17769

Rozkol v západní alianci: Francie odvolala své velvyslance z USA a z Austrálie

18. 9. 2021

čas čtení 2 minuty


(Británie je irelevantní)


Poprvé od americké revoluce koncem osmnáctého století odvolala Francie svého velvyslance z USA

Francie odvolala své velvyslance z USA a z Austrálie ke konzultacím vyvolaným "mimořádně vážným" náhlým rozhodnutím Austrálie zrušit objednávku modernizace Francouzi vybudovaných australských ponorek. Ohrožuje to podle Paříže bezpečnostní pakt Francie s USA a s Británií.

REDAKČNÍ KOMENTÁŘ

Co si dnes přečtete v Britských listech

17. 9. 2021

čas čtení 2 minuty

Bohumil Kartous hovoří s právničkou Fóra pro lidská práva Annou Sležkovou, která se dlouhodobě zabývá právními aspekty péče o ohrožené děti. Anna Sležková upozorňuje, že některá ustanovení českého právního řádu a zejména pojetí sociální péče je ukotveno hluboko před rokem 1989. Na prospěch dětí se jednoduše nehledí.

Žádná firma ani jiný subjekt nesmí mít absolutní právo na libovolnou míru zisku za jakoukoli cenu na životech, welfare lidí a zvířat, budoucnosti všeho života, za jakoukoli cenu na destrukci zdrojů, životního prostředí atd., píše ve svém komentáři David Marenčák.

Novinář Anand Gopal v rozhovoru pro stanici Democracy Now! přináší svědectví z afghánského venkova, kde lidé, včetně spousty žen, dvě desetiletí čelili násilí ze strany okupačních vojsk a jimi podporovaných válečných magnátů. Poté, co Talibán dobyl Kábul a co se okupační jednotky stáhly, se míra násilností na afghánském venkově povážlivě snížila.

Rozhovor Britských listů 425. "Jenom chci řvát na ty učitelky." O sociální podpoře státu dětem

17. 9. 2021

čas čtení 1 minutaBohumil Kartous hovoří s Annou Sležkovou, právničkou Fóra pro lidská práva, která se dlouhodobě zabývá právními aspekty péče o ohrožené děti. Anna Sležková upozorňuje, že některá ustanovení českého právního řádu a zejména pojetí sociální péče je ukotveno hluboko před rokem 1989, například v podobě některých formulací zákona o rodině. A nejen to, že celé paradigma disciplinačního přístupu v sociální péči má kořeny v hluboké minulosti, v devatenáctém století, kdy děti byly z pozice mocenské autority odebírány, aby bylo zabráněno jejich úpadku do stavu "tuláctví a žebroty". Na prospěch dětí se nehledí. Nejde pochopitelně o celkový výraz sociální péče, ale právě způsob, jakým český stát definuje důvody k odebírání dětí z rodin děti a rodiny výrazně postihuje. Je nutné zasadit se o změnu z hlediska právního systému i z hlediska výkonu sociální práce. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. září 2021.

 16447

Bylo pro ČR předvídavé naplno nevytroubit „4. koronavirovou vlnu“ zrovna 7. září 2021?

18. 9. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 8 minut

 

(Byly tu kritické „signály“?)


Aktualizace: Počet nakažených za poslední týden: pondělí 13.9. 487 nákaz, úterý 14.9. 555 nákaz, středa 15.9. 524 nákaz, čtvrtek 16.9. 551 nákaz, pátek 17.2. 442 nákaz.

Nejpostiženější oblasti: Opava (77,37 nákaz na 100 000 obyvatel), Vsetín (56,06) Karlovy Vary (53,33), Rakovník (48,44) Teplice (45,8), Břeclav (43,78), Kladno (41,96), Písek (40,51). Počet aktuálně hospitalizovaných: 171. Celkový počet mrtvých 30 429. ZDE 


Předběžně konstatujme, že třeba ve čtvrtek před týdnem (9. 9.), bylo registrováno 421 nových případů nákazy tím ve světě již málem dva roky ve světě zdomácnělým koronavirem „Covid-19“ (vesměs teď v té zákeřnější podobě varianty „delta“, šířící se agresivněji a vykazující nejednou doprovodné nežádoucí následky), přičemž ještě ve středu předtím (8. 9.) těch nových nákaz bylo hlášeno „jen“ 376, skoro o půl stovky míň. (Nejednou – a nejen v ČR nebo v jejím okolí – ty statistické výkazy byly zlověstnější, ne-li dokonce mnohem povážlivější.)

29549

Utrácejte nejvíc, třeba něco prokape

17. 9. 2021 / David Marenčák

čas čtení 6 minut

Chtít to nejlevnější teď neznamená nic jiného než tlak na dětskou práci v chudých zemích, říká expert

„Pokud se někde využívá dětská práce, tak to pravděpodobně vede k nižší poptávce po dospělé pracovní síle. Mzdy to drží nízko,“ upozorňuje Evžen Diviš, regionální manažer Charity České republiky.“

Tak říká další z nekonečné řady článků, který se snaží o přenos zodpovědnosti a viny ze strany mocných na (téměř) bezmocné a miliontá šestá variace apelu na etický konzumerismus tzv. hlasování peněženkou.

„Charita není řešení bídy a chudoby, ale součástí PR bohatých, jak si udržet své mocenské pozice“, kontruje Marenčák.

 17383

Exekuce v ČR se opravdu řešit musí. Není ale pravda, že to nikoho nezajímá

17. 9. 2021

čas čtení 2 minuty

Foto: Mapa exekucí v ČR

16. 9. vyšel v Britských listech článek Nepochopitelné, parazitické zločinecké exekuce v ČR pokračuijí. Nikoho to nezajímá. Proč to nikdo nedá k soudu v EU?. Dovolím si reagovat, píše Jakub Wolf.

Exekuční řád v ČR je skutečně zdrojem nepochopitelného sociálního zla, navíc doprovázeného ztrátami pro celou společnost. Exekuce, často kvůli maličkostem, jsou uvaleny na statisíce lidí, mnozí z nich musejí čelit mnohočetným exekucím, z nichž se nelze vymotat.

 17767

Covid ukazuje, že postkomunistická Evropa patří stále do Ruska

16. 9. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Obr.: Hospitalizace v ČR

Vzpomínám si na pozdní jaro 2020, kdy se v Česku diskutovalo o tom, jak skvěle jsme, a to zejména ve srovnání se západem Unie, dopadli v pandemii. Uvažovalo se dokonce o nějakých vědecky znějících zdůvodněních, např. postkomunistická Evropa dopadla skvěle, protože se zde déle než v západních zemích očkovalo proti tuberkulóze.

Famózní úspěch České republiky byl tehdy „všem“ zcela jasně srozumitelný: dva měsíce jsme se opravdu solidarizovali, zavřeli jsme nemocnice i školy, a porazili jsme covid. Během léta 2020 se dokonce mezi odborníky v Česku vážně diskutovalo o tom, že covid už „slábne“ (ve skutečnosti se jen šířil mezi mladými, takže zabíjel méně).

 17770

V Rusku začínají volby uprostřed hněvu občanů kvůli ekonomice a covidu

17. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Vládnoucí strana Jednotné Rusko má historicky minimální volební podporu, přesto zřejmě najde způsob, jak si udržet moc v parlamentě


Ruské parlamentní volby, které začínají v pátek, by se mohl stát platformou pro vyjádření hněvu veřejnosti nad ekonomikou, drsným potlačováním opozičních názorů a nekompetentní vládní reakcí na koronavirovou pandemii. Avšak vládnoucí strana Jednotné Rusko zřejmě najde způsob jak i dál ovládat Dumu, ruský parlament.

Kreml drsně potlačil politickou opozici a nezávislá média. Řeší jednoduchý matematický problém: jak navýšit podporu pro provládní stranu Jednotné Rusko, která má historicky minimální volební podporu, aniž by vyvolal rozsáhlé občanské protesty, které vznikly v důsledku hrubých vládních volebních podvodů v roce 2011.

 17432

Jiné afghánské ženy: venkovské oblasti doufají, že vláda Talibánu ukončí desetiletí násilí ze strany USA a válečných magnátů

17. 9. 2021

čas čtení 6 minut

AMY GOODMAN: Dnešní pořad Democracy Now! zahajujeme pohledem na Afghánistán měsíc po převzetí moci Talibánem. Deník New York Times uvádí, že po převzetí moci Talibánem a stažení amerických vojsk došlo na afghánském venkově k dramatickému poklesu násilí. Jeden z lékařů v provincii Wardak hlásí, že jeho nemocnice poprvé po více než dvaceti letech nemá žádné pacienty se zraněními způsobenými v souvislosti s konfliktem. Nemocnice je však v krizi, protože není schopna vyplácet mzdy, ani nakupovat nové lékařské vybavení.

Z Kábulu se nám hlásí reportér časopisu New Yorker Anand Gopal, který říká, že byl šokován "obrovským množstvím násilí", jemuž byly afghánské ženy mimo města vystaveny během posledních dvou desetiletí války. Jeho poslední článek s názvem Jiné afghánské ženy vyšel v časopise The New Yorker. Anande Gopale, můžete pohovořit o tom, kdo jsou "jiné afghánské ženy"?

Ekonomický dopad vln migrantů s nízkou kvalifikací je nulový. Není třeba se migrantů bát

17. 9. 2021

čas čtení 1 minuta

Vysvětluje to nositelka Nobelovy ceny za ekonomii Esther Duflo:

Když krátce dovolil Castro vlně Kubánců emigrovat na Floridu, Floria byla zaplavena obrovským množstvím levných kubánských pracovních sil. Jeden ekonom studoval, zda to mělo nějaký vliv na platy na platy na Floridě ve srovnání s platy v jiných amerických městech. Zjistil, že to nemělo na platy vliv žádný. Nepoklesly. Když se v šedesátých letech  americký prezident Kennedy rozhodl deportovat imigranty - zemědělské dělníky z Kalifornie, jejich nedostatek nevedl k zvýšení mezd zemědělských dělníků. Farmáři namísto nich zautomatizovali své farmy. Není třeba se obávat migrace. Na platech nic nemění. Automatizace vede k snížení počtu pracovních příležitostí. To posléze vede i k nezaměstnanosti místních lidí. 17611

Svět nepřijímá afghánské uprchlíky tak, jak by měl

17. 9. 2021

čas čtení 4 minuty

Přestože mezinárodní společenství vyjadřuje sympatie Afgháncům, kteří uprchli ze své země po převzetí moci Talibanem, není vůbec jisté, zda se jim dostane útočiště, na které mají podle mezinárodního práva nárok.

Rakousko, Polsko, Slovinsko, Švýcarsko a Rusko kategoricky prohlásily, že nové příchozí Afghánce nepřijmou. Slovinský ministr zahraničí dokonce údajně vydal pobuřující varování před "teroristickými útoky na evropské půdě", píše Rashmee Roshan Lall.

 17763

Mezitím v Absurdistánu 191:

Podezřelý kocour na prokuratuře, Lukašenkův zabiják v hotelu, kde bydlí Tichanovská, a schody z lepenkových krabic

16. 9. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 8 minut

 
Město Nowa Sól je podle všeho nyní nejbezpečnějším městem v Polsku, ne -li v Evropě. Protože jak jinak by se dalo vysvětlit, že hlavním zaměřením místních prokurátorů je kocour jménem Lucjan?

Lucjan je načechraný, šedý, strakatý a mourovatý kocour s bílými ponožkami. Záběry tohoto kocoura, jak kráčí chodbami místního státního zastupitelství, byly překvapeným prokurátorům promítnuty při důležité schůzce. Zjevně i přesto, že se o divoké kočky stará město (jsou krmeny, sterilizovány a mají kde spát), je přítomnost kocoura v budově prokuratury nepřijatelná. Jak se ale kocourova přítomnost stala hlavním předmětem důležité schůze?

 17768

Pot, krev a slzy

17. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 16 minut

 

Ano. I takto těžce se mohou rodit kvalitní literární díla ze spisovatelského pera mezi čtenáři uznávané a často vyhledávané autorky sedmi knih, jejíž původní profesi bylo herectví, Evy Hudečkové.

Paní Evo, jak se to stane, že se z oblíbené herečky stane čtenáři milovaná spisovatelka?

 17691

Neschopnost zabíjí

17. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva

Neschopnost zabíjí! Občanská iniciativa chce před volbami upozornit na selhání vlády při řešení koronavirové krize

Praha 16. 9. 2021 - Nově vzniklý spolek s názvem Neschopnost zabíjí tento týden spustil svůj web a sociální sítě, na kterých návštěvníky vyzývá k zasílání tragických koronavirových příběhů. Spolek by rád před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny české společnosti připomněl selhání současné vlády při zvládání pandemické situace.

Zhroucení chytré karantény, neposlouchání odborníků, nezvládnutá komunikace i demotivace lidí od dodržování protiepidemických opatření - to jsou hlavní selhání, která spolek Neschopnost zabíjí vyčítá vládě Andreje Babiše. Kvůli tomu u nás podle spolku zemřelo na covid o dvacet tisíc lidí více, než bylo skutečně nevyhnutelné.


 17769

Británie a USA se octly uprostřed mezinárodní kontroverze. Rozhodly se proti Číně umožnit Austrálii stavět jaderné ponorky

17. 9. 2021

čas čtení 2 minuty


USA a Británie ve čtvrtek těžce zápolily s mezinárodní kritikou dohody o poskytnutí jaderných ponorek Austrálii. Svět se obává, že USA, Británie a Austrálie vyprovokují válku s Čínou v tichomořské oblasti.

Boris Johnson řekl v Dolní sněmovně, že obranná dohoda AUKUS "nemá v úmyslu být nepřátelská vůči Číně". Avšak Peking obvinil všechny tři země, že přijaly "mentalitu z doby studeníé války" a varoval, že pokud dohoda nebude zrušena, tři zmíněné země tím poškodí své vlastní zájmy.

Další "neuvěřitelná výhoda" brexitu: Johnson znovu zavádí libry a unce namísto metrické soustavy měr a vah

17. 9. 2021

čas čtení 2 minuty

Reakce: Je mi 48 let a ve škole mě naučili jen metrický systém. Pro kohokoliv mladšího šedesáti let je tohle nesmyslná ztráta času:


Tomasz Oryński: Výborně!! Vraťme se také k Sentinelovým parním strojům: Pryč se všemi těmi DAFy, volvy a scaniemi! A mohu dojíždět do práce výhradně britskou tříkolkou?

Země, která se neustále ohlíží do minulosti a je zděšená budoucností. Vezměte jí tyhle nostalgické nesmysly a co, upřímně řečeno, pak vůbec zbývá?


Známý ekonom Paul Johnson: Brexit.

Co nám přínesl? Modré cestovní pasy, královský znak na sklenicích na pivo, obchodníci smějí zase užívat libry a unce.

Co nemůžeme získat: Řidiče kamionů, pracovníky na drůbežích farmách, zaměstnance prádelen, mléčné koktejly, matrace, kuřata, pivo, zdravotnické potřeby,  ovoce a zeleninu.


Jak dokonale přehledné jsou středověké britské míry a váhy (V záběru tabulky: Toryové: 363 idiotů - v Dolní sněmovně) 17200

I dvacet let po útocích z 11. září mohou teroristé použít jaderné zbraně

17. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

Když se Američané  11. září 2001 vzpamatovávali z teroristických útoků, mnoho lidí si kladlo jednu otázku: Může přijít ještě něco horšího? Kdyby teroristé, kteří zaútočili 11. září, měli v letadle surovou jadernou bombu, nešlo by jen o věže dvojčat - celá dolní polovina Manhattanu by se proměnila v trosky a popel se statisíci mrtvých a zraněných.

 16447

V ČR se zhoršuje pandemie. Ohniska nákazy jsou ve školkách a ve školách. Pozor! Nechte se očkovat

16. 9. 2021

čas čtení 2 minuty

Vážné aktuální upozornění: Právě se dovídáme, že jedna kolegyně Jana Čulíka na Glasgow University byla nakažena covidem. Přinesl ho ze školy její desetiletý syn, školy jsou pařeništi covidu. Kolegyně prodělala covid už jednou, a to v dubnu 2020. Je plně očkovaná, takže doufejme, že nebude mít těžký průběh. Na českých sociálních sítích a v neodpovědných českých médiích se šíří bláboly, že prý "kdo prodělal covid, už se ho nemusí bát". Je to neodpovědná lež. Silně nakažlivá varianta delta je skoro úplně jiný virus než jeho předchozí verze, jímž byli v minulosti lidé nakaženi. NECHTE SE OČKOVAT!!


V úterý 14.9. zaznamenala ČR 553 denních nákaz, v nemocnicích je 145 osob, celkem zemřelo 30 417 lidí. Nejpostiženějšími okresy jsou, NEPŘEKVAPIVĚ, Karlovy Vary (pořádat tam filmový festival byla idiocie), Písek, Vsetín, Opava, Frýdek-MÍstek, Břeclav.Pro srovnání: V Americe vzrostl za posledních čtrnáct dní počet nákaz u dětí exponenciálně, o půl milionu případů. Od dětí se pak nákaza šíří mezi starší lidi:Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Nepochopitelné, parazitické zločinecké exekuce v ČR pokračuijí. Nikoho to nezajímá. Proč to nikdo nedá k soudu v EU?

16. 9. 2021

čas čtení < 1 minuta

 
Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Rozhovor Britských listů 424. O Rusku před zářijovými parlamentními volbami

14. 9. 2021

čas čtení < 1 minutaO vyhlídkách na ruské parlamentní volby, které se konají o nadcházejícím víkendu, hovoří Jan Čulík s profesorem rusistiky Andrejem Rogačevským z univerzity v Tromsø v Norsku. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 14. září 2021.


 17765

Transformace energetiky a zdražování energií

16. 9. 2021

čas čtení 10 minut

 

Energie zdražují, protože jsme stále závislí na fosilních palivech a vláda neudělala dost pro to, aby tuto závislost snížila. Nyní se tak musíme postarat, aby zejména chudší lidé dostali okamžitou pomoc a zároveň my všichni možnost zbavit se fosilní závislosti.


Proč ceny energií rostou?


  • Aktuální zvyšování ceny energií je způsobeno celkovým oživením světové ekonomiky po Covidu, zejména nárůstem poptávky a tedy ceny uhlí, ropy a plynu na světových trzích díky vysoké poptávce zejména v Asii. Vysoká závislost na globálně obchodovaných fosilních zdrojích energie vystavuje českého spotřebitele těmto výkyvům cen. Zvyšování cen energií není specialita Česka nebo dalších zemí, kde hrají velkou roli povolenky na emise z uhlí. Evropský trh s elektřinou je propojený a velkoobchodní ceny pro české zákazníky určuje burza v Lipsku. V Evropě se rekordně zvyšuje cena elektřiny i v zemích s dlouhodobě stabilním vysokým podílem jaderné energie, jako je Francie.

 17766

Vladimír Putin informuje, že ve vnitřním kruhu vládců v Kremlu mají desítky lidí covid

16. 9. 2021

čas čtení 1 minuta

Obr.: Počet nákaz v Rusku

Ruský prezident Vladimír Putin (68) uvedl, že ve vnitřním kruhu vládců v Kremlu mají desítky lidí pozitivní test na covid. V Rusku bylo covidem nakaženo už 7 milionů lidí.

Začátkem tohoto týdne Putin oznámil, že je v izolaci poté, co členové jeho týmu byli nakaženi.

Tyto informace přicházejí den  před zahájením parlamentních voleb v Rusku, které byly rozloženy na tři dny, aby se omezilo šíření viru.

Ruské úřady Putina silně chrání. Byl očkován ruskou vakcínou Sputnik V a zahraniční potentáti musejí jít před setkáním s ním do izolace.

 17762

Zelení avizují "zásadní odhalení" ohledně otravy Bečvy

16. 9. 2021

čas čtení < 1 minuta

tisková zpráva Strany zelených

Dobrý den,

v pondělí 20. září ve 14 hodin Strana zelených představí zásadní odhalení k výročí dosud nevyšetřené ekologické katastrofy, kdy byl před rokem neznámým pachatelem kompletně otráven život v řece Bečvě.

Tiskový brífink se uskuteční u mostu přes Bečvu mezi obcemi Choryně a Lhotka nad Bečvou, nedaleko Valašského Meziříčí. Tedy v místě, kde podle věrohodných svědectví otrava začala. Přesné místo viz: https://mapy.cz/s/coluguzogo

Odhalení provede Michal Berg, zastupitel Vsetína a lídr Zelených v parlamentních volbách ve Zlínském kraji, který se problematice otrávené Bečvy dlouhodobě věnuje, a také celostátní volební lídryně Zelených a bioložka Magdalena Davis.

Kontakt s médii zajišťuje Svatopluk Bartík,  e-mail: svatopluk.bartik@gmail.com.

 17762

Ach ty rybe a Bača z EsteBača

15. 9. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 12 minut


Fakt nám to tak příšerně moooc chybělo? Stýskalo se lidu, nebo už lépe řečeno zaměstnancům Republiky české zrovna po manýrech komárů a jiné havěti z StB? Premiérovi pohůnci jsou pevně zaklesnuti v obranných pozicích, kdy se jeden, jedna, jedni opírají o druhy druhé a ve sveřepém šiku chrání svého majitele. Kam až sahá spiknutí nemocných trpících slepotou k vůdci? Český Případ Pelikán v plné nahotě odhalil, kam jsme to sakra klesli. Kdo umožnil komunistovi a StBákovi zastávat funkci ministra a premiéra? No, Miloši, odpověz! Navíc, vždyť Milouš Zeman moc dobře věděl, co je onen agent zač a čeho je schopný. Vždyť v nejedné lumpárně spolu lumpili. Samozřejmě a pochopitelně nedostal se tam sám. Není to jeho genialitou. Měl, má a bude mít kolem sebe amsámbl služebníků od starých struktur StBáků té nejhorší úrovně přes právníky, politiky až k strukturám novým a ještě horším. Od samotného začátku se z ANO line nevůně, že to na DEZU a na Babiše šili ušili.

 17703

Británie: Boris Johnson vyhodil z vlády dva neschopné ministry a posílil roli svých doprdelistů

16. 9. 2021

čas čtení 5 minut

 

Boris Johnson ve středu "restrukturalizoval" svou "vládu". Je o něm známo nejen to, že systematicky lže (toto video jeho sebraných lhaní vidělo na Twitteru už 35 milionů Britů, BBC dělá mrtvého brouka a bojí se to odvysílat):

a že všechny kolem sebe systematicky zrazuje, ale i to, že záměrně jmenoval do své vlády nekompetentní ministry, aby nemohli konkurovat jeho nekompetenci. Johnsonova vláda velmi připomíná různé vlády komunistických režimů před rokem 1989, protože povinností jeho ministrů je nekriticky podporovat brexit a všechno, co se Johnsonovi zamane. (Dokonce kdysi donutil své ministry při zasedání vlády, aby skandovali něco jako "Ať žije brexit!".) Ministři mají povinnost zamlčovat, jakou ekonomickou i politickou katastrofou je brexit.

 16524

Volby v Německu rozhodnou o budoucnosti Evropské unie

16. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

V celoevropském průzkumu, který provedla loni Oxfordská univerzita, vyjádřilo 53 procent mladých Evropanů názor, že autoritářské státy budou schopny lépe než demokracie vyřešit problém globálního oteplování. Úkolem EU je dokázat opak - a to ne jen pro klimatickou krizi. 

Budoucí německá vláda bude koalice, téměř jistě tří a nikoliv dvou politických stran, píše Timothy Garton Ash.

Kritikové neustále hovoří o "demokratickém deficitu" Evropské unie, ale ve skutečnosti je tomu obráceně. Systém EU je tak komplikovaný a pomalý, protože vyžaduje souhlas všech 26 demokraticky zvolených vlád a Maďarska, také vyžaduje souhlas demokraticky zvoleného Evropského parlamentu a někdy také subnacionálních států a regionů. Evropská unie je uprostřed permanentního vyjednávání.

 17691

"Z mého důchodu se nedá vyžít"

16. 9. 2021

čas čtení 2 minuty

Lubomír Bombík upozorňuje, že platí 10 500 Kč měsíčně za pronájem miniaturního bytu, že má důchod 15 700 a z toho se nedá žít. Babiš nemá pravdu, když prý tvrdí, jak jsou na tom čeští důchodci dobře:

 

Je mi 72 let a beru důchod 10 let. Celý život jsem pracoval ve výrobě cementových desek, i když mám vystudovanou ekonomku, ale kvůli komunistům jsem musel do fabriky a už jsem tam zůstal. Nikdy jsem si nežil nijak špatně, doma jsme s manželkou a dvěma kluky vždycky měli co jíst, občas jsme si mohli zajet na dovolenou na Šumavu nebo do Beskyd. Nikdy jsem si nestěžoval a vždy jsem se spokojil s málem. Teď už to ale nejde vydržet. Už víc jak 5 let musím přežívat každý týden jenom o nejlevnějším chlebu, levném mase, piškotech a rozpustném kafi…Žiju v malém 1+1 a platím za pronájem 10 500 i s poplatkem. A MI DŮCHOD CHODÍ JENOM NĚJAKÝCH 15 700!…Na „život“ mi pak zbývá asi 5000 korun každý měsíc. A s tím, jak se tady obrovsky zvyšujou ceny všeho, se to prostě nedá!!! Ve svých 72 letech si žiju nejhůř za život, protože na to nemám peníze. Nemám peníze skoro na nic, z tohohle pětitisícového crcu se nedá koupit skoro nic a už vůbec ne celý měsíc z toho vyžít!!! Vnoučata si už zvykly, že jim děda nic nedonese, protože kvůli Babišovi a jeho vládním poskokům nemá na důstojný život. Tohle je realita a nejsem zdaleka jediný!!!
30790

Počet nadúmrtí v ČR ukazuje na selhání v ochraně společnosti během covidové pandemie

16. 9. 2021

čas čtení 1 minuta

"Best in Covid": Ariel Karlinsky a Dmitrij Kobak z Hebrejské university udělali velmi pečlivou analýzu nadúmrtí v r. 2020-2021 u více než stovky států světa. (Nespoléhali se tedy na hlášení o úmrtí "s covidem", které různé země definují různě, ani na testování, které se v různých zemích dělá různě pečlivě). Využili toho, že většina států světa hlídá a hlásí počty obyvatel a jejich změny poměrně přesně.

Provedli přesné srovnání počtu hlášených obětí a celkového počtu nadúmrtí a srovnali jednotlivé země podle toho, kolik těch obětí ve skutečnosti měly: celkově, relativně k počtu obyvatel, relativně k očekávanému počtu úmrtí. Naše země ve všech těchto srovnáních dopadá velmi nelichotivě: s přibližně 35 tisíci nadúmrtí a cca 30% relativním zvýšením úmrtnosti se řadíme do společnosti zemí jako je Albánie nebo Makedonie. Tohle je prostě tragické selhání.

P.S. Díky mé kolegyni Tereze Ormsby za upozornění na tu práci.

Prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka uvádí na sociální síti.

29547

Jak pravděpodobně česká "ekonomická" média pomohla investičnímu hochštaplerovi k důvěře

Jistota desetinásobku, verze 2021

16. 9. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Tohle je přece nádhera. Nejde ani o to, že se zde vyskytne podvodník, který jede letadlové schéma a důvěřivci mu nasypou 1.6 miliardy, ale že se stane adorovaným miláčkem "ekonomických" médií, zde konkrétně Info.cz, časopisu Hrot a dokonce i Forbesu, kteří o něm píšou v superlativech - aniž si byli schopní nebo ochotní cokoli ověřit (k tomu stačí pár otázek a nechat si ukázat dvě - tři data z transakcí).

 17764

Slavné výročí

16. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 13 minut

 

Zavítáte-li, při svých poznávacích toulkách hlavním městem České republiky Prahou, na známé vinohradské náměstí Míru, dozajista vaši pozornosti neunikne pseudogotická cihlová bazilika s dvěma průčelními věžemi a příčnou lodí, která byla vystavěna ve stylu severoněmecké gotiky v letech 1888 – 93, podle projektu známého českého architekta a restaurátora Josefa Mockera. Jednou z jejích zajímavostí je i hlavní portál nad vysokým schodištěm, který má v tympanónu reliéf Krista se sv. Václavem a Ludmilou, jehož autorem je nejvýznamnější český sochař přelomu 19. a 20. století Josef Václav Myslbek. Proto byl tento arciděkanský chrám vznešené se vypínající k nebesům zasvěcen sv. Ludmile, od jejíhož úmrtí v tomto roce uplynulo již 1100 let. A právě při příležitosti tohoto slavného výročí vydalo nakladatelství Lidové noviny dvě publikace zasvěcené této významné české světici. Editorem jedné z nich je Jakub Izdný.

Pane Izdný, jak jsem se již v úvodu zmínila byly při této příležitosti vydány dvě publikace, Svatá Ludmila. Žena na rozhraní věků a vaše Ludmila. Kněžna a světice.

Je mezi nimi nějaký zásadní rozdíl v pohledu zpracování?

 17761

Jak je to s těžbou vzácných prvků na Cínovci

14. 9. 2021

čas čtení 8 minut

Na závažný materiál Oldřicha Maděry Megatunel: Nenechme si rozkrást Cínovec o hrozícím rozkradení obrovského, nesmírně cenného nerostného bohatství na Cínovci, jemuž asistují Andrej Babiš, ministr Havlíček a česká vláda, reagoval Jiří Jírovec.

(Reakce Oldřicha Maděry je pod tím.)

Jiří Jírovec:

Vše začalo tím, že skupina 4 českých geologů založila společnost Geomet a získala právo průzkumu ložiska. Potíž je v tom, že ten, kdo má právo průzkumu, má přednost na získání práva na těžbu. Do hry vstoupila skupina australských investorů (taky malá, operovala z obýváku v Perthu).

Ti založili akciovou společnost European Metals Holdings (EMH), která koupila Geomet a s ním (potenciálně) právo na těžbu ložiska, pokud ČR o těžbě rozhodne. Nejde o „těžařskou společnost“, jak se mylně domnívá pan Maděra. EMH lákala investory na příslib obrovských zisků z ložiska na Cínovci. Největším akcionářem EMH původně byla australská společnost vyrábějící silniční svodidla. K tomu Dodatek 1. 

 17760

„V redu kot na Bledu“

15. 9. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 5 minut

Stručné  ohlédnutí za zářijovým Strategickým fórem ve slovinském Bledu

  • Účast Andreje Babiše a Mirka Topolánka na akci, ze které si populistický slovinský premiér Janez Janša dělá propagandisticky laděnou výkladní skříň, naznačuje nejenom vzájemnou myšlenkovou spřízněnost.
  • Narativy identifikující antikomunistické postoje s údajnou obranou svobody (před „ideologickou“ EU) maskují společné obchodní zájmy PPF, EPH s SDS, Fideszem a Vučićovými progresivisty.

 17758

Americký generál se tolik obával, že Trump vyvolá válku s Čínou, že tajně zatelefonoval veliteli čínské armády

15. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

Dvakrát v posledních měsících Trumpovy vlády se vysoký americký armádní důstojník natolik obával, že jednání Donalda Trumpa vyvolá válku s Čínou, že zatelefonoval svému čínskému protějšku.

Během dvou tajných telefonních rozhovorů ujistil americký generál Mark A. Milley, předseda spojených šéfů armádních štábů, svého čínského protějška generála Li Zuočenga z čínské armády, že Spojené státy na Čínu nezaútočí. Informuje o tom nová kniha Boba Woodwarda a Roberta Costy.

Jeden z těchto telefonních rozhovorů se uskutečnil 30. října 2020, čtyři dni před volbami, v nichž byl  Donald Trump poražen, a druhý 8. ledna 2021, dva dny po útoku amerických trumpistů proti Kapitolu, jehož cílem bylo zrušit listopadové volby.

 17759

Moderátor rozhlasové stanice, který požadoval, aby lidi bojkotovali očkováni proti koronaviru, zemřel na covid. Už pátý

15. 9. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Bob Enyart se také posmíval lidem, kteří zemřeli na Aids.

Bob Enyart, moderátor pravicové rozhlasové stanice v americkém státě Colorado, který naléhal na Američany, aby bojkotovali vakcíny proti koronaviru, zemřel na covid-19. V pondělí oznámil jeho rozhlasový spolupracovník Fred Williams, že Enyart zemřel.

30775

Více než dva tisíce vědců z celého světa volá po Smlouvě o nešíření fosilních paliv

15. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

V úterý začalo 76. zasedání Valného shromáždění OSN, které se nese ve znamení pokračujícího extrémního počasí. Tisíce akademiků z celého světa naléhají na vlády, aby vyjednaly mezinárodní smlouvu, která by umožnila rychlý a spravedlivý odklon od uhlí, ropy a zemního plynu, " píše na webu commondreams.org Kenny Stacil.

Paradox tsunami nových dat

15. 9. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

  Paul Nurse, vlivný nobelista v oblasti biomedicíny, šéf Institutu Francise Cricka, bývalý prezident Rockefellerovy univerzity a Královské společnosti, varuje v Nature před tím, že máme v biologii příliš mnoho dat a příliš málo teorií, které by dávaly těm datům smysl. Připomíná tam i svého kolegu Sydney Brennera, který si na totéž stěžoval už před mnoha lety.

Představte si situaci, kdy je něčeho málo a kdy je naprosto zřejmé, že zvýšená produkce bude pomáhat. Třeba škrob v bílé mouce. Úžasný zdroj energie z pohledu 19. nebo začátku 20. století. Výsledek dnes? Už i v třetím světě se obezita stává masovou nemocí chudých lidí. Prostě je toho příliš moc. Navíc škrob kromě energie nepřináší žádnou pořádnou nutrici, takže můžete být obézní, a přitom fatálně podvyživení. Podobně je tomu dnes s vědeckými daty: Nurse jistě není proti generování nových dat, nicméně samotná data mohou nabobtnat tak, že budou vědu ničit. Nurse mluví o tom, že cítí, jak se topí v datech, a že někteří vědci si myslí, že cílem jejich úsilí je spustit tsunami dat. Tsunami s celým svým destruktivním potenciálem je dokonalá metafora.

 17754

Na vlně noblesy

15. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 8 minut


Tak přesně na takové vlně se ocitnete, když se zaposloucháte, do kteréhokoliv z jejich doposud vydaných dvanácti alb, anebo zavítáte na jejich zcela excelentní koncerty či taneční večery, které můžete navštívit nejen v jejich rodné domovině, ale i v Česku a samozřejmě, že i v mnoha dalších zemích světa. Tento jedinečný orchestr čítající

patnáct hudebníků, jedno dámské vokální trio Serenaders Sisters ve složení Nikol Tománková, Kristína Uhlíková, Soňa Jeseničová a dva zpěváky, stylově nazývané croonery, jimiž jsou Dodo Kuriľák a Miloš Stančík, vystupující pod vedením trumpetisty Juraje Bartoše, se ve svém repertoáru zaměřuje na Slovenskou taneční hudbu s jazzovými prvky a kromě toho i na swing a hot – jazzovou muziku dvacátých a třicátých let dvacátého století. Proto není divu, že patří ke světové špičce v autentické interpretaci jazzu a hudby tohoto období, o čemž svědčí i jejich zisk mnoha prestižních domácích i mezinárodních ocenění, a také neutuchající pozitivní ohlasy spokojených posluchačů z celého světa. ,, A jakže se jmenuje?“ No přece, Bratislava Hot Serenaders.

Pane Stančíku, jste nejen manažerem tohoto jedinečného orchestru, ale současně i jedním ze dvou croonerů. Jak to děláte, že tyto dvě tak náročné profese dokážete zvládat s takovou pohodovou elegancí?

Rozhovor Britských listů 423. Jak prezentuje svým občanům Rusko Západ a Česko?

10. 9. 2021

čas čtení < 1 minutaKauza Vrbětice prokázala zajímavou věc: existuje velké sepětí mezi tím, co produkuje česká dezinformační scéna, a tím, co přichází jako státní propaganda z Kremlu. O tom, jak Rusko reaguje na Česko a na Západ, hovoří Bohumil Kartous s Michalem Romancovem, odborníkem na současné Rusko. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. září 2021.

 17753

Afghánistán: Dva vysocí předáci Talibánu byli zřejmě zastřeleni při hádce o ministerská místa

14. 9. 2021

čas čtení < 1 minuta

Foto: Akhunzadovy fotografie na prodej v Kábulu

Vůdce Talibanu, Mullah Haibatullah Akhundzada, a jedna z nejznámějších tváří Talibánu, Mullah Abdul Ghani Baradar, nebyli už dlouho viděni na veřejnosti. Někteří Afghánci se domnívají, že jsou mrtví a byli zabiti při hádkách o politické funkce. Předák Talibánu Mullah Haibatullah Akhundzada nebyl viděn na veřejnosti za poslední měsíc, od doby, kdy Talibán ovládl Afghánistán. Totéž platí o Mullahovi Abdulu Ghani Baradarovi, klíčové osobě při mírových rozhovorech.

V pondělí se to Talibán pokoušel popírat, avšak oba muži se na veřejnosti neobjevili.

V minulosti popíral Talibán smrt svého zakladatele mullaha Mohammada Omara po dobu dvou let.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Bojíme se přistěhovalců?

14. 9. 2021 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

   V Česku dramaticky chybí pracovní síla. Všude. Na některých pozicích skoro katastrofálně. „Aktuálně firmy nejvíce hledají pomocné dělníky. V červenci bylo neobsazeno 36 tisíc těchto míst v různých sektorech, jako je těžba, stavebnictví, doprava a hlavně výroba,“ konstatuje manažer náboru a marketingu personální agentury ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/


  Pracoval jsem skoro patnáct let v dělnických profesích, takže k tomu můžu něco napsat. Rád se toulám po stavbách, jelikož jsem pracoval také jako stavební dělník u Vodních staveb. Oslovit dělníka a na něco se ho zeptat, je složité, neboť skoro všichni jsou ze zahraničí. Pokud je to Ukrajinec, domluvíte se rusky. Ovšem někdy ani nevědí, co se to tam staví.

30785

Ještě k 11. září 2001

14. 9. 2021 / Milan Kohout

čas čtení < 1 minuta

Tady je pár fotek, které jsem pořídil při své návštěvě místa zhroucení budov v New Yorku asi dva dny poté. Přímo k budobám mě už nepustili. Vyhrabal jsem je ze svého archivu, takže jsou exkluzivní, píše Milan Kohout. 

 17752

88 diváků

14. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 4 minuty


 


Přesně tolik diváků se vejde do hlediště světově uznávaného pražského Divadla Ungelt, které má svou domovskou scénu v čarokrásném prostředí Starého Města v Týnu. Na jeho otevření se před pětadvaceti lety podílel i známý český herec Miloš Kopecký, který při této příležitosti divadlu daroval své oblíbené otáčivé křeslo, které se stalo základem zdejší sto kusové sbírky židlí od sponzorů a známých osobností českého veřejného života. Jeho zakladatelem a uměleckým ředitelem je Milan Hein.

Pane Heine, tušil jste při otvírání vašeho divadla, že tento dar od Miloše Kopeckého spustí takový ohlas mezi vašimi příznivci?

 17751

Jak vědci učí krávy chodit na záchod

14. 9. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Stádo krav naučili vědci "chodit na záchod" - mělo by to vést k vzniku ekologičtějších farem


Výkaly od dobytka často kontaminují půdu a vodní toky a přispívají k emisi skleníkových plynů a okyselují půdu. Z toho důvodu je už dlouho považováno za žádoucí naučit krávy chodit na záchad, ale dosud se to nedařilo.

 17750

Ukrajina pomáhá zabíjet děti a terorizovat vesnice v Myanmaru

14. 9. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty


Ukrajina pokračuje v dodávkách zbraní pro  myanmarskou armádu, a to navzdory protizákonnému převratu a pokračujícím masovým vraždám, zatýkání a útokům na civilisty. Od převratu zavraždila vojenská junta více než tisíc lidí, včetně dětí mladších šesti let, přičemž dalších 6200 osob je stále vězněno. Ukrajina si vybudovala hluboké vazby na myanmarskou armádu, přičemž vývoz zbraní a převody technologií pokračují i ​​po puči.

 17748

Je Emma Raducanu Britka?

14. 9. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

 

K velkému jásotu nacionalističtějších Angličanů zvítězila tenisová hvězda Emma Raducanu minulou sobotu v americkém tenisovém turnaji US Open. Dokonce i ultrapravicový britský bulvární list Daily Mail, který normálně zuří proti imigrantům, cizincům a uprchlíkům, oslavoval "naši, anglickou Emmu".

Jak kdosi před turnajem poněkud cynicky poznamenal, Emmu Raducanu prohlásí deník Daily Mail za Britku pouze v tom případě, pokud US Open vyhraje,

 17747

Saúdská Arábie jako sériový vrah, oblíbený v Bílém domě

14. 9. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minutyPředstavte si, že jste právě dorazili do země, kterou jste dosud nikdy nenavštívili. Nemluvíte ani místním jazykem. Když Al-Mihdhar a al-Hazmi dorazili do Los Angeles, neuměli anglicky. Ani jeden z nich nikdy předtím nenavštívil Spojené státy. Jak si pronajali auto, našli byt, otevřeli si bankovní účet, nakoupili zbraně, naučili se pilotovat letadlo?

 17737

Megatunel: Nenechme si rozkrást Cínovec II

13. 9. 2021 / Oldřich Maděra

čas čtení 13 minut

Bilanční zásoba lithia v tom kopci Cínovci je zřejmě celkem: 1 138 331 000 kg v hodnotě 92 887 809 600 USD, tj.  1 992 miliard korun.

Cesia tam je 12 807 505 kg v hodnotě 791 503 809 000 USD, tj. 16 997 miliard korun.

Rubidia tam je: 339 414 386 kg v hodnotě 6 190 922 982 000 USD, t.j. 132 795 miliard korun.

Neustále je ve všech diskusích uváděno, že to rubidium na nic není, že se to neprodá a tak podobně. Tak si prosím vážení přečtěte tohle, tohle, tohle a ještě tohle. Jak to tak vypadá, tak jsme na prahu nové solární revoluce.

K tomu:

Spěchá: Nenechme si ukrást Cínovec


Dostal jsem před nedávnem odpověď z MPO na můj dopis ohledně ložiska lithia, rubidia, cesia a dalších kovů na Cínovci. Přikládám. Napsal jsem MPO odpověď, kterou jsem jim dnes zaslal datovou schránkou. Žádám o zveřejnění, píše ing. Oldřich Maděra.

Chtěl bych apelovat na všechny čtenáře BL, aby link na tento článek přeposlali svým známým a kolegům. Byl bych rád, kdyby se podařilo otevřít veřejnou všenárodní diskusi, jak s tímto obrovským přírodním bohatstvím rozumně naložit. Myslím si, že je to jedna z posledních šancí, jak zasypat tu hlubokou propast, která zde zbude po stávající vládě a po Covidu.

Obávám se, že to je zase jedna z malých domů, kdy se obohatí na úkor nás všech jen pár rodin. Nyní je čas tomu zabránit. Zeptejte se na to lídrů politických stran a jednotlivých kandidátů. Zabraňte prosím tomu, aby se to zase rozkradlo. Volte jen ty, kteří jasně vysvětlí svou pozici k tomuto problému. Je ovšem nutné rychle jednat. Musím společně vyvinout tlak. Dotlačte prosím politiky ze všech stran, aby se jasně vyjdářili k následujícímu:

 17737

ČEZ distribuce porušuje více než deset let energetický zákon

13. 9. 2021 / Oldřich Maděra

čas čtení 23 minut

Česká republika stále provozuje příliš mnoho klasických zdrojů elektrické energie založených na fosilních palivech. Stále se snaží o vybudování nových jaderných elektráren, i když tato cesta není prioritou Evropské unie, jejímž je ČR členem. Česká republika má velmi nízký podíl obnovitelných zdrojů. To vše ji diskvalifikuje z hospodářské soutěže oproti ostatním zemím, které budou využívat energie z levných obnovitelných zdrojů.

Velkou výhodou v jiných zemích je decentralizace těchto menších obnovitelných zdrojů, vybalancování výroby a spotřeby elektrické energie a daleko nižší nároky na přenosovou a distribuční soustavu. To, že my to neděláme, tvrdě zaplatíme z našich peněženek.

Česká republika na tyto nové postupy prakticky vůbec nereagovala. ČR se stále snaží stavět nové centralizované velké zdroje, nejlépe jaderné, což je nemoderní, drahé a neefektivní. Češi jsou zvyklí ze socialismu pálit peníze na hromadách a půjčovat si další a další. Svět jde naprosto odlišnou cestou, jde cestou úspor a cestou obnovitelných zdrojů. My Češi to nevnímáme a jen to kritizujeme.

Československo patřilo za tzv. První republiky mezi deset průmyslově nejrozvinutějších zemí světa. Jeho hospodářská a průmyslová síla byla založena na strojírenství, zemědělství a lehkém průmyslu. Toto období trvalo jen velmi krátce, zhruba deset let. Dobře je to popsáno např. zde. Za války byly české průmyslové podniky přinuceny pracovat pro německou válečnou mašinerii a rozvinout zejména výrobu zbraní a munice.

 17746

Visegrad Insight

14. 9. 2021

čas čtení 1 minuta

V Polsku nadále panuje napjatá politická situace a slovinský premiér Janez Janša využívá slovinského předsednictví ke zviditelnění svých proti-imigračních postojů.

Wojciech Przybylski, Malek Banat a Albín Sybera shrnují dění ve střední Evropě v nejnovějším díle podcastu Visegrad Insight “From Central Europe on Central Europe“.

V Polsku byl vyhlášen mimořádný stav a byly odloženy volby. Polská vláda bude pravděpodobně nadále využívat krize na hranici s Běloruskem ke zlepšení svých vyhlídek na přežití, zatímco prezident Andrzej Duda bude pravděpodobně vetovat LexTVN, aby zachránil vztahy se Spojenými státy. Mezitím cvičení Zapad 2021 straší Polsko, Litvu a Lotyšsko, ale přehnané narativy mohou hrát do karet Bělorusku a Rusku.

Situace v Afghánistánu promluvila do volebních kampaní a přiživila protiimigrační vyjadřování populistických stran, jako je ANO v Česku, či SDS ve Slovinsku. Je pravděpodobné, že Janšova SDS i přes nejasnou popularitu v parlamentu již dovládne do jara. Koaliční potenciál SDS je ale velmi nejasný, a přestože je SDS stále nejsilnější stranou, tak větší šance na vytvoření funkční koalice mají současné opoziční strany. Euro-skepticismus, anti-imigrační rétorika či podpora maďarského premiéra vytvářejí širší populistický narativ konstruující střední Evropu jako jinačí od západních částí EU.

Celý podcast si můžete volně poslechnout kliknutím na odkaz níže:

https://visegradinsight.eu/podcast/


 16518

Koronavirus: Vakcíny ochránily před smrtí 99,5 procent plně očkovaných lidí

14. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

 

V Británi zemřelo od 2. ledna do 2. července 2021 na covid 51 281 lidí. 451 osob, tedy jen 1,2 procenta z nich zemřelo nejméně 21 dní po očkování druhou dávkou. Mnozí z nich byli nakaženi mezi prvním a druhým očkováním. Ovšem jen 256 osob, tedy pouhého 0,5 procenta všech zemřelých, bylo testováno pozitivně na covid nejméně 14 dní po druhém očkování, tedy poté, co vakcína začíná působit.

Znamená to, že vakcíny ochránily před smrtí 99,5 procent plně očkovaných lidí, pokud jste se  covidem nenakazili  do 14 dní po druhém očkování, kdy teprve vakcíny začínají působit.

 17432

20. výročí teroristických útoků z 11. září aneb Kterak jsme se z ničeho nepoučili

13. 9. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Četné reakce našich mluvících hlav na 20. výročí teroristických útoků v USA byly dílem stereotypní a dílem hloupé, protože jen málokdo si chce sáhnout hluboko do svědomí nebo nedej bože změnit svůj úzkoprsý pohled na svět. Světlou výjimkou budiž rozhovor s profesorem historie a práva z Yaleovy univerzity Samuelem Moynem v podcastu Vinohradská 12 na Českém rozhlase. 

 17743

Dvě malířky

13. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 11 minut

 

Jako o dvou malířkách lze hovořit o dvou ženách, matce a dceři, jejichž původní profesí bylo herectví. Prvá působila přes dvacet let v Černém divadle Jiřího Srnce, s nímž zcestovala pěknou řádku světa, a druhá se kromě černého divadla stala známou, díky roli Boženky v televizním seriálu Případy detektivní kanceláře Ostrozrak, ale slavnou jí učinila až role Rampepurdy rampepurďácké v šestidílném televizním seriálu, který vznikl podle scénáře Ondřeje Vogeltanze na motivy slavného humoristického románu spisovatele Karla Poláčka, Bylo nás pět pod režijním vedením Karla Smyczka. V současné době se, ale obě věnují pouze svým rodinám a své velké lásce malování nádherných obrázků, z nichž na vás dýchne kouzlo starých časů, kdy byl svět plný dobroty, lásky, úsměvů, klidu, pohody, útulných domovů a opravdového ryzího přátelství. Jmenují se Emma a Bára Srncovy.

Obě jste původní profesí herečky. Obě jste hrály v Černém divadle. Promítla se tato zkušenost nějak do vaší malířské tvorby?

Rozhovor Britských listů 422. Nadcházející volby v ČR: Opoziční koalice nemají žádný program

3. 9. 2021

čas čtení 1 minutaČísla z předvolebních průzkumů zveřejňovaná dlouho před volbami je třeba brát z rezervou, rozhodne finále předvolební kampaně, v němž nelze vyloučit překvapení. Z poznatků o volebním chování je zřejmé, že 15% voličů se rozhoduje na poslední chvíli a přerozdělení jejich hlasů může významně zmenit výsledek voleb. Zhruba polovina voličů je pevně rozhodnuta o své volbě, přičemž na současné volební mapě má relativně nejstabilnější elektorát ODS, protestní povahu, která mobilizuje určitou část elektorátu, si dlouhodobě udržuje SPD, relativně velkou stabilitu voličů se podařilo vytvořit Andreji Babišovi. Problém se stabilitou voličů mají podle Hartla Piráti, v předvolební koalici se STAN stává hlavní tažnou silou. Největší úpadek stability i preferencí zažívá konzervativní levice, KSČM a ČSSD. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 7. září 2021.


 17739

ČT kreslí naprosto šílený obraz důchodců

13. 9. 2021 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Obraz důchodců na začátku nedělních  Událostí ČT v sedm večer je naprosto šílený. Špatně oblečený děda vleče za sebou nákupní rudlík.

Nemocné babičky a dědečkové v péči pečovatelek.

Venkovský pár na mizerně upraveném záhonku sází kdoví co.

To je představa o tzv seniorech v hlavách redaktorek a redaktorů o důchodcích, nejen v ČT.

Naprosto zkreslený obraz ve stylu "Přemluv bábu".

Zuřivost vůči seniorům, kteří prožírají "naši" budoucnost ostatně není cizí ani Britským listům.

Rozhovor Britských listů 419. O žraločím principu podnikání v České republice

27. 8. 2021

čas čtení 1 minutaVšichni vědí, že téměř milion občanů v České republice je postižen exekucemi. Jenže, jak se zdá, systém neterorizuje pouze chudé lidi, ale i podnikatele. V rozhovoru s Janem Čulíkem vysvětluje Albín Sybera žraločí princip podnikání v České republice: některé banky a některé velké firmy se podle pana Sybery specializují na dlouhodobou strategii postupné likvidace podniků, zejména těch, které si vzaly úvěry, aby je potom v bankrotu mohly převzít. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. srpna 2021.

 17691

Vyhraje Babiš

12. 9. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Musím uznat, že moje předpoklady, že piráti půjdou nahoru díky efektu sněhové koule a efektu "volím vítěze", jsou v troskách, píše Boris Cvek.  Změnilo se to v červnu, kdy se koalice Spolu rozhodla bojovat o své místo na slunci. Brzy došlo k vyrovnání obou koalic, takže oba efekty už nemohly působit. Dva vítězové nebo dvě sněhové koule nemohou fungovat. Tak se dva prali a třetí se bude smát.

Piráti a STAN pod vlivem útoku zprava začali bojovat o segment voličů, který by jim mohl utéci ke Spolu, a tím prakticky ztratili veškerou možnost brát voliče Babišovi, pokud ji kdy vůbec měli... ale jednu chvíli na jaře se zdálo, že by to šlo.

Babiš je nyní pro českého tzv. levicového voliče jasný hegemon.

Opoziční koalice nemají šanci v těchto volbách lovit, celé se to od června posunulo strašně vpravo.

Rozhovor Britských listů 421. Měla by se v ČR zrušit všechna protikoronavirová opatření?

3. 9. 2021

čas čtení < 1 minutaS imunologem profesorem Václavem Hořejším mluví Jan Čulík o nejnovější koronavirové situaci v ČR a o vyhlídkách do budoucnosti. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. září 2021.

 17730

Aliance za dětská práva konstatuje nedostatek pokroku před zasedáním výboru OSN

11. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

Pozn. JČ: Včera jsme viděli u řeky Berounky, jak otec křičí na asi dvouletého chlapce. Neuvěřitelná scéna.

* * *

Česká Aliance za dětská práva vykreslila bezútěšný obraz ve své alternativní zprávě předložené Výboru OSN pro práva dítěte, který 6. a 7. září projednal s delegací české vlády pravidelné zprávy o provádění Úmluvy o právech dítěte v České republice.

Aliance, která je členem střechové evropské organizace Eurochild, ve zprávě zdůrazňuje, že téměř žádné z 88 doporučení výboru UNCRC pro Českou republiku schválených v srpnu 2011 nebylo naplněno. Důvodem je, stejně jako v některých jiných zemích v regionu východní Evropy, přetrvávající nálada proti právům dětí ve velké části společnosti. Alternativní zpráva prohlašuje, že „práva dětí nejsou uznávána a děti jsou buď považovány za majetek svých rodičů, do něhož stát nemá právo zasahovat, nebo požaduje kodifikaci a vymáhání „povinností dětí“.

Zdroj v angličtině ZDE

 16637

Riziko očkování vakcínou Pfizer je u chlapců údajně "vyšší než od covidu" tvrdí nová studie

10. 9. 2021

čas čtení 1 minuta

Američtí vědci uvádějí, že u -náctiletých chlapců je riziko myokarditidy po druhém očkování vyšší než hospitalizace na covid

Zdraví -náctiletí chlapci prý pravděpodobněji skončí v nemocnici s vzácnými vedlejšími účinky po očkování vakcínou Pfizer/BioNtech než s covidem samotným, tvrdí vědci.

Z jejich analýzy lékařských dat vyplývá, že chlapci od 12 do 15 let, kteří nemají žádné zdravotní problémy dostanou zánět srdečního svalu,  tzv. myokarditidu, během čtyř měsíců po očkování druhou vakcínou Pfizer čtyřikrát až šestkrát častěji než covid.

 17729

Jak masové zabíjení Afghánců americkými jednotkami po 11. září 2001 posílilo podporu Talibánu

10. 9. 2021

čas čtení 7 minut

Některé afghánské rodiny Američané téměř úplně vyhladili masakrováním a leteckými údery. Přimělo to ty, kteří přežili, aby začali bojovat proti Západu


Muži z vesnice Zangabad v okrese Panjwai se shromáždili v předvečer 11. září, aby spočítali své mrtvé a připomněli si je, desítky příbuzných, kteří byli usmrceni zahraničními vojáky, kteří se mezi nimi objevili téměř před dvaceti lety.

Jejich skupina domů z nepálených cihel, jejich pole a jejich sady granátovníků byly svědkem snad nejhroznějšího masakru války v Afghánistánu, kdy americký seržant Robert Bales vyšel z nedaleké americké základny a začal vraždit místní civilisty. Usmrtil 16 lidí, 9 z nich dětí.

 16964

ČT vyloučila zelené z předvolebních debat

10. 9. 2021

čas čtení 3 minuty


Tisková zpráva Strany zelených

Zelení skončili v průzkumech ČT na stejném místě jako KSČM, v předvolebních debatách ale nezasednou, podávají k soudu návrh na předběžné opatření


Praha, 10. září 2021 - Česká televize se rozhodla Zelené nepozvat do série předvolebních debat, ačkoliv mají volební potenciál 7 %. To odporuje principu vyváženosti, kterého se veřejnoprávní televize ze zákona musí držet, a také základním principům demokracie. Televize vybrala svévolně jen sedm nejsilnějších politických celků, jejichž lídři se debat zúčastní. Zelení skončili až osmí za komunisty, přestože po započtení statistické odchylky s komunisty sdílí sedmé místo.

 17724

Sběratelka prvních cen

10. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 9 minut

 


I tak lze hovořit o jedné z nejslavnějších mělnických rodaček, teprve jedenáctileté fenomenální klavíristce, jejíž abnormální hudební talent a cit pro rytmus, se u ní poprvé projevil v jejích dvou letech, když bavila celou svou rodinu tím, že doprovázela své starší sestry při hře na flétnu. A protože měli doma také klavír nebylo divu, že ji ve třech letech zaujal natolik, že na něj začala zkoušet hrát. Pak už šlo vše ráz, na ráz. V jejích čtyřech letech jí rodiče zapsali do Základní umělecké školy Ilji Hurníka na pražských Vinohradech, kde pod vynikajícím vedením paní učitelky Taťjány Vejvodové její talent roste/stoupá den za dnem, o čemž svědčí i zisk těch nejprestižnějších cen a ocenění. Stala se držitelkou prvního místa v klavírní soutěži Karlovarská růžička 2017, poté absolutní vítězkou celostátní soutěže ve hře na klavír Prague Junior Note 2019 a také získala i absolutní vítězství na mezinárodní klavírní soutěži Mozart v Římě, Klára Gibišová.

Klárko, když jsi doma poprvé začínala zkoušet hrát na klavír, počítala jsi s takovým postupným úspěchem, nebo sis hrála jen pro zábavu a ukrácení dlouhé chvíle?

Rozhovor Britských listů 420. Jak se k problému Afghánistánu postavila Česká republika?

28. 8. 2021

čas čtení 1 minutaMise v Afghánistánu by ze své podstaty neměla být považována za zbytečnou, je-li touto podstatou snaha o kvalitativní společenský posun. Její průběh a zejména zakončení je ale zklamáním, říká bývalý velitel vojenských jednotek NATO Petr Pavel. Zároveň poukazuje na to, že situace v Afghánistánu bude nadále vysoce nestabilní, neboť to, co zcela podlomilo snahu o vytvoření národní identity, tedy primární etnická a klanová příslušnost, bude komplikovat situaci komukoliv. Táliban tak nemůže kalkulovat s přesvědčivou podporou mimo paštunské etnikum. Do vnitřních záležitostí budou nadále vehementně vstupovat regionální i globální mocnosti, zejména Pakistán, Irán a Čína, z nichž každá bude sledovat své zájmy. Petr Pavel také hodnotí jednání České republiky vůči afghánským spolupracovníkům jako politováníhodné, i přesto, že se nakonec podařilo část z nich dopravit na území ČR. Poukazuje na to, že se vše nemuselo odehrávat během zmatečných několika dní, na přípravu jejich výběru a přesunu v případě potřeby měla česká vláda 2 roky. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 31. srpna 2021.

 17720

V Británii je v nemocnicích s covidem nyní více než 8000 osob

10. 9. 2021

čas čtení 1 minuta

 

- Je to nejvyšší počet hospitalizovaných osob za posledního půl roku a vede to k obavám, že koronavirus obnovil svou schopnost vyvolávat vážné onemocnění a vyšší počet úmrtí. V zemích s vysokou mírou očkování, jako je Británie, se očekává, že onemocní méně lidí, i když je počet infekcí vysoký. Jenže nejnovější počet hospitalizovaných osob je v Británii nyní nejvyšší od 10. března 2021. 8085 lidí v nemocnicích je šestiprocentním nárůstem hospitalizovaných od minulého týdne. Nicméně je to stále daleko menší počet než letos v lednu, kdy bylo - 18. ledna - v nemocnicích 39 254 osob s covidem. Počet denních úmrtí byl ve čtvrtek 167. 65,4 procent Britů je očkováno oběma dávkami.

- Dr. Anthony Fauci, hlavní americký epidemiolog, varuje, že počet nákaz v USA je šestnáctkrát vyšší, než aby to vedlo k ukončení pandemie. Dokud nepoklesne počet nákaz pod 10 000 denně, jsme stále na vrcholu pandemie, varuje Fauci. Spojené státy nyní registrují 160 000 nových nákaz každý den. Denní průměr úmrtí na covid za posledních sedm dní je 1499.

- Americký prezident Joe Biden oznámil, že 100 milionů amrických zaměstnanců, asi dvě třetiny veškerých pracovních sil v USA, budou mít povinnost se  nechat očkovat.

 16518

Stále těžko dostupné očkování pro zranitelné skupiny

9. 9. 2021 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 3 minuty


Proočkovanost seniorů v naší republice by měla být ideálně kolem 90%, k tomu máme zatím stále bohužel daleko. Několik stovek tisíc seniorů nad 60 let zatím nedostalo ani první dávku vakcíny (podle aktuálních dat ÚZIS až 19% této populace). Bezmála 80 tisíc lidí nad 80 let zůstává stále bez vakcíny. Navíc u očkovaných seniorů klesá půl roku po očkování hladina protilátek, takže bude nutné jejich přeočkování.

30372

Po volbách nebude spokojen nikdo

9. 9. 2021 / David Marenčák

čas čtení 5 minut

Předvolební měsíce jsou mediálně i sociálně nejotravnější část roku. Nikdo už pořádně ani nechápe, komu, čemu a proč se zrovna ten který politik a strana chce zalíbit, vlichotit, podkuřovat, zpopulistit nebo naštvat. Absurdita denně překračuje meze ještě včera zdánlivě nepřekročitelné a u toho nám stále orchestrují elitáři se svou toxicky otravnou písničkou o tom, jak krom nich jsou všichni lúzři a idioti.

 16478

Je třeba zavřít Guantánamo

9. 9. 2021

čas čtení 4 minuty

I když boje v nejdelší americké válce možná skončily, prezident Biden se musí zabývat přetrvávajícími ranami, které válka zasadila Afgháncům, jakož i ideálům spravedlnosti a právního státu naší země.

 17432

Polemika s Karlem Dolejším

Nelakujme narůžovo americké intervence jen kvůli brutalitě ideologických odpůrců: zbytečné krveprolití je vždy odsouzeníhodné

9. 9. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Karel Dolejší ve svém textu Naše naděje umírá v Pandžšíru čtenářům sugeruje, že americké vojenské působení v Afghánistánu nebylo ve světle sovětské okupace tak násilné. Tyto zkratky však nevedou k ničemu jinému, než k falešným předpokladům, na nichž se za mediálního přizvukování budují kontraproduktivní a zničující intervence za biliony dolarů.

42956