Najít indikátory změny k lepšímu je vážně těžké

Ano, bude hůř...

21. 2. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Lidé, které uráží faktické a argumentační nesmysly, na nichž populisté jako Zeman, Babiš či Trump staví svou politickou rétoriku, pravděpodobně chovají naději, že až se prokáže nesmyslnost jejich představ, dojde k obrození. Inu, takovou naději je třeba podepřít konkrétními důvody. Nehledě na to, že je prediktibilita s ohledem na omezenou kapacitu individuálního i kolektivního lidského vědomí vlastně jen takovou sázkou do loterie, těchto důkazů příliš nalézt nelze. Rychlostí vývoje ztracené generace lidí 40 plus, které reálně ovládají systém díky své politické aktivitě, z deziluze nevysvobodí prozření. A generace nastupující jsou letargické, jelikož se narodily do světa, který zajišťuje vše potřebné, aniž by bylo třeba hnout brvou. Dokonce i v jeho proto-totalitních formách vlády...

Rozhovor Britských listů 97:

Zpátky na pískoviště. Lze demokracii zachránit dobrým školstvím?

17. 2. 2017

Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s mezinárodním kurátorem Jaroslavem Andělem o jeho globálním projektu nazvaném "Zpět na pískoviště. Umění a radikální pedagogika". Projekt se zabývá problémy demokracie v současném světě a otázkou, zda je dnes demokracie na ústupu. Argumentuje, že jedině dobré vzdělávání dokáže společnost pozitivně změnit. Jaroslav Anděl si vytvořil mezinárodní síť lidí usilujících o pochopení, co je učení a vzdělávání dnes a jak je ho třeba zreformovat. Organizuje stále se proměňující putovní mezinárodní výstavu, která informuje o reformní pedagogice a rozvíjí ji. Česká republika o projekt ovšem neprojevila zájem. Není divu: když se mezinárodně zkoumalo, v kterých zemích chodí děti rády do školy, Česká republika skončila skoro na úplně posledním místě. Česká škola totiž zcela zanedbává kreativitu. - Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. února 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

A jaká je role médií?

Proč je kritika Trumpa a brexitu z úst McCaina a Blaira krajně nedůvěryhodná

21. 2. 2017 / Daniel Veselý

Třebaže lži byly vždy pevnou součástí politického establishmentu kdekoliv na světě, s nynějším nájemníkem Bílého domu se lež, často naprosto absurdní, stala posvátnou hodnotou, navíc umocněnou konspiračními teoriemi. Je skutečně groteskní sledovat, jak křečovití přívrženci Donalda Trumpa hájí každý nesmysl, který vypustí z úst. Kupříkladu bývalý ministr vnitra Martin Pecina na Facebooku považuje videozáznam Trumpova projevu z floridského Melbourne za důkaz mediální lži, neboť americký prezident v souvislosti se Švédskem explicitně nehovořil o teroristickém útoku. Nicméně kontext Trumpovy řeči je křišťálově jasný, protože prezident jedním dechem hovoří o tom, co se stalo v Nice, Paříži a Bruselu a zároveň zmíní neexistující incident ve Švédsku. Kritická reflexe tragikomických excesů Bílého domu je potřebná jako příslovečná sůl, avšak přichází-li od zdiskreditovaných politiků, jakým je třeba senátor John McCain, jde spíše o medvědí službu.

Za nenávistí Čechů je pocit ponížení, pokrytectví elit a diktát "vítězů"

Uprchlíci jsou důležitější než novorozenci dýchající benzopyren v Radvanicích?

21. 2. 2017 / Marek Beneš

Problém našeho vztahu k uprchlíkům je sociální problém. Východní Evropa prostě musí přestat být levnou dílnou západních firem. Jinak není šance na humanismus.

Zaznamenal jsem články na Britských listech o tom, že uprchlický problém je zástupným problémem zakrývající rafinovaně jiné problémy v ČR a dovoluji na to reagovat, protože tento názor považuji za mylný a pokusím se vysvětlit svůj pohled na daný problém. V debatě na Britských listech se ukazují všechny symptomy neschopnosti místních intelektuálů z řad neziskovek a univerzit vůbec pochopit, proč lidé uvažují tak, jak uvažují. Pak to končí meditováním na téma Proč neumí intelektuálové mluvit s lidmi a nebo bizarní výzvou pana Čulíka, ať mu lidi napíší, proč se v ČR bere nenávist. Proč se pan Čulík ptá, je zcela nepochopitelné. Pan Čulík už má ve všech věcech naprosto jasno, jeho myšlenkový svět je hotový, má myšlenkovou flexibilitu Savonaroly. Proč to chce najednou vědět, když vše již ví?

K tomu:

ČR má v EU nejmenší míru chudoby a nejmenší příjmovou nerovnost ZDE

Od roku 2004 do r. 2015 dostala ČR od EU 522 miliard KčZDE

Dnešní situace v SRN ZDE

Vyvolávání xenofobní nenávisti není zrovna tím nejlepším řešením

21. 2. 2017 / Jan Čulík

Trumpovskou manipulaci populistickým využíváním emocionální, iracionálně založené frustrace mi tak trochu připomíná článek Marka Beneše, podle něhož mohou za nenávist mnoha Čechů vůči uprchlíkům "zlé nadnárodní korporace", vykořisťující ubohé Čechy, a především diktátorské Německo. Vyvolávání xenofobie a nenávisti k cizincům je však velmi levný a velmi nebezpečný nástroj. Používali a používají ho vždy velmi efektivně demagogové, od Hitlera, přes Zemana až po Trumpa. Přitom se samozřejmě neztotožňuju ani s poněkud nepřijatelnou argumentací pana Františka Tůmy, který vyjadřuje pohrdání nad těmi Čechy, kteří jsou posedlí xenofobní nenávistí a přitom se sami v zahraničí chovají nevhodně, například kradou.

Když pod okny pochodují fašisté...

21. 2. 2017

Taky jsem přesvědčen, že problémy životní úrovně jsou cestou k fašismu, míní Radek Batelka, který reaguje na článek Marka Beneše.Ten článek mi přijde dost dojmologický. Mnoho lidí, kteří dnes nějak pomáhají uprchlíkům nebo se ohrazují proti nenávisti, se v minulosti věnovali právě tématům sociálně vyloučených, nezaměstnaných, strukturálním problémům kapitalismu, zneužívání moci atd.

Osobně to vnímám tak, že jedno z největších nebezpečí té xenofobní a fašistické hysterie je právě to, že tyhle otázky jsou odsunuty do pozadí. Těžko se řeší složité a citlivé problémy distribuce bohatství, když pod okny pochodují fašisté a chtějí mlít lidi do masokostní moučky.

Dnešní situace v SRN

21. 2. 2017

Pan Beneš falešně navádí své čtenáře k představě, že z přílivu výdělku českých výrobních podniků v rukou německých vlastníků z Česka do Německa těží německá společnost. Tomu tak není. Roční čistý vývoz kapitálu z Německa do ciziny daleko převyšuje celkový český hrubý domácí produkt. Jestliže si pan Beneš chce svůj podíl na výdělku znovu osvojit, bude muset odjet do Velké Británie, nebo do Spojených států, kde že se ten jeho kapitál z valné většiny současně nachází a provizorním německým majitelům z vyšších, ale ne zrovna nejvychytralejších, vrstev, protéká prsty. No, koneckonců, dnes i většina německých akciových společnosti není většinově vlastněna nemeckými boháči, ale internacionálními finančními společnostmi, píše František Tůma. Čtenáře předem varujeme, že tohle je poněkud drsný text.

Jinak jednoduše doporučuju zavedení 80% daně na vyplácený zisk. Kapitál by se potom znovu akumuloval v Česku. Chcete to? No, nevypadá to tak, nikdo o tom nemluví. Nevidím, že by takové rozhodnutí někomu v Německu vadilo. Nejméně potom zdejšímu pracujícímu lidu. Prospěch společnosti (té lidské, ne té akciové) ale obvykle v dnešní době neodpovídá prospěchu jednotlivců ve výhodných pozicích.

Od roku 2004 do r. 2015 dostala ČR od EU 522 miliard Kč

21. 2. 2017

V roce 2015 dostala Česká republika od Evropské unie o 550 euro (14 850 Kč) na každého obyvatele více, než kolik do fondů EU sama přispěla. Od vstupu do EU do roku 2015 obdržela Česká republika z EU celkem o 19,935 miliard  euro (522 miliard Kč) více, než kolik do fondů EU sama přispěla. Tyto informace se týkají pouze přímých fiskálních transferů a nikoliv dalších nákladů a benefitů spojených s Evropskou unií (administrativní náklady, spolufinancování projektů EU, dopady legislativy EU na domácí české ceny, atd.)

Zdroj v angličtině ZDE

ČR má v EU nejmenší míru chudoby a nejmenší příjmovou nerovnost

21. 2. 2017

Česká republika má rekordně nejnižší úroveň chudoby v celé EU

Podle statistiky Eurostatu je v ČR ohroženo chudobou méně než 10 procent obyvatelstva. Je to nejméně ze všech zemí Evropské unie. Argumentace, že nenávist vůči uprchlíkům pramení z toho, "že jsme chudí a odíraní", je proto poněkud nepřesvědčivá. (JČ)

ČR má také ze všech zemí Evropské unie nejmenší příjmovou nerovnost, jen cca 3,5:

Zdroj ZDE

Proč pořád hledáme viníky za stav české společnosti jinde?

21. 2. 2017

Dovolte mi reagovat na článek, Uprchlíci jsou důležitější než novorozenci dýchající benzopyren v Radvanicích?  píše David Michal.

Článek byl poměrně obsáhlý a je v něm mnoho dobrých postřehů. Já chci ovšem reagovat jen na jeden fenomén. Hledání viníků za stav české společnosti  jinde.

Ano určitě je pravda, že v Česku jsou nízké mzdy, mnoho toho bylo prodáno na západ a tak nyní odchází hodně peněz mimo ČR. (Naopak, ČR je zahlcována obrovskou vlnou peněz z Evropské unie, ZDE, pozn. red.) Na východoevropské trhy je doopravdy dováženo např. méně kvalitní jídlo. Četl jsem, že i auta a jiné výrobky prodávané v ČR jsou horší kvality. To jsou všechno možná i skutečnosti (viz. např. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1699219-v-cesku-jsou-mene-kvalitni-potraviny-nez-na-zapade-lidem-vadi), které mohou podpořit např. protiněmecké nálady. Těžko hledat omluvu pro firmy, které tohle obyvatelům východních zemí evropy provádějí. Také je s podivem, že zákaz dovozu nekvalitních potravin a vysoké pokuty, nejsou v programu nějaké větší politické strany.

O zločinnosti ve Švédsku

21. 2. 2017

Žil jsem v jednom z údajných sociálně postižených ghet ve Švédsku v osmdesátých letech, kdy ještě bylo převážně bělošské a nejblíže k trestným činům jsme se dostali tím, kdy jeden můj kamarád ve své kuchyni vyráběl ilegálně podomácku vodku, píše Andrew Brown. Když jsem se o dvacet let později na totéž místo vrátil, v mém starém bytě bydlela somálská rodina a téměř všechny na děti, které si hrály v otevřených prostorách venku, dohlížely ženy v šátcích. Přijel jsem s rozhlasovým produkčním pracovníkem, který dlouze hovořil v arabštině s iráckým uprchlíkem, který právě po děsivé cestě do Švédska dostal ubytování.

Avšak absolutně tam neexistoval žádný pocit nebezpečí či nepřátelství. Podobně, Rosengård, předměstí města Malmö, které pravicový tisk líčí jako švédské Mogadišu, je daleko otevřenější a pokojnější než, řekněme, drsnější části severního Londýna.

Počet sebevražedných pokusů teenagerů klesl po uzákonění sňatků homosexuálů

21. 2. 2017

Podle studie vypracované na Johns Hopkins University klesl počet sebevražd v těch státech USA, které umožnily - ještě před zavedením federální platnosti - homosexuální svazky. Ačkoliv nebyla dokázána přímá souvislost, ve státech, kde došlo k zavedení, klesl počet pokusů o sebevraždu u teenagerů s homosexuální orientací o 14 %, zatímco u ostatních o 7 %. Ve státech, které podobnou změnu v zákoně neudělaly, ke změně nedošlo. Výzkum byl proveden na robustním vzorku 700 tisíc studentů. Sebevražda je druhou nejčastější příčinou smrti teenagera v USA. Zprávu přinesla agentura AP.

Zdanění robotické práce jako možný zdroj pro občanský příjem

21. 2. 2017

Na základě mnoha velmi kvalifikovaných prognóz je velmi pravděpodobné, že se během následujících let bude velmi rychle měnit pracovní trh. Prognózy se liší rozsahem a předpovědí toho, jakou reakci ve společnosti to vyvolá, nicméně nikoliv v tom, že se tak stane. V reportáži BBC zazněla řada názorů na to, co vyvolá další kolo automatizace ekonomické produkce. Není pochyb, že vzniknou nová pracovní místa, otázkou ale, je zda jich bude dost a zda lidé budou dostatečně adaptabilní, aby se rychlým změnám přizpůsobili. Vedle toho, jak v reportáži poukazuje Colum Chase, autor knihy Economic singularity, je třeba si uvědomit, že zatímco dřívější kola automatizace byla převážně transformací mechanické práce, nyní dochází k masivní kognitivní automatizaci, která zasáhne mnohem větší spektrum činností a pronikne i do profesí doposud nedotčených. je možné, že bude třeba zcela nově promyslet model, v němž prodej práce představuje základní princip pro zajištění ekonomické existence ve společnosti. Jak zaznělo v reportáži, je možné, že někteří lidé budou pouhými konzumenty. Je nicméně velmi pravděpodobné, že pouhé konzumentství (reálná nečinnost a neproduktivita) bude mít dalekosáhlé dopady na lidskou identitu a může způsobit existenciální trauma. A to i v případě, že bude zaveden nepodmíněný příjem. Je pravděpodobné, že bude nutné vynalézt úplně nový model zachování pocitu produktivity a užitečnosti v kombinaci s částečným zaměstnáním. Kromě toho je ale třeba vytvořit funkční model financování života takové společnosti. Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z lidí, kteří v poslední době upozorňují na možnou past rychlého vývoje umělé inteligence. se v níže uvedeném videu domnívá, že robotická práce by mohla být zdaněna stejně, jako je zdaněna práce lidská, právě proto, že s úbytkem lidské práce může dojít na neřešitelný deficit veřejných rozpočtů. K tomu na Facebooku dodává český podnikatel Martin Hausenblas: "Velmi rozumný přístup. V nastupující době, která kdy práci lidí převezmou robotické systémy, může daň z robotické práce a daň z primárních surovinových zdrojů vytvořit potřebný finanční zdroj pro nepodmíněný příjem, který se ukazuje jako možné řešení pro adekvátní distribuci bohatství. Rozdíl v příjmech chudých a bohatých se totiž stále zvyšuje."

Skutečně může česká univerzita zaměstnávat někoho, kdo vyzývá k násilí?

Extremista Martin Konvička opět vyzývá k fyzické likvidaci

21. 2. 2017 / Bohumil Kartous

Byť jde jen o jeden z mnoha případů, kdy extremisté, jež reprezentuje entomolog Martin Konvička, vyhrožují násilím lidem, kteří odsuzují jejich xenofobní a agresivní rétoriku vůči menšinám, je stále nutné na toto jednání upozorňovat. Znovu opakujeme, že českým právním řádem je vyzývání k násilí proti skupině osob považováno za trestný čin, za který je možné uvalit trest odnětí svobody až na dva roky, pokud je ten trestný čin spáchán v médiích nebo na internetu, tři roky. Jihočeská univerzita, která extremistu zaměstnává, se už dříve oficiálně vyjádřila v tom smyslu, že se sice s aktivitami svého zaměstnance neztotožňuje, nicméně že z právního hlediska nemůže jeho zaměstnaneckou smlouvu ukončit. Pokud by ovšem byl extremista za své jednání odsouzen, za určitých podmínek (pravomocný rozsudek k nepodmíněnému trestu delšímu než jeden rok) by byl důvodem k rozvázání pracovního poměru. Ze strany univerzity je alibistické, že se odmítá k extremistovi Konvičkovi vyjadřovat, jelikož "neporušuje pracovněprávní vztahy".

Má cenu do toho mluvit?

21. 2. 2017 / Jan Sláma

V pořadu Máte slovo, který by se spíše měl jmenovat Mohu do toho mluvit, se na nás valí jedno téma za druhým. Je vidět, že problémů tlačících lidstvo i českou veřejnost je stále dost a paní Jílková je dovede obratně vybírat a předkládat. Debaty bývají docela vášnivé i když často by stačilo zapátrat v minulosti a najít odpovědi. Tak nedávno se vášnivě debatovalo o nedostatku pracovní síly v České republice a o potřebě dovézt ji ze zahraničí. Jak k tomuto problému vlastně došlo? Proč nemáme dost lidí z místních zdrojů když je pořád mnoho lidí nezaměstnaných?

Bodláky Václava Duška

Evropské blaho přijde jednoho draho

21. 2. 2017 / Václav Dušek

Evropská unie žalářem národů pro nesvobodné i zkorumpované nabývá nebezpečných rozměrů; houfování skýtá výrazné buntování občanstva. Udrž občana v klidu a můžeš vesele rabovat třeba i státní pokladnu. Národů, ač jsme různých, váháme nastejno; společné máme pochybnosti o potřebách sdružování pod jedním praporem i vedením odstátněných úředníků. Evropanství státy vysiluje, neposiluje, vytváří rozlehlá minová pole, šlechtí myšlenky naprosto cizí současným státnickým zastupitelům a jejich pomahačům. Žalářování probíhá za pomoci nových metod – zabav lidičky pakulturou, kulturnost narušuje pravidelnost pochodu do vyznačených pastvin. Zábava není záhuba, nestrašte intelektuálními výklady o potřebě umění. Umění je přežít, v klidu dožít.

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Společná vláda KSČM a ČSSD jako fantasmagorie zemanismu

20. 2. 2017 / Boris Cvek

Médii proletěla smršť diskusí a komentářů nad tím, že předseda ČSSD Sobotka údajně připustil, že po volbách přichází v úvahu vláda ČSSD s komunisty. Nechci se zabývat otázkou, nakolik to skutečně připustil, nebo ne, zajímá mne spíše pozornost, jakou tato možnost spolupráce socialistů s komunisty vzbudila.

Proč stojí za to uvažovat o nové argumentaci Tonyho Blaira

20. 2. 2017 / Jan Čulík

Je nutno daleko empiričtěji a detailně, místně zkoumat, proč nejrůznější politické frakce přecházejí k ultrapravicovému populismu.

Minulý týden pronesl bývalý britský premiér Tony Blair velmi dobře vyargumentovaný projev, v němž poukazoval na to, že když Angličané hlasovali pro brexit, hlasovali pro něco, co má otevřený konec, a nevědí, kam jdou. Je to, argumentoval už dříve, jako byste prodali svůj dům, aniž byste si zajistili, kam se budete stěhovat. Proto požadoval, aby měli Britové možnost ještě jednou rozhodnout, zda brexit skutečně chtějí, až vyjde najevo, po ukončení vyjednávání s Evropskou unií, co to všechno znamená.

Švédští policisté interviewovaní v reportáži na Fox News: Ten filmař je šílenec

20. 2. 2017

Poté, co se Donald Trump zmínil v sobotu o neexistujícím atentátu ve Švédsku, se pokusil bránit, že reagoval na reportáž televize Fox News. Tu natočil filmař Ami Horowitz. Avšak švédští policisté, interviewovaní v odvysílané sekvenci, protestují. Jejich výpovědi byly zkreslené. "Je to šílenec."

Oba interviewovaní švédští policisté Anders Göranzon a Jacob Ekström svědčí, že jejich odpovědi pro Horowitzův film byly vytrženy z kontextu. "Nechápeme, proč jsme byli součástí té reportáže. Rozhovor, který jsme poskytli, byl o něčem úplně jiném než o tom, o čem Fox News a Horowitz hovořili."

Rozhovor, který švédští policisté Horowitzovi poskytli, byl o kriminalitě v rizikových oblastech. Vůbec se v něm nehovořilo o migraci ani o imigraci. "Šokovalo nás, to, co odvysílali. On ty odpovědi sestříhal. My jsme v rozhovoru odpovídali na úplně jiné otázky. Tohle je špatná novinářská práce.

Anders Göranzon: "Je to strašné. Otázky, které nám byly ve skutečnosti položeny, měly být odvysílány spolu s našimi odpověďmi. Nevlastníme práva na tento film, ale důsledkem je, že po této zkušenosti už nebudeme novinářům poskytovat rozhovoru. Nemůžeme jim důvěřovat. Ten úryvek, který odvysílali, nevypovídá nic, my jsme odpovídali na úplně jinou otázku. Nesouhlasíme s tím, co Horowitz říká. Je to šílenec."

Švédský deník Dagens Nyheter požádal filmaře Horowitze o reakci.

Zdroj v angličtině ZDE

Komik John Oliver o Trumpovi: Dominuje zpravodajství jako prd v autě

20. 2. 2017

Kdo opravdu používá sociální sítě, a kdo je vlastně sociálními sítěmi zneužíván?

Americký komik John Oliver pokračoval ve své kritice Donalda Trumpa a jeho lživých tvrzení, která "dominují globálnímu zpravodajství jako prd ve volkswagenu. Nedá se tomu uniknout".

To, na čem Trumpovi však záleží, není pravda, nejsou to fakta. Záleží mu jen na tom, aby jeho výroky na Twitteru byly uvěřitelné, píše Susanne Moore. Vypočítal si, že Twitter mu dává okamžitý přístup k obrovskému publiku - a v tom má samozřejmě pravdu. Ať je to, co zveřejňuje, jakkoliv šílené, pro něho to strategicky funguje. Samozřejmě, že se nevyhýbá médiím. Twitter se tak stává přímou součástí médií.

"Co to Trump kouří?" Švédsko je zmateno Trumpovým tvrzením, že tam došlo k teroristickému útoku

19. 2. 2017

Na svém sobotním shromáždění na Floridě hovořil Donald Trump o teroristickém útoku ve Švédsku, k němuž nikdy nedošlo.

Trump řekl: "Musíme svou zemi udržovat bezpečnou. Podívejte se, co se děje v Německu, podívejte, co se děje včera ve Švédsku."

Byly vzneseny otázky, zda si Trump spletl Švédsko s městek Sehwan v Pákistánu, kde v pátek zahynulo při sebevražedném atentátu v sufistické svatyni 85 lidí.

Syndrom Babiš jako hlavní faktor popularity Donalda Trumpa?

19. 2. 2017 / Jan Čulík

Proč jsou babišové, trumpové a zemanové populární?

- Frustrace občanstva s tradičním, nikdy nic neřešícím politickým procesem je zmanipulovávána nově vzniklými ultrapravicovými médii, dopad jejichž lhaní je znásobován sociálními sítěmi.

- Babišové, trumpové a zemanové jsou populární právě proto, že hovoří negramaticky, šíří blbosti a vytvářejí tak dojem, že nejsou konvenčními politiky. Dávají tak frustrovaným občanům (falešnou) naději, že se jejich situace zlepší. Kritika  ze strany médií a systematické poukazování na to, že Trump či Zeman lžou a že Babiš má střet zájmů, důvěru jejich stoupenců jen posiluje.

Záhadou se může zdát neutuchající politická podpora pro Donalda Trumpa mezi jeho voliči, navzdory tomu, že se chová jako blázen a že Bílý dům za jeho vlády je v naprostém chaosu. Stejnou záhadou může být v ČR neutuchající politická podpora velké části českých občanů pro Andreje Babiše, navzdory jeho četným skandálům týkajícím se střetu zájmů a ekonomických nejasností.

Obětí lží ultrapravičáků, jako je Trump a Zeman, jsou lidé, jimiž elity pohrdají

20. 2. 2017

Populismus sílí, protože "obyčejný občan" má plné zuby, že ho elity neberou vážně a nemluví s ním jako s dospělým člověkem.

Richard Hoggart vydal před šedesáti lety svou knihu The Use of Literacy (K čemu je gramotnost). Argumentoval v ní, že postupné rozšiřování projektu občanské gramotnosti zvýší moc obyčejných občanů. V Británii se to do určité míry uskutečnilo. V polovině devadesátých let tam měla téměř polovina lidí mladších pětadvaceti let vysokoškolské vzdělání.

Jenže co ta druhá polovina společnosti? Tato mlčenlivá segregace se projevila, když se analyzovalo, jak lidé hlasovali v roce 2016 o brexitu. Pokud jste se narodili před érou všeobecně přístupného vzdělání a neměli jste kvalifikaci, hlasovali jste pro odchod Británie z EU. Pokud vám bylo pod čtyřicet a měli jste univerzitní vzdělání, hlasovali jste pro setrvání Británie v EU, píše Lynsey Hanley.

Trump měl prý na mysli "rostoucí zločinnost" ve Švédsku (která neexistuje)

20. 2. 2017

Bílý dům se vyjádřil, že Donald Trump hovořil všeobecně o "rostoucí zločinnosti", když se v sobotu večer zmínil o teroristickém útoku ve Švédsku, k němuž nedošlo.

Švédsko reagovalo překvapením a zmatkem na tvrzení Donalda Trumpa, že ve Švédsku v pátek večer "došlo k incidentu". V neděli požádalo švédské velvyslanectví ve Washingtonu americké ministerstvo zahraničí o vysvětlení.

V neděli odpoledne napsal Trump na Twitteru své vlastní vysvětlení:

"Můj výrok o tom, co se děje ve Švédsku, se týkal informací, které vysílaly Fox News ohledně imigrantů a Švédska."

Trumpovi stoupenci tvrdí, že Švédsko "utajuje vlnu uprchlické zločinnosti"

20. 2. 2017

"Liberálové se zoufale snaží utajit temnou realitu ve Švédsku, o níž hovořil Trump"

Největším problémem, který Švédsko nyní řeší, je, která kapela má být nominována do eurovizní písňové soutěže.

Ironicky se vyjádřila i Chelsey Clintonová:

"Co se stalo v pátek večer? Chytili pachatele masakru na Bowling Green?"

Jiní, včetně švédského velvyslanectví ve Washingtonu, jemně naznačovali, že by Trump měl získávat informace o situaci v jiných zemích jinde než na Fox News:

"On píše na Twitteru, že jeho zdrojem zahraničních informací jsou Fox News. Já už, Carle, tohle vyšetřování dál nemůžu dělat. Nixon byl aspoň inteligentní."

K tomu: Ruská média obsesivně šíří falešné zprávy o tom, jak se Švédsko rozkládá kvůli homosexuálům, muslimům a zejména kvůli pedofilii:

Švédské velvyslanectví ve Washingtonu: "Jsme připraveni informovat americkou vládu o švédské strategii pro imigraci a integraci uprchlíků."

BBC: Robotika zničí pracovní příležitosti. Je nutno vypracovat nový sociální model

20. 2. 2017

Rozhlas BBC v neděli navštívil centrum pro vývoj robotů v anglickém Sheffieldu a jeho reportér tam komunikoval s několika pokusnými roboty. Pak následovala diskuse o tom, co umělá inteligence a robotika způsobí v ekonomice a v zaměstnanosti:

Moderátor: Málokdo, kdo pracuje v oboru robotiky, pochybuje, že umělá inteligence zlikviduje velké množství pracovních příležitostí. Michael Sloss si myslí, že to znamená, že budeme muset věci radikálně přemyslet:

"Roboti skutečně v nadcházejících dvaceti letech převezmou šedesát procent dnes existujících pracovních příležitostí. To by bylo hluboce znepokojující, pokud k tomu účelu nerestrukturalizujeme společnost."

Opakovaný nárůst koncentrací radioaktivního jódu I-131 v Evropě vyvolává obavy z ilegálního testování ruských jaderných zbraní

19. 2. 2017 / Karel Dolejší


Během ledna byl měřícími stanicemi v několika evropských zemích - nejmasívněji v severním Norsku, ale dále také ve Finsku, Polsku, Německu, České republice, Francii a Španělsku - zjištěn výrazný nárůst atmosférických koncentrací radioaktivního izotopu jódu I-131 ZDE. Vysoce nestabilní prvek s poločasem rozpadu 8 dní se v přírodě běžně nevyskytuje a obvyklý zdroj představují rozpadové řady izotopů uranu U-235 či plutonia Pu-239 ve štěpných jaderných zařízeních.

Trump zaútočil na Floridě na "nepoctivá média" a znovu tvrdil různé lži

19. 2. 2017

Trump řekl na Floridě: "Jen se podívejte, co se včera stalo ve Švédsku." Švédi netuší, o čem mluvil. Další lež a výmysl. K žádnému incidentu ve Švédsku nedošlo.


Donald Trump pocítil potřebu zažít znovu obdiv svých stoupenců, tak překvapivě uspořádal na Floridě své představení před davem asi 9000 svých vášnivých stoupenců, jako by stále ještě vedl předvolební prezidentskou kampaň.

Ve svém vystoupení znovu útočil na sdělovací prostředky. Tvrdil svým stoupencům: "Mají svou vlastní agendu. A jejich agenda není vaší agendou."

Jak Trump vyvolával nenávist vůči médiím, nepřátelství jeho stoupenců vůči novinářům bylo intenzivní a téměř osobní, svědčí reportér televize BBC. "Kolega fotografoval a jakýsi muž z davu mu zakrýval objektiv. Když jsme z hangáru odcházeli, jiný muž nám řekl: 'Sbohem, lživá média.'" Na údajně "lživá média" ("Lügenpresse") útočili ve třicátých letech němečtí nacisté. Kam to vedlo, je známo.

Trump pokračoval: "Život je předvolební kampaň. Udělat naši zemi velkou je kampaň. Pro mě je to kampaň. Udělat Ameriku velkou je absolutně kampaň. Není to lehké, když také bojujeme proti tisku."

Naše Evropa - sjednocená, demokratická a solidární

20. 2. 2017

V den šedesátého výročí podpisu Římské smlouvy se v Římě shromáždíme. Jsme totiž přesvědčeni, že Evropa se musí změnit, má-li uniknout rozkladu, společenské pohromě, zkáze životního prostředí a pádu do autoritářství.

Naše společné dědictví, budované na právech a demokracii, mizí tou měrou, jak se rozkládá sociální stát a jak ztrácíme své naděje a tužby.

Nespravedlivé smlouvy, úsporná opatření, nadvláda finančního sektoru, vyhošťování do ciziny, prekarizace práce znehodnocováním pracovněprávních vztahů stejně jako diskriminace žen a mladých lidí zvyšují i v Evropě nerovnosti a chudobu.

Stojíme dnes před alternativami: buď chránit lidské životy, nebo zachraňovat finance a banky; buď zajistit plný přístup k právům pro všechny, nebo se spokojit s jejich demontáží; buď zvolíme mírové soužití, nebo války; buď demokracii, nebo diktatury. Nedůvěra, strach a nejistota rostou. Přibývá rasizmu, reakčního nacionalizmu a také hranic, zdí a plotů a ostnatého drátu.

Levice je nová pravice?

18. 2. 2017 / Anežka Michnová


Prezident Zeman svými výroky opět dokázal, že jeho předsednictví v ČSSD je dávnou minulostí, ačkoli ho mnozí sociální demokraté stále považují za levicově orientovaného politika. Ve středu se na návštěvě Královéhradeckého kraje totiž nechal slyšet, že zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci v nemocnici byla chyba. Podle serveru Aktuálně.cz

(https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeman-kritizoval-zruseni-poplatku-za-hispitalizaci-penize-mo/r~28fb2a8cf37b11e681eb0025900fea04/)

prohlásil, že „zdravotnictví přišlo o dvě miliardy korun ročně, které by se mohly věnovat na zlepšení platové úrovně, ne lékařů, ti mají podle mého názoru už více než dost, ale především sester a pečovatelek v této oblasti.“

Britské ministerstvo vnitra "bude uvažovat o vpuštění některých dětských uprchlíků"

20. 2. 2017

Britské ministerstvo vnitra souhlasilo, že bude znovu zkoumat žádosti o azyl od dětských uprchlíků ve Francii poté, co vyšlo najevo, že několik z nich se vrátilo do Calais ve snaze dostat se do Británie. Prý bude zkoumat případy těch dětí, které mají v Británii příbuzné.

Jeden teenager, jemuž se o minulém víkendu podařilo proniknout do Londýna poté, co se schoval pod autobusem, sdělil listu Guardian, že stále větší počty uprchlických dětí ve Francii se vzdaly naděje, že budou do Británie vpuštěny oficiálně, a vracejí se do děsivých podmínek v Calais.

Příchod tohoto dětského uprchlíka následuje po politické bouři, kterou vyvolalo náhlé rozhodnutí britské vlády zrušit svůj příslib poskytnout bezpečí pro tři tisíce uprchlických dětí bez doprovodu rodičů, které se nacházejí v Evropě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Názor skotského deníku The National:

"Představa, že Británie je morálně nadřazená ostatnímu světu, je svatouškovský podvod. Tato vláda a její fanoušci v médiích nejsou tolerantní, nejednají s respektem vůči druhým a nemají slitování. Jsou krutí, sobečtí, zanedbávají své povinnosti, a jsou to nestoudní pokrytci."

Jak to, že lidem jako Martin Komárek naprosto chybí etika a pud sebezáchovy?

17. 2. 2017 / Jan Čulík

"Nevzali mi článek do Lidovek, tak jsem ho poslal do Árijského boje".

Ohromilo mě, když jsem si přečetl na Facebooku tyto výroky Martina Komárka:

"Babišovy Lidové noviny vedou ostrou kampaň proti hnutí Ano. Tenhle článek mi odmítly otisknout :-) Parlamentní listy ho sice vzaly, ale zas mi tam daly letitou fotku ještě bez fousů :-). Tak nevím jestli všechno není vlastně kampaň proti mně :-) (Ale článek je dobrej, když si uděláte chvíli)."

Ten člověk se tváří, jako by Parlamentní listy byly normální médium, nikoliv server, který zřejmě systematicky a denně porušuje trestní zákony ČR o vyvolávání rasové a etnické nenávisti a o šíření poplašných zpráv.

Můžete prosím vysvětlit, jak je možné, že politikům jako Komárek chybí i to minimum cti, a nevadí jim, že se diskreditují spoluprací se servrem, které publikuje prokazatelně lživé informace a šíří rasismus a nenávist? Co to vypovídá o širší politické kultuře v České republice?

Je fakt, že mnoha věcem v dnešní České republice nerozumím. Rád se nechám poučit.

Geert Wilders zahájil svou předvolební kampaň:

"Marocká verbež činí ulice Holandska nebezpečnými"

19. 2. 2017

Ultrapravicový holandský politik Geert Wilders zahájil svou předvolební kampaň tím, že nazval občany Maroka "verbeží". Přislíbil, že "učiní Holandsko zase velkým".

Vůně německé koblihy, aneb Když osobní charisma budoucího kancléře k úspěchu nestačí

17. 2. 2017 / Karel Dolejší


Zatímco protitrumpovské veřejné protesty v USA spouští výhradně strategicky méně významné a méně škodlivé kroky než ty, jimiž se nová administrativa snaží zcela rozejít s politickými tradicemi vlastní demokratické země, v relativním stínu zůstávají i mnohé klíčové mezinárodní dopady trumpismu. Jedním z těch, o nichž média - na rozdíl od demonstrací feministek - píší málo či vůbec, zůstává torpédování německého projektu mezinárodního daňového kodexu ze strany USA a Británie ZDE.

Merkelová: Islám není zdrojem terorismu

18. 2. 2017

Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že islám není zdrojem "terorismu" a že spolupráce s převážně muslimskými zeměmi v boji proti terorismu je životně důležitá.

Merkelová, která zaujala kritický postoj proti pokusům Donalda Trumpa zakázat vstup do USA občanům sedmi převážně muslimských zemí, promluvila v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově, jíž se účastní i americký viceprezident Mike Pence.

OSTUDA: JAK SE DNES PÍŠE O ČR V ZAHRANIČÍ:

Coda Story: Jak se Češi bojí neexistujícího fantomu muslimského nebezpečí

17. 2. 2017

Prokremelská média nalezla úrodnou půdu pro islamofobii v zemi, v níž většina lidí nemá s islámem žádnou osobní zkušenost

Na dvoře nedaleko rušného Václavského náměstí je pražské ústřední islámské středisko. Není ho zrovna lehké najít. Kromě toho, že je tu koberec a u dveří pár dřevěných polic na boty, není tady toho mnoho, co by vám pomohlo uhodnout, co je uvnitř. V okně není žádný nápis, žádné informace o otevírací době, žádné jméno.

V pátek odpoledne se hlavní místnost v přízemí pomalu naplní možná stovkou nebo více muži a chlapci; ženy a děti používají místnosti v prvním patře. Jak tu zní adhan, islámská výzva k modlitbě, přichází ještě pár opozdilců. Na půl hodiny vypadá tato mešita jako nejpopulárnější místo v Praze.

Nic by ale nebylo dál od pravdy, říká Raed Shaikh, inženýr palestinského původu, který žije v Praze už dvě desetiletí. "Když se podíváte, kolik nás je, nejsme ničím," říká mi po modlitbách.

Muslimové jsou miniaturní, roztříštěnou menšinou v České republice. Odhaduje se, že jich žije v České republice jen asi 10 - 20 000 - není jich více než 0,2 procenta populace. První mešita tady dokonce byla postavena až v roce 1998.

A přesto byli v poslední době muslimové v České republice donuceni octnout se uprostřed mediálního zájmu.

Obrovská demonstrace v Barceloně požadovala, aby Španělsko přijalo uprchlíky

18. 2. 2017



Ada Colau: Jsem hrdá na město, které miluje život a proměňuje strach v naději. Dnes řekla Barcelona světu: My vás CHCEME přivítat!"

Primátorka Ada Colau apelovala na občany Barcelony, aby "zaplnili ulice" a odmítli "ostudné" selhání španělské vlády přijmout kvótu uprchlíků, určenou pro Španělsko.

160 000 demonstrantů pochodovalo v sobotu v Barceloně a požadovalo, aby Španělsko okamžitě splnilo svůj příslib přijmout tisíce uprchlíků.

Mnoho demonstrantů neslo transparenty: "Konec výmluv, přijměte je teď!"

Španělsko v roce 2015 přislíbilo, že přijme 16 000 uprchlíků, ale dosud jich přijalo jen asi 1100.

Budapešťské zastupitelstvo chce odstranit sochu filozofa Györga Lukácse

18. 2. 2017

Socha marxistického filozofa židovského původu Györga Lukácse stojí v parku Sv. Štěpána už 32 let a stala se jeho nedílnou součástí. Nápad odstranit sochu vznesl budapešťský radní neonacistické strany Jobbik Marcell Tokody, uvádí server Hungarian Free Press. Místo Györga Lukácse má být v parku vztyčena socha zakladatele maďarského státu, Sv. Štěpána. György Lukács patří k předním filozofům 20. století a jeho dílo je pevnou součástí studia filozofie. Jobbik Lukácse odsuzuje kvůli jeho "znepokojující" komunistické minulosti. Vytvořil a šířil lživou informaci o tom, že Lukács nechal popravit maďarské vojáky v roce 1919.

Petice proti odstranění sochy Györga Lukácse.

Trumpa podporuje 84 procent Republikánů, že jeho všeobecná podpora drasticky klesá, ho nemusí zajímat

18. 2. 2017

Během své šílené čtvrteční tiskové konference měl Donald Trump jeden okamžik jasné mysli. Přiznal, že jeho podpora mezi americkými občany klesá: "Některé věci, které dělám, pravděpodobně nejsou populární, ale jsou důležité z bezpečnostních i z jiných důvodů," řekl.

Trumpa neznepokojuje, že jeho popularita klesá. Potřebuje jen podporu Republikánské strany a ta je vysoká. Z výzkumu Pew Research Centre vyplývá, že ho podporuje 84 procent Republikánů, píše Washington Post.

Politico: 46 procent Američanů silně nesouhlasí s Trumpovým jednáním v prezidentském úřadě, jen 29 procent Američanů s ním silně souhlasí:

Trump: "Média jsou nepřítelem amerického lidu"

18. 2. 2017

Donald Trump: "LŽIVÁ MÉDIA (New York Times, NBCNews, ABC, CBS, CNN) nejsou mým nepřítelem. Jsou nepřítelem amerického lidu!"

Z šíření "fake news" obviňovali sdělovací prostředky ve třicátých letech dvacátého století němečí nacisté. ŘÍkali tisku ";Lügenpresse". Důsledky byly děsivé:

Daily Telegraph: Rusko plánovalo svrhnout vládu v Černé Hoře a zavraždit premiéra Djukanoviče

18. 2. 2017

Ruské výzvědné služby podle informací z britské vlády plánovaly loni v říjnu zavraždit socialistického premiéra Černé Hory Mila Djukanoviče a svrhnout vládu. Chtěly tím zabránit tomu, aby Černá Hora vstoupila do NATO. Připravovaný atentát byl zmařen pouhých několik hodin před jeho uskutečněním. Mělo k němu dojít loni 16. října. Interpol nyní hledá dva Rusy, kteří podle černohorské vlády připravili toto spiknutí. Zorganizovali malou jednotku srbských nacionalistů, která měla v převlečení za policisty zaútočit na budovu černohorského parlamentu a usmrtit premiéra.

Podle informací z britských vládních zdrojů mají jak britské, tak americké výzvědné služby důkazy o účasti vysokých činitelů ruské vlády na tomto spiknutí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Velké zklamání z nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana

17. 2. 2017 / Boris Cvek

S velkými obavami sleduji od samého počátku ostudný soudní proces s Kateřinou Krejčovou. Považuji dobré fungování orgánů činných v trestním řízení za klíčový předpoklad možnosti existence svobodné společnosti. Jen si představte společnost, v níž vám policisté ve službě vysvětlují, jaké je jejich politické přesvědčení (ultrapravicové) a vnucují vám ho. Nebo společnost, v níž státní zástupce argumentuje zjevně absurdním posudkem „odborníka“. Společnost, v níž neexistuje právo ani zdravý rozum. Taková společnost nemůže být nikdy svobodná.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2017

3. 2. 2017

V lednu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 64 488.51  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 62 049 Kč. 

Zůstatek byl koncem ledna  2017 186 000.31 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
16193