REDAKČNÍ KOMENTÁŘ:

Co si dnes přečtete v Britských listech

6. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

Konspirační teorie jsou v ČR normalizovány, říká v rozhovoru Britských listů Josef Šlerka. Mezitím tornádo vážně postihlo nejen okolí Břeclavi, ale i jaderné elektrárny Temelín - jenže jste se o tom nikde nedočetli. I taková může být "osmdesátková" setrvačnost, do níž zůstává ČR zakleta, argumentuje Albín Sybera. Alternativně to lze vnímat i tak, že vláda přistupuje k otázkám národní bezpečnosti jako banda osmdesátkových veksláků ochotných prodat cokoliv komukoliv, tvrdí Karel Dolejší.

Rozhovor Britských listů 413. V ČR jsou konspirační teorie normalizovány jako přijatelné

6. 8. 2021

čas čtení 1 minuta



Nadační fond nezávislé žurnalistiky vydal zprávu o studii digitálního zpravodajství v roce 2020, ze kterého vyplývá, jaký dopad mají dezinformace o covidu, o protikoronavirových opatřeních a o očkování na českou veřejnost. Bohumil Kartous o tom hovoří s Josefem Šlerkou donedávna ředitelem tohoto Nadačního fondu. "Máme v ČR asi 15 procent lidí, kteří věří těm opravdu takovým echt konspiračním teoriím, říká Josef Šlerka." Co to znamená pro politiku v České republice? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. srpna 2021.




 17543

CNN: Jednejte podle toho, co říkám, ne podle toho, jak sám jednám

7. 8. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 8 minut

 

- CNN má moderátora, který je bratrem newyorského guvernéra Andrewa Cuoma
- Cuoma obvinilo mnoho žen  ze sexuálního obtěžování
- CNN odmítá potrestat novináře Chrise Cuoma za pomoc při psaní projevu jeho bratra na obranu před obviněním ze sexuálního obtěžování
- Když jsou do podobných skandálů zapleteni pravicoví politici, zachází se s nimi viditelně jinak
- Populisté využivají tyto nesrovnalosti a získávají voliče pomocí těchto projevů zaujatosti médií

V Řecku hoří nejméně 400 nezvládnutelných divokých požárů

7. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 



Jedna osoba zahynula, dvacet bylo zraněno



Během posledních 24 hodin vypuklo v Řecku více než 400 požárů, nejvíce jsou postiženy ostrov Evia a oblasti na Peloponnesu. Británie a Francie posílají hasiče a pomoc. Pomáhají také hasiči z Kypru a z Izraele. Proti požárům bojuje armáda a letadla shazující vodu.

Severní předměstí Atén od čtvrtka ohrožoval velký požár, v sobotu zeslábl, ale předpověď počasí předpovídá zesílení větru.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V severní Kalifornii zažívají lidé víkend strachu, protože požár Dixie, který tam zuří už tři týdny a zlikvidoval tento týden většinu města Greenville, vzniklého za zlaté horečky, ohrožuje nyní více než 10 000 příbytků v severní oblasti Sierra Nevada. Požár zuří na prostoru větším než je New York City.



Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 17333

Tornádo lámalo stožáry jako sirky – u Břeclavi a u Temelína

6. 8. 2021

čas čtení 13 minut


Naše zn.: M103 212 DOP03 – veřejný dopis   

V Brně dne 5. 8. 2021     

Věc: Tornádo lámalo stožáry jako sirky – u Břeclavi a u Temelína

Dobrý den pane Čulíku,

dostal jsem odpověď z ČEPS, a.s., na moje dva dopisy ohledně pádu vedení zvn 400kV u Břeclavi (DOP01) a u Temelína (DOP02). Chtěl bych Vás požádat, abyste ji zveřejnil.

Chtěl bych také alespoň touto cestou poděkovat ČEPSu za poměrně rychlou a kompletní odpověď. Respektuji, že mi nemohou některé věci sdělit, i když nevidím nic tajného například na uzemnění vedení. Přesto bych se chtěl k jejich odpovědi vyjádřit. K  vedení u Břeclavi tak učiním později v samostatném článku.

 17542

Fangličkářství: Londýnská vláda utratila za poslední dva roky za státní vlajky 4,9 milionů Kč

6. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Za vlády Borise Johnsona se ministři a ministerstva neustále zahalují do státních vlajek

"Vlastenectví je posledním útočištěm darebáků." - esejista dr. Samuel Johnson (1709-1784)

Johnsonův ministr Robert Jenrick zaútočil na BBC, když se její moderátoři začali jemně vysmívat tomu, že při interviewech vystupuje v televizi vedle obrovské britské státní vlajky, i ostatní Johnsonovi ministři si nyní obscénně navykli vystupovat v médiích málem zahaleni do státní vlajky.

Osm lidí zemřelo, lesní požáry dál zuří v jižní Evropě

5. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Lidé zemřeli v Turecku, Itálie a Řecko jsou také vážně postiženi a tisíce lidí bylo evakuováno


V Turecku hasiči bojují s požáry v několika přímořských letoviscích. Deset dalších lidí bylo hospitalizováno. Ve čtvrtek evakuovaly turecké pobřežní hlídky stovky vesničanů žijících nedaleko hořící elektrárny v egejské provincii Muğla.


Dillí minulý týden:



Omezte emise metanu, nebo dojde ke klimatické katastrofě, varují vědci

6. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta


Metan, emitovaný zemědělstvím, z břidlic a při dobývání ropy, hraje stále větší roli při přehřívání planety Země, varuje Mezivládní panel pro klimatické změny

Snížit emise CO2 k odstranění klimatické krize nestačí - svět musí jednat rychle i proti emisím metanu, varují experti.

Klimatologové v pondělí vydávají své dosud nejvážnější varování ohledně toho, jak se svět řítí ke klimatické katastrofě. Poukazují na hrozbu emisí metanu, v zemědělství, z extrakce plynu z břidlic a ze špatně prováděného dobývání ropy a plynu. Emise metanu jsou více než osmdesátkrát škodlivější než emise CO2.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

 17095

Veksláci s bezpečností

6. 8. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

  • Zařazení firmy Nutmeg napojené na ruský zbrojařský holding Rostec do ostrahy Českého domu v Moskvě ilustruje přístup současné ČSSD k bezpečnostní problematice.
  • Kauza Vrbětice ani fakt, že nás Rusko označilo za nepřátelský stát, na bezstarostném veksláctví "kolegů" z Lidového domu nic nezměnily. 

Rozhovor Britských listů 412. Jak si Čína dělá z Česka kolonii a českým úřadům je to jedno

3. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta



Hegemonie Číny proniká do celé řady zemí světa a Česká republika je zvlášť zranitelná. O tom mluví v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous se sinoložkou Kateřinou Procházkovou, novinářkou a analytičkou spolupracující s projektem Synopsis. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 3. srpna 2021.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Na dráze opět "vše v pořádku"

6. 8. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

  • Železniční nehoda u Domažlic se přidává k dlouhé řadě událostí, které v posledních letech upozornily na neutěšený stav zabezpečení železniční dopravy v ČR. 
  • Statistiky v evropském srovnání jednoznačně ukazují, že vysvětlování nehod "chybami jednotlivců" představuje pouze výmluvu v situaci, kdy management neustále snižuje stavy zaměstnanců, aniž by dostatečně investoval do nahrazení jejich práce moderními technologiemi. 
  • Systematicky přetěžovaný personál se logicky často dopouští chyb, hlavní odpovědnost však nesou jeho nadřízení. 

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

27208

Nikaragua: Zrození diktatury

6. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

  • Kdysi mimořádně populární levicová ikona Daniel Ortega se nikdy nesmířila s volební porážkou v roce 1990 a hodlá zůstat u moci za každou cenu. 
  • Na společnou prezidentskou kandidátku opozice uvalil domácí vězení a dalších více jak 30 opozičních politiků před volbami nechal zavřít. 

K vítězství zla je nutné pouze to, aby dobří lidé nedělali nic!

7. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta



Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Rozhovor Britských listů 411. Volené politiky je za záměrně šířené lži nutno kritizovat

30. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta



Měli bychom kritizovat Zemanova mluvčího Ovčáčka za nesmysly, které zveřejňuje na Twitteru? Zajímavá analýza publikovaná v britském rozhlase varuje, že když lidé přetvítovávají materiály, které kritizují, přestože s nimi nesouhlasí, vede to k jejich virálnímu šíření. Co s tím? O tom uvažují v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík a Bohumil Kartous.



Tisková zpráva:

O status usedlíka v Británii lze stále žádat, odmítnutí může zvrátit soud

6. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

Lhůta pro podávání žádostí o status usedlíka v Británii úplně nevypršela 30. června. V některých případech je možné žádat ještě i po tomto datu, upozornil česko-britský advokát Jakub Honzík, který je předsedou Asociace pro anglické právo. Podle něj se odmítnutí žadatelé mohou bránit u souduO status už zažádalo i přibližně 50 000 Čechů. Z celkového počtu 5,6 milionu žádostí jich britské úřady zatím zamítly zhruba 94 000. Dalších téměř 75 000 žádostí označily za neplatné.

Češi v Británii: Pokud máte problém s registrací, kontaktujte Good Law Project:



Rozhovor Britských listů 410. Češi si jsou vědomi klimatické krize, ale nevědí co dělat

26. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta



Katedra environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s iniciativou Green Dock vypracovala průzkum veřejného mínění ohledně toho, jaký mají dnes Češi postoj vůči klimatické krizi. Dotazovali se osob starších 15 let. O výsledcích tohoto průzkumu mluví Jan Čulík s Janem Krajhanzlem z Masarykovy univerzity, hlavním autorem tohoto projektu, který se zabývá názory lidí na klimatickou krizi už 18 let.

30027

Čínský vliv v ČR na pozadí studené války mezi Washingtonem a Pekingem

5. 8. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 8 minut

-  Vliv čínského režimu na českou politiku, žurnalistiku a akademii lze bezesporu považovat za znepokojující

- Přesto by bylo naivní se domnívat, že cílem pekingských vládců je radikálně přeměnit politické pořádky v ČR

- Tento vliv je nutno vnímat na pozadí nové studené války mezi USA a Čínou, o které česká média prakticky neinformují


 17534

Miliony lidí budou v nadcházejícím desetiletí obětí povodní, dokazuje nová studie

5. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

Jen 13 procent záložních fondů pro katastrofy je určeno na přípravu a odstraňování škod po povodních, i když např. USA zaznamenaly v letech 2000-2029 škodty způsobené povodněmi ve výši 615 miliard dolarů.

Z modelování globálního oteplování vyplývá, že do roku 2030 vzroste počet lidí ohrožených povodněmi ještě více. Studie předpovídá, že zejména 57 zemí v severní Americe, v centrální Asii a v centrální Africe bude postiženo podstatným zvýšením počtu obyvatel, kteří budou poškozeni povodněmi.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Proč se pořád srážejí vlaky III

5. 8. 2021 / Jan Molič

čas čtení 2 minuty

Vzhledem k nejnovější srážce si nemůžu dovolit poznámku k minulým dílům, píše Jan Molič.

https://blisty.cz/art/96854-proc-se-porad-srazeji-vlaky.html
https://blisty.cz/art/100424-proc-se-porad-srazeji-vlaky-ii.html

Zabezpečovací zařízení ETCS hned tak nebude, vyplynulo vloni z vyjádření SŽ. Dobrá tedy, přesto nechápu, proč strojvedoucí dosud nemají aspoň nějaké provizorní zařízení, například mobil s GPS aplikací, která by je varovala před protijedoucím vlakem? Mám dojem, že nejde o technický problém, jako spíš o problém byrokratický. Nasadit jednoduché řešení by bylo - příliš jednoduché.

Rozhovor Britských listů 408. Klimatická katastrofa má drastické dopady, ale Češi jsou v pohodě

19. 7. 2021

čas čtení 1 minuta



Extrémy v počasí způsobily v posledních dnech absolutní katastrofu povodněmi na západě Německa, v Belgii, v Lucembursku, v Holandsku a ve Švýcarsku. Povodňový poplach vzniká i v některých místech v České republice. Ničivé povodně jsou i na Novém Zélandě a západní část Spojených států a Kanada trpí obrovskými vedry a neuhasitelnými, gigantickými požáry. Neúspěšně se snaží v horku hasit požáry i Rusové na Sibiři. Naléhavě je nutné začít razantně jednat proti klimatickým změnám. Češi ale nedělají nic. O tom, jak aktivisté organizace Děti Země mluví k Čechům jak Kassandra, kterou nikdo neposlouchá, hovoří Jan Čulík s předsedou této organizace Miroslavem Patrikem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 20. července 2021.


29549

Srovnávání

5. 8. 2021 / David Marenčák

čas čtení 9 minut

Poslední dobou se od různých lidí setkávám s obdivem vůči některým vlastnostem a chování, respektive jejich míře, za současného sebekritického vlastního ponižování plynoucího z reflektované zdánlivé nedostačivosti či podřadnosti v oněch záležitostech.

V duchu nad tím kroutím hlavou, kde se takové naivní srovnávání bere. Cítím z toho smrdutý dech slepého kultu výkonu fordismu, který umí měřit úspěch jen počtem vysoustružených šroubků a zápach byrokracie, která zná jen absolutní hodnoty tabulek, to vše rámované kultem úspěchu, kdy vítěz, ten nejlepší jeden bere vše, a ostatní prohrávají, bez ohledu na cokoli.

Rozhovor Britských listů 409. Jižní Morava po tornádu. Potřebujeme nadále pomoc

22. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta



Je tomu skoro měsíc poté, co neobvykle ničivé tornádo zlikvidovalo několik vesnic na Břeclavsku a Hodonínsku. Paní Zlata Maděričová z Moravské Nové Vsi stále ještě nemá ve svém poničeném domě elektřinu z rozvodné sítě. Problém nezmizel a vzájemná lidská solidarita je i nadále potřebná, i když někteří lidé nevědí, co to je, a jiní dokonce podvádějí. O katastrofě po měsíci hovoří se Zlatou Maděričovou Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. července 2021.

Rozhovor Britských listů 407. Proč se Češi proti komunismu skoro nikdy nevzbouřili?

15. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta


Poslední dobou se připomínalo výročí založení Komunistické strany Československa v roce 1921. Jakou roli hrála KSČ v historii Československa během dvacátého století, jaké postoje mělo vůči ní obyvatelstvo země a politikové ostatních stran? O tom mluví Jan Čulík s historičkou Muriel Blaive. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. července 2021.

30173

Umírněné požadavky a pokrok

5. 8. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

- Práva žen bývala společností vnímána v rozporu s tzv. tradičními hodnotami

- S agendou lidských práv dochází k proměně celé společnosti

- Každý nakonec vidí, že to, co tzv. tradiční hodnoty zapovídaly, obohacuje celou společnost

Rozhovor Britských listů 406. Struktura daní v ČR je špatná

12. 7. 2021

čas čtení 1 minuta



Často ekonomové v ČR hovoří o údajné nutnosti zeštíhlovat stát, ale jde v postatě jen o povrchní, neoliberální ideologická hesla vzniklá v devadesátých letech. Existuje nesoulad mezi výdaji státního rozpočtu a příjmy, jednak v důsledku pandemie a jednak v důsledku zrušení superhrubé mzdy. V ČR jsou dominantní odvody na sociální a zdravotní pojištění, které musejí platit úplně všichni, i když vydělávají velmi málo. Politici si hrají s daní z příjmu a zvýhodňují tím některé společenské skupiny. Nejvíce ČR zdaňuje lidi s nejmenšími příjmy. To má negativní dopad na jejich dlouhodobou kariéru a na jejich uplatnění na trhu práce. Český stát je velmi nepružný, nedokázal efektivně reagovat na pandemii, nedokáže ani reagovat na digitalizaci. S Filipem Pertoldem, ekonomem a výzkumníkem Cerge-EU, hovoří o těchto věcech Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 14. července 2021.

30776

Naděje vkládané do zalesňování ohrožují globální potravinovou bezpečnost, varuje Oxfam

5. 8. 2021

čas čtení 4 minuty

 - Oxfam varuje před nadměrným zalesňováním, které ohrožuje potravinovou bezpečnost

-  Aby bylo do roku 2050 dosaženo nulové emisní bilance, bylo by zapotřebí zalesnit oblast zhruba pětkrát rozlehlejší než je Indie

- K vyrovnávání emisí by mohlo být využito asi 350 milionů hektarů půdy, což je plocha zhruba o rozloze Indie, aniž by bylo narušeno zemědělství na celém světě

- Nadměrné zalesňování by podle Oxfamu do roku 2050 mohlo zvýšit ceny potravin až o 80 procent

 17533

Srážka vlaků u Domažlic

5. 8. 2021 / František Řezáč

čas čtení 3 minuty

Poznamenejme, že trať číslo 180 Plzeň - Domažlice je částí mezinárodní trasy Praha - Mnichov, píše František Řezáč.  Toto spojení zajišťuje sesterská společnost Deutsche Bahn (DB) Alex. To jest dieselová lokomotiva patřičného vzhledu, stejně dekorované vagóny, doplněné modrými vagóny Českých drah (ČD).

V úseku Plzeň - Domažlice je trať jednokolejná a brzy má být zahájena stavba dvoukolejky v úseku Plzeň Skvrňany - Stod. Doporučuju použít mapy.cz.

Tratí jsem jako cestující projížděl nepočítaně. Jako vnuk železničáře, který mě od pěti let vozil z Chebu do Plzně na prázdniny a zpátky, uvykl jsem místo čumění do novin (dnes do mobilu) pozorovat krajinu, cvrkot na nádražích a kolem trati.

To, co teď napíšu, reportéři médií nevědí a neptají se, proč se vlaky v místě neštěstí míjejí na tzv. výhybně a nikoli ve stanici, jak je i pro každého laika běžné.

Proto mě upoutalo právě u Milavče, když už se člověk chystá vystoupit v Domažlicích či se při cestě dál aspoň koukat z okna, zdánlivě nesmyslné zdvojkolejnění u obce Radonice, nedaleko zastávky Milavče, kde už je u budovy zastávky jen jedna kolej.

Na výhybně mimo se totiž vlaky nemíjejí pokaždé, ale jen, když je to třeba.

Nabízí se otázka proč?

Vysvětluji si to tak, že původním úmyslem budovatelů trati bylo mít zastávku, tak jako jinde, se dvěma kolejemi pro míjení vlaků.

Jenže vzdálenost takové zastávky od centra obce Milavče až k Radonicům, se někomu zdála příliš velká a tak prosadil zastávku v centru vedle chráněného železničního přejezdu.

Z původní zastávky zůstala jenom ta výhybna. Pokud se vlaky míjejí ve stanici, jak bývá běžné, děje se tak pod dozorem výpravčího.

To je jiná káva, než někde "na mezi", jak říkával děda. Kdybych byl novinář, tak bych se ptal, proč...


Věci jsou složitější. Patrně nějaký vlivný jézedák prosadil umístění zastávky u budovy JZD. Jezdil jsem tam dvakrát na žních a nedávno na kole. Pitomého fotografa upoutá rozflákaný vagón, ale situaci ve fotogalerii nezobrazí. těch keců kolem, ale samé podružnosti.

Na trati je výhybna ještě mezi zastávkami Zbůch a Chotěšov, ale to bylo kvůli vlečce na vojenské letiště Líně. Podobnou situaci jsem nikde jinde neviděl, a to jsem toho po dráze sjezdil dost. Čili základní otázka je: Proč se vlaky míjejí na výhybně na mezi a ne ve stanici?

 16637

Průběžné zpravodajství:

Covid se šíří v Japonsku a v Austrálii

5. 8. 2021

čas čtení 4 minuty

 

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou jsou Plzeň a okolí, Strakonice, Praha, Pardubice, Nymburk, Hradec Králové, Příbram, České Budějovice, Havlíčkův Brod, Blansko, Jablonec nad Nisou, Chomutov. Počty nákaz jsou relativně nízké, avšak nákaza se šíří. Ve středu  4.8. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 205  denních nákazV ČR do 4.8. zemřelo 30 371 lidí.. V nemocnicích je 43 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 674 410 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

První dávkou bylo v ČR očkováno 5 539 593 osob, i druhou dávkou  4 786 345 osob. Před nebezpečnou variantou delta je tedy dosud v ČR stále ještě nechráněno cca 52 procent obyvatelstva.

- Počet neočkovaných lidí, kteří v Džakartě zemřeli na covid, je vice než třikrát vyšší než počet očkovaných zemřelých na covid. Smrtnost neočkovaných pacientů nakažených covidem je 15,5 procent, smrtnost očkovaných dvěma dávkami vakcíny Sinovac či Astra Zeneca je 4,1 procent. Vyplývá to z dat nemocnic v Džakartě od téměř 68 000 pacientů od května do července 2021.

- Spojené státy zaznamenaly ve středu rekordní počet denních infekcí za posledního půl roku, více než 100 000 denních nákaz. Varianta delta zuří v oblastech, kde lidé nebyli očkováni. Neočkovaní pacienti tvoří téměř 97 procent vážných případů onemocnění.

- Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že je poravděpodobné, že staří a zranitelní občané budou potřebovat třetí dávku vakcíny a Francie je začne poskytovat od září.

- Nová šéfkaanglického zdravotnictví naléhá na mladé lidi, aby se nechali očkovat. Varuje, že pětina nově hospitalizovaných pacientů na covid je ve věku od 18-34 let. Amanda Pritchard konstatovala, že počet pacientů ve věku 18-34 let se od zimního období téměř zčtyřnásobil z 5,4 procent na vrcholu zimní vlny na nynějších více než 20 procent.

- Francouzský ústavní soud rozhodl, že zákon vyžadující očkovací pasy pro vstup do restaurací a barů od 9. srpna je legální. Souhlasil také, že zaměstnavatelé mohou suspendovat zaměstnance, kteří se odmítnou nechat očkovat anebo nebudou mít negativní test na covid. Odmítl však právo úřadu nutit lidi pozitivní na covid jít na 10 dní do karantény.

Británie ve čtvrtek zaznamenala 86 úmrtí na covid a dalších 30 215 denních nákaz.

29889

Velká Británie: Bloggerovi Craigovi Murrayovi byl uložen trest osmi měsíců vězení za "skládačkovou identifikaci"

5. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

- Blogger a bývalý velvyslanec Spojeného království v Uzbekistánu Craig Murray byl odsouzen k osmiměsíčnímu odnětí svobody za to, že částečně odhalil identitu svědků v procesu s bývalým skotským ministrem

- Reportéři bez hranic považují tento trest za nepřiměřený

- Craig Murray na svém blogu detailně popsal průběh soudního řízení o vydání Juliana Assange do USA

 

Biden mění strategii vývozu amerických zbraní...

5. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta

Biden připravuje změnu strategie vývozu zbraní z USA, má být více založena na lidských právech. Skutečnou zkouškou bude, zda to bude znamenat zrušení vývozu amerických zbraní do zemí, které systematicky porušují lidská práva jako Egypt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Izrael, ptá se Kenneth Roth, ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch.



 17532

Tání permafrostu na Sibiři hrozí katastrofálním uvolněním metanu. Ten je 84krát nebezpečnější než CO2

4. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 
Vlna vedra na Sibiři r. 2020 uvolnila emise metanu z prehistorického vápence ve dvou regionech v oblasti o délce 600 km


Vědci se už dlouho obávají "metanové bomby" - potenciálně katastrofálních emisí metanu z tajících bažin sibiřského permafrostu.

Nyní zjistila studie tří geologů, že vlna horka v roce 2020 odhalila nárůst emisí metanu z "potenciálně daleko větším množství" z tajících skalisek v artickém permafrostu.

 17531

Je policajt víc než občan?

4. 8. 2021 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty


Z neděle na pondělí příbramští strážníci řešili konflikt mezi čtyřmi lidmi v obci Březnice. Při zadržení jeden muž upadl do bezvědomí a v nemocnici následně zemřel. Příčinu úmrtí vyšetřuje policie… (Která policie, zpráva nesděluje, takže si můžeme myslet, že policie vyšetřuje policii...)


Strážníci do Březnice přijeli kolem druhé hodiny ráno na oznámení, že se na pouti poprali čtyři lidé. Hlídka při zákroku použila slzný sprej, ale jeden ze zadržených upadl do bezvědomí…Tolik zpráva pondělní středočeské lokálky iDNES.cz 3.srpna t.r.

30650

Kauza Koudelka, aneb Jak si umýt ruce

4. 8. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

  • Po schůzce se Zemanem Babiš jakoby přehodil odpovědnost za jmenování nového šéfa kontrarozvědky na parlamentní výbor. 
  • Z právního hlediska ale odpovědnost stále spočívá výhradně na jeho vládě. 
  • Babišovy kšefty s Hradem jsou motivovány výhradně bezskrupulózní snahou udržet se u moci za každou cenu. 

Mezitím v Absurdistánu 186:

Z dobrých důvodů byly zvýšeny platy polských poslanců a ministrů o 60 procent

4. 8. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 10 minut

- Zvýšení platů polských poslanců a ministrů o 60 procent je normální, vždyť to odpovídá zvýšení platu všech zaměstnanců!
- Kongres strany PiS schválil komickou rezoluci, že její poslanci nesmějí zaměstnávat rodinné příslušníky. Avšak tchán "není rodina!"
- Proč ale protestují polští zdravotníci?
- Sportovkyně v Tokiu způsobila skandál - poděkovala v televizi za podporu své přítelkyni
- Připomínka varšavského povstání se stala manifestací ultrapravice
- Bohužel dnes vládne v Polsku nedostatek německých okupantů, tak musí ultrapravice namísto toho podpalovat očkovací centra

 16447

Průběžné zpravodajství:

V Sydney zemřel na covid sedmadvacetiletý muž, v Británii dvaačtyřicetiletý horolezec

4. 8. 2021

čas čtení 5 minut

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou jsou Plzeň město, Plzeň-sever, Pardubice, Nymburk , Chrudim, Jablonec nad Nisou, Praha-západ. V úterý 3.8. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 237  denních nákazV ČR do 3.8. zemřelo 30 372 lidí.. V nemocnicích je 43 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 674 183 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

První dávkou bylo v ČR očkováno 5 539 593 osob, i druhou dávkou  4 786 345 osob. Před nebezpečnou variantou delta je tedy dosud v ČR stále ještě nechráněno cca 52 procent obyvatelstva.

- Přestaňte organizovat třetí očkování svých obyvatel a poskytněte vakcíny chudým zemím, požaduje Světová zdravotnická organizace. Tedros Adhanom Ghebreyesus požaduje moratorium na třetí očkování nejméně do konce září 2021. Mělo by to umožnit očkování alespoň 10 procent obyvatelů všech zemí světa. Ghebreyesus poukazuje na to, že není prokázáno, zda třetí očkování pro lidi, kteří už dostali dvě vakcíny, je vůbec účinné.

- Aude Alaskar, 27, operátor vysokozdvižného vozíku, zemřel v australském městě Sydney třináctý den svého pobytu v domácí karanténě. Vyvolalo to silné apely na mladé lidi, aby se nechali očkovat. ZDE
 
- Dvaačtyřicetiletý Angličan John Eyers, sportovec, naprosto fit, který zvedal činky a ještě před měsícem lezl po horách, se odmítl nechat očkovat a nyní zemřel na covid. Jeho sestra ho charakterizovala jako "nejzdravějšího člověka, jakého jsem znala". Předtím, než mu nasadili ventilátor, se vyjádřil, že se měl nechat očkovat. ZDE 

- Rozsáhlá britská studie zjistila, že plně, dvakrát očkované osoby testují pozitivně na covid třikrát méně často než osoby neočkované. Studie React-1, velký monitorovací program pro covid, který provádějí vědci z University College v Londýně, je založena na testování téměř 100 000 lidí v Anglii od 24. června do 12. července 2021. Během tohoto období bylo nakaženo 0,63 procent osob, tedy každý 158. Analýza PCR testů také zjistila, že plně očkované osoby zřejmě šíří nákazu daleko méně než osoby neočkované, protože mají menší virovou nálož.

- Británie registrovala 21 691 nových denních nákaz, je to o 1820 méně než v tutéž dobu minulý týden, hospitalizováno je tam 6099 lidí, je to o 143 více než v tentýž den minulý týden, a na covid zemřelo 138, což je o 7 více než minulý týden.
 
- Šokující jsou některé české servery, které šíří na základě lživých informací na amerických republikánských serverech tvrzení, že "na očkování zemřely tisíce lidí". Jsou to absolutní lži, které způsobují smrt. Ze statistik v USA vyplývá, že 99 procent osob umírajících v nemocnicích na covid je neočkováno. Co vede šílence v České republice k tomu, že ohrožují své spoluobčany smrtí šířením nesmyslných lží? Proč to lidi dělají? A proč tomu lidé věří?

- Mimochodem, upozorňujeme debatéry na fórech BL, že jakmile tam budou umisťovat nějaké lži o covidu nebo očkování, nemilosrdně je budeme blokovat. Jde o životy lidí.

 

Hospodaření OSBL za květen 2021

8. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

V květnu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 422.16 výdaje byly  jako obvykle 61 731.50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže směřujeme k nule. Zůstatek ke konci května byl 84 819.22  Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci květnu 2021.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
47263