Boris Johnson anglické brexitéry zradí, jako zradil všechny

1. 12. 2020

čas čtení 5 minut

 

Jsem opravdu zvědav, zda tohle tak opravdu dopadne, poznamenává Jan Čulík. Viz níže.

Ignorujte hysterickou hru s ohněm, kterou inscenuje Johnsonova vláda ohledně brexitu. Dohoda mezi Británií a Evropskou unií uzavřena bude. Tento týden, příští týden, nebo v poslední vteřině než hodiny udeří dvanáctou, tato  brexitem posedlá britská vláda dohodu s EU podepíše, konstatuje Polly Toynbee.

Není zapotřebí mít křišťálovou kouli na to, aby bylo jasné, že Johnson dohodu s Evropskou unií podepíše a její podmínky přijme. I když je Johnsonova vláda hanebná a nepoctivá, není úplně šílená. Nerozhodne se zlikvidovat britský automobilový průmysl, výrobní sektor, zemědělství, finančnictví i rybolov. Ani nevytvoří novou pevnou hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, čímž by porušila mezinárodní mírovou dohodu z devadesátých let. Ani nezmrazí své přátelství s novým americkým prezidentem, ani si nedovolí vyvolat trvalou nevraživost mezi Británií a jejími nejbližšími evropskými sousedy a obchodními partnery.

Brexit je dar, který poskytuje každý den další a další překvapení...

1. 12. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

 

Britská bulvární žumpa Daily Mail, která posledních pět let šířila hysterickou probrexitovou propagandu, je nyní ohromena, že půl milionu britských důchodců, kteří si zakoupili domy u slunečných a teplých pláží ve Španělsku a v jižní Francii, nebudou mít po 1. lednu 2021 právo jako občané země, která už není členem EU, setrvávat ve Španělsku a ve Francii celý rok, nebo ani celé léto.

Ohromená Daily Mail nyní zjistila, že britští občané budou mít právo na pobyt na území EU pouze po dobu 90 dní každého půl roku, což znamená, že pobyt na francouzských a španělských plážích od května do září pro britské penzisty se vylučuje. (Podobně končí i možnost práce pro mladé Brity v evropských lyžařských střediscích.)

Britští emigranti ve Španělsku a ve Francii bědují, že své tamější domy ani nyní nemohou prodat, protože v důsledku nové nemožnosti bydlet v nich po celý rok, nebo alespoň po celé léto, drasticky poklesla jejich prodejní hodnota...

Na rozdíl od lživého titulku v listu Daily Mail nejde o "nové" omezení: Je to prostě dlouholetý předpis  platný v evropských zemích pro občany zemí, které nejsou členy Evropské unie.

Britové mohou zažádat o trvalý pobyt ve Francii či ve Španělsku, ovšem musejí za to (ve Francii) zaplatit poplatek 99 euro a budou zřejmě muset jít na pohovor s pasovým úředníkem.

Daleko vážnější ale je to, že mnoho Britů, jejichž manželé či manželky jsou občané jiných evropských zemí, ztratí po brexitu právo vrátit se s nimi do své rodné země. Podle nového zákona, který navrhla Johnsonova vysoce kontroverzní ministryně vnitra Priti Patel, budou od roku 2022 do Británie vpuštěni  s "cizím" manželem či manželkou jen ti britští občané, kteří budou vydělávat nejméně 18 600 liber ročně (44 950 Kč měsíčně). U rodin s dětmi je ta částka daleko vyšší. I ta nižší částka vylučuje v podstatě všechny důchodce.

Rozhovor Britských listů 339. V soudních případech mnohdy není jasné řešení

27. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaJan Čulík hovoří s dr. Kateřinou Šimáčkovou, soudkyní Ústavního soudu ČR, která také vyučuje ústavní právo na Masarykově univerzitě v Brně, o nynějším stavu českého soudnictví. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. listopadu 2020.

Prlběžné zpravodajství

Španělská vláda svým občanům: Chovejte se proboha rozumně

1. 12. 2020

čas čtení 4 minuty

Foto: Davy v Madridu.


MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Česko registrovalo více než půl milionu nakažených. Přesné číslo je dnes 523 298 nakažených osob. Stále klesajícím počtem testů  (proč?) zaznamenaly české úřady v pondělí 30.11. dalších 3572 nákaz, zemřelo 8285 osob, v nemocnicích je 4504 lidí.   Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří prošli covidem.

- Španělská vláda apelovala na občany, aby se chovali rozumně, poté, co se o víkendu a předtím v tzv. "Černý pátek" naplnily ulice Madridu a dalších měst. Španělsko zápolí s druhou vlnou koronaviru.

- Jak dlouho jste nakažliví? Nejnakažlivější jsou pacienti s covidem po dobu prvních pěti dnů po objevení příznaků. Z několika studií vyplývá, že po devátém dni se virus už není schopen rozmnožovat, takže dlouhý covid není nakažlivý. Je to reakce organismu na virus, který přetrvává v těle dlouhé měsíce, i když už není aktivní. Pokud však máte pocit, že jste byli znovu nakaženi, měli byste se znovu nechat testovat.

- Dlouhý covid může vzniknout i u dětí, ale děje se to méně často. Jonas F Ludvigsson, pediatr v nemocnici na Örebro University ve Švédsku, publikoval připady pěti dětí, kteří mají příznaky covidu ještě šest až osm měsíců po nákaze a byl kontaktován nejméně dalšími čtyřiceti znepokojenými rodiči. Příznaky dětí jsou únava, dušnost, bušení srdce a bolest na prsou. Někdy má dlouhý covid více členů téže rodiny, což zřejmě naznačuje, že je to ovlivňováno genetikou, konstatuje Ludvigsson.

- Proč mají lidi nakažení covidem tak proměnlivé příznaky? Mnoho lidí svědčí o tom, že příznaky covidu se objevují ve vlnách, nebo se pohybují z jedné části těla do druhé. Podle vědců to vypadá jako zánětlivé reakce nebo jako reakce imunitního systému proti vlastnímu tělu. ZDE 

- Dr. Scott Atlas rezignoval z funkce mimořádného poradce prezidenta Trumpa pro koronavirus poté, co se často střetával s ostatními členy koronavirového týmu. Atlas vůbec není odborník na epidemiologii.

- Americký ministr zdravotnictví Alex Azar uvedl, že vakcína firmy Pfizer by měla být po krátce po 10. prosinci distribuována po USA. USA prý začnou očkovat občany před Vánoci.

- Čina poskytla severokorejskému diktátoru Kim Jong-unovi a jeho rodině experimentální protikoronavirovou vakcínu.

- Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že udělá vše, co bude v jejích silách, aby odhalila původu covidu 19.

- Vakcína firmy Moderna má účinnost 94 procenta, dokazují konečné testy. Firma Moderna předložila svá data americkému regulačnímu úřadu, který má zahájit schvalovací proces pro nouzovou licenci. Americký úřad pro schvalování léků a potravin by měl o věci jednat 17. prosince. Moderna bude mít do konce letošního roku k dispozici 20 milion těchto vakcín pro americké občany. ZDE 

- Světová zdravotnická organizace naléhá na lidi, aby se při setkávání s příbuznými o Vánocích chovali nesmírně opatrně.

- Srbsko bude testovat ruskou vakcínu Sputnik V a zároveň vyjednává s americkou firmou Pfizer o koupi jejích vakcín. V Srbsku dosud zemřelo 1604 osob a je tam 175 438 nákaz.

- Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros apeluje: "Nepolitizujme zjišťování původu koronaviru". Vytvořilo by to překážky pro zjištění pravdy.

- Vietnam zaznamenal první domácí nákazu koronavirem za posledních 89 dní.

- Chorvatský premiér Andrej Plenković má pozitivní test na covid. Už byl doma v izolaci, protože o víkendu měla pozitivní test na covid i jeho manželka.

- Více než milion francouzských cyklistů využilo dotaci 50 eur na opravu svých starých jízdních kol. Je to součást opatření proti koronaviru. Program dotací bude prodloužen do konce  března 2021. Ministryně životního prostředí Barbara Pompili také investuje 30 milionů euro do zlepšení infrastruktury pro jízdu na kole.  V Británi v pandemii výrazně vzrostl nákup elektrokol.

- Itálie registrovala dalších 672 úmrtí a 16 377 nových infekcí.

- Ve Francii zemřelo 406 lidí, celkový počet mrtvých je 52 731. Počet nákaz ve Francii se však snižuje. 

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě líp

1. 12. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Podle aktuálního žebříčku agentury Bloomberg je ČR devětačtyřicátá z třiapadesáti zemí hodnocených podle robustnosti protipandemických opatření. Před ní najdeme například smutně proslulý Írán, kde konzervativní duchovní prosazují "alternativní" terapie proti COVIDu-19 (47. místo), Brazílii, jejíž prezident zpochybňuje samotnou nebezpečnost pandemie (37. místo), nebo Trumpovy USA (17. místo). - Podíl pozitivně testovaných za poslední týden se v ČR pohybuje kolem 22 %, přičemž v normálnějším zahraničí se vše nad hranicí 10 % považuje za alarmující údaj. - Skvělá příležitost protipandemická opatření uvolnit, co říkáte?

Vražda íránského vědce aneb Netanjahuův perský gambit?

1. 12. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Atentát na předního íránského jaderného vědce Mohsena Fachrizádeha lze chápat jako nepříliš sofistikovaný pokus o udržení nebezpečeného napětí mezi perskou velmocí a jejími ideologickými nepřáteli v čele se Spojenými státy a Izraelem. Ačkoli prozatím neexistuje hmatatelný důkaz, který by odhalil viníky tohoto činu, zasvěcení pozorovatelé míní, že za Fachrizádeho vraždou stojí nejbližší spojenec USA na Blízkém východě – Izrael.

COVID úmrtí v ČR: až o polovinu více?

30. 11. 2020 / David Stein

čas čtení 7 minut

Úmrtnost za říjen vykazuje dle ministerstva zdravotnictví nadbytek 4 a půl tisíce úmrtí (50% nárůst), přičemž v souvislosti s nemocí COVID je započteno pouze 2 849 úmrtí -- nejsou tedy COVID úmrtí hluboce podhodnocena?

V prezentaci ministerstva zdravotnictví Data o celkové mortalitě a o příčinách úmrtí pacientů s COVID-19 je na straně 7 tento graf:

Počet úmrtí za říjen (13 809) znamená 4 556 úmrtí nad dlouhodobým průměrem (9 253), takže 2 849 úmrtí v souvislosti s nemocí COVID ponechává 1 707 úmrtí bez vysvětlení. Navíc již v září byl nadbytek 573 úmrtí úředně nesouvisejících s nemocí COVID. Celkem je tu tedy za dva měsíce přes 2 tisíce nevysvětlených úmrtí.

Tato úmrtí nejsou zanedbatelná -- v říjnu se jedná o téměř pětinu očekávaných úmrtí a o téměř 60% zaznamenaných COVID úmrtí. Možné vysvětlení by bylo, že valná většina tohoto nadbytku musí být zapříčiněna nemocí COVID i přesto, že tuto souvislost dokumentace zdravotního systému nezaznamenala.

Michal Berg: Nejbezpečnější energie je z obnovitelných zdrojů

30. 11. 2020 / Albín Sybera, Natálie Valdišová, Tomáš Bouška

čas čtení 11 minut


Interview se spolupředsedou Zelených v souvislosti s  chystaným rozšířením jaderné elektrárny Dukovany.


Debata o dostavbě Dukovan se z velké části točí okolo potenciálních dodavatelů. Dodejme, že s ohledem na skutečnost, že česká vláda otevřeně deklaruje úmysl oslovovat i uchazeče z Ruska a Číny, kteří se zodpovídají autoritářským vládám ve svých zemích a pomáhají šířit politiku svých vlád prostřednictvím energetiky, je účast takových uchazečů v budoucím tendru oprávněně kontroverzní a z bezpečnostního pohledu vysoce riziková. Nicméně, vraťme se na začátek, ještě před samotné zahájení příprav tendru na rozšíření Dukovan. Je skutečně rozšiřování jaderných kapacit ČR jedinou cestou, jak dosáhnout uhlíkové neutrality?

Hlad, jaký tu ještě nikdy nebyl: Americké potravinové banky mají plné ruce práce

30. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Jedna ze šesti amerických rodin s dětmi neměla během letošního svátečního období dostatek potravin, a to v důsledku národního nouzového stavu zhoršeného koronavirovou pandemií a krizí nezaměstnanosti. Tento alarmující trend v uplynulých dnech mezi jinými skvěle mapovaly Washington Post a National Georgaphic, píše Brett Wilkins na webu commondreams.

Globální oteplování: Vědci požadují od české vlády, ať proboha už jedná

30. 11. 2020

čas čtení 5 minut

Tisková zpráva nezávislé iniciativy českých vědců a vědkyň

Čeští vědci vyzývají vládu České republiky k důslednějšímu postupu proti klimatickým změnám. Podporují klimatické stávky a demonstrace jako formu upozornění vlády na její selhávání.

30. 11.2020 Praha. 198 českých renomovaných i méně známých vědců a vědkyň z rozličných oborů, od klimatologie a environmentálních věd po neurovědy a psychologii,  podepsalo otevřený dopis adresovaný vládě České republiky. Sdílejí v něm obavy z budoucnosti naší civilizace i současné podoby života na Zemi a vyzývají naší vládu k zásadnějším krokům ke snížení příčin změn klimatu a jejich dopadů. Současně vyjadřují podporu občanským protestům, které upozorňují vládu na její nedostatečné snahy v této oblasti.

Revoluce z roku 1989 jako problém (pro) liberální demokracie

30. 11. 2020 / Tomáš Korda

čas čtení 6 minut

V těchto dnech Evropská unie schvaluje velkou rozvojovou pomoc určenou svým členským zemím. Cílem Fondu obnovy je nastartovat evropské ekonomiky utlumené koronavirem.

Avšak žádný balíček „Next Generation EU“ schválen doposud nebyl. Polsko a Maďarsko ho vetovaly a svá veta opětovně potvrdily. Obě země odmítly dvě základní podmínky, za kterých peníze z Bruselu "přitečou". Jedním důvodem pro utažení kohoutků penězovodu z Bruselu je korupce a druhým nedodržování principů právního státu.

Průběžné zpravodajství:

V USA za listopad zaznamenali 4 miliony nákaz

30. 11. 2020

čas čtení 1 minuta

 

- V sobotu Spojené státy překročily 4 miliony nákaz za listopad, je to více než dvojnásobek nákaz za říjen, kdy bylo v USA nakaženo 1,9 milionu osob. Nyní experti varují, že je nutno očekávat další ostrý nárůst infekcí částečně v důsledku čtvrtečního svátku Díkůvzdání, kdy miliony Američanů navzdory varování expertů, cestovali k příbuzným na prodloužený víkend. Během tzv. Černého pátku byly také lidmi v USA přeplněny obchody a supermarkety a mnozí chtiví kupující čekali ve frontách před obchody přes noc. Za poslední týden bylo v USA nakaženo více než 1,1 milionu lidí, v průměru více než 170 000 osob denně.

- Brazílie registrovala 24 468 nových denních nákaz za posledních 24 hodin a 272 nových úmrtí. Celkem je v Brazílii nakaženo 6 314 740 osob a zemřelo 172 833 lidí.

- Děti v Iráku se poprvé od konce února začaly vracet do škol. Mají dodržovat sociální distancování.

- Turecko už sedmý den zaznamenalo rekordní počet úmrtí, totiž 185 mrtvých.

- Světová zdravotnická organizace dodala 15 ventilátorů nemocnicím v Gaze, která trpí nárůstem infekcí.

- Školy ve státě New York začnou znovu fungovat od 7. prosince.

- Řecko zaznamenalo v neděli dalších 1193 infekcí. Je to pokles.

- Lékaři a zdravotníci v Madridu protestují proti škrtům, v důsledku nichž nezvládají pandemii.

- Nejvyšší francouzský administrativní soud nařídil vládě, aby povolila více než 30 lidem navštěvovat bohoslužby. Rozhodl na základě stížnosti náboženských představitelů.

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Jak mi Darwin pomohl prožít Advent

30. 11. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

První křesťané věřili, že se dočkají příchodu Ježíše Krista, že skončí svět, nastane soud a všechno bude jinak. To očekávání zlomu, konce světa, to je, myslím, základní křesťanský postoj, který brání tomu, aby křesťanství bylo chápáno jako nějaké ospravedlnění dějin, v nichž se uskutečňuje dobro.

Víme, že ve své době byla velmi populární myšlenka Prozřetelnosti nebo nutného pokroku, jakési dějinné zákonitosti vedoucí k vítězství dobra uvnitř dějin. Obě tyto myšlenky byly užitečné, jen se do nich vlomily světové války, holokaust a bližší poznávání dějin jako absurdního, nahodilého procesu (víra v Prozřetelnost kvetla například během drancování kolonií, obchodu s otroky atd.). Vrcholem krachu dějinného optimismu je ale už Darwin, který sice navázal na snění o nutném pokroku, proto také říkáme procesu, který popisuje, evoluce, nicméně v jeho evoluci není nic jako nad-dějinné dobro nebo zlo nebo konečný účel toho všeho.

Hospodaření OSBL za říjen 2020

4. 11. 2020

čas čtení 1 minuta

V říjnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 057.20 Kč výdaje byly tentokrát  61 731.50  Kč. Zůstatek ke konci října byl 43 822.19 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci říjnu 2020.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Léčba antibiotiky může narušit spánkový režim

30. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Výzkumníci vedení profesorem Masašim Janagisawou z japonské univerzity v Cukubě svým článkem v časopise Nature přitahují pozornost k důležitému prostředníkovi mezi trávením a spánkem: Střevním mikrobům. Jejich detailní studie na myších odhalila rozsah změn, které může složení bakteriální mikroflóry způsobit ve střevech - a nakonec ovlivní i takové procesy jako spánek.

Pozor na to, aby se Biden vracel k "normálu". "Normálnost" přivedla k moci Trumpa

30. 11. 2020

čas čtení 2 minutyNudný, ujišťující, normální. To je Bidenova velká síla. Ale musí si dávat pozor. Mohla by se v tom také skrývat velká slabost, píše Robert Reich.

To proto, že jakýkoliv návrat k "normálu" by byl pro Ameriku katastrofou.

"Normálnost" je čtyřicet let stagnujících mezd a rostoucí nerovnosti, kdy téměř veškerý hospodářský prospěch plynul jen těm nejbohatším. "Normálnost" je čtyřicet let likvidace sociálních sítí a nejdražší, ale nejméně funkční zdravotnictví v moderním světě.

Prazemě měla hustou toxickou atmosféru jako Venuše

30. 11. 2020

čas čtení 4 minuty

Země je jediná planeta, o níž víme, že hostí život. Je naše planeta něčím zvláštní? Vědci se léta přou o to, které faktory jsou zásadní pro život, nebo mu prospívají. Odpovědi nám pomohou identifikovat další potenciálně obyvatelné planety jinde v galaxii, napsali Anthony Burnham a Hugh O'Neill.

Zbraň družstva příští generace pro U.S. Army

30. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Ambiciózní projekt U.S. Army Next Generation Squad Weapon (zbraň družstva příští generace) je zamýšlena jako náhrada za ikonickou útočnou pušku M16, karabinu M4 a lehký kulomet M249 (v AČR známý pod původním belgickým názvem Minimi - KD). V současnosti se soutěže účastní tři firmy, které nabídly dosti odlišné platformy - a testování se nachází v závěrečné fázi, napsal Caleb Larson.

Rozhovor Britských listů 338. Koronavirus: Omezenost zabíjí

24. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaO nynějším stavu zvládání pandemie v České republice a o postoji českých lékařů a úřadů k ní hovoří Jan Čulík s ekonomem a matematikem Reném Levínským. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 25. listopadu 2020.

Vyšší vzdělání nemusí chránit před demencí

30. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Zdálo se, že stav poznání je jasný: Školní vzdělání chrání před demencí. Každý rok strávený ve škole je považován za faktor, který snižuje riziko demence v pozdějším životě až o 7 %. Výzkumníci z univerzity v Duisburgu a Essenu však prokázali výdrž a nyní vyvrátili takové kauzální spojení. Jejich práce je založena na školní reformě ve Švédsku před 80 lety a zveřejnil ji časopis American Journal of Epidemiology.

Rozhovor Britských listů 336. Na obranu televize veřejné služby

18. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaV úterý 17. listopadu 2020 se na Kavčích horách u sídla České televize konala demonstrace "vozovou hradbou", v období koronavirového uzamčení země demonstrovali příchozí na obranu nezávislosti televize veřejné služby ve svých automobilech. A zaslouží si Česká televize obranu, je dostatečně nestranná? O důvodech této demonstrace a o dalších důležitých tématech spojených s prací médií veřejné služby v dnešní éře lhaní a manipulace hovoří se senátorem Davidem Smoljakem, jedním z organizátorů této demonstrace, v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 18. listopadu 2020.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Jak může Biden v politice uplatnit vědu

30. 11. 2020

čas čtení 5 minut

Bidenova administrativa brzy převezme management americké reakce na pandemii COVIDu-19. Je tu spousta práce a měla by začít tím, že Demokraté a progresivisté realisticky zhodnotí vlastní slepé skvrny, napsal David Shaywitz.

Rozhovor Britských listů 337. Exekutoři jsou v pandemii agresivní, ale situace se mění

20. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaExekutoři se chovají v České republice vůči statisícům svých obětí stále brutálněji, protože jim parlament postupně omezuje rozsah jejich parazitické činnosti. O situaci v pozoruhodně kriminální oblasti "podnikání", jíž Česká republika ve světě "jedinečně" vyniká, hovoří Jan Čulík s odborníkem na dluhovou problematiku Radkem Háblem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. listopadu 2020.

Předchozí Rozhovor Britských listů s Radkem Háblem:

Rozhovor Britských listů 335. Bojujeme s covidem naslepo, netestujeme

13. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaZdánlivě dochází v České republice k mírnému poklesu koronavirových nákaz, jenže je to důsledkem skutečnosti, že se řádně netestuje a nákaz je tolik, že se to v současnosti nedá zvládnout. O nejnovější koronavirové situaci v České republice hovoří Jan Čulík s ekonomem Danielem Münichem z organizace Cerge. Dr. Münich ukazuje, jak počet testů v ČR výrazně klesá. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. listopadu 2020.

K tomu: Jde o život. Kdo za to ponese odpovědnost?

Kdysi bývalo ve zvyku vyzývat politiky k odpovědnosti. Dnes už ne

30. 11. 2020

čas čtení 8 minutOrganizacím, jejichž úkolem je naším jménem politiky vyšetřovat, se vyhrožuje, lže se jim, nebo jsou rušeny

Většina lidí v Británii vyrostla v zemi, která jim poskytovala alespoň malou naději na spravedlnost, píše Nick Cohen. Politikové mívali ve zvyku manévrovat a vyhýbat se přímým odpovědím, ale otevřeně a drze nelhali. Politické strany měly morální standardy, ať už jakkoliv pružné, a když ministr provedl něco ostudného, prostě odstoupil. Opoziční politikové, novináři, satirikové, charitativní organizace a aliance znepokojených občanů fungovali na základě předpokladu, že když odhalí skandál, existuje pravděpodobnost, že skandální jednání nebude dál pokračovat.

Rozhovor Britských listů 334. Spojené státy nejsou demokracie, je to plutokracie

11. 11. 2020

čas čtení < 1 minutaO znepokojujícím panoptiku, v nějž se proměňují po nedávných prezidentských volbách Spojené státy americké, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík se zahraničněpolitickým analytikem BL Danielem Veselým. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 11. listopadu 2020.

Policie v Paříži zranila syrského válečného fotografa

29. 11. 2020

čas čtení 1 minutaOrganizace novinářů poukazuje na to, že mezinárodně oceněný novinář-fotograf uprchl ze Sýrie před násilím


Organizace hájící svobodu tisku odsoudila "nepřijatelné" zranění mezinárodními cenami oceněného syrského novináře-fotografa během pařížských demonstrací proti policejní brutalitě.

Konzumerismus v pandemii. To má být vtip??

29. 11. 2020

čas čtení 16 minutRussell Brand: Černý pátek. Výroční festival konzumerismu. Během globální pandemie, kdy si všichni klademe otázky o společnosti a o tom, jaké máme vůči sobě navzájem vztahy, anebo se snažíme udržovat tyto šílené postoje? Odpovědí je, "Ano":

Boris Johnson: "Myslím, že by lidi měli nakupovat a měli by nakupovat se sebedůvěrou."

Russell Brand: Je zajímavé, že, že předák trpícího národa je nucen jít do televize a říkat lidem, aby nakupovali s důvěrou. Necítíte od začátku globální pandemie, že existují dvě agendy? Jedna je, víte, bezpečnost, a zastavení šíření nemoci, a druhá je pokračující snaha udržovat při existenci systémy, které zkolabovaly, znovu, znovu a znovu, nejvýrazněji v roce 2008. Není divu, že se šíří tolik konspiračních teorií. Ve chvíli, kdy se zdá být jasné, že určité informace nejsou otevřeně zveřejňovány. Že diskurs mezi námi a mezi mocnými je rozbitý, zastřený a podmíněný tím, abychom byli dále udržováni uzamčeni do svých rolí, především jako spotřebitelé.

Televize: "Vánoce jsou přímo před námi a i když rychle roste počet nákaz koronavirem, očekává se, že během Černého pátku příští týden se vydají do obchodů tisíce zákazníků..."

Průběžné zpravodajství:

Čína šíří propagandu, že koronavirus nevznikl tam

29. 11. 2020

čas čtení 4 minuty

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Česko registrovalo více než půl milionu nakažených. Přesné číslo je dnes 518 649 nakažených osob. Stále klesajícím počtem testů  (proč?) zaznamenaly české úřady v sobotu 28.11. dalších 2667 nákaz (o víkendu se v ČR skoro netestuje), zemřelo 8054 osob, v nemocnicích je 5087 lidí.   Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří prošli covidem.

- Rok poté, co byl identifikován nový koronavirus v čínském městě Wuchan se nyní čínské úřady snaží tvrdit, že virus nevznikl v Číně. Zdůrazňují, že fragmenty koronaviru byly nalezeny na dováženém mraženém zboží a tvrdí, že koronavirus pravděpodobně vznikl v Indii a do Číny byl dovezen. Čína vážně zápolí s globálním poškozením své pověsti kvůli tomu, že se odtamtud rozšířila po světě pandemie. Čínské úřady se nyní snaží tento narativ změnit, ale marně. Mezinárodní vědci se k jejímu propagandistickému úsilí staví velmi skepticky. "Virus zjevně vznikl tam, kde byl poprvé identifikován, tedy ve Wuchanu," konstatují vědci.

- Počet denních mrtvých v USA se přibližuje rekordu z letošního jara. Ve středu USA zaznamenaly 2300 denních mrtvých. Umírají lidé rovnoměrně po celých Spojených státech, není žádná komunita, která by nebyla postižena, píše New York Times. V listopadu 2020 byly v USA nakaženy 4 miliony lidí, je to dvojnásobek nákaz zaznamenaných za říjen 2020. Po čtvrtečním svátku Díkůvzdání, kdy se navzdory varování vydaly miliony Američanů na návštěvu k příbuzným, se američtí zdravotnicí obávají vážného zhoršení počtu nákaz.

4575

Británie: Každý pátý starší občan je obětí týrání

29. 11. 2020

čas čtení 1 minutaKoronavirus situaci ještě zhoršil, protože zranitelní lidé přišli o kontakty s přáteli, sousedy a s vnějším světem


Jakápak je asi v tomto ohledu situace v České republice? Budeme o tom v nadcházejícím týdnu interviewovat Jana Lormana z organizace Život90. (JČ)

Šikana a týrání starších lidí dosáhla v Británii "bezprecedentní míry", konstatuje charitativní organizace Hourglass. Zjistila průzkumem, že až 20 procent lidí v Británii, starších 65 let, je obětí šikany či týrání. Předchozí odhady byly nižší. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že globálně je týrán každý šestý člověk starší šedesáti let.

Z průzkumu také vyplynulo, že mnoho lidí nepovažuje týrání a šikanu starších lidí za nic vážného. Více než třetina dotazovaných si nemyslí, že "nevhodné sexuální akty zaměřené na starší lidi" jsou zneužíváním. Je ohromující, že až 30 procent lidí nepovažuje "strkání, fackování či bití starší osoby" za její týrání. 32 procent lidí si myslí, že "odebírání cenností z příbytků starších lidí bez jejich svolení" je zcela přijatelné. Šokující je, že podstatná část dotazovaných nepovažuje šikanování starších lidí za šikanu, konstatoval Richard Robinson, ředitel organizace Hourglass.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Všichni nebo nikdo

29. 11. 2020

čas čtení 4 minutyNabízím článek "Všichni nebo nikdo", píše Josef Bukač. Je to opravdu jiný pohled na věc. I ten kluk, který by chodil do šesté třídy, má jasno. Politici ne.

Ten hoch se řídí dětským rozumem, ten rozum politika není lepší: Už se počet nově nakažených začíná snižovat, tak ho zvýšíme. Tak to bylo na jaře. Lidi přece mají žízeň, otevřeme hospody a noční podniky. Lidé chtějí  tancovat, ať jsou taneční zábavy. Když brzy budou volby, tam jim skutečný stav neřekneme. Taky jim to neřekneme, protože by vznikl chaos.

To přece tak říkali bolševici, že kdyby se lidé stěhovali, tak by vznikl chaos.

Jsem přesvědčen, že jistí politici jsou prostě kriminálníci a že by pro ně byla vhodná spíš šibenice, kdyby byl ten  trest smrti. Zodpovědnost za tisíce mrtvých je na šibenici.

Pozn. JČ: Zajímavé, že v sobotu v diskusním pořadu rozhlasu BBC, kam telefonují posluchači, byli úplně všichni posluchači pro dodržování karanténních opatření a pro nenavštěvování příbuzných o Vánocích. Jedna starší paní svědčila o tom, že nedávno byla navštívit dceru s malými dětmi, nechala se unést emocemi, zůstala v jejich domácnosti déle, než chtěla, sundala si roušku. "Zachovala jsem se jako idiot." Druhý den po návštěvě jí dcera telefonuje, že je nakažená koronavirem. "Prožila jsem následujících čtrnáct dní v hrůze. Naštěstí jsem to nedostala. Proč to už proboha nevydržet v karanténě pár dalších týdnů, když se chystá vakcína? Můžeme se sejít o Velikonocích."

Situace je ovšem složitější. Zoufalí jsme především majitelé restauračních podniků, které krachují. Vláda má povinnost zajistit testování, trasování, karanténu a finanční pomoc. Tak, jak to dokázaly východoasijské země. Nyni i Austrálie. V australském státě Victoria už třicet dní nebyla jediná nová nákaza.

Jak z dukovanské anabáze ven? Přes Nizozemsko!

28. 11. 2020 / Tomáš Korda

čas čtení 4 minuty


Situace okolo dostavby další bloků dukovanské elektrárny se dramatizuje. Rusko a Čína jsou jména zemí, okolo kterých se ta naše dukovanská šlamastyka točí.

Na jedné straně, vyjma Jižní Koreu, neexistují na světě jiné dvě země, než právě Čína a Rusko, které dokázaly od Sametové revoluce jadernou elektrárnu vůbec postavit. A to se nebavíme o tom, že tak učinily za relativně „rozumné“ peníze a v relativně „rozumném“ čase.

Britský ministr financí nedeklaroval obrovské bohatství své manželky

27. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Akshata Murty, manželka britského ministra financí Rishiho Sunaka, vlastní bohatství v hodnotě několika stovek milionů liber, je bohatší než britská královna. Sunak to nedeklaroval v parlamentě.

Akshata Murty je dcerou jednoho z nejúspěšnějších podnikatelů v Indii. Její otec založil gigantickou technologickou firmu Infosys a její akcie v této firmě mají hodnotu 430 milionů liber. Murtyová je tak jednou z nejbohatších žen v Británii, je bohatší než britská královna.

Podivuhodné tvrzení ministra Blatného

27. 11. 2020 / David Stein

čas čtení 7 minut

Ministr zdravotnictví Blatný připsal přes tisíc a půl úmrtí v říjnu na vrub neschopnosti zdravotního systému se postarat o pacienty, kteří chorobou COVID netrpěli. Toto šokující a přitom pochybné tvrzení s dalekosáhlými dopady nepodložil žádnými důkazy.


Námluvy pirátů a STAN

27. 11. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 2 minutyNámluvy pirátů a STAN nabízejí mnoho scénářů. Asi první, co člověka napadne, je to, že do voleb dojde k hádce a krachu. Je to příliš dlouho. Příležitostí bude nespočet. Na druhou stranu preference obou uskupení jsou na tom zatím tak dobře, že motivace po vítězství ve volbách může být silnější než tendence k rozkladu.

Británie bude účtovat novým studentům z EU dalších 24 000 Kč

27. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta

 

Studenti prvních ročníků registrovaní na britských univerzitách od letošního podzimu, kteří však dosud nemohli přicestovat do Británie v důsledku pandemie, budou muset zaplatit kromě vysokého školného dalších 800 liber za brexit, pokud nepřijedou do 31. prosince, kdy Británie odchází z EU.

Johnsonovo ministerstvo vnitra uvedlo, že tito studenti nedostanou automatické povolení k pobytu, pokud nepřijedou před ukončením přechodového období, tedy do 31. 12., i když to kvůli pandemii není možné.

Znamená to, že desetitisíce studentů bude muset zaplatit poplatek 348 liber za žádost o vstupní vizum do Británie a další 470 liber ročně za zdravotní pojištění.

Studium na anglických univerzitách je nejdražší v Evropě, stojí 9000 liber (270 000 Kč) ročně. Ve Skotsku dosud studovali občané Evropské unie, stejně jako Skoti, zadarmo.

Zdroj v angličtině ZDE  

Co píše Jaroslav Miko

27. 11. 2020

čas čtení 1 minuta

Přátelé,

jelikož mi posílají stále různí lidé žádosti o fb přátelství, tak aby nedocházelo k nedorozumění.🙂

Jsem silně proevropský člověk, liberálně smýšlející, jsem volič hnutí STAN, jsem pro přijetí lidí s nárokem na mezinárodní ochranu a kancléřka Merkelová je pro mě top politik.

Nečtu Parlamentní listy, nenávidím komunisty a nemám rád Miloše Zemana s Babišem.

V případě Krymu šlo o jasné porušení mezinárodního práva ze strany Ruska a jsem vděčný, že Trump vypadne v lednu z Bílého domu.

Bašár Al-Asad je zločinec, Kalousek frajer a Jaromír Soukup hloupý narcista.
Luboš Xaver nepatří do rady ČT, oproti tomu Klaus starší patří do blázince.
Brexit byl velkou chybou.

Romové si za své postavení nemohou sami, islám nerovná se terorismus a homosexuálové nejsou úchyláci. Na černých životech záleží.

Jo a pokud bude možnost, nechám se očkovat proti Covid-19, věřím, že existuje a že to není chřipečka.

Tak to bychom asi tak měli.😉🙂


Trump: Odejdu, jestliže bude volební kolegium hlasovat pro Bidena. Vakcíny jsem zařídil já

27. 11. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Donald Trump se ve čtvrtek vyjádřil, že odejde z Bílého domu, pokud bude volební kolegium hlasovat pro Joea Bidena, i když se zapřísáhl, že bude bojovat za to, aby změnil výsledek prezidentských voleb a řekl, že zřejmě nikdy nepřizná svou porážku.

"Samozřejmě, odejdu, a vy to víte," řekl na otázku, zda odejde z Bílého domu, pokud volební kolegium zvolí Bidena.

Univerzita v Glasgow (založená 1451) byla prohlášena Univerzitou roku za to, že přiznala své historické vazby na otrokářství

27. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Profesor Sir Anton Muscatelli, rektor University of Glasgow: S potěšením přijímám ocenění Univerzita roku jménem University of Glasgow a jsem vděčen posuzovatelům z časopisu Times Higher Education za to, že nás Univerzitou roku jmenovali. Tohle je vynikající iniciativa týkající se historického otrokářství  a nápravné spravedlnosti. Opravdu to naši univerzitu proměnilo. Byli jsme první britskou univerzitou, která uznala ty vazby provedením průzkumu našeho zázemí a která se postavila s otevřeností k našim historickým vazbám. Samozřejmě, že to bylo obtížné pro univerzitu otevřít své archivy a zjistit pravdu o naší historii, ale mělo to obrovský dopad na naši instituci. Mělo to dopad na způsob, jak učíme, dopad na to, jak o sobě přemýšlíme, na to, jak přemýšlíme o své historii a jak svou historii interpretujeme.

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: 2,6 milionu britských pozůstalých, jimž zemřel na covid rodinný příslušník, jen těžce zvládá smutek

27. 11. 2020

čas čtení 5 minut

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Česko registrovalo více než půl milionu nakažených. Přesné číslo je dnes 515 984 nakažených osob. Stále klesajícím počtem testů  (proč?) zaznamenaly české úřady v pátek  27.11. dalších 4458 nákaz, zemřelo 7967 osob, v nemocnicích je 5048 lidí.   Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří prošli covidem.

Nemocnice v Anglii se mají připravit na zahájení očkování proti koronaviru do deseti dnů. První dodávka vakcíny firem Pfizer/BioNTech má být v anglických nemocnicích k dispozici 7. prosince. ZDE  

- Spojené státy ve středu registrovaly 181 490 nových denních nákaz. Již šestnáctý den  počet denních nákaz stoupá. Ve středu v USA zemřelo na koronavirus 2297 osob. Celkem už v USA zemřelo 262 065 osob, celkový počet nákaz je tém+ěř 12,8 milionů. Miliony Američanů ignorovaly prosby úřadů, aby necestovaly a nejezdili k příbuzným na čtvrteční Den díkůvzdání. Ve středečním projevu k národu Joe Biden apeloval na to, aby to lidi vydrželi, a vyjádřil sympatie s těmi Američany, kteří se nevydali na setkání s příbuznými. "Vím, že tento čas roku může být obzvlášť těžký," řekl Biden, jehož manželka a dcera zahynuly při automobilové havárii v prosinci 1972. "Věřte mi, já to vím. Pamatuju si na ten první Den díkůvzdání. Ta prázdná židle, to ticho, které vás ohromuje. Je tak těžkě se o cokoliv zajímat. Je také těžké děkovat. Je tak těžké doufat, porozumět." ZDE 

- Americký Nejvyšší soud zrušil omezení bohoslužeb kvůli koronaviru ve státě New York, který v důsledku drasticky se šířící epidemie nařídil guvernér Andrew Cuomo. Rozhodla o tom Trumpem  nedávno jmenovaná ultrakonzervativní soudkyně Amy Coney Barrett. Ukazuje to, jak drasticky Trump pozměnil Nejvyšší soud, k vážné škodě americké veřejnosti ZDE

- Pozůstali po osobách, které v Británii zemřely na koronavirus, daleko hůře zvládají jejich ztrátu, než jak je tomu v případech normálních úmrtí, zjistila studie 500 takových případů. Příbuzní osob, které zemřely na covid, s nimi nemohli mít v posledních týdnech jejich života styky, nemohli se s nimi řádně rozloučit, nekonal se normální pohřeb a po ztrátě příbuzného neměli možnost najít útěchu ve společnosti přátel a příbuzných. V Británii zemřelo od začátku koronavirové pandemie o 70 000 lidí navíc, nad normální úmrtnost za devět měsíců, která je v Británii 450 000 osob. ZDE

- Donald Trump uvedl, že se vakcína proti koronaviru začne v USA distribuovat příští a přespříští týden. Nejprve "frontovým pracovníkům", zdravotnickému personálu a důchodcům.

- Brazílie zaznamenala 37 641 denních nákaz a 691 úmrtí. Celkem je v Brazílii registrováno 6 204 220 nákaz a 171 460 úmrtí.

Americká populace vlků je ohrožena, pokud Biden neobnoví ochranu

27. 11. 2020

čas čtení 1 minuta

Po dekádách rozhořčených právních sporů a kulturní války ohledně osudu divoce žijících vlků ve Spojených státech se Trumpova administrativa snažila udělat za záležitostí definitivní tečku. Když plošně vyjmula vlka z ochrany podle zákona o ohrožených druzích, jednala proti vědeckému poznání i veřejnému mínění a prohlásila tento druh za "biologicky zotavený", upozorňuje Collette Adkinsová.

Odvolávám, co jsem odvolal. Je to kampáň!

27. 11. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Andrej Babiš především díky ODS prohlasoval v poslanecké sněmovně radikální snížení daní - bez odpovídajícího snížení výdajů. Nyní chce po senátorech, aby ze sněmovnou schváleného zákona odstranili zvýšení nezdaněného limitu na poplatníka, které do něj přidali Piráti. Další kritiku pak sklidilo pirátské zdanění prodeje firem a akcií 23 %.

TV NOVA šíří nesmysl o umírání "opravdu na covid" (Pandemie a dezinformace)

26. 11. 2020 / David Stein

čas čtení 3 minuty

Sledovat zpravodajství o současné epidemii dominantními médii jako TV NOVA je horor, píše David Stein.


TV NOVA ve středu večer přišla s titulkem Blatný: Z nakažených je jen asi 36 % lidí, kteří umřou opravdu na covid -- jenže takový nesmysl ministr zdravotnictví Blatný na konferenci dle záznamu neřekl.

Co ve skutečnosti řekl si lze ověřit na videu 32:30-33:00: tedy že 36% zemřelo především na covid a kolem 60% na kombinaci závažných onemocnění a koronaviru.

Co Blatný popisoval -- a co lze vidět na videu -- je tato zpráva:

30646

Agrofert a ti druzí

Jak stát pomáhá firmám v potížích

26. 11. 2020 / Stanislav Biler

čas čtení 2 minuty


V rámci programu Antivirus posílá stát firmám po byrokratickém martyriu peníze, aby nemusely propouštět zaměstnance. A hned vzápětí posílá stát na pomoc kontrolu. Ta odhaluje zhruba v třetině případů pochybení a chce peníze zpět. Hned. Ne až za rok, nebo dle dohody. Hned. Zkrachujete? Váš problém.

30657

Éra práce a chlastání doma

26. 11. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

A pokud se bavíme o způsobených škodách a pominu ty ekonomické, zbývají "zdraví a životy". Už tím, že vymizel společenský život, a trávení času se smrsklo na práci a chlastání doma, případně pro ty kteří teď nemají vůbec práci, tak na chlastání doma a chlastání doma, tak i zde bude negativní dopad na zdraví a životy - zdraví především duševní, ale s o to většími dopady.

Není to z mé strany volání po rozvolnění, ale po chytrém přístupu. V zahraničí se třeba dlouhodobě praktikuje uspořádání "hospoda ob stůl". Stoly pro čtyři, ale na každém druhém, na přeskáčku jako na šachovnici, je samolepka s velkým zákazem. Současně je vyžadována opatrnost, tj. jakmile vstanu, roušku na ústa, pokud dojím a dopiju, roušku na ústa. U stolu maximálně čtyři lidé a vždy jen parta, která přišla, tj. žádné přisedání k cizím. Obsluha povinný respirátor a ochranné rukavice. Takže se tento důležitý sociální a socializační faktor zachová, město či obec žije, hospoda žije. 

Proč nenalézáme a neaplikujeme chytrá řešení a fungujeme jen v režimu semaforu, tedy buď "stát" nebo "volno", nic mimo to?

Uvnitř Facebooku probíhají boje o to, zda omezit šíření lží, nebo vydělávat

26. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Těsně po amerických volbách 3. listopadu informovali zaměstnanci Facebooku Zuckerberga, že je Facebook zahlcen lžemi, které se virálně šíří. Zuckerberg pod tlakem zaměstnanců krátkodobě souhlasil, že zvýší v algoritmech Facebooku, které určují, co se má globálně šířit, faktor "kvality zpravodajství" (NEQ). Normálně tento faktor hraje jen minimální roli při rozhodování, co se objeví na počítačích a mobilech uživatelů.

CNN Czech Republic has appointed an alt-right conspiracy theorist as its "analyst"

26. 11. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

 
In May 2020, the US TV news network  CNN International Commercial (CNNIC) entered into a partnership with the Czech commercial TV station Prima to create CNN Prima News. As a result of this partnership, CNN Prima News has acquired access to international news reporting produced by CNN, which it broadcasts dubbed into Czech as part of its programme.

Unfortunately, when entering the Czech TV scene, it would appear that CNN International Commercial was not really properly aware of the Czech cultural and political context and the role of CNN Prima News within it. The station is unashamedly tabloid and populist. By entering a partnership with Czech TV Prima, it is as though CNN had entered a partnership with Fox News. After failing to attract viewers by high quality programming, CNN Prima News has made an editorial decision to go sharply downmarket. Many of its journalists are now leaving. They do not want to discuss the reasons for their departure in public.

The Prague-based CNN Prima News has just appointed as its "analyst" Mr. Josef Provazník, until recently the editor-in-chief  of the highly islamophobic alt-right website eportal.cz, well-known in the Czech Republic for disseminating conspiracy theories, amongst other things warning its readers that islamists and non-whites are preparing a genocide of white people. It is a little as though CNN in the United States had appointed Steve Bannon as its "analyst".

30685

ČT mezi Charybdou a Primou

26. 11. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut


Den před tím, kdy většina Rady ČT i přes námitky o nezákonnosti svého jednání jmenuje novou dozorčí komisi, se na veřejnost dostává informace o tom, že jakýsi digitální dělník SPD a Trikolóry bude "analytikem" zpravodajského kanálu CNN Prima. Přitom právě podobní nominanti v radě, jmenovitě paní Lipovská, kterou její intelekt přivedl do Institutu Václava Klause čehosi podobného, co založila paní Bobošíková, iniciují snahy změnit vlivové těžiště v ČT. Uvážíme-li, že před nějakým časem potvrdila Evropská komise, že skupina PPF může převzít TV Nova, máme tu zaděláno na další vlnu vzpoury deprivantů v českém mediálním mikrosvětě. Hygienická opatření vláda v tomto případě nenařizuje. Upřímně, roušky ani zákaz nočního vyjádření v tomto případě nepomohou...

Jakou cestou se po prezidentských volbách vydají Spojené státy?

26. 11. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Tento text byl nabídnut ke zveřejnění ČRo Plus a Deníku N, nicméně ani jedna z redakcí o něj neprojevila zájem

Výsledek amerických prezidentských voleb mnozí vítají s očividnou úlevou, přestože se stávající nájemník zdráhá akceptovat realitu. Uzná-li nakonec Donald Trump volební výhru Joe Bidena, nabízí se otázka, jakou cestou se post-trumpovské Spojené státy vydají.

30537

Úpadek bělošských evangelikálů aneb Směřuje Amerika doleva?

26. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Rok 2020 lze patrně chápat jako bod zvratu; jde o rok, který se ale vyjasní až v budoucnu. Možná jsme svědky konce čtyř dekád trvající epochy, kdy bělošská evangelikálská „náboženská pravice“ měla tolik moci, že byla schopna pomáhat Republikánské straně ve volbách, píše novinář James A. Haught. 

Průběžné zpravodajství:

Britští pozůstalí po zemřelých na covid varují před rodinnými shromážděními o Vánocích

25. 11. 2020

čas čtení 4 minuty

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Česko registrovalo více než půl milionu nakažených. Přesné číslo je dnes 502 534 nakažených osob. Drasticky minimálním počtem testů zaznamenaly české úřady v úterý 24.11. dalších 5754 nákaz, zemřelo 7499 osob, v nemocnicích je 5497 lidí.   Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří prošli covidem.

- Spojené státy zaznamenaly v úterý 2157 denních úmrtí na koronavirus - jeden člověk umírá v USA každých 40 vteřin. Je to poprvé od května, kdy počet denních mrtvých překročil 2000. V úterý registrovaly Spojené státy 170 000 nových infekcí. 87 000 lidí bylo hospitalizováno. Experti varují, že se situace ještě zhorší po čtvrtečním Dni díkůvzdání, protože mnoho Američanů ignoruje varování a miliony z nich cestují k příbuzným.

- Britské rodiny, jejichž příbuzní zemřeli na covid, kritizují vládu Borise Johnsona za to, že chce dovolit Britům, aby se o Vánocích scházeli. Taková vánoční shromáždění příbuzných jsou "čiré šílenství", argumentují členové organizace Covid-19 Bereaved Families for Justice (Rodiny pozůstalých po covidu-19 za spravedlnost). Velká rodinná shromáždění jsou "vysoce riziková". Rodiny by se v tom případě měly začít připravovat "i na pohřeb". Pozůstalí si uvědomují, že setkání příbuzných o Vánocích prospěje duševnímu zdraví starších lidí. Ale zároveň pozůstalí varují, že vzhledem k tomu, že je vakcína na dohled, by nárůst úmrtí v důsledku vánočního sdružování byl nepřijatelný.  Před vánočním setkáváním příbuzných varují také četní epidemiologové, ZDE 

- Německo zaznamenalo rekordní počet 410 mrtvých za posledních 24 hodin.

- Ve čtvrtek je v USA Den díkůvzdání a zdravotníci naléhali na Američany, aby nejezdili k příbuzným. Celostátně plánuje jen 27 procent Američanů jít na večeři do restaurace s příbuznými, avšak existují velké regionální variace. Přesto se miliony Američanů vydaly na cestu k příbuzným. Zřejmě to vyvolá obrovskou další vlnu nákaz. Spojené státy trpí nezvládnutelnou vlnou nákaz.

- V Sasku varoval tamější premiér Michael Kretschmer před kolapsem zdravotní péče.

- Singapur měl kdysi téměř nejvyšší počet nákaz v jihovýchodní Asii, nyní virus téměř zcela eliminoval. Už čtrnáct dní nezaznamenal žádný případ.

Británii hrozí v důsledku brexitu "systémová hospodářská krize"

25. 11. 2020

čas čtení 3 minuty

Foto: V anglickém Kentu se v úterý vytvořily na dálnici mnohakilometrové fronty kamionů, protože francouzští celníci zkusmo na jeden den zavedli celní kontroly, které se budou provádět po 1. lednu 2021. Celní kontrola jednoho kamionu trvá sedmdesát sekund, nicméně vznikly obrovské fronty. 

Důvěrný dokument britské vlády z letošního září, který se dostal do rukou deníku Guardian, varuje, že v  nadcházejících měsících bude zřejmě Británie čelit "podstatnému riziku" souhry několika katastrof, brexitu, koronaviru, chřipkové epidemie a záplav.

"V zimě 2020 by Británie mohla čelit souhře vážných záplav, pandemické chřipce, koronaviru, koordinovaným stávkám právě v době, kdy realizuje brexit," praví se v dokumentu.

Brexit je důsledkem občanské války v kapitalismu. My všichni jsme jen vedlejší škody

25. 11. 2020

čas čtení 4 minuty

Tiskový oligarcha Rupert Murdoch, jehož média v Británii, kde nežije, prosadila brexit

Pohleďte, jak tento článek George Monbiota, dokumentující rozklad společnosti v Británii, má paralely i v České republice - v souvislosti s nejnovějšími daňovými rozhodnutími. (JČ)

Pro jeden druh kapitalistů je nejistota a chaos děsivá. Pro jiný druh je to vysoce výdělečný zdroj zisků


Všeobecně řečeno, existují dvě dominantní formy kapitalistického podnikání. První formu lze charakterizovat jako ochočený kapitalismus. Temn usiluje o koexistenci s administrativním státem a má prospěch ze stability, předpověditelnosti a z předpisů, které eliminují špinavější a podvodničtější konkurenty. Tento kapitalismus dokáže koexistovat se zkrocenou a slabou formou demokracie.

MZ a PID šíří nesmysl o bezpečné MHD (Pandemie a dezinformace)

25. 11. 2020 / David Stein

čas čtení 2 minuty

Je snad tento týden finále soutěže o Bludný balvan? Už mě to přestává bavit, ale tohle přejít nemůžu, píše autor.


Ministerstvo zdravotnictví a Pražská integrovaná doprava šíří tento nesmysl:

Existuje již několik důkazů o tom, že riziko nákazy virem Covid-19 v mhd je velmi malé. V Británii například analýza prokázala, že šance nakazit se koronou při cestě veřejnou dopravou jsou menší než 0,01%

Jenže studie, na níž PID odkazuje, vychází z dat rozšířenosti nákazy v srpnu -- ale tento měsíc je v ČR nákaza 30x rozšířenější!

Mezitím v Absurdistánu 152:

Brutální útoky polské policie proti ženským demonstrantům. A odejde Polsko z EU?

25. 11. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Novinářka při zatýkání polskou policií. "Nevěděli jsme, že je to novinářka," řekl policejní mluvčí.

Ti zatracení teenageři! Musíme udělat něco s nimi. Podívejte se na tohoto čtrnáctiletého kluka, který nabádá lidi na svém facebooku, aby se účastnili demonstrací žen! Měli bychom k němu domů  poslat policii, aby mu pohrozila osmi lety vězení!  Anebo ten devatenáctiletý Michał Rogalski, který byl tak rozhněván, že nemůže nikde najít spolehlivé číselné údaje o pandemii covidu, že začal shromažďovat vlastní statistiky a se svým týmem dobrovolníků se stal jediným zdrojem pro spolehlivá data o covidu v Polsku. Zjistil, že se polská vláda pokusila utajit více než 22 000 nových nákaz!  Darebák čmuchal! Ale s ním si to už taky vyřídili: od nynějška je místním institucím zakázáno, aby zveřejňovaly statistiky o covidu. Pokud se bude snažit Rogalski získávat o covidu data, bude muset spoléhat na to, co zveřejní ministerstvo zdravotnictví.

Které přístupy nejúčinněji omezují šíření COVIDu-19?

25. 11. 2020

čas čtení 3 minuty

Výzkumníci zjistili, že fyzické distancování se je univerzálně účinným nástrojem při omezování šíření COVIDu-19, zatímco sociální bubliny a roušky jsou více závislé na situaci. Výzkumníci dále vyvinuli model určený k testování účinnosti opatření jako fyzické distancování se, roušky a sociální bubliny za různých okolností.

Studie: Oteplování planety přinese nárůst infekčních chorob v chladnějších oblastech

25. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

Tým výzkumníků z University of South Florida, University of Wisconsin–Madison a University of Notre Dame nalezl důkazy, které svědčí o tom, že jak se planeta otepluje, chladnější oblasti zřejmě čeká nárůst výskytu infekčních chorob. V článku pro časopis Science skupina popisuje studium údajů pro divoce žijící populace po celém světě, které zažívají období neobvykle teplého nebo studeného počasí, napsal Bob Yirka.

Trumpův tým se snaží paralyzovat Bidenovu zahraniční politiku vyvoláním krizí

25. 11. 2020

čas čtení 3 minuty

Rozkaz prezidenta Trumpa ohledně dalšího stahování amerických jednotek z Afghánistánu a Iráku představuje poslední zahraničněpolitický krok na rozšiřujícím se seznamu, který má omezit manévrovací prostor nové Bidenovy administrativy ještě předtím, než se v lednu ujme moci, informují Nicole Gaouetteová, Kylie Atwoodová a Alex Marquardt.

Americká "mentalita vítěze" je v 21. století cestou do pekel

25. 11. 2020

čas čtení 5 minut

Kulturní posedlost Spojených států vítězstvím brání vzniku efektivní velké strategie. Od roku 1945 a ještě více od konce studené války byla americká a ekonomická nadvláda tak veliká, že zmíněná fixace nebyla důležitá. Nicméně s ohledem na vzestup Číny už si Amerika tento luxus nemůže dovolit a potřebuje spolehlivou velkou strategii. Nechuť Američanů k remízám (jako byla korejská válka, kterou však alespoň na rozdíl od té vietnamské neprohráli - KD), vytvořila národní kulturu, jejíž úponky svázaly rozhodování o zahraniční politice, napsal Rich Milburn.

Není překvapující, že druhý muž al-Kájdy žil v Íránu

25. 11. 2020

čas čtení 2 minuty

7. srpna izraelští operativci jednající na příkaz amerických představitelů zastřelili zástupce emíra al-Kájdy na bohatém předměstí Teheránu. Lídr al-Kájdy, veterán džihádismu známý jako Abú Muhammad am-Masrí, byl hledán americkou vládou více jak dvě dekády, napsal Thomas Joscelyn.

Solární elektrárny ve vesmíru mohou splnit naše potřeby

25. 11. 2020

čas čtení 5 minut

Zní to jako sci-fi: Gigantické solární elektrárny vznášející se ve vesmíru, které vyzařují enormní množství energie zpět na Zemi. A po dlouhý čas tato koncepce předložená poprvé koncem 20. let minulého století ruským vědcem Konstantinem Ciolkovským představovala hlavně inspiraci pro spisovatele, napsaly Amanda Jane Hughesová a Stefania Soldiniová.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
19082