27. 9. 2020
Experti varují, že dlouhý covid by se mohl stát jedním z nejhorších dopadů této krize.
Avšak pacienti jako Sophie nemají přístup k žádné zdravotní infrastruktuře pro pacienty trpící dlouhým covidem, protože britská vláda takové kliniky ve své všeobecné indolenci dosud nevytvořila.
Epidemiolog profesor Tim Spector z King's College v Londýně odhaduje, že je v Británii asi 600 000 lidí trpících "dlouhým covidem". Z jeho analýzy dat z koronavirové aplikace King's College, kterou používá 3.6 milionů britských uživatelů, vyplývá, že 12 procent lidí nakažených koronavirem má příznaky trvající déle než 30 dní a každý dvoustý nakažený má přiznaky trvající déle než 90 dní.
Pacienti s dlouhým covidem trpí bolestmi a leží v posteli. Jsou trvale vyčerpaní a trpí "mozkovou mlhou", takže se nemohou na nic soustředit. Důsledkem je nezaměstnanost a izolace.
Polovina britských obvodních lékařů má mezi svými pacienty lidi trpící dlouhým covidem, informuje British Medical Association.
Profesor Anthony Costello, bývalý vysoký činitel Světové zdravotnické organizace, varuje, že dlouhý covid možná bude jedním z nejzávažnějších dopadů této pandemie.
List Daily Mirror podrobně popisuje situaci některých jednotlivých pacientů s dlouhým covidem.
Podrobnosti v angličtině
ZDE
Diskuse