USA a Evropa se obávají v souvislosti s ukrajinskými raketovými útoky eskalace ruské hybridní války
20. 11. 2024
čas čtení
8 minut
Oficiální představitelé jsou „neuvěřitelně znepokojeni“, protože Moskva vyhrožuje reakcí na použití raket vyrobených v USA Kyjevem na cíle uvnitř Ruska
Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že je „neuvěřitelně“ znepokojeno ruskou kampaní hybridní války proti Západu v obavách z její eskalace poté, co Ukrajina poprvé použila rakety dlouhého doletu americké výroby na cíle uvnitř Ruska poté, co Bidenova administrativa zrušila omezení jejich používání.
Rusko přislíbilo „přiměřenou“ reakci na novou politiku a v posledních dnech se zapojilo do jaderného vyhrožová ní změnou své jaderné doktríny. Západní představitelé se však domnívají, že těžiště ruské reakce nemusí přijít na bojišti na Ukrajině, ale jinde ve světě.
Podle osob informovaných o diskusích o možné ruské reakci by potenciální hybridní útoky mohly zahrnovat širokou škálu možností, včetně rozšíření kampaně sabotáží a atentátů v Evropě nebo dalšího vyzbrojování protivníků USA na Blízkém východě a v indo-pacifické oblasti.
Evropští ministři jednali o ruské asymetrické válce na úterním zasedání v Bruselu, kde ministři zahraničí Francie, Německa, Itálie, Polska, Španělska a Spojeného království ve společném prohlášení obvinili Rusko ze „systematického napadání evropské bezpečnostní architektury“.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller ve svém projevu ve Washingtonu uvedl: „Obecně jsme neuvěřitelně znepokojeni hybridní válkou vedenou Ruskem jak v Evropě, tak po celém světě, a její vedení úzce koordinujeme s našimi evropskými spojenci a dalšími spojenci a partnery po celém světě.“ S odkazem na nedávnou sabotáž dvou podmořských optických komunikačních kabelů v Baltském moři Miller dodal, že Rusko bude „pohnáno k odpovědnosti“ za další podobné akce.
Rusko se může rozhodnout odložit další eskalaci před inaugurací Donalda Trumpa, který pohrozil, že omezí pomoc Ukrajině a zprostředkuje mírovou dohodu, u níž se silně očekává, že bude ve prospěch Ruska.
První ukrajinský útok s Atacms zasáhl muniční sklad v Brjanské oblasti, uvedl deník New York Times s odvoláním na americké a ukrajinské představitele. Oblast leží severozápadně od Kurské oblasti, kde od začátku srpna probíhá ukrajinský vpád.
Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj útok v Brjansku přímo nepotvrdil, ale uvedl: „Nyní máme Atacmy, ukrajinské kapacity dlouhého dosahu, a použijeme je.“
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že pět raket bylo sestřeleno a další byla poškozena. Ministerstvo dodalo, že trosky z raket způsobily požár v nejmenovaném vojenském objektu. Americký představitel sdělil agentuře Associated Press, že byly zachyceny pouze dvě z raket.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyhrožuje, že na první použití raket americké výroby, které se podle dřívějších vyjádření Vladimira Putina rovná vstupu Washingtonu a jeho spojenců z NATO do přímého konfliktu s Ruskem, odpoví „odpovídajícím způsobem“.
Tyto zprávy se objevily několik hodin poté, co Vladimir Putin podepsal revidovanou jadernou doktrínu, která snižuje práh pro použití jaderných zbraní. Mluvčí americké Rady národní bezpečnosti toto rozhodnutí bagatelizoval a uvedl, že revize byla plánována již několik týdnů a že „při pozorování nulových změn v ruském jaderném postoji jsme neviděli žádný důvod, proč bychom měli v reakci na dnešní prohlášení Ruska upravovat náš vlastní jaderný postoj nebo doktrínu“.
Britský premiér Keir Starmer prohlásil, že ho nová doktrína neodradí od podpory Ukrajiny. „Z Ruska přichází nezodpovědná rétorika, která nás od podpory Ukrajiny neodradí,“ řekl novinářům na summitu G20 v Brazílii.
V kuloárech američtí a evropští představitelé rovněž diskutovali o možnosti, že Rusko zintenzivní sílící kampaň útoků na americkou a evropskou infrastrukturu, která se od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 výrazně vystupňovala.
Ve společném prohlášení ministři Spojeného království a EU uvedli, že ruské hybridní útoky se „stupňují“ a „jsou bezprecedentní co do své rozmanitosti a rozsahu a vytvářejí významná bezpečnostní rizika“.
„NATO a [EU] musí udělat mnohem více pro ochranu této kritické infrastruktury,“ uvedl pro Politico finský ministr obrany Antti Häkkänen. „Víme, že Rusko má [schopnost] a ochotu provádět v Evropě sabotáže.“
Začátkem tohoto měsíce generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že Rusko vede „zintenzivňující se kampaň hybridních útoků“, která ukazuje, že „frontová linie v této válce již není pouze na Ukrajině. Frontová linie se stále více přesouvá za hranice do Pobaltí, do západní Evropy, a dokonce i na daleký sever.“
Německý ministr obrany Boris Pistorius v úterý uvedl, že se předpokládá, že škody vznikly v důsledku sabotáže. „Nikdo nevěří, že kabely byly poškozeny náhodou. Stejně tak nechci věřit tomu, že poškození způsobily náhodou kotvy lodí,“ řekl.
Pokud by se tento závěr potvrdil, musel by být připraven nějakou dobu předtím, než USA vydaly povolení k použití raket Atacms uvnitř ruských hranic.
Evropa by mohla zaznamenat nárůst státem sponzorovaných útoků, včetně pokusů o sabotáže a žhářství, atentátů a útoků na vojenské základny, dopravní a telekomunikační infrastrukturu, uvedla osoba informovaná o diskusi.
Jeden z bývalých vysokých evropských obranných úředníků označil EU za „naprosto nepřipravenou“ čelit stupňující se hybridní válce ze strany Moskvy.
Bývalý úředník, který nedávno opustil svou pozici, uvedl, že Evropa nemá potřebné zdroje k tomu, aby čelila ruským sabotážním útokům, které podle nich po Bidenově rozhodnutí poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu zesílí.
Vysoce postavený evropský bezpečnostní činitel označil nedávnou vlnu útoků za „blížící se terorismu s cílem zastrašit obyvatelstvo a ovlivnit rozhodování a ovlivnit podporu Ukrajiny“.
Začátkem tohoto roku americké a německé zpravodajské služby údajně zmařily ruské spiknutí s cílem zavraždit řadu vedoucích pracovníků obranného průmyslu v Evropě, včetně plánu na zabití generálního ředitele společnosti Rheinmetall Armina Pappergera.
Rusko by také mohlo zvýšit podporu Íránu a jeho zástupných spojenců v regionu, včetně Hútíů v Jemenu nebo Hizballáhu v Libanonu.
USA, které poskytují Ukrajině zbraně a zpravodajské informace o cílení, uvedly, že rozhodnutí povolit údery Atacms bylo zaměřeno na reakci na přivedení více než 10 000 severokorejských vojáků do boje a bude zaměřeno na jejich schopnosti.
V říjnu americký vyslanec při OSN Robert Wood bez obalu varoval, že jednotky Pchjongjangu vstupující na Ukrajinu „se určitě vrátí v pytlích na mrtvoly“.
USA ani Ukrajina použití raket nepotvrdily, ale ukrajinský generální štáb v úterý ve svém prohlášení potvrdil, že zasáhl vojenský arzenál 1046. logistického centra u města Karačev.
„Ničení muničních skladů bude pokračovat pro armádu ruských okupantů s cílem zastavit ozbrojenou agresi Ruské federace proti Ukrajině,“ uvedlo.
Ruská nezávislá média uvedla, že obyvatelé Karačeva slyšeli v noci výbuchy. Na několika videozáznamech kolujících po internetu, údajně z Karačevské oblasti, byl slyšet zvuk detonací a viditelné záblesky.
„Je to samozřejmě známka toho, že chtějí eskalovat,“ řekl Lavrov novinářům ve svém vystoupení na summitu G20 a dodal, že to bude Rusko vnímat jako ‚novou fázi války ze strany Západu‘.
Očekává se, že po schválení ze strany USA dodá své vlastní rakety Storm Shadow, které by Ukrajina mohla použít na cíle uvnitř Ruska.
Ačkoli Moskva vyhrožuje odvetou, někteří analytici naznačují, že její možnosti na bojišti jsou omezené, přičemž je nepravděpodobné, že by se země uchýlila k jaderné variantě.
„Nejpředvídatelnější a nejzřejmější bude zvýšení počtu úderů na ukrajinská města a zařízení civilní infrastruktury v očekávání zimních mrazů,“ uvedl politický analytik Anton Barbašin.
Dodal, že použití Západem dodávaných zbraní dlouhého doletu pravděpodobně nebude Moskva považovat za definitivní červenou linii.
„Údery raketami dlouhého doletu Atacms na území Ruska ... spíše spadají do seznamu červených linií, které budou překročeny a přestanou být červenými liniemi,“ uvedl Barbashin.
Zdroj v angličtině ZDE
858
Diskuse