Proč nemůže mít ČR takovéhoto prezidenta?

Toomas Hendrik Ilves, estonský prezident: V minulosti Evropa zvládla 24 milionů uprchlíků

8. 2. 2016

čas čtení 6 minut

Projev v evropském parlamentu z 2. února 2016

Téměř tři čtvrtě století opakujeme mantru Evropa jako projekt pro mír. Po dobu první části těch tří čtvrtin století polovina Evropy rostla a rozkvetla. Během posledního čtvrstoletí jsme usilovali o reintegraci Evropy.

Dnes ale čelíme nové existenční, externí - a jak nám připomněly listopadové pařížské útoky - i interní hrozbě. Nevíme, co dělat, bojíme se a pro mnoho lidí přestala být Evropa odpovědí.

Evropa se octla uprostřed transformační krize. Dáme se dohromady, anebo necháme někoho jiného, aby to vyřešil za nás? Přibližujeme se rozhodnému okamžiku, když buď se dáme dohromady, anebo síly rozkladu převládnou.

Víme už dlouho, že obrovské rozdíly příjmové i v míře demokracie mezi Evropou a jejím bezprostředním sousedstvím na jihu a na východě jsou časovanou bombou.

Dnes ohrožuje migrace, masová migrace lidí, kteří prchají před strašlivým vražděním občanské války a systematické brutality Daesh, spolu s ekonomickou migrací z chudoby, ohrožuje Evropu více než kdy předtím. Některé země uprchlíky odmítají přijímat, jiné jsou jimi zahlceny. Solidarita se rozkládá. Někteří odmítají pomoci, jiní poukazují na to, že solidarita musí fungovat obousměrně. Strukturální fondy a EU fondy soudržnosti jsou také nákladným projevem solidarity.

Rozhovor Britských listů 43:

Je ekonomie věda, nebo prostitutka?

5. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaVětšina českých ekonomů propadla neoliberalismu a zdá se, že používá ekonomie jako obhajoby současného statu quo k posilování moci bohatých a mocných lidí. Může to být jinak? O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Robinem Maialehem, univerzitním učitelem ekonomie na VŠE a VŠEM. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. února 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

V Egejském moři se utopilo dalších 27 uprchlíků

8. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Člun s nimi se potopil v edremitské oblasti v provincii Balikesir. Hledá se dalších devět uprchlíků. Jednu osobu zachránil rybář a tři další pobřežní hlídky. Púvodně bylo hlášeno dalších 11 mrtvých, ale posléze byla vydána oprava, že jde o tutéž katastrofu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rusko-syrské vojenské operace používají mezinárodně zakázanou kazetovou munici

8. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

V nejméně 14 útocích od 26. ledna 2016 použily spojené rusko-syrské operace v Sýrii mezinárodně zakázanou kazetovou munici. Při útocích zahynulo nejméně 37 civilistů, včetně šesti žen a devíti dětí, a desítky lidí byly zraněny.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Pegidě se o víkendu nepodařilo vyvolat větší celoevropské protimuslimské protesty

8. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Německá protimuslimská a protiuprchlická organizace Pegida se v sobotu pokusila uspořádat celoevropský den protestů. V Drážďanech, kde Pegida vznikla, se demonstrací účastnilo jen asi 8000 lidí, polovina počtu, který předpokládala policie.

V anglickém Birminghamu se k demonstraci sešli různí předáci britských ultrapravicových organizací, ale celkem nepřišlo více než 200 lidí.

Ve Varšavě se protimuslimských a protiuprchlických demonstrací účastnilo jen asi 1000 osob. Protimuslimské a protiuprchlické demonstrace se konaly i v Praze, v Amsterdamu a v Bratislavě, ale v těchto městech se konaly i prouprchlické demonstrace. V Dublinu se demonstrace účastnilo jen pár stovek lidí.

Celkem byla účast na xenofobních demonstracích v sobotu daleko menší, než se očekávalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘEČETLI JSME:

Že by Čechy nenávist k cizincům už začínala nudit?

8. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Přes pěkné počasí nedorazily na největší demonstraci v sobotu ani dva tisíce lidí. Martinu Konvičkovi musejí frustrací chcípat brouci, píše Štefan Švec.

Zdá se, že uprchlíci přestávají národ bavit. Média a politici se samozřejmě dál snaží situaci dojit, co to dá. Parlamentní listy barví titulky krví, frustráti na webu utrácejí noci nenávistnými žvásty. Z chabé potyčky u metra Malostranská se v médiích žije ještě druhý den. Je fakt, že pobodání pražského muslima i rozbití výloh Kliniky je vážná věc a soud by měl poslat pachatele rychle za mříže. Je pravda, že pokud nějaký policejní idiot odmítl pomoci napadeným reportérům Českého rozhlasu, protože podle něj „vysílají lži“, shodil tím práci všech svých slušných kolegů. Lidi to celé ale nejspíš přestává zajímat.

Zdroj: ZDE

Reakce slovinské policie na článek Martina Herzána v deníku Právo

Článek v Právu a na Novinkách obsahoval nepravdivé informace

8. 2. 2016

čas čtení 4 minuty

Tisková zpráva Pomáháme uprchlíkům

V reakci na článek, uveřejněný v deníku Právo dne 4.2. a také na serveru novinky.cz, pod názvem “Svědectví z uprchlického tábora: Migranti jsou jako časovaná bomba, Unie ztratila soudnost,” který byl v rozporu jak s oficiálními údaji UNHCR a dalších organizací, tak s našimi vlastními zkušenostmi z terénu, jsme požádali o vyjádření k některým sporným tvrzením v článku obsažených také slovinskou policii. Odpověď tiskové mluvčí Generálního ředitelství policie Slovinska (General Police Administration) Vesny Drole v plném znění uveřejňujeme ZDE

Naším cílem je upozornit na chybné informace, které přebírají i některá další česká média. Domníváme se, že podobné šíření poplašných zpráv přispívá k pocitu, že média neříkají pravdu a nejsou objektivní a dále tak posiluje již značně vyhrocenou atmosféru ve společnosti. Pokud se jedná o informace ohledně toho, co se děje na tzv. Balkánské cestě, budeme rádi, když si je u nás ověříte - jsme neustále ve spojení nejen s dobrovolníky na místě, ale také se zástupci UNHCR, místních úřadů a mezinárodních organizací a autorit a máme tak velmi detailní přehled o tom, co se aktuálně děje.

Na tvrzení o tom, že registračnímu centru, které uprchlíkům vystavuje nové doklady, mohou uprchlíci nalhat cokoliv, reaguje slovinská police: Pro zrychlení registrace migrantů, kteří míří do jiných států, byl zaveden elektronický systém propojený s evropským registrem. Pokud existuje jakékoli podezření (chybí doklady nebo je jméno žadatele v systému), následují další prověrky. “Kromě standardní registrace jsou speciálně prověřované osoby podrobeny následujícím procedurám: bezpečnostní prověrka, pohovor, výslech osob, které s touto osobou cestovali, kontrola okolností cesty,” upřesňuje mluvčí Vesna Drole. Při těchto kontrolách asistují překladatelé.

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům, k nimž se normálně běžný kulturněpolitický diskurs z vnějšího světa nedostane. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v nynější době, kdy je česká společnost destabilizována hysterickými iracionálními nesmysly a řítí se slepě do evropské izolace, čímž ohrožuje svou ekonomickou, politickou i vojenskou bezpečnost, je Britských listů zapotřebí více než kdy jindy.

Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Humanism is treason for some Czechs

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta
The picture was taken at the anti-islamic and anti-refugee demonstration at the Prague Castle on Saturday 6th February.

Zločin v Polné aneb o obrazu české společnosti tehdy a nyní II.

8. 2. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Česká televize v neděli večer odvysílala druhý díl filmu Zločin v Polné, který názorně ukazuje, kterak iracionalita a víra ve středověkou legendu zamlžily lidský úsudek a racionalitu. První díl minulou neděli zhlédl rekordní počet diváků, cirka 1,3 milionu. Je možné, že si česká veřejnost uvědomí paralelu mezi tehdejším propadem rozumu a nynější ztrátou soudnosti mnohých našich spoluobčanů - tedy v časech, kdy se opět resuscitují pověry a mýty a doslova teče krev?

Bude někdo zkoumat, co způsobuje, že česká společnost periodicky propadá iracionálním záchvatům založeným na nesmyslech?

8. 2. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Úvahy Daniela Veselého nad televizní inscenací hilsneriády v pořadu Zločin v Polné musejí každého trochu přemýšlivějšího člověka přivést k uvědomění, že česká společnost má bohužel zakořeněný sklon hystericky propadat periodicky iracionálním nesmyslům zjevně už od devatenáctého století. Těmito iracionálními záchvaty si závažně škodí - neumí totiž vnímat skutečná a závažná fakta, nedokáže číst, co se děje ve světě a jak na její chování a chování jejích politiků a diplomatů reagují lidé ze zahraničí, kteří mají moc rozhodovat o jejím osudu, a nedokáže se ve vnějším světě orientovat a vypracovat si dlouhodobější strategii na přežití.

Příkladů těchto hysterických kampaní je v moderní historii českých zemí mnoho, přemnoho. Za hilsneriády český národ Tomáše Masaryka upřímně nenáviděl, po roce 1918 ho zas začal hystericky zbožňovat jako tatíčka Osvoboditele a neuvědomoval si, že západní mocnosti na Masaryka hledí daleko střízlivěji, spíše jako na podvodníka, který na Versailleské konferenci záměrně lhal o údajně malém počtu německy mluvících občanů, kteří žijí na českém území - v důsledku této lži už pak západní politici Československu nikdy nedůvěřovali, a to přispělo k Mnichovu.

Od Topolánka k Zemanovi: Nakoukání do podstaty české politické gultůry

8. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


To, co udělal ten Dušek, to přece nebyla náhoda. To je takovej ten, takovej ten neonacismus, skrytej a ta intolerance prostě v tý společnosti je strašně hluboce, ta xenofobie, Češi jsou v podstatě netolerantní ve své podstatě. Hrajou si na tolerantní. Mladí lidé...
Ano, určitě, ty starší generace.
A Dušek to rozehrál moc ošklivě, to bylo, to šlo strašně, protože, co je to obyčejnej Čech, pro kterýho dělá Paroubek politiku? No to je přece vepřo, knedlo, zelo a v podstatě je třeba všechny zavřít, nakopat do prdele.

Oxymóron ministryně školství

Proti totalitě, primitivismu a násilí je nutno bojovat i vzděláváním

8. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Je chvályhodné, že se ministryně školství Kateřina Valachová připojila k výzvě Idealistů, platformy mladých sociálních demokratů. Ministryně přímo prohlásila, že "jako matka dvou dětí nechce, aby vyrůstaly ve společnosti, kde se podobné útoky dějí s tichým souhlasem většiny společnosti". To je jistě v pořádku, každý český politik, který se otevřeně zasazuje za základní demokratické principy a zároveň bojuje proti projevům dogmatických tendencí stále živých v české posttototalitní mentalitě, plní službu veřejnosti. Byť by to mělo být samozřejmostí, není tomu tak a proto i taková "banalita" zasluhuje pozornost.

Kateřina Valachová by si ale měla uvědomit, že její děti vyrostou do společnosti, která tiše netoleruje násilí, jedině tehdy, pokud je samy základním principům demokracie naučíme, pokud budou rozumět tomu, proč je nutné za demokracii a za nezadatelná práva člověka bojovat. Zdá se, že v tom paní ministryně nemá úplně jasno. Výukový materiál Vysokého komisaře OSN pro uprchlictví, o němž se Miloš Zeman vyjádřil jako o "idiotském" a "bolševickém"odmítla ministryně školství podpořit s tím, že "uprchlické krize je velmi složitá a vážná věc pro dospělé a v žádném případě nedovolí, aby tímto způsobem byly strašeny nebo zatahovány do celospolečenské vážné debaty děti". WTF, chtělo by se říct?

Uvažování toho typu, že "děti nelze zatahovat do celospolečenských diskusí", poukazuje na tutéž posttotalitní mentalitu, která omezuje přístup k informacím, rozhodnutí dává do rukou vyvolených a uvažuje o občanech jako nesvéprávných jednotkách určených ke "správě". Paní ministryně si bude muset vybrat. Buď chce, aby její děti vyrůstaly do demokratické společnosti, ipso facto aby ji spoluvytvářely. Bude jim tedy muset dát příležitost se to naučit. Nebo nechce děti "zatahovat do celospolečenských diskusí" a tím pádem z nich chce vychovávat potenciální oběti manipulace. Vzhledem k tomu, jaký post Kateřina Valachová zastává, by bylo dobré, kdyby si v tomto směru udělala jasno.

Situácia pred marcovými parlamentnými voľbami na Slovensku

Šachová hra pred voľbami

8. 2. 2016 / Igor Daniš

čas čtení 18 minut

Ošemetné prieskumy

Voľby do Národnej rady SR sa uskutočnia 5 marca. Šance jednotlivých strán sú veľmi nejasné. Volebné preferencie podľa jednotlivých prieskumných agentúr veľmi kolíšu. Za vierohodné by sa mali brať hlavne tri – MVK, Polis a Focus. Lenže na trhu sú ešte ďalšie, trochu pochybné, ktorých výsledky sú uletené. Hovorí sa, že údajne sa výsledky rôznych agentúr manipulujú. Môže to byť pravda. Samé strany si dávajú vypracovať vlastné prieskumy, podľa ktorých sa orientujú. Manipulácia s prieskumami má vyvolať rôzne dojmy: Po prvé, Smer má víťazstvo isté, čo má omámiť potenciálneho voliča Smeru, aby zostal doma a mobilizovať občanov ísť voliť proti nemu. Po druhé, mnohé strany sú na hrane zvoliteľnosti, čo má tiež prilákať voliča prísť k urnám. Po tretie, Smer padá dole, čo má povzbudiť pravicového voliča ísť voliť. Pravicový volič je totiž sklamaný z ponuky strán bez osobností a mnohým sa nechce ísť im dať hlas. Jediným motívom potom zostáva ísť voliť proti Smeru.

Bankovky vysoké hodnoty by měly být zrušeny, upozorňuje britský vládní poradce

8. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Vlády by měly zrušit bankovky vysoké hodnoty v Británii například padesátilibrovku, v EU bankovku o hodnotě 500 euro a 1000 švýcarských franků. V ČR by se to podle poměrné hodnoty týkalo zřejmě dvoutisícovek a pětitisícovek.

Existence bankovek vysoké hodnoty napomáhá podvodníkům a korupčníkům a neplatičům daní. Zločinci přesunují každoročně po světě peníze v hotovosti v hodnotě 2 bilionů dolarů, platby za korupci dosahují ročně hodnoty 1 bilionu dolarů a vyhýbání se daním v důsledku plateb v hotovosti připravuje státy až o 70 procent daní, varuje bankovní poradce britské vlády Peter Sands.

Britský supermarket Asda rozšiřuje prodej "ošklivé" zeleniny

8. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Z iniciativy britského televizního kuchaře Jamieho Olivera, který upozornil ve svém nedávném pořadu, že 40 procent ! vypěstované zeleniny se vyhazuje, protože není "rovná", nebo má praskliny, nebo má netypickou velikost či tvar, začal britský potravinový supermarket Asda ve svých 128 prodejnách prodávat krabice "ošklivé" zeleniny za zlevněnou cenu. Za 3,50 libry (122 Kč) koupíte krabici zeleniny, která nakrmí čtyřčlennou rodinu po dobu jednoho týdne. Krabice obsahuje sezónní součásti salátů včetně mrkve, cibule, paprik, brambor, okurek, zelí, pórku a petržele.

Průzkum supermarketu Asda ukázal, že 65 procent jeho zákazníků je ochotno kupovat "ošklivou" zeleninu a 75 procent zákazníků oceňuje její zlevněnou cenu.

Loni v prosinci byl jiný britský supermarket, Morrisons, donucen vrátit do obchodů "ošklivou" zeleninu poté, co se stal terčem kritiky, že vyhazuje použitelné jídlo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Evropská unie přinutí multinacionální firmy, aby zveřejňovaly své daňové poměry

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Velké nadnárodní firmy jako Google, Amazon a Facebook, budou podle připravovaného zákona Evropské komise nuceny zvřejňovat, kolik v které zemi vydělávají peněz a kolik z toho platí daně.

Evropská komise předloží začátkem dubna zákon, který donutí multinacionální společnosti, aby zveřejňovaly své daňové poměry ve všech zemích EU.

Tyto informace budou veřejně přístupné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"No police action": Antifa.cz has identified well-known right-wing activists in the crowd which attacked the anti-fascists on Saturday

8. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

The extreme-right wing grouping "We are at home here" has published a video on Facebook, which has been seen by several hundred thousand Czechs since Saturday and has been widely discussed on Czech social media. The grouping has argued that the video allegedly provides evidence that Czech police, masked as fake right-wingers, attacked a demonstration of antifascists on Saturday. Czech Police has denied this.

The Czech website Antifa.cz now argues that this is absolute nonsense. The website has individually identified the alleged "fake right-wing attackers" as well-known Czech extreme right wing activists.

Source in Czech HERE

Was a Prague demonstration of anti-fascists attacked by a group of policemen pretending to be right wing extremists?

7. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

A bizarre occurrence took place during Saturday demonstrations in Prague when a procession of pro-refugee anti-fascists was attacked by missiles thrown by what looked like a group of extreme right-wingers in balaclavas. A video of the event has emerged in which the masked extreme right wingers seem to be coordinated by a man in a brown jacket who seems to be behaving like a police commander. Later on in the video, he is seen communicating with the police. One of the masked "right-wingers" is seen in the video as emerging from a building which houses offices of the Czech Interior Ministry. There are some uniformed policemen present in the space between the masked right-wingers and the antifascists, but they are strangely inactive. Speculations have appeared that the "extreme right wing" men attacking the left-wingers may have actually been Czech police in disguise. What the purpose of such action would have been is unclear. The Czech police has denied that this was a police provocation.

The video featured below has been published on Facebook by a Czech nationalist right wing group:

TAKHLE SE DĚLÁ #ŽUMPA A #PROPAGANDA! #SLIBOVANÁ #POHÁDKA O 7 STATEČNÝCH MAJÍ NÁS SNAD ZA HLUPÁKY? ❌❌❌

V sobotu byl opakovaně napaden přenosový vůz Českého rozhlasu, policie ČR odmítla zasáhnout

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Vážení novináři,

v sobotu 6. února byl opakovaně napaden přenosový vůz Českého rozhlasu. K incidentu došlo v odpoledních hodinách na Hradčanském náměstí v Praze v době, kdy se zde konala demonstrace Bloku proti islámu. Několik agresivních útočníků se dobývalo násilně dovnitř přenosového vozu, pokusili se narušit vysílání ČRo a nakonec odpojili elektrocentrálu. Redaktor Českého rozhlasu v této vypjaté situaci požádal o zakročení nedaleko stojící hlídku Policie ČR. Místo pomoci se však setkal s odmítavým a přehlíživým postojem přítomných policistů.

Český rozhlas požádá Policejní prezidium ČR o prošetření tohoto incidentu. Český rozhlas také odmítá a důrazně se ohrazuje proti jakémukoli omezování svobody projevu a porušování demokratických principů, které jako veřejnoprávní médium hájí.

S pozdravem

Jiří Hošna

tiskový mluvčí

Český rozhlas

Czech Radio car was attacked by anti-islamic demonstrators at Prague Castle on Saturday

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

A radio car operated by Czech public service radio was repeatedly attacked at the Prague Castle during the demonstration of the extremist "Anti-Islamic Bloc" on Saturday afternoon, says a press release published by Czech Radio on Sunday. Several agressive attackers were repeatedly trying to break into the radio vehicle, they tried to disrupt Radio Prague's live broadcast and eventually they managed to disable the radio car's power source. In this difficult situation, a Radio Prague journalist asked a group of policemen standing by for help but they refused to act. According to the journalist's testimony, one of the policemen said to him "You broadcast lies, so organise your own private security." It is well known that Czech police tends to side with extreme right wing demonstrators.

Czech Radio will lodge a complaint to the President of the Czech Police. It emphatically protests against all attempts to limit freedom of speech and to infringe democratic principles which it defends as a public service broadcaster.

Source in Czech HERE

O xenofobii, cenzuře, idiocii, a drtivém úpadku v deníku Právo

7. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Upozorňujeme, že mystifikační, xenofobní blábol konspirátora  Herzána, který uveřejnily Novinky a Právo, aniž by se za tento hoax do dneška omluvily, výrazně přispěl k posílení hysterické nenávisti v myslích mnoha českých občanů, založené na nesmyslech. Článek byl sdílen mnoha tisíci osob na Facebooku a potvrdil jejich iracionální nenávistné stereotypy. Právě tento druh psaní vede k násilným útokům proti nevinným lidem, k nimž  dochází v poslední době. Považujeme redaktory Práva a Novinek za tyto útoky přímo odpovědné, neboť nenávistná slova vedou dříve nebo pozdějí ke krveprolévání a hranice už v ČR byla násilným útokem proti muslimovi minulý týden a žhářstvím tento týden překročena. Porybný i Dengler by se měli stydět. Chtějí skutečně žít ve fašistické společnosti, kterou tak horlivě nyní, jak se zdá, budují? (JČ)

"Článek pro nás už dopisovat nemusíte. Ani nás nemusíte oslovovat s jinými nabídkami," řekl mi do telefonu můj editor v Právu, když jsem zrovna pracoval na domluveném komentáři pro Právo k včerejšímu článku ufologa a konspirátora Herzána, napsal na Facebooku Vojtěch Svratkin.

Moje otevřená reakce editorovi, panu Porybnému a celé redakci Práva:

Vážený pane ...,

Děkuji Vám za předchozí spolupráci. Psal jsem pro Vás rád a vážil jsem si, že můžu přispívat svými texty redakci, která se jako jediná v naší zemi udržela do velké míry nezávislost na různých oligarších. Co se týče komentářů, Právo si udrželo dodnes vysoký standard - to se rozhodně o žádném dalším velkém tištěném médiu u nás nadá říct. To není málo. I to je důvod, proč je mi líto, že se mi cesta do Práva uzavřela. Ale právě pro tyto kvality Práva jsem měl potřebu se vyjádřit k článku pana Herzána. Vyjádřit se ostře. Chtěl jsem, ať si redakce Práva uvědomí, že publikovat texty od ufologů a konspirátorů bez jakéhokoli ověření faktů či osobnosti autora není cesta k vyšší kvalitě média. Právě naopak, jak jsem zmínil, je to cesta do míst, kam slunce nesvítí.

Česká média nesou přímou odpovědnost za násilí, které příchází do společnosti

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Jak si čtu zprávy z dnešních demonstrací, mám pocit, že některá česká média by popsala druhou světovou válku následovně: "Stáli proti sobě odpůrci i příznivci židů, na více místech došlo ke konfliktu," píše Šádí Shanaáh na Facebooku.

Aby bylo jasno, co tím myslím: ta "druhá" strana nejsou nějací "příznivci" nebo "podporovatele" uprchlíků. Jsou to především lidé, kteří odmítají zneužívání tohoto tématu k rozdmýchávání paušální nenávisti ve prospěch politiků nebo rádoby politiků. Jsou to lidé, kteří odmítají to, jakým způsobem se u tábora konvičkovců, okamurovců a zemanovců migrační a uprchlická "debata" vede. Jsou to lidé, kteří nejen odmítají tu vlnu paušální nenávisti, ale také hájí hodnoty, na kterých je naše společnost postavena.

Bravo, Miloši. Hoši, děkujem!

Hrozba teroristického útoku v ČR "v souvislosti s uprchlickou krizí" je extrémně vysoká

7. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minutaTakže si to zrekapitulujme. Nějací "hrdinové" pobodali bezúhonného člověka a jim podobní sebrali tolik odvahy, aby se pokusili zapálit centrum pomoci uprchlíkům. Během několika dnů dvě teroristické události v ČR, které jsou "důsledkem uprchlické krize". Takže ten Sobotka přeci jen lhal, když tvrdil, že v souvislosti s uprchlickou krizí teror v ČR nehrozí. Otázka je, do jaké míry za tento stav odpovídají společenské, zejména politické špičky, které přímo nebo nepřímo legitimizují názor, že uprchlíci jsou švábi. Je tragikomickou shodou okolností, že nejviditelnějším propagátorem genocidního jednání je v současné české společnosti entomolog. Je tragickou shodou okolností, že s propagátorem genocidy zpívá prezident země hymnu na jednom pódiu. Je ostudné, že tentýž člověk nepřímo legitimizuje podobné akty násilí tvrzeními o invazi, jež v hlavách primitivů vyvolává potřebu jít a zbaběle zaútočit na nějaký snadno dosažitelný cíl reprezentující "obranu národních zájmů". Místo odsouzení terorismu je na stránkách Hradu aktuální informace o tom, že Zeman s manželkou navštíví Plzeňský kraj. Bravo, Miloši. Hoši, děkujem!

Aktualizace, 7. 2. 21:00 - Místo oficiálního vyjádření prezidenta se na veřejnost dostal pouze duchaplný tweet hradního šaška o tom, že pan prezident "bude nadále pravdivým pojmenováním skutečné situace způsobené migrační krizí proti extremistům zleva i zprava bojovat". Lze bojovat s pravicovým extremismem z pozice pravicového extremisty? Schvaluje někdo svéprávný (nebo aspoň gramotný) veřejná vyjádření tiskového mluvčího prezidentské kanceláře před tím, než jsou publikována? Funguje Hrad jako chráněná dílna?

Konec pražské turistické idyly?

7. 2. 2016 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Včera se v horní části Pohořelce shromažďovali účastníci masopustního průvodu a demontrace proti šíření strachu a nenávisti pod záminkou boje s islámem. Asi v půl druhé odpoledne se vydali protidemostranti kolem Černínského paláce a hostince U Matouše společně s maškarami dolů směrem k Hradčanskému náměstí. Masopustní průvod byl propuštěn, ale pak byl úzký krček vedoucí dále uzavřen a procházející byli směrováni vpravo na Radnické schody a dále do Nerudovky. V místě uzavření se hromadili a divili neinformovaní turisté a docházelo zde ke strkanicím. Dole bylo vidět shromáždění tzv. antiislamistů s velkým pódiem a obrazovkou. Na prostranství Loretánské ulice před Martinickým palácem asi hodinu probíhala poklidná mainfestace proti nenávisti a strachu z uprchlíků s asi 200 účastníky, kteří vyslechli krátké projevy a tančili při reprodukované, zřejmě orientální veselé hudbě. O tomto a dalším dění v Praze informují evropské deníky na svých serverech, jako například mnichovská Süddeutsche Zeitung. Tady to ČR a Praha zrovna nevyhrávají. Potencionální turisté se budou ptát, jestli do Prahy za těchto podmínek jezdit. Pražská radice by se měla ptát, co s tím...

Jak píše Süddeutsche Zeitung o pražských výtržnostech:

Středoevropské země přiznávají, že tradiční národní totožnost je mrtvá, hysterickou snahou oživovat její mrtvolu

5. 2. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Nynější hysterický defenzivní nacionalismus, který se vzepnul ve středoevropských zemích včetně České republiky, je zcela zjevně vedlejším produktem globalizačního procesu multikulturalizace, jak ho definuje sociolog Zygmunt Bauman.

Ten upozorňuje, že dnešní politika nemá jinou možnost, než přijmout multikulturalismus. Globální migrace, diaspory a nejrůznější kulturní komunity se v dnešní době rozprostírají přes mnoho zemí a teritorií.

Základním úkolem dnešního člověka je najít rovnováhu mezi individuální svobodou a nejistotou dnešních proměnlivých životních podmínek.

O českém nacismu, aneb o Klinice a Natálce

6. 2. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Několikrát jsem dnes krátce sledoval díky přímému přenosu DVTV na youtube dění na pražských demonstracích. Nejvíce mne zaujala potíž, kterou mají odpůrci imigrantů již delší dobu. Slova jako „fašista“ nebo „nacista“ jsou prostě ve většinové společnosti nadávky bez ohledu na význam.

Martin Konvička se proto pokusil dát rovnítko mezi islám a nacismus a někteří dnešní demonstranti s vizáží klasické neonacistické scény označovali své odpůrce, kteří volali „chcete bílé Čechy, počkejte si na sníh“, za fašisty. Chvilku dokonce vznikl mezi neonacisty problém s tím, zda je dobrá strategie, nadávat svým odpůrcům do studentů. Někteří z těch lidí zjevně považovali slovo „student“ za nadávku srovnatelného kalibru jako slovo „fašista“. Jiní si uvědomili, že většinová společnost tohle asi úplně nepřijme, a pak to řešil nějaký nesmírně rozhořčený pán, který si spojil představu studenta s někým, kdo si dělá bakaláře v humanitních studiích, čili s představou, která se mu asi kryje s ryzím fašistou.

Už hoří

6. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta


Autonomního sociálního centra Klinika na Žižkově, které pomáhá uprchlíkům, se můžete zbavit dvěma způsoby. Demokraticky soudem, nebo nedemokraticky zápalnou lahví.

Už hoří.

Dovolit uprchlíkům přicházet, ale regulovat jejich příliv:

Jak zvládnout uprchlickou krizi

5. 2. 2016

čas čtení 8 minut


Uprchlíci jsou rozumní lidé v zoufalé situaci. Život mnoha z milionu žadatelů o azyl, kteří vloni uprchli ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a dalších válkou sužovaných zemí do Evropy, se stal nesnesitelným. Evropa je mírumilovná, bohatá a přístupná. Většina lidí by raději zůstala doma a nezačínala život znova mezi cizinci. Ale když alternativou je hrozba smrti v důsledku barelových bomb a fanatiků se šavlemi, uprchlíci učinili jedinou racionální volbu.

Human Rights Watch: Jak by Evropa odstranila chaos z uprchlické krize

5. 2. 2016

čas čtení 6 minut

Spořádanější proces přijímání uprchlíků v Evropě by 1. snížil počet úmrtí 2. rozptýlil strach veřejnosti 3. ukázal demagogům, že nemají pravdu.

Rok 2015 rozptýlil veškeré iluze, že je Evropská unie imunní před globální uprchlickou krizí, píše Kenneth Roth pro tiskovou kancelář Reuters. Zoufalství lidí prchajících před konflikty a násilím v Sýrii, v Iráku a v Afghánistánu a před útlakem v Eritreji se ukázalo být větší než nebezpečí přeplavby přes Středozemní moře, zejména v důsledku toho, že lidé za pomoci sociálních sítí objevili pašerácké sítě, které využívají blízkosti tureckého pobřeží k řeckým ostrovům.

Co se nyní ozve z Hradu?

7. 2. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Zúčastnil jsem se sobotních demonstrací na podporu uprchlíků a důstojného zacházení s nimi a byl svědkem toho, jak demonstrující, kteří zamířili na Hradčanské náměstí, kde se shromáždili odpůrci uprchlíků, byli napadeni maskovanými útočníky ze zálohy. Ti na ně vrhali dlažební kostky a podle vyjádření kolektivu Autonomního sociálního centra Klinika zaútočili později téhož dne na jeho sídlo na Žižkově, které se pokusili zapálit. A právě minulý týden v sobotu byl v pražských Vršovicích pobodán muslim dlouhodobě žijící v České republice kvůli svým prouprchlickým aktivitám.

Nechci malovat čerty na zeď, ale vypadá to, že šestáková vulgarita, do nekonečna se opakující nesmysly a konspirační teorie prolezlé českou společností jako Babišovy uzeniny nekvalitním masem nyní přinášejí shnilé ovoce v podobě zvlčilých násilností. Od virtuálních výhrůžek a řečí o namletí na masokostní moučku jsme se posunuli k útokům bodnou zbraní, dlažebními kostkami či tyčemi a ke žhářství - toť věru skvělá vizitka, a to vše kvůli imaginární hrozbě „řízené invaze“ či nověji už „okupace“.

Idealisté Valachová a Dienstbier vyzývají k odmítnutí násilí

7. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Sociální demokraté sdružení ve spolku Idealisté.cz dnes vyjádřili podporu Autonomnímu sociálnímu centru Klinika, které se stalo obětí nenávistných útoků v sobotu 6. února 2016. Jasně odmítají úsilí různých skupin vyhrocovat konflikt násilnou cestou a vyzývají k rychlému nalezení a potrestání pachatelů.

Zápalný útok na pražskou "Kliniku" se už dostal do světa

6. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Po protiuprchlické a protiislámské demonstraci zapálili útočníci pražské centrum pro uprchlíky, píše Daily Mail.

Andrew Stroehlein k tomu dodává: "A ano, ten člověk na fotce je oblečen jako křižák, protože někteří lidé ve střední Evropě si nevšimli, že není dvanácté století."

Jak referuje český tisk o uprchlících v Německu

5. 2. 2016 / František Řezáč

čas čtení < 1 minuta

Článek je uveden fotografií se jmény osob, které našly dočasný domov v příhraničním městečku Klingenthal v Krušných horách. V textu jakási anonymní paní jménem Iva z Kraslic, vyhrožuje, že se bude muset vystěhovat. Není v tom nějaký nepoměr? Co si ta dáma o sobě myslí? Anonymně, za pomoci redaktora, vyvolává paniku a strach před lidmi, které ani nezná. Co kdyby redaktůrka napadlo přivést ji před ně, aby jim své obavy řekla do očí. Ale to bychom chtěli od českého tisku moc. Oni si vůbec neuvědomují, že budují vy myslích neinformovaných lidí pomyslnou železnou oponu. Přitom je to na hranici bývalé NDR. Nějaké ty dráty, které by si Iva možná taky přála, už budou jen formalitou...

Kam vede psaní serverů, jako jsou Parlamentní listy

"Možná dojde i na ten kalašnikov..."

6. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Vyvolávání nesmyslné hysterie a systematické šíření poplašných zpráv v protikladu s fakty vede nakonec vždycky k násilí. Členové české společnosti, kteří naivně nebo záměrně spolupracují se servery, jako jsou Parlamentní listy, by si měli uvědomit, že i oni nesou pak odpovědnost za násilí, které vznikne v důsledku hysterické rasistické a xenofobní manipulace.

Nejkladněji hodnocené názory v diskusním fóru na Novinkách pod článkem o žhářském útoku na pražskou Kliniku:

-Jestli sem bude Sobotka tahat další nelegály, tak možná dojde i na ten kalašnikov (20+).

-Když to tak člověk pozoruje,kdo je pro ty doktory a inženýry tak je to samej feťák odbarvený vlasy na fialovo a věk do 25ti let,kteří tito smrkoši nevědí co je pracovat a poctivě se živit !!! Je to samá mladá lůza na sociálních dávkách !!!! (22+)

-Jsem stále víc zmaten, jak velký počet lidí nejen v Česku nechápe, jaká apokalypsa dopadá postupně na vyspělé a přátelsky myslící Evropany. To co dnes prožíváme je počátek novodobé invaze zaostalých kultur, které si přišly pro bohatství a pohodlí, stejně jako Barbaří ve starém Římě. My jim přátelsky otvíráme náruč a ony nás za to zničí, vyplení. Lidé probuďte se a jdeme se bránit (40+)

-nejsem priznivcem hazeni zapalnych lahvi, ale tohle chapu spise jako vyraz frustrace nad zoufalou necinnosti vlady. lide to proste nakonec vezmou do svych rukou (26+)

-Doufám, že je nikdy nedopadnou! To už není vandalismus to je zoufalství lidí nad politikou tohodle bordelstátu!!! (34+)

-Naše nevážená vládo.Bude hůř pokud nezastavíte musláky.Nemáte policajty ani vojáky.Nas... lidí už je moc (28+).

Odsuzujeme útok na Kliniku a vyzýváme ostatní politické strany k témuž

7. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

tisková zpráva

Strana zelených Praha 3 ostře odsuzuje žhářský útok na žižkovské Autonomní sociální centrum Klinika. Věříme, že policie bude postupovat vůči pachatelům tvrdě.

V naší čtvrti se v sobotu večer skupinka maskovaných mužů pokusila podpálit dům, ve kterém se nacházelo asi 20 lidí. Ať jsou jejich důvody a strachy jakékoliv, pro takové jednání neexistuje omluva.

Tento útok je jistě ne náhodou veden právě proti instituci, která organizuje nezištnou pomoc potřebným. Útok na aktivisty a aktivistky z Kliniky lze považovat za útok na celou občanskou společnost a celá občanská společnost by jej tak měla chápat bez ohledu na svá politická přesvědčení.

Na neděli, 7. 2. v 15 hodin je do parku nad Klinikou svoláno klidné solidární shromáždění, které bude pokračovat pomocí s uklízením škod. Prosíme všechny, kteří nechtějí připustit, abychom v naší městské části žili ve strachu z podobného násilí, a všechny, kteří věří, že nechat se zastrašit, je ta nejhorší reakce, aby přišli Kliniku podpořit.

Vyzýváme také starostku Hujovou a s ní celou současnou koalici, aby útok rozhodně odsoudili, a aby se sociálního centra zastali, byť třeba s myšlenkami, které Klinika reprezentuje, nesouhlasí.

Žádáme také Stranu Svobodných občanů Praha 3, aby ustala ve své negativní kampani proti centru Klinika, zejména pak v šíření lží o tom, že na Klinice přespávají “nelegální migranti” a ve strašení obyvatel Prahy 3 teroristickými útoky. Právě a především tato populistická politika přispívá k rozjitřeným náladám ve společnosti a násilným útokům na nevinné lidi dodává zdání legitimity.

Německé obyvatelstvo je vůči přijímání uprchlíků velmi vstřícné

5. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Němečtí občané drtivou většinou souhlasí s přijímáním uprchlíků prchajících před válkou a pronásledováním: Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že 94 procent dotazovaných občanů považuje za správné, že Německo přijímá uprchlíky prchající před válkou či před občanskou válkou (je to jen o dva procentní body méně než kolik zjistil průzkum televize ARD loni v září). S přijímáním uprchlíků prchajících před válkou či občanskou válkou souhlasí dokonce i 76 procent stoupenců ultrapravicové strany Alternative fuer Deutschland, upozorňuje Uwe Ladwig.

73 procent dotazovaných respondentů podporuje i přijímání osob pronásledovaných z politických či náboženských důvodů. Přijímání takových osob podporuje i 50 procent stoupenců strany Alternative fuer Deutschland. Jen 25 procent dotazovaných zastává názor, že by Německo mělo přijímat takové uprchlíky, kteří utíkají ze zemí, kde není práce a není možnost výdělku. Přijímání takovýchto osob podporují jen 4 procenta stoupenců strany Alternative fuer Deutschland.

Zdroj v němčině ZDE

Neoliberální ekonomové udělali tutéž chybu jako ekonomové někdejšího komunistického bloku

5. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Když ekonomové ignorují lidský faktor, všichni na to doplácíme

Ekonomové kolem Sorosova Institutu pro nové ekonomické myšlení se snad jako jediný zajímavě zabývali tím, proč došlo od roku 2008 ke globální ekonomické krizi, kterou ekonomové nepředpověděli, píše Timothy Garton Ash.

Adair Turner situaci jasně analyzuje ve své knize Between Debt and the Devil (Mezi dluhem a ďáblem). Poukazuje na to, že dominantní proud akademických ekonomů a ortodoxní ekonomické politické strategie nezaznamenal, že se od roku 2008 blíží krize, a prohloubil ji.

To, co se teď stane v Aleppu, bude utvářet evropskou budoucnost

6. 2. 2016

čas čtení 4 minuty

Jestliže Aleppo padne, bude to mít dalekosáhlé důsledky nejen pro celý Blízký východ, ale i pro Evropu. Porážka protiasadovských vzbouřenců, kteří částečně ovládají toto město od roku 2012, by znamenala, že v Sýrii pak zůstane už jen Asad a Islámský stát. Veškerá naděje na diplomatické řešení konfliktu by zmizela. Toto je dlouhodobý ruský cíl - bylo to cílem rozhodnutí Moskvy zahájit před čtyřimi měsíci svou intervenci v Sýrii, píše v deníku Guardian Natalie Nougayrède.

Cílem ruské vojenské intervence v Sýrii bylo sabotovat jakoukoliv možnost, aby skutečná syrská opozice měla možnost spolurozhodovat o budoucnosti země. Měla ochromit všechny oficiální plány Západu a OSN pro Sýrii.

Dopady pádu Aleppa budou cítit velmi daleko. Pokud se Evropané něco v roce 2015 naučili, bylo to, že nemohou být ochráněni před dopady konfliktů na Blízkém východě. A pokud se naučili něco z ukrajinského konfliktu v roce 2014, bylo to, že Rusko nelze považovat za přítele Evropy. Je to revizionistická mocnost schopná vojenské agrese.

Tyto události upozornily na vazby mezi syrskou tragedií a strategickým oslabením Evropy a Západu jako celku. Tyto důsledky jsou něčím, o co Moskva usilovala.

Vědecké mýty

5. 2. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 12 minut


Konkrétně se jedná o těchto 5 mýtů: 1. screening zachraňuje životy u všech typů rakoviny, 2. antioxidanty jsou dobré a volné radikály špatné, 3. lidé mají mimořádně velké mozky, 4. jednotlivci se učí lépe, pokud se učí ve svém oblíbeném výukovém stylu, 5. lidská populace exponenciálně roste. V následujícím bych chtěl poskytnout čtenářům svůj překlad první části článku v časopise Nature.

Muslimové v Londýně ostře odmítli agitaci skupinky islamistických extremistů

5. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Muslims challenge extremist preachers

These radical Islamist preachers took their extremist message to the streets of London and got shut down again and again by ordinary Muslims.

Posted by Channel 4 News on Tuesday, January 19, 2016

Extremistický aktivista: "Do Británie přichází zákon šaria!"

Muslim: "Je to lhář, neposlouchejte ho!"

EU požaduje, aby Turecko otevřelo hranice pro uprchlíky z Aleppa

6. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

A zároveň jedná o budování plotů proti uprchlíkům na Balkáně

Evropská unie naléhá na Turecko, aby otevřelo své hranice pro desetitisíce Syřanů, kteří prchají před intenzivním ruským bombardováním a ofenzívou Asadových vojsk.

Turecko v sobotu neotevřelo svůj pohraniční přechod v Oncupinaru navzdory výraznému nárůstu uprchlíků za posledních 48 hodin.

Na syrské straně hranice už je asi 30 - 35 000 uprchlíků a očekává se, že počty vzrostou až na 70 000.

Sýrie: Půl milionu lidí ohroženo Asadovou ofenzívou proti Aleppu

6. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

35 000 syrských uprchlíků z města Aleppo uvízlo na syrské straně hranice s Tureckem v zimě a v dešti. Turecko uvádí, že jim poskytuje základní humanitární pomoc, ale odmítlo hranici otevřít.

Celkem dosud z města Aleppo uprchlo před ruským bombardováním a ofenzívou Asadovy armády 70 000 lidí, kteří směřují k turecké hranici. Mnozí z nich se zřejmě nakonec vydají do Evropy.

V Aleppu však zůstává dalších 400 000 lidí, kterým hrozí brutální obklíčení a vyhladovění, připravované Asadovou armádou.

Vážně ohroženo je tedy půl milionu lidí. Útok na Aleppo zřejmě vyvolá jednu z největších humanitárních krizí pětileté války v Sýrii, varuje humanitární organizace Mercy Corps. Pokud vládní jednotky vytvoří blokádu města Aleppo. počet lidí žijících v Sýrii v obklíčení se okamžitě zdvojnásobí.

Syrská vláda i opoziční jednotky používají metodu vyhladovění obklíčeného civilního obyvatelstva jako válečnou zbraň po celou dobu konfliktu.

Rychlá ofenzíva Asadových jednotek vyvolala chaos u syrské hranice s Tureckem, kde se podle odhadů OSN asi 20 000 lidí připojilo k 30 000 lidí, už tam přežívajících v drsných stanových městech.

Odhaduje se, že na hranici s Tureckem bude zanedlouho shromážděno asi 100 000 osob.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Proč mír není zaručen a svět čekají "zajímavé časy"

6. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Nepříznivá demografická situace v Číně, zadrhávání čínského výrobního sektoru a převis nabídky na komoditních trzích vedoucí k propadu cen způsobily, že rozvíjející se ekonomiky jako celek přestaly dohánět vyspělé konkurenty. V roce 2013 osm nejvyspělejších ekonomik představovalo 31 % globálního ekonomického růstu, zatímco osm největších rozvíjejících se ekonomik reprezentovalo 47 %. Prognózy pro letošní rok jsou však v poměru 43 : 34 ZDE.

Nejpřeposílanější zpráva na Twitteru organizace Human Rights Watch za minulý týden

Budapešť 1956, Československo 1968, Polsko 1981: Jak rychle evropské národy zapomněly, když MNOZÍ Z NICH byli uprchlíky...

6. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Povšimněte si, jak svět dnes vnímá střední Evropu. Není to pro ni nebezpečné?

Přeposláno více než tisíckrát:

Ruské letecké údery a Asadova ofenzíva vyhnaly z Aleppa desetitisíce nových uprchlíků

5. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Hlavní pohraniční přechod do Turecka v severozápadní Sýrii zůstával v pátek už druhý den uzavřený, zatímco desetitisíce civilistů prchají ze syrského města Aleppo a okolních měst před bezprecedentně intenzivními ruskými leteckými údery ofenzívou armády prezidenta Asada, která dvoumilionové město Aleppo téměř úplně oblíčila.

Turecko však oznámilo, že novou vlnu syrských uprchlíků na své území vpustí.

OSN odhaduje, že se na pohraničním přechodu Bab al-Salam shromáždilo asi 20 000 lidí. Většinou jsou to nejchudší obyvatelé ze severní Sýrie, kteří dosud zůstávali doma v konfliktu, v jehož důsledku se vyprázdnila krajina mezi městem Aleppo a syrsko-tureckou hranicí. Většina uprchlíků jsou sunnitští muslimové a snaží se útěkem zachránit holý život sobě a svým rodinám.

"Ruská letadla pokračují v intenzivních náletech," uvedl syrský aktivista Abhaa al-Halabi. "Každou minutu dochází k leteckému úderu. Dosud Rusové zasáhli více než tři místní trhy a způsobily velké množství civilních raněných a mrtvých."

Rozhlas BBC interviewoval lékaře z nemocnice na okraji Aleppa, která se v posledních týdnech stala opakovaně terčem vojenských útoků.

Hrozí nebezpečí, že Assadovy jednotky plánují kompletní obležení Aleppa a vyhladovění jeho obyvatelstva, stejně jako se to praktikuje v jiných částech syrského konfliktu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lživé zprávy inzerentům nevadí

5. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Včera preletela ruskými médiami a našimi sociálnymi sieťami správa o tom, ako udatní ruskí muži v Murmansku tvrdo vytreli podlahu s chlípnymi imigrantmi, ktorí obťažovali "ich" ženy. Komentáre sa niesli v duchu "tak na nich - nie ako v zmäkčilej Európe!" Len občas zaznel nesmelý hlas, že predsa len Murmansk je asi príliš severne... Komsomoľskaja Pravda následne zistila, že to bol HOAX. Medzitým však už mali HLAVNESPRAVY na tejto správe s jasným propagandistickým nábojom 13 000 lajkov + súvisace benefity z hojnej reklamy od inzerentov, ktorí stále nepochopili, že lepia svoje značky na dezinformačnú žumpu. Konkrétne to nevadí strane KDH a firmám LENOVO, MINI, CBELEKTRO, KONEX ELEKTRO, CAT+DOG a ďalším. Koniec hlásenia, píše Juraj Smetana.

ČeskoAktuálně.cz se omlouvá svým čtenářům za lživou zprávu, která byla vystavena propagandě z Ruska

Maďarští extremisté oslavovali v sobotu "hrdiny nacismu"

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Chvála jednotkám Waffen-SS! Chvála Ferenci Zsálasimu!"

Maďarské ultrapravicové organizace a sympatizanti s nacismem ze zahraničí oslavovali v sobotu v maďarském městě Székesfehervár na západě země jednasedmdesáté výročí pokusu německých a maďarských vojsk prolomit obklíčení Budapešti sovětskou Rudou armádou. Součástí akce pod názvem "Vzpomínejme na hrdiny průlomu" byl pochod s pochodněmi, v jehož čele šli mladí muži v uniformách SS. Podrobnosti v angličtině ZDE

Odtržení v Centru současného umění DOX

5. 2. 2016 / Michal Giboda

čas čtení 8 minutVyloučená, foto Marek Volf

Mezinárodní divadelní studio Farma v jeskyni uvádí v DOXu inscenaci Odtržení, což je volný překlad japonského slova hikikomori. Označují se jím lidé, kteří se ve svém domově (často jen v pokoji v domě svých rodičů) izolují od lidské společnosti na dobu delší než šest měsíců.

Tento psychologicko-sociální fenomén byl poprvé zaznamenán v Japonsku. Autorem termínu a také předním expertem na hikikomori je japonský psycholog Tamaki Saitó.

Podle jeho odhadu jich žije v Japonsku asi jeden milion, což je asi jedno procento japonské populace.

Francouzská prokuratura vyšetřuje násilné útoky proti uprchlíkům v Calais

7. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Francouzská prokuratura vyšetřuje nejméně šest násilných útoků proti uprchlíkům v táboře "Džungle" v Calais. Dobrovolníci, pracující v táboře, varují, že počet útoků proti uprchlíkům roste. K útokům dochází pravidelně. Jeden Syřan, jménem Ahmed, sdělil BBC, že jeho a jeho přátele útočníci vážně zbili a skončil proto v nemocnici. Zlomili mu čelist a udělali mu velkou modřinu na oku. Jeden z jeho přátel utrpěl vážný otřes mozku a krvácení do mozku. Marianne Humbersot, ředitelka právního střediska, otevřeného dobrovolníky v táboře "Džungle" asi před měsícem, informovala, že za posledních čtrnáct dnů tam došlo k asi 20 útokům proti uprchlíkům. Uprchlíci si většinou na to nechtějí stěžovat policii. Policejní vyšetřovatelé dosud nikoho nezatkli, ale vědí, že útočníci jezdí v černém BMW a používají kovových zbraní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2016

7. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V lednu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 39 360  Kč. Příjem z reklamy byl 14 098,00 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2016 140 571,24 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
23067