"Jediný způsob jak zastavit násilí" - strhnout policistům masky

17. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

Strhávat policistům masky a zveřejňovat jejich jména je v Bělorusku novou taktikou jak bojovat proti násilí, píše Shaun Walker.

V minulých dnech zjistili běloruští demonstrati, že ať jsou Lukašenkovi muži jakkoliv krutí a jakkoliv jednají beztrestně, mají jednu zranitelnost: svůj obličej. Strhnete-li policistovi kuklu, uteče.Od začátku protestů po zfalšovaných volbách v Bělorusku dne 9. srpna se většina policistů a dalších násilníků pracujících pro Lukašenka skrývala v maskách přes obličej. Ze záběrů z demonstrací z posledních dní vyplývá, že když obklopí velká skupina demonstrantů policisty a ztrhne jim škrabošky, jejich reakcí je zakrýt si rukama obličej a utéci.

Rozhovor Britských listů 318. Jak podvodník a lhář proměňuje Británii v darebácký stát

16. 9. 2020

čas čtení < 1 minutaV minulých dnech se britský premiér Boris Johnson rozhodl, že jeho mezinárodní dohoda o odchodu Británie z EU, kterou uzavřel s Bruselem loni na podzim, kterou tedy vychválil do nebes, nechal ji schválit Dolní sněmovnou a na jejímž základě vyhrál v prosinci volby, je vlastně špatná, a tak schválí nový domácí britský zákon, který ji převálcuje. Je to porušení mezinárodního práva.  O tom, kam se řítí za vedení Borise Johnsona Velká Británie, nebo spíše Anglie, mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 16. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Průběžné zpravodajství

Guardian: ČR zaznamenala rekordních 2139 nových nákaz

17. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 16. 9.  bylo v ČR registrováno  41 032  nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin 2139  případů.   V nemocnici je nyní  388 osob a  celkem zemřelo 482 osob.


Počet úmrtí na koronavirus v ČR dle očekávání začíná stoupat:- Mezinárodní cestující přilétající na letiště v Abu Dhabi budou muset nosit po dobu povinné čtrnáctidenní karantény elektronické trasovací zařízení. Denní infekce ve Spojených arabských emirátech výrazně stoupají, protože lidi nedodržují sociální distancování.  Cestující přilétající do Abu Dhabi dostanou na čtrnáct dní elektronický náramek.

- Španělský ministr zdravotnictví apeloval na regionální vládu v Madridu, aby "udělala, cokoliv je nutné k zvládnutí situace". Sílí strach, že pandemie začíná být kolem španělského hlavního města a v něm zase nezvládnutelná. Za posledních  14 dní bylo ve Španělsku registrováno 120 657 nových nákaz, třetina z nich v madridském regionu.

-. V největší věznici v Libanonu je nakaženo koronavirem více než 200 vězňů.

Budeme i nadále pokračovat v destrukci udržitelného klimatu?

17. 9. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Extrémní klimatické jevy na Sibiři, v Austrálii, na Blízkém východě nebo ve Spojených státech nám názorně demonstrují „nový klimatický normál“. A vězme – bude hůř, pokud necháme těm, kdo mají v rukou veškerou moc, ring volný. Přestaňme si už hrát na zdání jakési pochybné legitimity našich vlád, když existují důkazy o tom, jak environmetální destrukci – vědomy si všech děsivých rizik – aktivně prohlubují. Tyto mocenské aparáty v symbióze s fosilními giganty a s nimi sympatizujícími investičními (a mediálními) domy jsou hlavní překážkou jakéhokoliv smysluplného řešení klimatické nouze.

30636

Legitimizace tuposti bortí etické hranice a vážně poškozuje společnost

17. 9. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty


Facebookové profily poslanců stran, jako je SPD nebo Trikolóra, jsou pravidelně naplňovány demagogickými fantasmagoriemi, které reagují na sentiment zranitelnější části společnosti a předkládají adresátům toxickou emoční potravu. Jestliže vznikne (podaří se vytvořit) strach z imigrace, je třeba ho živit. Problém těchto politických šmejdů (ano, manipulují své potenciální klienty k uzavření obchodu, který je pro ně krajně nevýhodný) je, že když jim vyschne emoční zdroj, nutně se musí orientovat jinam. Apelovat na nebezpečí islamizace v okamžiku, kdy média toto téma dostatečně intenzivně nepředkládají, ztrácí smysl.

Další obrat Borise Johnsona o 180 stupňů, tentokrát ohledně brexitu?

17. 9. 2020

čas čtení 3 minutyVzbouřenci v Konzervativní straně donutili Borise Johnsona k dalšímu ztrapňujícímu obratu o 180 stupňů. Johnson rebelujícím poslancům své strany nyní nabídl kompromis, ohledně jím navrhovaného zákona, který by porušil mezinárodní právo.

Johnson chtěl nechat v Dolní sněmovně schválit britský zákon o interním obchodu na britském území, který by zrušil ustanovení mezinárodní dohody s EU o brexitu, kterou Johnson uzavřel s Bruselem loni na podzim. Tato ustanovení garantovala, že mezi Severním Irskem a Irskou republikou nebude znovu vytvořena pevná hranice, protože by to vedlo k obnovení severoirského terorismu, a proto bude zboží převážené mezi Severním Irskem a hlavním britským ostrovem podrobováno celním prohlídkám a celním prohlášením. Johnson to asi před týdnem označil za hrubé narušení celistvosti britského státu, přestože dohodu s Bruselem o brexitu, obsahující tato ustanovení, sám podepsal a nechal schválit v parlamentě.

Ursula von der Leyen: "LGBT-free zóny" nemají místo v EU

17. 9. 2020

čas čtení 1 minutaVe své první zprávě o stavu Unie kritizovala prezidentka Evropské komise polskou vládnoucí stranu

Leyenová také dala najevo, že se nevzdá zásady, že rozdělování fondů EU musí být podrobeno podmínce finanční bezúhonnosti, poté, co se vynořily otázky ohledně podvodného zneužívání fondů EU v Maďarsku a v České republice

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen konstatovala, že "LGBT-free zóny" v Polsku jsou "zóny bez lidskosti". které nemají místo v Evropské unii. Ostře tak kritizovala polskou vládnoucí stranu Právu a spravedlnost.

29892

Nejsme bezmocní

17. 9. 2020 / David Marenčák

čas čtení 4 minuty

Na krátký moment mne přepadla sklíčenost, z toho všeho aktuálního dění, koronaviry, kovidi, k.....i, ale pak jsem si vzpomněl, že se vlastně nic nového neděje a co je pro leckoho šokem, je pro mne obnošenou vestou.

Zase jsou všichni tak chytří, že je s podivem, že ještě na celém světě vůbec máme nějaké problémy. Čím méně kdo myslí a více sdílí motivační grafiky o tom, jak myšlení bolí a je příčinou všech potíží světa, čím je více hrdý, že „se o politiku nezajímá“, tím méně studuje kvalitní zdroje, tím pevnější a hlasitější názor troubí do světa.

30372

Není nutné utrácet na úkor investic do budoucnosti

17. 9. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Vláda poslala do sněmovny návrh na mimořádnou finanční podporu seniorů ve výši 5 000 korun na osobu. Tento krok je sám o sobě kontroverzní, neboť vzniká podezření, že jde o motivaci silné a rozhodující voličské skupiny před nadcházejícími volbami a zejména před volbami sněmovními, které přijdou v roce 2021. Argumentace, proč by právě senioři měli být finančně saturováni za újmu v době koronavirové krize, je slabá, respektive nijaká. Jestliže premiér Babiš soudí, že zdravotní a sociální náklady seniorů na jejich život jsou pro ně neúnosné, měl by nepochybně být z pozice premiéra schopen identifikovat ty skupiny seniorů, které pomoc potřebují a jim pomoci zcela cíleně. Nikoliv cukrovat paušálními příspěvky všechny, kteří to třeba vůbec nepotřebují. 

 

Lukašenko nechal obžalovat Kolesnikovou z "ohrožování bezpečnosti státu"

17. 9. 2020

čas čtení 1 minuta


Běloruské úřady obžalovaly opoziční aktivistku Mariu Kolesnikovou za "činnost s cílem ohrozit bezpečnost státu". Za tento "trestný čin" může být odsouzena na pět let do vězení.

Žalobu oznámil běloruský výbor pro vyšetřování. Je to další pokud Alexandra Lukašenka potlačit opozici. Lukašenko přišel o podporu občanů, zachoval si ale přízeň bezpečnostních orgánů.

Kolesniková zabránila bezpečnostním orgánům v tom, aby ji deportovali do zahraničí, protože si před jejich očima roztrhala cestovní pas.

30637

Rozhovor s Martinem Brabcem

Základní příjem osvobozuje

17. 9. 2020

čas čtení 8 minut

V druhé polovině září začíná celoroční iniciativa evropských občanů za nepodmíněný základní příjem, která probíhá v zemích Evropské unie, včetně České republiky, a zahrnuje informační a diskusní aktivity na seminářích, v novinách, rozhlase, televizi a sociálních médiích. Někteří lidé o základním příjmu a o evropské iniciativě už slyšeli, ale často dochází k zaměňování základního příjmu za jiné druhy příjmů. Proto je důležité osvětlit, o co přesněji jde.

Marek Hrubec: Jelikož jsme spolu už diskutovali o mnoha stránkách základního příjmu, máme nyní příležitost upřesnit si základní stanoviska podle vývoje současné situace a odlišit přitom základní příjem od jiných příjmů.

 

Střípek z italské sur/reality

17. 9. 2020 / Vít Kučík

čas čtení 1 minuta

Fedez je známý italský rapper. Jeho žena Ferragni otřeseně reagovala na nedávný případ, kdy čtyři muskulózní fašouni ukopali k smrti černého mladíka, míníce, že „...za podobné případy agrese může i nenávistné klima v zemi, ke kterému přispívá krajní pravice“.

Giorgia Meloni je předsedkyní strany Bratři Itálie (Fratelli d'Italia), což je jedna ze dvou parlamentních stran (spolu se Salviniho Legou), která lidem ihned vytane na mysli, když se o krajní pravici mluví, přestože si říkají normální slušní vlastenci, usilující o normální svět atp., však to dobře znáte. Všichni ji znají jako Giorgiu (čti „džórdžu“), drobnou blondýnu, která zuřivě poulí očima a buší pěstí do řečnického pultíku, když sípavým hlasem hřímá proti imigrantům, neomarxistům, rudým štěnicím a dalším nepřátelům skutečných vlastenců.

 

Petice

Výzva vládě k relokaci rodin s dětmi z tábora Moria do ČR

17. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

Obracíme se s pozváním a výzvou na vládu České Republiky. Jak víte, 8. a 9. září kompletně vyhořel uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos. Tábor měl oficiální kapacitu 3 500 lidí, ale už několik let v něm bylo nuceno přebývat několikanásobně větší množství migrantů a uprchlíků. V době požáru to bylo kolem 13 tisíc lidských bytostí (z toho asi 4 000 nezletilých dětí). Tento požár způsobil, že všichni tito lidé přišli o zbytky svého majetku, přístřeší a základní životní potřeby. Řadu dní trpí podél silnic (téměř biblický obraz!) bez přístupu k jídlu, pitné vodě nebo lékařské pomoci.

Střípek z migrace

17. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Aktuální situace na Lesbu a v Morii:

Pokud se včera ráno dalo mluvit o tom, že byla požárem zničena pouze část Morie, dnes ráno můžeme mluvit o téměř absolutní destrukci. O přístřešek přišlo podle posledních zpráv asi 11 500 z celkového počtu 13 tisíc migrantů. Shořela veškerá infrastruktura, sociální zařízení, kanceláře atd.

Policie i místní obyvatelé blokují přístup do okolí Morie neziskovkám i např. Lékařům bez hranic. Tisíce lidí jsou podél silnic nebo v okolních kopcích bez jídla, vody, hygieny nebo lékařské pomoci (včetně matek s novorozenci), píše na Facebooku Dalimil Petrilák.

Země může do roku 2024 poprvé překročit nebezpečnou hranici oteplení o 1,5 stupně Celsia

17. 9. 2020

čas čtení 4 minuty

Pařížská dohoda o klimatu se snaží omezit globální oteplování do 1,5 stupně Celsia v porovnání s předindustriální érou. Nová zpráva Světové meteorologické organizace varuje, že tento limit může být do roku 2024 překročen, přičemž toto riziko vzrůstá.

Překročení kritické teplotní hranice by bylo pouze dočasné a pravděpodobně by k němu přispěla velká klimatická anomálie, jako je atmosférický fenomén El Niño. Nicméně tato skutečnost přináší nové pochybnosti o tom, zda lze klima planety trvale stabilizovat při oteplení o 1,5 stupně Celsia.

Toto a další zjištění bylo nyní publikováno ve zprávě s názvem United in Science. Přispěli jsme do této zprávy svými poznatky, píší výzkumníci Pep Canadell a Rob Jackson.

Analýzu připravilo šest předních vědeckých agentur, včetně Global Carbon Project.

Ledovec o rozloze Manhattanu se odloupl od největšího ledovcového šelfu v Grónsku

17. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Blok ledu o rozloze 42 čtverečních mil se odpojil od největšího arktického ledového šelfu na severovýchodě Grónska, což znepokojilo klimatology. Pro zajímavost jde o ledovec o rozloze Santa Barbary v Kalifornii. Dánští vědci zlověstně hovoří o „rozpadání ledovců“.

Geologický průzkum Dánska a Grónska přichází s následujícími poznatky: každoroční změny, k nimiž na největším arktickém ledovci v severovýchodním Grónsku dochází na konci období tání, se měří pomocí satelitního snímání. Ukazuje se, že ztráty ledovcové pokrývky v letech 2018/19 a 2019/20 v obou případech přesáhly 50 km2, což je plocha téměř dvakrát větší než rozloha Manhattanu. Průzkum uvádí, že od roku 1999 přišel ledovcový šelf o 160 km2.

Za starých časů, ještě předtím, než lidé začali spalovat tolik uhlí, benzínu a zemního plynu, docházelo na ledovcovému šelfu k sezónním změnám. V létě trochu roztál, ale v zimě pak zase dorostl. Nyní už jen taje.

30635

Smutný příběh z tureckého vězení

17. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Další mojí spoluvězenkyní, na kterou hodně často myslím, je Hevala Sakine (na první fotce je uprostřed). Sakine je 52 let, 27 let je ve vězení. Byla studentkou informačních technologií (ano, to už se tehdy v Turecku studovalo), když byla odsouzena na doživotí. Na univerzitě se přes kamarády seznámila se členy PKK a byla odsouzena za kontakt a „spolupráci“ s nimi. Dnes by se řeklo za prokurdský aktivismus. Členkou ani bojovnicí nikdy nebyla, píše Markéta Všelichová.

Nádherná holka, vzdělaná, s neskutečným všeobecným přehledem úplně o všem. Ve vězení doučovala všechny spoluvězenkyně, které si nějakým způsobem doplňovaly vzdělání. A byla je schopna doručovat úplně všechno – od matematiky přes biologii a fyziku až po jazyky. Každý, kdo potřeboval napsat žádost nebo poradit s jakoukoliv formalitou, právní záležitostí, obracel se vždycky na Sakine. Samozřejmě vždycky ochotně pomohla.

Kdo se cítí jako senior?

17. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Krásnou, ale současně velmi náročnou disciplínou, kterou v praxi dělám, jsou přednášky pro seniory. Skrývá to v sobě velkou řádku proměnných, se kterými je třeba pracovat. Začít bychom mohli už u vágního pojmu „senior“. Najdete řadu akademických definic, jak takový „senior“ vypadá. Ve skutečnosti ale záleží na tom, kdo se jako „senior“ cítí. Proto na přednášky „pro seniory“ přichází bývalí primáři, strojaři, dělníci ze slévárny nebo zdravotní sestry. Lidé, kteří mají 60 i 90 let. Často lidi s velmi zajímavými osudy a životními zkušenostmi, píše na Facebooku David Kudrna.

V Zevetě Bojkovice, která vůbec neprodává Lukašenkovi granáty, byl spatřen běloruský kamion

16. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta

Aktualizace: Zeveta Bojkovice tvrdí, že běloruský kamion v továrně sice byl, ale že Bělorusům žádné granáty neprodali:

* * *

Dnes 16 9. 2020 kolem 13:23 si moji přátelé Češi všimli v Bojkovicích náklaďáku bez loga s běloruskou SPZ, sledovali ho a vyfotili. Vjel na pozemek firmy ZEVETA Bojkovice A.S., kde se vyrábějí světelně šumové granáty, které se používaly ve dnech 9. až 12. srpna proti demonstrantům v Bělorusku.  Které Česká republika Lukašenkovu režimu vůbec neprodává, protože dodržuje už  deset let embargo EU, jak konstatoval český ministr zahraničí Petříček. Asi bychom se měli obrátit na firmu pro komentář a upozornit na to česká média, překládá Max Ščur informaci z Facebooku:

https://www.facebook.com/groups/belarusians/permalink/3656529384392483/


Další fotografie níže:

Koronavirus: Tisíce osob nakažených koronavirem zřejmě skončí s vážnou nemocí ledvin

16. 9. 2020

čas čtení 4 minutyDesetitisíce lidí nakažených koronavirem zřejmě budou potřebovat dialýzu nebo transplantaci ledvin. Experti varují, že dlouhodobé dopady covidu už nyní  způsobují "epidemii v primární zdravotnické péči".

Až 90 procent koronavirových pacientů přijatých do nemocnice trpí příznaky ještě o dva nebo tři měsíce později - nemohou dýchat, mají bolesti kloubů, trpí únavou a bolestmi na prsou - informovali vědci v úterý výbor pro vědu a techniku britské Horní sněmovny.

Donald O’Donoghue, lékař specialista na choroby ledvin z nemocnice v Salfordu upozornil, že hlavní znepokojení vyvolává poškození ledvin. Lékaři se domnívají, že virus útočí na ledviny přímo, ale ledviny jsou také poškozovány zánětem celého organismu, vyvolaného virem.

Hospodaření OSBL za srpen 2020

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta


V srpnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 845.51 Kč,  výdaje byly (jako každý měsíc) 61 731.50  Kč.

Děkujeme mnohokrát čtenářům za vydatnou podporu v červnu 2020. Bohužel, přes léto 2020 jsme se dostali do výrazného deficitu. 

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hnus: Johnsonovi "ministři" se zásadně vyhýbají seriozním rozhovorům v televizi

16. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Piers Morgan, moderátor ranního televizního vysílání Good Morning, Britain, britské komerční televize ITV: 

"Nelituju ani jediné zatracené věci, kterou jsem udělal s těmi ministry. Myslím, že se v této pandemii chovali naprosto šíleně, to říkám otevřeně. Myslím, že zemřelo daleko více lidí, než bylo nutné. To je absolutně ostudné, takže se vůbec neomlouvám, že jim dávám ostré otázky. Ale to, co je neuvěřitelně zbabělé, je, že tito ministři se vyhýbají interview v našem televizním pořadu Good Morning Britain už 134 dní.

A to se nevyhýbají jenom nám, vyhýbají se publicistickému pořadu BBC Newsnight, vyhýbají se Channel 4 News, vyhýbají se všem médiím, kde si myslí, že by dostali tvrdé otázky, a teď jsme svědky toho, že je nutno učinit opravdu zásadní rozhodnutí, právě v této chvíli - jsme znovu v nebezpečném okamžiku této pandemie, a oni odmítají přijít do televize a mluvit s našimi diváky a informovat je.

To je zanedbávání jejich povinností ministrů. Je to naprosto ostudné. Nemělo by jim být dovoleno, aby se takto vyhýbali médiím. Boris Johnson dokonce napsal na Twitteru, "My musíme být pravidelně pohnáni k odpovědnosti. Proto existuje svoboda tisku." Opravdu, Borisi? No, tak proč se schováváš v ledničce a nepřijdeš do našeho pořadu?"


Video níže:

Rozhovor Britských listů 317. Šluknov: 11 dní neteče teplá voda. V pandemii

15. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Paní Cinové ze Šluknova v pondělí 14. 9. 2020 zemřel manžel. Jeho zdravotni stav invalidy se zhoršil, když se pokoušel tahat v bytě plném bariér invalidního syna z jeho kolečkového křesla na záchod a do koupelny. Panu Cinovi bylo šedesát let. "Absolutně nevím, co si počnu," píše paní Cinová.Chtěli byste také mít nájemní smluvy jen na tři měsíce, které musíte neustále obnovovat, takže nemáte existenční jistotu? Žít v panelácích bez minimálních bezbarierových opatření? Přestože v každém z nich v patře bydlí nejméně jeden invalida na kolečkovém křesle? Nemít možnost se mýt, protože 11 dní neteče teplá voda, a trpět zimou ve špatně vytápěných bytech, vlastněných neznámým soukromníkem? Dnešní Rozhovor Britských listů s nájemníky sídliště ve Šluknově je poctou privatizaci českého státního bytového fondu a českému právnímu řádu. (To myslíme ironicky.) Vysílá se na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Průběžné zpravodajství

WHO: Svět je teprve na začátku koronavirové pandemie

16. 9. 2020

čas čtení 5 minut

Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 16. 9.  bylo v ČR registrováno  38 896  nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin 1 677  případů.   V nemocnici je nyní  333 osob a  celkem zemřelo 476 osob. V posledních dnech umírá v ČR na koronavirus 5 až 6 osob denně.   Číslo R  v ČR je 1,4! Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.

Situace v českých městech je alarmující, přitom žádná karanténní opatření se nezavádějí a případy nákaz se systematicky netestují a netrasují. Počet nákaz roste a to povede po několika týdnech k nárůstu počtu pacientů v nemocnicích a k nárůstu úmrtí. Potíž je, že ČR pandemii letos na jaře zvládlo velmi dobře, tak si nyní nedůvodně mnoho lidí myslí, že je koronavirus prkotina. Ale není to prkotina. (JČ)

- Svět je teprve na začátku koronavirové pandemie, varoval mimořádný velvyslanec pro Covid-19 Světové zdravotnické organizace Dr. David Nabarro. "Je to opravdu vážné."

- Sedm lidí zemřelo na koronavirus v americkém státě Maine poté, co se tam 7. srpna konala svatba, jejíž hosté nedodržovali sociální distancování a nenosili roušky. Na svatbě bylo nakaženo 176 hostů. Šest mrtvých bylo obyvateli pečovatelského domova v městě Madison. Nikdo z nich na svatbě nebyl, do domova byla nákaza zanesena účastníkem na svatbě. "Tomuto viru se líbí shromáždění," konstatovala hlavní hygienička státu Maine.

- Počet globálních úmrtí na koronavirus dosáhl 927 245 osob. Celosvětově je registrováno 29 190 588 nákaz. Předpokládá se, že obojí čísla jsou daleko vyšší.

- Počet nákaz v Indii přesáhl 5 milionů, což vážně zatěžuje nedokonalé indické zdravotnictví především v chudých městech a vesnicích. Ministerstvo zdravotnictví informuje o 90 123 nových nákazách za posledních 24 hodin, čímž se počet nákaz v Indii zvýšil na 5 020 359, asi na 0.35 procent celkového obyvatelstva Indie, které čítá 1,4 miliard lidí. Za posledních 24 hodin zemřelo v Indii na koronavirus dalších 1290 osob, čímž se počet mrtvých v Indii zvýšil na  82 066.

- Donald Trump zase tvrdil, že koronavirus zmizí bez vakcíny. K tomu dojde v důsledku "mentality stáda", řekl v televizi. Není jasné, zda mínil "imunitu stáda", nicméně výraz "mentalita stáda" opakoval v rozhovoru několikrát. V úterý Trump lživě tvrdil, že veřejnosti o nebezpečí koronaviru nelhal. V knize Boba Woodwarda Rage, jemuž Trump poskytl 19 (!) rozhovorů a jemuž Trump spontánně opakovaně telefonoval, jsou důkazy, že Trump věděl už v lednu 2020, že koronavirová krize bude vražedná, ale lhal veřejnosti, že je to jen "chřipečka". ZDE 

- Británie zaznamenává děsivou krizi v oblasti testování a trasování. Systém je naprosto přehlcen a posílá nemocné lidi k testování na vzdálenost až 600 km, což je zcela nerealistické. Výsledky testování přicházejí někdy až za 8 dní, což je naprosto k ničemu. Nefunkčnost řádného testovacího systému vyvolává chaos ve školách, v lékařských zařízeních, pečovatelských domovech i střediscích, protože lidé se musejí izolovat, aniž by měl výsledek testu, zda jsou covid pozitivní. Jako obvykle, ministři měli dlouhé měsíce, aby připravili řádný funkční testovací systém, neudělali nic. Namísto toho, aby dali přednost místnímu testování, konzervativní ideologové v Johnsonově vládě dali centrálně kontrakty na testování kamarádům ze soukromých firem, kteří z věci dělají kůlničku na dříví.

- Koronavirus usmrcuje hispánské, černošské a indiánské děti v USA v daleko větších počtech než děti bělošské, vyplývá z amerických federálních statistik zveřejněných v úterý.  ZDE 

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Znovu promyslet evropského ducha

16. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

Co nás spojuje? Sdílené hodnoty, kultura, nebo historie? Jsme něčím víc než jen součtem svých částí? Staré ideály jsou ohroženy: Musíme se znova rozhodnout, kým jsme, napsal Orlando Figes.

Velká strategie odolnosti

16. 9. 2020

čas čtení 5 minut

V historii Spojených států se každou chvíli vyskytují okamžiky politického přeskupení - doby, kdy konsensus, který definoval éru, kolabuje a vzniká nové paradigma. Liberální éra zahájená prezidentem Franklinem Delano Rooseveltem definovala americkou politiku po generaci. Stejně tak neoliberální vlna od 80. let. Dnes se i tato éra uzavírá - její odchod byl urychlen zvolením Donalda Trumpa prezidentem a chaosem během koronavirové pandemie, napsal Ganesh Sitamaran.

"Koronavirus: Kdybych býval věděl, že budu takhle nemocen, bral bych to v březnu daleko vážněji"

14. 9. 2020

čas čtení 5 minut

 

Sedmadvacetiletý Charlie Russell: Nakazil jsem se koronavirem v březnu a pořád jsem se ještě neuzdravil

Charlie Russell, 27, je jeden z 600 000 lidí, u kterých trvá nemoc Covid-19 dlouhé měsíce. Jejich stav pomáhá vysvětlit myalgickou encefalomyelitidu (ME), syndrom chronické únavy


Je 182. den poté, co byl Charlie Russell nakažen koronavirem a stále ještě nedělá, co dělají ostatní sedmadvacetiletí. Neběhá 5 km třikrát týdně, jak běhal předtím. Nechodí do hospody. Nepracuje. A neuzdravuje se.

"Kdybych býval věděl, že budu takhle nemocen, bral bych to v březnu daleko vážněji," říká Russell. "Ale tehdy nám jen říkali, že když se nakazíte a jste mladý, nejpravděpodobněji vůbec nebudete mít žádné příznaky. Anebo onemocníte na čtrnáct dní a to bude celé."

Koronavirus: Poslechněte si můj příběh. Mám pocit, že tu nákazu lidi neberou vážně

14. 9. 2020

čas čtení 8 minut


Evan Davies, moderátor podvečerního publicistického pořadu rozhlasu BBC "PM": Dostali jsme email od jednoho posluchače, který byl znepokojen, že lidi přestali mít z koronaviru strach. A myslí si dneska, že koronavirus není nebezpečný. Zeptali jsme se ho, co nám může říci o své vlastní děsné zkušenosti s Covidem. Poslal mi svou fotografii. Z nemocnice, těsně před tím, než ho uvedli do umělého komatu. Případ Marka Smithe je připomínkou vážnosti této nemoci. Nejprve mi řekl, proč mi tu fotografii poslal:

Mark Smith: Poslal jsem tu fotku v době, kdy jsem měl pocit, že lidi jsou vůči koronaviru velmi blazeovaní, Problémem je, že lidi prostě takovéto fotografie nevidí. Ta fotografie je z doby, kdy jsem byl poprvé v nemocnici. Byl jsem to v podstatě jen já a ventilátor a asi milion trubek vycházejících mi z obličeje. Jsem zjevně pod sedativy, protože mám velmi ospalé oči. Ale je to docela děsivá fotografie. A zjistil jsem, že když jsem začal tu fotku s lidmi sdílet, byli docela šokovaní. Spousta lidí, s kterými se potkávám, mi říká, "Ty jsi první člověk, kterého jsem potkal, který to opravdu vážně měl." Takže jsem se rozhodl, že tu fotku musím sdílet na sociálních sítích.

Moderátor: Řekněte nám tedy o svých covidových zážitcích. Kde myslíte, že jste se nakazil? A jak rychle vás to postihlo?

Mark Smith: Byl jsem lyžovat ve Francii koncem února, začátkem března.

Rozhovor Britských listů 315. Bezbariérový přístup nemáme. Na invalidy se kašle

15. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Paní Cinové ze Šluknova v pondělí 14. 9. 2020 zemřel manžel. Jeho zdravotni stav invalidy se zhoršil, když se pokoušel tahat v bytě plném bariér invalidního syna z jeho kolečkového křesla na záchod a do koupelny. Panu Cinovi bylo šedesát let. "Absolutně nevím, co si počnu," píše paní Cinová."V každém paneláku tady na tomto sídlišti je minimálně jeden vozíčkář. Nikdo s tím nic nedělá. A to jsou lidi, kteří tady bydlí léta," říká paní Marie Cinová ze Šluknova, která má invalidního syna, sama je invalida, stejně jako jeji manžel, kardiak nyní v nemocnici čekající na operaci. Paní Cinová myje syna u dřezu v kuchyni, protože se s vozíčkem nedostane do miniaturní koupelny. Potřebuje rozšíření koupelnových dveří, avšak nikdo jí - ani jiným - nepomůže. Leda spoluobčané? Ale měli by suplovat to, co je zcela jistě povinnost státu? Číslo účtu paní Cinové je 2113754545/2700. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Mezitím v Absurdistánu 143:

Arcibiskup Jędraszewski: Pozor na nebezpečnou ideologii osob bez manželského partnera!

14. 9. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 10 minut

Je tomu více než tři roky od té doby, do Mateusz Morawiecki oslavoval začátek stavby nové přívozní lodi v městě Štětín. Lod měla být spuštěna na vodu roku 2019 a od roku 2020 měla být v běžném dopravním provozu. Měla. Protože, jak je to obvyklé s přísliby strany Právo a spravedlnost, nestalo se nic. Kýl, k němuž Morawiecki připevnil vzpomínkovou plaketu, byl jen jakýmsi náhodným kusem starého železa. Protože žádná práce na tomto projektu se dosud neprovedla - prostě protože nikdo ani nevypracoval konstrukční plány lodi na papíře.

Domorodé indiány v Amazonii terorizují drony

15. 9. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut"Létají tady kolem nás, ty věci. Nevím, co to je. Pořád sem přilétají a odlétají. A létají kolem nás, jsou velmi blízko. Co to je? Proč to dělají? Snaží se nás zabít? Budou na nás něco házet, abychom zemřeli a oni se mohli zmocnit našeho území? Už to je tu zase," říká guajá indián Takwarixika svým rodným jazykem o dronu, který létal nad jeho kmenem v Brazílii na domorodém území Caru.


Drony, provozované neznámými operátory, létají nad vesnicemi indiánského kmene Caru, kde bydlí asi 400 domorodců, straší děti i staré lidi. Guajáové, známí také jako awás guajás nebo awás, jsou etnickou skupinou, která má kontakt s civilizací teprve až v poslední době. Až do devadesátých let dvacátého století tito lidé vůbec nevěděli nic o vnějším světě a nejméně tři skupiny jejich etnika stále ještě žijí v dobrovolné izolaci v pralese.

Rozhovor Britských listů 316. Glasgow University mě naučila kriticky myslet

9. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta


Na začátku školního roku je vhodná doba pohovořit s Danielem Řezníčkem, absolventem Glasgow University ve Skotsku. Co ho přimělo, že šel studovat do zahraničí, a jaké to má výhody a nevýhody? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 9. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Boris Johnson: EU s námi vyjednává s revolverem na stole!

15. 9. 2020

čas čtení 7 minutKontroverzní plán porušit už uzavřenou a ratifikovanou mezinárodní dohodu Velké Británie s EU o brexitu a nahradit její klíčová ustanovení opačnými ustanoveními domácího britského zákona překonal hlasováním první svou překážku, navzdory hlubokým pochybnostem některých vysokých britských konzervativců.

Při druhém čtení tohoto kontroverzního domácího britského zákona byl zákon schválen většinou 77 hlasů, 340 proti 263.

Johnson tvrdil, že nový domácí zákon je nutný, aby zabránil Evropské unii "přijmout extremní a nepřijatelnou" interpretaci ustanovení v dohodě o brexitu ohledně Severního Irska. Tvrdil, že Brusel nyní hrozí, že vytvoří "blokádu" pro vývoz britských zemědělských produků do EU a bude trvat na vybírání cel pro všechno zboží dopravované do Severního Irska z hlavního britského ostrova.  Podobně jako Donald Trump, Johnson používá k prosazení svých pochybných cílů ultranacionalistické rétoriky.

Neuvěřitelná krutost

14. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Nikdy jsem nečekal, že se v tomto světě stane něco takovéhohle.

Jak daleko se můžeme dostat? Spát na hřbitově, to je příliš, píše Mohamed Sapry.

Chci říct, viděli jsme, jak lidi spí na silnicích nebo v parcích nebo na pláži, ale na hřbitově, to je nové.

A zajímavá věc: nikdo neví ani si nikdo nesnaží dělat nic s tím, že se nám to snaží ztížit.

Chci říct, co chcete, abychom udělali, kam chcete, abychom šli, když lidé spí na hřbitově?

Proč prostě nezemřeme - jsem si jist, že jim by to bylo jedno.

Průběžné zpravodajství

V neděli došlo globálně k rekordnímu nárůstu infekcí

14. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 15. 9.  bylo v ČR registrováno  37 222  nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 1038  případů.   V nemocnici je nyní  288 osob a  celkem zemřelo 465 osob.   Číslo R  v ČR je 1,4! Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.

- Světová zdravotnická organizace informovala o nedělním rekordním nárůstu infekcí o 307 930 případů za posledních 24 hodin.

- Světová zdravotnická organizace očekává, že v říjnu a v listopadu bude mít Evropa problémy s výrazným nárůstem infekcí. Povede to také k nárůstu úmrtí. 55 členských zemí Světové zdravotnické organizace v Evropě jednají online v pondělí a v úterý ohledně toho, co dělat a s cílem dohodnout pětiletou strategii. Ředitel WHO Europe Hans Kluge varoval před představou, že vznik vakcíny bude znamenat ukončení pandemie. "Přicházejí signály, že vakcíny budou fungovat pro určité skupiny obyvatelstva a ne pro jiné."

- Trump v neděli uspořádal předvolební shromáždění svých stoupenců v uzavřené místnosti v Nevadě navzdory varování zdravotníků, aby to nedělal. Lidi seděli těsně vedle sebe, často bez roušek.

- - Šéf britské Labouristické strany Kier Starmer je v karanténě poté, co člen jeho domácnosti byl testován pozitivně na koronavirus. ZDE

22827

Czech defender of rights: "The Roma don't work and are not a minority"

13. 9. 2020

čas čtení 4 minuty"The Roma are not a minority," says Stanislav Křeček, who was recently appointed to the post of the Czech defender of rights, in an interview."You are a member of a minority only if you declare that you are of a different nationality, that you are not Czech. If the Roma say about themselves that they are Czech, then they are not a national minority. They are normal Czechs and they have the same rights and duties as Czechs. Being a member of a minority does not give you any rights. I can well be a member of a minority, but that does not mean that I am not at the same time a member of the larger community. That means that I have to respect the rights and duties of the larger community. It is wrong to try to ignore these duties by saying that I am a member of a minority. That is a road to hell.

Studie: V těch zemích, které zavedly nejpřísnější opatření proti pandemii, byla ekonomika postižena nejméně

13. 9. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut


V České republice, zdá se, dochází k skutečné krizi, píše Jan Čulík. Země je neschopná kritického úsudku a věcného, analytické zhodnocení koronavirové situace. Asi je to špatným školstvím, které nutí lidi biflovat fakta, ale neučí je fakta kriticky analyzovat.  To, že média a politikové při řešení problémů selhávali už léta, bylo politováníhodné, ale nikdy to nebylo tak nebezpečné jako nyní, kdy jde o životy lidí. Vážně.

Je naprosto ostudné, když neodpovědně a kriminálně odvysílá televize Seznamu nebezpečný blábol maniaka Šmuclera, který situaci vůbec nerozumí. Proč dávat v médiích prostor blbům? Destabilizuje to zemi, protože to normalizuje smrtící nesmysly.  Je ohromující, že osoby, které v českých médiích vystupují jako údajní vědečtí či lékařští odborníci, nemají vůbec aktuální informace o mezinárodní debatě o koronaviru, šíří nesmysly a často dokonce protiřečí oficiálním, vědecky podloženým varování Světové zdravotnické organizace.

V Česku se rozšířila nebepečná představa, že řešením koronavirové pandemie může být tzv. "promoření společnosti". Je to smrtící nesmysl.

Řídit stát jako gambler

14. 9. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Andrej Babiš kupodivu konečně přiznal, že vláda naivním uvolněním preventivních opatření proti koronaviru a naprostým zanedbáním přípravy na druhou vlnu pandemie udělala chybu. Ve skutečnosti se tak premiér postavil po bok legendárního Járy Cimrmana, pionýra slepých uliček. Sdělil totiž světu cennou informaci: Vírou, že virus - který, mimochodem řečeno, rozhodně nemá žádné nožičky - "odešel", se problémů s ním spojených nezbavíte.

O rasismu velkých filozofů minulosti

13. 9. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Foto: Hegel

Nějak se ke mně dostalo, zjevně v rámci přehodnocování „velkých“ historických postav, že Voltaire nebo Kant byli rasisté. Je otázka, co vlastně chápat jako „rasismus“ v díle těchto filozofů, ale obecně pro mne ani před nějakými dvaceti lety by nebylo takové tvrzení ničím překvapivým.

Dobře si vybavuji, jak jsem někdy na gymnáziu při četbě Hegelovy Estetiky, kterou přeložil Jan Patočka, narazil na to, že bílá barva kůže je ta esteticky nejdokonalejší. Hegel to filozoficky „dokazoval“ podobně jako „dokazoval“ v rámci své čarodějnické „logiky“ cokoli, co se mu hodilo. Už tehdy jsem musel přijmout a postupně rozvíjet dvě důležité myšlenky o dějinách filozofie.

V pondělí na vládě (groteska)

14. 9. 2020 / Jakub Žytek

čas čtení 1 minuta

 
Adam: Aktuální epidemiologická situace skutečně není dobrá a …
Babiš: Rostě to v celej Evropě, je to kampaň, každý odborník říká něčo iné!
Hamáček (již opět v červeném svetru): Svolejte krizový štáb!
Babiš: Teď pred volbama? Abys byl všude vidět, co?
Plaga: Prosil bych 44 tisíc krát 10 respirátorů pro učitele.
Babiš: A to jich mám jako rozdávat všem podle tebe? Teď jsem rozdal důchodcům. Kolik voličů mi přineseš?

Covid, covid, covid, ještě jednou covid

14. 9. 2020 / Jan Molič

čas čtení 3 minuty


Už půl roku denně táž masáž, popis očividné situace, tolikrát již popsané, přesto dál popisované. Kdyby se z textů dala generovat elektřina, mohli bychom splnit emisní limity. Novináři tu samozřejmě nejsou od toho, aby věci řešili. Mají na ně poukazovat. Přesto si dovedu představit, že dobrou novinařinu dělá ještě něco víc; kompletní analýza problematiky, včetně nabízení řešení.

Požár v řeckém táboře Moria: Co dál?

14. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva lidskoprávní organizace Human Rights Watch

Jak vypadá situace v táboře Moria - videoreportáž Channel 4 News ZDE 

Uprchlíci, kteří nyní přespávají na ulicích, potřebují ochranu a pomoc

Požár, který minulý týden zničil největší uprchlický tábor v Evropě, Moria, na řeckém ostrově Lesbos, způsobil, že téměř 13 000 mužů, žen a dětí zůstalo bez přístřeší a bez přístupu k základním službám.

Už před požárem se vážně zhoršila bezpečnost v táboře a napětí tam bylo vysoké. Uprchlíci byli nacpáni do přeplněných, nedostatečných stanů, s omezeným přístupem k potravinám, vodě, hygienickým zařízením a zdravotnictví, navzdory riziku Covidu-19.

Teď nemají nic.

Rozhovor Britských listů 313. Jak český stát nechává těžkého invalidu bez pomoci

28. 8. 2020

čas čtení 2 minutyDrastickým příkladem toho, jak vážně nemocní občané v České republice zjevně propadávají dírami v nedokonalé sociální síti, je příběh těžkého invalidy Jiřího Lofa. Pan Lof, řidič, je vážně postižen cukrovkou, a ischemickou srdeční chorobou. V létě 2019 utrpěl infarkt a v prosinci 2019 mu byla amputována noha. V současnosti leží v nemocnici a čeká na srdeční operaci, mají mu udělat bypass. Jak svědčí v tomto rozhovoru z nemocnice, nezemřel pouze díky opakované finanční pomoci čtenářů Britských listů, protože sociální úřad na Praze 4 mu nepomůže, zřejmě ho tam považují za simulanta. Potíž je, že pan Lof bude po operaci zřejmě znovu potřebovat finanční pomoc, protože z nemocnice nemá kam jít. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. srpna 2020. Číslo účtu, kam můžete přispívat: 115-7329620207/0100

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE


Tento týden nám pan Lof napsal:

Vážený pane Čuliku,
Moc děkuji za pomoc a podporu, lidé pomohli, zvládl se uhradit nájem za červenec, na srpen bohužel nemám, tak jsem zase v panice co dělat.
V tuhle chvíli jsem v nemocnici, čekám na operaci srdce, budou mi dělat bypass. 
Po operaci bych měl na 6-8 týdnů do lázní ale copak můžu? Nemůžu. Nemůžu si to dovolit, protože nemám za co. Stát stále nezajímám. A stálé žebrání a prošení mě ničí, celé dny v depresi čumím do zdi a jen bulim. Nemám sílu se zabít, i když vím že mi to dost lidí přeje. A už nemám ani sílu žít a bojovat. 
Zítra možná pozítří mě čeká operace, když přežiju, tak nevím vůbec co dál.
Proto prosím o pomoc a žebrám. Nikdo jiný mi nepomůže. 
Omlouvám se že je to tak chaoticky napsané už jsem psát nechtěl, ale nemám koho jiného, kdo by mi pomohl.

Koronavirus: Otázky, na které by se měli ptát novináři odborníků

12. 9. 2020

čas čtení 8 minut

Na poli nedávno narozeného koronaviru panuje množství nejasností, na které by měli vědci poskytnout nám laikům jasný názor, míní čtenář Petr Šťovíček. Nezávisle na politické objednávce! Řada lidí se teprve v poslední době seznamuje s úplnými základy zdravovědy, jaksi, nikdy v životě tyto znalosti nepotřebovala. Situaci zamotává i skutečnost, že se vědci nedrží svého korektivu a vyjadřují se k věcem, které nezkoumají, a zároveň jiní vědci nemají hned tu možnost se k těmto domněnkám vyjádřit. A to i proto, že selhávají média, která neznají důvěryhodné vědce, včetně zahraničních odborníků a nedokáží se zeptat.

K tomu:

Koronavirus: Proč české úřady informační kampaní jasně nevysvětlí lidem, o co jde? 

Články shrnující nejnovější vědecké údaje:Probuzení pro Londýn: Zrušte kontroverzní zákon, nebo bude Británie terčem sankcí

10. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

Slovák z EU si pozval Brity na kobereček

Evropská unie dala Borisi Johnsonovi tři týdny na to, aby zrušil své plány porušit mezinárodní právo, nebo bude Británie čelit finančním či obchodním sankcím. Právníci Evropské unie rozhodli, že Británie už porušila dohodu o odchodu z EU tím, že předložila svůj zákon o vnitřním britském trhu. Ten zákon navrhuje porušit ustanovení o obchodu mezi hlavním britským ostrovem a Severním Irskem, které má zůstat v jednotném evropském trhu.

Trump věděl, že je Covid nebezpečná, smrtelná nemoc, ale rozhodl se to utajit

10. 9. 2020

čas čtení 6 minut


Donald Trump poskytl novináři Bobu Woodwardovi 18 rozhovorů. Ty tvoří základ Woodwardovy nové knihy Rage (Zuřivost). Trump řekl o koronaviru: "Tohle je opravdu smrtící nákaza."

Donald Trump věděl, jak nebezpečná je koronavirová pandemie už  letos v únoru, ale záměrně se rozhodl to utajit a lhát veřejnosti, "že o nic nejde". Vyplývá to z Trumpových rozhovorů s Bobem Woodwardem, jedním z nejuznávanějších amerických novinářů.

Od prosince 2019 do července 2020 poskytl Donald Trump Bobu Woodwardovi 18 rozhovorů. Ty tvoří základ Woodwardovy nové knihy Rage, v níž se Trump odsuzuje sám vlastními slovy.

Nakonec to všechno bude triumfálně zřejmé. Mezitím obdivujte císařovy nové tepláky

12. 9. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 12 minut

 Boris Johnson: "EU usiluje o rozřezání Velké Británie"

Postoje britského "premiéra" Borise Johnsona svědčí o vážněm propadu jeho vlády do lhaní a populismu, skutečně zajímavou otázkou je, jak dlouho ho budou jeho poslanci podporovat. Zkusmo jsme se v pátek ptali jedné právničky z přední britské právní firmy, co si myslí o rozhodnutí Borise Johnsona porušit mezinárodní právo odmítnutím splnit dohodu o brexitu z loňského prosince, kterou sám vyjednal a hlasování pro niž prosadil v Dolní sněmovně.

Reagovala: "Vždyť je to vláda podvodníků a notorických lhářů!" Má-li takový názor na britského premiéra a jeho ekipu pracovnice vlivné britské mezinárodní právní firmy, nesvědčí to zrovna o jeho autoritě. Ovšem jde o to, jak dlouho budou Johnsonona podporovat jeho poslanci (má v parlamentě většinu 80 poslanců) i anglická veřejnost.

Jak ČR zvládá testování a trasování občanů

14. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta

Kolega v neděli změřil řadu před odběrovým místem na Václavském náměstí. Červená čára označuje tvar a délku fronty. Pravděpodobně místo s největší okamžitou koncentrací covidu-19 v ČR, píše Bohumil Kartous.

Jak nám dupe karanténa

10. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

Tento článek je popisem osobní zkušenosti s fungováním karanténních opatření v ČR

Dne 1.9. jsem se účastnil v Libereckém kraji akce, na níž byl přítomen Covid-pozitivní člověk. O této skutečnosti jsem byl telefonicky informován 6.9. pořadatelem akce. On je také v karanténě a má v ní být až do 12.9. a bude v ní 2x testován. Oficiální kontakt od hygieny Jablonec n. Nisou přichází 7.9. s tím, že protože mám trvalé bydliště v Ústeckém kraji, přebere si můj případ zdejší hygiena. Paní z jablonecké hygieny jsem nadiktoval všechny svoje osobní údaje, píše čtenář Oldřich Kopecký.

30621

Roušky dnes, nebo lockdown zítra

10. 9. 2020 / David Marenčák

čas čtení 4 minuty

Ústenky, masky, respirátory, hadříky, důsledná hygiena rukou, dodržování vzdálenosti a pár dalších drobných věcí jsou preventivní úkony, které mohly nejen zabránit šíření covidu, jeho závažným trvalým dopadům na zdraví, zbytečným úmrtím, ale i následným kolapsům celých oborů a ekonomiky.

Je to to nejmenší a přitom poměrem cena/výkon to nejlevnější a nejméně protivné.

Ale jak už je pro moderní lidstvo zvykem, když máme na vybranou mezi okamžitým pohodlím s pohromou až zítra, nebo nepohodlí dnes s pohodou zítra, vždy si vybíráme to první.

(A nenechte se zlákat „čecháčkováním“, že je to nějaký tuzemský unikát, „revolta proti realitě“ se děje všude po světě.)

29889

Mlčení okolo Juliana Assange usvědčuje média ze skandální servility vůči mocným

10. 9. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Dne 7. září bylo v Londýně zahájeno soudní řízení o možném vydání zakladatele WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států, kde mu hrozí groteskně vysoký trest za to, že se podle americké obžaloby dopustil „konspirace, jejímž cílem bylo obdržet a odhalit stovky tisíc tajných vládních dokumentů“. Obžaloba, která byla rozšířena o další absurdní obvinění, Assange taktéž viní z toho, že se s pomocí vojenské analytičky pokusil hacknout počítačové heslo, aby mohl získat další citlivé materiály. Assangeovi právníci, lidskoprávní organizace, Reportéři bez hranic, zvláštní zmocněnec při OSN Nils Melzer zabývající se porušováním lidských práv a další pozorovatelé nemají pochyby o tom, že jde o frontální útok na svobodu slova v rámci politicky motivovaného procesu. Vše ostatní, tj. údajně zkažený Assangeův charakter a jeho domnělé styky s Kremlem, je podružné. Prakticky jediný, kdo k případu zarytě mlčí, a kdo by naopak jako první měl bít na poplach, jsou sdělovací prostředky středního proudu.


Reportáž Channel 4 News o zahájení soudního řízení s Julianem Assangem v Londýně dne 7. září ZDE

Co Francie dělá proti ekonomické krizi

10. 9. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Za prvé: Navržený stimul je 100 miliard eur. Země má 10x větší ekonomiku než my, takže pro srovnání s námi toto odpovídá asi 250 miliardám korun u nás.

Za druhé: Injekce je rozpočítaná (zhruba na třetiny). Jedna třetina jde podnikům v trablech, druhá třetina na zelenou ekonomiku a veřejnou dopravu, třetí na sociální kohezi, tedy na "dolní konec", na sociálně slabé, mladé, na částečné úvazky atd.

Za třetí: Francie nebude provádět škrty v daních, protože jsou příliš nákladné a plošné - potřebuje cílit tam, kde je problém, ne sypat plošně.

Boj s koronavirem po česku

10. 9. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

Jestli tomu dobře rozumím, pak z tohoto faktu i z dalších vyhlášení, jako je a) rezignace na důsledné trasování a karantény, b) neustále se snižující počty testů na počet případů, c) úplná rezignace na realizaci chytré karantény a d) jen velmi malá, velmi lokální opatření ukazují, že vláda rezignovala na aktivní boj proti šíření koronaviru a přistupuje se k víceméně neřízenému promořování.

Veřejná kritika jako průzkum bojem

11. 9. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Úřady habsburské monarchie v letech 1851-1855 "konfinovaly" svého kritika Karla Havlíčka Borovského v alpském Brixenu (dnes patří město Bressanone Itálii). Ve srovnání s tím, co dělaly nebo dělají utlačitelské režimy novinářům během 20. století a po něm, se ovšem Havlíčkovi až tak mnoho nestalo - a rozhodně nebylo v plánu, že zde tento silný kuřák onemocněl plicní tuberkulózou. Plán zněl "kontrolovat ho a zbavit ho doma vlivu". Což se Vídni nepochybně podařilo. Z Brixenu psával Havlíček bratrovi v dopisech pečlivě čtených c. a k. cenzurou vesměs každodenní starosti a banality, nanejvýš tak ještě rady ohledně hospodářství a chovu včel.

20684