K memům, v nichž se Landa a další odpůrci povinné vakcinace či vakcinace samotné údajně hlásí k očkování

Proti dezinformacím se nedá bojovat dezinformacemi, satira jako obrana proti hlouposti může v informační skrumáži narazit na interpretaci

16. 12. 2021 / Vít Kučík

čas čtení 3 minuty
Jasně za sebe i České elfy chci říci, že proti dezinformacím se dezinformacemi bojovat nedá. To je základní a nepřekročitelný axiom. Sarkasmus, ironie a vtip jsou ovšem osvědčené mocné zbraně nejen proti náckům a totalitám, ale hlavně proti lidské hlouposti obecně. Otázka se tedy redukuje na to, zda současná kampaň memů, kde Landa, Volný a spol. propagují očkování, je spíše ironií nebo spíše dezinformací.

Základem sarkasmu a ironie je sugerování reality něčeho, co je za použití minima mozkové kapacity tak absurdní, že to nikdo soudný nemůže brát vážně, v tom je ten vtip. Sarkasmus si přehnaně vážnou maskou dělá legraci sám ze sebe. Dezinformace naopak od počátku bere sebe samu zcela vážně, tím finguje realitu. 

Je tedy mem s Landou ironie nebo dezinformace? Záleží, jak to každý interpretuje. V tom je to subjektivní. A to je také osud každého vtipu - kdo jej pochopí, ten se směje, kdo ne, tváří se kysele a má to za trapné.

I v tomto případě se kampaní mnozí náramně baví. Uvažovat o Landovi jako promotérovi vakcinace je pro ně stejné, jako uvažovat o Klausovi st. jako o předsedovi Spolku za hlubší integraci Evropské unie. Jiným se ale zdá, že na to někteří naletí a budou to brát vážně, a že to pak bude jasné dezinfo, jen s bohulibým záměrem.

Ok, znáte ale vtip, který stoprocentně všichni pochopí? Když slyší "sejde se Rus, Američan a Čech...", že se nenajde někdo, kdo si bude myslet, že se Rus, Američan a Čech skutečně někde sešli?

Pozn. redakce: Vyjádření Daniela Landy ke kolujícím digitálním obsahům, které ho označují za podporovatele očkování:

Tohle jsem teď rozeslal několika redakcím, které operují v souvislosti s mým jménem s pojmy ativaxer či odpůrce očkování. Jsem zvědav, zda na to některý z oslovených novinářů vůbec zareaguje:

Vážený pane redaktore,

byl bych rád, kdybyste mě nedával do souvislosti s pojmem antivaxer. Je to minimálně velmi zavádějící. Můj názor na věc je dlouhodobě známý. Očkování proti covidu musí být svobodnou volbou každého člověka. Je tedy na občanech, aby si zjistili všechny informace a potom se sami rozhodli. Nejsem anitivaxer ani vaxer (jak jsem několikrát uvedl, např. v posledním rozhovoru s panem Xaverem Veselým). Volám po svobodě a velmi mi vadí nátlak, vydírání a lživá reklama. Očkování je ale každého soukromá věc. Memy ani satira mi nevadí, vadí mi ale, když nějaký profil tvrdí, že je to pravda, protože se mnou právě mluvil. To už je lež a pomluva. Bránit se zatím nebudu, protože jde o falešné profily, jak jsme zjistili, ale pokud někdo konkrétní, a tak to zprvu vypadalo, bude lživě tvrdit, že se mnou právě hovořil, bránit se budu, pomlouvat se nenechám. V tom je celá podstata.

S pozdravem Daniel Landa

-1
Vytisknout
7758

Diskuse

Obsah vydání | 21. 12. 2021