Proč Ukrajina masivně ničí protivzdušnou obranu Rusů na Krymu?

26. 7. 2024

čas čtení 4 minuty
V poslední době se zvýšil počet zpráv o zničení systémů protivzdušné obrany okupantů, zejména na dočasně okupovaném Krymu. Odpalovací zařízení systémů S-300 a S-400, radary a dokonce i personál - to vše je pod útokem z Ukrajiny, píše Ivan Magurjak.

Analytici, odborníci a západní tisk tvrdí, že Ukrajina se připravuje na rozsáhlé operace na dočasně okupovaném Krymu, jejichž první fází jsou údery na systémy protivzdušné obrany.

Jak se Ukrajině podaří zničit ruskou protivzdušnou obranu, jaké budou důsledky pro Rusy a co očekávat na dočasně okupovaném Krymu - přečtěte si v materiálu Kanálu 24.

Systematická práce na cílech

V noci na 10. června Ukrajina zaútočila na nepřátelské cíle v Džankoji, Čornomorsku a Jevpatorii. Výsledkem bylo zničení jednoho oddílu S-400 a dvou oddílů S-300. Po útoku okamžitě přestaly fungovat radary (pravděpodobně zasaženy) a začala detonace munice. Zároveň byla podle ruských kanálů zasažena 31. divize ruské protivzdušné obrany, nejméně jeden okupant byl zabit a dalších 6 bylo zraněno.

Zatímco teroristická země slavila 12. června takzvaný Den Ruska, Ukrajina si připravila vážný dárek. Například na dočasně okupovaném Krymu byla zasažena jedna baterie S-300 a 2 baterie S-400 u Belbeku a Sevastopolu.

Podle StratCom ozbrojených sil Ukrajiny bylo jen za poslední 2 měsíce zasaženo obrannými silami na dočasně okupovaném Krymu 15 oddílů nepřátelských systémů protivzdušné obrany S-300, S-350 a S-400.

Zničeny byly desítky odpalovacích zařízení, více než 15 radarových stanic a více než tucet velitelských stanovišť.

K zásahům došlo v oblastech Džankoj, Černomorskij, Mysovoje, mys Tarkhankut, Jevpatoria, Saki, Donskoj, Sevastopol, letiště Belbek, Alušta a hora Ai-Petri.

Ale nejen Krym. Například téhož 12. června obranné síly s pomocí HIMARS zaútočily na 4 systémy S-300 najednou v oblasti Bělgorod v Rusku. A ukrajinské drony pravidelně útočí na ruské továrny vojensko-průmyslového komplexu, včetně těch, které mají opravit postižené systémy nebo vyrobit nové.

Analytici Amerického institutu pro studium války poznamenávají, že všechny akce ze strany Ukrajiny naznačují systematickou práci na zničení ruské protivzdušné obrany na dočasně okupovaném poloostrově. Podle jejich předpokladů Ukrajina "čistí cestu" stíhačkám F-16, které se chystají dorazit na Ukrajinu.

Ukrajinské ozbrojené síly by se nakonec mohly dostat ke koncepci operací, která kombinuje letectvo s podporou pozemních operací, pokud ukrajinská armáda obdrží dostatečný počet stíhaček, západní partneři vycvičí dostatečný počet kvalifikovaných pilotů a pokud se Ukrajině podaří oslabit ruskou protivzdušnou obranu, naznačuje ISW.

Ale samotný počet úspěšných zásahů nemůže než udivit, protože hovoří o desítkách vyřazených systémů protivzdušné obrany. Podle The Military Balance měli Rusové ke konci roku 2023 ve svém arzenálu asi 230 systémů S-300 a 248 S-400. Za poslední 2 měsíce však Rusové utrpěli vážné ztráty.

Letecký expert a vedoucí výzkumný pracovník Národní akademie věd Valerij Romaněnko v komentáři pro Kanál 24 poznamenal, že mezi ruskými silami protivzdušné obrany jsou 12. a 18. protiletadlový pluk, které v roce 2014 přešly na stranu Rusů (a systémy protivzdušné obrany si Rusové také přivlastnili). Umístění systémů a radarů na poloostrově se však od té doby nezměnilo - to znamená, že Ukrajina přesně ví, kde zasáhnout.

Expert také poznamenal, že pro vyřazení systému protivzdušné obrany není nutné zničit všechna odpalovací zařízení - ztráta radaru již systém deaktivuje.

Obecně platí, že pokud dojde k poškození radaru, celý komplex selže, dokud nebude doplněn novým radarem. Nehledě na to, že obecně mohou být odpalovací zařízení nepoškozená," poznamenává Romaněnko.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

3
Vytisknout
3571

Diskuse

Obsah vydání | 30. 7. 2024