Velké problémy, malí lídři

24. 4. 2020

čas čtení 4 minuty
Henry Kissinger si myslí, že svět po koronaviru nebude stejný, napsal Moisés Naím. "Zažíváme, jak se časy mění," říká slavný diplomat a pak nás varuje, že "historická výzva pro dnešní lídry je zvládnout krizi, zatímco budují budoucnost. Jejich selhání při tomto úkolu může svět uvrhnout do plamenů."


Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vztahy mezi velmocemi nebyly nikdy tak dysfunkční jako nyní, a dodal, že koronavirus "dramaticky odhaluje, že se buď sjednotíme a budeme pracovat společně, nebo budeme pandemií poraženi". Podle prestižního britského komentátora Martina Wolfa "Toto je největší krize, jíž svět čelí od 2. světové války a je také nejvážnější ekonomickou katastrofou od deprese 30. let. Svět došel k tomuto momentu, kdy existují ohromné neshody mezi mocnostmi a kdy úroveň nekompetence na nejvyšších úrovních vlády je děsivá."

Existuje mnoho věcí, které nevíme. Kdy budeme mít vakcínu? Jaký bude dopad viru na chudé země, kde přelidněnost je normou a zůstat doma bez práce je nemožné? Co když COVID-19 bude přicházet a odcházet v různých vlnách? Ale nejvíce znepokojující otázkou je, zda se ti, kdo nám vládnou, ukážou být na výši situace. Martin Wolf dospívá k závěru: "Neznáme budoucnost. Ale víme, že bychom se ji měli snažit ovlivnit. Zvládneme ji? To je otázka. Odpovědi se velmi obávám."

Hovořit o politických lídrech špatně je normální. Stejně tak kritika jejich řízení. Ale s pohrdáním vládami je třeba zacházet opatrně. Politická soutěž způsobuje, že neschopnost a zkorumpovanost těch, kdo vládnou, je přeháněna. Buďme upřímní, vládnutí je obtížné a stává se stále obtížnějším. Moc se stala snadněji dosažitelnou, ale také ji lze obtížněji použít a tedy je snazší ji ztratit. Někdy se zdá, že neexistuje pro lídra dobrý způsob, jak být na výši úkolu řídit zemi. Místo toho často vidíme, jak reputace čestných lídrů s dobrými úmysly byla kritiky zmasakrována. A jak víme, v tomto století jsou politické útoky poháněny sociálními sítěmi, boty, troly a dalším kybernetickým rostlinstvem. Je lepší být při kritice našich vládců opatrný a moudrý.

Toto vše mám na paměti, když přemýšlím o lídrech, kteří dnes řídí svět. Navzdory této opatrnosti nevyhnutelně dospívám k závěru, že současná kohorta lídrů je skutečně s nečetnými výjimkami ubohá a znepokojující.

Ani v Evropě nejsou dnes vyhlídky na důvěru k dnešním držitelům moci příliš inspirující. Jednou z věcí, kterou dnes od lídrů potřebujeme, je aby měli dobrý úsudek. Kolik jistoty ohledně budoucnosti však přinášejí činy a úsudky, které předvedli Boris Johnson, Viktor Orbán, Pedro Sánchez, Pablo Iglesias a Luigi Di Maio? V rozvojovém světě jsou Jair Bolsonaro, Andrés Manuel López Obrador a Daniel Ortega ve zprávách proto, že popírají pandemii; filipínský prezident Rodrigo Duterte kvůli tomu, že vyhrožuje zabitím těm, kdo nerespektují karanténu, a Narendra Modi proto, že využívá virus jako záminku k prohloubení diskriminace muslimů v Indii.

Nechci romantizovat minulost ani naznačovat, že dřívější lídři byli vždy lepší. Bylo tu vše. Měli jsme Hitlera a Churchilla, Maa a Mandelu. Není však pochyb, že tato pandemie překvapila svět v okamžiku velké institucionální slabosti. Krize mnoho dveří zavírá, ale také otevírá jiné. Tato krize bude mít mnoho neočekávaných následků. Možná se jednou z nich stane silná reakce směřující proti slabým lídrům a příchod jiných, kteří budou na výši problémů, jimž čelíme.

Podrobnosti ve španělštině: ZDE

0
Vytisknout
6488

Diskuse

Obsah vydání | 28. 4. 2020