14869

Deset dětí zemřelo v uprchlickém táboře v Sýrii ve sněhu za poslední týden

16. 2. 2020

Mia Farrow: Po mučení a masakrování syrských civilistů, po útocích na záchranáře, nemocnice a školy barelovými bombami a chemickými zbraněmi, vyvolaly v Sýrii Asad a Rusko další vlnu zoufalství. Útok na Idlíb vyhnnal z domovů 832 000, většinou dětí.


Statisíce civilistů, většinou žen a dětí, uvízly bez potravin a bez přístřeší v mrazivém počasí v severozápadní Sýrii. Z domovů je vyhnala Ruskem podporovaná ofenzíva a bombardování nemocnic a civilní infrastruktury.

Útok na Idlíb, poslední enklávu syrské opozice, vyvolal snad největší humanitární krizi v dlouhé a brutální válce. Od prosince bylo z domovů vyhnáno více než 800 000 lidí, 143 000 za poslední tři dny.

"Je tomu, jako bychom žili na hřbitově," řekla Manar al-Deiry, učitelka, skrývající se se svými dětmi ve věku sedm a devět let, ve stanu ve sněhu. Má ve stanu provizorní kamínka, ale bojí se je používat, protože děti kvůli kouři nemohou dýchat a některé rodiny se ve spánku udusily. 14868

Populismus je pomstou středních vrstev

16. 2. 2020


Marek Beneš tady píše na diskusním fóru, že se lidé bouří proti demokracii, protože nemají nic. V jeho vesnici u Ostravy nemají Romové v oknech ani skla, mají v nich igelit. Zanedbávání "špatných krajů" pražským centrem a zotročení milionu lidí v ČR dluhovým otroctvím je otřesné a píšeme o tom často.

Jenže revoluci proti demokracii neprovádějí chudí Romové ze severomoravských vesnic. Ti nepíší na Facebook rasistické sprosťárny a nešíří zlovolné konspirační emailové řetězce. Je to vzbouření nižší střední vrstvy - k níž patří většina české společnosti. Foldyna a Křeček nejsou chudí. Právě tito lidé podporují Babiše a nenávidí neexistující muslimy a uprchlíky.  Ale není to výlučně český jev, jak píše v deníku Financial Times Simon Kuper (JČ):


Představuji vám postavu, o níž se v dnešní politické debatě málokdy hovoří. Žije na předměstí nebo na malém městě. Nenarodil se v luxusním prostředí a musel se do svého postavení vypracovat, což nebyla vždycky legrace. Nyní vlastní svůj dům a vydělává nadprůměrně. Pohlíží ostře kriticky na elity z velkých měst, "které to měly od samého začátku lehké". Krátce řečeno, je to středostavovský antielitář.

Rozhovor Britských listů 260. Buď miluješ Evropskou unii, nebo miluješ Putina

14. 2. 2020Jaké mají názory na Evropskou unii a vůbec na domácí a zahraniční politiku čeští mladí lidé? Ve srovnání s názory starších občanů? O tom hovoří Jan Čulík s Martinem Buchtíkem, ředitelem organizace pro průzkum veřejného mínění STEM. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. února 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 
 14657

Británie: Nejhorší jsou diktátoři, kteří se dožadují vaší lásky

16. 2. 2020

Pokud jste soudce, novinář, státní úředník, konzervativní poslanec nebo britský občan, který potřebuje ochranu zákona, měli byste se připravit na to, co se chystá. Pokud se postavíte proti lásku vyžadujícímu Johnsonovi, bude vás nenávidět a udělá vše, co bude jeho silách, aby vás zničil.

(Pozn. JČ: Před rokem 1989 ve východní Evropě se předpokládalo, že budete milovat komunistický režim a nadšeně ho podporovat. Nadšeně ho nepodporovat či dokonce kritizovat bylo trestným činem. Pozoruhodné, jak rychle se Anglie přizpůsobuje někdejšímu komunismu. Angličané jsou strašně pasivní. Vzbouří se?)

Největší chybou, kterou udělali oponenti Borise Johnsona, bylo, že předpokládali, že nemůže ohrozit britskou demokracii, "protože chce být milován". Je to jenom klaun, říkali nám, zakomplexovaná celebrita, která chce jen slyšet potlesk obecenstva. Nepochopili, že není nebezpečnější touha než potřeba, aby vás druzí vzývali a milovali. Když je láska odepřena, potřební se proměňují v monstrum. To, co je egomaniakální patologie u herce či zpěváka, se stává veřejným nebezpečím, když se celebrita dostane k moci, píše varovně Nick Cohen.

Demokratičtí politikové by neměli předpokládat, že je bude veřejnost milovat. Nejlepší, v co mohou doufat, je respekt části voličů a trocha sympatií od budoucích historiků. Když vyžadují lásku, namísto aby se snažili získat si u veřejnosti respekt, vidí normální omezení svobodné společnosti jako urážky. Osobní se stává politickým. Neurotický autoritář se stylizuje v zosobnění "vůle lidu". Všichni, kdo ho zpochybňují, urážejí národ, který on ve své ješitnosti zosobňuje.

Boris Johnson ruší BBC

16. 2. 2020

Boris Johnson sdělil BBC že koncesionářský poplatek, jímž je financována BBC, televize i rozhlas, bude zrušen. Znamená to konec rozhlasu a televize BBC a zřejmě jejich nahrazení ultrapravicovou propagandou a la americké Fox News.

Johnson zahajuje plánovité útoky proti všem, kdo by mohli zpochybnit jeho totalitní moc: proti ministrům, kteří mu nelezou otevřeně kamsi, proti novinářům, proti soudcům, proti nezávislému soudnictví, proti BBC. Občan, který potřebuje od britského státu ochranu, má za Johnsona problém.


 14657

Boris Johnson omezil přístup fotografů do Downing Street

16. 2. 2020Čtyři organizace zastupující novinářské fotografy obvinily Borise Johnsona, že jim zabraňuje v přístupu do Downing Street. Novináři si stěžují, že Johnson napodobuje Donalda Trumpa ve snaze omezit přístup médií a znemožnit médiím kontrolovat vládu.

Žádným nezávislým fotografům nebylo dovoleno fotografovat Johnsona, jak podepisuje dohodu o odchodu Británie z EU, ani okamžik, kdy 31. ledna Británie odešla z EU. Existují jediné fotografie, které pořídil nový oficíální fotograf Downing Street Andrew Parsons.

Jak v Anglii, tak v Česku: Tam lidi zase věří médii rozšířeným nesmyslům o "nebezpečí uprchlíků"

14. 2. 2020

Colin Browning: Absolutně odporné poměry na letišti Schiphol. Čekáme 55 minut ve frontě na pasovou kontrolu. Tohle není ten brexit, pro který jsem já hlasoval.

Jedna ze stovek reakcí na Twitteru:

Možná, že kdyby byl Colin trochu větší vlastenec a opravdu věřil v Británii, pak by ta fronta šla rychleji?


Moderátor rozhlasu LBC James O'Brian: Na Twitteru je člověk jménem Colin, kterému se tam všichni posmívají, protože zveřejnil fotografii fronty na amsterodamském letišti Schiphol Airport a stěžuje si, že tohle není ten brexit, pro který hlasoval, že tam musel čekat 55 minut ve frontě. Prosím, poslouchejte, co vám teď řeknu.

Jsou určité aspekty tohoto příběhu, o nichž nejsem úplně přesvědčen, protože my přijdeme o výhody členství v Evropské unii až koncem roku 2020. Avšak Independent tu informaci zveřejnil a pár dalších médií také. Brexitér, který byl nucen na letišti v Evropské unii v Amsterdamu čekat ve frontě, si stěžuje, že tohle není ten brexit, pro který hlasoval. A my teď všichni máme ukazovat na Colina a smát se mu.
 14867

Jestli by ČR neměla zadat svou zoufale pomalou renovaci železnice Číně

15. 2. 2020 / Jan ČulíkBritánie se snaží připravovat svou první vysokorychlostní železnici z Londýna do Birminghamu a pak Leeds a Manchesteru. V 19. století patřili Angličané k nejinovativnějším a nejlépe organizovaným inženýrům a technikům na světě - například v jediném dni standardizovali na všech tratích do té doby nejrůznější rozteče železničních kolejí na normu 1435 mm. (Jen jeden den vlaky nejezdily, v předchozí den existovaly nejrůznější rozteče, v třetí den už vlaky normálně jezdily na standardních kolejích 1435 mm.) Ve dvacátém a jednadvacátém století však jaksi tyto schopnosti úplně ztratili a nedokáží zorganizovat nic.

Kontroverzně plánovaná vysokorychlostní železnice Londýn-Birmingham měla původně stát  50 miliard liber, teď to narostlo na 108 miliard liber. Železnice má být dokončená až v roce 2040 (!!) a zkrátí cestu o dvacet minut (!!)

Syrské nemluvně s rodinou na útěku před ruským bombardováním umrzlo v táboře

14. 2. 2020

V severozápadní Sýrii je -7 stupňů Celsia. Desetitisíce civilistů prchajících před ruským a Asadovým bombardováním nemají kde se skrýt. Nemají možnost se ohřát a většinou nemají k přespání ani stany, informoval ve čtvrtek v poledne rozhovorem s jedním syrským lékařem na místě rozhlas BBC.

Nemluvně, žijící v táboře umrzlo. Andílek Imán nedávno uprchla se svou rodinou před hrozbou smrti od ruského a Asadova bombardování. Její tvář, připomínající ducha, je jako statisíce dalších tváří dětí, které jsou ohroženy stejným osudem.

Staif Hammadi, jeho manželka, dítě Hoda a vnučka Hour - to byla rodina, která uprchla ze svého bydliště v Idlíbu v důsledku režimního a ruského bombardování. Tatínek se zoufale snažil zachránit rodinu, aby neumrzla, a tak ohříval jejich primitivní stan uhlím. Udusili se ve spánku kysličníkem uhelnatým.


Boris Johnson donutil svou vládu, aby skandovala jeho nepravdivá hesla

14. 2. 2020

Dost neuvěřitelné. Na pátečním zasedání vlády před televizními kamerami donutil Boris Johnson členy vlády, aby skandovali pochybná hesla, o jeho příslibech, co udělá. (40 nemocnic nepostaví, 20 000 policistů je daleko méně, než kolik jich politikou škrtů konzervativci zlikvidovali a 50 000 zdravotních sester nenajdou, protože většina je jich ze zemí Evropské unie a houfně odcházejí):

Boris Johnson: Kolik nemocnic postavíme?
Vláda sborem: Čtyřicet.
Boris Johnson: Kolik najímáme nových policistů?
Vláda sborem: Dvacet tisíc.
Boris Johnson: Dvacet tisíc, to je pravda. Kolik zdravotních sester najímáme? 
Vláda sborem: Padesát tisíc
Boris Johnson: Padesát tisíc, přesně. O kolik více autobusů?
Vláda zmatená.
Boris Johnson: Čtyři tisíce nádherných v Británii vyrobených nízkouhlíkových autobusů. 12013

Proč na jmenování anti-ombudsmana Stanislava Křečka záleží

14. 2. 2020


K výše uvedenému rozhovoru se Stanislavem Křečkem přinášíme exkluzivní rozhovor s Andrewem Stroehleinem, mediálním ředitelem lidskoprávní organizace Human Rights Watch v Bruselu:

Proč je role ochránce práv důležitá?

Úřad obmudsmana existuje, aby pomáhal lidem ochraňovat jejich práva, zejména v situaci, kdy vláda nebo jiné úřady nějakým způsobem ochromují práva jednotlivce. Je více než absurdní - je to vlastně vrchol absurdity, daleko větší absurdita, než jakou mohl Havel napsat v jedné ze svých her - když ombudsman řekne, že jeho úřad nemá s lidskými právy nic společného. K čemu ten člověk je? Aby přehazoval v McDonaldu hamburgery?

Mohou lidé žít bez lidských práv?
 12013

Why it is a problem that the Czech Republic has appointed an anti-human rights activist into the post of Defender of Human Rights

14. 2. 2020

"We are not an office for the defence of human rights, says the newly appointed Czech Defender of Human Rights".


In connection with the above statement, this is an exclusive interview with Andrew Stroehlein the Human Rights Watch European Media Director, based in Brussels:

Why is the role of ombudsman important?

The ombudsman’s office is there to help people have their rights protected, in particular when the government or other authorities are undermining an individual’s rights in some way. It’s beyond absurd – the pinnacle of absurd, actually, beyond anything Havel could have written in one of his plays – for an ombudsman to say his office has nothing to do with human rights. What’s he there for? Flipping burgers at McDonalds?

Parlament ČR zvolil ombudsmana s historií rasové diskriminace

14. 2. 2020


Jeho jmenování svědčí o chabém stavu lidských práv v České republice


"Jmenováním Stanislava Křečka ombudsmanem skončila obrana lidských práv v České republice," konstatuje David Tišer.

O jmenování Stanislava Křečka "ochráncem práv" píše na serveru Global Voices Filip Noubel. Shrnuje Křečkův životopis, jeho rasistické výroky a jásání populistů nad jeho zvolením. Upozorňuje, že podle mezinárodních analýz se Česká republika považuje za nedokonalou demokracii. Na seznamu 167 zemí se podle hodnocení demokracie, které provedl Economist Intelligence Unit v roce 2017 umístila na 34. místě. Milion chvilek demokracie organizuje proti Křečkovi demonstraci na 1. března 2020.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Jak mohu předpokládat, že někdo bude hájit práva moje?

14. 2. 2020

Nejsem gay.
Nejsem muslim.
Nejsem důchodce.
Nejsem Čech.
Nejsem trans.
Nejsem černoch.
Nejsem uprchlík.
Nejsem invalida.
Nejsem žena.
Nejsem bezdomovec.
Ale jestliže nebudu hájit práva všech, jak mohu předpokládat, že někdo bude hájit práva moje?


 14866

Trump a Johnson: Dva blbové se zuřivě pohádali

14. 2. 2020Britský premiér Boris Johnson zrušil svou cestu do USA, plánovanou pro příští měsíc po zuřivém telefonátu od Donalda Trumpa, kdy Trump telefon položil uprostřed rozhovoru.

Johnson měl navštívit Washington letos v lednu, ale odložil svou cestu v důsledku celé řady konfliktů s Trumpem ohledně Íránu, čínské technologické firmy Huawei a odmítnuté britské žádosti o vydání manželky amerického diplomata, která zabila mladého cyklistu v Anglii, když s automobilem jela po pravé, nikoliv v Británii normální levé straně.
 14863

Zlé turecké svědomí západní "odpovědnosti chránit"

14. 2. 2020 / Karel Dolejší

Na světovém summitu OSN v roce 2005 byl schválen globální závazek ohledně odpovědnosti chránit civilisty (responsibility to protect, R2P) před genocidou, válečnými zločiny, etnickými čistkami a zločiny proti lidskosti. Ačkoliv k přijetí závazku došlo v době úřadování Bushe mladšího v Bílém domě, State Department nikdy tolik nehýřil odkazy na R2P, jako během dvou funkčních období prezidenta Obamy.
 14694

9. února 2020 bylo poprvé v historii v Antarktidě 20 stupňů Celsia

14. 2. 2020


Leden 2020 byl na světových územích a mořích nejteplejším lednem v historii. Průměrná teplota překročila veškeré teploty v záznamech udržovaných po dobu 141 let britskou Národní oceánskou a atmosferickou správou, National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Výjimečně teplý leden 2020 následoval po výjimečně teplém lednu 2019, který byl druhým nejteplejším lednem na územích planety Země od začátku udržování spolehlivých záznamů. Posledních pět let a poslední desetiletí jsou nejteplejší za posledních 150 let.

Rozhovor Britských listů 259. Byla jsem u hranic Islámského státu

7. 2. 2020Psychiatr Kateřina Duchoňová byla jako jediná účastnice z východní Evropy na mezinárodní konferenci zabývající se traumatem válkou postižených lidí v iráckém Duhoku, nedaleko hranic oblasti ovládané Islámským státem. O jejích pozoruhodných zkušenostech, které Kateřina Duchoňová doprovází svými fotografiemi, s ní hovoří Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. února 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 
 14861

Boris Johnson nesnese jediný nezávislý hlas: O skandálním odchodu britského ministra financí

13. 2. 2020 / Jan Čulík

Lhář Boris Johnson asi před šesti nedělemi:  Dám vám absolutně kategorické ujištění, že si ponechám Sajida Javida jako svého ministra financí. Co tomu říkáte? Myslím, že je to fajn chlap a myslím, že dělá fantasticky dobrou práci. A jsem hrdý, že ho mohu počítat mezi své kolegy.

Dne 13. února 2019 byl nucen Sajid Javid na funkci ministra financí rezignovat.Údajně mírná restrukturalizace konzervativní vlády Borise Johnsona poté, co zvítězil v prosincových volbách, ve čtvrtek vyvrcholila skandálním a dramatickým odchodem nejdůležitějšího ministra, totiž ministra financí Sajida Javida. Ten byl ve funkci teprve od července 2019 a dosud projevoval všechny znaky úslužnosti vůči Johnsonovi. Přestože ještě před dvěma lety varoval, že brexit bude pro Británii hospodářskou katastrofou (a toto varování zůstává na jeho stránkách), od doby jmenování Johnsonovým ministrem financí úslužně opakoval fráze, že brexit bude pro Británii "velmi úspěšný" a "nový začátek".

Zde varuje Sajid Javid, že odchod Británie z jednotného evropského trhu bude katastrofou: Pod tím pak jásá Sajid Javid nad brexitem: Oslavujme ho speciální mincí! 

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
 2815

Zákaz provizí zprostředkovatelům pronájmů v New Yorku

14. 2. 2020 / Albín Sybera

Opatření v americkém státě New York poukazují mj. i na prohlubující se odklon české celostátní politiky od nesmělých snah o hospodářsky, sociálně a klimaticky udržitelnější společnost, která více reflektuje realitu 21. století.

Ačkoliv velké newyorské nemovitostní korporace tvrdí, že se budou snažit legislativní opatření státu New York napadnout u soudu (celý článek ZDE), tak tím nijak nezastaví trend, který se netýká jenom státu New York.

 11171

Sandersova doktrína

14. 2. 2020

Mnozí evropští představitelé považují Sanderse za "levicového izolacionistu". Jsou stejně "zděšeni" vyhlídkou na jeho prezidentství, jako vyhlídkou na druhé Trumpovo funkční období, protože by zaselo pochybnosti ohledně trvání amerického závazku k NATO a udržení mezinárodního systému vedeného USA.
 14300

Trump chce škrtat ve fondech na obranu Evropy

14. 2. 2020

Tabulka ministerstva obrany ukazuje, že Trumpova administrativa letos škrtla půl miliardy dolarů z programu European Deterrence Initiative (EDI) a příští rok chce škrtnout dalších 1,5 miliardy.  

 14865

Jaké nebezpečí je závažnější?

14. 2. 2020 / Milan Kohout


Milí přátelé,

už se dva týdny ptám ve všech bostonských obchodech na ochranné ústní roušky, jsou však beznadějně vyprodané.

Sice zde stále nehrozí pandemie způsobená koronavirem, protože Boston hlásí zatím jen jeden potvrzený případ nákazy, ale celá situace mně nevyhnutelně připomněla až doposud antikomunisty omílanou vzpomínku na několikatýdenní nedostatek toaletního papíru z předrevolučního Československa, údajně způsobený požárem v nějaké slovenské továrně zásobující centralizovaný socialistický trh tímto produktem.

Dodnes ona vzpomínka rozzuřuje zastánce volného kapitalistického trhu, který by dle jejich teorie něco takového nikdy nedopustil.

Samozřejmě se zde nabízí otázka: Co je v dané situaci životně důležitější, nebezpečí improvizovaně Rudým právem vytřené řiti, či nebezpečí smrtelného zápalu plic?

Milan Kohout 
Boston, USA

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 13877

Libye: Haftar blokuje lety OSN

14. 2. 2020

OSN varovala, že síly loajální k libyjskému povstaleckému veliteli Chalífovi Haftarovi nyní brání jejím letounům v přistání, což ohrožuje přísun mezinárodní pomoci i úsilí o dosažení míru, napsal Corey Blackman.
 14858

Proč je korupce jako sníh?

13. 2. 2020

V zemích, kde bývá množství sněhu, mají i množství slov k jeho označení. A totéž platí pro korupci. Kde je spousta korupce, má mnoho jmen, napsal Moisés Naím.

HRW: Seznamte se s panem Křečkem

13. 2. 2020

Seznamte se se Stanislavem Křečkem.

Věří v ultrapravicovou konspirační teorii, že sem "muslimové přicházejí, protože nás chtějí nahradit".

Říká, že s muslimy by se nemělo zacházet jako s jednotlivými lidmi.

Je to nový český obmudsman, jehož úkolem je hájit lidská práva.


Pozoruhodné názory z České republiky

13. 2. 2020

Andrewu Stroehleinovi, mediální ředitel organizace Human Rights Watch (několikrát nedávno mezinárodními organizacemi označenému za jednoho z dvaceti nejvlivnějších globálních analytiků na Twitteru)  "vysvětlili" ve čtvrtek čeští uživatelé Twitteru zásadní věci:

Andrew Stroehlein: Takže dnes mi různí Evropané sdělili:

'No, nacisté vraždili civilisty, tak proč by je bývali neměli vraždit i západní Spojenci?"

(Toto konstatoval jeden docela známý český novinář v souvislosti s válečným zločinem Británie a USA, jímž bylo plošné bombardování Drážďan před 75 lety, dne 13. února 1945, kdy vznikla ohnivá bouře a v ní bylo udušeno a upáleno 25 000 civilistů. Docela známý český novinář se vyjádřil, že s tím naprosto souhlasí.)
 
"No, Saúdská Arábie trestá lidi za jejich názory a za jejich náboženství, proč bychom to tedy neměli dělat i my?"

Opravdu, lidi: Najděte si lepší vzory.


 11817

Jak zvolit doktora Křečka, aneb Konec ombudsmanů v Čechách

13. 2. 2020 / Karel Dolejší

Česká společnost strašená demagogy se seběhla do nervózního houfu a děsí se veškerých odlišností, které normálně představují zdravou pestrost fungující society. Poměrně nedávno byli ještě Češi proslulí liberálním postojem k homosexuálům nebo sympatiemi pro Židy. Dnes se Českem opět šíří zakrytá i nezakrytá homofobie ZDE a narůstá i antisemitismus ZDE. Společný jmenovatel obou fenoménů je zřejmý: Kategorické vyžadování "povinné" stejnosti. - Jistým dovršením zmíněné instinktivní homogenizace se stalo úterní zvolení Stanislava Křečka do funkce ombudsmana - navzdory faktu, že se kandidát opakovaně s opovržením vyjádřil v neprospěch obrany práv menšin.
 12847

Prestižní nezisková společnost pro boj s rakovinou v Dánsku se ujala klinického testování antabusu

13. 2. 2020 / Boris Cvek

Na stránkách Danish Cancer Society (něco jako naše Liga proti rakovině) se před pár dny objevil v dánštině (lze si ho snadno přeložit do angličtiny pomocí online překladače) text, oznamující veřejnosti, že tato úctyhodná společnost spustila hned dva klinické testy antabusu (disulfiramu): zaprvé proti rakovině prsu, zadruhé proti rakovině střev.

Důležité je, že v tom textu se reflektuje, že antabus je lék, který není možné dostat do kliniky standardní cestou, tedy přes komerční klinické testy. Musí se ho ujmout někdo, kdo působí na nekomerční, neziskové bázi – a Danish Cancer Society se právě proto k antabusu hlásí, rozhodla se ho ujmout. Je logické, že právě společnosti jako Danish Cancer Society mají dělat tuhle práci. Co naše Liga proti rakovině?

 11171

Kdo se bojí demokratického socialismu?

13. 2. 2020 / Daniel Veselý

Vermontský senátor Bernie Sanders zvítězil v primárkách v New Hampshire a podle aktuálních průzkumů veřejného mínění má největší šanci získat demokratickou nominaci na boj o Bílý dům i největší šanci porazit Donalda Trumpa v listopadových volbách. Dosavadní úspěch demokratického socialisty stojí na entuziastickém hnutí, jakož i podpoře progresivních zákonodárců. Vedení Demokratické strany má co dělat s revoltou ve svých vlastních řadách, ba co více; má co do činění s patrně nejnebezpečnějším prezidentem amerických dějin, který by se po případné prohře nemusel dobrovolně vzdát úřadu.

 13677

Diagnóza příčin volební porážky Labour Party

13. 2. 2020

Země potřebuje silnou opozici. Británie bude mít lepší vládu, pokud těm, kdo vládnou, bude někdo koukat pod prsty. Navíc Labour Party ve svých nejlepších dobách představovala velkou sílu bojující za slušnost, hovořící za lidi po celé zemi a zajišťující, že nikdo nebude zapomenut. Potřebujeme tuto roli obnovit, napsal ve své analýze konzervativec lord Ashcroft.
 14856

Česká vděčnost je jako beduínské plavání

13. 2. 2020 / Karel Dolejší

Beduínské kmeny žijí v poušti a životu zde se takřka dokonale přizpůsobily. Kočovné pastevectví sebou zajisté nese výhody i nevýhody - o tom však psát nechci. Spíše hodlám upozornit na nikoliv zcela nepochopitelný fakt, že beduíni při svém způsobu života příliš často neholdují plavání. Prostě pro ně historicky vzato neměli vhodné podmínky.
 14860

Brit přespává v Evropě na ulici, poté, co mu britské ministerstvo vnitra sebralo pas a odmítlo ho vpustit do země

13. 2. 2020

 

Britské úřady zabránily britskému občanuve  vstupu na území Británie, když se vracel z dovolené v Evropě. Bez varování mu odebraly jeho britský pas, a protizákonně ho tak učinily člověkem bez státní příslušnosti.

Fatushi Lalovi, 33, který žil v Británii od svých čtrnácti let, sdělili imigrační úředníci, když se v Bruselu pokusil vrátit zpět domů do Británie, že na to nemá právo.

Lala, který žije v severním Londýně, je nucen už tři týdny nyní žít v Bruselu na ulici. Britské ministerstvo vnitra nereagovalo na dopis od jeho poslance, odeslaný před týdnem. 
 7649

Co udělá Kongres s Trumpovým obranným rozpočtem?

13. 2. 2020

Prezident Trump představil svůj poslední federální rozpočet znovuzahájením dohadování s Kongresem, které ukončil teprve loni v létě. Tento zlom dohodu ruší a zajišťuje, že jeho návrh financování je hned po doručení na Capitol Hill fakticky mrtev, upozorňuje Mackenzie Eaglenová.
 11163

Neexistuje žádný „velký americký návrat“

13. 2. 2020

Americký prezident Donald Trump se spoléhá na pracující třídu, kterou přitom podvedl nejvíce. Prezident Trump se ve svém projevu o stavu Unie chvástal „velkým americkým návratem“ a „boomem modrých límečků“ a zásluhy si samozřejmě připisuje sám sobě. Aby bylo jasno: Neexistuje žádný „velký americký návrat“, píše editor Foreign Policy in Focus Peter Certo.

Sýrie: Apel světu. Slyšíte nás? V úterý bylo usmrceno 12 lidí, včetně 7 dětí

12. 2. 2020

Apel světu. Jsme v Idlíbu. Slyšíte nás? Tragické okamžiky ze záchranné operace Bílých helm - zachraňujeme tři děti, které byly zraněny v úterý při leteckých úderech režimu, které usmrtily 12 lidí včetně 7 dětí.

Krev, ničení a zlomená srdce.

Město Idlíb v pondělí bombardovala režimní letadla. 12 lidí bylo usmrceno, včetně 7 dětí. 40 lidí bylo zraněno, včetně 9 dětí. Situace v oblasti je děsivá. Nezůstává žádné bezpečné místo. Tisíce rodin prchají poté, co režimní jednotky dobyly v této oblasti mnoha měst. Režim zintenzivnil letecké údery a zabíjí desítky civilistů. Situace v Aleppu je velmi podobná. Takže kdybyste byli v Idlíbu či v Aleppu, co budete dělat, abyste přežili?


22827

Spojení krajní pravice s tzv. levicí ve jménu Hradu a Křečka

12. 2. 2020 / Boris Cvek

V polední publicistice Radiožurnálu jsem slyšel spekulaci, že má dojít ve Sněmovně ke spojení ANO, ČSSD, KSČM a SPD. Co je spojuje? Prezident republiky. V tomto konkrétním případě prezidentův kandidát na ombudsmana Stanislav Křeček.

Pan Křeček už byl v pozici zástupce ombudsmanky Anny Šabatové (2013-2019) a i přes svou snahu tuto pozici ve Sněmovně obhájit neuspěl. Pan Křeček také původně nebyl kandidátem Hradu na ombudsmana. Hrad totiž navrhoval nejprve poslankyni za ANO Helenu Válkovou, a když to s ní skončilo špatně (ani se nedostala k volbě), navrhoval poslankyni za ČSSD Kateřinu Valachovou, která kandidovat ovšem odmítla.

 14855

Podobně jako v ČR, i v Polsku se vyhazují z práce nepohodlní historikové

12. 2. 2020 / Jan ČulíkObdobně jako nedávno šokujícím způsobem donutil k rezignaci Martinu Lehmanovou, historičku-ředitelku lidickém památníku český "ministr kultury" Zaorálek, protože se mu nelíbily výsledky její věcné práce historika  (jak je to možné, že si "ministr" osobuje právo rozhodovat, kdo smí zveřejňovat jaké informace??) oznámil nyní svou rezignaci i Dariusz Stola, bývalý ředitel Polinského muzea historie polských židů. Dal najevo, že odstupuje od své kandidatury na znovujmenování do funkce ředitele muzea, přestože zvítězil v otevřeném konkurzu. K jeho odchodu dochází - podobně jako v ČR v Zaorálkově případě - po  konfliktu s polským ministerstvem kultury.

V květnu 2019 byl Stola doporučen konkursním výborem za podporuy města Varšavy a Asociace židovského historického institutu (podobně jako Martinu Lehmannovou podpořili další historici v lidickém památníku). Od té doby odmítl ministr kultury Piotr Gliński oficiálně potvrdit jmenování konkursního výboru a světoznámé muzeum tak zůstává bez ředitele.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 14853

ANO, zatočíme s korupcí!

12. 2. 2020 / Karel Dolejší

"Čím větší gauner, tím víc vystupuje proti malým gauneřinám. Čím větší vrah, tím víc brečí nad utrpením mladého Werthera. Řeknu vám, pane kolego, v tom je nějaká zákonitost."

Jan Zábrana: Vražda v zastoupení

Policejní detektivové vyšetřují podezření, že syn šéfa poslanců vládního hnutí ANO 2011 Jaroslava Faltýnka Jiří vymáhal v Brně horentní úplatky. Mezi důkazní materiály patří i audiozáznam rozhovoru politika ANO Jiřího Švachuly s podnikatelem Samanem El-Talabanim, v němž se vyskytuje výslovná zmínka o obou Faltýncích ZDE.

Británie: Teď se prokázalo, že je Johnsonova vláda i rasistická

12. 2. 2020 / Jan Čulík

 

"Některé osoby deportované v rámci kontroverzního letu na Jamajku mají vazby na narkotika typu A", konstatovala britská vláda bez jediné známky ironie - napsal na Twitteru  satirický televizní pořad Have I Got News for You nad fotografií Borise Johnsona a jeho zástupce Michaela Govea - protože oba byli TAKÉ přistiženi při konzumaci drog typu A - je však nikdo nedeportuje. Jsou běloši.V minulých dnech zuří v Británii neuvěřitelný skandál. Podobně jako za komunismu režim zbavoval nepohodlné občany československého občanství a deportoval je do zahraničí, tuto praxi si ve stále komunističtější Británii nyní zamilovala vláda. Rozhodla se, že odsouzené pachatele trestných činů, kteří si odpykali vězeňská trestY, deportuje do zahraničí. Ovšem musejí to být černoši.
 14850

Nejmladší výsadkář z kostela

12. 2. 2020 / Pavlína Antošová

Dne 12. února 1920 se v Bánově u Uherského Brodu narodil Josef Bublík. Přišel na svět v rodině dělníka z kamenolomu a bývalého legionáře, a v dalších letech se rozrostl počet jeho sourozenců. Jemu samotnému osud vyměřil pouhých dvaadvacet let.

 14857

Nelhat ve veřejném prostoru!

12. 2. 2020Každý má právo na svůj názor. Ale nikdo nemá právo vydávat své názory za fakta.

Dnes vznikl spolek proti lhaní ve veřejném prostoru ZDE.

Píše na své facebookové stránce:

Nenechat postulovat reklamu na dezinfo webech by mělo být součástí společenské odpovědnosti firem i institucí. V kampani NELEŽ se budeme snažit tuto ideu podporovat. Dnes jsme ji oficiálně spustili. Podporovat budeme ty firmy a instituce, které ji přijmou za vlastní. Mezi společnosti, které tak už učinily, patří Česká spořitelna, Komerční banka, T-Mobile CZ nebo HBO CZSK. Společně s Asociace společenské odpovědnosti se nám pravděpodobně brzy podaří tento seznam velmi významně rozšířit. A nechceme se omezovat pouze na ČR! Dává Vám to smysl? Ozvěte se, případně šiřte dál. Děkujeme.
 14093

Předsedkyně Evropské komise: Johnsonův poslední plán brexitu je odchodem bez dohody

12. 2. 2020

Tvrzení Borise Johnsona, že by Británie mohla obchodovat s EU za stejných podmínek jako Austrálie, by se rovnalo brexitu bez dohody, prohlásila předsedkyně Evropské komise.

"Británie přežila dvě světové války, poradí si i s brexitem" - tvrdí lidé, kteří zanechávají na pospas svá auta, když napadne 1 milimetr sněhu.


Corbyn poukázal na dvojí metr Borise Johnsona

12. 2. 2020

Přímo obviňuji nekompetenci odcházejícího  šéfa britské Labouristické strany Jeremyho  Corbyna z katastrofy brexitu. Jeho vystupování v parlamentě bývalo příslovečně chabé. Teď se ale vzmužil a řekl něco skutečně zásadního. Proč takhle nemluvil pořád? (JČ)


Tato krutá a bezcitná vláda se snaží lhát britskému lidu. Tvrdí mu, že deportuje jedině cizince, kteří spáchali vraždu, znásilnění a další vážné trestné činy. Zjevně tomu tak není. Vezměme si příklad mladého černocha, který přišel do Británie ve věku pěti let a je nyní odsud deportován poté, co si odseděl vězeňský trest za trestný čin s narkotiky. Jestliže existoval případ mladého bělocha, se světlými vlasy, který později fušoval do narkotik třídy A a spikl se s kamarádem za účelem zmlácení jednoho novináře, deportoval by pan premiér i tohohle hocha, anebo je to, že platí jeden předpis pro mladé černochy z karibské oblasti a jiný předpis pro bělošské chlapce z USA?


 
 13570

Americké ministerstvo spravedlnosti svévolně snížilo trest pro Trumpova kamaráda, dva prokurátoři z protestu rezignovali

12. 2. 2020Dva kariérní prokurátoři, kteří pracovali na případu Rogera Stonea, kamaráda Donalda Trumpa, v úterý rezignovali na svou funkci poté, co americké ministerstvo spravedlnosti dalo najevo, že plánuje snížit vězeňský trest, který pro Stonea doporučili. Třetí prokurátor požádal, aby byl osvobozen od práce na tomto případu.

K rezignaci prokurátorů došlo krátce poté, co vysoký činitel ministerstva spravedlnosti řekl reportérům, že je ministerstvo "šokováno", že prokurátoři navrhují pro Rogera Stonea vězeňský trest sedmi až devíti let a bude žádat o mírnější trest.

Rozhodnutí ministerstva spravedlnosti zrušit návrh prokurátorů a následná rezignace prokurátorů  odhalila napětí mezi prokurátory a vedením amerického ministerstva spravedlnosti a vyvolává nové znepokojení ohledně politizace Trumpova ministerstva. poznamenává Washington Post.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V televizi Fox News se Trump hned poté chvástal, že si může dělat s ministerstvem spravedlnosti absolutně, co chce. Vůbec nerozumí dělbě moci v demokracii:

Roger Stone lhal Kongresu a vyhrožoval svědkovi, nutil ho, aby utajil styky Trumpovy kampaně s WikiLeaks. Byl shledán vinným ze všech trestných činů. To, že na Trumpův nátlak Barr zrušil rozhodnutí prokurátorů, je ostudným útokem na zákonnost. Už nemá ministerstvo spravedlnosti vůbec žádnou nezávislost?


 13282

Turecko bude přispívat na ukrajinskou armádu

12. 2. 2020

Turecký prezident Erdogan se v pondělí připojil k ukrajinskému protějšku Zelenskému před kyjevským Marijinským palácem z 18. století, aby provedl přehlídku ukrajinské jednotky. Hudba zahrála hymny obou zemí. Podél okolních ulic vlály turecké a ukrajinské vlajky, napsal Nolan Peterson.
 14812

Jak se Čína snaží uvalit karanténu na pravdu o koronaviru

12. 2. 2020

Lze v plném rozsahu pozorovat uplatnění autoritářského scénáře - cenzuruj, odváděj pozornost, lži, napsali Peter W. Singer, Peter Wood a Alex Stone. Čínská vláda ve svém boji o zadržení koronaviru přijala širokou škálu opatření, od uzavření měst až po využití bezpilotních prostředků k monitoringu dodržování svých výnosů ohledně veřejného zdraví. Ale režim vede také druhou bitvu: Kampaň ohledně kontroly světové debaty o boji s virem.
 14852

CIA ovládala globální šifrovací firmu po dlouhé desítky let, vyšlo najevo

12. 2. 2020Švýcarská vláda nařídila vyšetřování, poté, co vyšlo najevo, že firmu Crypto AG vlastnily a provozovaly německá a americká výzvědná služba


Výrobky, které prodávala švýcarská firma Crypto AG se sídlem v městě Zug, měly zadní vrátka, které umožňovaly americké CIA a německé tajné službě BND sledovat komunikaci nepřátel i spojenců, zatímco vydělávaly miliony dolarů z prodeje šifrovacího zařízení. Zjistili to list Washington Post a německá televize ZDF studiem interní historie obou výzvědných organizací.
 12669

Brazilská vojenská elita považuje za největší hrozbu Francii

12. 2. 2020

Brazilská vojenská elita očekává, že se Francie v příštích 20 letech stane největší vojenskou hrozbou a může v roce 2035 provést invazi do Amazonie. Uvádí to tajná zpráva publikovaná minulý pátek brazilskými médii. Ačkoliv francouzské velvyslanectví žertem "salutovalo" její "neomezené představivosti", vojenský dokument má redefinovat zahraničněpolitickou strategii země a může přidat další problematickou kapitolu ke vztahům s Francií, napsal Henrique Valadares.
 14811

Hospodaření OSBL za leden 2020

2. 2. 2020

V lednu 2020  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 55 537.89 Kč, výdaje byly 71 731.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
51912