NATO se snaží čelit ruské raketové hrozbě

3. 7. 2019

"Nebezpečná realita, jíž se bylo možno naprosto vyhnout" je vzdálena pouhých pět týdnů, napsal Kevin Baron. 2. srpna se stane historií smlouva o jaderných zbraních, která před třiceti lety možná zachránila Evropu před anihilací. Netušíme, jak bude NATO po 3. srpnu udržovat Evropu v bezpečí.

Odpočítávání začalo v únoru. Týden poté, co Rusko poprvé představilo svou jadernou střelu s plochou dráhou letu SSC-8, Trumpova administrativa prohlásila, že kvůli tomu, že Rusko po léta porušuje Smlouvu o střelách středního a kratšího doletu (INF), částečně tím, že vyvíjí a rozmisťuje SSC-8, smlouva je fakticky mrtva. USA okamžitě "přerušily" své dodržování INF a Trump dal Moskvě šest měsíců na to, aby začala smlouvu opět plnit.

Tato lhůta již takřka uplynula. Co pak?

Představitelé NATO se dosud snaží navzdory malým šancím smlouvu zachránit a dosáhnout toho, aby se Moskva vrátila k jejímu dodržování. Avšak přiznávají, že s každým dalším dnem jsou šance nižší.

Tento týden generální tajemník Stoltenberg a ministři NATO prohlásili, že pokud Rusko nezačne smlouvu plnit, "budeme reagovat". Lídr aliance zmínil možná opatření, včetně častějších vojenských cvičení, posílení protiraketové obrany, nové dohody o kontrole zbrojení a možnosti konvenční reakce.

Stoltenberg odmítl říci, zda NATO uvažuje o preventivních úderech na střely SSC-8. "Není to tak, že 3. srpna dojde ke konfliktu," řekl.

"Nezačali jsme dělat nic, co porušuje smlouvu, ale začali jsme se připravovat na svět bez smlouvy, takže můžeme reagovat, odpovědět - ale odpovíme obranným, uměřeným způsobem, protože neusilujeme o konflikt. Naším cílem je stále omezení napětí, ale současně také udržení přesvědčivého odstrašení, ve světě s větším počtem ruských raket a bez smlouvy INF."

Ve skutečnosti USA již nějakou dobu pracují na raketách pro dobu po smlouvě INF. Jednou z nich armádní Precision Strike Missile neboli PrSM, která by měla být schopna operačního nasazení za čtyři roky.

5. července se znovu sejde Rada NATO-Rusko, pravděpodobně naposledy před vypršením lhůty - a před tím, než Evropané začnou žít v dosahu takřka nezastavitelných jaderných střel ovládaných Vladimirem Putinem.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
5896

Diskuse

Obsah vydání | 11. 7. 2019