USA varují spojence před odpálením ruských jaderných zbraní do vesmíru již letos
23. 2. 2024
Podle nich Rusko nemá v plánu odpálit ve vesmíru žádné orbitální zbraně, ale existuje riziko nehody. Podle hodnocení Washingtonu by potenciální jaderný výbuch mohl ovlivnit asi třetinu satelitů a poškodit komunikační systémy na Zemi. Celkem je podle Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti na oběžné dráze asi 7 800 operačních satelitů.
Umístění jaderných zbraní na oběžnou dráhu by bylo porušením Smlouvy o kosmickém prostoru z roku 1967, jejímž signatářem je Rusko. Ruský prezident Vladimir Putin 20. února řekl, že Moskva nemá v plánu rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru. "Vždy jsme byli kategoricky proti a jsme proti tomu i nyní," řekl na setkání s ministrem obrany Sergejem Šojguem. "Ve vesmíru děláme jen to, co dělají jiné země, včetně Spojených států," vysvětlil prezident.
Spojené státy začaly hovořit o ruských plánech umístit jaderné zbraně na oběžnou dráhu v polovině února. Výbor pro zpravodajské služby americké Sněmovny reprezentantů prohlásil za "vážnou hrozbu pro národní bezpečnost" a požadoval, aby prezident Joe Biden zveřejnil informace o ní.
Biden potvrdil, že Rusko vyvíjí protidružicové vesmírné zbraně, ale zdůraznil, že nepředstavují hrozbu pro lidské životy. Ruské zbraně budou schopny zničit civilní komunikaci, podkopat sledování z vesmíru a vojenské operace Spojených států a jejich spojenců, řekl zdroj The New York Times.
USA a jejich spojenci se snaží odradit Rusko od nasazení takových zbraní, řekly zdroje Bloombergu a The New York Times. Podle nich jsou do jednání zapojeny i Čína a Indie.
Kreml uvedl, že Bílý dům, který nafukuje hrozbu vesmírných zbraní pro Rusko, se snaží "po dobrém nebo podvodně povzbudit Kongres, aby hlasoval o návrhu zákona o přidělení peněz" na vojenskou pomoc Ukrajině. Ruský ministr zahraničí Sergej Rjabkov označil zprávy o vesmírných jaderných zbraních za "zlomyslný výmysl".
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse