Makedonie zaútočila slzným plynem na děti

29. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Ošetřili jsme 15 pacientů včetně 9 dětí s problémy dýchání a 7 pacientů včetně 3 dětí se zraněními z žiletkových plotů, informuje organizace Lékaři bez hranic z řecko-makedonské hranice.

Macedonian border smashed by migrants

Hundreds of migrants - mostly Syrian and Iraqi refugees - stormed the Macedonian border on Monday morning and tried to smash down the fence.Macedonian authorities have been restricting crossings as countries further up the migrant route close their borders.

Posted by Channel 4 News on Monday, February 29, 2016
Uprchlíci se pokusili přejít makedonskou hranici. Rozrazili vrata, která uzavírají železniční trať, a pak na ně zaútočila slzným plynem makedonská policie, bez ohledu na ženy a děti, informuje společnost BBC. Rodiny čekaly na hranici bezvýsledně mnoho dní bez jídla a bez zdravotní péče, závislé jen na milodarech kolemjdoucích. Jsou to především Syřané a Iráčané, kteří zdůrazňují, že mají veškeré požadované dokumenty v pořádku a nechápou, proč je jim blokována cesta a dostávají se do humanitárně nebezpečné situace. Brutální útok makedonské policie slzným plynem proti davu, v němž bylo mnoho žen a malých dětí, vyvolal šokované palcové titulky po celé Evropě. Mluvčí organizace Lékaři bez hranic uvedla ve večerním  publicistickém vysílání rozhlasu BBC, že je otřesné, že děti, které prošly děsivými válečnými traumaty, se v Evropě setkávají s takovýmto přijetím.

O roli státu při zadlužování a oddlužování

29. 2. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

V neděli při sledování Otázek V. Moravce mne vlastně ani nijak nepřekvapilo, že představitel ODS Pavel Blažek považuje lidi v dluhové pasti za viníky svých problémů. Podle tohoto pohledu na svět ovšem není možné litovat nijak ani oběti tzv. šmejdů. Jsou to dospělí lidé, a mají přece sami odolat tlaku predátorů. Stejně tak by měl být schopen spotřebitel se vyrovnat sám svými silami s výrobci a zákony na ochranu spotřebitele jsou nesmysl.

Rozhovor Britských listů 46:

Rozpadne se Evropská unie?

26. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaO třech závažných důvodech, které ohrožují soudržnost Evropské unie a ohrožují strategickou a ekonomickou bezpečnost České republiky, hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous a Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. února 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

POCHMURNÁ VIZE BBC:

Je rozklad Evropské unie nevyhnutelný?

28. 2. 2016

čas čtení 9 minut

Janis Varoufakis: To, že jsme to zvorali s evropskými institucemi, že jsme je proměnili v zóny bez demokracie a zbavili jsme je legitimity, to neznamená, že by je nešlo změnit tak, aby fungovaly. Naprostý rozklad Evropské unie nás vrhne do postmoderní verze třicátých let dvacátého století. Bude se zhoršovat hospodářská krize a v Evropě porostou stále větší konflikty. Je velkou chybou si myslet, že Evropská unie je stabilní a že to, o čem se 23. června budou rozhodovat britští voliči, neovlivní stabilitu evropské organizace. Brexit by destabilizoval už nyní se rozkládající Evropskou unii a způsobil by její daleko rychlejší rozpad. Brexit vyvolá odstředivé síly, které už existují, zrychlí je, a zabrání činitelům v Evropě zastavit její rozpad. A Británie bude také postižena rozkladem Evropské unie na svém zápraží. Máme ještě poslední šanci zastavit to, co teď vypadá jako nevyhnutelný proces rozpadu EU. Jestliže se nám, i na poslední chvíli, podaří se dát dohromady a provést zásadní reformy, které jsou nutné k zastavení rozkladu, je stále ještě možné dosáhnout úspěchu. Až na to, že už není moc času.

Mark Mardell, BBC Radio Four, The World This Weekend, neděle poledne: V Evropě vznikají obavy, že by britská referenditida mohla být nakažlivá. Podle průzkumu veřejného mínění, provedeného minulý týden v Holandsku, chce většina holandských voličů, 53 procent, své vlastní referendum o tom, zda zůstat v Evropské unii nebo odejít. Pokud by se konalo, 43 procent Holanďanů by hlasovalo pro odchod, 44 procent pro setrvání v EU. V Británii je to 48 procent pro setrvání. V Dánsku ultrapravicová protiimigrační Lidová strana, jejíž popularita rychle roste, charakterizuje Cameronovo referendum jako "inspiraci". Tomáš Prouza, český ministr pro Evropu, varuje, že Brexit by mohl mít pro Evropskou unii vážné důsledky:

Mezi uprchlíky v táboře Džungle jsou bývalí afghánští tlumočníci britské armády

29. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Channel Four News zjistily, že mezi uprchlíky v táboře Džungle v Calais jsou i dlouholetí afghánští tlumočníci pro britskou armádu v Afghánistánu. Riskovali při své práci léta svůj život spoluprací s britskou armádou, bojující proti Talibanu, a když se britská armáda z Afghánistánu stáhla, byli přímo ohroženi vítězícím nepřítelem.Někteří z nich se v Afghánistánu jako tlumočníci setkali s premiérem Cameronem a anglickým princem Harrym. Po odchodu britské armády z Afghánistánu už jim nikdo nepomohl. Británie jim odmítla poskytnout útočiště, a tak přežívají v blátě a mezi krysami v Calais.

Výsměchem sebevrahům se Zeman propadl do neuvěřitelné hloubky obscénnosti

29. 2. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Mesmerizovaný český národ vleče Zeman do nebezpečí

Do ohromující sprostoty se propadl Miloš Zeman ve svém dalším rozhovoru pro vysoce kontroverzní server Parlamentní listy, jehož se slušný člověk nedotkne ani pětimetrovou tyčí a jehož redaktoři by v civilizované zemi byli dávno odsouzeni za vyvolávání rasové nenávisti a šíření poplašných zpráv. Zeman se v rozhovoru veřejně vysmál dvěma uprchlíkům, kteří se v Aténách pokusili o sebevraždu.

Jeho výroky jsou stále směsicí krutosti, obscénnosti, předsudků, zaujatosti a věcných nesmyslů, avšak tentokrát se propadl opravdu hluboko.

V Aténách se pokusili o sebevraždu dva Pákistánci ze zoufalství, že byly uzavřeny hranice na balkánské cestě. Oběsili se na aténském náměstí na stromě. Přítomní uprchlíci je na poslední chvíli odřízli. Jeden z dvou oběšených mužů byl v bezvědomí. Huffington Post uveřejnil sérii děsivých fotografií z této scény.

Zde leží na zemi muž v bezvědomí, čeká se na příjezd záchranky. Miloš Zeman se tomu směje a Parlamentní listy to zveřejňují. Co může být obscénnějšího?

Zeman: "Pokud se tito dva pákistánští uprchlíci pokusili oběsit, možná to byla demonstrativní sebevražda. Víte, když se skutečně oběsíte, tak to většinou nepřežijete (smích)."

Stane se po volbách Slovensko katalyzátorem nového bloku středoevropských protiliberálních demokracií?

29. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Bruselský server Politico.eu varuje, že nacházející všeobecné volby na Slovensku rozhodnou o charakteru tzv. visegrádské skupiny, skládající se ze Slovenska, České republiky, Polska a Maďarska. Očekávaný silný mandát pro slovenského premiéra Roberta Fica potvrdí současné směřování visegrádských zemí k vytvoření soudržného bloku flirtujícího s protiliberální demokracií jako s alternativou vůči západnímu liberálnímu modelu. Tento politický trend prohlubuje rozdíly mezi "novou" a "starou" Evropou, které jsou nejvýznamnější v otázce uprchlické krize - a hraje přímo do rukou ruského prezidenta Vladimíra Putina, který usiluje o využívání rozporů v Evropské unii.

Ficova strana Smer se sice nominálně označuje za "sociálnědemokratickou", avšak od léta roku 2015 se Fico stylizuje do nekompromisního obránce slovenských zájmů proti diktátu Bruselu a jeho takzvaných multikulturních elit.

Kompletní článek v angličtině ZDE

Merkelová: Nemůžeme dovolit, aby se Řecko propadlo do chaosu

29. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Německá kancléřka obhajovala svůj postoj vůči uprchlíkům a zdůraznila, že Evropa musí najít "kolektivní způsob" jak uprchlický problém vyřešit

Angela Merkelová varovala, že evropské země si nemohou dovolit uzavřením svých hranic, aby pokračující uprchlická krize uvrhla zadlužené Řecko do chaosu.

Očekává se, že v nadcházejících dnech uvízne v Řecku až 70 000 uprchlíků. Merkelová varovala, že nedávno finančně zachráněná aténská vláda bude ochromena velkým počtem uprchlíků přicházejících z válkou zničených oblastí Blízkého východu a Afriky.

"Opravdu si vážně myslíte, že všechny eurostáty, které minulý rok tak intenzivně usilovaly o udržení Řecka v eurozóně - a my jsme byli ti nejpřísnější - mohou o rok později dovolit, aby se Řecko propadlo do chaosu?" řekla v německé televizi ARD.

Hrad se stal svorníkem českého rasismu a nenávisti

29. 2. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Při historicky první přímé volbě českého prezidenta jsem svůj hlas dal Miloši Zemanovi. Přiznám se, že to bylo taktické rozhodnutí z nouze, neboť hlas pro Karla Schwarzenberga znamenal zároveň volbu Nečasovy asociální vlády. Tehdy jsem se Zemana, ačkoliv jsem měl vůči němu plno výhrad, zastával proti nesmyslné mediální hysterii stavící na piedestal podivné simulakrum. Od té doby se mnohé změnilo a nyní cítím povinnost se hlasitě vymezovat proti českému prezidentovi, jehož počínání považuji za primární nebezpečí pro českou společnost.

Jestliže má nyní hlava státu podporu asi 70 procent obyvatel, je to k zamyšlení, zvláště když si uvědomíme, jaké názory za absence adekvátní kritické odezvy prezentuje. Vypadá to, že Miloš Zeman může vyslovit libovolný nesmysl a jeho elektorát mu bude tleskat, děj se co děj.

Czech President Zeman has publicly mocked the two Pakistani refugees who tried to hang themselves in Athens

29. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

"If these two Pakistani refugees tried to hang themselves, maybe it was a pretend suicide, just for show. You know, if you really mean to hang yourself, you will not survive," laughed the Czech President Miloš Zeman when he was asked about the two Pakistani refugees who tried to hang themselves in Athens. He did so during his interview with a controversial Czech website Parlamentní listy, which disseminates alarmist anti-refugee nonsense and islamophobic propaganda in the Czech Republic.

Miloš Zeman continued: "In any case, these two men have just demonstrated that they were expecting a better living standard for themselves than what they had in Pakistan and their expectations have not been fulfilled yet. They were given food and drink, they have been given accommodation  in heated tents. If they wanted more, I do not understand why they did not stay in their native country since there is no fighting there.

"For good reasons, because they have broken the Dublin Regulation, I call these people illegal immigrants. I am really surprised that many of them are coming from countries where there is no fighting. Yet they do keep coming in large numbers and it is a question whether even those people who come from those countries where there is a war on are really escaping from war or are simply trying to get into such countries where they could comfortably live on social welfare. This applies to all immigrants."

Miloš Zeman also attacked Greece in the interview: "The Greek government has a special liking for withdrawing its ambassadors. It first recalled its ambassador from the Czech Republic and now it has recalled its ambassador from Austria. There are still about 25 more countries for them to withdraw their ambassadors from and it is obvious that their ambassadors will be evidently travelling a lot in the near future. No EU country is willing to solve Greek problems. We cannot possibly move the refugees who are in Greece into other countries for the simple reason that they do not want to go to those other countries. How many people have applied for asylum in Macedonia? I think no one."

Source in Czech HERE

Klinická smrt sociálního centra Klinika

29. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


V dubnu 2015 napsala Hana Čápová pro Respekt článek nazvaný výmluvně "Tichý mat pro Kliniku" ZDE. Týkal se kauzy plánovaného převodu objektu, v němž sídlí Autonomní sociální centrum Klinika, Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Z převodu nakonec sešlo, nicméně politické pozadí kauzy Klinika, které je autorkou rozkryto, nenechá nikoho na pochybách: Stát měl v úmyslu aktivistům na čas, na omezenou dobu, ustoupit, ale dopředu si naplánoval, že je v objektu neponechá natrvalo.

Neuvěřitelná slepota

28. 2. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta98,8 procent čtenářů serveru Novinky po přečtení článku, že uprchlíci jsou po uzavření hranic balkánských zemí v katastrofální situaci, vyjádřilo názor, že "zpřísnění kontrol uprchlíků není dostatečné".

Jak poznamenává Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch: "Předpokládám, že si myslí, že uprchlické děti by se měly střílet do obličeje před kamerami v přímém přenosu."

Ale na té věci je pozoruhodná jiná, důležitá věc. Jak je možné, že velká část národa propadla této neuvěřitelné slepotě. Oni si tito lidé opravdu myslí, že zadrátováním hranic je uprchlická krize mine a nebudou ji muset řešit? A že jejich sobecký, rasistický postoj nebude mít drastické dopady na jejich vlastní životní úroveň a na omezení jejich svobody ve společnosti, v které žijí?

Jestliže skutečně drtivá většina Čechů ztratila úplně základní lidskost a dokáže uvažovat jen o tom, "co bude pro mě osobně výhodné", jak to, že netuší, že jejich vzdorný protiuprchlický postoj pro ně bude velmi brzo osobně, ekonomicky i politicky katastrofálně nevýhodný?

Jak je možné, že si lidé neuvědomují, že protiuprchlický postoj bude mít naprosto drastické dopady na jejich vlastní budoucnost?

Iracionální strach vyvolávaný hoaxy je velmi špatný rádce. Lidi si ale skutečně neuvědomují hrozbu neočekávaných a velmi pravděpodobných záporných důsledků svého jednání? Že je jejich zarytý rasismus a xenofobie rychle posunují k nějakým budoucím plynovým komorám?

29383

Na kritiku Zemana je pozdě. Je třeba jej politicky porazit, ne vyvracet každý nesmysl a dělat mu tak reklamu

29. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


Institut českého prezidenta má jistou iracionální, mytologickou kvalitu. Úřad jako by byl surogátem papežského stolce pro "atheistický" národ - a velmi mnoho běžných občanů bude věřit tomu, co říká prezident, neboť to prostě řekl prezident, a basta. Právě proto by bylo lepší mít na Hradě třeba i cvičeného jezevčíka, papouška kakadu nebo šimpanze bonobo, za předpokladu ovšem, že by dokázali při slavnostní příležitosti položit věnec na patřičné místo. Ze všech prezidentských kandidátů v roce 2013 byl jen jediný pro své chronické manipulátorství a demagogii absolutně nevhodný. Ten, který zvítězil.

ZÁVAŽNÁ VÝZVA K AKCI

Skutečnou krizí v Evropě je její rasistická reakce

26. 2. 2016

čas čtení 5 minut

Evropská koalice nelidských, kteří usilují o to nechat uprchlíky v pasti v Řecku, nemůže pokračovat. Naléhavě je zapotřebí humanitárního evakuačního plánu

Z čísel vyplývá, že 34 procent uprchlíků jsou děti, tisíce z nich bez doprovodu rodičů. Drtivá většina těchto lidí jsou rodiny prchající před válkou.

V Evropě vzniká koalice nelidských. Skupina politických vedoucích představitelů se tento týden sešla ve Vídni s cílem dohodnout se, jak hermeticky uzavřít uprchlickou cestu po západním Balkánu. Země, jichž se to týká, včetně Makedonie, Chorvatska a Srbska, nechtějí riskovat, že budou muset poskytnout pomoc a přístřeší tisícům lidí uvízlých v jejich společnostech. Předpokládají, že tím, že úmyslně vyvolají v Řecku humanitární katastrofu, zabrání tomu, aby zoufalství světa proniklo na jejich území. Jen tento týden prosilo Řecko Makedonii, aby znovu otevřela své hranice, protože na nich uvízlo 4000 lidí.

Mezitím čtyři visegrádské země (Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko), které nebyly k těmto debatám přizvány, stojí také v čele této ideologické kampaně, jejímž cílem je hermeticky uzavřít balkánskou cestu. Jejich motivace je založena na islamofobním narativu, který prosazuje maďarský premiér Viktor Orbán, který se sám prohlásil za nepřítele liberální demokracie a za konsolidátora křesťanské fronty proti islamizaci Evropy, píše v deníku Guardian známý řecký novinář Apostolis Fotiadis.

Dvojí krize prohlubuje zoufalství v řeckém "skladišti duší"

28. 2. 2016

čas čtení 5 minut

Aneesa si vezme jen jeden pomeranč z tašky pomerančů, nabízené pro její tři syny. "Stačí jeden, protože, víte, nemáme kam jít na záchod," dodává s pocitem trapnosti.

V důsledku uzavření hranic v sousedních zemích uvízlo více než 25 000 lidí v Řecku, v zemi, která těžce zápolí s kolapsem své ekonomiky

Na náměstí královny Viktorie v Aténách, kde se neustále zvětšuje počet migrantů, vznikla nová pochybná noční ekonomika. "Tenhle muž je jedním z těch, co sem chodí v noci," ukazuje afghánský chlapec na obtloustlého muže středního věku, který venčí psa. "Nechtějí nezletilé - berou mladé muže, kteří jsou ochotni jít s nimi domů a za možnost osprchovat se a za platbu 10 euro s nimi mít sex. Někteří chodí, ti, kteří už nemají žádné peníze."

Na náměstí královny Viktorie v Aténách se ve čtvrtek ze zoufalství oběsili dva Pákistánci. Mnoha uprchlíkům docházejí peníze.

Popularita Angely Merkelové od začátku února vzrostla

27. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Z výsledků nového průzkumu veřejného mínění publikovaných v pátek vyplývá, že ultrapravicová strana Alternative fuer Deutschland zjevně nebude pro Angelu Merkelovou ve všeobecných volbách v roce 2017 volební hrozbou. Od začátku února 2016 podpora strany CDU Angely Merkelové stoupla o 2 procenta na pohodlných 37 procent. Sociální demokrati, její partneři ve velké koalici, získali 23 procent, ale stále ještě zaujali druhé místo. Popularita strany Alternative fuer Deutschland poklesla od začátku února na 10 procent.

Opoziční strany zelení, Die Linke a Svobodní demokraté získali 11, 8 a 6 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Evropě jde do tuhého. Záchranou jsou však jedině evropské struktury

27. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Napodruhé letos protestovala členská země EU proti jiné členské zemi EU. Řecko tento týden odvolalo svého velvyslance z Rakouska, v důsledku obrovského konfliktu ohledně uprchlíků. V minulosti odvolávaly evropské země své velvyslance jen z diktátorských zemí či v důsledku vážné krize. Tentokrát se to děje v samotné Evropské unii. Řecko obvinilo Rakousko z "postojů, které mají kořeny v 19. století", tedy v jeho imperiálním chování za Rakousko-Uherska. Nedávno, polské ministerstvo zahraničí protestovalo u německého velvyslance proti "antipolským" výrokům německých politiků, píše Natalie Nougayrède.

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům, k nimž se normálně běžný kulturněpolitický diskurs z vnějšího světa nedostane. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v nynější době, kdy je česká společnost destabilizována hysterickými iracionálními nesmysly a řítí se slepě do evropské izolace, čímž ohrožuje svou ekonomickou, politickou i vojenskou bezpečnost, je Britských listů zapotřebí více než kdy jindy.

Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Íránské volby ranou pro fundamentalisty: výrazně se prosadili umírnění

29. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

V pátečních volbách v Íránu po sečtení většiny hlasů se výrazně prosadili reformisté a umírnění kandidáti. V hlavním městě Teheránu se prosadili výlučně reformisté a na venkově zvítězila kombinace umírněných a nezávislých kandidátů, sympatizujících s prezidentem Rouhanim.

Očekává se, že koalice kandidátů, podporovaných reformisty, převezme všech 30 parlamentních křesel v Teheránu. V čele stojí Mohammad Reza Aref, angažovaný reformista s univerzitním vzděláním ze Stanfordské univerzity v USA.

Íránské volební výsledky: Opatrná naděje

29. 2. 2016

čas čtení 2 minuty


Po kontrole kandidátních listin a odstranění prominentních "reformistů" vedených pravnukem architekta islámské revoluce Ajatolláha Chomejního, jsou zbylí kandidáti zcela neznámí. "Je to jako koupit na trhu zelený meloun," poznamenal reformistický analytik Sajd Lilzad. "Než ho doma rozkrojíte, nevíte, jestli jste nakoupili dobře, nebo vás podvedli."

Předběžné výsledky slibují íránským reformistům velké vítězství v parlamentních volbách, ale zatímco mládež a Zelené hnutí si přejí otevřít zemi Západu, konzervativní establishment nemá v úmyslu vzdát se moci.

ROSTE PANIKA:

Evropa očekává po hádce o uprchlících do několika dní v Řecku humanitární katastrofu

25. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

Jestliže bude Řecko odříznuto od schengenské zóny, Berlín předpokládá do několika dní vážnou humanitární a bezpečnostní krizi

Ministři EU se nedohodli o společné akci ohledně uprchlické krize. Rakousko a Makedonie požadují zavedení národních pohraničních kontrol.

Evropské vlády očekávají obrovskou humanitární krizi v Řecku uprostřed rostoucí paniky, že jsou roztříštěné pokusy EU zdolat uprchlickou krizi zcela neefektivní.

Evropští ministři vnitra se ve čtvrtek sešli v Bruselu k jednání ve svém nejnovějším pokusu vypracovat společnou reakci, avšak jednání bylo zastíněno zuřivou hádkou mezi Řeckem a Rakouskem, které se postavilo do čela kampaně Řecko izolovat a zastavit příchozí vlnu uprchlíků přes Balkán částečným uzavřením hranic Řecka s Makedonií.

Jestliže bude Řecko odříznuto od schengenské zóny, Berlín očekává do několika dní vážnou humanitární a bezpečnostní krizi.

Inzerujte svou akci, podnik či organizaci v Regionální televizi

12. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Britské listy nabízejí inzerentům možnost velmi výhodné televizní reklamy za slušných a přijatelných podmínek (levné ceny) na na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, Regionální televize.cz má dosah cca půl milionu diváků měsíčně. Třicetivteřinový reklamní spot se vysílá před Rozhovorem Britských listů, každý pátek od 19 hodin a pak před každou z dvanácti repríz tohoto vysílání během následujícího týdne. Reklamu nabízíme za velmi výhodné ceny. Kdo má zájem, napište nám do redakce tohoto listu: redakce@blisty.cz.

Deník Blesk dělá ze čtenářů idioty "v jejich vlastním zájmu"

Ďábelský antisociální svět podle redaktora sportovní rubriky

27. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Mnohdy není možné jednoduše říct, kde končí polemika a začíná řízený spin či jen primitivní demagogie. Deník Blesk poskytl - dokonce prostřednictvím textu pana šéfredaktora - dokonalý příklad hodný ke studiu v oblasti mediální teorie. Způsob, jakým Blesk zcela diskredituje jakoukoliv rozumnou debatu o tzv. inkluzi, by měl být zkoumán z hlediska možného porušení zákona kvůli šíření poplašné zprávy. Podle trestního zákoníku by mohl jít šéfredaktor Blesku až na pět let do vězení. Před tím by ale bylo záhodno prověřit jeho trestní odpovědnost, jelikož jeho veřejný projev může být zároveň důkazem o tom, že s ohledem na své kognitivní omezení (rozpoznávací schopnosti) trestně odpovědný být nemůže. 

Vydává se Čína na temnou cestu?

29. 2. 2016 / Tomáš Maštalíř

čas čtení 4 minuty

Ze strachu z domácích nepokojů vyvíjí Čínská lidová republika tlak na vlastní občany, stejně tak i cizince. Propašování Hongkongských publicistů do pevninské Číny, cizinci předčítající vynucená přiznání za zločiny “poškozující Čínu“ a nový zákon tvrdě omezující působení zahraničních médií v Číně, to jsou nedávné útoky na již tak omezenou svobodu projevu v Čínské lidové republice.

V Řecku "bude brzo 70 000 uprchlíků"

28. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Aténský ministr pro migraci uvedl, že bude nutno brzo použít armádu

V Řecku brzo uvízne až 70 000 uprchlíků, konstatovala řecká vláda a dodala, že bude zřejmě nutno k řešení krize použít armády. Zároveň varoval šéf imigrační strategie Evropské unie, že hrozí, že se situace stane nezvládnutelnou, pokud nezačnou členské země EU "přijímat svou odpovědnost".

Švýcarsko hlasuje v referendu o vyhošťování cizinců

28. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Švýcarsko v nedělním referendu odmítlo deportaci cizinců za mírné přestupky. Podrobnosti ZDE

Tuto neděli hlasuje Švýcarsko v referendu o tom, zda mají být cizinci ze země automaticky vyhoštěni, pokud spáchají během deseti let dva malé přečiny, jako například dopravní přestupek, účast v pranici na veřejnosti, propírání špinavých peněz, falešné svědectví a odhalování se na veřejnosti. Čtvrtina lidí žijících ve Švýcarsku jsou cizinci, většinou z evropských zemí.

Před šesti lety hlasovalo více než 50 procent Švýcarů pro automatickou deportaci cizinců, kteří spáchali násilný či sexuální trestný čin. Referendum prosadila ultrapravicová populistickáý švýcarská Lidová strana (SVP), která v parlamentě loni v říjnu získala největší podíl hlasů. Švýcarská Lidová strana ostře bojuje proti imigraci, proti Evropské unii a proti islámu a požaduje "reálné deportace zločineckých cizinců".

Její iniciativa čelí tvrdé opozici od vlády, parlamentu a všech ostatních velkých politických stran, které varovaly, že by šlo o zrušení "základních pravidel" demokracie. Více než 50 000 lidí podepsalo petici proti těmto návrhům. Podle průzkumů veřejného mínění je proti nim 49 procent občanů a 46 procent je pro ně, pět procent bylo před referendem nerozhodnuto. Opozice varuje, že pokud návrh projde, budou osoby, které se narodily cizím rodičům, deportovány za mírné přečiny do zemí, v nichž nikdy nežily.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Saúdská Arábie odsoudila muže na 10 let do vězení a k 2000 ranám bičem. Psal na Twitteru, že je ateista

28. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Soud v Saúdské Arábii odsoudil muže na 10 let do vězení a k 2000 ranám bičem za to, že psal opakovaně na sociálních sítích, že je ateista.

Zpráva, kterou přinesl list Al-Watan, uvádí, že osmadvacetiletý muž přiznal, že je ateista, a odmítl se kát. Řekl, že to, co napsal, odráží jeho vlastní názory a že má právo na to je vyjádřit. Zpráva neuvedla jeho jméno.

Ve zprávě se také uvádí, že "náboženská policie" v Saúdské Arábii shromáždila více než 600 výroků na twitteru, v nichž tento "pachatel" popíral boží existenci, zesměšňoval verše z koránu, obvinil všechny proroky ze lží a psal, že jejich učení vyvolává nepřátelství. Byl také odsouzen k pokutě 20 000 reálů - což je asi 140 000 Kč.

Podle nových zákonů z roku 2014 jsou v Saúdské Arábii považováni ateisté za "teroristy", upozorňuje Human Rights Watch.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Z Vídně:

"Jak si může našinec sednout vedle negra?"

28. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Jela jsem včera ve Vídni tramvají číslo osmnáct, napsala na Facebooku Zuzana Brejchová. V tramvaji bylo místo vedle sedícího černocha, tam jsem si tam sedla. Reagovala paní v kožichu (jen ve Vídni se stále ještě nosí kožichy, všude jinde se to považuje dávno za neférové a nepřijatelné, nosit na sobě mrtvoly zvířat, pozn. red.): "Jak si může našinec sednout vedle negra?"

"Já jsem taky cizinka," reagovala Zuzana Brejchová.

"Paní v kožichu obrátila oči k nebi: "Všude samí cizinci...!"

Sobotní varšavská demonstrace proti vládě strany Právo a spravedlnost

27. 2. 2016

čas čtení < 1 minutaV soukromé televizi TVN a ve státní televizi TVP, ovládané stranou Právo a spravedlnost

Desetitisíce Poláků v sobotu ve Varšavě skandovaly "Budeme bránit demokracii" a "Lech Wałęsa" na protest proti čtvrt roku staré ultrakonzervativní vládě strany Právo a spravedlnost, která podle jejich názoru ochromuje svobody a ústavu. Varšavský komunální úřad odhadl, že se demonstrace účastnilo asi 80 000 lidí. Mnozí nesli portréty Lecha Wałęsy, který byl obviněn ze spolupráce s komunistickou tajnou policií.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Hrdinové neumírají"

27. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Před rokem byl v Moskvě nedaleko kremelské zdi usmrcen opoziční politik Boris Němcov. Tisíce lidí v sobotu v Moskvě demonstrovalo na jeho památku, píše z Moskvy Amy Mackinnon.

Na řecko-makedonské hranici sílí napětí

27. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Více než 5000 lidí uvízlo v táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici poté, co čtyři balkánské země oznámily denní limity na přijímání počtu uprchlíků.

Vlna uprchlíků začala vznikat minulý týden poté, co Makedonie začala odmítat vstup Afgháncům a začala vyžadovat přísnější kontroly dokumentů od Syřanů a Iráčanů, čímž došlo k dramatickému omezení proudu uprchlíků na minimum. Očekává se, že se situace zhorší poté, co Slovinsko a Chorvatsko v pátek uvedly, že omezí počet denních příchozích na 580.

V důsledku těchto omezení se hromadí tisíce lidí v Řecku, protože nejhorší uprchlická krize od ukončení druhé světové války nepolevuje. V sobotu bylo v táboře v Idomeni podle řecké policie asi 5500 osob, dalších asi 800 osob bylo v uprchlickém táboře ve vzdálenosti 20 km.

Asi 400 lidí protestovalo v sobotu na makedonské hranici a požadovalo, aby je země vpustila na své území.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"POKUD ČERNOŠKA UHOŘÍ, BUDU OSLAVOVAT"

NYT: Proces se žháři v Německu dokazuje vliv tamější ultrapravice

27. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Dva mladíci, D., 25 a L., 31, se u soudu v Německu zodpovídali ze žhářství proti uprchlickým ubytovnám. L., 31, který kreslí na zdi ve vesnici hákové kříže, hodil Molotovův koktejl, vyrobený jeho kamarádem D., oknem do bytu čtyřiatřicetileté matky tří dětí ze Zimbabwe, která je stále tak ztraumatizována, že nedokáže spát. Po žhářském útoku už nemohou spát ani její malé děti.

"Pokud ta černoška uhoří, budu opravdu oslavovat," řekl posléze L. Tři osoby jsou obžalovány z pokusu o vraždu. Je to výjimečný případ, protože v Německu došlo od ledna 2015 k 1200 útokům na ubytovny uprchlíků a k asi 100 případům žhářství. Od začátku loňského roku jde o dva případy denně.

Amnesty International:

Ostudný plán Ruska deportovat uprchlíky do válečné zóny v Sýrii porušuje mezinárodní právo

27. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Rusko porušuje mezinárodní právo tím, že se snaží deportovat tři syrské uprchlíky, zatčené v Dagestánu poté, co tam požádali o azyl, varuje Amnesty International.

Všechny tři uprchlíky plánovalo Rusko letecky dopravit ve čtvrtek zpět do Damašku navzdory žádosti Mezinárodního úřadu OSN pro uprchlíky, aby nebyli deportováni zpět do válečné zóny.

Situace v Calais: "Uprchlíci nemusejí odejít hned"

27. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V uprchlickém táboře "Džungle" v Calais došlo k prvním váhavým krokům v rámci zřejmě dlouhého a křehkého úsilí zručit tamější uprchlický tábor. Francouzští činitelé začali obcházet jednotlivé stany uprchlíků a varují je, že podle soudního rozhodnutí budou muset odejít.

Místní francouzská prefektura už dlouho argumentuje, že situace v uprchlickém táboře Džungle je nehygienická, nedůstojná a představuje bezpečnostní riziko.

Clare Moseley z britské dobrovolnické organizace Care4Calais uvedla, že některým uprchlíkům bylo sděleno, že když neodejdou do 11 hodin, jejich provizorní domovy budou stejně zlikvidovány. "Říkají různé věci různým lidem," uvedla. "Je to psychický nátlak, zejména vzhledem k tomu, že zkušenosti mnoha těchto uprchlíků jim napovídají, že státní úřady jsou vždycky nepřátelské."

Skupina G20: Případný odchod Británie z EU by ohrozil světovou ekonomiku

27. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ministři financí skupiny G20, kteří jednali v Šanghaji, varovali, že by bylo nebezpečné, kdyby Británie opustila Evropskou unii, a přislíbili, že použijí všechny ekonomické nástroje k oživení globálního růstu. Odchod Británie z EU by byl "rizikem pro světovou ekonomiku". Obdobná varování vydal šéf centrální Anglické banky Mark Carney, úvěrová agentura Moody's a šéfka MMF Christine Lagarde.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Syrské příměří je dodržováno, avšak USA očekávají jeho porušování

27. 2. 2016

čas čtení 3 minuty

O půlnoci syrského času bylo zahájeno složité příměří, dohodnuté mezi USA a Ruskem, jehož součástí však nejsou velké části Sýrie

V Sýrii vešlo v platnost křehké, dočasné a částečné příměří poté, co s ním souhlasilo 97 bojujících skupin, Asadova vláda i ruské letectvo.

Monitorovací organizace uvedla brzo ráno v sobotu, že ve většině západní Sýrie boje ustaly, i když vládní tisková agentura uvedla, že na okraji Asadem ovládaného města Salamiyeh v centru Sýrie vybuchla bomba v automobilu, usmrtila dva lidi a zranila několik dalších. Nikdo se nepřihlásil k odpovědnosti.

Tři bojovníci z organizace nazvané První pobřežní divize byli usmrceni když bojovali proti útoku v oblasti Jabal Turkman nedaleko turecké hranice v provincii Latakia, sdělila organizace tiskové kanceláři Reuters.

Reuters: V Sýrii se většinou přestalo střílet, křehké příměří vešlo v platnost

27. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V Sýrii se většinou přestalo střílet a Rusko přestalo provádět v sobotu jakékoliv nálety, informuje tisková kancelář Reuters z Bejrútu. OSN charakterizovala zastavení bojů jako největší naději na mír za posledních pět let občanské války.

Rusko, které varovalo, že zamýšlí dál provádět letecké údery proti oblastem, které ovládají islamističtí bojovníci, kteří nejsou součástí příměří, oznámilo, že v sobotu zruší veškeré své lety nad Sýrií, aby se zajistilo, že nebudou omylem zasaženy žádné nesprávné cíle.

Syrské "příměří" rozhodně není dodržováno. Asad je využívá k vyhánění odpůrců. A dosluhující americká administrativa o tom bude lhát ještě deset měsíců.

27. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Dnes, v rámci tzv. příměří v Sýrii, zaútočily vládní letouny na obec Bdama v provincii Latakíja ZDE. Ze základny Asadových jednotek v obci Džurín byl veden raketový útok na sídla v oblasti planiny Gháb ZDE. Asadovské milice ostřelovaly Chán Aš-Šíh na okraji Damašku ZDE a usmrtily přitom několik civilistů ZDE. Ruské letouny provedly nálet na Máret Alaratik nedaleko Aleppa ZDE. A Rusko dnes přisunulo do Sýrie další čtyři bombardéry Su-24 ZDE.

Diskriminující pojem příměří v Sýrii

27. 2. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Od včerejší půlnoci začalo v Sýrii platit Moskvou a Washingtonem dohodnuté "příměří". V praxi se z ruské strany netýká velké většiny území pod kontrolou povstaleckých uskupení - a znamená tedy fakticky stav, kdy střílet smí jen silnější a napadený je pranýřován, pokud se vůbec brání.

Vičin sen

25. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

ZDE je odkaz na kompletní film o Viki, níže uvádíme stručnou upoutávku:

Vika's Dream

Posted by Coda Story on Wednesday, February 17, 2016

Vika je řidičkou minibusu. Je ze Sibiře. Narodila se jako muž. S potížemi hledala práci ve svém rodném městě Novosibirsk. Nikdo ji nechtěl zaměstnat, protože je to transgenderová žena. Přicestovala nyní do Moskvy, aby si vydělala na operaci, která jí má zženštit tvář a vytvořit ženská prsa.

"Budu se cítit svobodnější. Lidi na mě už nebudou civět, jako že jsem něco podivného."

Takhle vypadala Vika před svým přerodem.

"Budu mít takovýhle prsa! Už jenom tři dny. A to, na co jsem čekala tolik let, se konečně uskuteční."

Ale přinese operace Vice takový život, jaký si přeje?

Sledujte Vičin příběh na stránkách Coda.

Spoluautorkou filmu je spolupracovnice Britských listů a absolventka českých a ruských studií na Glasgow University Amy Mackinnon, která nyní pobývá v Rusku v rámci prestižního studijního programu Axa. Film doporučuje bývalý reportér deníku New YorkTimes Robert Mackey i zpravodajství Bloomberg:

Donald Trump se octl v defenzívě při zuřivé televizní debatě s republikánskými kandidáty

26. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Ve čtvrtek večer se podařilo v televizní debatě republikánskému kandidátu Marcu Rubiovi provést zdrcující útok proti Donaldu Trumpovi. Za pomoci Teda Cruze rozdrtil Rubio Trumpovu pověst jako podnikatele i politického stratéga.

Trump se v posledních týdnech stal čelným prezidentským kandidátem Republikánské strany, aniž by kdokoliv seriozně analyzoval jeho minulost a jeho nynější politickou strategii. Ve čtvrteční televizní debatě se Trump stal terčem útoku za to, že zaměstnává zahraničí a ilegální pracovníky, že je neúspěšný podnikatel a že nemá žádnou konkrétní politickou strategii.

Televizní debata se uskutečnila pět dní před tzv. Superúterým, kdy bude o republikánských kandidátech rozhodovat 12 států.

Studenti se vyhýbají východoevropským studiím v Texasu:

Univerzita totiž umožnila studentům chodit na přednášky se zbraněmi

26. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

Když univerzita v Texasu zveřejnila minulý týden zprávu, že dovolí studentům nosit na kampusu v Austinu skryté zbraně, možnosti postgraduálního studia pro Noru Dolliverovou se snížily, píše deník Guardian.

Studentka jazyků z univerzity v Chicagu zrušila svou přihlášku k postgraduálnímu studiu v oboru ruských a východoevropských studií v Texasu "v důsledku nových předpisů o nošení zbraní na univerzitě". Chtěla sice studovat v Texasu, protože je tam silná česká komunita, ale není ochotna riskovat, že na ni při semináři kolega student vytáhne skrytý revolver, tak bude studovat jinde.

Studenti i univerzitní profesoři byli varováni, že si mají dávat pozor na to, co říkají, poté, co se Texas stal nejnovějším americkým státem, který loni schválil zákon, podle něhož smějí držitelé registrovaných zbraní starších 21 let nosit na univerzitě skryté střelné zbraně.

Univerzitní senát připravil instrukce, v nichž akademiky varuje, "aby si dávali pozor při debatách o určitých citlivých otázkách, aby odstranili určitá témata ze svého učebního programu, aby okamžitě změnili téma, pokud mají pocit, že ve třídě vzniká hněv, aby omezili přístup studentů do svých pracoven po pracovní době a aby se setkávali se studenty pouze v 'kontrolovaných situacích'".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Evropský parlament požaduje embargo na prodej zbraní Saúdské Arábii

25. 2. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ve čtvrtek požadoval Evropský parlament, aby EU uvalila na Saúdskou Arábii zbrojní embargo. Británie, Francie a další vlády EU by už neměly Saúdské Arábii prodávat zbraně, protože je obviňována, že v Jemenu útočí na civilisty.

Poslanci Evropského parlamentu, kteří drtivou většinou hlasovali pro toto zbrojní embargo, konstatovali, že Británie prodala Saúdské Arábii od začátku jejích vojenských operací v Jemenu loni v březnu zbraně v hodnotě více než 3 miliard dolarů.

Podle OSN bylo od počátku konfliktu usmrceno téměř 6000 lidí, z toho polovina civilistů, a Evropský parlament konstatoval, že jedná z humanitárních důvodů.

Apel Evropského parlamentu není právně závazný, ale europoslanci doufají, že vyvine tlak na vlády EU, poté, co petici požadující zákaz prodeje zbraní Saúdské Arábii podepsalo 750 000 evropských občanů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kde je hranice, kdy lze ještě mluvit o demokracii a svobodě?

Nastal čas poohlížet se po azylu

25. 2. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Bavili jsme se s přítelem z jedné polské univerzity o vítězství ultrakonzervativní strany Právo a spravedlnost v parlamentních volbách a o dopadech na polskou společnost. Hodnotil situaci s velkou trpkostí a mezi jinými zmínil, že v okruhu jeho známých, vesměs mezi lidmi z akademického prostředí, se vcelku otevřeně mluví o možnosti dočasného či trvalého exilu. Sám měl zanedlouho na stáž do zahraničí a netajil se tím, že se pokusí prověřit, zda je možné zůstat. Otázka je, kdy podobná situace nastane v ČR. Jak poznat, kdy už nežijeme v demokracii ale v despocii modelu 21. století? Až budou učiněny kroky na omezení svobody vyjadřování, jako v Maďarsku a Polsku? Není to pozdě?

Noam Chomsky: Proč je Trump úspěšným kandidátem na prezidenta USA

Strach a rozpad společnosti v období neoliberalismu

25. 2. 2016

čas čtení 2 minuty

Noam Chomsky (87) je nepochybně zdaleka nejtvrdším kritikem americké politiky z tamních akademických kruhů. Rozhovor s ním o důvodech popularity Donalda Trumpa, sociálních sítích a dalších tématech přinesl server Alternet.

Proč česká mainstreamová média legitimizují názory hodné nacistů?

25. 2. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Je očividné, že debata o uprchlících či obecně o tzv. migrační krizi v českých poměrech ještě nenarazila na své dno. Aktuálním příkladem budiž rozhovor moderátorky Daniely Drtinové s obskurním rockerem a „komikem“ v jedné osobě – Františkem Ringo Čechem na DVTV. Jestliže byly podobné rasistické názory dříve na opovrženíhodném okraji, nyní stále více pronikají do takzvaně seriózních médií, což je v kontextu veřejné debaty skutečně na pováženou.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2016

7. 2. 2016

čas čtení 1 minuta

V lednu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 39 360  Kč. Příjem z reklamy byl 14 098,00 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2016 140 571,24 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
20489