Téměř 400 společností a jednotlivců v Číně, Indii a Turecku bylo sankcionováno Spojenými státy za pomoc při obcházení protiruských sankcí
1. 11. 2024
Navzdory rozsáhlým sankcím se západním zemím zatím nepodařilo zastavit příliv důležitých technologií a komponentů používaných při výrobě zbraní, které jsou následně používány proti Ukrajině, do Ruska. Dodávky směřují přes třetí země, především Čínu, ale Indie se letos umístila na druhém místě v organizaci dovozu zakázaných výrobků. Nová opatření jsou částečně navržena tak, aby varovala tyto země před riziky obchodování s Kremlem, řekl novinářům vysoký americký představitel.
Čínské, indické a turecké společnosti jsou obviňovány z posílání materiálů kritických pro vojenské operace do Ruska, včetně válečkových ložisek, pojistek a mikroelektroniky. "Jak ukazují dnešní akce, jsme neústupní v našem odhodlání podkopat a oslabit schopnost Ruska vybavit svou válečnou mašinérii, stejně jako v našem odhodlání zastavit ty, kteří se snaží pomoci jeho úsilí obcházením našich sankcí a kontrol vývozu," uvedl v prohlášení náměstek ministra financí Wally Adeyemo.
Mezi sankcionovanými je i indický výrobce a dodavatel léků Shreya. Přestože je Rusko jejím hlavním farmaceutickým exportním trhem, od roku 2022 se společnost zabývá také prodejem zakázané elektroniky. V dubnu až srpnu letošního roku společnost Shreya vyvezla do Ruska 1 111 jednotek nejmodernějších serverů PowerEdge XE9680 od americké společnosti Dell Technologies v hodnotě 300 milionů dolarů. Specifikace dodávaných serverů 998 naznačují, že jsou vybaveny čipy H100 od společnosti Nvidia.
Poprvé byly také uvaleny sankce na právníky ze Švýcarska - za pomoc při praní ruských peněz s pomocí skořápkových společností. Andres Baumgartner a Fabio Libero Delko ze společnosti Dietricha Baumgartnera "jsou hlavními správci ruských aktiv a hrají důležitou roli při nastavování obchodních a peněžních toků Rusů ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku," uvedl americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv v prohlášení.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse