Human Rights Watch: Strach a nenávist vůči uprchlíkům v Evropě - neměli bychom se stydět?

9. 2. 2016

čas čtení 7 minut

Po roce, během něhož se reakce Evropy na vlnu uprchlíků na člunech proměnila z vysoce neefektivní na opravdu děsivou, se situace v roce 2016 ještě zhoršila. Vedoucí politikové v Evropské unii se chovají stále hysteričtěji, návrhy politické strategie jsou stále šílenější a rozšířily se pochmurné předpovědi o rozkladu samotné Evropské unie, píše ve své analýze Judith Sutherland z organizace Human Rights Watch. Článek vydala tisková kancelář Reuters.

Přes moře do Evropy přišel loni milion žadatelů o azyl a migrantů a více než 65 000 lidí překročilo Středozemní moře letos v lednu. Ty počty jsou vysoké, avšak zvládnutelné, kdyby nebylo zoufalého selhání kolektivního vedení Evropské unie, kdy evropské vlády navrhují různé strašlivé nápady jeden za druhým při panikářských pokusech za každou cenu proud uprchlíků zastavit.

Rozhovor Britských listů 43:

Je ekonomie věda, nebo prostitutka?

5. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaVětšina českých ekonomů propadla neoliberalismu a zdá se, že používá ekonomie jako obhajoby současného statu quo k posilování moci bohatých a mocných lidí. Může to být jinak? O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Robinem Maialehem, univerzitním učitelem ekonomie na VŠE a VŠEM. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. února 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Neoliberální ekonomové udělali tutéž chybu jako ekonomové někdejšího komunistického bloku

5. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Když ekonomové ignorují lidský faktor, všichni na to doplácíme

Ekonomové kolem Sorosova Institutu pro nové ekonomické myšlení se snad jako jediný zajímavě zabývali tím, proč došlo od roku 2008 ke globální ekonomické krizi, kterou ekonomové nepředpověděli, píše Timothy Garton Ash.

Adair Turner situaci jasně analyzuje ve své knize Between Debt and the Devil (Mezi dluhem a ďáblem). Poukazuje na to, že dominantní proud akademických ekonomů a ortodoxní ekonomické politické strategie nezaznamenal, že se od roku 2008 blíží krize, a prohloubil ji.

Jak se o střední Evropě mluví v Německu

9. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Pravicový blok Evropy a přijímání uprchlíků:

Romeo Franz: Těmto zemím musí EU pohrozit sankcemi!

Romeo Franz Lordy Sinclair: Komfort a výhody západní Evropy ale ty země chtějí rády. NDR v tom kruhu chybí. Problémem je, že Evropa z vlny uprchlíků obviňuje Německo.

Bez podpory arabských států prohrajeme, varuje syrská opozice

9. 2. 2016

čas čtení 4 minuty

Avšak Američané naléhají, aby arabské státy do Sýrie už neposílaly zbraně

"Rusové nás všechny zabijí," tvrdí civilisté, kteří byli donuceni uprchnout před leteckými údery v Aleppu, avšak na hranicích na ně turecké pohraniční stráže střílí.

Um Yusef, 18, řekl: "Snažil jsem se přejít před čtyřmi dny se svým jednoročním synem poté, co ruské letecké údery zintenzivnily, ale nemohl jsem. Turci na nás začali střílet, jakmile jsme se přiblížili k hranici. Nikou se nepodařilo dostat se do Turecka. Jsou tu většinou ženy a děti. Budu se dál snažit do Turecka dostat. Nemám jinou volbu. Rusové nás všechny zabijí."

Opoziční bojovníci ve východních částech obklíčeného Aleppa uvádějí, že počítají s vojenskou podporou arabských států, které oznámily, že do Sýrie vyšlou pozemní vojska, aby je zachránily před ofenzívou prezidenta Asada a před porážkou od ruských leteckých úderů. Vzbouřenci nyní uvádějí, že nemohou ofenzívě odolat bez obdobných zbraní a vojáků, jaké mají Asadovi loajalisté. Mezitím prchají tisíce uprchlíků směrem k turecké hranici.

Švédská policejní statistika:

Uprchlíci ve Švédsku páchají 1 procento veškeré tamější kriminální činnosti

9. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Jako Novošvéda se mě přátelé ze staré vlasti, co mají díky českým médiím hodně zkreslenou představu o Švédsku, často ptají, jak vypadá skutečnost, píše Josef Berger,

Zde fakta, co dnes přinesl švédský deník Dagens Nyheter z policejní statistiky.

Švédská policie si zavedla ve svém registračním systému speciální kód pro policejní aktivity v souvislosti s nově příchozími, co čekají na odpověď o povolení k pobytu. Podle migračního úřadu je ve Švédsku v současnosti okolo 180.000 nově příchozích lidí.

Ve východní Evropě se šíří prasečí chřipka

9. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Na Ukrajině je nyní hospitalizováno 3000 lidí denně s virem H1N1. Vědci zkoumají, proč virus útočí nejvíce na mladé lidi.

Letos v zimě usmrtila prasečí chřipka na Ukrajině 183 osob a šíří se nyní rychle po východní Evropě a po Blízkém východě. V Rusku na prasečí chřipku zemřelo 107 lidí, v Arménii 18 a 10 v Gruzii. V Íránu zemřelo 112 osob a desítky dalších v oblastech Sýrie a Iráku, které okupuje Islámský stát.

I v Evropské unii se objevilo množství vážných infekcí virem H1N1. Celá řada případů skončila v intenzivní péči. Tento virus ohrožuje především zdravé lidi mladší 65 let. Příznaky jsou podobné obyčejné chřipce: horečká, únava, kašel a bolení v krku, ale nemoc vede rychle k zápalu plic, pokud zůstane neléčena. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí odhaduje, že při globální pandemii H1N1 v letech 2009-10 zemřelo celosvětově 284 000 osob.

Očkování a zbytková imunita udržela virus pod kontrolou. Experti nyní zkoumají, proč je nejnovější epidemie tak agresivní. Virus se nijak výrazněji nezměnil.

Existující vakcína na Západě poskytuje vůči tomuto viru ochranu, avšak na Ukrajině bylo z tamějších 45 milionů lidí očkováno jen asi jedno procento obyvatelstva.

Na východě Ukrajiny na válkou zničeném území je ještě omezenější lékařská péče. Kremlem podporovaní vzbouřenci vyhostili ze svého území mezinárodní humanitární organizace a těžké boje zničily většinu zdravotnické infrastruktury.

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN: Asad systematicky vyvražďuje své vězně

9. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Syrská vláda provádí "masivní a systematizované násilí" proti občanům své země a její zacházení s vězni se rovná jejich vyhlazování, konstatuje OSN ve své nové zprávě, datované 4. února 2016.

Vyšetřovací komise OSN pro Sýrii, která sleduje děsivou situaci v oblasti lidských práv v této zemi, ve své zprávě obviňuje vládu prezidenta Asada, že usmrcuje své vězně "v oficiálních i provizorních vazebních střediscích", která jsou "skryta daleko mimo bojiště". Vězni bývají ubiti k smrti, mučeni a umírají také v důsledku nelidských životních podmínek. Jsou obětí "zločinů proti lidskosti", včetně znásilňování a sexuálního násilí, věznění a nuceného mizení. Vězňům je také vyhrožováno, že jejich ženské příbuzné budou znásilněny.

Proč nemůže mít ČR takovéhoto prezidenta?

Toomas Hendrik Ilves, estonský prezident: V minulosti Evropa zvládla 24 milionů uprchlíků

8. 2. 2016

čas čtení 6 minut

Projev v evropském parlamentu z 2. února 2016

Téměř tři čtvrtě století opakujeme mantru Evropa jako projekt pro mír. Po dobu první části těch tří čtvrtin století polovina Evropy rostla a rozkvetla. Během posledního čtvrstoletí jsme usilovali o reintegraci Evropy.

Dnes ale čelíme nové existenční, externí - a jak nám připomněly listopadové pařížské útoky - i interní hrozbě. Nevíme, co dělat, bojíme se a pro mnoho lidí přestala být Evropa odpovědí.

Evropa se octla uprostřed transformační krize. Dáme se dohromady, anebo necháme někoho jiného, aby to vyřešil za nás? Přibližujeme se rozhodnému okamžiku, když buď se dáme dohromady, anebo síly rozkladu převládnou.

Víme už dlouho, že obrovské rozdíly příjmové i v míře demokracie mezi Evropou a jejím bezprostředním sousedstvím na jihu a na východě jsou časovanou bombou.

Dnes ohrožuje migrace, masová migrace lidí, kteří prchají před strašlivým vražděním občanské války a systematické brutality Daesh, spolu s ekonomickou migrací z chudoby, ohrožuje Evropu více než kdy předtím. Některé země uprchlíky odmítají přijímat, jiné jsou jimi zahlceny. Solidarita se rozkládá. Někteří odmítají pomoci, jiní poukazují na to, že solidarita musí fungovat obousměrně. Strukturální fondy a EU fondy soudržnosti jsou také nákladným projevem solidarity.

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům, k nimž se normálně běžný kulturněpolitický diskurs z vnějšího světa nedostane. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v nynější době, kdy je česká společnost destabilizována hysterickými iracionálními nesmysly a řítí se slepě do evropské izolace, čímž ohrožuje svou ekonomickou, politickou i vojenskou bezpečnost, je Britských listů zapotřebí více než kdy jindy.

Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Je Británie rasistická?

9. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V pondělí vysílal televizní okruh pro mladé lidi BBC3 zajímavý dokument s názvem "Je Británie rasistická?" Tři čtvrtiny Britů tvrdí, že nejsou rasisti, ale jaká je realita? Počet násilných i verbálních útoků proti židům a muslimům v Británii vzrůstá.

Přitom, jak moderátorka pořadu Mona Chalabi upozornila, na běžné každodenní urážky si lidé policii vůbec nestěžují, spíš nad nimi pokrčí rameny.

Dokumentární film obsahoval řadu zajímavých experimentů: použil k tomu mladého žida, absolventa oxfordské univerzity, mladou muslimskou ženu s šátkem na hlavě, ale s odhalenou tváří, mladou muslimskou ženu úplně zahalenou od hlavy k patě a mladého anglického černocha.

Jedním z experimentů bylo rozdávání (babišovských) koblih kolemjdoucím na ulici zadarmo. Od mladé dívky v šátku s nezahalenou tváří si lidé vzali všechny koblihy, které kolemjdoucím hlasitě nabízela, za pouhé tři minuty. Od mladého bělošského žida za šest minut, nejdéle trvalo rozdat koblihy zadarmo dívce zcela zahalené v nikábu, totiž osm minut.

V jiném experimentu procházeli testovaní mladí lidé obchody na londýnské Oxford Street. Mladého židovského bělocha žádný bezpečák nikdy nešacoval, ani mladou dívku bez zahalené tváře v šátku, ale mladého britského černocha šacovali v obchodech šestkrát.

Jak dívka se zahalenou tváří, tak mladý černoch často jen při procházení městem zaznamenávají nenávistné hudrování od kolemjdoucích: "Vrať se do své země!" "Kam se mám vrátit," namítá mladý černoch s rodilým anglickým přízvukem. "Já jsem se tady narodil."

Lze lidi odnaučit jejich podprahovým předsudkům?

Podrobnosti ZDE, samotný pořad je k dispozici bohužel jen v Británii.

Channel Four: Britští konzervativci podváděli při doplňovacích volbách

9. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V roce 2014, kdy byla britská Konzervativní strana ohrožována rostoucí popularitou euroskeptické ultrapravicové strany UKIP. vyslala Konzervativní strana do doplňovacích voleb ve třech jednotlivých volebních okrscích, které se tehdy konaly během roku, velké množství svých politiků a dalších činitelů, aby na místě přesvědčovali voliče, aby hlasovali pro konzervativce.

Potíž je, že už od devatenáctého století existuje v Británii zákon, jehož cílem je zamezit, aby příliš velkými výdaji v daném volebním okrsku v doplňovacích volbách žádná politická strana nepřípustně nemohla ovlivnit politický proces. Je proto zakázáno, aby výdaje jedné strany na dané doplňovací volby překročily 100 000 liber (3,5 milionu Kč).

Channel Four nyní zjistil, že ve všech třech doplňovacích volbách v roce 2014 poslala Konzervativní strana do příslušných volebních okrsků tolik svých činitelů, že účet za ubytování v místních hotelích způsobil, že celková částka 100 000 liber byla pokaždé překročena. Hotelové účty Konzervativní strana protizákonně vyloučila z povolebního oficiálního účetnictví a výkazů.

Peter Sutherland, OSN: Evropa musí přijmout uprchlíky a rozdělit si je rovnou měrou

9. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Peter Sutherland, mimořádný vyslanec OSN pro migraci: Je jasné, že v důsledku zhoršené situace v Sýrii, po zintenzivnění útoků na Aleppo, kde dochází, jak se dovídám, k obklíčení Aleppa, vznikají nové a podstatné proudy uprchlíků ze Sýrie. A to zřejmě bude pokračovat. Problém se tedy zhoršuje, nezlepšuje se."

Moderátorka rozhlasu BBC, pondělí poledne, pořad The World at One: Co by podle vás v této krizi měly dělat turecké úřady?

Peter Sutherland: Úřady ve všech frontových státech mají tutéž odpovědnost, jakou má i celý svět, totiž poskytnout útočiště těm uprchlíkům, kteří prchají před útlakem, což jsou právě Syřané. Potíž ovšem je, že frontové státy nesou obrovské břemeno. Ve srovnání se všemi ostatními státy. Jsou to především, Libanon, Jordánsko a Turecko. Zejména Turecko, kde je 2,5 milionu uprchlíků. Je to velké břemeno. Myslím, že londýnská konference o Sýrii z minulého týdne poskutne určitou pomoc. A paní Merkelová doufejme vyjednává dokončení dohody mezi Tureckem a Evropskou unií. To může situaci zlepšit. Avšak bezprostřední reakcí musí být poskytnout útočiště těm lidem, kteří prchají před pronásledováním.

V Egejském moři se utopilo dalších 27 uprchlíků

8. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Člun s nimi se potopil v edremitské oblasti v provincii Balikesir. Hledá se dalších devět uprchlíků. Jednu osobu zachránil rybář a tři další pobřežní hlídky. Púvodně bylo hlášeno dalších 11 mrtvých, ale posléze byla vydána oprava, že jde o tutéž katastrofu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bude někdo zkoumat, co způsobuje, že česká společnost periodicky propadá iracionálním záchvatům založeným na nesmyslech?

8. 2. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Úvahy Daniela Veselého nad televizní inscenací hilsneriády v pořadu Zločin v Polné musejí každého trochu přemýšlivějšího člověka přivést k uvědomění, že česká společnost má bohužel zakořeněný sklon hystericky propadat periodicky iracionálním nesmyslům zjevně už od devatenáctého století. Těmito iracionálními záchvaty si závažně škodí - neumí totiž vnímat skutečná a závažná fakta, nedokáže číst, co se děje ve světě a jak na její chování a chování jejích politiků a diplomatů reagují lidé ze zahraničí, kteří mají moc rozhodovat o jejím osudu, a nedokáže se ve vnějším světě orientovat a vypracovat si dlouhodobější strategii na přežití.

Příkladů těchto hysterických kampaní je v moderní historii českých zemí mnoho, přemnoho. Za hilsneriády český národ Tomáše Masaryka upřímně nenáviděl, po roce 1918 ho zas začal hystericky zbožňovat jako tatíčka Osvoboditele a neuvědomoval si, že západní mocnosti na Masaryka hledí daleko střízlivěji, spíše jako na podvodníka, který na Versailleské konferenci záměrně lhal o údajně malém počtu německy mluvících občanů, kteří žijí na českém území - v důsledku této lži už pak západní politici Československu nikdy nedůvěřovali, a to přispělo k Mnichovu.

Rusko-syrské vojenské operace používají mezinárodně zakázanou kazetovou munici

8. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

V nejméně 14 útocích od 26. ledna 2016 použily spojené rusko-syrské operace v Sýrii mezinárodně zakázanou kazetovou munici. Při útocích zahynulo nejméně 37 civilistů, včetně šesti žen a devíti dětí, a desítky lidí byly zraněny.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Oxymóron ministryně školství

Proti totalitě, primitivismu a násilí je nutno bojovat i vzděláváním

8. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Je chvályhodné, že se ministryně školství Kateřina Valachová připojila k výzvě Idealistů, platformy mladých sociálních demokratů. Ministryně přímo prohlásila, že "jako matka dvou dětí nechce, aby vyrůstaly ve společnosti, kde se podobné útoky dějí s tichým souhlasem většiny společnosti". To je jistě v pořádku, každý český politik, který se otevřeně zasazuje za základní demokratické principy a zároveň bojuje proti projevům dogmatických tendencí stále živých v české posttototalitní mentalitě, plní službu veřejnosti. Byť by to mělo být samozřejmostí, není tomu tak a proto i taková "banalita" zasluhuje pozornost.

Kateřina Valachová by si ale měla uvědomit, že její děti vyrostou do společnosti, která tiše netoleruje násilí, jedině tehdy, pokud je samy základním principům demokracie naučíme, pokud budou rozumět tomu, proč je nutné za demokracii a za nezadatelná práva člověka bojovat. Zdá se, že v tom paní ministryně nemá úplně jasno. Výukový materiál Vysokého komisaře OSN pro uprchlictví, o němž se Miloš Zeman vyjádřil jako o "idiotském" a "bolševickém"odmítla ministryně školství podpořit s tím, že "uprchlické krize je velmi složitá a vážná věc pro dospělé a v žádném případě nedovolí, aby tímto způsobem byly strašeny nebo zatahovány do celospolečenské vážné debaty děti". WTF, chtělo by se říct?

Uvažování toho typu, že "děti nelze zatahovat do celospolečenských diskusí", poukazuje na tutéž posttotalitní mentalitu, která omezuje přístup k informacím, rozhodnutí dává do rukou vyvolených a uvažuje o občanech jako nesvéprávných jednotkách určených ke "správě". Paní ministryně si bude muset vybrat. Buď chce, aby její děti vyrůstaly do demokratické společnosti, ipso facto aby ji spoluvytvářely. Bude jim tedy muset dát příležitost se to naučit. Nebo nechce děti "zatahovat do celospolečenských diskusí" a tím pádem z nich chce vychovávat potenciální oběti manipulace. Vzhledem k tomu, jaký post Kateřina Valachová zastává, by bylo dobré, kdyby si v tomto směru udělala jasno.

Středoevropské země přiznávají, že tradiční národní totožnost je mrtvá, hysterickou snahou oživovat její mrtvolu

5. 2. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Nynější hysterický defenzivní nacionalismus, který se vzepnul ve středoevropských zemích včetně České republiky, je zcela zjevně vedlejším produktem globalizačního procesu multikulturalizace, jak ho definuje sociolog Zygmunt Bauman.

Ten upozorňuje, že dnešní politika nemá jinou možnost, než přijmout multikulturalismus. Globální migrace, diaspory a nejrůznější kulturní komunity se v dnešní době rozprostírají přes mnoho zemí a teritorií.

Základním úkolem dnešního člověka je najít rovnováhu mezi individuální svobodou a nejistotou dnešních proměnlivých životních podmínek.

Bravo, Miloši. Hoši, děkujem!

Hrozba teroristického útoku v ČR "v souvislosti s uprchlickou krizí" je extrémně vysoká

7. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minutaTakže si to zrekapitulujme. Nějací "hrdinové" pobodali bezúhonného člověka a jim podobní sebrali tolik odvahy, aby se pokusili zapálit centrum pomoci uprchlíkům. Během několika dnů dvě teroristické události v ČR, které jsou "důsledkem uprchlické krize". Takže ten Sobotka přeci jen lhal, když tvrdil, že v souvislosti s uprchlickou krizí teror v ČR nehrozí. Otázka je, do jaké míry za tento stav odpovídají společenské, zejména politické špičky, které přímo nebo nepřímo legitimizují názor, že uprchlíci jsou švábi. Je tragikomickou shodou okolností, že nejviditelnějším propagátorem genocidního jednání je v současné české společnosti entomolog. Je tragickou shodou okolností, že s propagátorem genocidy zpívá prezident země hymnu na jednom pódiu. Je ostudné, že tentýž člověk nepřímo legitimizuje podobné akty násilí tvrzeními o invazi, jež v hlavách primitivů vyvolává potřebu jít a zbaběle zaútočit na nějaký snadno dosažitelný cíl reprezentující "obranu národních zájmů". Místo odsouzení terorismu je na stránkách Hradu aktuální informace o tom, že Zeman s manželkou navštíví Plzeňský kraj. Bravo, Miloši. Hoši, děkujem!

Aktualizace, 7. 2. 21:00 - Místo oficiálního vyjádření prezidenta se na veřejnost dostal pouze duchaplný tweet hradního šaška o tom, že pan prezident "bude nadále pravdivým pojmenováním skutečné situace způsobené migrační krizí proti extremistům zleva i zprava bojovat". Lze bojovat s pravicovým extremismem z pozice pravicového extremisty? Schvaluje někdo svéprávný (nebo aspoň gramotný) veřejná vyjádření tiskového mluvčího prezidentské kanceláře před tím, než jsou publikována? Funguje Hrad jako chráněná dílna?

Human Rights Watch: Jak by Evropa odstranila chaos z uprchlické krize

5. 2. 2016

čas čtení 6 minut

Spořádanější proces přijímání uprchlíků v Evropě by 1. snížil počet úmrtí 2. rozptýlil strach veřejnosti 3. ukázal demagogům, že nemají pravdu.

Rok 2015 rozptýlil veškeré iluze, že je Evropská unie imunní před globální uprchlickou krizí, píše Kenneth Roth pro tiskovou kancelář Reuters. Zoufalství lidí prchajících před konflikty a násilím v Sýrii, v Iráku a v Afghánistánu a před útlakem v Eritreji se ukázalo být větší než nebezpečí přeplavby přes Středozemní moře, zejména v důsledku toho, že lidé za pomoci sociálních sítí objevili pašerácké sítě, které využívají blízkosti tureckého pobřeží k řeckým ostrovům.

Co se nyní ozve z Hradu?

7. 2. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Zúčastnil jsem se sobotních demonstrací na podporu uprchlíků a důstojného zacházení s nimi a byl svědkem toho, jak demonstrující, kteří zamířili na Hradčanské náměstí, kde se shromáždili odpůrci uprchlíků, byli napadeni maskovanými útočníky ze zálohy. Ti na ně vrhali dlažební kostky a podle vyjádření kolektivu Autonomního sociálního centra Klinika zaútočili později téhož dne na jeho sídlo na Žižkově, které se pokusili zapálit. A právě minulý týden v sobotu byl v pražských Vršovicích pobodán muslim dlouhodobě žijící v České republice kvůli svým prouprchlickým aktivitám.

Nechci malovat čerty na zeď, ale vypadá to, že šestáková vulgarita, do nekonečna se opakující nesmysly a konspirační teorie prolezlé českou společností jako Babišovy uzeniny nekvalitním masem nyní přinášejí shnilé ovoce v podobě zvlčilých násilností. Od virtuálních výhrůžek a řečí o namletí na masokostní moučku jsme se posunuli k útokům bodnou zbraní, dlažebními kostkami či tyčemi a ke žhářství - toť věru skvělá vizitka, a to vše kvůli imaginární hrozbě „řízené invaze“ či nověji už „okupace“.

Už hoří

6. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta


Autonomního sociálního centra Klinika na Žižkově, které pomáhá uprchlíkům, se můžete zbavit dvěma způsoby. Demokraticky soudem, nebo nedemokraticky zápalnou lahví.

Už hoří.

Dovolit uprchlíkům přicházet, ale regulovat jejich příliv:

Jak zvládnout uprchlickou krizi

5. 2. 2016

čas čtení 8 minut


Uprchlíci jsou rozumní lidé v zoufalé situaci. Život mnoha z milionu žadatelů o azyl, kteří vloni uprchli ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a dalších válkou sužovaných zemí do Evropy, se stal nesnesitelným. Evropa je mírumilovná, bohatá a přístupná. Většina lidí by raději zůstala doma a nezačínala život znova mezi cizinci. Ale když alternativou je hrozba smrti v důsledku barelových bomb a fanatiků se šavlemi, uprchlíci učinili jedinou racionální volbu.

Reakce slovinské policie na článek Martina Herzána v deníku Právo

Článek v Právu a na Novinkách obsahoval nepravdivé informace

8. 2. 2016

čas čtení 4 minuty

Tisková zpráva Pomáháme uprchlíkům

V reakci na článek, uveřejněný v deníku Právo dne 4.2. a také na serveru novinky.cz, pod názvem “Svědectví z uprchlického tábora: Migranti jsou jako časovaná bomba, Unie ztratila soudnost,” který byl v rozporu jak s oficiálními údaji UNHCR a dalších organizací, tak s našimi vlastními zkušenostmi z terénu, jsme požádali o vyjádření k některým sporným tvrzením v článku obsažených také slovinskou policii. Odpověď tiskové mluvčí Generálního ředitelství policie Slovinska (General Police Administration) Vesny Drole v plném znění uveřejňujeme ZDE

Naším cílem je upozornit na chybné informace, které přebírají i některá další česká média. Domníváme se, že podobné šíření poplašných zpráv přispívá k pocitu, že média neříkají pravdu a nejsou objektivní a dále tak posiluje již značně vyhrocenou atmosféru ve společnosti. Pokud se jedná o informace ohledně toho, co se děje na tzv. Balkánské cestě, budeme rádi, když si je u nás ověříte - jsme neustále ve spojení nejen s dobrovolníky na místě, ale také se zástupci UNHCR, místních úřadů a mezinárodních organizací a autorit a máme tak velmi detailní přehled o tom, co se aktuálně děje.

Na tvrzení o tom, že registračnímu centru, které uprchlíkům vystavuje nové doklady, mohou uprchlíci nalhat cokoliv, reaguje slovinská police: Pro zrychlení registrace migrantů, kteří míří do jiných států, byl zaveden elektronický systém propojený s evropským registrem. Pokud existuje jakékoli podezření (chybí doklady nebo je jméno žadatele v systému), následují další prověrky. “Kromě standardní registrace jsou speciálně prověřované osoby podrobeny následujícím procedurám: bezpečnostní prověrka, pohovor, výslech osob, které s touto osobou cestovali, kontrola okolností cesty,” upřesňuje mluvčí Vesna Drole. Při těchto kontrolách asistují překladatelé.

PŘEČETLI JSME:

Že by Čechy nenávist k cizincům už začínala nudit?

8. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Přes pěkné počasí nedorazily na největší demonstraci v sobotu ani dva tisíce lidí. Martinu Konvičkovi musejí frustrací chcípat brouci, píše Štefan Švec.

Zdá se, že uprchlíci přestávají národ bavit. Média a politici se samozřejmě dál snaží situaci dojit, co to dá. Parlamentní listy barví titulky krví, frustráti na webu utrácejí noci nenávistnými žvásty. Z chabé potyčky u metra Malostranská se v médiích žije ještě druhý den. Je fakt, že pobodání pražského muslima i rozbití výloh Kliniky je vážná věc a soud by měl poslat pachatele rychle za mříže. Je pravda, že pokud nějaký policejní idiot odmítl pomoci napadeným reportérům Českého rozhlasu, protože podle něj „vysílají lži“, shodil tím práci všech svých slušných kolegů. Lidi to celé ale nejspíš přestává zajímat.

Zdroj: ZDE

Pegidě se o víkendu nepodařilo vyvolat větší celoevropské protimuslimské protesty

8. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Německá protimuslimská a protiuprchlická organizace Pegida se v sobotu pokusila uspořádat celoevropský den protestů. V Drážďanech, kde Pegida vznikla, se demonstrací účastnilo jen asi 8000 lidí, polovina počtu, který předpokládala policie.

V anglickém Birminghamu se k demonstraci sešli různí předáci britských ultrapravicových organizací, ale celkem nepřišlo více než 200 lidí.

Ve Varšavě se protimuslimských a protiuprchlických demonstrací účastnilo jen asi 1000 osob. Protimuslimské a protiuprchlické demonstrace se konaly i v Praze, v Amsterdamu a v Bratislavě, ale v těchto městech se konaly i prouprchlické demonstrace. V Dublinu se demonstrace účastnilo jen pár stovek lidí.

Celkem byla účast na xenofobních demonstracích v sobotu daleko menší, než se očekávalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zločin v Polné aneb o obrazu české společnosti tehdy a nyní II.

8. 2. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Česká televize v neděli večer odvysílala druhý díl filmu Zločin v Polné, který názorně ukazuje, kterak iracionalita a víra ve středověkou legendu zamlžily lidský úsudek a racionalitu. První díl minulou neděli zhlédl rekordní počet diváků, cirka 1,3 milionu. Je možné, že si česká veřejnost uvědomí paralelu mezi tehdejším propadem rozumu a nynější ztrátou soudnosti mnohých našich spoluobčanů - tedy v časech, kdy se opět resuscitují pověry a mýty a doslova teče krev?

Vědecké mýty

5. 2. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 12 minut


Konkrétně se jedná o těchto 5 mýtů: 1. screening zachraňuje životy u všech typů rakoviny, 2. antioxidanty jsou dobré a volné radikály špatné, 3. lidé mají mimořádně velké mozky, 4. jednotlivci se učí lépe, pokud se učí ve svém oblíbeném výukovém stylu, 5. lidská populace exponenciálně roste. V následujícím bych chtěl poskytnout čtenářům svůj překlad první části článku v časopise Nature.

Bankovky vysoké hodnoty by měly být zrušeny, upozorňuje britský vládní poradce

8. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Vlády by měly zrušit bankovky vysoké hodnoty v Británii například padesátilibrovku, v EU bankovku o hodnotě 500 euro a 1000 švýcarských franků. V ČR by se to podle poměrné hodnoty týkalo zřejmě dvoutisícovek a pětitisícovek.

Existence bankovek vysoké hodnoty napomáhá podvodníkům a korupčníkům a neplatičům daní. Zločinci přesunují každoročně po světě peníze v hotovosti v hodnotě 2 bilionů dolarů, platby za korupci dosahují ročně hodnoty 1 bilionu dolarů a vyhýbání se daním v důsledku plateb v hotovosti připravuje státy až o 70 procent daní, varuje bankovní poradce britské vlády Peter Sands.

Kam vede psaní serverů, jako jsou Parlamentní listy

"Možná dojde i na ten kalašnikov..."

6. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Vyvolávání nesmyslné hysterie a systematické šíření poplašných zpráv v protikladu s fakty vede nakonec vždycky k násilí. Členové české společnosti, kteří naivně nebo záměrně spolupracují se servery, jako jsou Parlamentní listy, by si měli uvědomit, že i oni nesou pak odpovědnost za násilí, které vznikne v důsledku hysterické rasistické a xenofobní manipulace.

Nejkladněji hodnocené názory v diskusním fóru na Novinkách pod článkem o žhářském útoku na pražskou Kliniku:

-Jestli sem bude Sobotka tahat další nelegály, tak možná dojde i na ten kalašnikov (20+).

-Když to tak člověk pozoruje,kdo je pro ty doktory a inženýry tak je to samej feťák odbarvený vlasy na fialovo a věk do 25ti let,kteří tito smrkoši nevědí co je pracovat a poctivě se živit !!! Je to samá mladá lůza na sociálních dávkách !!!! (22+)

-Jsem stále víc zmaten, jak velký počet lidí nejen v Česku nechápe, jaká apokalypsa dopadá postupně na vyspělé a přátelsky myslící Evropany. To co dnes prožíváme je počátek novodobé invaze zaostalých kultur, které si přišly pro bohatství a pohodlí, stejně jako Barbaří ve starém Římě. My jim přátelsky otvíráme náruč a ony nás za to zničí, vyplení. Lidé probuďte se a jdeme se bránit (40+)

-nejsem priznivcem hazeni zapalnych lahvi, ale tohle chapu spise jako vyraz frustrace nad zoufalou necinnosti vlady. lide to proste nakonec vezmou do svych rukou (26+)

-Doufám, že je nikdy nedopadnou! To už není vandalismus to je zoufalství lidí nad politikou tohodle bordelstátu!!! (34+)

-Naše nevážená vládo.Bude hůř pokud nezastavíte musláky.Nemáte policajty ani vojáky.Nas... lidí už je moc (28+).

Odtržení v Centru současného umění DOX

5. 2. 2016 / Michal Giboda

čas čtení 8 minutVyloučená, foto Marek Volf

Mezinárodní divadelní studio Farma v jeskyni uvádí v DOXu inscenaci Odtržení, což je volný překlad japonského slova hikikomori. Označují se jím lidé, kteří se ve svém domově (často jen v pokoji v domě svých rodičů) izolují od lidské společnosti na dobu delší než šest měsíců.

Tento psychologicko-sociální fenomén byl poprvé zaznamenán v Japonsku. Autorem termínu a také předním expertem na hikikomori je japonský psycholog Tamaki Saitó.

Podle jeho odhadu jich žije v Japonsku asi jeden milion, což je asi jedno procento japonské populace.

Německé obyvatelstvo je vůči přijímání uprchlíků velmi vstřícné

5. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Němečtí občané drtivou většinou souhlasí s přijímáním uprchlíků prchajících před válkou a pronásledováním: Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že 94 procent dotazovaných občanů považuje za správné, že Německo přijímá uprchlíky prchající před válkou či před občanskou válkou (je to jen o dva procentní body méně než kolik zjistil průzkum televize ARD loni v září). S přijímáním uprchlíků prchajících před válkou či občanskou válkou souhlasí dokonce i 76 procent stoupenců ultrapravicové strany Alternative fuer Deutschland, upozorňuje Uwe Ladwig.

73 procent dotazovaných respondentů podporuje i přijímání osob pronásledovaných z politických či náboženských důvodů. Přijímání takových osob podporuje i 50 procent stoupenců strany Alternative fuer Deutschland. Jen 25 procent dotazovaných zastává názor, že by Německo mělo přijímat takové uprchlíky, kteří utíkají ze zemí, kde není práce a není možnost výdělku. Přijímání takovýchto osob podporují jen 4 procenta stoupenců strany Alternative fuer Deutschland.

Zdroj v němčině ZDE

Situácia pred marcovými parlamentnými voľbami na Slovensku

Šachová hra pred voľbami

8. 2. 2016 / Igor Daniš

čas čtení 18 minut

Ošemetné prieskumy

Voľby do Národnej rady SR sa uskutočnia 5 marca. Šance jednotlivých strán sú veľmi nejasné. Volebné preferencie podľa jednotlivých prieskumných agentúr veľmi kolíšu. Za vierohodné by sa mali brať hlavne tri – MVK, Polis a Focus. Lenže na trhu sú ešte ďalšie, trochu pochybné, ktorých výsledky sú uletené. Hovorí sa, že údajne sa výsledky rôznych agentúr manipulujú. Môže to byť pravda. Samé strany si dávajú vypracovať vlastné prieskumy, podľa ktorých sa orientujú. Manipulácia s prieskumami má vyvolať rôzne dojmy: Po prvé, Smer má víťazstvo isté, čo má omámiť potenciálneho voliča Smeru, aby zostal doma a mobilizovať občanov ísť voliť proti nemu. Po druhé, mnohé strany sú na hrane zvoliteľnosti, čo má tiež prilákať voliča prísť k urnám. Po tretie, Smer padá dole, čo má povzbudiť pravicového voliča ísť voliť. Pravicový volič je totiž sklamaný z ponuky strán bez osobností a mnohým sa nechce ísť im dať hlas. Jediným motívom potom zostáva ísť voliť proti Smeru.

A refugee centre in Prague was set on fire

6. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaOn Saturday night, some 30 attackers tried to set on fire the Autonomous Social Centre Klinika in Prague-Žižkov, which is well-known for its support for refugees. The attackers assaulted several people in the Centre and tried to firebomb the building. The blaze was later extinguished by Prague firefighters.

Some 3000 people demonstrated at Prague Castle against islam and immigration on Saturday. The demonstration, held by the Czech extreme right wing "Anti-Islamic Bloc" and "Dawn" movements was a part of Europe-wide anti-immigration actions, coordinated by the German anti-refugee movement Pegida. Czech police clearly sympathised with the anti-refugee demonstrators. Smaller demonstrations took place in other parts of Prague and in Brno, the Czech second largest city. Pro-refugee demonstrations also took place.

Sources in Czech HERE HERE

O českém nacismu, aneb o Klinice a Natálce

6. 2. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Několikrát jsem dnes krátce sledoval díky přímému přenosu DVTV na youtube dění na pražských demonstracích. Nejvíce mne zaujala potíž, kterou mají odpůrci imigrantů již delší dobu. Slova jako „fašista“ nebo „nacista“ jsou prostě ve většinové společnosti nadávky bez ohledu na význam.

Martin Konvička se proto pokusil dát rovnítko mezi islám a nacismus a někteří dnešní demonstranti s vizáží klasické neonacistické scény označovali své odpůrce, kteří volali „chcete bílé Čechy, počkejte si na sníh“, za fašisty. Chvilku dokonce vznikl mezi neonacisty problém s tím, zda je dobrá strategie, nadávat svým odpůrcům do studentů. Někteří z těch lidí zjevně považovali slovo „student“ za nadávku srovnatelného kalibru jako slovo „fašista“. Jiní si uvědomili, že většinová společnost tohle asi úplně nepřijme, a pak to řešil nějaký nesmírně rozhořčený pán, který si spojil představu studenta s někým, kdo si dělá bakaláře v humanitních studiích, čili s představou, která se mu asi kryje s ryzím fašistou.

Czech Radio car was attacked by anti-islamic demonstrators at Prague Castle on Saturday

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

A radio car operated by Czech public service radio was repeatedly attacked at the Prague Castle during the demonstration of the extremist "Anti-Islamic Bloc" on Saturday afternoon, says a press release published by Czech Radio on Sunday. Several agressive attackers were repeatedly trying to break into the radio vehicle, they tried to disrupt Radio Prague's live broadcast and eventually they managed to disable the radio car's power source. In this difficult situation, a Radio Prague journalist asked a group of policemen standing by for help but they refused to act. According to the journalist's testimony, one of the policemen said to him "You broadcast lies, so organise your own private security." It is well known that Czech police tends to side with extreme right wing demonstrators.

Czech Radio will lodge a complaint to the President of the Czech Police. It emphatically protests against all attempts to limit freedom of speech and to infringe democratic principles which it defends as a public service broadcaster.

Source in Czech HERE

Konec pražské turistické idyly?

7. 2. 2016 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Včera se v horní části Pohořelce shromažďovali účastníci masopustního průvodu a demontrace proti šíření strachu a nenávisti pod záminkou boje s islámem. Asi v půl druhé odpoledne se vydali protidemostranti kolem Černínského paláce a hostince U Matouše společně s maškarami dolů směrem k Hradčanskému náměstí. Masopustní průvod byl propuštěn, ale pak byl úzký krček vedoucí dále uzavřen a procházející byli směrováni vpravo na Radnické schody a dále do Nerudovky. V místě uzavření se hromadili a divili neinformovaní turisté a docházelo zde ke strkanicím. Dole bylo vidět shromáždění tzv. antiislamistů s velkým pódiem a obrazovkou. Na prostranství Loretánské ulice před Martinickým palácem asi hodinu probíhala poklidná mainfestace proti nenávisti a strachu z uprchlíků s asi 200 účastníky, kteří vyslechli krátké projevy a tančili při reprodukované, zřejmě orientální veselé hudbě. O tomto a dalším dění v Praze informují evropské deníky na svých serverech, jako například mnichovská Süddeutsche Zeitung. Tady to ČR a Praha zrovna nevyhrávají. Potencionální turisté se budou ptát, jestli do Prahy za těchto podmínek jezdit. Pražská radice by se měla ptát, co s tím...

Jak píše Süddeutsche Zeitung o pražských výtržnostech:

Zápalný útok na pražskou "Kliniku" se už dostal do světa

6. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Po protiuprchlické a protiislámské demonstraci zapálili útočníci pražské centrum pro uprchlíky, píše Daily Mail.

Andrew Stroehlein k tomu dodává: "A ano, ten člověk na fotce je oblečen jako křižák, protože někteří lidé ve střední Evropě si nevšimli, že není dvanácté století."

V sobotu byl opakovaně napaden přenosový vůz Českého rozhlasu, policie ČR odmítla zasáhnout

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Vážení novináři,

v sobotu 6. února byl opakovaně napaden přenosový vůz Českého rozhlasu. K incidentu došlo v odpoledních hodinách na Hradčanském náměstí v Praze v době, kdy se zde konala demonstrace Bloku proti islámu. Několik agresivních útočníků se dobývalo násilně dovnitř přenosového vozu, pokusili se narušit vysílání ČRo a nakonec odpojili elektrocentrálu. Redaktor Českého rozhlasu v této vypjaté situaci požádal o zakročení nedaleko stojící hlídku Policie ČR. Místo pomoci se však setkal s odmítavým a přehlíživým postojem přítomných policistů.

Český rozhlas požádá Policejní prezidium ČR o prošetření tohoto incidentu. Český rozhlas také odmítá a důrazně se ohrazuje proti jakémukoli omezování svobody projevu a porušování demokratických principů, které jako veřejnoprávní médium hájí.

S pozdravem

Jiří Hošna

tiskový mluvčí

Český rozhlas

Humanism is treason for some Czechs

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta
The picture was taken at the anti-islamic and anti-refugee demonstration at the Prague Castle on Saturday 6th February.

Česká média nesou přímou odpovědnost za násilí, které příchází do společnosti

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Jak si čtu zprávy z dnešních demonstrací, mám pocit, že některá česká média by popsala druhou světovou válku následovně: "Stáli proti sobě odpůrci i příznivci židů, na více místech došlo ke konfliktu," píše Šádí Shanaáh na Facebooku.

Aby bylo jasno, co tím myslím: ta "druhá" strana nejsou nějací "příznivci" nebo "podporovatele" uprchlíků. Jsou to především lidé, kteří odmítají zneužívání tohoto tématu k rozdmýchávání paušální nenávisti ve prospěch politiků nebo rádoby politiků. Jsou to lidé, kteří odmítají to, jakým způsobem se u tábora konvičkovců, okamurovců a zemanovců migrační a uprchlická "debata" vede. Jsou to lidé, kteří nejen odmítají tu vlnu paušální nenávisti, ale také hájí hodnoty, na kterých je naše společnost postavena.

O xenofobii, cenzuře, idiocii, a drtivém úpadku v deníku Právo

7. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Upozorňujeme, že mystifikační, xenofobní blábol konspirátora  Herzána, který uveřejnily Novinky a Právo, aniž by se za tento hoax do dneška omluvily, výrazně přispěl k posílení hysterické nenávisti v myslích mnoha českých občanů, založené na nesmyslech. Článek byl sdílen mnoha tisíci osob na Facebooku a potvrdil jejich iracionální nenávistné stereotypy. Právě tento druh psaní vede k násilným útokům proti nevinným lidem, k nimž  dochází v poslední době. Považujeme redaktory Práva a Novinek za tyto útoky přímo odpovědné, neboť nenávistná slova vedou dříve nebo pozdějí ke krveprolévání a hranice už v ČR byla násilným útokem proti muslimovi minulý týden a žhářstvím tento týden překročena. Porybný i Dengler by se měli stydět. Chtějí skutečně žít ve fašistické společnosti, kterou tak horlivě nyní, jak se zdá, budují? (JČ)

"Článek pro nás už dopisovat nemusíte. Ani nás nemusíte oslovovat s jinými nabídkami," řekl mi do telefonu můj editor v Právu, když jsem zrovna pracoval na domluveném komentáři pro Právo k včerejšímu článku ufologa a konspirátora Herzána, napsal na Facebooku Vojtěch Svratkin.

Moje otevřená reakce editorovi, panu Porybnému a celé redakci Práva:

Vážený pane ...,

Děkuji Vám za předchozí spolupráci. Psal jsem pro Vás rád a vážil jsem si, že můžu přispívat svými texty redakci, která se jako jediná v naší zemi udržela do velké míry nezávislost na různých oligarších. Co se týče komentářů, Právo si udrželo dodnes vysoký standard - to se rozhodně o žádném dalším velkém tištěném médiu u nás nadá říct. To není málo. I to je důvod, proč je mi líto, že se mi cesta do Práva uzavřela. Ale právě pro tyto kvality Práva jsem měl potřebu se vyjádřit k článku pana Herzána. Vyjádřit se ostře. Chtěl jsem, ať si redakce Práva uvědomí, že publikovat texty od ufologů a konspirátorů bez jakéhokoli ověření faktů či osobnosti autora není cesta k vyšší kvalitě média. Právě naopak, jak jsem zmínil, je to cesta do míst, kam slunce nesvítí.

Nejpřeposílanější zpráva na Twitteru organizace Human Rights Watch za minulý týden

Budapešť 1956, Československo 1968, Polsko 1981: Jak rychle evropské národy zapomněly, když MNOZÍ Z NICH byli uprchlíky...

6. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Povšimněte si, jak svět dnes vnímá střední Evropu. Není to pro ni nebezpečné?

Přeposláno více než tisíckrát:

Proč mír není zaručen a svět čekají "zajímavé časy"

6. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Nepříznivá demografická situace v Číně, zadrhávání čínského výrobního sektoru a převis nabídky na komoditních trzích vedoucí k propadu cen způsobily, že rozvíjející se ekonomiky jako celek přestaly dohánět vyspělé konkurenty. V roce 2013 osm nejvyspělejších ekonomik představovalo 31 % globálního ekonomického růstu, zatímco osm největších rozvíjejících se ekonomik reprezentovalo 47 %. Prognózy pro letošní rok jsou však v poměru 43 : 34 ZDE.

To, co se teď stane v Aleppu, bude utvářet evropskou budoucnost

6. 2. 2016

čas čtení 4 minuty

Jestliže Aleppo padne, bude to mít dalekosáhlé důsledky nejen pro celý Blízký východ, ale i pro Evropu. Porážka protiasadovských vzbouřenců, kteří částečně ovládají toto město od roku 2012, by znamenala, že v Sýrii pak zůstane už jen Asad a Islámský stát. Veškerá naděje na diplomatické řešení konfliktu by zmizela. Toto je dlouhodobý ruský cíl - bylo to cílem rozhodnutí Moskvy zahájit před čtyřimi měsíci svou intervenci v Sýrii, píše v deníku Guardian Natalie Nougayrède.

Cílem ruské vojenské intervence v Sýrii bylo sabotovat jakoukoliv možnost, aby skutečná syrská opozice měla možnost spolurozhodovat o budoucnosti země. Měla ochromit všechny oficiální plány Západu a OSN pro Sýrii.

Dopady pádu Aleppa budou cítit velmi daleko. Pokud se Evropané něco v roce 2015 naučili, bylo to, že nemohou být ochráněni před dopady konfliktů na Blízkém východě. A pokud se naučili něco z ukrajinského konfliktu v roce 2014, bylo to, že Rusko nelze považovat za přítele Evropy. Je to revizionistická mocnost schopná vojenské agrese.

Tyto události upozornily na vazby mezi syrskou tragedií a strategickým oslabením Evropy a Západu jako celku. Tyto důsledky jsou něčím, o co Moskva usilovala.

Sýrie: Půl milionu lidí ohroženo Asadovou ofenzívou proti Aleppu

6. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

35 000 syrských uprchlíků z města Aleppo uvízlo na syrské straně hranice s Tureckem v zimě a v dešti. Turecko uvádí, že jim poskytuje základní humanitární pomoc, ale odmítlo hranici otevřít.

Celkem dosud z města Aleppo uprchlo před ruským bombardováním a ofenzívou Asadovy armády 70 000 lidí, kteří směřují k turecké hranici. Mnozí z nich se zřejmě nakonec vydají do Evropy.

V Aleppu však zůstává dalších 400 000 lidí, kterým hrozí brutální obklíčení a vyhladovění, připravované Asadovou armádou.

Vážně ohroženo je tedy půl milionu lidí. Útok na Aleppo zřejmě vyvolá jednu z největších humanitárních krizí pětileté války v Sýrii, varuje humanitární organizace Mercy Corps. Pokud vládní jednotky vytvoří blokádu města Aleppo. počet lidí žijících v Sýrii v obklíčení se okamžitě zdvojnásobí.

Syrská vláda i opoziční jednotky používají metodu vyhladovění obklíčeného civilního obyvatelstva jako válečnou zbraň po celou dobu konfliktu.

Rychlá ofenzíva Asadových jednotek vyvolala chaos u syrské hranice s Tureckem, kde se podle odhadů OSN asi 20 000 lidí připojilo k 30 000 lidí, už tam přežívajících v drsných stanových městech.

Odhaduje se, že na hranici s Tureckem bude zanedlouho shromážděno asi 100 000 osob.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Francouzská prokuratura vyšetřuje násilné útoky proti uprchlíkům v Calais

7. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Francouzská prokuratura vyšetřuje nejméně šest násilných útoků proti uprchlíkům v táboře "Džungle" v Calais. Dobrovolníci, pracující v táboře, varují, že počet útoků proti uprchlíkům roste. K útokům dochází pravidelně. Jeden Syřan, jménem Ahmed, sdělil BBC, že jeho a jeho přátele útočníci vážně zbili a skončil proto v nemocnici. Zlomili mu čelist a udělali mu velkou modřinu na oku. Jeden z jeho přátel utrpěl vážný otřes mozku a krvácení do mozku. Marianne Humbersot, ředitelka právního střediska, otevřeného dobrovolníky v táboře "Džungle" asi před měsícem, informovala, že za posledních čtrnáct dnů tam došlo k asi 20 útokům proti uprchlíkům. Uprchlíci si většinou na to nechtějí stěžovat policii. Policejní vyšetřovatelé dosud nikoho nezatkli, ale vědí, že útočníci jezdí v černém BMW a používají kovových zbraní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Evropská unie přinutí multinacionální firmy, aby zveřejňovaly své daňové poměry

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Velké nadnárodní firmy jako Google, Amazon a Facebook, budou podle připravovaného zákona Evropské komise nuceny zvřejňovat, kolik v které zemi vydělávají peněz a kolik z toho platí daně.

Evropská komise předloží začátkem dubna zákon, který donutí multinacionální společnosti, aby zveřejňovaly své daňové poměry ve všech zemích EU.

Tyto informace budou veřejně přístupné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britský supermarket Asda rozšiřuje prodej "ošklivé" zeleniny

8. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Z iniciativy britského televizního kuchaře Jamieho Olivera, který upozornil ve svém nedávném pořadu, že 40 procent ! vypěstované zeleniny se vyhazuje, protože není "rovná", nebo má praskliny, nebo má netypickou velikost či tvar, začal britský potravinový supermarket Asda ve svých 128 prodejnách prodávat krabice "ošklivé" zeleniny za zlevněnou cenu. Za 3,50 libry (122 Kč) koupíte krabici zeleniny, která nakrmí čtyřčlennou rodinu po dobu jednoho týdne. Krabice obsahuje sezónní součásti salátů včetně mrkve, cibule, paprik, brambor, okurek, zelí, pórku a petržele.

Průzkum supermarketu Asda ukázal, že 65 procent jeho zákazníků je ochotno kupovat "ošklivou" zeleninu a 75 procent zákazníků oceňuje její zlevněnou cenu.

Loni v prosinci byl jiný britský supermarket, Morrisons, donucen vrátit do obchodů "ošklivou" zeleninu poté, co se stal terčem kritiky, že vyhazuje použitelné jídlo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Maďarští extremisté oslavovali v sobotu "hrdiny nacismu"

7. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Chvála jednotkám Waffen-SS! Chvála Ferenci Zsálasimu!"

Maďarské ultrapravicové organizace a sympatizanti s nacismem ze zahraničí oslavovali v sobotu v maďarském městě Székesfehervár na západě země jednasedmdesáté výročí pokusu německých a maďarských vojsk prolomit obklíčení Budapešti sovětskou Rudou armádou. Součástí akce pod názvem "Vzpomínejme na hrdiny průlomu" byl pochod s pochodněmi, v jehož čele šli mladí muži v uniformách SS. Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2016

7. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V lednu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 39 360  Kč. Příjem z reklamy byl 14 098,00 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2016 140 571,24 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
23040