POCHMURNÁ VIZE BBC:

Je rozklad Evropské unie nevyhnutelný?

28. 2. 2016

čas čtení 9 minut

Janis Varoufakis: To, že jsme to zvorali s evropskými institucemi, že jsme je proměnili v zóny bez demokracie a zbavili jsme je legitimity, to neznamená, že by je nešlo změnit tak, aby fungovaly. Naprostý rozklad Evropské unie nás vrhne do postmoderní verze třicátých let dvacátého století. Bude se zhoršovat hospodářská krize a v Evropě porostou stále větší konflikty. Je velkou chybou si myslet, že Evropská unie je stabilní a že to, o čem se 23. června budou rozhodovat britští voliči, neovlivní stabilitu evropské organizace. Brexit by destabilizoval už nyní se rozkládající Evropskou unii a způsobil by její daleko rychlejší rozpad. Brexit vyvolá odstředivé síly, které už existují, zrychlí je, a zabrání činitelům v Evropě zastavit její rozpad. A Británie bude také postižena rozkladem Evropské unie na svém zápraží. Máme ještě poslední šanci zastavit to, co teď vypadá jako nevyhnutelný proces rozpadu EU. Jestliže se nám, i na poslední chvíli, podaří se dát dohromady a provést zásadní reformy, které jsou nutné k zastavení rozkladu, je stále ještě možné dosáhnout úspěchu. Až na to, že už není moc času.

Mark Mardell, BBC Radio Four, The World This Weekend, neděle poledne: V Evropě vznikají obavy, že by britská referenditida mohla být nakažlivá. Podle průzkumu veřejného mínění, provedeného minulý týden v Holandsku, chce většina holandských voličů, 53 procent, své vlastní referendum o tom, zda zůstat v Evropské unii nebo odejít. Pokud by se konalo, 43 procent Holanďanů by hlasovalo pro odchod, 44 procent pro setrvání v EU. V Británii je to 48 procent pro setrvání. V Dánsku ultrapravicová protiimigrační Lidová strana, jejíž popularita rychle roste, charakterizuje Cameronovo referendum jako "inspiraci". Tomáš Prouza, český ministr pro Evropu, varuje, že Brexit by mohl mít pro Evropskou unii vážné důsledky:

Czech President Zeman has publicly mocked the two Pakistani refugees who tried to hang themselves in Athens

29. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

"If these two Pakistani refugees tried to hang themselves, maybe it was a pretend suicide, just for show. You know, if you really mean to hang yourself, you will not survive," laughed the Czech President Miloš Zeman when he was asked about the two Pakistani refugees who tried to hang themselves in Athens. He did so during his interview with a controversial Czech website Parlamentní listy, which disseminates alarmist anti-refugee nonsense and islamophobic propaganda in the Czech Republic.

Miloš Zeman continued: "In any case, these two men have just demonstrated that they were expecting a better living standard for themselves than what they had in Pakistan and their expectations have not been fulfilled yet. They were given food and drink, they have been given accommodation  in heated tents. If they wanted more, I do not understand why they did not stay in their native country since there is no fighting there.

"For good reasons, because they have broken the Dublin Regulation, I call these people illegal immigrants. I am really surprised that many of them are coming from countries where there is no fighting. Yet they do keep coming in large numbers and it is a question whether even those people who come from those countries where there is a war on are really escaping from war or are simply trying to get into such countries where they could comfortably live on social welfare. This applies to all immigrants."

Miloš Zeman also attacked Greece in the interview: "The Greek government has a special liking for withdrawing its ambassadors. It first recalled its ambassador from the Czech Republic and now it has recalled its ambassador from Austria. There are still about 25 more countries for them to withdraw their ambassadors from and it is obvious that their ambassadors will be evidently travelling a lot in the near future. No EU country is willing to solve Greek problems. We cannot possibly move the refugees who are in Greece into other countries for the simple reason that they do not want to go to those other countries. How many people have applied for asylum in Macedonia? I think no one."

Source in Czech HERE

Rozhovor Britských listů 46:

Rozpadne se Evropská unie?

26. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaO třech závažných důvodech, které ohrožují soudržnost Evropské unie a ohrožují strategickou a ekonomickou bezpečnost České republiky, hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous a Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. února 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

V Řecku "bude brzo 70 000 uprchlíků"

28. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Aténský ministr pro migraci uvedl, že bude nutno brzo použít armádu

V Řecku brzo uvízne až 70 000 uprchlíků, konstatovala řecká vláda a dodala, že bude zřejmě nutno k řešení krize použít armády. Zároveň varoval šéf imigrační strategie Evropské unie, že hrozí, že se situace stane nezvládnutelnou, pokud nezačnou členské země EU "přijímat svou odpovědnost".

Neuvěřitelná slepota

28. 2. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta98,8 procent čtenářů serveru Novinky po přečtení článku, že uprchlíci jsou po uzavření hranic balkánských zemí v katastrofální situaci, vyjádřilo názor, že "zpřísnění kontrol uprchlíků není dostatečné".

Jak poznamenává Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch: "Předpokládám, že si myslí, že uprchlické děti by se měly střílet do obličeje před kamerami v přímém přenosu."

Ale na té věci je pozoruhodná jiná, důležitá věc. Jak je možné, že velká část národa propadla této neuvěřitelné slepotě. Oni si tito lidé opravdu myslí, že zadrátováním hranic je uprchlická krize mine a nebudou ji muset řešit? A že jejich sobecký, rasistický postoj nebude mít drastické dopady na jejich vlastní životní úroveň a na omezení jejich svobody ve společnosti, v které žijí?

Jestliže skutečně drtivá většina Čechů ztratila úplně základní lidskost a dokáže uvažovat jen o tom, "co bude pro mě osobně výhodné", jak to, že netuší, že jejich vzdorný protiuprchlický postoj pro ně bude velmi brzo osobně, ekonomicky i politicky katastrofálně nevýhodný?

Jak je možné, že si lidé neuvědomují, že protiuprchlický postoj bude mít naprosto drastické dopady na jejich vlastní budoucnost?

Iracionální strach vyvolávaný hoaxy je velmi špatný rádce. Lidi si ale skutečně neuvědomují hrozbu neočekávaných a velmi pravděpodobných záporných důsledků svého jednání? Že je jejich zarytý rasismus a xenofobie rychle posunují k nějakým budoucím plynovým komorám?

Dvojí krize prohlubuje zoufalství v řeckém "skladišti duší"

28. 2. 2016

čas čtení 5 minut

Aneesa si vezme jen jeden pomeranč z tašky pomerančů, nabízené pro její tři syny. "Stačí jeden, protože, víte, nemáme kam jít na záchod," dodává s pocitem trapnosti.

V důsledku uzavření hranic v sousedních zemích uvízlo více než 25 000 lidí v Řecku, v zemi, která těžce zápolí s kolapsem své ekonomiky

Na náměstí královny Viktorie v Aténách, kde se neustále zvětšuje počet migrantů, vznikla nová pochybná noční ekonomika. "Tenhle muž je jedním z těch, co sem chodí v noci," ukazuje afghánský chlapec na obtloustlého muže středního věku, který venčí psa. "Nechtějí nezletilé - berou mladé muže, kteří jsou ochotni jít s nimi domů a za možnost osprchovat se a za platbu 10 euro s nimi mít sex. Někteří chodí, ti, kteří už nemají žádné peníze."

Na náměstí královny Viktorie v Aténách se ve čtvrtek ze zoufalství oběsili dva Pákistánci. Mnoha uprchlíkům docházejí peníze.

Z Vídně:

"Jak si může našinec sednout vedle negra?"

28. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Jela jsem včera ve Vídni tramvají číslo osmnáct, napsala na Facebooku Zuzana Brejchová. V tramvaji bylo místo vedle sedícího černocha, tam jsem si tam sedla. Reagovala paní v kožichu (jen ve Vídni se stále ještě nosí kožichy, všude jinde se to považuje dávno za neférové a nepřijatelné, nosit na sobě mrtvoly zvířat, pozn. red.): "Jak si může našinec sednout vedle negra?"

"Já jsem taky cizinka," reagovala Zuzana Brejchová.

"Paní v kožichu obrátila oči k nebi: "Všude samí cizinci...!"

Švýcarsko hlasuje v referendu o vyhošťování cizinců

28. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Švýcarsko v nedělním referendu odmítlo deportaci cizinců za mírné přestupky. Podrobnosti ZDE

Tuto neděli hlasuje Švýcarsko v referendu o tom, zda mají být cizinci ze země automaticky vyhoštěni, pokud spáchají během deseti let dva malé přečiny, jako například dopravní přestupek, účast v pranici na veřejnosti, propírání špinavých peněz, falešné svědectví a odhalování se na veřejnosti. Čtvrtina lidí žijících ve Švýcarsku jsou cizinci, většinou z evropských zemí.

Před šesti lety hlasovalo více než 50 procent Švýcarů pro automatickou deportaci cizinců, kteří spáchali násilný či sexuální trestný čin. Referendum prosadila ultrapravicová populistickáý švýcarská Lidová strana (SVP), která v parlamentě loni v říjnu získala největší podíl hlasů. Švýcarská Lidová strana ostře bojuje proti imigraci, proti Evropské unii a proti islámu a požaduje "reálné deportace zločineckých cizinců".

Její iniciativa čelí tvrdé opozici od vlády, parlamentu a všech ostatních velkých politických stran, které varovaly, že by šlo o zrušení "základních pravidel" demokracie. Více než 50 000 lidí podepsalo petici proti těmto návrhům. Podle průzkumů veřejného mínění je proti nim 49 procent občanů a 46 procent je pro ně, pět procent bylo před referendem nerozhodnuto. Opozice varuje, že pokud návrh projde, budou osoby, které se narodily cizím rodičům, deportovány za mírné přečiny do zemí, v nichž nikdy nežily.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Deník Blesk dělá ze čtenářů idioty "v jejich vlastním zájmu"

Ďábelský antisociální svět podle redaktora sportovní rubriky

27. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Mnohdy není možné jednoduše říct, kde končí polemika a začíná řízený spin či jen primitivní demagogie. Deník Blesk poskytl - dokonce prostřednictvím textu pana šéfredaktora - dokonalý příklad hodný ke studiu v oblasti mediální teorie. Způsob, jakým Blesk zcela diskredituje jakoukoliv rozumnou debatu o tzv. inkluzi, by měl být zkoumán z hlediska možného porušení zákona kvůli šíření poplašné zprávy. Podle trestního zákoníku by mohl jít šéfredaktor Blesku až na pět let do vězení. Před tím by ale bylo záhodno prověřit jeho trestní odpovědnost, jelikož jeho veřejný projev může být zároveň důkazem o tom, že s ohledem na své kognitivní omezení (rozpoznávací schopnosti) trestně odpovědný být nemůže. 

ZÁVAŽNÁ VÝZVA K AKCI

Skutečnou krizí v Evropě je její rasistická reakce

26. 2. 2016

čas čtení 5 minut

Evropská koalice nelidských, kteří usilují o to nechat uprchlíky v pasti v Řecku, nemůže pokračovat. Naléhavě je zapotřebí humanitárního evakuačního plánu

Z čísel vyplývá, že 34 procent uprchlíků jsou děti, tisíce z nich bez doprovodu rodičů. Drtivá většina těchto lidí jsou rodiny prchající před válkou.

V Evropě vzniká koalice nelidských. Skupina politických vedoucích představitelů se tento týden sešla ve Vídni s cílem dohodnout se, jak hermeticky uzavřít uprchlickou cestu po západním Balkánu. Země, jichž se to týká, včetně Makedonie, Chorvatska a Srbska, nechtějí riskovat, že budou muset poskytnout pomoc a přístřeší tisícům lidí uvízlých v jejich společnostech. Předpokládají, že tím, že úmyslně vyvolají v Řecku humanitární katastrofu, zabrání tomu, aby zoufalství světa proniklo na jejich území. Jen tento týden prosilo Řecko Makedonii, aby znovu otevřela své hranice, protože na nich uvízlo 4000 lidí.

Mezitím čtyři visegrádské země (Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko), které nebyly k těmto debatám přizvány, stojí také v čele této ideologické kampaně, jejímž cílem je hermeticky uzavřít balkánskou cestu. Jejich motivace je založena na islamofobním narativu, který prosazuje maďarský premiér Viktor Orbán, který se sám prohlásil za nepřítele liberální demokracie a za konsolidátora křesťanské fronty proti islamizaci Evropy, píše v deníku Guardian známý řecký novinář Apostolis Fotiadis.

V Evropě jde do tuhého. Záchranou jsou však jedině evropské struktury

27. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Napodruhé letos protestovala členská země EU proti jiné členské zemi EU. Řecko tento týden odvolalo svého velvyslance z Rakouska, v důsledku obrovského konfliktu ohledně uprchlíků. V minulosti odvolávaly evropské země své velvyslance jen z diktátorských zemí či v důsledku vážné krize. Tentokrát se to děje v samotné Evropské unii. Řecko obvinilo Rakousko z "postojů, které mají kořeny v 19. století", tedy v jeho imperiálním chování za Rakousko-Uherska. Nedávno, polské ministerstvo zahraničí protestovalo u německého velvyslance proti "antipolským" výrokům německých politiků, píše Natalie Nougayrède.

Oprava

27. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Včera jsme vydali níže uvedenou zprávu, zveřejněnou v celé řadě důvěryhodných zdrojů, podle níž se papež František vyjádřil, že Korán je stejně posvátná kniha jako bible. Jeden čtenář nás upozornil, že zdroje zprávy je zřejmě ultrapravicový americký server National Report, který publikuje hoaxy. Účelem tohoto článku bylo zřejmě ironizovat papeže mezi ultrapravicovými americkými voliči. Nicméně papež František opakovaně a systematicky vyzývá na mnoha místech světa k toleranci a spolupráci mezi křesťany a muslimy. Viz například:

Dialog mezi náboženstvími je nezbytný, řekl papež v první den své návštěvy v Africe. Stavění mostů mezi muslimy a křesťany je hlavním tématem papežovy cesty po třech kontinentech (Guardian)

Papež František na Srí Lance požadoval náboženskou snášenlivost a muslimové konstatovali: "Potřebujeme víc osobností, jako je on" (Daily Mirror)

Vychovávejme mladé, aby respektovali jiné víry, řekl papež muslimům koncem Ramadánu. Musejí to dělat jak křesťané, tak muslimové (The Catholic Herald)

Na některých serverech byla publikována teologická diskuse, zda je Allah skutečně stejný jako křesťanský Bůh: ZDE ZDE

Papež František: Korán je stejně posvátná kniha jako bibleMinulé pondělí promluvil papež František o tom, jak životně důležité je projevovat náboženskou snášenlivost. Ve svém projevu zdůraznil, že Korán a duchovní učení, které obsahuje, je stejně platný jako bible.

"Ježíš Kristus, Jehova, Allah. To jsou všechno jména, která popisují bytost, která je výrazně stejná po celém světě. Po staletí se zbytečně prolévala krev v důsledku úsilí segregovat naši víru.

Víra však musí být pojmem, který nás jako lidi, národy a jako svět spojený vírou, sjednocuje. Společně můžeme vytvořit bezprecedentní věk míru, potřebujeme jen dosáhnout respektu pro jiné víry, neboť jsme všichni boží děti bez ohledu na to, jakým jménem k němu mluvíme. Můžeme dokázat na světě zázračné věci tím, že spojíme svou víru a doba pro takové hnutí je teď. Už nebudeme vraždit své sousedy kvůli rozdílům v našem pojetí Boha."

V prosinci vydal Vatikán fotografii papeže Františka, jak líbá Korán. Poté, co se konaly ve Vatikáně dlouhé muslimské modlitby, papež obdržel výtisk Koránu během setkání s muslimskými představiteli.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Saúdská Arábie odsoudila muže na 10 let do vězení a k 2000 ranám bičem. Psal na Twitteru, že je ateista

28. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Soud v Saúdské Arábii odsoudil muže na 10 let do vězení a k 2000 ranám bičem za to, že psal opakovaně na sociálních sítích, že je ateista.

Zpráva, kterou přinesl list Al-Watan, uvádí, že osmadvacetiletý muž přiznal, že je ateista, a odmítl se kát. Řekl, že to, co napsal, odráží jeho vlastní názory a že má právo na to je vyjádřit. Zpráva neuvedla jeho jméno.

Ve zprávě se také uvádí, že "náboženská policie" v Saúdské Arábii shromáždila více než 600 výroků na twitteru, v nichž tento "pachatel" popíral boží existenci, zesměšňoval verše z koránu, obvinil všechny proroky ze lží a psal, že jejich učení vyvolává nepřátelství. Byl také odsouzen k pokutě 20 000 reálů - což je asi 140 000 Kč.

Podle nových zákonů z roku 2014 jsou v Saúdské Arábii považováni ateisté za "teroristy", upozorňuje Human Rights Watch.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Popularita Angely Merkelové od začátku února vzrostla

27. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Z výsledků nového průzkumu veřejného mínění publikovaných v pátek vyplývá, že ultrapravicová strana Alternative fuer Deutschland zjevně nebude pro Angelu Merkelovou ve všeobecných volbách v roce 2017 volební hrozbou. Od začátku února 2016 podpora strany CDU Angely Merkelové stoupla o 2 procenta na pohodlných 37 procent. Sociální demokrati, její partneři ve velké koalici, získali 23 procent, ale stále ještě zaujali druhé místo. Popularita strany Alternative fuer Deutschland poklesla od začátku února na 10 procent.

Opoziční strany zelení, Die Linke a Svobodní demokraté získali 11, 8 a 6 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Hrdinové neumírají"

27. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Před rokem byl v Moskvě nedaleko kremelské zdi usmrcen opoziční politik Boris Němcov. Tisíce lidí v sobotu v Moskvě demonstrovalo na jeho památku, píše z Moskvy Amy Mackinnon.

Sobotní varšavská demonstrace proti vládě strany Právo a spravedlnost

27. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaV soukromé televizi TVN a ve státní televizi TVP, ovládané stranou Právo a spravedlnost

Desetitisíce Poláků v sobotu ve Varšavě skandovaly "Budeme bránit demokracii" a "Lech Wałęsa" na protest proti čtvrt roku staré ultrakonzervativní vládě strany Právo a spravedlnost, která podle jejich názoru ochromuje svobody a ústavu. Varšavský komunální úřad odhadl, že se demonstrace účastnilo asi 80 000 lidí. Mnozí nesli portréty Lecha Wałęsy, který byl obviněn ze spolupráce s komunistickou tajnou policií.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Na řecko-makedonské hranici sílí napětí

27. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Více než 5000 lidí uvízlo v táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici poté, co čtyři balkánské země oznámily denní limity na přijímání počtu uprchlíků.

Vlna uprchlíků začala vznikat minulý týden poté, co Makedonie začala odmítat vstup Afgháncům a začala vyžadovat přísnější kontroly dokumentů od Syřanů a Iráčanů, čímž došlo k dramatickému omezení proudu uprchlíků na minimum. Očekává se, že se situace zhorší poté, co Slovinsko a Chorvatsko v pátek uvedly, že omezí počet denních příchozích na 580.

V důsledku těchto omezení se hromadí tisíce lidí v Řecku, protože nejhorší uprchlická krize od ukončení druhé světové války nepolevuje. V sobotu bylo v táboře v Idomeni podle řecké policie asi 5500 osob, dalších asi 800 osob bylo v uprchlickém táboře ve vzdálenosti 20 km.

Asi 400 lidí protestovalo v sobotu na makedonské hranici a požadovalo, aby je země vpustila na své území.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Amnesty International:

Ostudný plán Ruska deportovat uprchlíky do válečné zóny v Sýrii porušuje mezinárodní právo

27. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Rusko porušuje mezinárodní právo tím, že se snaží deportovat tři syrské uprchlíky, zatčené v Dagestánu poté, co tam požádali o azyl, varuje Amnesty International.

Všechny tři uprchlíky plánovalo Rusko letecky dopravit ve čtvrtek zpět do Damašku navzdory žádosti Mezinárodního úřadu OSN pro uprchlíky, aby nebyli deportováni zpět do válečné zóny.

Reuters: V Sýrii se většinou přestalo střílet, křehké příměří vešlo v platnost

27. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V Sýrii se většinou přestalo střílet a Rusko přestalo provádět v sobotu jakékoliv nálety, informuje tisková kancelář Reuters z Bejrútu. OSN charakterizovala zastavení bojů jako největší naději na mír za posledních pět let občanské války.

Rusko, které varovalo, že zamýšlí dál provádět letecké údery proti oblastem, které ovládají islamističtí bojovníci, kteří nejsou součástí příměří, oznámilo, že v sobotu zruší veškeré své lety nad Sýrií, aby se zajistilo, že nebudou omylem zasaženy žádné nesprávné cíle.

Syrské "příměří" rozhodně není dodržováno. Asad je využívá k vyhánění odpůrců. A dosluhující americká administrativa o tom bude lhát ještě deset měsíců.

27. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Dnes, v rámci tzv. příměří v Sýrii, zaútočily vládní letouny na obec Bdama v provincii Latakíja ZDE. Ze základny Asadových jednotek v obci Džurín byl veden raketový útok na sídla v oblasti planiny Gháb ZDE. Asadovské milice ostřelovaly Chán Aš-Šíh na okraji Damašku ZDE a usmrtily přitom několik civilistů ZDE. Ruské letouny provedly nálet na Máret Alaratik nedaleko Aleppa ZDE. A Rusko dnes přisunulo do Sýrie další čtyři bombardéry Su-24 ZDE.

Syrské příměří je dodržováno, avšak USA očekávají jeho porušování

27. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

O půlnoci syrského času bylo zahájeno složité příměří, dohodnuté mezi USA a Ruskem, jehož součástí však nejsou velké části Sýrie

V Sýrii vešlo v platnost křehké, dočasné a částečné příměří poté, co s ním souhlasilo 97 bojujících skupin, Asadova vláda i ruské letectvo.

Monitorovací organizace uvedla brzo ráno v sobotu, že ve většině západní Sýrie boje ustaly, i když vládní tisková agentura uvedla, že na okraji Asadem ovládaného města Salamiyeh v centru Sýrie vybuchla bomba v automobilu, usmrtila dva lidi a zranila několik dalších. Nikdo se nepřihlásil k odpovědnosti.

Tři bojovníci z organizace nazvané První pobřežní divize byli usmrceni když bojovali proti útoku v oblasti Jabal Turkman nedaleko turecké hranice v provincii Latakia, sdělila organizace tiskové kanceláři Reuters.

Rusko v pátek o půlnoci "zastavilo letecké údery v Sýrii"

27. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Rusko o půlnoci z pátku na sobotu "dočasně zastavilo letecké údery proti jednotkám, které souhlasí s dočasným příměřím," uvedl v Moskvě vysoký ruský vojenský činitel. V sobotu ruská bombardovací letadla nevzlétla a cílem bylo zabránit zasažení nesprávných vojenských cílů, uvedl šéf ruského vojenského štábu Sergej Rudskoj.

Podle syrských státních médií zasáhlo několik granátů obytné oblasti v Damašku. Nebylo uvedeno, kdo je vystřelil.

Tisková kancelář Reuters informovala o tvrzeních, že některé povstalecké skupiny zahájily po půlnoci v pátek útoky na Asadova vojska. Na sever zahájil Islámský stát v pátek po půlnoci útoky na město Tal Abjad nedaleko turecké hranice. Podle Syrské observatoře pro lidská práva zahájila Američany vedená koalice letecké údery ve snaze útok zastavit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Diskriminující pojem příměří v Sýrii

27. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Od včerejší půlnoci začalo v Sýrii platit Moskvou a Washingtonem dohodnuté "příměří". V praxi se z ruské strany netýká velké většiny území pod kontrolou povstaleckých uskupení - a znamená tedy fakticky stav, kdy střílet smí jen silnější a napadený je pranýřován, pokud se vůbec brání.

Ruské letadlo doručilo první dávku humanitární pomoci OSN v Sýrii. Asadovým vojákům.

27. 2. 2016

čas čtení 1 minuta


"Dnes brzy ráno letadlo Světového potravinového programu shodilo první náklad 21 tun položek v Dajr az-Zauru," ve východní Sýrii, prohlásil šéf potravinové pomoci OSN 25. února. Letecký shoz je součástí úsilí pomoci hladovějícím civilistům v obležených oblastech. Město Dajr az-Zaur je v obležení déle než rok, kvůli akcím IS a Asadova režimu.

"POKUD ČERNOŠKA UHOŘÍ, BUDU OSLAVOVAT"

NYT: Proces se žháři v Německu dokazuje vliv tamější ultrapravice

27. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Dva mladíci, D., 25 a L., 31, se u soudu v Německu zodpovídali ze žhářství proti uprchlickým ubytovnám. L., 31, který kreslí na zdi ve vesnici hákové kříže, hodil Molotovův koktejl, vyrobený jeho kamarádem D., oknem do bytu čtyřiatřicetileté matky tří dětí ze Zimbabwe, která je stále tak ztraumatizována, že nedokáže spát. Po žhářském útoku už nemohou spát ani její malé děti.

"Pokud ta černoška uhoří, budu opravdu oslavovat," řekl posléze L. Tři osoby jsou obžalovány z pokusu o vraždu. Je to výjimečný případ, protože v Německu došlo od ledna 2015 k 1200 útokům na ubytovny uprchlíků a k asi 100 případům žhářství. Od začátku loňského roku jde o dva případy denně.

V íránských volbách se do čela dostávají reformisté a umírnění aktivisté

27. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Podle zpráv dvou polooficiálních tiskových kanceláří v íránských volbách prohrávají fundamentalisté

V Íránu probíhá sčítání výsledků pátečních voleb do parlamentu a do shromáždění expertů. Podle prvních neoficiálních výsledků získávají výraznější podporu stoupenci prezidenta Hassana Rouhaniho. To by mohlo podpořit větší otevřenost země vůči západu i mírnou vnitropolitickou liberalizaci.

Účast v íránských volbách byla velmi vysoká - asi 70 procent - a proto musely být prodlouženy o šest hodin. Je známo, že vysoká volební účast podporuje umírněné politické tendence v zemi.

Z předběžných výsledků vyplývá, že žádná ze soupeřících frakcí nezíská v 290 členném parlamentu většinu, ale reformisté a umírnění politikové zřejmě získají největší volební podporu od roku 2004, a to na úkor konzervativních fundamentalistů. Širší podpora v parlamentě posílí vliv Rouhaniho, i když klíčová rozhodnutí bude stále činit vedoucí představitel ajatollách Ali Khamenei.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Skupina G20: Případný odchod Británie z EU by ohrozil světovou ekonomiku

27. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ministři financí skupiny G20, kteří jednali v Šanghaji, varovali, že by bylo nebezpečné, kdyby Británie opustila Evropskou unii, a přislíbili, že použijí všechny ekonomické nástroje k oživení globálního růstu. Odchod Británie z EU by byl "rizikem pro světovou ekonomiku". Obdobná varování vydal šéf centrální Anglické banky Mark Carney, úvěrová agentura Moody's a šéfka MMF Christine Lagarde.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Situace v Calais: "Uprchlíci nemusejí odejít hned"

27. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V uprchlickém táboře "Džungle" v Calais došlo k prvním váhavým krokům v rámci zřejmě dlouhého a křehkého úsilí zručit tamější uprchlický tábor. Francouzští činitelé začali obcházet jednotlivé stany uprchlíků a varují je, že podle soudního rozhodnutí budou muset odejít.

Místní francouzská prefektura už dlouho argumentuje, že situace v uprchlickém táboře Džungle je nehygienická, nedůstojná a představuje bezpečnostní riziko.

Clare Moseley z britské dobrovolnické organizace Care4Calais uvedla, že některým uprchlíkům bylo sděleno, že když neodejdou do 11 hodin, jejich provizorní domovy budou stejně zlikvidovány. "Říkají různé věci různým lidem," uvedla. "Je to psychický nátlak, zejména vzhledem k tomu, že zkušenosti mnoha těchto uprchlíků jim napovídají, že státní úřady jsou vždycky nepřátelské."

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům, k nimž se normálně běžný kulturněpolitický diskurs z vnějšího světa nedostane. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v nynější době, kdy je česká společnost destabilizována hysterickými iracionálními nesmysly a řítí se slepě do evropské izolace, čímž ohrožuje svou ekonomickou, politickou i vojenskou bezpečnost, je Britských listů zapotřebí více než kdy jindy.

Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Inzerujte svou akci, podnik či organizaci v Regionální televizi

12. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Britské listy nabízejí inzerentům možnost velmi výhodné televizní reklamy za slušných a přijatelných podmínek (levné ceny) na na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, Regionální televize.cz má dosah cca půl milionu diváků měsíčně. Třicetivteřinový reklamní spot se vysílá před Rozhovorem Britských listů, každý pátek od 19 hodin a pak před každou z dvanácti repríz tohoto vysílání během následujícího týdne. Reklamu nabízíme za velmi výhodné ceny. Kdo má zájem, napište nám do redakce tohoto listu: redakce@blisty.cz.

Prohlubující se uprchlická krize hrozí rozkladem Evropy

23. 2. 2016

čas čtení 4 minuty

Řecko odváží afghánské uprchlíky z makedonské hranice

"Visegrádské země nejenže nepřijaly jediného uprchlíka, neposlaly ani jednu přikrývku pro uprchlíka, řekl řecký ministr na adresu České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska. "Ani jediného policistu pro organizaci Frontex."

Při vědomí obrovské vážnosti situace varoval v pondělí předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, že Řecku hrozí nebezpečí, že se stane "parkovištěm" pro vlny uprchlíků, pokud okamžitě nezačne být realizován systém rozdělování uprchlíků po Evropě podle kvót. Podle tohoto plánu, proti němuž se zuřivě staví visegrádské země, bylo dosud rozděleno 200 lidí.

Řecká policie začala autobusy odvážet afghánské uprchlíky z řecko-makedonské hranice, poté, co se Makedonie náhle rozhodla jim zakázat přístup na své území. Tisíce lidí v důsledku tohoto rozhodnutí uvízly v zemi nikoho.

V pondělí zveřejnilo Řecko zoufalé apely na Makedonii, aby otevřela hranici. V pondělí v poledne uvízlo na severu Řecka až 10 000 mužů, žen a dětí. Dalších asi 4000 uprchlíků, čerstvě přicestovaších z řeckých ostrovů, uvízlo v aténském přístavu Piraeus.

Studenti se vyhýbají východoevropským studiím v Texasu:

Univerzita totiž umožnila studentům chodit na přednášky se zbraněmi

26. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Když univerzita v Texasu zveřejnila minulý týden zprávu, že dovolí studentům nosit na kampusu v Austinu skryté zbraně, možnosti postgraduálního studia pro Noru Dolliverovou se snížily, píše deník Guardian.

Studentka jazyků z univerzity v Chicagu zrušila svou přihlášku k postgraduálnímu studiu v oboru ruských a východoevropských studií v Texasu "v důsledku nových předpisů o nošení zbraní na univerzitě". Chtěla sice studovat v Texasu, protože je tam silná česká komunita, ale není ochotna riskovat, že na ni při semináři kolega student vytáhne skrytý revolver, tak bude studovat jinde.

Studenti i univerzitní profesoři byli varováni, že si mají dávat pozor na to, co říkají, poté, co se Texas stal nejnovějším americkým státem, který loni schválil zákon, podle něhož smějí držitelé registrovaných zbraní starších 21 let nosit na univerzitě skryté střelné zbraně.

Univerzitní senát připravil instrukce, v nichž akademiky varuje, "aby si dávali pozor při debatách o určitých citlivých otázkách, aby odstranili určitá témata ze svého učebního programu, aby okamžitě změnili téma, pokud mají pocit, že ve třídě vzniká hněv, aby omezili přístup studentů do svých pracoven po pracovní době a aby se setkávali se studenty pouze v 'kontrolovaných situacích'".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump se octl v defenzívě při zuřivé televizní debatě s republikánskými kandidáty

26. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Ve čtvrtek večer se podařilo v televizní debatě republikánskému kandidátu Marcu Rubiovi provést zdrcující útok proti Donaldu Trumpovi. Za pomoci Teda Cruze rozdrtil Rubio Trumpovu pověst jako podnikatele i politického stratéga.

Trump se v posledních týdnech stal čelným prezidentským kandidátem Republikánské strany, aniž by kdokoliv seriozně analyzoval jeho minulost a jeho nynější politickou strategii. Ve čtvrteční televizní debatě se Trump stal terčem útoku za to, že zaměstnává zahraničí a ilegální pracovníky, že je neúspěšný podnikatel a že nemá žádnou konkrétní politickou strategii.

Televizní debata se uskutečnila pět dní před tzv. Superúterým, kdy bude o republikánských kandidátech rozhodovat 12 států.

ROSTE PANIKA:

Evropa očekává po hádce o uprchlících do několika dní v Řecku humanitární katastrofu

25. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Jestliže bude Řecko odříznuto od schengenské zóny, Berlín předpokládá do několika dní vážnou humanitární a bezpečnostní krizi

Ministři EU se nedohodli o společné akci ohledně uprchlické krize. Rakousko a Makedonie požadují zavedení národních pohraničních kontrol.

Evropské vlády očekávají obrovskou humanitární krizi v Řecku uprostřed rostoucí paniky, že jsou roztříštěné pokusy EU zdolat uprchlickou krizi zcela neefektivní.

Evropští ministři vnitra se ve čtvrtek sešli v Bruselu k jednání ve svém nejnovějším pokusu vypracovat společnou reakci, avšak jednání bylo zastíněno zuřivou hádkou mezi Řeckem a Rakouskem, které se postavilo do čela kampaně Řecko izolovat a zastavit příchozí vlnu uprchlíků přes Balkán částečným uzavřením hranic Řecka s Makedonií.

Jestliže bude Řecko odříznuto od schengenské zóny, Berlín očekává do několika dní vážnou humanitární a bezpečnostní krizi.

Řecko odvolalo kvůli kontroverzi o uprchlících svého velvyslance z Rakouska

25. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Řecko nedopustí, aby z něho Evropská unie udělala "evropský Libanon" s miliony uprchlíků.

Atény obvinily Vídeň, že blokuje pokusy vytvořit celoevropské řešení uprchlické krize tím, že se přidala k jestřábům, kteří odmítají přijímat uprchlíky

Řecko odvolalo svého velvyslance v Rakousku uprostřed rostoucího napětí mezi oběma zeměmi ohledně tvrdého postoje Vídně k řešení evropské uprchlické krize.

Řecko zuří nad tím, že nebylo pozváno na minisummit balkánských států, který se konal v Rakousku ve středu. Atény odsoudily to, co charakterizují jako "diplomacii, která má kořeny v 19. století".

Na minisummitu ve středu se státy na uprchlické trase rozhodly zvýšit restrikce, uzavírat hranice, a nechat tak tisíce uprchlíků uvíznout v Řecku.

Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias vydal zuřivé prohlášení, že Atény odvolaly svého velvyslance "aby zachovaly přátelské vztahy mezi státy a mezi lidem Řecka a Rakouska."

"Velké problémy Evropské unie není možné řešit nápady, mentalitou a nadnárodními iniciativami, které mají kořeny v 19. století," praví se v prohlášení. "Takové činy podvracejí základy a proces evropského sjednocování."

Rozhovor Britských listů 45:

Skončí ČR zase jako kolonie Ruska?

19. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaV tomto rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous a Jan Čulík o tom, jak si Česká republika spolu s ostatními středoevropskými zeměmi svým nenávistným postojem vůči vnějšímu světu ohrožuje svou vojenskou i ekonomickou bezpečnost, aniž si to uvědomuje. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. února 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Předstírané příměří v Sýrii

26. 2. 2016

čas čtení 8 minut


Syrské příměří, na němž se Spojené státy a Rusko dohodly 12. února a které mělo začít 19. února, zjevně přineslo sotva více než legitimizaci dalšího týdne ruské agrese proti Aleppu - a poté obviňování povstalců z porušování příměří, když odmítli ukončit boje na nových frontových liniích. Samozřejmě se to ještě změnilo v něco horšího: Díky další dohodě z 22. února o příměří k půlnoci 27. února získalo Rusko další dva týdny, napsal Kyle Orton.

Podle Ruska je většina území kontrolovaného opozicí vyňata z dohody o syrském příměří

26. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta


Aktivista Thomas van Linge publikoval mapu syrského "příměří", které má platit od 27. února, sestavenou na základě vyjádření ruského ministerstva obrany ZDE. Podle této mapy by velkou většinu povstaleckého území, možná až 90 %, měla kontrolovat syrská pobočka teroristické sítě al-Káida, Fronta an-Nusra (na mapce vyznačeno zelenou barvou).

To znamená, že na velké většině povstaleckého území ve skutečnosti žádné příměří ani nevstoupí v platnost.

Západ nařídil Ukrajině, aby se vzdala Krymu, ukazují dokumenty

26. 2. 2016

čas čtení 3 minuty


Přepis jednání z doby ukrajinské krize před dvěma lety indikuje, že evropské mocnosti a USA urgovaly Kyjev, aby nekladl odpor ruské invazi na Krym. Dokument, který publikoval ukrajinský parlamentní výbor 23. února, obsahuje oficiální záznam z jednání Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny dne 28. února 2014.

USA jsou nejvíce ohroženy terorismem od 11. září. Kvůli Íránu, KLDR a islamistům

26. 2. 2016

čas čtení 2 minuty


Vysocí představitelé amerických zpravodajských služeb varovali, že Spojené státy čelí největší teroristické hrozbě od 11. září 2001. Odvolávají se na rekordní příliv zahraničních bojovníků do Iráku a Sýrie a společné íránsko-severokorejské plány posílit "útočné kapacity" a další snahy vedoucích teroristických skupin zvýšit ofenzívní kapacity.

Francie se chystá vyhnat uprchlíky z tábora v Calais. Stovky dětí mezi nimi mají právo na vstup do Británie

25. 2. 2016

čas čtení 5 minut

"A jak je možné, jak je možné, že tady existuje v severní Evropě v jednadvacátém století situace, že tady máte několik stovek dětí bez doprovodu dospělých, z nichž jich mnoho má plné právo na vstup do Británie, které v minulých dnech přiznal a zdůraznil britský premiér, a přesto jsou pořád ještě tady, v blátě, ve špíně a mezi krysami a ve všeobecné hrůze tohoto místa a dnes večer čelí hromadnému vyhnání?"

Moderátorka: Lidé, kteří žijí v provizorním uprchlickém táboře v Calais, čekají na to, zda je francouzské úřady odtamtud vyženou. Channel Four News mají informace, že policie by mohla začít zasahovat ve čtvrtek. Belgie rozmístila na své hranici s Francií téměř 300 policistů. Oznámila, že posiluje pohraniční kontroly, protože se obává, že by se uprchlíci mohli z Calais přesunout do Belgie. Náš hlavní reportér Alex Thomson je právě nyní v táboře Džungle. Alexi?

Alex Thomson: Ano, lidé tady čekají, jako obvykle v blátě, v nekonečném blátě tohoto místa. Čekají, noc po noci, tady u hlavního vchodu do tábora Džungle, lidi jsou tady, krysy se živí odpatky hned tady na druhé straně. Všechno je to o čekání. Lidé tady si museli zvyknout na neustálé čekání, Čekají na pašeráky, kdy jim dají šanci pokusit se dostat do Británie. Čekají, než se dostanou tady svahem na cestu k přístavu. Čekají teď na to, co se stane. Jestli většina tohoto tábora bude srovnána se zemí. Hlavní aktivita se však dnes odehrála na hranici mezi Belgií a Francií.

Mogheriniová: Hrozí válka mezi Ruskem a Tureckem

25. 2. 2016

čas čtení 1 minuta


"Vždy hovoříme o Sýrii jako o válce přes prostředníky (proxy war) mezi regionálními aktéry. Hrozí, že se z toho stane něco většího. Nemám na mysli studenou válku. Ne, riskujeme horkou válku mezi jinými aktéry, než na které vždy myslíme. Ne nutně Rusko a Spojené státy, ale Rusko a Turecko, možná. A jako Evropané máme jasný zájem snažit se konflikt omezit a snížit napětí," prohlásila šéfka společné zahraniční politiky EU Federica Mogheriniová během debaty ve výboru Evropského parlamentu pro zahraniční věci.

Noam Chomsky: Proč je Trump úspěšným kandidátem na prezidenta USA

Strach a rozpad společnosti v období neoliberalismu

25. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Noam Chomsky (87) je nepochybně zdaleka nejtvrdším kritikem americké politiky z tamních akademických kruhů. Rozhovor s ním o důvodech popularity Donalda Trumpa, sociálních sítích a dalších tématech přinesl server Alternet.

Kde je hranice, kdy lze ještě mluvit o demokracii a svobodě?

Nastal čas poohlížet se po azylu

25. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Bavili jsme se s přítelem z jedné polské univerzity o vítězství ultrakonzervativní strany Právo a spravedlnost v parlamentních volbách a o dopadech na polskou společnost. Hodnotil situaci s velkou trpkostí a mezi jinými zmínil, že v okruhu jeho známých, vesměs mezi lidmi z akademického prostředí, se vcelku otevřeně mluví o možnosti dočasného či trvalého exilu. Sám měl zanedlouho na stáž do zahraničí a netajil se tím, že se pokusí prověřit, zda je možné zůstat. Otázka je, kdy podobná situace nastane v ČR. Jak poznat, kdy už nežijeme v demokracii ale v despocii modelu 21. století? Až budou učiněny kroky na omezení svobody vyjadřování, jako v Maďarsku a Polsku? Není to pozdě?

Vičin sen

25. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

ZDE je odkaz na kompletní film o Viki, níže uvádíme stručnou upoutávku:

Vika's Dream

Posted by Coda Story on Wednesday, February 17, 2016

Vika je řidičkou minibusu. Je ze Sibiře. Narodila se jako muž. S potížemi hledala práci ve svém rodném městě Novosibirsk. Nikdo ji nechtěl zaměstnat, protože je to transgenderová žena. Přicestovala nyní do Moskvy, aby si vydělala na operaci, která jí má zženštit tvář a vytvořit ženská prsa.

"Budu se cítit svobodnější. Lidi na mě už nebudou civět, jako že jsem něco podivného."

Takhle vypadala Vika před svým přerodem.

"Budu mít takovýhle prsa! Už jenom tři dny. A to, na co jsem čekala tolik let, se konečně uskuteční."

Ale přinese operace Vice takový život, jaký si přeje?

Sledujte Vičin příběh na stránkách Coda.

Spoluautorkou filmu je spolupracovnice Britských listů a absolventka českých a ruských studií na Glasgow University Amy Mackinnon, která nyní pobývá v Rusku v rámci prestižního studijního programu Axa. Film doporučuje bývalý reportér deníku New YorkTimes Robert Mackey i zpravodajství Bloomberg:

Evropský parlament požaduje embargo na prodej zbraní Saúdské Arábii

25. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ve čtvrtek požadoval Evropský parlament, aby EU uvalila na Saúdskou Arábii zbrojní embargo. Británie, Francie a další vlády EU by už neměly Saúdské Arábii prodávat zbraně, protože je obviňována, že v Jemenu útočí na civilisty.

Poslanci Evropského parlamentu, kteří drtivou většinou hlasovali pro toto zbrojní embargo, konstatovali, že Británie prodala Saúdské Arábii od začátku jejích vojenských operací v Jemenu loni v březnu zbraně v hodnotě více než 3 miliard dolarů.

Podle OSN bylo od počátku konfliktu usmrceno téměř 6000 lidí, z toho polovina civilistů, a Evropský parlament konstatoval, že jedná z humanitárních důvodů.

Apel Evropského parlamentu není právně závazný, ale europoslanci doufají, že vyvine tlak na vlády EU, poté, co petici požadující zákaz prodeje zbraní Saúdské Arábii podepsalo 750 000 evropských občanů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bodláky Václava Duška

Inspekční cesta dobrého vojáka

25. 2. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Pochodoval Prahou, nestačil se divit. Slovan všude bratra má - demonstrace, a už se to maže, fackovaná! Fízlovské oslátko prý řídí zarputilé maníky, tak aby vyprášili kožichy anarchistickým zrůdám. Anarchie neuznává nic, leda sama sebe! Anarchistické poutě - střelnice. Tajné spolky, dokonale utajené, náhle čučí - hle, kdosi mluvil, kecal, trousil myšlenky a zasvinil dvorek blaha. Nemít názor, výhra k nezaplacení. Nechte nás pracovat. My vás rozpracujeme.

Vnitřní dialog generace Y

#O-O-O

25. 2. 2016 / Aneta Adámková

čas čtení 4 minuty

Ta druhá: Co to je za blbost? Proč bych měla muže opečovávat a obdivovat? 

Ta první: Možná proto, že on tě potom bude chránit. Na začátku jsi o tom sama mluvila, že v dnešní době už muž není v roli ochránce. Ale to jen proto, že my se sami stavíme do role, že je nepotřebujeme. Degradujeme jejich roli v našich životech. Proč? Nechme naše muže stát se hrdiny, kteří nás ochrání před vším zlem, a my jim pak s díky a zástěrou kolem pasu padneme kolem krku. 

Ta druhá: Di do prdele…

Proč si nezjišťujeme komunitní financování sami?

Půjčíte mi peníze?

25. 2. 2016 / Ivo Barteček

čas čtení 6 minut

Půjčování peněz je v tržním kapitalismu alfou a omegou. Na prodluženosti států, na dluzích stojí veškerá ekonomika. Jedná se svým způsobem o let v balónu, kdy celá osádka v koši z plných plic fouká vzhůru, aby let udržela a aby se balón nezřítil. Ten přesto neustále klesá. S každým novým dluhem stoupá i zátěž balónu a ještě navíc váhu zvyšují úroky. Chtělo by to samozřejmě jiný systém, systém, který by onu úrokovou položku snížil na minimální úroveň. A takový systém v České republice nesměle vzniká. Jmenuje se Zonky. Co je nové, to je potřeba prozkoumat, a co je spojené s novými technologiemi, stojí za to prozkoumat o to více.

Proč česká mainstreamová média legitimizují názory hodné nacistů?

25. 2. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Je očividné, že debata o uprchlících či obecně o tzv. migrační krizi v českých poměrech ještě nenarazila na své dno. Aktuálním příkladem budiž rozhovor moderátorky Daniely Drtinové s obskurním rockerem a „komikem“ v jedné osobě – Františkem Ringo Čechem na DVTV. Jestliže byly podobné rasistické názory dříve na opovrženíhodném okraji, nyní stále více pronikají do takzvaně seriózních médií, což je v kontextu veřejné debaty skutečně na pováženou.

Svět se diví, jakto, že Ringo Čech a Blesk nejsou stíháni za své rasistické trestné činy

24. 2. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Anglickou informaci o tom, deník Blesk otiskl hrubě rasistické nenávistné obrázky a text Františka Ringo Čecha, rozšířilo mezinárodně na Twitteru více než 1500 uživatelů. Mnozí se na nás obracejí s dotazy, jak je možné, že Blesk něco takového otiskne a není ani deník, ani autor těchto obrázků naplňujících skutkovou podstatu trestných činů vyvolávání rasové nenávisti nesmyslnými konstrukcemi trestně stíhán. Že k tomu nedošlo, jen bohužel prohlubuje obraz České republiky jako nenávistné, rasistické a necivilizované země.

Po pádu komunismu vznikla v Československu a v České republice mylná představa, že "v demokracii se všechno může": krást, podvádět, i šířit rasovou nenávist. Kdo by něco takového zakazoval, je prý "cenzor".

Je to hluboký omyl. V demokratické společnosti existují trestní zákony, které právem kriminalizují činy, které páchají příkoří a poškozují některé členy společnosti.

Součástí demokratických svobod tedy určitě není sexuálně znásilňovat malé děti, lidi okrádat, podvádět, neplatit daně, vydírat a vyvolávat proti nim rasovou, etnickou či náboženskou nenávist.

Demokratické země mají zákony, jimiž si dodržování těchto civilizačních principů vynucují. Ve Skotsku byl okamžitě zatčen jedinec, který se pokusil na Facebooku zveřejnit rasově urážlivý výrok o příchozích syrských uprchlících.

Ty zákony existují i v České republice, jejich dodržování se však - k vážné škodě země - nevynucuje. Dochází tím k normalizaci kriminálních činů. Bezpečnostní orgány a justice vysílají signál, že trestné činy jsou v České republice povoleny.

Do Evropy přišlo letos třikrát více uprchlíků než loni touto dobou

23. 2. 2016

čas čtení 4 minuty

Letos přišlo do Evropy více než 100 000 uprchlíků, třikrát více než touto dobou v roce 2015. Nejméně 102 500 osob přišlo na řecké ostrovy Samos, Kos a Lesbos od začátku ledna 2016, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci. Dalších 7500 osob přišlo do Itálie a za prvních šest týdnů letošního roku zahynulo při pokusu přeplavit se přes Středozemní moře 411 lidí.

V roce 2015 nebylo dosaženo počtu 100 000 lidí přišlých do Evropy až do konce června. Jak se blíží jako a zlepší se počasí, očekává se, že počet příchozích do Evropy se zvýší.

Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že 20 procent příchozích je z Afghánistánu a téměř polovina je ze Sýrie. V pondělí se USA a Rusko dohodly o částečném příměří v Sýrii, nikoliv však proti Islámskému státu a proti organizaci al Nusra. Vládnou velké pochybnosti ohledně toho, jak efektivní může příměří být a jak dlouho potrvá.

HRW: Namísto realistické strategie znovu Evropa uzavírá vůči uprchlíkům hranice

23. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Společné rozhodnutí Rakouska, Srbska, Chorvatska, Slovinska a Makedonie uzavřít své hranice pro Afghánce způsobilo, že tisíce lidí uvízly v Řecku, kde nemají realistickou možnost získat status uprchlíka. Odsouváním uprchlické krize zpět do Řecka a Turecka ignorují ostatní evropské země a členské stáy EU své povinnosti vůči legitimním žadatelům o azyl."

Bill Frelick, ředitel pro uprchlíky, Human Rights Watch

Zneužívání dětí v Rotherhamu: odsouzeni byli asijští muži a dvě britské bělošky

24. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaRasisté v ČR šíří lživé informace, že v anglickém městě Rotherhamu zneužívali sexuálně zranitelné nezletilé dívky "muslimové". Britský soud právě za tyto trestné činy odsoudil asijské muže, Arshida Hussaina, 40 a jeho bratry Basharata a Bannarase a jeho strýce Qurbana Aliho. Dva další asijští muži byli shledáni nevinnými.

Zároveň však soud shledal vinnými dvě bělošské Britky, Karen MacGregorovou a Shelly Daviesovou. Karen MacGregorová byla odsouzena za to, že dvě nezletilé dívky přilákala do svého domu, chovala se k nim jako matka, ale pak je nutila k sexu s muži, kteří navštěvovali její dům. I Shelley Daviesová byla odsouzena za spiknutí organizovat znásilnění, věznění osob a nucení dívek k prostituci.

Zneužívání nemělo rasistický, ale sociální podtext.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie se vrací domů...

24. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

K tomu: Pro odchod z Británie jsou staří, nevzdělaní a angličtí občané ZDE
Odcházíme, hlasujeme pro Odchod
Věříme v návrat Británie domů...

Odcházíme, hlasujeme pro Odchod
Věříme v návrat Británie domů...

Už nás začínají strašit!
Není to nic nového

Zažili jsme to od liberálů, labouristů i Camerona
Ale my víme, že EU je plná chyb

Otevřeli si naše dveře a zrušili mnoho zákonů
Ale my věříme, že naše vlajka je červenobílomodrá
Je více než hvězdou

Chtěli jsme jen obchod, ale teď to zašlo příliš daleko.
Oni chtějí dát vězňům hlasovací právo!

Během let nám sebrali všechny ryby a peníze
Samé předpisy, samá byrokracie

Zdá se, že není úniku
dokud neodejdeme: VYPADNĚME!

naše vlajka je červenobílomodrá
Je více než hvězdou

Zeman dostal samopal

24. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Poté, co Zeman "vtipkoval" o tom, že prouprchlického premiéra lze odstranit "kalašnikovem", dostal darem samopal:

Miloši, kolik má ČR komerčních pilotek?

24. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Sultanát Brunei má první stoprocentně ženskou pilotní posádku Boeingu 787. Miloši Zemane, kolik takových ženských pilotních posádek pracuje v České republice?

Zdroj: ZDE

Ne, to není názor. Vy se mýlíte

24. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Názor je dávání přednosti něčemu anebo úsudek týkající se něčeho. "Moje oblíbená barva je černá." "Myslím, že máta má hnusnou chuť." "Doctor Who je nejlepší televizní pořad." Toto jsou názory. Mají jednu věc společnou: nelze je verifikovat kromě skutečnosti, že je zastávám.

Na tom, že lidé mají na různé věci názory, není nic špatného. Problémy vznikají s lidmi, jejichž "názory" jsou ve skutečnosti věcně chybné postoje. Nic neznamená, že takové věcně chybné postoje zastává velké množství lidí.

Citujme k tomu Johna Olivera, který hovořil v americké televizi o průzkumu veřejného mínění, podle něhož si pětadvacet procent Američanů myslí, že ke globálnímu oteplování nedochází:

"Koho to zajímá? Názory lidí ohledně ověřených faktů nepotřebujeme. Mohli byste rovnou uspořádat průzkum veřejného mínění o otázce: "Jaké číslo je větší, 5 nebo 15?" nebo "Existují sovy?" nebo "Jsou klobouky?"

Zdroj: ZDE

Řekové se - právem - bez pomoci Evropy obávají apokalypsy

24. 2. 2016

čas čtení 2 minutyAfghánští uprchlíci uvízli v Aténách: "Teď už se, po celé té cestě, nemůžeme vzdát!"

Po náhlém rozhodnutí Makedonie uzavřít pro afghánské uprchlíky své hranice se nyní shromažďují v Aténách. "Přicestovali jsme s celou mou rodinou," říká Mohammed Daud, pětapadesátiletý afghánský armádní důstojník, "se šesti syny, šesti vnuky, dvěma snachami, jedním zetěm a mou manželkou," říká. "Letecky jsme cestovali do Íránu, autobusem do Teheránu, autem do Turecka, pěšky přes hranice a člunem na Lesbos. Teď se už nemůžeme vzdát!" S rodinou je na životě ohrožen Talibanem, protože jako armádní důstojník proti němu bojoval.

O Voltairovi a o politické korektnosti

24. 2. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

V poslední době jsem se několikrát setkal s citováním výroku, který je připisován slavnému francouzskému filozofovi Voltairovi (i když takto ho historický nikdy zřejmě nevyjádřil): „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit Vaše právo to říkat.“ Tento výrok dnes bývá citován zejména v souvislosti s tzv. politicky nekorektními výroky.

Začal bych tím, že Voltaire je známou, velkou postavou kulturních dějin nikoli kvůli tomu, že by opakoval lidové předsudky své doby, nýbrž proto, že bojoval proti tmářství, které mělo mocenskou záštitu. Tmářství spočívá v tom, že se opakují staré nesmysly.

Bývalí britští armádní důstojníci: Brexit by vážně ohrozil bezpečnost Británie

24. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Bývalí velitelé britského vojenského námořnictva, armády a letectva varují ve středu v dopise zveřejněném v listě Daily Telegraph, že odchod Británie z EU by ohrozil schopnost Británie bojovat proti hrozbám, jako je Islámský stát nebo Putinovo Rusko. Bývalí velitelé poukázali na to, že Evropa čelí "celé řadě bezpečnostních problémů" a Británie je dokáže lépe zvládnout jako člen EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vídeň je nejpříjemnějším místem k životu, Praha je na 69. místě

23. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Německy mluvící města dominují žebříčku osmnácté Mercerovy studie kvality života. Nejpříjemnějším místem na světě k životu je Vídeň, k první sedmi nejpříjemnějším patří Curych, Mnichov, Düsseldorf a Frankfurt. Praha je na 69. místě.

Paříž kvůli teroristickým útokům poklesla z 10. na 37. místo, Londýn je na 39. místě.

Asad a akademici: Nejnovější přístup k dezinformaci

24. 2. 2016

čas čtení 18 minut


Od počátku syrské války vedl režim Bašára al-Asada podporovaný Íránem a Ruskem promyšlenou mediální válku. Snažil se sám sebe představit jako oběť mezinárodního spiknutí, zatímco jeho jedinými oponenty jsou teroristé z al-Káidy a jejích odnoží využívaní cizinci - jmenovitě státy Perského zálivu, Tureckem, Izraelem a Spojenými státy - ke svržení nezlomného státu kladoucího odpor, napsal Kyle Orton.

Výběrová slepota západní levice:

"Demokratický konfederalismus", nebo kontrarevoluce?

24. 2. 2016

čas čtení 11 minut


Kurdští Syřané považovali revoluci z roku 2011 za příležitost pro samosprávu a svobodu. Jedna dominantní kurdská strana a spojenecké milice nahradily baasistickou vládu vlastní odrůdou totalitarismu, napsal Robin Yassin-Kassab.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2016

7. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V lednu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 39 360  Kč. Příjem z reklamy byl 14 098,00 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2016 140 571,24 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
47432