Trochu zjednodušené vnímání problému koronavirus?

6. 4. 2020

 

Na Facebooku napsal Jan Konvalinka:


Objevuje se stále více textů aktivistů různých politických směrů, kteří ze současné krize obviňují náš západní, přesněji globální liberální systém, a horují pro to, aby se tato krize stala začátkem nějakého nového nepříliš jasně definovaného ekonomického a společenského pořádku. Píšou to lidé, u kterých by člověk neřekl, že by si v něčem mohli rozumět: filosof Václav Němec, ekonomka Naďa Johanisová, naposled dvojice autorek Hana Lipovská a Jana Bobošíková.
 

Považuju to za velmi nebezpečné a velmi hloupé. Naši současnou krizi nezpůsobil ani Rotschild, ani vrahové z Wall Streetu, ani globální liberální ekonomický systém: začala vinou příšerných hygienických standardů na tržišti ve Wuhanu, které by v žádné liberální západní zemi nemohly před zdravotní službou obstát ani pět minut. Nebyly způsobeny hltavostí západního světa a jeho touhou po zisku, ale velmi prastarými kulinářskými zvyklostmi v zemi, kde se pojídání exotických tvorů z pověrečných důvodů považuje za součást národního dědictví.

A nerozšířily se vinou nevládních organizací nebo liberálních médií, ale vinou totalitního režimu, zvyklého utajovat nepříjemné skutečnosti a umlčovat lidi, kteří o nich mluví. Ve skutečnosti seniory v Lombardii a v New Yorku a jinde teď nezabíjí globální liberální systém, ale naopak, pozůstatky středověké despocie kombinované s přežívající totalitní ideologií 20 století a mizernými hygienickými standardy.

Návrat k jakémusi bukolickému předglobálnímu stavu a "zdravému průmyslu" nám nepomůže. Možná nás zachrání remdesivir, který pomáhal v Kalifornii vyvinout kluk z Chomutova; možná nám pomůže izraelská vakcína nebo hydroxychlorochin ověřovaný v Marseille, možná něco jiného, na čem nejlepší mozky tohoto světa právě teď horečně pracují; určitě nám nepomůže uzavření se před světem a návrat do starých dobrých časů, které nikdy nebyly.

K tomu Jan Čulík:


Dále, pandemie dokázala, jak nepevné jsou západní liberální demokracie, jak nedostatečné jsou jejich sociální záchranné sítě, kdy dnes některé státy jako ČR nejsou schopné zachránit miliony lidí před propadem do hladu a chudoby. Viz článek Nicka Cohena v Observeru, o tom, jak si Británie zadělala na tuto explozi - a v ČR to bude stejné - absolutním zanedbáním systému sociální péče, systému zdravotnictví i systému havarijní přípravy na pandemii - a ke krizi přispěla zvolením trapného neschopného klauna do funkce premiéra - paralela s Českem je absolutní.

Dokonce už i Financial Times, bible kapitalistů, zdůrazňuje, že svět po koronavirové pandemii bude muset být jiný.

Nejde o návrat do sovětské socialistické minulosti. Kromě toho bych rád zdůraznil, že s Václavem Němcem, Naďou Johnaisovou, Hanou Lipovskou a Janou Bobošíkovou nemám názorově nic společného.


 
1
Vytisknout
6759

Diskuse

Obsah vydání | 8. 4. 2020