Hedgeové fondy sázejí miliardy na tržní krach v Trumpově Americe

5. 2. 2025

čas čtení 4 minuty
Uprostřed obav z krachu trhu hedgeové fondy vsadily miliardy dolarů proti Americe Donalda Trumpa, píše Louis Goss.

Údaje společnosti Goldman Sachs ukazují, že došlo k nárůstu "shortových" sázek proti americkým akciím, což znamená, že obchodníci vydělají peníze, když jejich hodnota klesne, což je známkou rostoucích obav o trh.

V lednu investoři uzavřeli desetkrát více sázek na pokles amerických akcií než ekvivalentních sázek na růst akcií předních amerických společností, uvedla investiční banka. To naznačuje, že mnoho obchodníků vsadilo na obrovské zisky z chaosu na začátku tohoto týdne, kdy se akcie velkých technologických společností propadly po panice z úspěchu konkurenční čínské umělé inteligence DeepSeek.

Nárůst shortových sázek znamená významný obrat v sentimentu od listopadu, kdy hedgeové fondy předpovídaly růst amerických akcií.

Hedgeové fondy nalily miliardy do takzvaných "Trumpových obchodů" bezprostředně po listopadových amerických volbách v očekávání, že daňové škrty a celní politika nového prezidenta posílí americkou ekonomiku.

Nárůst klientů, kteří dali své peníze do fondů po Trumpově vítězství, pomohl zvednout množství peněz spravovaných tímto odvětvím na historická maxima přes 4,5 bilionu dolarů.

Trumpovi se také dostalo významné podpory od vysoce postavených šéfů fondů, včetně Billa Ackmana, který se od útoků na Izrael ze 7. října 2023 stal hlavním odpůrcem iniciativ v oblasti rozmanitosti, rovnosti a inkluze (DEI).

Před volbami Ackman, který v roce 2004 založil Pershing Square Capital Management, veřejně podpořil Trumpa. Miliardář a manažer hedgeového fondu již dříve daroval miliony organizacím Super PAC podporujícím Demokratickou stranu.

Trump následně jmenoval manažera hedgeového fondu a dárce Republikánské strany Scotta Besenta svým ministrem financí. Bessent začal svou kariéru v hedgeovém fondu George Sorose v 90. letech, než v roce 2015 založil svůj vlastní investiční fond Key Square Group.

Ken Griffin, který založil Citadelu v roce 1990, později také v prosinci vystoupil na Trumpovu podporu, když se zdržel finanční podpory kampaně republikánského kandidáta. Griffin, který daroval miliony různým republikánským kandidátům a politikům, již dříve popsal Trumpa jako "trojnásobného poraženého".

Ve svém projevu na prosincovém summitu DealBook Griffin uvedl, že Trumpovo vítězství představuje příležitost ukončit "regulační a soudní spory" Bidenovy éry a "přivést Ameriku zpět k národu principů, síly, prosperity a možností", uvádí Politico.

"Nejistota ohledně Trumpa přetrvává"

Jednotlivé hedgeové fondy obvykle nezveřejňují své pozice, takže není známo, zda některý z výše uvedených shortuje americký trh.

Bruno Schneller, řídící partner správce aktiv Erlen Capital Management, uvedl, že nárůst shortových sázek proti americkým akciím pravděpodobně odráží obavy z "makroekonomické nejistoty".

Analytici švýcarské banky UBS v čele s Karimem Cherifem, vedoucím oddělení alternativních investic, uvedli: "S blížícím se novým rokem přetrvávají nejistoty ohledně Trumpovy politiky, globální ekonomické trajektorie a kroků centrální banky."

Společnost Elliott Management, která kontroluje investice v hodnotě více než 70 miliard dolarů, varovala, že Trumpovo prezidentství podněcuje spekulativní bubliny na trzích, které hrozí "způsobit zmatek", pokud se trhy zhroutí, uvádí Financial Times.

Obavy přicházejí v době, kdy "sedm statečných" technologických společností – Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla – zaznamenalo v posledních dvou letech prudký nárůst cen akcií kvůli vzrušení z umělé inteligence (AI).

Investoři se stále více obávají nadměrných investic do předních technologických společností. Spuštění nového chatbota DeepSeek na začátku tohoto měsíce tyto obavy zvýšilo.

Nyní vedly obavy kolem společnosti DeepSeek k významnému výprodeji akcií předních amerických technologických společností, včetně výrobce počítačových čipů Nvidia, jehož ocenění kleslo o téměř 600 miliard dolarů.

Samotnou společnost DeepSeek vlastní čínský hedgeový fond High Flyer, který používá algoritmické obchodní techniky k sázení na pohyby trhu. Liang Wen-feng, generální ředitel společnosti High Flyer, je také generálním ředitelem společnosti DeepSeek.

Zdroj v angličtině: ZDE

2
Vytisknout
2693

Diskuse

Obsah vydání | 6. 2. 2025