Vražda Borise Němcova:

Přiznání Zaura Dadajeva bylo "vynucené"

11. 3. 2015

Jeden z mužů, obviněných z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova, Zaur Dadajev, se k vraždě přiznal, protože k tomu byl násilím donucen, konstatoval člen ruské Rady pro lidská práva.

Andrej Babuškin, který v úterý navštívil Dadajeva ve vězení, svědčí o tom, že viděl "četné rány na jeho těle", z nichž je zjevné, že byl Dadajev mučen.

Nesmysly Miloše Zemana by měly být interpretovány jako užitečné impulsy k veřejné debatě v České republice

11. 3. 2015 / Jan Čulík

Jedním z důkazů ideologické zaťatosti znesvářených politických táborů v České republice a neschopnosti vést rozumnou kritickou debatu je postoj veřejnosti vůči výrokům Miloše Zemana. Část veřejnosti, především ta "schwarzenbergovská", považuje Miloše Zemana za idiota a skutečnost, že byl demokraticky zvolen do prezidentského úřadu, za tragédii. Jak kdesi napsal Martin Hekrdla, tito lidé by byli skandalizováni výroky Miloše Zemana, i kdyby řekl "Karlův most". Pak existuje i kohorta lidí, kteří Miloše Zemana milují a pro něž je cokoliv řekne, ať je to jakákoliv pitomost, výrazem státnického génia.

"Skuteční přátelé Ruska" vás zvou na křest knihy Pravda o Ukrajině

11. 3. 2015

"Skuteční přátelé Ruska" a Ruské středisko vědy a kultury zvou na prezentaci publikace vydané Ministerstvem zahraničí Ruské federace

Bílá kniha - aneb Pravda o Ukrajině

Akce se uskuteční 17.3. 2015 v 17.30 na adrese Na Zátorce 16, Praha 6 - Bubeneč. Hosté: Jaroslav Foldyna, Petr Hájek, Oskar Krejčí, Daniel Solis.

Účast potvrďte na mail nmikulášková@gmail.com

"Skuteční přátelé Ruska" také pořádají k věci tiskovou konferenci dne 13.3. 2015 od 11 hodin v budově Syndikátu novinářů České republiky, Senovážné náměstí 23, Praha 1.

Pravidelné ruské jednotky na Ukrajině a scénáře možného vývoje války

11. 3. 2015 / Karel Dolejší

Igor Suťagin pro britský Royal United Services Institute zpracoval studii o ruských jednotkách zapojených do války na Ukrajině ZDE (pdf). V České republice, kde chronicky neinformované veřejné figury opakují, že na Ukrajině "ruští vojáci nebyli", je užitečné Suťaginovu práci shrnout. Už proto, že "ruští vojáci nebyli", je v nejlepším případě polopravda. Na Ukrajině nebyli - leda protože odsud nikdy neodešli; jelikož tam neustále jsou.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Co vlastně řekl Sokrates?

11. 3. 2015

Slavný filozof Sokrates kdysi prohlásil: "Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele." S tímto výrokem se začínám čím dál více ztotožňovat, píše Aleš Hubert.

Co kdyby se Ukrajina zachovala k Rusku stejně jako ono k ní?

10. 3. 2015

Co kdyby Ukrajina použila v odvetě proti Rusku stejných prostředků destabilizace jako ono proti ní?, ptá se Alex Clarkson z londýnské King's College. Co kdyby se v Kazani v dubnu 2017 mezi demonstranty objevily ukrajinské zbraně a ozbrojenci v uniformách bez označení - a Tatarstán se díky nim fakticky odtrhl od Ruské federace?

Jak Německo strategicky připravuje rozvoj své ekonomiky - proč to nejde v ČR?

10. 3. 2015

"Německo je jako dobře namazaný stroj. Když se pro něco rozhodne, tak jede" píše Milan Lelek o strategickém plánu německého průmyslu pro nejbližší budoucnost. "Když je v Německu něco potřeba realizovat, vždy se vytvoří “Arbeitsgruppe”. Je věcí cti, být do takové pracovní skupiny jmenován," pokračuje. V tomto případě jde o alianci průmyslových podniků, které se snaží předložit vizi vývoje německého průmyslu. Jak to, že německý průmysl má detailní plán rozvoje, kde je ten český? Nebo budeme nadále jen montovat to, co v Německu vymyslí? Ve strategii německého průmyslu nikde není zmínka o tom, že by měl vzdělávací systém dodávat levné pracovní síly, jak požaduje pan Hanák ze Svazu průmyslu a dopravy ČR. Naopak se v dokumentu jasně uvádí, že německý průmysl bude hledat rovnováhu mezi jeho zájmy a zájmy společenskými, dodává Bob Kartous.

ČT svým jednáním potvrzuje Zemanovu kritiku

10. 3. 2015 / Bohumil Kartous

Prezidentská kancelář si oficiálně stěžuje na to, že ČT živě nevysílala tiskovou konferenci mluvčího Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka. ČT pochopitelně může opomenout živé vysílání tiskové konference prezidentského mluvčího, neexistuje žádné právo prezidenta na to, aby nebyl opomíjen. Je na zvážení editorů ČT, co v daný okamžik zařadí a měli by se rozhodovat vcelku jednoduše, tedy podle toho, co je v daný okamžik významnější z hlediska veřejného zájmu.

Transatlantická úmluva (TTIP) – boj o budoucnost Evropy

10. 3. 2015

Představte si, že vlastníte krásnou zahradu. Je plná květin, keřů, je zde příjemně a vy si postavíte altán, který vám poskytuje stín. V tu chvíli vás zažaluje prodejce slunečníků, protože vám chtěl prodat své zboží. Speciální arbitrážní soud, ke kterému vás prodejce slunečníků popožene, rozhodne, že vás prodejce žaluje oprávněně, neboť mu ušel budoucí zisk, píše Xenie Kaduchová.

Může někdo poradit, jak se ubránit proti neférovému účtu od advokáta?

10. 3. 2015

V pátek jsem obdržel usnesení od oprávněného Vienna Group a.s., kterým byla vzata zpět žaloba na částku 1 157 Kč, z důvodu zaplacení. To bylo provedeno na základě splátkového kalendáře, ihned po jeho vydání, takže účast advokáta nebyla nutná. Ten nyní požaduje zaplacení nákladů ve výši 6692 Kč. (Jméno advokáta je redakci známo, pozn. red.), píše Jan Posolda.

Spojené státy uvalily sankce na Venezuelu

10. 3. 2015

"Venezuela je pro USA "hrozbou pro bezpečnost státu"

Venezuela odvolala svého nejvyššího diplomata ve Washingtonu zpět do Caracasu v další eskalaci napětí, kdy Obamova vláda uvalila sankce na členy vlády prezidena Nicoláse Madura, který se zapřísáhl, že se "imperialistické elitě" v USA pomstí.

Spojené státy zintenzivnily svůj diplomatický konflikt s Venezuelou. Prohlásily, že je Venezuela "bezpečnostní hrozbou americkému státu" a rozšířily cílené sankce na dalších sedm vládních činitelů.

Reakce na postup České televize

10. 3. 2015

tisková zpráva

Česká televize v úterý dne 10. března 2015 na svém zpravodajském programu ČT 24 nevysílala, oproti předchozím případům, živě pravidelnou tiskovou konferenci.

Považujeme tento přístup za dětinskou pomstu České televize za názory prezidenta republiky.

Kdo chce sekerou stínat hlavy neposlušným Arabům?

10. 3. 2015 / Daniel Veselý

Je věru pochopitelné, že západní společnost odmítá jakékoliv barbarské násilí páchané především na „svých lidech“, navíc když jsou tyto metody vydatně medializovány. Mám nyní na mysli zvěrstva džihádistů z Islámského státu, které člověk se zdravým rozumem na místě odsoudí. Je však otřesnou známkou civilizované společnosti, když se v ní najde vysoce postavený politik, který chce proti svým domnělým nepřátelům používat obdobně odporné metody.

Kdo jsme a kam kráčíme?

10. 3. 2015 / Milan Mundier

Občas není na škodu se na chvíli „zastavit“ a zamyslet se nad tím, co děláme a kam směřujeme. Žijeme totiž ve velmi uspěchané době, která nám příležitostí k něčemu takovému příliš nedopřává. Někdo by možná řekl, že je to dobře, že člověk by o takovýchto věcech moc přemýšlet neměl, ale tím se nenechme odradit. Dostalo se nám přece rozumu k tomu, abychom jej používali, ne?

Odchodem z EU by se Británie stala Severní Koreou Evropy

10. 3. 2015

Odchodem z EU by se Británie stala Severní Koreou Evropy, varuje bývalý britský labouristický premiér Gordon Brown. V článku pro deník Guardian napsal: "Musíme říkat pravdu o těch 3 milionech pracovních příležitostí, o 25 000 podnicích, o 200 miliardách liber každoročního exportu do EU a o 450 miliardách investic, které v Británii mají ostatní evropské země."

Už nyní je podle Browna Británie napůl mimo EU, za Británii je v EU dnes už prázdná židle, "i když jsme přítomni v místnosti. Jsme v EU slabší než kdykoliv předtím: irelevantní v otázce Řecka, okrajovým hráčem při klimatických změnách, pouhým divákem v debatě o tom, jak oživit evropskou prorůstovou politiku, zcela okrajoví ohledně Ukrajiny."

Jenže pokud v britských květnových volbách zvítězí labouristé se skotskými nacionalisty, žádné referendum o odchodu z EU se konat nebude.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Porošenko: Vzbouřenci stáhli "podstatné množství" těžkých zbraní

10. 3. 2015

Ukrajinský prezident Petro Porošenko konstatoval, že proruští vzbouřenci na východě Ukrajiny stáhli "podstatné" množství těžkých zbraní. Dodal v televizi, že i vládní ukrajinská vojska stáhla většinu svých raketometů a těžkého dělostřelectva.

Obě strany mají mezi sebou vytvořit nárazníkovou zónu o rozsahu nejméně 50 km pro dělostřelectvo o kalibru 100 mm nebo více, 70 km pro raketové systémy a 140 km pro nejtěžší rakety a střely.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Angličtí konzervativci svými útoky na skotské nacionalisty vedou Británii k rozpadu

10. 3. 2015

Anglická Konzervativní strana rozmístila po Anglii (zatím nikoliv ve Skotsku) obří billboardy, na nichž je zobrazen bývalý šéf skotských nacionalistů Alex Salmond (který nyní za skotské nacionalisty kandiduje do londýnské Dolní sněmovny), která má v kapse zdeprimovaného miniaturního šéfa britských labouristů Eda Milibanda. Varovně tím konzervativci naznačují, že pokud Angličané nebudou hlasovat pro ně, v zemi po květnových všeobecných volbách nastane "chaos", neboť rozhodující slovo v Dolní sněmovně budou mít skotští nacionalisté.

Od strany, která neustále bouří o tom, jak katastrofální by bylo, kdyby Skotsko opustilo Velkou Británii, je to pozoruhodné chování, napsal v deníku Guardian John Harris. Konzervativci tímto plakátem totiž oktrojují anglickým voličům, že Skotsko je podivnou zemí politických příšer a hrůz, kterou je nutno většinou ignorovat, občas je jí ovšem možno strašit Angličany. Je to ovšem voda na mlýn skotským nacionalistům.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Monitor Jana Paula:

Jiří Straka – Tušová staveniště

10. 3. 2015 / Jan Paul

Pražská galerie Václava Špály zahájila výstavu rozměrných tušových maleb Jiřího Straky (1967, Praha), tvořícího ve stylu moderní tušové malby s východisky dálněvýchodních staromistrovských technik, např. čínské "metody vrstvené tuše" či "malba bez kostí", kromě čínské malířské tradice se nechává inspirovat i Evropskou barokní malbou žánru zátiší. Straka ovládá tušovou malbu mistrně, ostatně jako absolvent studia Sinologie na filozofické fakultě University Karlovy (1989-1995) absolvoval v letech 1995 a 1996 studijní pobyt na Ústřední akademii výtvarných umění v Pekingu v atelieru právě tradiční tušové malby.

Vladimír Putin popsal tajné jednání, na němž se Rusko rozhodlo anektovat Krym

9. 3. 2015

Prezident Putin hovořil o jednání, na němž vydal tajný rozkaz pro anexi Krymu Ruskem a popsal, jak byla uvedena ruská vojska v pohotovost, aby zachránila svrženého ukrajinského promoskevského prezidenta.

V neděli vysílala státní ruská televize Rossija-1 upoutávku na dokumentární film s názvem "Směrem domů". Putin v ní otevřeně hovoří o tom, jak před rokem Moskva anektovala Krym.

V souvislosti z vraždou Borise Němcova vycházejí najevo vazby Kremlu na Ramzana Kadyrova

9. 3. 2015

Na vraždě Borise Němcova se podílel společník čečenského předáka Ramzana Kadyrova, vyšlo najevo u soudu v Moskvě. Vyšetřování vyvolává četné nové otázky.

Jedním z pěti mužů, kteří byli v neděli předvedeni před soud v Moskvě byl Zaur Dadajev, Čečenec. I ostatní předvedení muži pocházejí ze severního Kavkazu.

"Dadajevova účast na tomto zločinu je potvrzena, kromě jeho vlastního přiznání, množství důkazů shromážděných v rámci tohoto případu," uvedla soudkyně Natalia Mušnikovová.

Navzdory zhoršující se bezpečnostní situaci může mít Británie brzy nejmenší armádu od americké porážky

9. 3. 2015 / Karel Dolejší

Jak informuje Telegraph ZDE, v další vlně rozpočtových škrtů mají být chráněny výdaje na zdravotnictví, školství a zahraniční pomoc, Británii však zřejmě čeká zmenšení pozemní armády na 50 000 mužů a počet příslušníků všech zbraní - včetně letectva, námořnictva a námořní pěchoty - může klesnout na 115 000. Pro srovnání: Rusko udržuje "milionové" ozbrojené síly (v praxi kolem 750 000 vojáků), Česká republika má ve zbrani něco přes 20 000 aktivních vojáků.

Politkové by si měli všímat, o čem občané debatují na sociálních sítích

9. 3. 2015

Pirátská strana publikovala v Británii svůj manifest

Je v něm všechno, čím jsou dnes znepokojeni britští občané, upozorňuje komentátor Channel Four News Paul Mason. Dosud se Pirátská strana, která vznikla v Evropě r. 2006 a rozšířila se do dvaceti zemí Evropské unie, včetně Německa, kde r. 2014 získala ve volbách jednoho europoslance, zabývala především otázkami internetové svobody, státního dohledu nad občany a monopolizací autorských práv a komunikací. Nyní však byl na stránkách Reddit zveřejněn crowdsourcovaný manifest nové britské pobočky Pirátské strany a ten obsahuje daleko širší agendu. Když vyloučíme technické záležitosti, pět politických požadavků, které Piráti nyní vznášejí, jsou:

Kde hraničí podpora studentů a řízený odliv mozků?

9. 3. 2015 / Bohumil Kartous

Státy, které pochopily, o co v tomto světě běží, podporují jeden velmi důležitý trend: nákup mozků. Existují křiklouni, jako je Nigel Farage, kteří otevřeně požadují, aby byla imigrační politika postavena na vysávání pouze kvalifikovaných mozků z jiných zemí. Mnohem méně viditelnou, zato mnohem důslednější strategií je vysávat mozky zatím nekvalifikované, ale potentní. Výhodu to má dvojí: výběr probíhá mnohem více kontrolovaně a zároveň je větší pravděpodobnost kulturní adaptace v dané zemi. Americké univerzity, jako třeba Johns Hopkins, na to vyvinuly specializované programy. Jejich genialita spočívá v tom, že v se v některých zemích najdou politici, kteří je dokonce zaplatí. Věc je vysoce kontroverzní: na jedné straně stojí podpora talentovaných studentů, která j pro demokratickou společnost závazkem, na straně druhé otázka, kam by taková podpora měla směřovat.

PŘEČETLI JSME:

Na Čechy dobrý

9. 3. 2015

Máme v práci takovou hodnoticí kategorii na knížky a filmy. Když čteme Jiřího Hájíčka, spokojeně se usmějeme a řekneme si: „Na Čechy dobrý.“ Když vidíme v kině Cestu ven, pokýváme hlavou: „Na Čechy dobrý.“ V podstatě je to pochvala.

Jsme rádi, že existuje aspoň něco domácího, co automaticky neuráží vkus a soudnost. Že knížka nenudí, písnička šlape a film není trapný. Znamená to ale taky, že „na Čechy dobrý“ se nedá jakkoliv srovnávat s úrovní potřebnou ve světě. Hájíček není Pamuk, Šindelka není Houellebecq a Kratochvil není Murakami.

Zdroj: ZDE

Ilja Jašin: Spekulace o islamistických motivech vraždy Borise Němcova jsou "pro Kreml užitečné"

9. 3. 2015

Ilja Jašin, spoluzakladatel Němcovovy opoziční strany, zastává názor, že vyšetřování islamistické motivace Němcovovy vraždy je nesmyslné a "odvádí to pozornost od Vladimíra Putina".

Spekulace, že opoziční ruský politik Boris Němcov byl usmrcen islamisty, jsou podle Ilji Jašina nesmyslné, ale pro Kreml jsou užitečné, protože odvádějí pozornost od obvinění, že se na vraždě podílel sám Kreml.

Němcovi společníci se na vládní tvrzení o vině islamistů dívají se značnou skepsí. Jsou přesvědčeni, že Kreml měl z Němcovovy vraždy prospěch a nemyslí si, že by jen sami islámští fanatici dokázali usmrtit někoho tak blízko Kremlu, na místě, které je pod trvalým a intenzivním dohledem Putinovy tajné i veřejné policie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Průmysl vyvíjí enormní tlak, aby ovlivnil vzdělávání ve svůj prospěch

9. 3. 2015 / Bohumil Kartous

Začal Týden otevřeného vzdělávání, celosvětová kampaň zaměřená na podporu a popularizaci volně dostupných zdrojů vzdělávacího charakteru, jakými mohou být např. Wikipedie nebo Khan Academy. Průmyslníci chtějí diktovat, jak má vypadat školský systém, skutečnost popírající jejich požadavky zamlčují a o možných dopadech svých návrhů s oponenty nediskutují. Trend v zakládání rodičovských škol pokračuje. V Praze proběhne konference Evropské asociace rodičů. Příští Kulatý stůl SKAV a EDUin se bude věnovat strategii digitálního vzdělávání, rezervujte si čtvrtek 19.3. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin (1. 12. – 7. 12. 2014), připravovaném spolkem EDUin.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2015

14. 2. 2015

V lednu 2015 přispělo 374 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 53 044,79 Kč (a další částkou ve výši 48 781 Kč na pomoc důchodkyni v nouzi, žíjící na Praze 8), dále dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v listopadu 2014 částkou 3675,74 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2015 260 035,26 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
26025