Rozhovor Britských listů 353. Kauza Bečva. Jak si oligarcha podřídil státní instituce

12. 1. 2021

čas čtení 1 minutaStátní úřad inspekce životního prostředí je silně mimo hledáček českých médií, protože kdo by se v ČR zajímal o ekologii, že? Jenže právě tento úřad obsadil po svém příchodu do vlády Andrej Babiš svými lidmi. Úřad měl chránit zdraví občanů před jedovatými emisemi podniků, ale jak to může dělat, když v něm má superpodnikatel Andrej Babiš své vlastní lidi? V září 2020 zemřely na otravu záhadným jedem v řece Bečvě tuny ryb. Je překvapivé, že se dosud nic nevyšetřilo? A že policie nemá zájem o novináři zjištěné skutečnosti? Jan Čulík o skandálu otravy Bečvy hovoří s investigativní reportérkou Zuzanou Vlasatou z Deníku Referendum, který v této věci odhalil řadu závažných věcí. Měli by si čeští občané nechat líbit, aby podnikatelé ve vládě ochromovali inspekční instituce, které mají chránit jejich zdraví? Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 13. ledna 2021.

Koronavirus: Budeme v karanténě ještě v zimě r. 2021?

12. 1. 2021

čas čtení 5 minut

V rozhovoru, vysílaném v pondělním zpravodajském pořadu The World Today rozhlasu BBC, varuje  profesorka Devi Sridhar z Edinburské univerzity, že nás hned tak vakcíny nezachrání, pokud nebudeme mít rozumnou protipandemickou strategii na příštího půl roku až rok:

Profesorka Devi Sridhar, Edinburská univerzita: Otázkou je, jak se dostaneme z těchto opakovaných lockdownů, ohledně nichž všichni souhlasí, že jsou nutné, vzhledem k tomu, v jaké situaci se nachází zdravotnictví, ale jaká by měla být naše dlouhodobější strategie, abychom neskončili zase v úplně stejné situaci jako nyní za několik měsíců a pak příští rok v zimě.

Moderátorka: Mnozí z nás ale doufali, že mezitím budeme očkováni, a že tohle už je poslední uzamčení země, protože máme vakcínu, je tady kavalerie.

 16405

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: V Británii je nyní hospitalizováno množství lidí pod 55 let

12. 1. 2021

čas čtení 5 minutV pondělí 11.1. dosáhl v ČR počet registrovaných nakažených 844 799. Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou lživé, protože 10-20 procent nakažených trpí až půl roku dlouhým covidem. Za pondělí přibylo 9294  oficiálně registrovaných denních infekcí.   Zemřelo 13 485 lidí, to je nárůst o 213 osob. V nemocnicích je 7132 lidí, to je nárůst o 510 osob.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Upozornění: Jeden čtenář si povšiml, že zde uváděný údaj o denním nárůstu počtu mrtvých je vyšší než údaj, který MZČR uvádí pro nejnovější den. Zde je vysvětlení:

Bohužel jde o mírnou manipulaci prováděnou MZČR. Potíž je, že ty údaje o mrtvých přicházejí na ministerstvo pozdě. Takže co se děje už mnoho týdnů, ministerstvo zpětně zvyšuje počty mrtvých v předchozích dnech, jenže to už česká média ignorují. Soustřeďují se  jen na údaj z posledního dne.
My to děláme tak, že bereme údaj celkového počtu mrtvých, který MZČR zveřejnilo v daném dni, a odečteme ho od celkového počtu mrtvých zveřejněného MZČR o den dříve. Potíž je, že samozřejmě další den už na stránkách MZČR není ten celkový údaj z předchozího dne k dispozici, takže se to nedá dlouhodobě srovnávat.

- Čtvrtina všech hospitalizovaných osob nakažených covidem v Anglii  je mladší 55 let. Profesorka veřejného zdraví na univerzitě v Edinburku Devi Sridhar varuje, že když se pandemie "pustí ze řetězu", začnou být nemocnice zalhcovány i mladými lidmi s vážným průběhem choroby. V USA bylo hospitalizováno s vážnými příznaky covidu tisíc dětí.

- Británie v úterý zaznamenala rekordní počet 1243 denních úmrtí.

- Rodina pětadvacetileté Welšanky Lauren Jonesové, která 30. prosince zemřela na koronavirus, apeluje na lidi, aby dodržovali karanténu. Upozorňují, že choroba postihuje jak mladé, tak staré. Otec rodiny, policista, jeho dcera a manželka, měli v prosinci pozitivní test na koronavirus a krátce byli v nemocnici. Na Vánoce jim bylo tak špatně, že ani nerozbalovali dárky. Krátce po Vánocích šla Lauren nechat svůj stav zkontrolovat v nemocnici. Téhož dne lékaři z nemocnice informovali rodinu, že Laurenin život je v ohrožení. Nepřežila noc. ZDE 

- Němečtí politikové jsou znepokojeni šířením britského kmenu koronaviru. Merkelová varovala, že by se koronvirus mohl v zemi rozšířit do Velikonoc desetinásobně, pokud se Německu nepodaří jeho šíření teď potlačit. Podle Merkelové je zapotřebí 10 týdnů tvrdé karantény. Do včerejška poledne proočkovalo Německo  více než 630 000 osob vakcínou firmy BioNTech/Pfizer. V úterý do Německa také dorazily první vakcíny firmy Moderna.
 

Nikdo si nemyslí, že existuje svoboda vyvolávat nenávist, svoboda organizovat násilí, svoboda lhát

12. 1. 2021

čas čtení 5 minut

"Nikdo si nemyslí, že existuje svoboda vyvolávat nenávist, svoboda organizovat násilí, svoboda lhát. To nejsou svobody. Běžněji jsou známé jako zločiny."

Co si počít s dezinformacemi na sociálních sítích, které vedly minulou středu v USA k násilnému útoku na parlament? Bylo správné zlikvidovat twitterový účet Donalda Trumpa? Diskuse z pondělního pořadu rozhlasu BBC:

Moderátorka: James Harding je zakladatelem firmy Tortoise Media. Byl ředitelem zpravodajství v BBC a editorem Timesů. Co si o tomto myslíte? Bylo správné, že Amazon zlikvidoval - opožděně - server Parler a že sociální sítě blokovaly Donalda Trumpa?

James Harding: No já jsem určitě v tom táboře, že udělaly správnou věc, ale příliš pozdě. Rozumím argumentům některých lidí na pravici, zejména v USA, že tady technologičtí giganti cenzurují zvolené politiky. Já bohužel zastávám názor, že je to uzavření dveří stáje dávno poté, co kůň utekl. Jen si uvědomte ten obrovský počet lidí, kteří věří té Velké lži, že volby byly ukradeny. Podle nejnovějších průzkumů tomu věří asi 60 procent republikánů. A ti lidi, kteří vydávají informace, musejí nést odpovědnost.

 16407

Blesk odstranil ze svých stránek rozhovor s Bohumilem Kartousem o koronavirových dezinformacích

13. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Tento článek byl na stránkách Blesku publikován včera, ze serveru byl posléze odstraněn.


Bohumil Kartous v Blesku: Vyvracení dezinformací? Komunikace vlády je diletantská„Babiš jako poddůstojník bez autority“


Podle Kartouse je komunikace vlády diletantská a posiluje nedůvěru velké části společnosti od samého počátku. „Od toho, jakým způsobem český premiér ohlašoval přijetí bezpečnostních opatření souvisejících s omezením pohybu a shromažďování, přes zdůvodňování těchto kroků až po současné „honění bycha“ za situace, kdy významná část společnosti odmítání vakcinaci,“ říká expert pro Blesk Zprávy.

Připomněl, že německá kancléřka Merkelová  už zjara žádala německé občany, aby pochopili závažnost situace. Za omezení kvůli pandemii se omlouvala a lidi vyzývala k jednotě a solidaritě. „Premiér Babiš v těchto situacích vypadal jako poddůstojník bez autority, který na buzerplacu uděluje vojínům rozkazy. Vláda nebyla schopna důvěryhodně prokázat, z čeho při svých rozhodnutích vychází, za jakých zjištění. Výrok o „tom, kdo přišel s matematickým modelem“ je skvělou karikaturou z úst premiéra o tom, jakým způsobem vláda během probíhající krize rozhodovala,“ míní Kartous.

Celý článek ZDE

Covid jako povodeň, aneb proč je situace u nás nejhorší na světě

12. 1. 2021 / Pavel Drs

čas čtení 7 minut


Ačkoli se zdá, že informací o šíření pandemie je v médiích nesmyslně mnoho, není to tak úplně pravda. Troufám si říci, že těch informací, na jejichž základě by si každý mohl udělat kvalifikovaný názor je naopak žalostně málo.

Protože chování pandemie není pro většinu lidi zcela intuitivní, pokusím se některé její znaky popsat za pomoci analogie s jinou katastrofou – povodní. Oba druhy katastrof mají některé společné znaky, např.:

 16404

Mezitím v Absurdistánu 158:

Polská vláda zavádí zákony se zpětnou platností. Polský daňový úřad zaměstnává 11 kněží

12. 1. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Foto: Účastnici ženských protestů kdosi namaloval přes noc k domu blesk (symbol protestů) na šibenici. "Vždyť jsi lesbička, tak co!"

Kdysi koloval starý vtip o zajících, prchajících ze Sovětského svazu do Polska. "Proč utíkáte k nám?" ptali se polští zajíci. "Protože v Sovětském svazu byl zaveden nový zákon, že každému zajíci se uřízne jeho třetí ucho," odpovídá sovětský zajíc. "Tak čeho se bojíš, vždyť zjevně máš jen uši dvě?" ptá se polský zajíc ve zmatku. "Problém je, že oni je řežou nejdřív a počítají je až potom." Je možné že tenhle starý vtip se v Polsku zase oživí, v důsledku nového návrhu zákona od poslanců strany Právo a spravedlnost.

Ve stínu Klauzemana?

12. 1. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

V neděli 10. ledna na Staroměstském náměstí zahájil Václav Klaus senior kampaň za opětovné zvolení prezidentem. Spustil ji vystoupením zpochybňujícím očkování proti COVIDu na akci iniciativy Chcípl PES. Podle modelu Hospodářských novin si přitom neochota Čechů očkovat může vyžádat až 25 000 obětí na životech. Tedy jeden vylidněný Havlíčkův Brod. - Klaus ještě kandidaturu ani oficiálně neohlásil - a už se chová dokonce ještě hůře a nezodpovědněji, než jeho siamské dvojče na Hradě.

Michael Apted, autor slavného časosběrného televizního seriálu 7 UP, zemřel ve věku 79 let

12. 1. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut


Britský filmový režíser Michael Apted, který udělal kariéru ve Spojených státech, kde až do posledních let natáčel hrané celovečerní filmy, proslul v Británii časosběrným seriálem Seven Up. Začal původně samostatným dokumentárním filmem, který vyrobila britská komerční televize Granada TV v roce 1964. Tento první film, režiséra Paula Almonda, byl docela levicově ideologický. Byl kritikou tehdejšího labouristického premiéra Wilsona, který se tehdy veřejně vychloubal (tak trochu jako československý prezident Antonín Novotný, který v roce 1960 učinil Československo "socialistickou" republikou), že v Británii vznikla beztřídní společnost. První film, analyzující život a mentalitu čtrnácti sedmiletých dětí z anglické dělnické třídy a z anglických vyšších středních vrstev dokázal, že už mezi těmito malými dětmi jsou obrovské sociální rozdíly. Film byl tak polemikou s labouristickým premiérem. Cílem filmu bylo kritizovat ostrou třídní nerovnost v Británii.  Mottem filmu bylo jezuitské rčení: "Dejte mi dítě do sedmi let a já vám ukážu, co z něho bude za člověka."  Apted režisérovi děti pomáhal interviewovat.Celý první díl seriálu  Seven Up (anglické titulky):
Později jsou celé jednotlivé dokumenty věnované historii jednotlivých protagonistů. Zde je Neil, od 7 do 49 let:

Výjimečný, pětapadesát let natáčený časosběrný seriál o lidské existenci má v úterý v britské televizi své deváté pokračování

4. 6. 2019 / Jan Čulík, Dominika Švecová

čas čtení 71 minut

Podstatou sběrného materiálu je, že původní ideologický úmysl tvůrců se postupně vytratil. Nad filmaři zvítězila skutečnost. Ukázalo se, že předpovědi původního filmu z r. 1964, o tom, že třídní a sociální zázemí dětí jim pevně a stoprocentně na celý život určí jejich kariérní dráhu, byly nesprávné. Z dnešního hlediska byly předpovědi z roku 1964 o tom, jaký bude život v roce 2000, absurdní.

V roce 1964 natočil dokumentarista Michael Apted pro investigativní pořad britské komerční televize  ITV (Granada TV) World in Action dokumentární film Seven Up,  v němž srovnal život a mentalitu několika sedmiletých anglických dětí z dělnické třídy a z vyšší středostavovské vrstvy. Cílem levicového pořadu bylo kritizovat ostrou třídní nerovnost v Británii.  Mottem filmu bylo jezuitské rčení: "Dejte mi dítě do sedmi let a já vám ukážu, co z něho bude za člověka."

O  několik let později se na Apteda obrátil produkční z Granada TV, jestli by nechtěl Apted po dalších sedmi letech se k svým dětem vrátit a natočit dokument o to, jak vypadají ve čtrnácti letech. A Apted se pak takovýmto způsobem k svým dětem vracel dalších a dalších sedm let. Dnes, v úterý a v další tři dny se v britské komerční televizi ITV bude vysílat devátá série dokumentů o těchto "dětech", jimž je nyní 63 let.  Režiséru Aptedovi je dnes sedmasedmdesát.

Vznikla monumentální, dojemná, hluboká  série filmů  o lidském životě. Oslovila miliony lidí, škoda, že je v ČR zcela neznámá. V roce 2005 hlasovali diváci britské televize Channel 4, že Aptedovy filmy ze série Seven Up jsou jedním z padesáti nejlepších světových dokumentárních filmů, jaké kdy byly natočeny.

Aptedovy filmy samozřejmě měly v různých částech světa napodobovatele. V českém kulturním kontextu se jim nejvíce blíží časosběrné filmy Manželské etudy dokumentaristky Heleny Třeštíkové. Při příležitosti vysílání deváté série filmů Seven Up přinášíme srovnávací analytický článek spolupracovnice Britských listů Dominiky Švecové z roku 2013, který před časem vyšel v mediálním sborníku Vize-meze-televize (Praha a Bratislava 2015).

Daniel Veselý a Jolyon Naegele na ČRo Plus debatují o politické krizi v USA

12. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

„Reputace americké demokracie byla podlomena už dříve, vzpomeňme třeba na nelegální invazi do Iráku,“ míní publicista Daniel Veselý. Americký novinář Jolyon Naegele souhlasí, že odcházející prezident a jeho administrativa o demokracii mluvit nemohou.

Středeční události na Kapitolu nezmění americkou demokracii, předpovídá Veselý: „Těch 75 milionů lidí, kteří volili Trumpa, byť podle průzkumů většina nesouhlasí s útokem, tu zůstanou. A zůstanou tu hlavně důvody, proč Trumpa volili a proč ho stále podporuje řada republikánů.

“Naegele vkládá důvěru v administrativu, kterou kolem sebe Biden staví. „Jsou to velmi schopní a politicky zkušení lidé. Mám radost a věřím, že dotáhnout tuto společnost zpátky z té současné hrany. Teď jsme čtyři roky viděli v administrativě lidi bez politické zkušenosti.“


Záznam celé debaty ZDE

Když (prý) chudí necítí s chudými

12. 1. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Mrzí mě, pokud Jan Railk (?) dospěl k závěru, že Slava Malamud projevil "nedostatek empatie s chudými", a dokonce prý s dětmi. Pasáže, ve kterých Malamud sám vysvětluje, z jak chudých poměrů pochází, jsem ovšem přeložil. Ty, v nichž uvádí, že děti, které učil, si přese všechno zamiloval, jsem pro větší stručnost z již tak obsáhlého textu vypustil. Přesto se domnívám, že sdělení zůstalo naprosto jasné: Malamud neopovrhuje chudými bělochy, protože jsou chudí ani protože jsou bílí, ale má už dost neustálých výzev, aby prý diskutoval s narcistními nulami vyznačujícími se "cyklistickou" osobností (nahoru se hrbit, dolů dupat), popudlivou omezeností, neukojitelnými nároky vůči společnosti a mizivým úsilím něco sám dokázat.

 16405

Koronavirus: Irsko má nyní největší počet nákaz na světě, předstihlo Českou republiku, která je teď globálně druhá nejhorší

11. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Tabulka níže ukazuje počet potvrzených nákaz na milion obyvatel, Jde o data za poslední týden. V nejpostiženějších zemích, včetně Británie, to způsobuje vážné zahlcení nemocnic. V Británii jsou už některé nefunkční, varují zdravotníci. Jedinou záchranou je chovat se, jako byste už byli nakaženi a dodržovat odstupy a karanténu:


Zdroj: Bloomberg, na základě dat z Johns Hopkins Universioty ZDE

Rozhovor Britských listů 352. Koronavirus: Situace v ČR je opravdu hrozná. Co s tím?

8. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

Vzhledem k drasticky se zhoršující koronavirové situaci v České republice hovoří Jan Čulík znovu s imunologem Václavem Hořejším o tom, co teď. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8. ledna 2021.

29544

Američtí Demokraté zahájili proti Trumpovi druhý impeachment

11. 1. 2021

čas čtení 2 minuty


Skupina demokratických poslanců ve Sněmovně reprezentantu oficiálně předložila obžalobu impeachmentu proti Donaldu Trumpovi. Žalují ho v souvislosti s násilnými nepokoji na americkém Kapitolu minulou středu, že "vybízel k povstání":

Donald John Trump, prezident Spojených států amerických, je obžalován z těžkých zločinů a závažného špatného chování," praví se v textu. "Prezident Trump vážně ohrozil bezpečnost Spojených států a jejích vládních institucí. Ohrozil celistvost demokratického systému, zasahoval do pokojného předání moci a ohrozil rovnoprávnou větev vlády. Proto zradil svou důvěru preizdenta a otevřeně poškodil lid Spojených států.

Chápu demonstrující

11. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

 

K nedělní demonstraci na Staroměstském náměsti proti lockdownu napsal Petr Pánek, zakladatel a provozovatel ostravského centra PANT:


Čtu spoustu radikálních soudů nad účastníky demonstrací a protestů proti vládním nařízením. A je mi z toho hodně smutno. Proč? Protože v nich nevidím pouze ony pitomečky a bezmozky (ne, že by se mezi nimi nenašli, stejně jako všude), ale lidi, kteří jsou zoufalí.

Průběžné zpravodajství:

Lidi by si měli uvědomit, že jsme nyní v nejhorší fázi pandemie

11. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

Počet oficiálně registrovaných nákaz v ČR překročil 800 000. V neděli 10.1. dosáhl počet registrovaných nakažených 835 454. Potíž je, že počty registrovaných nakažených jsou dost náhodné, protože závisejí na provedených testech, jichž je málo. Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou lživé, protože 10-20 procent nakažených trpí až půl roku dlouhým covidem. Za neděli  přibylo 4283  oficiálně registrovaných denních infekcí. O víkendech se totiž v ČR skoro netestuje. Zemřelo 13 272 osob. V nemocnicích je 6622 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Hlavní britský vládní zdravotník profesor Chris Whitty vážně varuje britskou veřejnost, že je nyní koronavirová pandemie v nejhorší fázi. Je to nejnebezpečnější situace, jakou kdy pamatujeme.  "Existuje vážné nebezpečí, že jestliže se s někým zbytečně setkáte, bude mít covid." Jediným způsobem jak se vyhnout zbytečným úmrtím je zůstat doma. Z modelování vyplývá, že v Anglii bylo koronavirem zřejmě nakaženo 20 procent obyvatelstva. Testování a trasování nefunguje, varují experti.

- Dnes 11. ledna je tomu rok, co bylo zaznamenáno ve Wu-chanu první úmrtí na koronavirus.

- Očkovací programy letos neposkytnou stádní imunitu před pandemií, varují experti. Upozorňují, že vakcíny nejsou k dispozici v chudých zemích, část společností vakcínám nedůvěřuje a hrozí, že koronavirus zmutuje a vakcíny budou neúčinné. "V roce 2021 se nevrátíme k normálu," varoval Dale Fisher, předseda Sítě pro reakci na epidemie Světové zdravotnické organizace.

Hospodaření OSBL za listopad 2020

11. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

V listopadu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 63 069.12 Kč výdaje byly tentokrát  81 281.50  Kč. Zůstatek ke konci lsitopadu  byl 25 509.81 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci listopadu 2020.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Obscénnost covidiotů

11. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Jewish Community of Prague / Židovská obec v Praze
·
Důležitá výzva

Možná vlivem dnešní koronavirové pandemie mnozí lépe chápou, co znamená omezení pohybu, nakupování, zákazy návštěv, vycházení a další restrikce.

Ale zcela jistě nikdo netrpí hladem, není ponižován, nebylo mu zabaven kolo, auto, rádio, televize, může chodit do přírody, do parku, není okrádán o majetek a nikdo nikoho nestěhuje do Terezína a v dobytčáku dál na východ.

Prosíme a žádáme, nepoužívejte nášivky žlutých hvězd, urážíte oběti nacismu.

K tomu dodává Jaroslav Miko:

Lenka Tarabová,
to je taková fanatická šiřitelka dezinformací a to nejen ohledně nemoci Covid-19 či očkování.

Všechno má ale myslím svou hranici tolerantnosti.

Označit se žlutou hvězdou, kterou byli povinně označeny miliony lidí, kteří mnozí skončili v koncentračních táborech a posléze v plynových komorách a srovnávat to s očkováním, to už je vyloženě akt nestoudnosti, drzosti, hlouposti a pohrdání těmi všemi oběťmi druhé světové války z řad Židů.

Nejsem právník a netuším tedy, zda za toto chování lze nést trestní zodpovědnost, ale o morálním selhání těchto jedinců netřeba pochybovat.😡Rozhovor Britských listů 351. Koronavirus: Jestli se ČR nezbaví dezinformací, dojde ke katastrofě

3. 1. 2021

čas čtení < 1 minutaRedaktoři Britských listů Bohumil Kartous a Jan Čulík srovnávají postoje ke koronavirové epidemii a k protikoronavirovému očkování, stejně jako míru lží a dezinformací, které ovlivňují chování společnosti, v České republice, v Británii a na Západě obecně. Pokud se Česku nepodaří zlikvidovat obrovský vliv dezinformací, které vedou velký počet českých občanů k odmítání očkování, dojde ke katastrofě, protože nový kmen koronaviru se šíří astronomicky a nemocnice se plní těžce nemocnými, i mladými, obrovskou měrou. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 6. ledna 2021.

 16401

Policie ČR se bojí Václava Klause

11. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Zatímco bývalý prezident a světové proslulý kleptoman Václav Klaus upřednostňuje amnestie, já jej dnes naopak hrdě udal, píše na Facebooku Vít Klusák.

Krátce poté, co jakožto vášnivý přívrženec občanské společnosti roztleskal Staroměstské náměstí zvoláním, že se nikdy nenechá očkovat proti nemoci Covid-19, vstoupil exprezident v doprovodu "ex"nácka Landy do restaurace Al Minuto.

Přítomni policisté to komentovali slovy, že to má asi nějak zařízené.

Korunu tomu však nasadil policajt na lince 158, když navrhl, že by bylo lepší to spíš ehm nezapisovat.

Možná nemohl najít propisku.

Rozhovor Britských listů 350. Koronavirus: Je to celé komplot!

1. 1. 2021

čas čtení < 1 minutaNa Nový rok 2021 se redaktoři a autoři Britských listů Jan Čulík a Bohumil Kartous ohlížejí na právě minulý rok a usuzují, co se v nynější krizi stane v následujících měsících. Je zapotřebí solidarity a sociální soudržnosti. Závisí na společenských elitách, zda se dokáží dát dohromady, spojit se a sdělovat přesvědčivě a jednotně veřejnosti, co je v této chvíli nutno dělat. Bez dodržování karantény a zásadních protikoronavirových opatření a bez rychlého a systematického protikoronavirového očkování zemře mnoho lidí. Pryč s dezinformačními nesmysly! Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. ledna 2021.

Britští konzervativci systematicky a dlouho lezli Trumpovi kamsi. Teď předstírají, že to nedělali

11. 1. 2021

čas čtení 6 minut

Michael Gove, brexitérský kumpán Borise Johnsona, lhář a podvodník, leze kamsi Donaldu Trumpovi

Když podlézavě interviewoval Donalda Trumpa, Johnsonův kumpán Michael Gove tím pošpinil těch několik málo nároků na to považovat se za slušného politika, novináře, či lidskou bytost, píše Nick Cohen. Už tehdy hned na začátku, těsně po Trumpově inauguraci v roce 2017, viděl každý, kdo má oči, že Trump je ochoten šířit jakoukoliv lež a vyvolávat jakékoliv nepokoje. Gove tím vůbec nebyl zhnusen, naopak, byl nadšen. Trump je podle něho "vřelý a velkomyslný" přítel Velké Británie, psal Gove v deníku Times (za souhlasu magnáta Ruperta Murdocha, který u tohoto Goveova rozhovoru s Trumpem seděl, Gove to však nepřiznal. Murdoch vlastní deník The Times, také vlastní ultrapravicovou prolhanou televizi Fox News bez níž by se Trump nikdy nestal prezidentem, pozn. red.) Čtenáři deníku Times by Trumpa neměli považovat za nebezpečného podvodníka, ale měli by soustředit svůj hněv proti liberálním politikům a komentátorům v "establishmentu zahraniční politiky", kteří se stavějí k Trumpovi s "arogantně a s pohrdáním", přestože si to "vůbec nezaslouží".

Za Eugenem Goodmanem

11. 1. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

V neděli zemřel na následky zranění třetí z policistů, kteří ve středu chránili Kapitol před útokem trumpistického davu. Po Brianu Sicknickovi a Howardu Liebengoodovi (který si vzal život v sobotu) se jím stal Eugene Goodman.

Disclaimer: Při nedělním čtení nočních zpráv jsem se dopustil omylu. Eugene Goodman ve skutečnosti svůj husarský kousek přežil. Čtenářům, které jsem svým textem uvedl v omyl, se omlouvám. 

29544

Zničil Trump nadobro americkou Republikánskou stranu?

11. 1. 2021

čas čtení 12 minut


Blok, který se vysílal v neděli 10.1. v rozhlase BBC v pořadu The World This Weekend argumentuje, že americká Republikánská strana zřejmě Trumpa nepřežije:

Moderátor: Ve Washingtonu se nehovoří o ničem jiném než o Trumpově impeachmentu, tak moc zuří američtí demokraté nad Trumpovou rolí ve středečním útoku na americký parlament, že i v těchto posledních deseti dnech jeho prezidentství uvažují o tom nejvyšším trestu. Mezitím zahajují republikáni trýznivou debatu o tom, co se to stalo s jejich politickou stranou a co se stane s dominantní politickou silou konce dvacátého a začátku jednadvacátého století, totiž s americkou pravicí. Ta vznikla jako reakce na silnější vládu a na rychle se měnící morální normy. Americká pravice se za posledních pět desetiletí proměnila. Nejprve vznikla na univerzitních thinktancích v sedmdesátých letech tzv. Nová pravice, jejím představitelem byl Ronald Reagan:

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Plánuje Trump druhý pokus o převrat?

11. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Pokud někdo nechápe násilný význam Trumpa jedoucího v úterý do Alama v Texasu, pak vůbec nemyslí. Plánuje druhé kolo [puče], píše bývalý korespondent listu Baltimore Sun Michael Dresser.

30689

Za současné situace hrozí, že k dostatečnému proočkování české populace dojde až na konci roku 2021

11. 1. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty


Připravenost státu na plošné očkování je malá. Řečeno ještě lépe, stát takové kapacity nemá a pokud neumožní, aby byla logistika očkování přenesena na samosprávu, zejména na kraje a větší města, vidina rychlého dosažení potřebné proočkovanosti je velmi pesimistická. Jako radní se současného dění aktivně účastním v Jihomoravském kraji, dovolím si k tomu poskytnou zásadní pohled. Prvotní východisko je, že poměrně brzo (cca dva měsíce, plus mínus jednotky týdnů, přesně to nyní nikdo neřekne) bude dostatek, v průběhu krátkého času až nadbytek vakcín. Tedy nastane situace, že proočkujeme tolik, kolik stihneme proočkovat. Vakcína nebude limitujícím faktorem.
Současný přístup státu (zejména ministerstva zdravotnictví) tomuto efektivně brání. 

Volby za sedmero mlhami

11. 1. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Neobvykle brzké vyhlášení podzimních voleb do Sněmovny prezidentem republiky vyvolalo rozruch. Začala se tak oficiálně předvolební kampaň, aniž by dávala nějaký faktický smysl. Kdo by v lednu začal s klasickou kampaní, může si být jistý, že v září si na ni voliči ani nevzpomenou. Nemluvě o tom, že republika tone v bouři covidu a podzim je opravdu daleko.

Jak detekovat protilátky proti COVIDu za 10-12 sekund?

11. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Výzkumníci Carnegie Mellon University objevili pokročilo nanomateriálovou platformu, která během několika sekund detekuje protilátky specifické viru SARS-CoV-2 způsobujícímu pandemii COVIDu-19. Platforma kromě testování pomůže i přesně kvantifikovat pacientovu imunitní reakci na nové vakcíny.

 16398

Arnold Schwarzenegger jako imigrant Američanům a světu

11. 1. 2021

čas čtení 7 minut

Arnold Schwarzenegger Američanům a světu: Jako imigrant v této zemi chtěl bych říci o událostech posledních dní několik slov svým spoluobčanům Američanům i našim přátelům po celém světě.  Vyrostl jsem v Rakousku. Jsem si velmi dobře vědom Kristallnachtu, neboli Noci rozbitého skla. Byla to noc násilí proti židům, k níž došlo v roce 1938. Provedl ji nacistický ekvivalent dnešních amerických Proud Boys.

Středa byla dnem rozbitého skla přímo tady ve Spojených státech. Rozbité sklo bylo v oknech Kapitolu Spojených států. Avšak dav nerozbil jen okna Kapitolu. Rozbil i ideály, které jsme dosud považovali za samozřejmé. Dav nerozbil jenom dveře budovy, v níž sídlí americká demokracie. Pošlapal samotné zásady, na nichž je naše země založena.

Jsou západní demokracie v ohrožení?

11. 1. 2021

čas čtení 4 minuty

Obrázky Trumpových příznivců útočících na Capitol Hill ve Washingtonu mnoha Němcům přišly děsivě povědomé. Nyní probíhá vášnivá debata o tom, zda jsou demokracie v ohrožení i na této straně Atlantiku, napsali Peter Hille a Christoph Hasselbach.

Rozhovor Britských listů 349. Pandemie. Znamená to, že Babiš a Zeman končí?

30. 12. 2020

čas čtení < 1 minutaKoronavirová pandemie je pro Českou republiku zásadní zatěžkávací zkouškou. Vyjevila, že státní služba a vládní instituce jsou chabé, nefunkční a nepevné a jejich neefektivní, chaotická reakce vede společnost do katastrofy.  Ohrožuje životy starších lidí.  Urychluje pandemie odchod posledních postkomunistických veteránů Babiše a Zemana? O poněkud dramatickém vývoji v České republice od letošního jara se na sklonku roku zamýšlí Jan Čulík v rozhovoru s politologem Jiřím Pehem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 30. prosince 2020.

Národní garda na Bidenovu inauguraci s plnou výzbrojí

11. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Příslušníci Národní gardy rozmisťování ve Washingtonu, D.C., aby pomohli hlídat hlavní město a zůstali zde do inaugurace dne 20. ledna, budou mít na odpovědnost svých velitelů přístup ke smrtícím zbraním, informuje Richard Sisk.

 16375

Trumpovo odstranění trvá příliš dlouho

11. 1. 2021

čas čtení 5 minut

14. října 1962 americký špionážní letoun U-2 letěl nad Kubou a pořídil stovky snímků vojenských instalací na ostrově. Den nato CIA zjistila, že tyto základny jsou vlastně odpalovacími rampami jaderných raket zřízenými nám pod nosem Sovětským svazem a objevenými pouhou náhodou, napsal Tom Nichols.

Průběžné zpravodajství:

Vitamín D zřejmě brání těžkému průběhu covidu-19

10. 1. 2021

čas čtení 3 minuty

- Vitamín D zřejmě brání těžkému průběhu covidu-19, respektive nedostatek vitamínu D, když lidé nechodí ven a nevystavují se slunci, v zimě, nebo u nebělochů, způsobuje těžký průběh covidu-19 a smrt. V zemích, kde se přidává vitamín D do potravin, je menší množství těžkého průběhu covidu-19, stejně jako v rovníkových zemích, kde jsou lidé vystavováni silnému slunci, který vytváří v organismu vitamín D. Státy by měly přidávat vitamín D lidem do potravy. V Británii se už dává obyvatelům starobních domovů. ZDE


- Poslanci Sněmovny reprezentantů byli zřejmě při středečním útoku trumpovských ultrapravičáků na Kapitol koronavirové nákaze, když se během obklíčení skrývali v budově Kapitolu. Byli v přítomnosti nejmenované osoby nakažené koronavirem.

- Itálie v neděli zaznamenala 361 dalších úmrtí, v sobotu do bylo 483 mrtvých. Celkem zaznamenala Itálie od začátku pandemie 78 755 úmrtáí na koronavirus.

- V Británii byly dosud na koronavirus očkovány dva miliony lidí, třetina lidí nad 80 let. Vláda chce očkovat 13 milionů lidí do poloviny února a do podzimu všechny osoby starší 18 let.

Demonstrace na Staroměstském náměstí usmrtí další množství lidí. Proč Policie ČR nejedná?

10. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Motto: Hlavní britský epidemiolog profesor Chris Whitty v dnešních Sunday Times: "Jestliže nebudete dodržovat karanténu, zabijete tisíce dalších lidí."
Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v neděli: "Britská policie bude přísně pokutovat kohokoliv, kdo nebude dodržovat karanténu. Jde o život."

Pandemická situace v Británii je velmi podobná katastrofální pandemické situaci v ČR.


K tomu píše Radek Mokrý:


Plné Staroměstské náměstí bez roušek a rozestupů. Lidé chtějí otevřít Česko


...a nyní vystupuje největší kouzelník Václav Klaus :)))

"Policie zbaběle odhadla, že se na Staroměstském náměstí sešlo asi 2 000 lidí." Plnej Staromák nejsou dva tisíce lidí, soudruhu policejní šéfe. Kde je policie? Proč nevymáhají dodržování opatření od začátku? To je na demisi ministra vnitra.

Koukám se na to se spadlou čelistí....tolik debilů pohromadě se jen tak nevidí.
ČR: Covidioti lyžují

10. 1. 2021 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Ministr Havlíček z vlády vysvětluje občanům, že povolí provoz lyžařských vleků za podmínek přísných jako v Rakousku. Už jednou jsem psal o Havlíčkovi, kde že žije, jestli byl teď někdy nakupovat a viděl, jak se lidi, v rouškách sice, tlačí u pokladen.
To , co jde v Rakousku, nejde u nás, protože obyvatelstvo u nás není disciplinované.

Kdyby bylo, tak na hory vůbec nepojedou.

V Tagesthemen taky ukazovali sjezdovky, a sice v Oberhofu v Alpách, kde policie kontroluje u závory projíždějící auta a brání vjezdu dalších.

Pak tam byl Oberwiesenthal v Krušných horách, tedy v bývalé NDR, kde to vypadá asi jako u nás. Oni si taky chtějí užít tu svobodu o niž se nijak nezasloužili. Budiž jim to dopřáno!

I z Chebu se jezdí na Boží dar a na Klínovec.

Situace  nemocných v tamní nemocnici je nezajímá.

Hurá na hory, jako by se nechumelilo.

Pardon, chumelí. Mě by zajímalo, jak to asi vypadá v těch lyžařských autobusech. Znám to z vlastní zkušenosti. Veselá nálada a po nás potopa. Tak tomu bylo v době normalizace...

Navzdory vládnímu opatření o uzavření skiareálů se na Šumavě lyžuje. Ve středisku Samoty v Železné Rudě je pro děti z lyžařských oddílů otevřená tři sta metrů dlouhá sjezdovka s talířovým vlekem, tzv. pomou. Provozovatel areálu se ohání právním výkladem, podle kterého žádná nařízení neporušuje. To je skoro ve středu města. Bylo odtamtud vidět dráty. Policie je směšná. Viz Novinky.cz

Brexit: Ukazuje se, že v důsledku špatně vyjednané dohody s EU se nedá z Británie skoro nic vyvážet

10. 1. 2021

čas čtení 3 minuty


 

Britská vláda musí okamžitě zahájit nové vyjednávání s Evropskou unií a odstranit "zmatený" systém překážek, který nyní brání vývozu britského zboží do Evropy, požadují čelné britské podnikatelské organizace.

Mezi britskými podnikateli sílí zuřivost, že jejich vývoz do Evropské unie je blokován překážkami, o nichž je Johnson a jeho kumpáni ujišťovali, že po brexitu nebudou existovat. Organizace sdružující britské výrobce a obchodníky uskutečnily ve čtvrtek krizové jednání s brexitérem, Johnsonovým ministrem Michaelem Govem, ohledně nefunkční dohody s EU, kterou Johnson uzavřel s Bruselem na Štědrý den.

 16391

Přišel jsem do Británie jako 15letý uprchlík. Nyní pomáhám jako lékař v boji s covidem

10. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Dr. Waheed Arian: Přišel jsem do Británie v patnácti letech jako uprchlík. Nemohl bych být víc hrdý, že nyní bojuji proti covidu-19 na frontové linii spolu se svými kolegy zdravotníky, včetně tisíců uprchlíků a imigrantů! Asyl je lidské právo, pandemie ukázala, že my vracíme pomoc, kterou jsme dostali. Mohli bychom prosím nyní začít projevovat pomoc a slitování s uprchlíky?

Zdroj ZDE

 16385

Dav skandoval "Pověste Mikea Pence!"

10. 1. 2021

čas čtení < 1 minuta

Piers Morgan, čelný britský pravicový televizní komentátor: Prezident Trump vybičoval svou chátru do takové hysterie, že chtěla zavraždit jeho viceprezidenta. To bude jeho dědictvím, nad nímž se zvedá žaludek.

ZDE je video trumpovského davu, jak skanduje "Pověsit Mikea Penceho!!" (Zemanův mluvčí Ovčáček mimochodem na Twitteru Trumpa nadšeně obhajuje. Většina populistů rychle Trumpa přestala podporovat - Ovčáček však ne. Ani maďarská státní televize. )

Britské zdravotnictví kolabuje: 46 000 zdravotníků je nakaženo covidem

10. 1. 2021

čas čtení 4 minuty

Foto: Jednotka intenzivní péče v městě Milton Keynes měla 7. ledna jen jedno volné lůžko

Aktualizace: Situace v ČR je stejná. V ČR je nakaženo 7800 zdravotníků, na britský počet obyvatel (šestinásobný) by to bylo 46 800 nakažených zdravotníků, v Británii je nakaženo 46 000 zdravotníků:


Počet zdravotníků britského zdravotnictví, kteří onemocněli na covid-19, dosáhl krize. Vážně to ochromuje boj proti rychle eskalující pandemii, varovali čelní představitelé NHS, britského státního zdravotního systému.

Problém nepřítomnosti zdravotníků v zaměstnání, buď proto, že jsou nakažení, anebo proto, že musejí do karantény, protože někdo v jejich rodině měl pozitivní test, vážně ohrožuje i očkovací program právě v době, kdy se vláda snaží vyvinout maximální úsilí, aby bylo do poloviny února očkováno 15 milionů nejohroženějších občanů, tedy čtvrtina obyvatelstva.

Koronavirus: Nezavolali jsme na pohotovost. Do rána můj bratr (36) zemřel

9. 1. 2021

čas čtení 7 minut

Aktualizace, k níže uvedenému:

Skutečný průšvih. Můj syn byl právě odvezen na sledování na nemocniční pokoj s covidem, nemůže dýchat a bolí ho na prsou. Doslova nemůže dýchat. Prosím, všichni, berte tohle vážně. Je mu jednadvacet. Nemá žádné zdravotní problémy.

Andy Davies, reportér Channel 4 News: Chtěl jsem tohle zveřejnit už včera. Martha Kearney interviewuje Jamese Jordana, jehož šestatřicetiletý bratr David zemřel  dne 2. ledna na covid. Neuvěřitelně silný rozhovor.


Moderátorka: Po tak dlouhé době jsme se stali téměř imunní vůči každodennímu zveřejňování počtu mrtvých. Představte si ale, že byste slyšeli poprvé, že v této zemi zemřelo na smrtící virus za jediný den více než tisíc lidí. Nyní jsme dosáhli druhého nejvyššího počtu od začátku pandemie. 1162. Počet mrtvých, který může jen stoupat. Celkem v Británii zemřelo více než 78 000 lidí (pozn. red., nyní je to číslo už vyšší než 80 000 mrtvých). Většina obětí jsou starší lidé. Davidu Barrovi bylo 86, když v prosinci zemřel. Byl nakažen virem v nemocnici. Zde je jeho dcera, Alison Kier:

"Zrádče! Zrádče!!" Republikánský senátor Lindsey Graham terčem verbálních útoků na letišti ve Washingtonu

9. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Horda Trumpových stoupenců verbálně zaútočila  na letišti ve Washingtonu na dlouholetého spojence Donalda Trumpa, republikánského senátora Lindseyho Grahama za to, že nakonec odmítl lež, že prezidentské volby byly zfalšované, a potvrdil vítězství Joea Bidena.

Linndseyho Grahama musela doprovázet policie, zatímco stoupenci šíleného konspirativního hnutí QAnon na něho řvali "Lháři! Zrádče!!"

"Jednoho dne nebudeš moci vyjít na ulici. Ten den je dnes."

Mindy Robinsonová, která se sama charakterizuje jako konzervativní aktivistka a komentátorka, zveřejnila další video, na němž žena, zřejmě Robinsonová sama, označuje Grahama za "odpadní lidskou bytost". "A takhle to teď bude pro tebe pořád, ať půjdeš kamkoliv, po celý zbytek tvého života," řvala žena. Toto video je ZDE, avšak Twitter ho označil za lživé a zabránil jeho sdílení.

Zde jsou záběry z New York Post, video Daniela Lipmanna a Robinsonové jsou níže, když si otevřete článek.

Google suspendoval Parler ze svého Play Store

9. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Středeční násilí ve Washingtonu vede v USA k přehodnocování role sociálních sítí a k agresivnějším akcím vůči lžím a vyvolávání nenávisti. Kdy k témuž dojde ve střední Evropě?


Firma Google suspendovala sociální síť Parler ze svého Play Store, dokud Parler nezavede "robustní" moderování svého obsahu. Zatímco Twitter trvale zablokoval účet Donalda Trumpa kvůli riziku, že Trump bude nadále prostřednictvím Twitteru vyzývat k násilí, Google oznámil, že blokuje Parler, a firma Apple dala Parleru 24 hodin na to, aby předložil podrobný plán moderování příspěvků.

Parler je sociální síť, kam odešel velký počet Trumpových stoupenců z Twitteru. Plány na útok proti Kapitolu, k němuž došlo tento týden ve středu, byly široce sdíleny na sítí Parler.

Ředitel serveru Parler John Matze na něm napsal v pátek, že firma Apple si vynucuje na Parleru podmínky, které sama neododržuje a že Google a Apple útočí na občanské svobody. Dodal ale v textové zprávě tiskové kanceláři Reuters: "Koordinace nepokojů, násilí a vzboužení nemá místo na sociálních sítích."

Pravicoví uživatelé sociálních sítí v USA přešli na Parler, na Telegram a na sociální síť Gab, aby se vyhnuli agresivnějšímu moderování politických výroků na mainstreamových platformách, jako je Twitter a Facebook.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

 16376

Twitter nyní trvale suspendoval účet Donalda Trumpa kvůli "trvajícímu nebezpečí, že bude Trump povzbuzovat lidi k násilí"

9. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Trvale jsou suspendovány také jeho účty na Facebooku a Instagramu.

Od 88 milionů sledovatelů k tomuto:

"Účet suspendován. Twitter suspenduje účty, které porušují jeho pravidla."

Twitter zhodnotil dva tweety, které Trump zveřejnil v pátek ráno jako "vysoce pravděpodobné, že povzbudí a budou inspirovat lidi k opakování trestného jednání, k němuž došlo na americkém Kapitolu ve 6. ledna 2021", uvedla firma ve svém prohlášení. Plány na "budoucí ozbrojené protesty" se šíří na Twitteru i jinde, varovala firma, "společně s navrhovaným druhým útokem na americký Kapitol a na budovy státního kapitolu dne 17. ledna 2021.L"

Rozhodnutí Twitteru zablokovat Trumpův osobní účet nese silnou symboliku pro Trumpa, jehož zneužívání této sociální sítě k vyvolávání a posilování nenávisti a strachu vedlo k jeho nepravděpodobnému politickému vzestupu i k potupnému konci jeho prezidentského úřadu, konstatuje Guardian. ZDE Je pravděpodobné, že blokace Twitteru Donalda Trumpa ještě více rozzuří v situaci, kdy i jeho spojenci se obávají, co udělá v posledních dnech svého úřadu. Blokace Trumpova twitterového účtu je také symbolickou kritikou prezidenta, jehož zneužívání této platformy k šíření lží a vyvolávání nespokojenosti přispělo k temnému konci jeho funkčního období.

Trump nyní čelí rostoucímu naléhání, aby byl co nejdříve odstraněn z úřadu. Vlažně sice ve čtvrtek na Twitteru apeloval, aby se lidi uklidnili, ale v četných tweetech chválil násilníky, například napsal, že jejich činy jsou "věci a události, k nimž dochází, když posvátné lavinovité volební vítězství je tak brutálně a zlovolně ukradeno velkým vlastencům, kteří byli terčem tak špatného a neférového zacházení tak dlouho."

Konstatujme, že v České republice Trumpovy lži o údajných volebních podvodech šířila ODS.   Je neuvěřitelné, že někdo tuto prolhanou stranu vůbec volí. (JČ)

Washington Post: Pokud by chtěl Trump použít jaderných zbraní, nikdo mu v tom nezabrání

8. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi hovořila s předsedou Spojených štábů americké armády generálem Markem A. Milleyem, aby armáda zabránila "nestabilnímu prezidentu" k přístupu ke kódům pro odpálení jaderných zbraní. Vyšlo to najevo nedlouho poté, co Trump napsal na Twitteru, že se nebude účastnit 20. ledna inaugurace prezidenta Joea Bidena.  Den před inaugurací odletí Trump na Floridu na své sídlo v Mar-a-Lago.

Demokraté se snaží provést ještě před 20. lednem druhý impeachment Donalda Trumpa.

Vipin Narang, politolog z MIT a odborník na šíření jaderných zbraní a na jadernou strategii, upozornil, že americkému prezidentu nemůže nikdo zabránit, aby použil jaderných zbraní, i když útok jadernými zbraněmi například na západní Evropu by byl posléze považován za trestný čin, útok na Írán či Severní Koreje zřejmě ne. Právo amerického prezidenta odpálit jaderné zbraně není omezováno nikým jiným v důsledku situace v období studené války, kupodivu neexistuje ani v Rusku, kde nemůže Vladimír Putin odpálit jaderné zbraně bez souhlasu někoho jiného. ZDE 

 

 16374

“Lovec“ lží na internetu: Covid dělí společnost a dezinformátoři z toho těží

8. 1. 2021

čas čtení 1 minuta

Denik.cz:

Z covidové kaše může svět dostat jedině vakcína. Čím více lidí bude v co nejkratší době naočkováno, tím dříve se společnost vrátí k normálnímu životu. Tato jednoznačná rovnice je ovšem zpochybňována mnoha jedinci. Některými nevědomky, jinými záměrně.

Občanské hnutí Čeští elfové si klade za cíl odhalovat fámy a úmyslné klamy a uvádět je na pravou míru. Podle něj totiž stále podceňujeme sílu lží a polopravd masivně šířených zejména v prostředí sociálních sítí. „Ve společnosti rezonující koronavirová krize je zneužívána k maximálnímu rozdělování společnosti. Dosavadní komunikace vlády a dalších aktérů debaty není schopná překonat dosud mimořádně silné fake news, které se přelévají mimo standardní hranice dezinformační scény,“ píše se v jeho analýze.

S Bohumilem Kartousem, mluvčím skupiny Českých elfů a spolutvůrcem kampaně „Nelež“ za omezení příjmů dezinformačních zdrojů z reklamy, Deník hovořil o tom, jak důležité je umět lidi přesvědčit o přínosu vakcinace.

Celý článek ZDE  

ČR má nehoráznou očkovací strategii

8. 1. 2021

čas čtení 6 minut

Mimořádně vysoko hodnotím osobní nasazení pana MUDr. Kubka, prezidenta České lékařské komory, který se velmi odvážně a opakovaně snažil do médií dostat pravdu, jak španě na tom v ČR v porovnáním se zbytkem světa opravdu jsme (viz jeho email níže) a  https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries, kde se pozice ČR bohužel v počtech vztažených na 1 milion obyvatel neustále "vylepšuje", píše Petr Firbas.Seznámil jsem se s publikovaným plánem pro očkování (návrhem Metodického pokynu MZDR) a nabyl jsem dojmu, že ten, kdo toto psal, zcela převrátil priority.


Lze odhadnout, že změnou strategie, kdy se se do července 2021 vyloučila z očkování ohrožená kategorie 65 - 80 (až na část s těžkými  komorbiditami, což je menší část z této kategorie), pak tato podivná předložená strategie s prioritním očkováním skoro celé státní správy by mohla vést k nárůstu počtu úmrtí o cca 3500 - 4000 - podrobněji viz níže.

Průběžné zpravodajství:

Vakcína firmy Pfizer je {zřejmě) účinná proti britskému i jihoafrickému kmenu

8. 1. 2021

čas čtení 6 minut

Počet oficiálně registrovaných nákaz v ČR překročil 800 000. V sobotu 9.1. dosáhl počet registrovaných nakažených 831 165. Potíž je, že počty registrovaných nakažených jsou dost náhodné, protože závisejí na provedených testech, jichž je málo. Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou lživé, protože 10-20 procent nakažených trpí až půl roku dlouhým covidem. Za sobotu 9.1.  přibylo 8406  oficiálně registrovaných denních infekcí. O víkendech se skoro netestuje. Zemřelo 12 115 osob, je to denní nárůst o 137 mrtvých. V nemocnicích je 6741 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Jen 23 procent pacientů na covid léčených doma je po půl roce bez následků. Z těch, co museli do nemocnice, má normální nálezy jen 17 procent. Přednosta plicní kliniky FN Hradec Králové doc.MUDr. Vladimír Koblížek Ph.D. v pátek  ve speciálním programu na ČT24 uvedl, že skupinu pacientů důkladně vyšetřili po třech a šesti měsících a výsledky jsou tady: jen 23 % z těch léčených doma bylo bez následků po uplynulých šesti měsících. Z těch, co museli do nemocnice, mělo normální nálezy jen 17 % případů. Poškození plic vyvolává snížení výkonu, člověk se brzy vyčerpá. Část pacientů ale hodnotí svůj stav jako normální a nejsou si vědomi, že před Covidem byl jiný. Patogen snad přenastavuje vědomí oběti nebo co? píše Radek Mokrý.

- Lékaři na jednotkách intenzivní péče v Londýně znovu vážně apelují na veřejnost, aby plně dodržovala karanténu. Zápolí s daleko větším počtem pacientů než kdykoliv předtím. Morálka britských zdravotníků klesá a hovoří se o tom, že jich mnoho hromadně opustí britské zdravotnictví. Vláda je řádně nepodpořila, většina zdravotníků pracovala bez přestávky 10 měsíců, zdravotníci opakovaně varovali, že uvolnění karanténních opatření přes Vánoce povede k vlně hospitalizací, avšak vláda to ignorovala a nyní nese zdravotnictví následky. V Británii již zemřelo více než 80 000 osob. V sobotu bylo registrováno dalších 1035 úmrtí ZDE 

- V sobotu byli očkováni anglická královna Alžběta a její manžel princ Philip. Královna si výslovně přála, aby bylo zveřejněno, že byla očkována.

- Papež František má být očkován příští týden.

"Jednejte, jako byste byli nakažení," žádá hlavní britský vládní zdravotník profesor Chris Whitty veřejnost, vzhledem k tomu, že denní počet mrtvých v Británii dosáhl v pátek rekordního čísla 1325 a očekává se, že počet denních úmrtí nepoklesne nejméně celý měsíc .Nárůst infekcí a úmrtí je důsledkem šíření nového, daleko nakažlivějšího kmene koronaviru.  ZDE 

- University of Texas provedla určité testy, podle nichž by vakcína firmy Pfizer měla být účinná i proti zmutovanému "britskému" a "jihoafrickému" koronavirovému kmeni. Problém je, že existuje ještě dalších 17 mutací koronaviru, které University of Texas vůči vakcíně netestovala.

- Londýnský primátor Sadiq Khan vyhlásil nouzový stav v Londýně. Nemocnice tam nezvládají počty koronavirových pacientů. Londýn má zřejmě nyní více než 1000 nákaz na 100 000 obyvatel. Modlitebny budou uzavřeny a lidé maji na ulicích nosit roušky. Sadiq Khan na ně apeloval, aby zůstávali doma. ZDE 

- Írán zakázal americké a britské vakcíny proti koronaviru jako "absolutně nedůvěryhodné" navzdory tomu, že je Írán jednou z nejnakaženějších zemí na Blízkém východě. "Není nepravděpodobné, že západní země chtějí kontaminovat jiné země," řekl ajatolláh Ali Chameneí. "A vzhledem k zásobám krve, kontaminované virem HIV ve Francii, ani francouzské vakcíny nejsou důvěryhodné," poukázal Chameneí na francouzský skandál z osmdesátých a devadesátých let. ZDE 

- Švédský parlament schválil nový zákon o pandemii, dovolující vládě uzavřít podniky, včetně divadel a kin, veřejné dopravy, obchodů a nákupních středisek a veřejných parků a pláží a omezovat počty návštěvníků a otevírací doby. Je to poprvé, co Švédsko zavádí povinná protikoronavirová uzamčení země.

- Z obav, že vakcíny nebudou fungovat proti jihoafrické variantě koronaviru zablokovala Británie přístup cestujících z Jihoafrické republiky na své území. Avšak z nové studie zřejmě vyplývá, že vakcína firem Pfizer/BioNTech funguje i proti britskému a jihoafrickému kmenu koronaviru.

- Británie vpustí od nynějška do země jen ty cestující, kteří budou mít negativní test.

- Angličtí pacienti čekají v sanitkách, do nemocnic se už nevejdou a některé nemocnice oznamují, že už nejsou schopny poskytovat vysoce kvalitní intenzivní lékařkskou péči. Zdravotnictví je před kolapsem. ZDE 

- Evropská unie si objednala od firem Pfizer/BioNTech dalších 600 milionů dávek vakcíny.

Ústup: Uprostřed ostré kritiky jeho chování požaduje nyní Trump "ukončení násilí"

8. 1. 2021

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: Trumpovi stoupenci se cítí zrazeni jeho čtvrtečním videem, v němž Trump odsoudil násilí útočníků na Kapitol a konstatoval, že "ti, kdo porušili zákon, za to zaplatí", poté co je ve středu vyzýval k útoku na Kapitol. Jeho video vyvolalo vlnu hněvu, smutku a odporu od jeho fundamentalistických stoupenců. "Zvracel bych," napsal jeden. "Bodl nás do zad," napsal druhý. "Praštil nás pěstí do břicha," konstatoval třetí.

Mnoho lidí opakovalo: "Nejprve tvrdil, že to bude divoké, a pak když to je, divoké, označí to za odporný útok a udělá obscénní gesto vůči těm svým stoupencům, kterým řekl, aby tam šli."

Šílenější Trumpovi stoupenci v temnějších koutech 4chanu a Parleru spekulovali, že video je fake a zveřejnili ho Trumpovi nepřátelé, jiní v něm nalezli řadu tajných signálů, že Trump potvrzuje, že splní šílená očekávání stoupenců hnutí QAnon. ZDE  Tváří v tvář vlně požadavků, aby byl okamžite odvolán z funkce, Trump udělal veřejný obrat o 180 stupňů

Nedlouho poté, co ve středu 6. ledna Trump vyzýval dav svých stoupenců, aby napadli americký Kapitol, vystoupil nyní na Twitteru, na jediné onlinové platformě, která mu bylo po jeho útocích znovu zpřístupněna, s videem, v němž vyzývá k ukončení násilí a konečně přiznává, že se Joe Biden stane novým americkým prezidentem. Konstatuje, že "20. ledna bude inaugurována nová vláda" a slibuje hladké předání moci.

 16368

Trumpova venkovanská chátra

8. 1. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut


Nejrozšířenější chybou, kterou dělají ti z nás, sledující tyto absurdní události, které vyvolala klaka populistických světových politiků v dnešní orwellovské éře, je věřít, že jejich voliči jsou prostě jen nějací primitivní, rasističtí, nepříliš gramotní, neempatičtí občané. Bližší pohled tento stereotyp rozbíjí.

J. Wigginsová studovala umění na univerzitě na Floridě, v městě Gainesville, když se stala mou spolubydlící. I když jako žena neměla bydlet na pokoji na koleji s mužem, vybojovala si to, protože to byla lesbická feministická aktivistka. V roce 1991 žalovala univerzitu, aby jí dovolila bydlet na pokoji s muži.

 16366

Konflikt v USA se v roce 2021 stane největší globální hrozbou

8. 1. 2021

čas čtení 8 minut
Podnikatelský model sociálních sítí  je zásadním způsobem neslučitelný se zdravou občanskou společností


Video od minuty 7.36  

Moderátor: Jen před několika dny předpověděla politická instituce analyzující rizika, že konflikt ve Spojených státech se v roce 2021 stane největší globální politickou hrozbou, větší dokonce než covid. Eurasia Group hodnotí Bidenovo prezidentské funkční období jako nejhorší globální riziko. Horší než globální oteplování, kybernetické hrozby a klesající ceny ropy. Bidenovo prezidentství považuje téměř polovina Spojených států za nelegitimní. Instituce varuje, že nedůvěra v Bidena se rozšíří za hranice USA a bude ovlivňovat jeho vliv v mezinárodních záležitostech. A, varuje zpráva, množství Trumpových stoupenců může znamenat, že další trumpovský prezident bude zvolen v roce 2024.

29885

Kterak bělošská nadřazenost slavila triumf v „chrámu americké demokracie“

8. 1. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Dočasné obsazení Kapitolu zdivočelými Trumpovými stoupenci vyvolalo všeobecný šok, nicméně ti, kteří detailně sledují turbulence na americké politické scéně, jež otřásají tamní společenskou smlouvou, zaskočeni nebyli. Ať tak či onak, Spojené státy zažily mírnou příchuť podkopávání demokratických procesů, které v jejich režii probíhalo v celém světě. Zdá se tedy, jako by se rozsévání mizérie a teroru v lehké formě přesunulo na americkou půdu: Donald Trump a jeho banda de facto odhalují ošklivou tvář amerického impéria. Je však zjevné, že Trump se svou destruktivní misi nakonec neuspěje, když nyní zvažuje, že si sám udělí milost.

Je teď fašismus silou v americké politice?

8. 1. 2021

čas čtení 4 minuty

"Tohle všechno je motivováno rasismem"


Od minuty 3. 35:

;

Moderátor: Hovoříme nyní s Timothy Snyderem, je to profesor historie na Yale University. Argumentuje systematicky, že způsob, jímž se Donald Trump chová po celé své funkční období, směřuje k tyranii. Vy jste varoval, že se to stane a ono se to stalo. Má-li Joe Biden pravdu, když tyto lidi nazývá "domácími teroristy", jak byli zradikalizováni?

Trumpova ochlokracie

8. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

Donald Trump se svými napomahači nese odpovědnost za dav, který ve Washingtonu zaútočil na Kapitol. Jeho odstavení od moci nesnese odklad, napsala Ines Pohlová.

Narcistický puč

8. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

Před několika dny se mě libyjský přítel zeptal: "Stane se Joe Biden opravdu prezidentem Spojených států?", napsala Ann Marloweová.

Zánik světa skrze kouzlo (ne)chtěného

8. 1. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

V roce 1922 publikoval rakouský kulturní kritik Karl Kraus knihu "Untergang der Welt durch schwarze Magie" (Zánik světa skrze černou magii). V díle od roku 2010 kompletně dostupném v českém překladu Hanuše Karlacha se zabývá děsivým stavem dobového tisku, který postupně dospěl od věcného informování přes "básnění nálad" ve fejetonech až k rozeštvávání národů nacionalistickou propagandou - čímž je vlastně v předvečer I. světové války na stříbrném podnose naservíroval vražednickým demagogům.

Průběžné zpravodajství:

Britský ministr zdravotnictví: Lidé se možná budou muset nechat znovu očkovat proti koronaviru každého dalšího půl roku

7. 1. 2021

čas čtení 3 minuty

Počet oficiálně registrovaných nákaz v ČR se blíží 800 000. Ve středu 6.1. dosáhl počet registrovaných nakažených 794 740.  Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou lživé, protože 10-20 procent nakažených trpí až půl roku dlouhým covidem. Za středu 6.1. přibylo 17 668 denních infekcí, je to světový rekord. Zemřelo 12 621  osob, je to denní nárůst o 185 mrtvých! v nemocnicích je 7143 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Zatím nevíme, jestli se lidé budou muset očkovat protikoronavirovou vakcínou více než jednou, podobně jako je to s vakcínou proti chřipce, řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Domnívá se, že se zřejmě budou muset přeočkovávat. Možná jednou za půl roku, možná jednou ročně.

- Británie zaznamenala dalšícvh 1162 denních úmrtí. Je to nejvyšší počet od 21. dubna, kdy v Británii zemřelo 1224 osob. Celekm v Británii zemřelo na koronavirus 78 508 osob.

- V USA ve středu zemřelo na covid 3865 osob, je to nejvyšší denní počet na celém světě za celý průběh pandemie. Je to už pátý den, co v USA umírá na covid více než 3500 denně. V neděli překročil počet mtrvých v USA 350 000.

USA: V Georgii vyhráli doplňovací volby oba demokraté. Biden bude ovládat americký Senát

7. 1. 2021

čas čtení 2 minuty

Demokratický kandidát, filmař Jon Ossoff zvítězil v doplňovacích senátních volbách za Georgii, stejně jako demokrat Raphael Warnock.

Projev Joea Ossoffa k jeho volebnímu vítězství:
Znamená to, že americký Senát má nyní 50 demokratických a 50 republikánských senátorů. Demokratická viceprezidentka Kamala Harris bude 51. rozhodujícím hlasem. Znamená to, že poprvé od roku 2015 mají demokraté pod kontrolou americký senát. Republikáni nebudou moci Joea Bidena blokovat.

Americký Kongres certifikoval Bidenovo vítězství

7. 1. 2021

čas čtení 6 minut

Přehled:

- Ve 3.41 hodin ráno místního času certifikoval  Kongres  vítězství Joea Bidena jako amerického prezidenta.

- Ceremonie skončila oznámením, které pronesl viceprezident Mike Pence, že Biden zvítězil s 306 hlasy volebního kolegia vůči Trumpovým 232.

- Trump přislíbil "spořádané předání moci dne 20. ledna", ale opakoval lži o volebních podvodech.

- Čtyři lidé zemřeli při středečním útoku davu na americký Capitol. Jednu osobu zastřelila policie, ostatní zemřeli v důsledku svého zdravotního stavu.

- Republikáni, kteří chtěli zpochybnit Bidenovo vítězství, po útoku na Kapitol rychle ustoupili od svých požadavků.

- Spojené zasedání Kongresu dvakrtá zahájilo debatu o námitkách proti volebním výsledkům v Arizoně a v Pennsylvánii. Oboje námitky byly hlasováním poslanců odmítnuty.

- Členové Sněmovny reprezentantů se pokusili vznést námitky proti výsledkům ve čtyřech dalších státech, avšak nenašli žádného senátora, který by je podpořil.

- Při útoku na Kapitol bylo údajně zatčeno nejméně 52 lidí.

- Po útoku na Kapitol vydal Trump video, kde vzkázal násilníkům "We love you", ale požádal je, aby šli domů. Bezpečnostní orgány získaly kontrolu nad Kapitolem pozdě ve středu večer.

- Trump zahájil na sociálních sítích otevřenou válku jak proti svému viceprezidentu Mikeu Penceovi, tak proti šéfovi senátní republikánské většiny Mitchi McConnelovi. Twitter i Facebook však poté dočasně suspendovaly jeho účty.

* * *

Americký Kongres certifikoval Joea Bidena jako příštího prezidenta Spojených států jen několik hodin poté, co agresivní dav stoupenců Donalda Trumpa zaútočil na Kapitol. Poslanci amerického Kongresu ten útok odsoudil jako pokus o povstání, jehož cílem bylo zvrátit výsledek amerických prezidentských voleb.

Otřeseni neuvěřitelnými scénami chaosu a násilí, které udeřily na samé jádro americké demokracie, a které odsoudili stoupenci USA po celém světě, se poslanci Sněmovny reprezentantů i Senátu vrátili na Kapitol a pokračovali v procesu schvalování Bidenova vítězství. Zasedání skončilo krátce před čtvrtou hodinou ranní místního amerického času.

30692

Co také umí Covid - cesta na JIP a zpět

7. 1. 2021

čas čtení 36 minut

Jak na mých na stránkách bývá zvykem, mé recenze se snaží být objektivní a vždy vychází z reálných zkušeností. Žádný přepis specifikace od výrobce nebo opisování z jiných zdrojů. Dnes udělám výjimku. Má "recenze" SARS-CoV-2 bude velmi subjektivní ... nicméně stále zachovám onen aspekt vlastní zkušenosti z "podrobného testování".

Detailní popis počátku, průběhu a dosavadních následků COVID-19 u Michala, člověka mimo rizikové skupiny, trénovaného sportovce. Včetně jeho pohledu na dopady na zdravotníky, kteří se o nemocné starají. Těžký zápal plic, dny strávené na JIP, svalová atrofie, měsíce rekonvalescence před sebou.

Projekt České zájmy zpracoval fakta o vakcíně, její dostupnosti v ČR a roli EU

Fakta k očkování v EU: Co si ČR vyjednala a jak EU dohodu plní?

7. 1. 2021

čas čtení 7 minut

Projekt České zájmy v EU dal dohromady přehled základních otázek a odpovědí k vakcínám. Kromě jiného se dozvíte, zda na vývoj vakcíny dala více ČR nebo zpěvačka Madonna, jak dopadly české alternativní plány a co se v Německu svádí na “východní Evropu”.

30542

Perspektiva české společnosti po varovném roce 2020

Sami sobě žábou na prameni

7. 1. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 8 minut

Jsem přesvědčen, a v knize No Future na to poukazuju, že jde nedostatečnou sociální kohezi, soudržnost. To je ovšem pro posttotalitní společnosti charakteristické: nevěřím v nic, co mě nebo mému nejbližšímu okolí nepřináší okamžitý užitek, neboť vše ostatní je mimo dosah mé vůle a mého jednání. Tento způsob uvažování omezuje participaci a participace je základem pro reakci na jakékoliv ohrožení nebo na jakoukoliv výzvu. Jsme příliš rozděleni - a stále aktivně rozdělováni - v mezigeneračních vztazích, v postoji k intervenujícím technologiím, ve vztahu ke klimatu. Dezinformacemi i politickými oportunisty, kteří z nich vědomě těží. jenže důvěra v dezinformace není nic víc než inverze nedůvěry v oficiální reprezentaci a ta reprezentuje veřejný zájem. Česká společnost má nepochybně výhodu v tom, že na rozdíl od Maďarska nebo Polska nedošlo k tak pokročilé retrográdnosti, nové instalaci prvků autoritářství a s tím spojené demagogie. Opozice vůči tomu ale nutně potřebuje zažít politický úspěch, jenž potvrdí, že má cenu vzdorovat. Dlouho se jí to nestalo.

O společenských výzvách, kterým česká společnost nečelí příliš zdatně, a o klíčové roli vzdělávání pro každou společnost, která nechce v 21. století pouze přežívat.

29892

Externality covidové

7. 1. 2021 / David Marenčák

čas čtení 5 minut

Aktuální ministr zdravotnictví Blatný před koncem roku 2020 nepokrytě přiznal, že chce promořovat, cituji:

Zpřísnění opatření na nejvyšší stupeň protiepidemických opatření by mohlo podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) nastat nikoliv od pátku 25. prosince, ale až od neděle 27. prosince. Důvodem je podle ministra umožnit lidem, aby se během vánočních svátků setkali s příbuznými.“

Neřekl to sice přímo, ale v momentální situaci, kdy je ČR v „nezvládání“ pandemie nejlepší na světě, to znamená jediné – třetí pilíř důchodové „reformy“ -  chceme, aby se lidé nakazili. Budiž mementem míry rozpadu naší společnosti, že za toto blatantní přiznání fašismu a eugeniky ještě nehoří ohně barikád v ulicích.

OSN varuje: Bohaté země nesnižují urgentně emise, které ničí planetu

7. 1. 2021

čas čtení 3 minuty

Sliby o dosažení nulových emisí skleníkových plynů jsou sice vítané, jenže je zapotřebí zahájit rapidní akci v národních klimatických plánech, jak je uvedeno v Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Počet zemí, které se zavázaly k dosažení nulových emisí do poloviny tohoto století, podle UNEP představuje „signifikantní a povzbuzující vývoj“. Jenže tyto dlouhodobé cíle nejsou konzistentní se současnými národními strategiemi v duchu pařížské klimatické dohody, píše na webu informedcomment Catherine Early.

30650

Měla by česká vláda nést trestní odpovědnost za zpackanou reakci na epidemii?

7. 1. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

To, co se ještě na podzim zdálo být nepředstavitelné, se stalo chmurnou skutečností. Jestliže jsme se na jaře vyvarovali nejhoršího a koronavirovou infekci zvládli s grácií, nebylo to dílo Babišova kabinetu, ale prachobyčejná náhoda, když ten, který „měl přijít“, prostě přišel a ty nahoře přesvědčil, že jde do tuhého. Bojím se domyslet, co by se stalo, kdyby se bývalý ředitel České pojišťovny Pavel Řehák neznal s ministrem Hamáčkem…

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
20802