13924

Angela Merkelová je v karanténě. V ČR zemřel první Čech

22. 3. 2020

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Počet úmrtí na koronavirus dosáhl 15 308 osob, počet oficiálně potvrzených případů je 349 211.
- Německá kancléřka Merkelová nakažena koronavirem není. Podrobí se dalším testům. Je v izolaci.
- Maďarská opozice v parlamentě odmítla kontroverzní návrh, podle něhož by měl Orbán mít možnost vládnout pomocí dekretů. Orbán se ale chystá schválit tento zákon příští týden, kdy bude stačit dvoutřetinová většina, kterou má jeho strana.
- Podle guvernéra New Yorku Andrewa Cuomo je ve státě nyní 20 875 případů nákazy, dnes bylo potvrzeno 5707 nových případů. 13 procent těchto lidí je v nemocnici, asi čtvrtina z nich v intenzivní péči. Ve státě New York zemřelo 157 osob. Stát New York má kapacitu 53 000 lůžek, musí být zvýšena na 110 000. 
- Ve Španělsku zemřelo na koronavirus 2182 osob, přes noc počet vrostl o 462. V Íránu zemřelo 1812 osob, za posledních 24 hodin 127 osob.
- Počet nákaz v Německu se zřejmě snižuje a už není exponenciální, avšak Kochův institut varoval, že mnoho zdravotnických úřadů ještě nedodalo údaje pro víkend.
- Francouzský parlament hlasoval pro dvouměsíční mimořádný stav.
- Dva další lékaři zemřeli ve Francii na koronavirus. První zemřel v neděli.
- Více než miliarda lidí byla na světě požádána, aby zůstali doma.
- Ve Stockholmu zuří cestující, že snížení frekvence autobusů hromadné dopravy znamená, že cestující jsou nuceni jezdit v plných autobusech. Tentýž problém je v londýnském metru:


V Belgii zřejmě karanténa potrvá dalších osm týdnů. Snižuje se počet lidí přijímaných v nemocnici. Od 18. března smějí Belgičané jen do obchodů s potravinami, do lékárny a na procházku, pokud dodržují odstup 1,5 metru od druhých lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

- USA a západní země směřují ke katastrofě italského stylu:
- Dva britští lékaři navrhují systém masového testování obyvatelstva. Nejprve by mělo být testováno půl milionu zaměstnanců zdravotnictví, a to každý týden, pak zranitelní občané, pak nakažení a ti, kdo se z nákazy uzdravili. Usilují o souhlas vlády pro dovoz tisíců testovacích souborů z Číny. Jsou znepokojeni, že britští zdravotníci nejsou v současnosti testováni a Británie se řídí do katastrofy typu Itálie. Odhadují, že počet nakažených v Británii je patnáctkrát vyšší než jsou oficiálně zjištěné údaje. To by znamenalo, že virus v Británii nyní má 150 000 lidí a většina nebyla diagnostikována. Německo testuje čtyřikrát více obyvatel než Británie, a právě proto má nejnižší morbiditu na jednoho obyvatele v Evropě. Je to v důsledku toho, že dokáží zachytit nakažené osoby v asymptomatické fázi infekce, v prvních pěti dnech, než mají lidé příznaky. Tím, že uvalí na tyto lidi včas karanténu, omezují šíření infekce." Upozorňují, že masové testování by zabránilo úmrtí 70 procent osob, jimž je nad 60 let.
- Britská vláda v podstatě dočasně znárodnila železnice. Suspendovala koncese soukromých společností k provozu železniční dopravy.
- Boris Johnson v neděli v podvečer nekritizoval dostatečně ostře občany, kteří se v neděli za pěkného počasí houfně vydali do parků a nedodržovali dvoumetrový odstup. Ministr zdravotnictví Matt Hancock však v pondělí ráno zdůraznil, že takové chování je "velmi sobecké" a nevyloučil, že policie bude vynucovat, aby lidé dodržovali odstup.
- Naučte děti anglicky na filmech!
- Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová oznámila, že by se obyvatelé měli připravit na izolaci ve svých domovech, která by měla trvat čtyři týdny.
- Obyvatelé čínského města Wu-Chan mohou po několika týdnech karantény poprvé opustit své domovy, zatímco téměř třetině Američanů bylo řečeno, aby své domovy neopouštěli.
- Ve Velké Británii by mohla být zavedena obdobně drastická karanténní opatření jako v Itálii, varuje britský premiér Boris Johnson.
- Harvey Weinstein byl pozitivně testován na koronavirus.
- Podle lékařů a vědců by ztráta čichu mohla být klíčovým klinickým indikátorem u jinak bezpříznakových přenašečů COVID-19.
- V ČR zemřel na koronavirus pětadevadesátiletý pacient, měl další choroby. Celkem je v ČR oficiálně registrováno 1120 případů nákazy.
- Čtvrtý pacient v Irsku zemřel.
- První případ koronaviru zaznamenán v Sýrii.
- Arcibiskup canterburský se modlí na Twitteru: "Nechť Bůh vší naděje nám ukáže svou tvář a svou cestu temnotou, která nás obklopuje. Bůh může pracovat s námi a proměnit svět, přinést světlo, ať je naše současnost jakkoliv zoufalá."
- V neděli stoupl počet mrtvých ve Francii o 112 na 674. Počet potvrzených infekcí vzrostl o 1559 na 16018.
- V Anglii zemřel na koronavirus osmnáctiletý pacient. Měl zdravotní problémy. Je to nejmladší osoba, která zemřela v Anglii na koronavirus.
- Globální oděvní firma H&M oznámila, že začala vyrábět ochranné prostředky pro zdravotníky, roušky, rukavice a zástěry.
- 79 letý operní zpěvák Placido Domingo je nakažen koronavirem.
- Španělský premiér Pedro Sánchez apeloval na Evropskou unii, aby realizovala svůj vlastní "Marshallův plán" veřejných investic proti hluboké ekonomické krizi způsobené koronavirem. Španělsko je jednou z nejpostiženějších zemí. Zemřelo tam už 1720 osob a země má 28 572 potvrzených případů. Očekává se, že se počet případů zvýší, Španělsko zvyšuje testování. Asi 12 procent - 3475 potvrzených případů nákazy - jsou lékaři a zdravotníci. Španělům bylo zakázáno vycházet na ulici s výjimkou výjimečně nutných případů.
- Německá kancléřka Angela Merkelová (65) je v karanténě poté, co test lékaře, který ji očkoval, byl pozitivní na koronavirus. Merkelová předtím vyjádřila vděčnost Němcům, kteří dodržují zásady sociálního distancování. Zdůraznila, že je důležité, aby se lidé navzájem nepřibližovali na více než 1,5 metru.
- Řecký premiér zavádí od pondělí od 6 hodin ráno zákaz "bezdůvodného" vycházení.
- V Polsku se v neděli konalo šest doplňovacích voleb. Polsko plánuje prezidentské volby na 10. května. V Polsku jsou uzavřeny školy, kina a divadla a veřejná shromáždění více než 50 lidí. V Polsku bylo v neděli 627 nakažených a 7 úmrtí.
- Německo zakázalo setkávání více než 2 lidí, pokud nepracují na boji proti šíření koronaviru.
- Španělské ministerstvo vnitra uvedlo, že od pondělka zavádí Španělsko zákaz vstupu na 30 dní pro většinu cizinců bez povolení k pobytu.
- 23 mrtvých a 83 zraněných je důsledek vzbouření ve věznici v Bogotě. Věznice v Kolumbii jsou terčem vzbouření vězňů, kteří požadují lepší ochranu před koronavirem.  
- Skotská premiérka Nicola Sturgeonová: "Život by vám v této chvíli neměl připadat úplně normální. Tak jestli vám připadá normální, ptejte se sami sebe, co děláte špatně. Protože ohrožujete život druhých. Nesrocujte se venku, v parcích a na plážích!"  
- Lombardie zaznamenala dalších 360 mrtvých. Celkem tam už zemřelo 3450 osob. Celkový počet mrtvých v Itálii dosáhl 4825 osob - je nejvyšší na světě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 


Rozhovor Britských listů 266. Koronavirus: Tohle je krize, která bude mít dopad jako druhá světová válka

20. 3. 2020Znamená dopad pandemie koronaviru na ČR, že skončí česká divadla, české galerie, česká kultura? A jak to bude s obětmi exekutorů, chudými lidmi a lidmi pracujícími na volné noze? Co se stane se zaměstnanci podniků, které zkrachují? O epochálním politickém, sociálním a kulturním dopadu koronavirové krize, která potrvá možná rok, možná déle (vydrží lidé být tak dlouho v izolaci?) hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s politologem Jiřím Pehem. Rozhovor se bude vysílat na Regionalnitelevizi.cz ve středu 25. března 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Rozhovor Britských listů 265: Koronavirus: POZOR na šíření lží

19. 3. 2020


Právě jsme se dověděli, že jacísi podvodníci inzerují prostřednictvím řetězových emailů zaručeně účinný lék proti koronaviru, který si prý lidé mají koupit. Ve vzniklé krizi v důsledku pandemie koronaviru se zintenzivnila komerční manipulace veřejnosti konspiračními teoriemi, strašáky a nesmysly. Například se šíří konspirační teorie, že koronavirus byl vytvořen záměrně, i když jsou k dispozici spolehlivé informace, že tomu tak není. Celé je to nebezpečné a destabilizuje to společnost. Co proti tomu dělat? O tom hovoří Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů s Bohumilem Kartousem, redaktorem BL a mluvčím Českých elfů, kteří systematicky upozorňují na lži a podvody, jimiž je manipulována česká veřejnost. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. března 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 
 15029

Japonci zřejmě mají proti koronaviru relativně účinný lék

22. 3. 2020 / Zdeněk Slanina

Foto: Tabletky preparátu Avigan/Favipiravir původně vyvinutého výzkumníky Toyama Chemical Co. proti virům chřipky (je na nich přepis jména Avigan japonskou abecedou katakana).

Pozn. red. Toto je velmi zajímavý článek od našeho spolupracovníka na Dálném východě Zdeňka Slaniny. Je však nutno upozornit, že média informují, že zatímco favipiravir zřejmě blokuje schopnost koronaviru se v pacientově těle rozmnožovat, jeho účinnost byla zaznamenána pouze při podávání v rané fázi nákazy – jakmile se totiž koronavirus v těle pacienta už rozmnožil, favipiravir je neúčinný. Nefunguje proti těžkým případům nákazy. K tomu četné mezinárodní zdroje, např. ZDE.

Spolupracovník Britských listů, podnikatel Marek Beneš nabídl české vládě, že okamžitě zařídí dovoz favipiraviru do České republiky, za minimální cenu. Odmítla to. Marek Beneš k tomu napsal:

O léku psal The Guardian a The Times a mám spojení přímo na oficiálního zástupce firmy, jež má zmocnění japonské vlády. Česká vláda vše okázale ignoruje a zástupce firmy ani nekontaktuje! Mohli ten lék aspoň vyzkoušet. Lék se použivá i jako prevence pro zdravotniky. Právě lék koupily vlády Indie, Rumunska a Izraele!

* * *

Minulé úterý bylo v Pekingu oznámeno, že japonský preparát Favipiravir, v Japonsku schválený proti chřipce už v r. 2014, má také být účinný proti koronaviru. Na čínský průlom nejrychleji zareagovaly Indonésie a Írán, a nepřímo i president Trump.

 14877

Zatím neexistuje proti koronaviru žádný lék. Ale:

22. 3. 2020

 

- Britské zdravotnictví okamžitě zahajuje druhou etapu zkoušek léku firmy Synairgen z anglického Southamptonu. Součástí léku je interferon beta, molekula která tvoří součást obranného mechanismu plic v boji proti virům. Vysvětluje Ian Hall, profesor molekulárního lékařství z University v Nottinghamu: "Strategie je poskytnout plicím více této molekuly, a to by mělo pomoci snížit vážnost infekce COVID-19, zejména u lidí, jejich imunitní reakce na virus je snížena." Etapa II testů tohoto léku, kdy ani lékař, ani pacient neví, zda dostává lék anebo placebo, má být zahájena "okamžitě". Lék byl vyvíjen už před koronavirovou krizí pro chronickou obstruktivní plicní nemoc. Pokud by byly testy úspěšné i pro COVID-19, mělo by to omezit vážnost choroby a snížit její úmrtnost.
 15027

V Záhřebu bylo zemětřesení, lidem bylo doporučeno, ať z izolace vyjdou do ulic

22. 3. 2020

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Blbci. Angličané v neděli odpoledne v londýnském parku Victoria Park:

- Sebeizolace anglického stylu. Město Hull:


- Před soud v Británii byl postaven muž, který vyráběl falešné testovací zařízení na koronavirus a prodával je po světě. Devětapadesátiletý Frank Ludlow byl zatčen nedaleko místní pošty ve West Sussexu poté, co policie v USA zkonfiskovala 60 údajných "testovacích souborů" v USA. Soubory zadržela americká celnice v Los Angeles. Obsahovaly "nesmírně škodlivé" chemikálie, jimiž si uživatelé měli vyplachovat ústa. Lidé jsou varováni, aby je nepoužívali.

- První případ nákazy koronaviru byl zaznamenán v britském ženském detenčním středisku pro imigranty v Yarls Wood. Šíří se tam panika. Probíhá soudní řízení, požadující, aby byli imigranti z detenčního střediska propuštěni.

- Británie má nyní 5018 potvrzených případů nákazy koronavirem, 247 lidí zemřelo. ZDE 


- V neděli ráno došlo v Záhřebu k sérii zemětřesení. Většina obyvatel vyběhla do ulic navzdory principu sociálního distancování. Zemětřesení bylo o velikosti 5,3 na Richterově škále, jedno dítě bylo vážně zraněno a budovy po celém městě byly poškozeny, včetně věže hlavní katedrály. Epicentrum bylo asi šest kilometrů severně od Záhřebu. Armáda pomáhá odklízet trosky. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović uvedl v neděli, že úřady se snaží zvládat obojí krizi, ale že koronavirus je vážnější hrozbou zemi než zemětřesení. Apeloval na lidi v ulicích, aby mezi sebou udržovali odstup.

- ČR: Tisíc sedmdesát čtyři detekovaných v ČR, z toho 74 hospitalizovaných (7%) a 19 na JIP (2%). Nikdo mrtvý. ZDE

- O nebezpečí idiotů v britské vládě: Dnešní Sunday Times:

Při soukromém jednání koncem února [Johnsonův hlavní, nevolený poradce] Dominic Cummings vysvětlil strategii britské vlády. Že je přesvědčena, že bude-li virem nakaženo 60-80 procent obyvatelstva, země získá "imunitu stáda". Strategií britské vlády mělo být dovolit, aby země získala tuto "imunitu stáda. Tím se ochrání ekonomika a jestliže to znamená, že pár penzistů umře, tak co." - Až na poslední chvíli Johnsonova vláda zrušila tuto strategii poté, co upozornila děsivá studie z Imperial College, že tato strategie povede k naprostému zahlcení státního zdravotnictví umírajícími, k rozkladu zdravotnictví a k naprostému chaosu v zemi. Johnson nyní - opožděně - apeluje na občany, aby zůstávali doma, jinak dojde k celospolečenské katastrofě. - Komentátoři na Twitteru upozorňují, že Cummingsonovo jednání zavání trestným činem. Je přímo odpovědný za smrt nevinných lidí, k níž zřejmě v nadcházejících dnech v důsledku odkladů britské vlády dojde. Idioti ultrapravičáci. Ukazuje se, že omezená ultrapravicová ideologie je pro takovouto krizi naprosto nepoužitelná. Vraždí lidi.  (JČ)
- V Británii je krásně a lidé zahlcují přírodu. Činitelé v turistických oblastech varují, že to je nepřijatelné. Chtějí, aby lidi zůstávali doma a nehromadili se venku. Skotští politikové a pracovníci skotských turistických institucí v severoskotské divočině apelovali na občany, aby do pustiny nejezdili a neohrožovali tamějši obyvatele. National Trust sice upozornil, že lidé mohou jet do přírody, jenže toho zneužívá příliš mnoho lidí:


- Počet infekcí v Německu stoupl o 1948 na 18 610. Zemřelo dalších 9 lidí.

- V Kongu ohrožuje koronavirus vzácné horské gorily. Horské gorily mají náklonnost k stejným chorobám dýchacích cest, které postihují lidi. Běžná chřipka dokáže gorilu usmrtit, proto k nim turisti normálně nemají přístup.

- V Íránu stoupl počet mrtvých o 129 (8 procent) na 1685, počet případů nakažených o 1028 (5 procent) na 21 638.

- Počet mrtvých ve Španělsku stoupl za poslední den o téměř 394 - o 30 procent - na 1720. Počet potvrzených případů nákazy o 3646 (o 15 procent) na 28 572. Vláda prodloužila mimořádný stav z původních 15 dnů o dalších 15 dnů.

- Austrálie omezila podnikání, avšak školy zůstávají otevřeny. Premiér Scott Morrison uvedl, že restaurace a další místa veřejného setkávání musejí být uzavřeny, protože lidé nerespektují doporučení, aby mezi sebou udržovali sociální distanci.

- Hongkong zaznamenal 44 dalších případů, druhý nejvyšší nárůst za 24 hodin. V pátek zaznamenal dosud nejvyšší nárůst případů za 24 hodin, 48. Z těch 44 nových případů je 29 případů ze zahraničí.  

- Zdravotní sestry v britském zdravotnictví se snaží chránit vším, co najdou - dávají si na hlavu zástěry z PVC, kupují si holínky, kolem nohou si motají klinické odpadkové pytle. Téměř 4000 britských zdravotníků poslalo otevřený dopis Borisu Johnsonovi, vydaný v dnešních Sunday Times, požadující, aby jim zajistil potřebné ochrannéí pomůcky. Nedostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky je nepřijatelný, píší.

- Britská vláda nevyloučila, že zavede přísný zákaz vycházení jako v Itálii, pokud to bude zapotřebí pro boj proti pandemii. Britská vláda posílá individuální dopisy 1,5 milionu britských občanů, identifikovaných jako zranitelné, aby v nadcházejících 12 týdnech nevycházeli z domu.

- Ruská armáda posílá lékařskou pomoc do Itálie, včetně mobilních dezinfeknčích jednotek a lékařských odborníků.

- Malajsko vyslalo armádu do ulic, aby si vynutila sociální distancování, které lidé nedodržují.

- Havajské ostrovy se staly prvním americkým státem, které zavedly čtrnáctidenní karanténu pro všechny nové příchozí.

- Afghánistán potvrdil 10 nových případů nákazy.

- Rumunsko zaznamenalo první úmrtí.

Podrobnosti v angličtině ZDE
  15028

Dopis Babišovi: Čeští zdravotníci jsou stále ohroženi

22. 3. 2020


Tiskové sdělení

Asociace českých a moravských nemocnic považuje za nutné předsedu vlády ČR upozornit, že ministr zdravotnictví ztrácí důvěru regionálních nemocnic a jejich pracovníků.

Ani po předchozích upozorněních se stav vybavení ochrannými prostředky v naprosté většině ze 118 nemocnic a zařízení AČMN nezlepšil. Ba naopak, nebyly z jeho strany splněny ani sliby rozdělení ochranných prostředků, zabezpečovaných současným leteckým mostem.

Babiš v pondělí vystoupí v televizi

22. 3. 2020

(Pozn. JČ.) V této vážné situaci by mohl Babiš přestat šaškovat a sundat si tu trumpovskou čepici s nápisem "Silné Česko".

 14877

Jediným východiskem z pandemie koronaviru je zavést drastická izolační opatření - a testovat, testovat, testovat

21. 3. 2020

 

V novém článku, na němž se podílela celá řada mezinárodních spolupracovníků, zdůrazňuje Tomas Puyeo, že jedinou možností jak zlikvidovat pandemii koronaviru je okamžitě zavést co nejpřísnější izolační opatření. Kritizuje indolentní země jako USA, Británii, Holandsko a Švýcarsko, které k nim hned nepřikročily. Ze statistik vyplývá, že bez takovýchto opatření budou nakaženy koronavirem miliony lidí, statisíce pacientů zahltí zdravotnické systémy jednotlivých zemí a lidé, kteří nebudou moci být napojeni na ventilátory na jednotkách intenzivní péče, zemřou. Bude jich až stokrát více, než kolik je kapacita lůžek na jednotkách intenzivní péče. Protože se zdravotnictví rozloží, nebude možno léčit ani pacienty trpící infarkty, rakovinami a dalšími nemocemi, takže zemřou jen ve Spojených státech desítky milionů lidí.
4575

Kampaň #PosliBabičce

22. 3. 2020

 

Hoaxy, lži a smyšlené báchorky o koronaviru jsou nebezpečnější než kdy jindy – netýkají se už jen politiky, ale v aktuální situaci akutní epidemie i zdraví a životů lidí.

Velká část z nich se šíří řetězovými maily, kde útočí přímo na nejzranitelnější z nás –  seniory. Čeští elfové se dlouhodobě zabývají vyhodnocováním dezinformačních řetězových mailů. Ve spolupráci s Českým červeným křížem spouští kampaň #PošliBabičce, která vyvrací nebezpečné hoaxy a adresuje pravdivé informace ohledně ochrany před epidemií těm nejzranitelnějším.


Chcete pomoci své babičce a dědovi?


S jejich souhlasem nám dejte jejich email, na který máme posílat ověřená fakta a doporučení, jak by se měli chovat v době krizové situace. Informace jsou připravovány ve spolupráci s Českým červeným křížem a data budou využita pouze pro účely této osvětové kampaně.
 14877

V Itálii v sobotu stoupl počet mrtvých o 793 na 4825

22. 3. 2020

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Italská vláda právě oznámila. že uzavírá "všechny výrobní činnosti v zemi, které nejsou životně důležité, poté, co v sobotu stoupl počet mrtvých o 793 na 4825. Otevřeny zůstanou jen obchody s potravinami a lékárny, pošty, banky a základní veřejná doprava, oznámil premiér Giuseppe Conte. Italská policie obžalovala více než 60 000 občanů, že porušili zákaz vycházení.

- Celosvětově je odhad počtu nakažených 306 677, počet mrtvých 13 017. ZDE

- Boris Johnson uzavřel restaurace, hostince a fitka v pátek teprve, až mu Macron pohrozil, že když to neudělá, Francie zablokuje Britům přístup do země:
- Boris Johnson vydal v sobotu vážné varování, že se epidemie "zintenzivňuje" a že hrozí, že zdravotnictví bude "zahlceno" tak, jak se to stalo v Itálii, pokud lidé nebudou dodržovat vládní doporučení, aby se nepřibližovali k druhým osobám. Vláda také apelovala na 1,5 milionu osob v Anglii, jejichž život je ohrožen v důsledku jejich nemocí, aby nevycházeli z domova. Všichni tito občané dostanou osobní dopis, aby nevycházeli na ulici od pondělí alespoň po 12 týdnů. Britská vláda také oznámila nový systém místní podpory, aby lidé v domácí karanténě dostávali potraviny. V plánování pomáhá armáda.

- Britští lékaři varují, že koronavirus rozvrátí britské zdravotnictví. Počet pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči, aby byli zachráněni před smrtí, se každé tři dny zdvojnásobuje. Nejhůř postižený je Londýn, ale ostatní části země budou brzo postiženy stejně. Počet pacientů, vyžadujících nejintenzivnější péči, vzrostl z 50 dne 9. března na téměř 200 dne 19. března a lékaři se obávají, že během několika týdnů zahltí vlna těchto případů zdravotnictví po celé zemi. ZDE 

- Východoasijské země jednaly, Západ plýtval časem. Tchajwan, s těsnými styky s Čínou, zaznamenal jen 153 případů nákazy koronaviru a dvě úmrtí. Itálie 47 000 případů a 4825 případů úmrtí. Východoasijské země dokázaly koronavirus zvládnout kombinací sociálního distancování, intenzivního testování a vysledovávání kontaktů nakažených lidí. Většina západních zemí nedělala v podstatě nic a očekávala, že epidemie bude zvládnuta jinde. Jižní Korea zpočátku měla vážnou epidemii, ale zvládla ji rigorózním programem testování a vyhledáváním kontaktů nakažených lidí.  ZDE 

- V New Orleansu zemřela na koronavirus devětatřicetiletá Natasha Ott. Před jedenácti dny měla pocit, že na ni leze chřipka. Nechala se otestovat na koronavirus, výsledky ale nepřišly. O pět dní později byla nalezena mrtvá ve své kuchyni. ZDE  

- Bílý dům chce stimulovat americkou ekonomiku balíkem 2 bilionů dolarů. ZDE  
 14852

Američtí zpravodajci během ledna a února Bílý dům varovali před možným vypuknutím pandemie

21. 3. 2020

Americké zpravodajské agentury v lednu a únoru přinášely zlověstná, utajovaná varování o globálním nebezpečí, které koronavirus představuje. Prezident Trump a zákonodárci však tuto hrozbu bagatelizovali a nebyli schopni realizovat účinnou akci, jež by mohla šíření patogenu zpomalit. Tvrdí to představitelé, kteří jsou obeznámeni se zprávami špionážních agentur, jak uvedl list Washington Post.

30614

Církev by měla během pandemie umožnit vznik dočasných nemocnic či ubytoven pro bezdomovce v klášterech. Místo toho staví „morový sloup“

21. 3. 2020 / Ivan Větvička


Křesťané ve starověku prosluli obětavou péčí o nemocné, což na nich obdivovali i vyznavači jiných kultů. Nyní by se katolická církev měla přihlásit k této tradici a nabídnout obrovské nevyužité kapacity klášterů ke zřízení improvizovaných nemocnic, kde by se mohli léčit pacienti nakažení virem SARS-CoV-2. Pokud by vládní krizový štáb tuto velkorysou nabídku odmítl, může církev pomoci bližním jinak a dočasně ubytovat lidi bez přístřeší.

 14962

Koronavirus: Co očekávat od čínské vlády

21. 3. 2020

 

3) Poté budou po českých politicích tvrdě vyžadovat, aby se drželi tohoto narativu „jediná Čína pomohla ČR“ (podobně jako TO nyní probíhá v Itálii a Srbsku) a kdo se z nej bude vybočovat, toho budou privátnbě tlačit a po ostatních politicich požadovat, aby ho umravnili (jak to chtěli po českých politicích proti Hřibovi a Kuberovi).

4) Následně budou fungovat jako Rusové („Zachránili jsme vás od nacismu, tak bute poslušní“): budou požadovat:

A) Odstřihnutí Tchajwanu (zrušení Vystrčilovy cesty, možná další kroky ČR proti TW).
B) Změkčení postupu ČR vůči Huawei (na krabicích čínske „pomoci“ byla loga Huawei například v LT a NL, co víme)
C) „Zahájení nove etapy česko-čínskych vztahu“ 😊 aby české  instituce přestaly řesit všechno dosavadní čínské vydírání česke strany).
 14877

Hotely v centru Londýna nabídnou ubytování bezdomovcům

21. 3. 2020


Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Šéf Světové zdravotnické organizace varoval mladé lidi, aby si nemysleli, že jsou vůči koronaviru nezranitelní. "Můžete skončit s vážnou nemocí v nemocnici po mnoho týdnů."

- Na ochranu proti koronaviru nabídnou hotely v centru Londýna ubytování bezdomovcům. Začíná to zkusmo o tomto víkendu, kdy hotely nabídnou 300 pokojů zranitelným lidem, známým charitativním organizacím. Bezdomovci mají daleko více chorob, včetně chorob dýchacích cest, než širší obyvatelstvo. Také je nepravděpodobné, že budou plně respektovat doporučení úřadů o sebedistanci.

- Hlavní britské supermarkety byly požádány, aby začaly zásobovat centra rozdávající potraviny pro nemajetné, po několika dnech, kdy drasticky stoupla poptávka po potravinách zadarmo od lidí, postižených dopadem epidemie koronaviru. Mnoho charitativních organizací uvádí, že nemají možnost získat další potraviny, přestože se na ně obracejí nyní tisíce lidí o pomoc, a jiné upozorňují, že jsou zahlceny, protože stovky starších občanů, které je pravidelně používaly, byly donuceny uchýlit se do domácí karantény.

- Počet mrtvých ve Španělsku přesáhl 1300 osob. V pátek jich ještě bylo jen 1002. Počet registrovaných nakažených stoupl v sobotu na 24 926 z pátečního počtu 19 980.

- Maďarská vláda usiluje o zavedení trvalého mimořádného stavu. To má Orbánovi umožnit vládnout prostřednictvím dekretů a trestat vězením až pěti let kohokoliv, kdo bude o pandemii šířit falešné informace. Orbán je obviňován, že se snaží situace zneužít k zavádění dikatury.   O tomto zákonném návrhu se má hlasovat v pondělí, musí ho schválit 4/5 většina, média uvádějí, že ho liberálníá opozice možná bude schopna blokovat.  ZDE 

. O autoritářský přístup se snaží i izraelský premiér Netanjahu, který právě zablokoval práci soudu, které ho měly soudit.  ZDE 

- Britská vláda uvažuje, že zestátní letecké společnosti:


Vlády po světě se snaží zneužívat pandemie k omezování svobody projevu a lidských práv:


Německý stát Badensko-Württembersko nabízí lůžka intenzivní péče pacientům z Francie na druhé straně hranice:

- Koronavirus po světě neodpovědně rozšířilo tyrolské lyžařské středisko Ischgl, které z komerčních důvodů odmítlo uzavřít svůj provoz až do 16. března, přestože dostávalo z mnoha zemí světa varování, že se odtamtud vracejí lyžaři nakaženi! ZDE  
 14877

Realita českého zdravotnictví

21. 3. 2020

Tohle bude v následujících týdnech patrně hodně sledovaná stránka, konstatuje Bohumil Kartous:

COVID-19: Realita českého zdravotnictví
Sdílejte s námi své zkušenosti z krizového provozu!

https://www.facebook.com/covid19.zdravotnici/TOP 5 CZ skupiny týkající se koronaviru


KORONAVIRUS AKTUÁLNĚ/lidé pro lidi
8 210 členů, 20. 3. 2020
3 200 příspěvků/den

koronavirus Covid-19 v LIBERECKÉM KRAJI
5 599 členů, 20. 3. 2020
440 příspěvků/den

Koronavirus (Covid 19) v Olomouckém kraji
1 345 členů, 20. 3. 2020
30 příspěvků/den

Koronavirus COVID-19 Česká republika INFORMACE / POMOC
1 213 členů, 20. 3. 2020
40 příspěvků/den

Koronavirus pro neslyšící v ČR
1 235 členů, 20. 3. 2020
210 příspěvků/den
https://www.facebook.com/groups/647301479390228/
 15026

ČR: Tento stát řídí šílenci

22. 3. 2020 / Jiří Hlavenka

V těžké době se snažím vyhýbat silným slovům, ale je to náročné.

Vláda vítá ochranné pomůcky tiskovou konferencí! Ochranné pomůcky děkují za přivítání a slibují, že budou věrně chránit.

Řekněte mě jediný praktický smysl tohoto jednání. Sedne si Babiš za volant ještěrky a začne nakládat? Začne Schillerová osobně kontrolovat dodáky a orazítkuje výdajový pokladní doklad? Bude Hamáček ověřovat osobně kvalitu přivezeného tovaru?

EU poskytla ČR pro boj proti pandemii 30 miliard

21. 3. 2020


 15025

Príležitosť

21. 3. 2020 / Jana Bryjová

Naši predkovia poctivo kráčali životom nesúc na ramenách ťažobu svojich osudov, my sa vznášame. Vznášame sa vo virtuálnom priestore. A hrozí nám že uletíme. Hrozí nám, že stratíme kontakt. Stratíme kontakt predovšetkým so sebou. Naše najintímnejšie súkromie sa stáva vecou verejnou. Sekunda za sekundou zaplavujeme svet banalitami nášho žitia. Vstupujeme na javiská a dožadujeme sa potlesku. Je to paradox doby. O to viac sa vypína jej absurdnosť v súčasnom svete zaplavenom smrteľným vírusom. Snímame, fotíme, zdieľame a lajkujeme. Zrkadlíme sa v očiach okolia. Potreba byť zrkadlený je charakteristickým atribútom dnešnej doby.

 15024

Doba virová

21. 3. 2020 / Milan Čech

Vir je zvláštní entita. V podstatě ani není živý, není schopen života, nedokáže sám vykonávat procesy, které má i ten nejprimitivnější (jednobuněčný) živý organismus. Je to takový malý parazit, který i ke svému rozmnožení musí použít aparát hostitele, jehož tím ničí. Replikace genetického kódu viru a výroba jeho dalších komponent probíhá jen díky „výrobním prostředkům“ a stavebnímu materiálu napadeného, který místo toho, aby vyráběl svoje vlastní "výrobky" a fungoval tak, jak je pro jeho život potřebné, začne přesouvat svou vnitrobuněčnou produkci na výrobní program, který požaduje vir. A ten malý sobec má úplně jasno v tom, co chce - sám sebe, v co největším počtu, tedy chce proměnit výrobní linku v buňce na ten jeden posvátný výrobek. Malý parazitický vir ovládne celou nepoměrně sofistikovanější, komplexnější a větší buňku. Má na to různé strategie a mechanismy. A to nakonec napadeného poškodí nebo zabije. Zničí ho jeho vlastní víra v to, že to, co požaduje onen parazit, je jeho vlastní a správná činnost, která mu zajistí funkční budoucnost.

Státník

21. 3. 2020

Nicola Sturgeonová, skotská premiérka:


V posledních dnech se po nás žádá, abychom učinili změny ve svém životě, které by byly před několika týdny nepředstavitelné. Covid-19 je největší výzvou našeho života. Počet případů ostře vzroste. Musíme dělat všechno, co je v našich silách, abychom to zpomalili a zachránili životy. Takže k vám chci promluvit přímo o tom, co můžeme my všichni dělat, abychom pomohli. Chci také nabídnout povzbuzení v době, o níž vím, že je plná úzkosti.

Všichni musíme nyní jednat tak, abychom zpomalili šíření viru. Mýt si pravidelně ruce je důležité. Musíme ale také snížit počet lidí, s nimiž se setkáváme a s nimiž přicházíme do styku. To znamená zůstávat doma, jestliže vy, nebo někdo ve vašem domě má vysokou teplotu, anebo nový a trvalý kašel. Pro všechny z nás to znamená pracovat z domova, pokud je to možné,  vyhýbat se veřejné dopravě a nestýkat se s přáteli ve skupinách.

Také žádáme lidi, aby nechodili na místa, kde je plno, jako jsou hostince, restaurace a kina. Ale mohu potvrdit, že vzhledem k doporučením z dnešního odpoledne od našich vědců a od hlavního zdravotníka, že má-li to být efektivní, musí být zaveden přísný zákaz, žádám nyní restaurace, kavárny, hostince, fitka a kina, aby zrušila svůj provoz.

Vím, jak je to obtížné. Ale je životně důležité snížit riziko nakažení virem a snížit riziko nakažení těch, kdo jsou nejzranitelnější, že vážně onemocní nebo zemřou.  Krátce řečeno, zachrání to životy. Také to poskytne našemu zdravotnictví nejlepší šanci, jak si s tím poradit.

Ve zdravotnictví jsme zavedli mimořádný stav. Činíme kroky k tomu, abychom zvýšili kapacitu našich nemocnic a jednotek intenzivní péče. Avšak ti, kteří pracují ve zdravotnictví a v sociální péči, budou podrobeni takové zkoušce, jakou dosud nikdy nezažili. Většina z nás má přátele a příbuzné, kteří pracují ve zdravotnictví. Mezi nimi jsou má vlastní sestra a snacha. Vděčnost, kterou jim všem dlužíme, je obrovská.

Covid-19 je zdravotnická krize. Avšak kroky, které proti ní podnikáme, destabilizují i naši ekonomiku. Kromě toho, že jste znepokojeni virem, mnozí z vás mají silné obavy o své zaměstnání a o svůj příjem. Skotská vláda udělá všechno, co je v našich silách, abychom vás podpořili. Jako vláda vás žádáme, abyste učinili bezprecedentní kroky, takže míra podpory, kterou pro vás poskytujeme my, musí být také bezprecedentní.

Závěrem, takováto krize bude mít dopad na duševní stav občanů. Starším lidem: žádáme vás, abyste se izolovali od svých vnoučat. Od těch, které milujete. To je obtížné. Ale je to pro vaši ochranu. Abyste s námi zůstali a viděli je, jak vyrůstají. Dětem: vím, že tohle je podivná doba. Zrušili vám školu a vy nebudete moci trávit čas s přáteli. Dospělí kolem vás jsou pravděpodobně také trochu vystresovaní. Tak jim pomáhejte. Dělejte, co vám radí. Učte se a dělejte své domácí úkoly. Ale nezapomínejte se bavit. A myjte si ruce.

A všichni se o sebe navzájem starejme. V době krize se navzájem potřebujeme víc, přestože se nám nařizuje, abychom se izolovali. Avšak můžeme stále ještě komunikovat a nabízet útěchu. Moderní technologie je někdy kletbou. Nyní může být prostředkem pro přežití. Telefonujte nebo skypujte těm, které máte rádi. Posílejte esemesky sousedům nebo jim hoďte do schránky vzkaz s dotazem, jestli  nepotřebují pomoc. Možná dokonce napište dopis prarodičům. Podporujte své místní podniky, jestli můžete.

Ale prosím, nenakupujte panikářsky. Všeho je dostatek, pokud se všichni budeme chovat odpovědně.

Vstupujeme do bouřlivých vod. A zatím vám nemohu říci, kdy dosáhneme suché země. Mohu vám přislíbit, že jako vaše premiérka, udělám všechno, co je v mých silách, abych vás tímto provedla. Ale potřebuju vaši pomoc. Potřebuju, abyste dodržovali, co od vás chtějí zdravotníci, a potřebuju, abyste se starali o lidi kolem sebe.

Není pochyb, že před námi jsou těžké dny. Ale končím s nadějí a vírou: Tato krize nám připomíná, jak křehký je náš svět. Ale také nám připomíná to, co je opravdu důležité. Zdraví, láska, solidarita. Se soucitem a s laskavostí a s nasazením a odborností našeho zdravotnictví můžeme tohle překonat. A překonáme to.

Děkuji vám za všechno, čím pomáháte.
 14877

Britská vláda bude hradit platy zaměstnancům firem, které v důsledku pandemie bankrotují

20. 3. 2020

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus
 
- New York Times: Výzkumíci z Kolumbijské univerzity varují, že i kdyby se v USA podařilo redukovat míru přenosu koronaviru na polovinu, což je ale nadlidský úkol, v průběhu dvou měsíců by se mohlo nakazit 650 tisíc Američanů.
- Vysvětlení, proč v Německu dosud na koronavirus zemřelo tak málo lidí a potažmo v Česku zatím nikdo) přinesl v pátek večer v Channel 4 News německý europoslanec a lékař Peter Liese (ZDE , od minuty 6.15). Ano, Německo má daleko víc lůžek na odděleních intenzivní péče, ale hlavním rozdílem je, že nákaza se z Itálie rozšířila do Německa (a potažmo také do Česka) prostřednictvím lyžařů, kteří navštívili italská lyžařská střediska. Vzhledem k tomu, že lyžaři jsou mladí, na koronavirus neumírají. Je to ale proto, že epidemie koronaviru mezi lyžaři navrátivšími se z Itálie je teprve první etapou pandemie - až od nynějška se virus začne šířit, v Německu i v Česku, do starších ročníků - tedy očekávejme nárůst úmrtnosti. Liese nevyloučil, že vysoké procento úmrtnosti v Itálii je také možným důsledkem  skutečnosti, že mnoho případů nákazy koronavirem zůstává v Itálii neidentifikovaných, zatímco Německo testuje obyvatelstvo na koronavirus daleko efektivněji. Jiné vysvětlení, přímo z Itálie: "V malých a středních podnicích, kde majitelé méně tolerují odbory, se často dál pracovalo, jako by se nic nedělo. Absolutně se ignorovaly příkazy státních úřadů a ani vláda, ani regiony nepřijaly restriktivní opatření. Předseda svazu průmyslníků v Lombardii charakterizoval stávkující jako "neodpovědné". Nejjasnějším případem bylo Bergamo, kde na nátlak průmyslníků nebyla vyhlášena červená zóna kolem jednoho z nejagresivnějších center nákazy. 28. února vydal Svaz průmyslníků v Bergamu video, jimiž ujišťoval své zahraniční partnery, s názvem "V Bergamu se pracuje". ZDE 
- Britský ministr financí Rishi Sunak oznámil, že britská vláda bude "bezprecedentně" hradit platy zaměstnanců bankrotujících podniků, a bude tak chránit zaměstnance a jejich zaměstnavatele. Poprvé v britské historii bude tak vláda lidem poskytovat nepodmíněný příjem. Podniky a instituce budou moci požádat britský daňový úřad o dotaci pro vyplácení platů  pro své zaměstnance, kteří v důsledku pandemie koronaviru nepracují, ale nebudou propuštěni. Vláda bude lidem hradit 80 procent jejich platu až do částky 2500 liber (75 000 Kč) měsíčně. Znamená to, že si pracovníci uchovají své zaměstnání, i když si jejich firmy nemohou dovolit je platit, vysvětlil ministr financí.


- Britská vláda také zvyšuje sociální dávky a zavádí nemocenskou pro lidi na volné noze. Ministr financí zdůraznil, že si během této krize lidé musejí navzájem projevovat soucit a navzájem si pomáhat.
- Britská vláda rozhodla, že restaurace a hostince v Británii budou od dnešního večera uzavřeny.
- Počet mrtvých v Británii za posledních 24 hodin vzrostl o 40 na 177. ZDE 
- V Británii psychologové neočekávají násilné nepokoje v důsledku pandemie koronaviru. Vláda se však musí chovat velmi opatrně. Vytvoří-li dojem, že je nekompetentní, k násilným nepokojům to povede, informovaly Channel 4 News. 
- Trvalo to tři měsíce, než bylo koronavirem nakaženo prvních 100 000 lidí. Druhých 100 000 už bylo nakaženo za pouhých 12 dní. Po světě se všechno uzavírá, v důsledku toho, jak počet nákaz exponenciálně roste, upozorňuje list Washington Post.
- YouTube následuje Netflix a snižuje kvalitu přenosu svých videí, aby nedošlo k přetížení internetu.
- Celosvětově už zemřelo na koronavirus více než 10 000 lidí. Dvě třetiny těchto úmrtí byly v Číně a v Itálii. Byla potvrzena nákaza více než 240 000 lidí. V USA zemřelo 205 osob, v Británii 144 a v Austrálii 7.
- Počet úmrtí ve Španělsku stoupl na 1002 - o 235 úmrtí více za posledních 24 hodin. Španělsko se tak přiřadilo k těm evropským zemím, kde je epidemie nejhorší. Je tam potvrzeno 19 900 nakažených. Více než třetina z nich v Madridu
- Vládne znepokojení, protože se davy Íránců vydaly na íránský Nový rok na cestu. Varování íránské vlády, aby lidé nikam nejezdili, bylo ignorováno. Více než 1,2 milionu lidí se vydalo na cestu. Směřují do letovisek u Kaspického moře na severu země.
- Guvernér Kalifornie uzavřel stát a nařídil všem občanům, aby zůstali doma.
- Čína už druhý den nezaznamenala žádný nový domácí případ. Všech 39 nově nakažených přijelo ze zahraničí.
- Na dva republikánské senátory je vyvíjen nátlak, aby odstoupili, protože zneužili interních informací k tomu, že prodali své akcie za miliony dolarů těsně před pádem burz v důsledku pandemie.
- Itálie se stala zemí s největším, počtem mrtvých. Za posledních 23 hodin jich zaznamenala 427. Celkem dosud v Itálii zemřelo 2405 osob, více než 3245 osob, které zemřely v Číně. V Itálii vzrostl počet nakažených ve čtvrtek o 15 procent - z 35 713 na 41 035.
- Brazilský prezident Jair Bolsonaro uvedl, že si nechá znovu udělat test na koronavirus.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

  
 15021

Aktivní vyhledávání infikovaných místo pasivního sčítání nemocných

21. 3. 2020 / Michal Giboda

 

Kolik lidí je v České republice infikováno novým typem koronaviru který dostal označení SARS-CoV-2 a způsobuje nemoc COVID-19. Jsou všichni infikovaní též nemocní, nebo onemocněli jenom někteří z infikovaných? Co určuje, kdo je jenom nosič koronaviru a kdo onemocní COVID-19? Takové otázky si už v sedmdesátých letech dvacátého století kladla Světová zdravotnická organizace (WHO), která shledala, že všeobecně je více infikovaných než nemocných.

 15023

Konec je tady!

21. 3. 2020 / Jan Molič

 

Vláda ve večerním speciálu na ČT24 sdělila, že ČR je na konec světa připravena nejlépe ze všech států. Do ekonomiky bude napumpována injekce morfia. „Milion litrů. Miliarda litrů. Nebo kolik,“ upřesnil premiér Babiš.

Dále ministr Vojtěch čtyři hodiny vysvětloval, že „bll bllbbll bl a blbl eee“, čili že důchodci by měli chodit do lékáren už v sedm ráno.
 3308

Velká voda

21. 3. 2020 / Adalbert Kolínský

Tento příběh je fikcí. Podobnost s jakýmikoli nouzovými či krizovými stavy nebo žijícími politiky je čistě náhodná.

Vláda: Není třeba panikařit. I kdyby náhodou pršelo déle, máme všechno připravené. Ale nebude to potřeba, máme zaručené informace z ČHMÚ, že pršet brzy přestane, a povodí nehlásí žádné problémy.

Povodí Labe: Evakuujeme budovu, všechno je pod vodou.

Povodí Vltavy: . . . - - - . . .

Povodí Malše: „volaný účastník není k dispozici, prosím...“
 3308

Nechte toho válčení, soudruzi

21. 3. 2020 / Richard F. Vlasák

Mezi myšlenkou, slovem a činem bývá krátká cesta, někdy zkrat a bum, bác. Naše současná situace vyžaduje pojmenování, a tak jsem hledal, jak naši politici, správci záležitostí veřejných současnost označují.

Nikoho nepřekvapí, že nejčastější metaforou dneška je metafora války. Od Řecka po Španělsko, od Francie po naši zemi milovanou všude to samé sousloví: "Jsme ve válce!" a jedno, jestli se rozohňuje samolibý francouzský maník, který zemi přivedl již před tím do permanentního revolučního stavu nebo někdejší vyučující vojenské akademie J. E. Purkyně. Výsledek je stejný: už jen čekat na povědomé bum, bum, bum, bum a doufat, že se z ampliónu ozdobeného červeným varováním před poslechem cizího rozhlasu ozve hlas ohlašující britské královské a imperiální vysílání a soused nás přitom nepřistihne.
 12268

O hloupostech Václava Klause mladšího

21. 3. 2020

Václav Klaus ml.: "...máme také Libušino proroctví: „Můj drahý národ český neskoná, on pekla hrůzy slavně překoná!“ Toto proroctví platí po staletí. Bude platit i nadále."

Píše Štefan  Švec: Toto "Libušino" proroctví pochází ze Smetanovy opery Libuše, uvedené roku 1881 (její libreto bylo mimochodem napsané podle falešného Rukopisu zelenohorského a navíc původně německy, což nic neubírá na její kráse). Rozhodně tedy neplatí "po staletí", ale maximálně 140 let. Kněžna Libuše, pokud existovala, nic takového určitě neřekla, už proto, že koncept národa v její době nedával smysl. Panenko skákavá, kdy si už konečně přestanou vytírat vlastenectvím hubu lidi, kteří o své vlasti vůbec nic nevědí???

 15017

Skutečným nebezpečím pandemie je sociální kolaps

20. 3. 2020

V březnu 2020 je celý svět zasažen zlem, s nímž se nedokáže účinně vypořádat a ohledně jehož trvání nemůže nikdo předložit žádnou seriózní predikci, píše Branko Milanović. Ekonomické dopady epidemie nového koronaviru nelze chápat jako běžný problém, s nímž se makroekonomika může vypořádat nebo jej zmírnit. Svět spíše může být svědkem zásadní změny samotné podstaty globální ekonomiky.
 14971

Proč jsme tak fascinování Lombardií a ne spíše Norskem?

20. 3. 2020 / Boris Cvek

V žádném případě nechci zlehčovat tragickou situaci v Itálii. Zejména v Lombardii se děje naprostá katastrofa (je zajímavé, že v jižní Itálii jsou na tom stále mnohem lépe, dokonce i na Sícilii). Jenže v jiných zemích, zejména skandinávských, to rozhodně tak zle nevypadá. Co kdyby někdo udělal reportáž o tom, jak covid zvládají v Norsku nebo Švédsku nebo Švýcarsku? Díval by se na to někdo?

 15020

Brazílie: rychlé šíření infekce na jihu, zavírání měst na severu

20. 3. 2020 / Aleš Vrbata

Foto: Dnešní Lisabon


Největší jihoamerická země je znepokojena nečekaným vzestupem počtu infikovaných. Na severovýchodě země to není příliš patrné, ale na jihu jsou již 4 úmrtí a počet nakažených se brzy přehoupne přes 500 potvrzených případů.

Když jsem v neděli 15. března odlétal přes Lisabon odlétal do brazilského Salvadoru, byl jsem překvapen, že společně se mnou v letadle seděli jednak Brazilci z jižního, tak ze severního konce země. Když se s nimi dal do řeči, bylo zřejmé, že si uvědomují vážnost situace v Česku, ale nepomýšlejí na podobný scénař ve své vlasti. Situace se ale začala měnit v okamžiku, kdy jsem dorazil do Lisabonu. Jednodenní pobyt v liduprázdném městě mi doplnilo vysílání místního televizního kanálu RTP3.
 10952

Krize z roku 2008 byla ve srovnání s tou současnou malým předkrmem

20. 3. 2020 / Karel Dolejší

Svět čelí souběhu dvou masivních krizových událostí: V hospodářské oblasti dochází k tomu, co někteří dobrodružněji naladění ekonomové označují za "matku všech recesí". Kvůli omezení poptávky a nárůstu (nejen) státního zadlužení v posledních dvanácti letech bude výrazně horší než posledně - a podle různých předběžných prognóz potrvá její "horká" fáze minimálně dvě, spíše však tři čtvrtletí. V oblasti veřejného zdraví probíhá pandemie koronaviru, kterou se v ideálním případě může dařit reálně kontrolovat nejdříve koncem letošního roku (pokud již budeme mít vakcínu). Existují prognózy, které za jinak stejných okolností dávají pandemii rok nebo dva.

Skutečná apokalypsa v Itálii: Čeká nás všechny totéž?

20. 3. 2020

Jak to vypadá dnes v severní Itálii? Itálie už zaznamenala více mrtvých než Čína. Channel 4 News vysílaly ve čtvrtek večer tuto otřesnou reportáž z bohatého severoitalského města Bergamo:

(Pro informaci: Každovečerní hodinové Channel 4 News nyní sleduje v televizi 10 milionů lidí a na internetu 20 milionů lidí:)


Moderátor Matt Frei:
Ve Španělsku vzrostl počet mrtvých na koronavirus dramaticky. Dosáhl počtu 803. Počet potvrzených nákaz také rychle vzrostl na více než  33 000. Více než 900 osob je na jednotkách intenzivní péče.  Španělsko je uzavřeno v karanténě od soboty. Obyvatelé mají povinnost zůstávat doma a na ulici smějí vycházet jen z nejzávažnějších důvodů. Sousední Portugalsko také vyhlásilo mimořádný stav v boji proti pandemii. Nová opatření dávají vládě právo omezit pohyb občanů, zakázat protesty a společenská a náboženská shromáždění a dočasně suspendovat právo klíčových zaměstnanců na stávku. Portugalsko má 785 potvrzených případů nákazy a 3 úmrtí.

Avšak nyní do Itálie. Tam počet mrtvých na koronavirus překročil počet mrtvých v Číně. V Itálii nyní už zemřelo 3405 lidí na Covid-19, za posledních 24 hodin tam zemřelo 427 osob. Celkový počet nákaz stoupl nad 41 000. Epidemie v Itálii se projevila na severu země v únoru. Vysíláme nyní reportáž z města Bergamo v severní Itálii, z jednoho z nejbohatších regionů Evropy. Nachází se v epicentru italské epidemie. A varování: moje reportáž obsahuje znepokojující záběry.
 15016

Lidé nejsou vůbec informovaní a bojí se

20. 3. 2020

Zdá se nám, že lidi nejsou v souvislosti s epidemií koronaviru vůbec informovaní. Ani na Sardinii, ani na Korsice. Až třetí den jsme si všimli, že lidé mají v autech roušky, teprve pak bylo vidět, že se něco děje. Na lodi z Itálie do Francie byl český páreček. Přiletěli na Sardinii, měli zrušený let, ale vůbec to dopředu nevěděli, tvrdí česko-rumunský pár, který si nepřál být jmenován a který cestoval ze Sardinie na Korsiku, kde uvízl.

 

 14877

O záhadném rozdílu počtu úmrtí mezi Itálií a Německem

20. 3. 2020

Aktualizace: Tento rozdíl velmi zajímavě vysvětlil Peter Liese, německý europoslanec a lékař (ZDE , od minuty 6.15). Ano, Německo má daleko víc lůžek na odděleních intenzivní péče, ale hlavním rozdílem je, že nákaza se z Itálie rozšířila do Německa (a potažmo také do Česka) prostřednictvím lyžařů, kteří navštívili italská lyžařská střediska. Vzhledem k tomu, že lyžaři jsou mladí, na koronavirus neumírají. Je to ale proto, že epidemie koronaviru mezi lyžaři navrátivšími se z Itálie je teprve první etapou pandemie - až od nynějška se virus začne šířit, v Německu i v Česku, do starších ročníků - tedy očekávejme nárůst úmrtnosti. Liese nevyloučil, že vysoké procento úmrtnosti v Itálii je také možným důsledkem  skutečnosti, že mnoho případů nákazy koronavirem zůstává v Itálii neidentifikovaných, zatímco Německo testuje obyvatelstvo na koronavirus daleko efektivněji.

Jiné vysvětlení, přímo z Itálie: "V malých a středních podnicích, kde majitelé méně tolerují odbory, se často dál pracovalo, jako by se nic nedělo. Absolutně se ignorovaly příkazy státních úřadů a ani vláda, ani regiony nepřijaly restriktivní opatření. Předseda svazu průmyslníků v Lombardii charakterizoval stávkující jako "neodpovědné". Nejjasnějším případem bylo Bergamo, kde na nátlak průmyslníků nebyla vyhlášena červená zóna kolem jednoho z nejagresivnějších center nákazy. 28. února vydal Svaz průmyslníků v Bergamu video, jimiž ujišťoval své zahraniční partnery, s názvem "V Bergamu se pracuje". ZDE 
Henry Porter: Dnes večer má Itálie 41 000 lidí nakažených virem a utrpěla 3405 úmrtí. Německo má 14 000 lidí nakažených virem a došlo tam k 43 úmrtím. Vysvětlit, co je příčinou tohoto rozdílu, je životně důležité.

Alastair Campbell:
Opravdu bych chtěl, aby naše televize, které právem věnují mnoho hodin svého vysílání koronaviru, udělaly v této věci řádnou investigativní práci. Jak je možné, že Němci přišli o tak málo lidí ve srovánání s jinými zeměmi?

(Jednou ze stop, které výzkumníci právě prošetřují, jsou léky na hypertenzi označované jako ACE inhibitory, které podle některých indicií zvyšují riziko nákazy i průběh onemocnění mnohem hůře, než "podezřelý" ibuprofen. Asi 30 % zemřelých v Itálii trpělo hypertenzí a bralo na ni zmíněné léky. V jiných zemích speciálně tyto léky u hypertoniků nejsou tolik rozšířeny. V ČR na problém již před několika týdny upozornil molekulární biolog a epidemiolog Omar Šerý - pozn. KD.)
 2025

Bylo to o Velikonocích?

20. 3. 2020 / Miloš Dokulil

 


Křesťanský svět má pevně fixován svůj kalendář. Dokonce i celý letopočet odvozuje jako jsoucí „před Kristem“ nebo „po Kristu“, i když ten byl takto zaveden až potom v tom „našem“ šestém století (s diskutabilními souvislostmi). Závažněji vypadaly ty každoroční křesťanské svátky. Zde se ovšem odlišuje římskokatolický a pravoslavný kalendář v začlenění těch hlavních evangelijně vytčených událostí do tzv. církevního roku. Katolíci Ježíšovo narození slaví na konci roku, pravoslavní sedmý den začátkem roku. (Abychom ale neodbíhali k širším souvislostem!)

ČRo: Jak koronavirus ovlivní české školství? Učitelé musí slevit, diskutujme o podstatě výchovy, apeluje expert na vzdělávání

20. 3. 2020

Rozhovor pro Český rozhlas: Pandemie koronaviru může mít na společnost minimálně jeden dobrý vliv. Výrazně přispěje k digitalizaci školství, soudí Bob Kartous ze společnosti EDUin. „Situace učitele donutila seznamovat se s prostředky digitální komunikace a aplikovat je,“ vysvětluje. Vyvstává ale jiný problém: učitelé mají tendenci děti i rodiče přetěžovat úkoly. Jak mají rodiče skloubit home office a částečné suplování role školy? A objevují se už nyní nové zajímavé možnosti ve výuce?


 14830

Čínské vládní dokumenty: První případy nákazy koronavirem byly zaznamenány v listopadu 2019

20. 3. 2020První nákaza byla zjištěna 17. listopadu 2019, mnoho týdnů předtím, než úřady přiznaly existenci nového viru, konstatují čínská média


První případ nákazy koronavirem se vyskytl 17. listopadu 2019. Informují o tom čínská média podle nezveřejněných dat čínské vlády.

List South China Morning Post píše, že čínské úřady identifikovaly nejméně 266 osob, které se virem nakazily už loni a které byly pod lékařským dohledem. Nejprvnější případ byl zaznamenán 17. listopadu - mnoho týdnů předtím, než úřady oznámily, že se objevil nový virus.
 14962

Tři oříšky Ruslanem z Číny

20. 3. 2020 / Bohumil Kartous

 Rád bych Miloši Zemanovi poděkoval za část jeho posledního veřejného vystoupení, v němž apeloval na občany ČR, aby dodržovali nařízení vlády a zároveň nepodléhali přílišné panice. I za to, že vyzval k solidaritě a pochválil dobrovolníky, kteří se ji snaží vytvářet.

Žel si tím vytvořil scénu pro to, aby vmanipuloval diváky do představy, že koronavirus porazíme díky nasazení velkokapacitního letounu Ruslan v transportu pomoci z Číny. Opět dokázal, že je ochoten jít ve službě cizím zájmům daleko za hranice toho, co se předpokládá u prezidenta suverénní země. Z pozice, ve které by měl nyní být hlavní oporou společnosti a tím, kdo dodává dennodenně vůli i optimismus. Místo toho je izolován v Lánech a ošetřován lékaři, kuchaři a chůvami.
 11991

Koronavirus a zdraví na Ostravsku

20. 3. 2020

Vážená redakce,

tímto bych vám a panu Karlu Dolejšímu chtěla velice poděkovat za zmínku o možném zhoršeném průběhu koronavirové nemoci vzhledem ke zdravotnímu stavu obyvatel na Ostravsku.  Zdá se, že jste jediní, kdo si na nás takto vzpomněl!

Velké množství lidí zde má astma, alergie, ale i další poruchy imunitního systému projevující se vleklými potížemi. V zimním období jsme často nemocní; letošní zimní nemoci měly obzvláště zlé projevy.  Slabé virózy cirkulující v open space kancelářích po tÿdny jsou normální každoroční jev. Děti zde jsou nemocné až 3x za zimní období.  Na následky astmatu se zde někdy i umírá. (Nejsem lékař, píší jen o tom, co vidím kolem sebe či co jsem zažila.)
 14433

Koronavirus: Trump konvertoval k realitě - nikoliv však jeho republikánští stoupenci

20. 3. 2020

 

Tři roky sděloval Donald Trump svým stoupencům, že federální vláda lže a podvádí, že média zveřejňují fake news a nic není pravdivé než jeho tweety, píše v deníku Washington Post Dana Milbank. Totéž Trump činil s koronavirem, hovořil o něm jako o normální chřipce, která "zmizí", a obvinil Demokraty, že si jeho hrozbu vymýšlejí a média, že přehánějí.

V posledních dnech začal Trump říkat o koronaviru pravdu: že by mohl usmrtit až dva miliony Američanů, pokud se proti němu nepodnikne nic. Po této náhlé změně začal Trump systematicky říkat pravdu, hovoří nyní o koronaviru stejně jako Joe Biden a francouzský preziden Macron - že je to válka.
 14935

Současně padá trh s akciemi i dluhopisy

20. 3. 2020

Investoři se nemají kam hnout, když se akciové a dluhopisové trhy současně propadly - poprvé od 80. let. V roce 2008 se ostře zvedly ceny dluhopisů, zatímco se zhroutily akciové trhy. Nyní dluhopisy nenabízejí žádný únik před kolabujícími cenami akcií. Rozdíl spočívá v tom, že americký veřejný dluh stoupl z asi 9 bilionů dolarů začátkem roku 2008 na dnešních 23,5 bilionu, píše David P. Goldman.
 15016

Máte rádi svého lékaře? Ušijte mu roušku

20. 3. 2020 / Ivan Větvička

A nebo dvě, tři... Více je více. Bude opravdu rád, neboť ve státních hmotných rezervách se těchto ochranných pomůcek nacházelo množství menší než malé a dodávky ze zahraničí nám pomohou jenom dočasně – celý svět se potřebuje chránit před pandemií viru SARS-CoV-2 a nějakou dobu potrvá, než se podaří postavit linky, které pokryjí enormní spotřebu ústenek.

 13216

Memento mori, den druhý: Miliony Brazilců znovu protestovaly proti Bolsonarovi

20. 3. 2020 / Fabiano GolgoUž druhý den po sobě byl nucen být brazilský populistický ultrapravicový prezident Jair Bolsonaro svědkem rozsáhlých protestů proti tomu, že  odmítá brát pandemii Covidu-19 vážně. Celá země znovu slyšela v oknech ve středostavovských obytných čtvrtích mlácení do kastrolů a pánví. Byl to druhý den protestů.

Bolsonara zvolily hlavně elity v reakci na gigantickou korupci levicových vlád během předchozích čtrnácti let.

Monitor Jana Paula: Postiženi v kultuře budou i ti, co nejsou moc vidět, anebo vůbec „neexistují“

20. 3. 2020 / Jan Paul


Nemám samozřejmě nic proti pomoci druhým, naopak, ale v situaci, v jaké je Jiří Dědeček, je velké množství umělců tzv. na volné noze, nejen zpěváků, ale i výtvarníků, vždyť se všechno totálně zastavilo. (Proto jsme jeho apel také vydali. Hodně se mluví o nutnost zavést univerzální nepodmíněný příjem, pozn. red.)  Mně byla zrušena výstava (a nejen mně) plánovaná na duben, a stop mám i na další umělecké aktivity, které mi mohly potenciálně poskytnout nějaké prostředky k živobytí, takže zřejmě také nebudu mít na složenky. A co bude s důchodem, do kterého mám odejít k 31. dubnu, to nevím, žádost mám podanou, ale proces ještě není uzavřený, protože mi zatím nebyla uznána péče o bezmocnou osobu kvůli tomu, že jsem nedodržel zákonnou dobu oznámení, na kterou mě ale nikdo tehdy neupozornil. Tento text ovšem není stížnost, naříkání ani prosba, jde mi o něco úplně jiného.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
 8774

Demografie pomáhá chápat šíření a úmrtnost u choroby COVID-19

20. 3. 2020

Vlády celého světa musejí rapidně mobilizovat a přijímat obtížná politická rozhodnutí, aby zmírnily pandemii COVID-19. Protože úmrtí se koncentrují ve vyšších věkových skupinách, je třeba zdůraznit důležitou roli demografie, zejména pokud jde o to, jak věková struktura populace může vysvětlit rozdíly v úmrtnosti a jak probíhá šíření.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 15015

Jak se vaše osobnost mění během stárnutí

20. 3. 2020

Všichni jsme dobře obeznámeni s fyzickou proměnou, kterou přináší stárnutí: Kůže ztrácí svou pružnost, dásně ustupují, nos se zvětšuje, vlasy rostou na podivných místech, zatímco zcela mizí jinde, a ty důležité centimetry, na nichž lpíme, začínají ubývat, napsala Zaria Gorvettová.
 15014

Izraelská policie zatkla protestující proti "útoku na demokracii" prostřednictvím zdravotních předpisů

20. 3. 2020


Policie tvrdí, že demonstranti porušili nařízení ministerstva zdravotnictví zakazující masová shromáždění.

Protestující dorazili k budově v konvoji vozidel po dálnici mezi Tel Avivem a Jeruzalémem, za což někteří z organizátorů dostali pokuty.

Ti kdo se přidali k protestu "proti pokusům zničit izraelskou demokracii" tvrdí, že jízda v jednotlivých automobilech neporušuje žádná nařízení. Policie také prohlásila, že konvoj způsobil zbytečné zdržení ostatních motoristů.

Edelstein, který se stal terčem kritiky kvůli rozhodnutí přerušit hlasování o boji s koronavirem, prohlásil, že jednání bude pokračovat v pondělí.

Knesetu se týká stejné omezení ohledně shromáždění více než deseti osob, jako zbytku země.

Edelstein byl obviněn z politických machinací ve prospěch lídra své strany Benjamina Netanjahua, ve snaze podvrátit snahu jeho rivala Bennyho Gantze o sestavení vlády a výměnu na klíčových pozicích v Knesetu.

Každé auto v konvoji vezlo izraelskou a černou vlajku.

"Dnes jsme zahájili událost, která bude v příštích týdnech pokračovat, dokud se izraelská demokracie nevrátí," prohlásili organizátoři.

"Uzavření soudů, zakopání se předsedy Knesetu na své pozici, paralýza výborů Knesetu a zahájení špehování civilistů bez dohledu už nejsou varovné signály," uvedli organizátoři.

"Toto je pokus zničit izraelskou demokracii. Pokusy vyhubit demokracii neuspějí, stát Izrael patří svým občanům, ne nadcházejícímu diktátorovi."

Izrael přerušil jednání soudů a zavedl digitální sledování používané proti teroristům v rámci snahy zadržet šíření viru. Premiér Netanjahu, který měl tento týden předstoupit před soud v kauze, v níž je obviněn z úplatkářství, zpronevěry a zneužití důvěry, má být souzen až v květnu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

 8210

Za co mám být Číně vděčný?

19. 3. 2020

Za co prosím mám být té Číně vděčný? Za to, že podcenila virus, který se z jednoho čínského města rozšířil do celého světa? Nebo za to, že o viru dlouho lhala a nedovolila se světu na něj pořádně připravit? Nebo za to, že v počátku přijala zdarma pomoc celého světa a teď to samé zboží prodává světu buď za nejvyšší nabídku, nebo podle toho, jak jste - či nejste loajální k čínským komunistům, píše na Facebooku Václav Láska.

 14997

Časopis Nature: Jak se svět může poučit z čínské reakce na koronavirus?

19. 3. 2020

Zatímco koronavirus zasahuje celý svět, země, kde epidemie eskaluje, netrpělivě čekají, zda extrémní čínský přístup funguje – přičemž Peking má prozatím epidemii pod kontrolou. Ostatní státy následují čínský příklad a omezují pohyb lidí uvnitř svých hranic, zatímco desítky dalších zemí omezují pohyb návštěvníků ze zahraničí.

Nyní jsou to dva měsíce od začátku karantény 15 měst v provincii Hubei - některé z nich jsou stále v platnosti - a počet nových případů je zhruba několik desítek denně. Na vrcholu epidemie to byly tisíce případů denně. „Extrémní omezení týkající se pohybu populace bylo docela úspěšné,“ říká Michael Osterholm, vědec zabývající se infekčními chorobami na Minnesotské univerzitě v Minneapolis.

 
 12362

Kultura žije! Podpořte básníka a písníčkáře Jiřího Dědečka

19. 3. 2020

Milí přátelé,

odpadlo mi hraní v březnu a dubnu, asi nebudu mít čím platit složenky… 

Bylo by prima, kdybyste mou tvorbu považovali za hodnou podpory. Když mě do týdne neuvidíte žebrat na mostě, pochopíte, že se to povedlo. Díky!

Když se prase nemyje, přijde epidemie!!!

P.S. Nejezte syrové netopýry.

Váš Jiří Dědeček
 14179

Bude další růst Petra Kellnera a PPF vykoupen definitivní porážkou demokracie v ČR?

Zastrašování a vyhrožování jako známka PPFku

19. 3. 2020 / Bohumil Kartous

Současná agresívní ofenzíva předžalobních výzev, výhrůžek, slovních a osobních ataků, kterou se PPF a její spřízněné subjekty údajně „brání“ proti „lživým informacím“ šířených o PPF v médiích, které nemá pod kontrolou žádný z oligarchů spolupracujících se skupinou Petra Kellnera, je testem, do jaké míry je stále životaschopný jeden z pilířů skomírající demokracie v ČR.

 13216

Memento mori

19. 3. 2020 / Fabiano Golgo

Bolsonaro dosáhl bodu zvratu. Brazilská elita mu odebírá podporu poté, co popíral nebezpečí koronaviru

Zdá se, že populistický brazilský prezident Jair Bolsonaro udělal osudovou chybu. Tím, že opakovaně popírá vážnost krize epidemie koronaviru, došlo k  náhlé a meteorické ztrátě podpory voličů pro něho. Z průzkumu veřejného mínění vyplynulo, že 82 procent obvyvatelstva nyní silně nesouhlasí se způsobem, jimž Bolsonaro reaguje na tuto pandemii.
 15013

Lidem vyděšeným z koronaviru či přetíženým profesionálům pomohou psychologové zdarma

19. 3. 2020

tisková zpráva

PRAHA (19. března 2020) – Lidem, kteří v důsledku epidemie propadli strachu, úzkosti či depresi, stejně jako přetíženým profesionálům v první linii nabízejí zdarma pomoc více než dvě stovky profesionálních psychologů, krizových interventů, psychoterapeutů či studentů.


Kontakty na ně najdou na webových stránkách www.delamcomuzu.cz.

Současná situace představuje pro řadu lidí enormní psychickou zátěž.
Ať již jde o ty, kteří se bojí nákazy, jsou nemocní či mají někoho takového mezi nejbližšími. Nebo o lékaře, sociální pracovníky, odborníky v laboratořích, v záchranných službách apod. Těm všem chceme touto cestou alespoň nějak pomoci,“ prohlásil autor projektu, psychoterapeut Pavel Pařízek.

Koordinační centrum pro seniory již registruje tisíce dobrovolníků

19. 3. 2020

tisková zpráva


Praha 19. března 2020 - V současné krizové situaci epidemie koronavirem, která má celosvětově nejhorší dopad na starší lidi, je v plném provozu již pátý den Koordinační centrum pomoci pro seniory organizace ŽIVOT 90.

V pátek 13. března 2020 spustila organizace ŽIVOT 90 společně s Magistrátem hl. města Prahy a Českým červeným křížem non-stop krizovou linku 800 160 166, na které dosud operátorky a operátoři přijali více než tisíc telefonátů od seniorů.

 14877

Tato nebezpečná lež se šíří řetězovými maily. Zasáhne Policie ČR?

19. 3. 2020

Už jsem tu psal, jak věštecká je hra Karla Čapka Bílá nemoc, která koncem třicátých let zcela předpověděla koronavirovou epidemii. A zajímavé je, že v té hře má Čapek také dva neskrupulozní lékaře, kteří prodávají tinkturu podobného zbarvení, jaké má lék doktora Galéna, která ale nic nevyléčí, a vydělávají na tom velké peníze. A ejhle: děje se to i ve skutečnosti.

Toto je nebezpečný podvod velkého formátu: Zasáhne Policie ČR? (JČ)From: Olga Kratochvilova <olga.kratochvilova@gmail.com>
Sent: Wednesday, March 18, 2020 18:06
Subject: Fwd: K rozeslání - OPRAVADobrý den,
dovolte abych Vás informovala, že právě byl uveden na trh český produkt Monolaurin, který hubí koronovairus a funguje skvěle i preventivně proti nákaze. Produkt vyvinula brněnská společnost Essens.

Níže posílám video, ve kterém se dozvíte vše a to přímo od člověka, který tento produkt vyvinul - Dr. Krajíček. V příloze je pdf o produktu Monolaurin.

Máte - li o tento produkt zájem a chcete - li se dozvědět víc, kontaktujte mě. Případně si můžete na eshopu essens.cz udělat sami registraci a produkt zakoupit. Produkt lze zakoupit pouze s členskym ID. Své členské ID dostanete zdarma! Firma Essens je česká MLM společnost a system funguje na doporučení. Napište do kolonky "sponzor" mé ID - 10061104. Dostanete okamžitě 20% slevu. Budete patřit do mé sítě spotřebitelů a já Vás budu informovat o produktech a konzultovat s vámi i dávkování. První zásilka šla do Itálie, dnes byl produkt poskytnut českým zákazníkům. Zdroje jsou omezené, očekáváme, že Monolaurin bude rychle vyprodaný..neotalejte 😉

video - info od Dr. Krajíčka:
https://youtu.be/YOsoW31UVC8


Přeji všem klid a pevné zdraví!

Olga Kratochvílová
tel.: 773 576 164
 14962

Přečetli jsme: Čína využívá pandemie koronaviru k politickým cílům. S českou pomocí

19. 3. 2020

Čínská lidová republika ani v době pandemie, na jejímž počátku stálo systémové selhání státu řízeného podle principů vedoucí úlohy strany, nezapomíná na své politické cíle. Místo reflexe institucionálních příčin problému se věnuje propagandistickým akcím.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang ve čtvrtek 12. března zahájil svou pravidelnou tiskovou konferenci oznámením, že v pátek 13. března se bude konat videokonference na téma boje s koronavirem za účasti představitelů ČLR a zemí platformy 17+1, kam patří šestnáct postkomunistických států, včetně České republiky, a Řecko.

Na čínské straně se videokonference mají zúčastnit zástupci ministerstva zahraničí, Státního výboru pro hygienu a zdraví a odborníci z oblasti „prevence, léčby, letectví, pohraniční kontroly a komunitního dozoru“. Na straně zmíněných evropských států to budou „vládní úředníci a zdravotníci“.

Celý text ZDE

 13899

Koronavirus a klimatická změna: Kterak Trumpova administrativa zpackala obojí

19. 3. 2020

Zde ve státě Washington mluvčí pečovatelského domu, který se stal epicentrem onemocnění COVID-19, uvedl, že spolu se svými kolegy byl svědkem toho, jak klienti se žádnými příznaky této choroby zemřeli v průběhu několika hodin. COVID-19, onemocnění způsobené koronavirem, nemusí nutně pomalý průběh, aby se dostalo do kritické fáze, píše na webu časopisu The Bulletin of the Atomic Scientists Dawn Stover.

 12847

COVID-19 a rakovina

19. 3. 2020 / Boris Cvek

Na epidemii koronaviru je zásadní naděje. Máme rozumný důvod očekávat, že to většinu lidí, které to zasáhne, nezabije. Ba že si na to populace vytvoří imunitu a že epidemie pomine. Navíc známe příčinu, způsob šíření a ochrany. Proto ta obrovská energie, ta velká mediální pozornost, ten zájem politiků.

29892

Čas děkovat a sloužit

19. 3. 2020 / Richard F. Vlasák

Dobrý den a ahoj,

mám radost, že kolem nás je tolik skvělých lékařů, sestřiček, sociálních pracovníků, duchovních i skautů, hasičů a vojáků nebo policistů, dobrovolníků. Sloužíte a my Vám děkujeme. Až se 18. března rozezní potlesk a třeba i zvony: ten hlas má dojít k Vašim uším, srdcím a myslím. Má patřit Vašim rodinám, které neuvidí maminky a tatínky na dny či týdny; má patřit lidem, kteří Vás vedou a starají se o to, aby vyčerpání nebylo ještě více, byť Vy sloužíte do úmoru a do padnutí.

 14877

Ruská média šíří konspirační teorie o koronaviru ve snaze destabilizovat západní zdravotnictví

19. 3. 2020


Prokremelská média šíří dezinformace o koronaviru s cílem prohloubit krizi veřejného zdravotnictví na Západě. To je závěr tajné zprávy diplomatické služby Evropské unie.

Monitorovací tým EU shromáždil 80 příkladů dezinformací z ruských zdrojů, šířených během dvou měsíců do 16. března. V nich se tvrdí, že je koronavirus biologická zbraň, kterou používá Čína, Spojené státy nebo Velká Británie. Jiné konspirační teorie tvrdí, že epidemii způsobili migranti, anebo že je to jen podvod.
 11771

Desítky lidí jsou nesmyslně zadržovány na letišti v Budapešti

19. 3. 2020

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Ve Španělsku za posledních 24 hodin stoupl počet úmrtí na koronavirus o 169 osob na 767. Jednou z nejnovějších obětí byla dvaapadesátiletá zdravotní sestra z Baskicka. Počet oficiálně potvrzených nákaz je ve Španělsku nyní 17 174.
- V Británii stoupl počet mrtvých na 137. Zemřeli lidé ve věku 47-96 let a všichni byli nemocní.
- Anglická ústřední banka snížila úrokové míry na 0,1 procento. Je to už druhé krizové snížení ve snaze pomoci ekonomice v krizi.
- Írán zaznamenal dalších 149 úmrtí a registroval další 1000 nakažených osob.
- Francie se chystá rozšířit celostátní karanténu o dalších čtrnáct dní. Ministr vnitra Christophe Castaner se vyjádřil, že lidé, kteří toto opatření ignorují, jsou "idioti".
- Počet oficiálně potvrzených případů nákazy stoupl v Německu na 12 853, počet mrtvých na 34. Politikové, policie a známé osobnosti apelují na Němce, aby zůstávali doma, nebo riskují zavedení zákazu vycházení jako ve Francii. ZDE  

- Vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier je nakažen koronavirem:

- Rusko zaznamenalo první úmrtí na koronavirus. Obětí byla 79 letá Moskvanka, kterou přijali koncem minulého týdne do nemocnice a zemřela ve čtvrtek. Byla nemocná, měla cukrovku a vysoký tlak. Za poslední týden se počet osob nakažených koronavirem v Rusku více než zdvojnásobil, ale Rusko oficiálně zaznamenává překvapivě malé počty infekcí, do středy večera jen 147. Moskva rychle staví novou nemocnici pro 500 pacientů, která bude k dispozici příští měsíc. Moskva tvrdí, že se infekce nerozšířila, protože rychle izolovala nakažené osoby, avšak je možné, že záměrně uvádí nízká čísla, aby nevyvolávala paniku.

- Desítky lidí jsou drženy na budapešťském letišti, včetně mnoha Maďarů a reportéra deníku Guardian Shauna Walkera, který tam přiletěl v jednu hodinu v noci. Maďarsko totiž náhle v pondělí uzavřelo hranice pro téměř všechny cizince. V těsné místnosti na letišti je drženo asi 60 lidí. Právem si stěžují, že jsou drženi v těsném prostoru po mnoho hodin a hrozí jim tak riziko nákazy. Jsou tam lidé s vazbami na Maďarsko a s povolením k pobytu v Maďarsku. Činitelé jim doporučují, aby odletěli pryč, jinak že budou muset čekat řadu dní na povolení ke vstupu do Maďarska: Lidé na to reagují výkřiky: "My tady bydlíme!"
- Provincie Hubei v Číně nezaznamenala žádné nové případy nákazy. Všech 34 nových případů nákazy v Číně ve čtvrtek byli příchozí ze zahraničí, nejvíce nakažených přijelo z Íránu, z Itálie, z Jižní Koreje a z Británie.
- Austrálie a Nový Zéland uzavírají své hranice od 21 hodin v pátek večer.
- Donald Trump podepsal zákon o koronaviru, jímž nařizuje testování na virus zadarmo. Rozšiřuje také zdravotnickou pomoc Medicaid a podporu v nezaměstnanosti, povinnou nemocenskou a rodinné přídavky pro některé zaměstnance. USA má nyní oficiálně zjištěno 9400 nakažených osob.
- Londýn uzavírá desítky stanic metra. Londýnský primátor Sadiq Khan apeluje na veřejnost, aby jezdila pouze, pokud opravdu musí. Ve středu Británie konečně uzavřela své školy.
- Írán omilostní 10 000 vězňů, včetně politických, na počest íránského Nového roku v pátek.
- Počet mrtvých v Itálii se přibližuje počtu mrtvých v Číně. V Itálii už zemřelo na Covid-19 téměř 3000 lidí, což se velmi blíží počtu mrtvých v Číně, který je 3245 osob. Obrovské množství mrtvých zahltilo pohřební průmysl. Rakve čekající na pohřeb jsou shromažďovány v kostelích a mrtvoly osob, které zemřely doma, jsou v uzavřených místnostech po mnoho dní.
- Jižní Korea oznámila balík opatření ke stimulaci ekonomiky ve výši 39 miliard dolarů.
- Japonský náměstek premiéra Taro Aso se vyjádřil, že olympijské hry jsou "prokleté".
- Světové burzy dál klesají.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 14433

Trumpův nekompetentní přístup k pandemii zrcadlí jeho ignoranci týkající se klimatické krize

19. 3. 2020

Existuje přesná analogie týkající se Trumpova přístupu k pandemii koronaviru a ke klimatické krizi. V obou případech americký prezident a jeho spolupracovníci útočili na vědu, a navíc jsou na svou nekompetenci hrdí. Donald Trump aktivně podporuje těžbu nejšpinavějších fosilních paliv. Obdobně je hrdý na „infekční“ shromáždění svých stoupenců, zatímco si sám podával ruku s kdekým, konstatuje Juan Cole.

 14877

Epidemii koronaviru zastavíme jedině testováním naprosto všech lidí. Nákazu totiž šíří osoby bez příznaků

18. 3. 2020


Studie z italského městečka Vò, kde byla zaznamenána první italská smrt na koronavirus, dokazuje nebezpečí asymptomatických šiřitelů nákazy


Městečko Vò v severní Itálii, kde došlo k prvnímu úmrtí v Itálii na koronavirus, se stalo případovou studií, která dokazuje, jak by vědci mohli neutralizovat šíření viru Covid-19.

Vědecká studie, kterou provedla univerzita v Padově, za pomoci regionu Veneto a Červeného kříže, testovala na koronavirus všech 3300 obyvatel městečka, včetně lidí bez jakýchkoliv příznaků. Cílem studie bylo zjistit přírodní historii tohoto viru, jeho přenosovou dynamiku a kategorie rizika.

Restauracím hrozí ztráty v desítkách miliard, bez státní pomoci je celý sektor existenčně ohrožen

18. 3. 2020

Vláda musí pomoci formou daňových prázdnin: zmrazit placení odvodů za zaměstnance, smysl dává také nulová sazba DPH

Tisková zpráva Sdružení pro zaměstnanecké stravování, z.s. prozams.cz


PRAHA (18. března 2020) – Tuzemským restauracím hrozí v důsledku opatření proti šíření koronaviru extrémně vysoké ekonomické ztráty v řádu desítek miliard korun, které mohou zcela ochromit celý sektor

Restaurace jsou uzavřeny na základě rozhodnutí vlády od sobotního rána a mohou nyní pouze nabízet jídla a nápoje formou prodeje z výdejního místa nebo prostřednictvím donáškové služby. V první pracovní den(pondělí 16. 3.) jejich tržby v porovnání s běžným  pracovní den poklesly na základě dotazování u provozovatelů restaurací cca o 90 procent.

Jak jsme přišly ke koronaviru a jak to zvládáme

18. 3. 2020

K tomuto videu: Dívky dělají naprostou pitomost, že si berou léky proti horečce. Máte-li horečku 39 - 40 stupňů, horečka koronavirus usmaží. Horečka je přirozenou obranou organismu proti koronaviru. Berte si léky proti bolesti, nikoliv proti chřipce, upozornil veřejnost včera v britském rozhlase čelný lékařský odborník. (JČ)


 15010

Česko a epidemie: Dohnat a předehnat Albánii?

Diktaturou ku zdraví?

18. 3. 2020 / Karel Dolejší

Česká republika je podle mezinárodního žebříčku Global Health Security Index pro případy náhlé zdravotní krize připravena hůře než Argentina, Jihoafrická republika, Turecko či Albánie ZDE. S nezávislým hodnocením ovšem ostře kontrastuje na odiv vystavované přesvědčení české vlády, že v koronavirové krizi vše dělá skvěle a "naše" opatření prý napodobují v zahraničí.

Mezitím v Absurdistánu 120

Jak řeši Polsko epidemii koronaviru?

18. 3. 2020 / Tomasz OryńskiJak se pandemie šíří Evropou, rozhodl jsem se opustit svůj normální hektický styl a soustředit se na jediné téma: Jak řeší Polsko epidemii koronaviru? Budu se zabývat tím, jak Polsko přistupuje k tomuto problému na různých úrovních a pak, pro ty, kdo opravdu nemohou žít bez idiotských absurdit, pohlédneme na reakce polské katolické církve.
 14877

Všichni chceme naznačit, že s virem vážně bojujeme, že?

18. 3. 2020 / Miloš Dokulil

Člověk by nevěřil, kolik je teď všude v české nebo evropské společnosti nepřehlédnutelného odhodlání s tím koronavirem („covid-19“) bojovat. Jako by tu opravdu opět jednou nešlo o to známé „pozdě bycha honiti“! Přičemž – jakmile jednou jsme tam, kde zrovna jsme – především k tomu kompetentní orgány musí co nejúčinněji brzdit nové výskyty tohoto zákeřného onemocnění, aniž bychom se měli prioritně zrovna teď dohadovat, kdo kde jaksi zaspal nebo včas nedocenil, co tentokrát nejdříve propuklo jako zprvu anonymní hrozba v Číně.
 15011

Monitor Jana Paula: Světská sláva polní tráva

18. 3. 2020 / Jan Paul

 

Co je to vlastně budoucnost? V lidském smrtelném životě ji může dejme tomu nějak prožívat mladý člověk, jako cosi, co je mu zatím velmi vzdálené, co je teprve před ním, a co do jisté míry může ovlivnit. Nějakou budoucnost ještě může mít i člověk střední generace, ti nejstarší už svoji budoucnost vlastně žijí. Můžeme se tedy bavit jen o budoucnosti lidského pokolení jako takového, protože každý jednotlivec měl, má, a nejspíše stále bude mít svoji budoucnost vymezenou jen v rámci vlastního života, v období od svého narození do svého úmrtí. To je fakt, s kterým zatím nelze mnoho udělat. Mladí si mohou bláhově myslet, že nic zlého se jich netýká.

 14877

Návod na přežití apokalypsy KORONAVIRU…

18. 3. 2020 / Ivo Barteček

(Získání roušek je priorita za každou cenu! Česká republika za pár dnů dohání v nemocnosti 13 krát větší Japonsko, které s koronavirem bojuje už 2 měsíce!)


Tento článek byl napsán v neděli 15. března pro Britské listy, ale vlivem editorských požadavků byl opožděn, a tak je již méně aktuální, než by byl v plánovaném vydání v pondělí, na druhou stranu tento článek byl autorem každodenně aktualizován o novinky, a proto má stále co nabídnout.

První článek na téma koronaviru „Svět není připravený na KORONAVIRUS, na apokalypsu … quo vadis? - https://blisty.cz/art/99081-svet-neni-pripraveny-na-koronavirus-na-apokalypsu-quo-vadis.html“ předpověděl zavření škol a veřejných událostí v České republice. Nejenže autor přesně identifikoval jedinou rozvinutou zemi podobnou Evropě, která bojuje proti koronaviru správně - Japonsko (po prvním fiasku s lodí Diamond Princess), ale sáhodlouze popsal některé důležité, ale i některé idiosynkratické záležitosti ve spojitosti s pandemií koronaviru.

Spojené státy nyní navrhují univerzální základní příjem

18. 3. 2020

Spojené státy nyní navrhují univerzální základní příjem.

Ve Velké Británii najedou objevili, že existuje kouzelný strom, na němž rostou peníze. Nouzové fondy budou (údajně) nyní k dispozici všem, kdo se dostanou do potíží. Takže všechny ty věci, o nichž nám říkali za celých posledních 40 let, že jsou nemožné, jsou najednou nyní možné.

Znamená to, že by mohla tato krizová reakce na koronavirus vést k vzniku lepší společnosti?

Takže je to na nás: Použijme tuto děsivou krizi k tomu, abychom se navzájem podporovali, vyžadovali od svých vlád, aby se chovaly lépe, a vytvářely takový svět, v němž chceme žít.

Anebo sledujme, ponižujícím způsobem, jak se společnost rozloží v bitkách o toaletní papír.


Jak Fox News obrátily o 180 stupňů

18. 3. 2020

Ještě před několika dny tvrdila americká  Fox News, že obavy z koronaviru jsou nesmysl - že je to spiknutí, jehož používají zlovolní Demokraté proti dokonalému prezidentu Trumpovi. Obyčejná chřipka je daleko nebezpečnější než koronavirus.

Během několika málo dní Fox News otočila a nyní veřejnost vážně varuje před smrtícím dopadem koronaviru:


 15012

Írán: Když se nebude nic dělat, do června na koronavirus zemře v Íránu 3,5 milionu lidí

18. 3. 2020

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Od pátku 20. března se přestává učit ve školách v Británii. Avšak zdravotníci, policie a lidé, kteří obstarávají potraviny, budou muset dál chodit do práce. Proto budou školy otevřeny jejich dětem a také nejzranitelnějším dětem. Ve školách bude méně dětí, což zpomalí šíření infekce. Vláda varuje rodiče, aby děti nenechávali u dědečků a babiček.
- Počet cestujících v londýnském metru poklesl o 50 procent.
- V Anglii zemřelo dalších 32 osob, celkový počet mrtvých je 104.
- Tesco je další supermarket, který nebude prodávat více kusů od každého zboží jednomu zákazníkovi než jen tři.
- Ve Spojených státech plánuje vláda rozesílat americkým občanům šeky v hodnotě 2000 dolarů. Vláda také připravila dotace pro malé podniky v částce 300 miliard dolarů. Americké ministerstvo financí celkově připravuje záchranný dotační plán pro ekonomiku v hodnotě 1 bilionu dolarů. ZDE  
- Írán zaznamenal ve středu dosud největší nárůst úmrtnosti. Za posledních 24 hodin zemřelo dalších 147 lidí, je to nárůst o 15 procent. Celkem zemřelo v Íránu 1135 osob. Oficiálně bylo zjištěno 17 361 případů nákazy. Íránci oslavují perský Nový rok a mnoho z nich ignoruje varování, aby nepoužívali veřejnou dopravu a neshromažďovali se na veřejných místech.
- Počet oficiálně zjištěných osob nakažených koronavirem dosáhl 200 000.
- Vietnam zakazuje trhy, kde se prodávají živá zvířata. Odborníci poukazují na to, že v důsledku bezprecedentního zbohatnutí Číňanů se v Číně rozšířila záliba v konzumaci nejrůznějších podivných zvířat a že poprvé v historii se tak lidstvo dostalo do bezprostředního kontaktu se zvířecími organismy, často nakaženými, s nimiž dosud nikdy v historii nemělo styk.
- Letecká společnost EasyJet začala prodávat lety na podzim a příští zimu - za jednotnou cenu 29.99 liber (900 Kč), dokonce i na Vánoce a na školní prázdniny. Také umožňuje cestujícím, kteří mají letět v nadcházejících dvou měsících, aby si změnili rezervaci bez jakýchkoliv poplatků. (Společnost British Airways nyní do konce května umožňuje cestujícím změnit svou rezervaci zadarmo na jakýkoliv jiný den a na jakoukoliv jinou destinaci, aby se lidé dostali domů.) EasyJet doufá, že se jí prodejem letenek na příští zimu podaří získat určitý příjem v situaci, kdy příjmy leteckých společností zmizely.
- Brusel před zavedením naprosté karantény. Ani noha v ulicích:


- Dvě organizace OSN oznámily, že byly nuceny dočasně suspendovat umísťování uprchlíků v bezpečných zemích, a to poté, co nevládní organizace vážně varovaly, že uprchlíci, a z nich především děti bez doprovodu rodičů, potřebují naléhavou pomoc. Charitativní organizace jsou vážně znepokojeny osudem 36 000 žadatelů o azyl na řeckých ostrovech, kteří žijí v přeplněných táborech, často bez elektřiny, bez topení a teplé vody.

- V Íránu zemře do června 3,5 milionu lidí, pokud se nebude proti koronaviru dělat nic. Efektivní zdravotnickou pomoc značně komplikují americké sankce, které íránské vládě znemožňují nákup léků, zdravotnického materiálu a humanitární pomoc ze zahraničí. Trumpova vláda včera sankční režim ještě více zpřísnila.

- Britský expert z Imperial College, který varoval, že v Británii zemře čtvrt milionu lidí, je nakažen koronavirem:


- Počet případu koronaviru stoupl za 24 hodin ve Francii o 1097 na 7730. Zemřelo 175 lidí, což je za posledních 24 hodin o 27 víc. 
 14877

V Británii je nakaženo koronavirem asi 55 000 lidí

18. 3. 2020

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Hlavní poradce britské vlády uvedl, že v Británii je nakaženo koronavirem asi 55 000 osob a že cílem vlády je zajistit, aby na koronavirus zemřelo méně než 20 000 lidí.
- Tři největší britská letiště varovala, že budou nucena zastavit provoz, pokud jim vláda finančně nepomůže.
- Saúdská Arábie plánuje v nadcházejících dnech virtuální summit skupiny G20 s cílem koordinovat světové úsilí ve zdravotnické i ekonomické oblasti v boji proti koronaviru.
- Evropská unie připravuje nejpřísnější zákaz cestování ve své historii. Francie se přidala k Španělsku a k Itálii a zavedla nejpřísnější karanténu. Donald Trump doporučil Američanům, aby změnili své chování, a poprvé přiznal, že boj proti koronaviru může trvat dlouhé měsíce.
- Počet mrtvých v Itálii stoupl za posledních 24 hodin o 16 procent. Celkem v Itálii zemřelo 2503 osob. Počet potvrzených nakažení stoupl na 31 506.
- Írán v důsledku epidemie koronaviru dočasně propustil 85 000 vězňů.
- Britská vláda oznámila, že podnikům zprostředkuje levné půjčky v celkové hodnotě 330 miliard liber.
- Ve všech státech americké Unie je nyní nákaza koronavirem.
- Australská vláda informovala občany, aby očekávali nejméně půl roku vážného narušení normálního života.
- Trestní procesy trvající déle než tři dny budou v Anglii a ve Walesu odloženy.
- Americký ministr financí Steven Mnuchin varoval v úterý republikánské senátory, že pokud by neschválili záchranný balík pro ekonomiku, nezaměstnanost v USA stoupne na 20 procent a vzniknou trvalé hospodářské škody.
- V USA zemřelo 108 lidí. Počet registrovaných infekcí dosáhl 6423.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 15006

Plánování pro příští koronavirus začíná právě teď

18. 3. 2020

Historie nás učí, že každé století či dvě přichází zvlášť virulentní patogen, který představuje pro lidi významnou globální hrozbu. Nevíme, zda koronavirus bude mít nakažlivost španělské chřipky, která infikovala více než třetinu lidstva, a nemá ani přibližně 60 % smrtnost ptačí chřipky z roku 1997. Ale co když jednoho dne budeme čelit biologickému oponentovi, který zkombinuje obojí?, píše James Stavridis.
 14830

Čína spustila dezinformační kampaň, která viní z koronaviru USA

18. 3. 2020

Bombastičtí představitelé čínské vlády pokládají základy k obvinění USA z globální pandemie koronaviru a tím k vyvinění čínské komunistické strany. Zdá se, že trumpovská rétorika má svůj jasný zrcadlový obraz na druhé straně planety. Americký prezident označuje pandemii za "cizí virus"? Číňané ji označí za virus americký, píše Brendon Hong.
 14910

Zprávy z přední linie boje proti COVID-19

18. 3. 2020

Jaké je to pro medicínský personál v přední linii boje s infekcí COVID-19?
   

"V posledních několika týdnech jsem se sotva vyspal. Ostatní lékaři a nemocniční personál, všichni jsme často pracovali 18 hodin v kuse. Během pouhých 24 hodin jsme zřídili jednotku pro subintenzívní péči, abychom snížili tlak z jednotky intenzívní péče. Nyní tam posíláme případy, které nejsou až tak vážné."

 14811

Hospodaření OSBL za únor 2020

29. 2. 2020

V únoru 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 55 630.42 Kč, výdaje byly 66 931.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
77282