Papež František vyzývá k vyšetření obvinění z genocidy v Gaze
20. 11. 2024
čas čtení
4 minuty
Papež František prohlásil, že obvinění z genocidy v Gaze by měla být „pečlivě prošetřena“, což je zatím jeho nejostřejší kritika války Izraele s Hamásem.
„Podle některých odborníků... má to, co se děje v Gaze, znaky genocidy,“ citoval pontifikovo vyjádření v připravované knize oficiální zpravodaj Svatého stolce Vatican News. „Mělo by být pečlivě prozkoumáno, zda odpovídá technické definici formulované právníky a mezinárodními orgány.“
Když hovořil o uprchlících, papež uvedl: ,„Mám na mysli především ty, kteří opouštějí Gazu uprostřed hladomoru, který postihl jejich palestinské bratry a sestry, vzhledem k obtížím s dopravou potravin a pomoci na jejich území“.
Až na několik výjimek nemohla většina obyvatel Gazy od začátku války území opustit, ale téměř celá více než dvoumilionová populace byla vnitřně vysídlena.
Yaron Sideman, izraelský velvyslanec u Svatého stolce, v reakci na zprávu ve Vatican News uvedl, že „7. října 2023 došlo ke genocidnímu masakru izraelských občanů“, čímž měl na mysli útok Hamásu na Izrael, při němž zahynulo 1 200 lidí a dalších 250 bylo zajato jako rukojmí.
„Od té doby Izrael uplatnil své právo na sebeobranu proti pokusům o zabití jeho občanů ze sedmi různých front,“ napsal Sideman na X. “Jakýkoli pokus nazývat to jiným jménem je neférovým obviňováním židovského státu.“
Sedmaosmdesátiletý pontifik je nejnovějším z rostoucího počtu mezinárodních osobností a organizací, které označují izraelskou vojenskou operaci v Gaze za potenciální genocidu.
Izrael čelí žalobě Jihoafrické republiky u Mezinárodního soudního dvora OSN (ICJ), v níž Pretorie obviňuje židovský stát z genocidy a tvrdí, že izraelské vedení „má v úmyslu zničit Palestince v Gaze“.
Zpráva zvláštního výboru OSN zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že válečné jednání Izraele v Gaze „odpovídá znakům genocidy“, včetně masových civilních obětí a používání hladu jako zbraně.
Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán minulý týden obvinil Izrael z provádění genocidy v Gaze, což byla jedna z nejostřejších kritik této země od začátku války v loňském roce. Arabský stát v Perském zálivu byl před válkou ze 7. října blízko normalizaci vztahů s Izraelem.
Papež František se k politice vyjadřuje jen zřídka, často se omezuje na výzvy k míru. V březnu ve svém tradičním velikonočním poselství ve Vatikánu zopakoval výzvu k příměří mezi Izraelem a Hamásem a odsoudil válku jako „absurditu“.
Prosil o „okamžité příměří“, přístup k humanitární pomoci v Gaze a „rychlé propuštění rukojmích“.
V prosinci 2023 se papež zabýval smrtí dvou žen, které zabil izraelský odstřelovač ve farnosti Svaté rodiny v Gaze. Litoval, že „neozbrojení civilisté jsou terčem bomb a střelby“ v Gaze, a odvolával se na Písmo svaté o válce.
Izraelská válka v Gaze zabila podle tamního ministerstva zdravotnictví více než 43 000 Palestinců a srovnala se zemí rozsáhlé oblasti tohoto území, což vyvolalo humanitární krizi.
V pondělí bylo podle tamního ministerstva zdravotnictví v Gaze zabito nejméně 50 lidí, včetně 17 členů jedné rodiny v Bejt Lahíji na severu Gazy, kde izraelská armáda podle svých slov v uplynulém týdnu operovala „proti teroristické infrastruktuře a operativcům“.
Zdroj v angličtině ZDE
1701
Diskuse