"If, ten years ago, we saw forty fifteen-year-old boys sleeping in the forest, we would have said to each other, let us share them and let us help them because we cannot abandon them, they must attend school, they must be within a community, they must be in society, they must be educated. And today - no. Today, we say that they are 'a security risk'".

"We have moved so far that we now only talk about helping unaccompanied minors. But we have absolutely stopped talking about families with children. In Moria, there are 4000 minors in families. There are old people there. There are parents who have lost their children on their way.They have undertaken the journey without their children and have undergone incredible trauma. No one talks about these people."

Bohumil Kartous, who visited a refugee camp on the Greek island of Chios in March of this year, talks about the shocking neglect of the refugee problem by the European Union, whose inactivity in this respect, is to a large extent the result of the pressure of the East Central European countries, to Dalimil Petrilák, an analyst from the Czech organisation "We help people on the run". The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 23rd September 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 319. Jak se Polsko propadá do autoritářství

18. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

(For English, scroll below)

"V Polsku nyní běžně mlátí gaye v ulicích." Jan Čulík mluví v tomto Rozhovoru Britských listů s Majou Zoe Hebanovou, transgenderovou aktivistkou z Varšavy o děsivé situaci menšin v autoritářské zemi  za vlády ultrapravicové strany Právo a spravedlnost. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. září 2020.

Britské listy Interview 319. How Poland is succumbing to authoritarianism

'Gays are now frequently beaten up in the streets in Poland.' A lady was walking down the street with her thirteen-year-old niece. They were both beaten up because the attackers mistook them for a lesbian couple. Ursula von der Leyen, the president of the European Commission, said this week that Poland's 'LGBT-free zones' have no place in EU. In this Britské listy Interview, Jan Čulík talks to Maja Zoe Heban, a transgender activist living in Warsaw, about the horrifying situation of minorities in contemporary Poland  under the rule of the alt-right Law and Justice Party.. The interview is broadcast on the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 18th September 2020. The interview is in English with Czech subtitles.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

30631

Turecko: výjimečný trest pro nezletilou

30. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Dneska (23. září 2020) mi velkou radost udělal dopis od Heval Selvi – další mojí kamarádky a spoluvězenkyně. Její příběh je smutný, stejně jako příběhy ostatních. Její o to víc, že byla ve svých 16-ti letech za spolupráci s PKK odsouzena na doživotí. K bojovníkům se přidala poté, co se její starší sestra upálila na protest proti tehdejšímu režimu v Turecku a perzekuci kurdského obyvatelstva, píše Markéta Všelichová.

Rozhovor Britských listů 318. Jak podvodník a lhář proměňuje Británii v darebácký stát

16. 9. 2020

čas čtení < 1 minutaV minulých dnech se britský premiér Boris Johnson rozhodl, že jeho mezinárodní dohoda o odchodu Británie z EU, kterou uzavřel s Bruselem loni na podzim, kterou tedy vychválil do nebes, nechal ji schválit Dolní sněmovnou a na jejímž základě vyhrál v prosinci volby, je vlastně špatná, a tak schválí nový domácí britský zákon, který ji převálcuje. Je to porušení mezinárodního práva.  O tom, kam se řítí za vedení Borise Johnsona Velká Británie, nebo spíše Anglie, mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 16. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Česko si zničilo úřad Veřejného ochránce práv

28. 9. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

V České republice už se lidských práv nedovoláte. Stanislav Křeček, nedávno jmenovaný do funkce Veřejného ochránce práv, zjevně proto, aby tuto funkci zničil, publikuje na své facebookové stránce rasistické bláboly a odkazuje na fašistický server Nová republika.

To poslední, co by měl dělat Ochránce práv, je rasisticky šířit kolektivní vinu. Židé nejsou podřadní jako celek; navzdory nápisům ve vídeňských supermarketech ("Češi, nekraďte!") všichni Češi nekradou; Romové nejsou asociální jako celek a muslimové nejsou teroristé.

Koronavirus: Celebrity budou Čechů smrt

26. 9. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut


Herec Petr Čtvrtníček (56) leží s koronavirem na jednotce intenzivní péče v ohrožení života, Češi horlivě mezitím horlivě sdílejí lživé informace Janka Ledeckého, Báry Basikové a Lucie Bílé, že koronavirus "nikoho neohrožuje",  píše Deník N.

Zajímavý je mechanismus nebezpečně zavádějících či přímo lživých tvrzení těchto českých celebrit. První potíží je, že v Česku považuje velká část veřejnosti celebrity mylně za filozofy, kteří jim dokáží vysvětlit smysl života a dát jim instrukce, jak dobře a správně žít. Přitom bohužel české  celebrity často nejsou moc chytré a zároveň bohužel nemají skromnost celebrit mezinárodních - Anthony Hopkins kdysi řekl v britské televizi: "Mě se neptejte, já jsem jenom blbej herec."

Tak k tomu mechanismu lží. Důležitý je silně emocionální náboj. Druhou důležitou charakteristikou je, že musí jít o polopravdy, které vypadají šokujícím způsobem, podvratně a realisticky. Rozdíl mezi fakty a těmito lžemi musí být malý a těžko povšimnutelný.

Nová studie: Schopnost bojovat proti koronavirové nákaze ochromují genetické vady a vady imunitního systému

25. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

Podstatný počet osob, které vážně onemocněly koronavirem, má vrozené genetické chyby  nebo chyby imunitního systému, zjistily studie

Ve studiích, které vyšly v časopise Science, popisuje mezinárodní konsorcium Covid Human Genetic Effort dvě chyby v organismu vážně nemocných pacientů, které brání tomu, aby jejich organismus dokázal vyrobit klíčovou frontovou imunitní molekulu zvanou interferon typu 1.

Pacienti mají tyto genetické chyby dlouhá léta, po celý život. Objevení těchto dvou chyb pravděpodobně pomůže vysvětlit záhadu, proč někteří nakažení vážne onemocní či umírají na jednotkách intenzivní péče, zatímco jiní mají jen lehký průběh nebo jsou asymptomatičtí.

30640

„Autům odzvonilo.“ Rebelové v úterý odpoledne pokračovali cyklojízdou po Praze

30. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Včera po páté hodině odpolední vyrazila z pražského Klárova skupina cyklistických nadšenců z hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) na cyklojízdu po městě. Předem ohlášená akce, jež probíhala v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními, je součástí týdne Velké rebelie s mottem „Chceme žít!“[1] Jízda navázala na dopolední protest před Ministerstvem financí.[2] Dále se chystá zvířecí pochod a velká blokáda některé ze státních institucí.

Změna klimatu způsobuje na Sibiři "zombie požáry"

30. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta

Malá skupinka ruských dobrovolných hasičů na Sibiři se snaží vypořádat s požárem rašeliniště v přírodní rezervaci Suzunski, 250 kilometrů jižně od Novosibirska. Tento "zombie" oheň sahající více jak metr hluboko dokáže přežít tvrdé sibiřské zimy a hrozí se každoročně proměnit v obrovský lesní požár - což je problém, který podle ruské pobočky Greenpeace představuje "klimatickou bombu". 

Bohumil Kartous ke krajským rozdílům ve vzdělávání

25. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Na CNN Prima NEWS hovořil Bohumil Kartous ke krajským (regionálním) rozdílům ve vzdělávání a k rozevírajícím se nůžkám mezi centrem a periferiemi. K tomu reaguje Vítězslav Kokoř. Dokazuje, že českým politikům je periferie ukradená:

“Dobrý den, jsem velmi rád za vaše včerejší vystoupení v pořadu K věci. Jsem z Aše a problémy, které popisujete, přesně odrážejí zdejší realitu. Jste asi první, který veřejně řekl, že není v zájmu obcí a měst, aby obyvatelé pracovali v Německu. Typickým příkladem je Aš, ze které odjíždějí lidé za prací do Německa ve velkém počtu. Pak se všichni diví, že z města mizí služby, restaurace, řemeslníci, atd. Bohužel představitelé města to podporují. Jejich vize je postavit byty, aby lidé mohli pracovat v Německu. Neuvědomují si, že rozvoj města je závislý na sociálním kapitálu. Dnes už skoro nemá vést ani zájmové kroužky, protože se lidé z Německa vracejí pozdě. Pohraničí si s konkurencí trojnásobných měst v Německu samo neporadí. Musí pomoct stát. S přáteli zakládáme Hnutí pro rozvoj pohraničí, které by mělo apelovat na vládu k řešení místních problémů.”

Což potvrzuje i skutečnost, že starostka města Šluknova Dzurmanová prostě nereagovala na otevřený dopis Britských listů, upozorňující, že město Šluknov zřejmě tvrdě porušuje platné předpisy požadující bezbariérový přístup do budov pro invalidy. Kdo by se o to staral, že, je to na periférii. (JČ)

Jak to vypadá s uprchlíky ve vyhořelém táboře Moria na ostrově Lesbos

25. 9. 2020

čas čtení 2 minuty"Jmenuju se Hamid" - "Ich bin Hamid." "I am Hamid," říká čtrnáctiletý chlapec, který prováděl filmařku pro televizi Channel 4 News - slavnou, mezinárodně oceněnou syrskou dokumentaristku Waad al Kateab  vypáleným uprchlickým táborem Moria. Chlapec uprchl před třemi lety s rodiči z Afghánistánu. Jeho matka, učitelka, říká, že rodina byla v ohrožení života.  Do tábora Moria přišla rodina před rokem. Řecké úřady je nepustily dál. Před vypálením tábora bydlel Hamid v táboře Moria se svými rodiči v provizorním stanu. Bylo tam dalších přibližně 13 000 lidí. Dlouhá léta upozorňovaly lidskoprávní organizace, že je to nejhorší uprchlický tábor na světě. 9. září tábor vyhořel. Nyní Řekové chtějí uprchlíky nastěhovat do nového provizorního tábora. V jednom stanu tam má bydlet až pět rodin.

"Chci se stát stavebním inženýrem," říká čtrnáctiletý Hamid. "Chci do Německa." "Nikdy se nevzdávat!"

Jen pár kroků dál jsou shořelé trosky Hamidovy školy. "Ano, tady byla třída kreslení," říká Hamid nad rozbitými pastelkami na zemi. "Tamhle, kousek, jsem se učil německuy."

A kus dál si dva malí kluci hrají na stavbu nového domu. "Co děláte?" "Stavíme stan," odpovídají. "Ten nový tábor je špatný, nepřivážejí jídlo a nejsou tam žádné obchody. Dali tři rodiny do jediného stanu. Nebo čtyři nebo pět rodin do jediného stanu."

Hamzova rodina je ze Sýrie. Snaží se připojit ke svým příbuzným v Irsku.

"Co jste zažili nejhoršího?" - "Byli jsme v Sýrii. Letělo letadlo a útočilo na naši čtvrť. Viděli jsme, jak nám nad hlavami létají střely."

Nikdo tady není, všichni jsme roztříštění po světě, říká Hamzova matka.  Mamince udělali rentgen, má nádor na játrech. "Doufáme, že to není rakovina," řekl jí lékaři. "Chci přežít, setkat se se svou rodinou..." Potřebuje jít k lékaři specialistovi, ta možnost neexistuje.

"Je mi hrozně smutno, protože tady byl náš stan," říká Hamid. 

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
52029