Rozhovor Britských listů 279. Jak se česká ekonomika proměňuje v predátorský kapitalismus

5. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaNa rozdíl od západoevropských zemí má Česká republika jen malou vrstvičku bohatých podnikatelů. Způsobuje to oligarchizaci českého hospodářství v důsledku predátorské praxe, která připomíná daleko víc země na východ od ČR než země na západ od ČR. V důsledku koronavirové krize zřejmě dojde k výraznému urychlení tototo procesu, argumentuje Albín Sybera v rozhovoru s Janem Čulíkem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 6. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Díra u Hanušovic a Královna Sono

6. 5. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

První africký thrillerový seriál "Královna Sono" vyrobený pro webovou síť Netflix obsahuje vše, co byste od podobného populárního dílka očekávali: Relativně prostou zápletku, atraktivní vizuály, napětí, akční scény a (v míře menší než poslední dobou obvyklé na Západě - nikoli nutně ke škodě věci) nějaké ty milostné scény. Kromě toho však v seriálové zkratce objevíte i poměrně přesně shrnuté nejsoučasnější jihoafrické reálie.

Průběžné zpravodajství:

Americká vládní lékařská expertka varuje před čtvrt milionem mrtvých

4. 5. 2020

čas čtení 11 minut

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  6.5. bylo v ČR registrováno 7899 nakažených, v nemocnici bylo 295 osob a 258 osob zemřelo.     

Nikde jsme se nedočetli kolik lidí v ČR letos zemřelo v březnových a dubnových týdnech ve srovnání se statistickým průměrem pro tyto týdny z předchozích let. To je totiž jediná spolehlivá informace o počtu mrtvých na koronavirus. Zjišťují to novináři v USA, v Británii i v dalších zemích. (JČ) - Aktualizace: Upozornil nás František Vančura, že zatím tato data nejsou dostupná: ZDE

- Papež František naléhá na zaměstnavatele, abyž respektovali důstojnost zaměstnanců, zejména migrantů, v situaci ekonomických potíží způsobených COVIDEM-19.

- Globální pokčet nakažených dosáhl 3 656 644 a nejméně 256 736 lidí zemřelo. Obojí údaje jsou výrazně podceněné.

- Trump požaduje otevření ekonomiky. "Postihne to některé lidi? Ano. Postihne to některé lidi silně? Ano. Ale musíme naši zemi otevřít a musíme ji otevřít brzo."

- Od pondělka od večera bylo v Brazílii zaregistrováno dalších 6935 nákaz a 600 dalších lidí zemřelo.

- Nezaměstnanost mladých lidí v Británii zřejmě dosáhne milionu.

- COVID-9 způsobí, že do roku 20205 zemře na tuberkulózu 1,4 milionu lidí navíc. Nikdo nepracuje na vakcíně proti tuberkuloze.

- Nový Zéland zaznamenal jeden nový případ nákazy po dvou dnech, kdy nezaznamenal žádný.

Zajímavě zakomplexovaná reakce z Olomouce

6. 5. 2020

čas čtení 2 minuty

Středoevropský reportér deníku Guardian Shaun Walker napsal článek, v němž upozornil, že Západ s arogancí sobě vlastní ignoruje velký úspěch středovýchodní Evropy v boji proti koronaviru. Dostalo se mu pozoruhodné reakce z Olomouce, kterou zveřejnil na svém Twitteru. Bohužel právě ta reakce dokazuje, že ten člověk Východňár je (JČ):

Shaun Walker: Co jsem dostal ve své dnešní poště na téma "Nejsme sakra ve východní Evropě!"
(V článku jsem nenapsal, že ČR je ve východní Evropě, ani jsem nic nepsal o rouškách ani o komunismu, no tak dobře...)

Skandální článek plný lží a předsudků

Chci vám připomenout, že sovětský blok se rozložil před třiceti lety! Přijeďte se, do mého krásného města Olomouc, do starobylé barokní perly, a řekněte mi, že jsem Východoevropan, a já vás nakopám do prdele! Co to blábolíte? Máme snad nejlepší zdravotnictví na světě (například, máme více ventilátorů než Itálie, která má 60 milionů obyvatel)! Česká republika není žádná prdel světa jako Británie či Irsko! Plná blbého, líného a nevzdělaného póvlu! Žejo! Jestliže mě urážíte, zde je moje odpověď: My nemáme nic společného s Bulharskem, jako Švédsko nemá nic společného s Portugalskem!

A to, že nosíme roušky, nemá nic společného s komunismem (ve skutečnosti jsou mladí lidé daleko odpovědnější než staří lidé), ale je to důsledkem vysoké míry vzdělání a národní jednoty. Můžete poučovat Afriku, ale i v Africe oni vědí moc dobře, co je to ten takzvaný Západ, smradlavá, rozkládající se mrtvola! (Podpis), Olomouc, Česká republika (jestli vůbec víte, kde to je).

Hospodaření OSBL za duben 2020

6. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

V dubnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 73 220,43 Kč, příjem z reklamy byl  3000 Kč,  výdaje byly 61 731,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Začínají Týdny mediálního vzdělávání

6. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

Začínají Týdny mediálního vzdělávání (největší akce na podporu mediální gramotnosti na školách):  


Osvobození Plzně r. 1945

6. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

V roce 1945 Plzeň osvobodila 16. ozbrojená divize americké armády a 17. belgický střelecký prapor. Můj tchán má tuto pamětní brožuru, která vyšla krátce poté, píše Kieran Williams.


Trump a "Žij a nech umírat"

6. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

Není snad lepší metafora tohoto prezidentského úřadu než to, že Donald Trump nemá během návštěvy v továrně na výrobou roušek na sobě masku a na scéně hraje píseň "Žij a nech umírat"!


Truchlení v Americe: Trump zuří nad kritickým videem, které vyrobil manžel jeho poradkyně

6. 5. 2020

čas čtení 1 minutaTruchlení v Americe (Mourning in America) intertextuálně odkazuje na někdejší optimistické volební video Ronalda Reagana Jitro v Americe (Morning in America), které slibovalo Američanům "nový úsvit" v Reaganově éře. Naproti tomu toto video, na jehož výrobě se podílel manžel Trumpovy poradkyně Kellyanne Conwayové George Conway, který je Trumpovým ostrým odpůrcem, předpovídá za jeho vlády jen zkázu a rozklad Ameriky. Jen na You Tube ho zhlédl skoro milion lidí, ale šíří se také na dalších sociálních sítích, zejména na Twitteru. Trump se z tohoto videa může zbláznit, jak o tom svědčí jeho noční tweety:

("RINO" Republicans" jsou "Republicans In Name Only", tedy podle Trumpa jen osoby, které předstírají být Republikány). "Všichni prohráli, já jsem jednička, teď se mi mstí. Kellyanne má "manžela z pekla".

Tímto  se zabývá Trump v době katastrofální krize a pandemie:"A tady je to video, které vyvolalo Trumpův hysterický záchvat," napsal pod tím Brian Tyler Cohen  a dodal: "Užijte si to:" (A zhlédlo to tu 6 milionů lidí.) 

Virus vyslaný jako puma?

6. 5. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 3 minuty

 

Ne, nejde tu o přirovnání k té šelmě, co se od loňského podzimu stále má někde potulovat po severních Čechách! (A že by přesto šlo o nastražené nebezpečí pro tamní obyvatele v lese, když tu ještě nebyla ta epidemie?) Ale jako kdyby ten poslední typ koronaviru, „covid-19“, byl údajně vyroben v nějaké laboratoři a podstrčen ekonomicko-politické konkurenci jako nálož ke kritické zkoušce, zda a jak se s tím vyrovná… (Zde lze ovšem dodat libovolné významné státy do té šalebné hry jako údajného pachatele. Nebudeme pošetile spekulovat.)

Rovněž tu nebudeme dalekosáhle uvažovat o tom, že v té celosvětové soutěži o popularitu vždy se něco může najít, co by mohlo státu nebo politikovi (či političce) ublížit; morálně, politicky, a pak taky ekonomicky. A vymyslí se nějaký blud jako propagandistický tah.

Cvičit, běhat, anebo aspoň denně chodit ven (i když „jsou tu léta“?)…

6. 5. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minut


(Nebo taky chytit se prostředků „alternativní medicíny“??)

Miloš Dokulil


Teď v tom čase koronavirové epidemie, která zatím neskončila, měli jsme problém kromě jiného s tím, že nebylo radno moc se pohybovat někde „venku“, kde bylo automaticky riziko nákazy. Někteří mladší ještě snad předtím mohli chodit do tělocvičen a mnozí reprezentanti té nejstarší kategorie chodili potom aspoň na procházky. (Přitom ti nejstarší jsou na tom vždy nejrizikověji, protože vždy něco už jim tělesně – ale i možná „myšlenkově“ – nefunguje tak, jako to bylo v mládí. A ti nejmladší kupodivu nejméně byli virem napadáni. A z těch mezi postiženými věkově uprostřed mnozí ani naplno nevykázali symptomy nákazy, jak by se mělo očekávat. Ti zdraví z kterékoliv kategorie si mohli klást otázku, zda už „venčit psa“ je pro jeho majitele výzva osudu. A jaká je pohoda posedět si v křesílku, to mi ani neříkejte!)

Vyrovnávaly se předchozí civilizace s kňouraly tímto způsobem?

6. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

"Člověče, musíme otevřít brány."

"To už jsme řešili, Phile. Venku jsou pořád Mongolové."

"Ale já musím sklidit své tuříny."

"MONGOLOVÉ."

"Uf. Ale sedíme tu už TÝDNY."

"Takhle funguje obléhání, Phile."

"Ale v posledních dnech Mongolové skoro nikoho nezabili."

"To kvůli hradbám, Phile."

"Víš to jistě? Možná, že Mongolové nejsou až tak nebezpeční."

"..."

Jen říkám, jak zlé to asi může být. Nemůžou nás VŠECHNY zabít."

"To je přesně to, co dělají."

"Ale mé tuříny..."

Hospodaření OSBL za březen 2020

16. 4. 2020

čas čtení 1 minuta

V březnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 62 052,14 Kč, výdaje byly 71 731.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Jiří David: Stát se musí omluvit Jiřímu Fajtovi, dát mu odškodnění a vrátit ho do Národní galerie

5. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

Dodatek ke včerejší informaci k očištění jména Jiřího Fajta, píše Jiří David:    

Je to podstatná zpráva z několika dalších souvisejících důvodů: zaprvé tedy jde o očištění jména (to není vůbec málo, zvlaště u nás, kde se hned po podobných napadení zjevují krvežízniví supi a hyeny) a budu schválně sledovat, jak se kdo bude omlouvat (iluze si však nedělám), zadruhé by se mělo v právním státě k této situaci i jednoznačně přihlédnout a zcela logicky navrátit JF do čela NG, neboť oba vykonstruované důvody k trestnimu oznámení, kvůli kterým ho ten zcela nekompetentní vazal Zermana před rokem neoprávněně odvolal, jsou shledány jako neopodstatněné, nepravdivé, a tím pádem je JF nevinný.

S tím jistě souvisi i připravovaný konkurs na generálního ředitele NGP. Měl by být – dle mého – skrečován na základě těchto skutečností.

Samozřejmě by měl nyní JF zažalovat stát, jenž významně (u nás se dá říci skoro nevratně) poškodil skrze svou instituci, a to jednoznačně, jeho dobrou pověst a jméno.

S tím souvisí i finanční nahrada za ušlý plat. Pokud vím, měl by se mu snad dnes ministr kultury veřejně omluvit i za ministerstvo kultury.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Globální oteplování donutí miliardy lidí, aby se přestěhovaly na sever

5. 5. 2020

čas čtení 2 minutyStudiem 6000 let historie lidstva vědci definovali konkrétní klimatické pásmo, v němž lidé dokáží žít. Americká Národní akademie věd publikovala studii, z níž vyplývá, že každé oteplení o 1 stupeň Celsia donutí 1 miliardu lidí, aby se přizpůsobila novým podmínkám, anebo aby se přesunula z míst svého bydliště směrem k pólům.

„Kristovství“ a „křesťanství“ se nějak liší?

5. 5. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 7 minut((Britské listy nejsou přednostně nábožensky orientovaným elektronickým zdrojem informací, i když se nezříkají občas k některým religiózním námětům zaujmout vztah. Málem jsem se lekl, když po mé zmínce o Britskými listy v nedávných dnech inzerované knížce o Bohu v epidemických časech ten pár dní v nich opakovaný a blikající inzerát se znovu již všude tak naléhavě neobjevil. Ne že bych měl na tom zásluhu, že inzerát bliká dál ještě „včera“, ale nikoliv snad dnes. Leč dodal jsem si odvahy, abych poukázal na některé znaky křesťanské tradice, kterých si možná nejsme dost vědomi. Aniž tu byla jakákoliv souvislost s „covidem 19“!))

Bolsonaro dál eskaluje konfrontaci

5. 5. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

Bolsonaro a jím nově jmenovaný šéf Federální policie


Aktualizace: Brazilská armáda odmítla podpořit Bolsonara

Brazilská armáda se rozhodla zveřejnit oficiálně svůj postoj, poté, co Bolsonaro naznačoval, že pokud provede puč, bude armáda na jeho straně.

Brazilská armáda vyždala toto prohlášení:

Armádní síly plní svou ústavní misi

Námořnictvo, armáda a letectvo jsou instituce státu, které považují nezávislost a harmonii mezi těmito silami za klíčově důležitou pro správu naší země.

Svoboda projevu je základním požadavkem demokratické země. Tak jakákoliv agrese proti profesionálům z médií je nepřijatelná.

Brazílie se potřebuje posunout kupředu. Čelíme zdravotní pandemii a společenským důsledkům, které jsou stále ještě nepředpověditelné. To vyžaduje úsilí a porozumění od každého.

Armádní jednotky budou vždy stát na straně zákona, pořádku, demokracie a svobody. To je náš příslib.

Fernando Azevedo e Silva, velitel armádních sil

* * *

Brazilský populistický ultrapravicový prezident Jair Bolsonaro podnikl další kroky ve svém otevřeném boji proti Nejvyššímu soudu a parlamentu. Pouhý jeden den poté, co se účastnil veřejné demonstrace, která požadovala zrušení obou těchto dvou složek triády demokracie, nebyl Bolsonaro schopen znovu jmenovat šéfem Federální policie tutéž osobu, kterou už jmenoval do této funkce jednou a kterou Nejvyšší soud embargoval, a tak do funkce šéfa Federální policie Bolsonaro jmenoval jeho nejbližšího přítele. Důvodem, proč nejvyšší soud v zemi zakázal předchozí jmenování, bylo to, že Bolsonaro byl obviněn nedávno rezignovavším ministrem spravedlnosti, že se snaží změnit vedení Federální policie, aby mohl zasáhnout do vyšetřování sebe samotného, své manželky, svých tří dospělých synů a některých svých zaměstnanců.

Mezitím v Absurdistánu 127:

Hrdinští Poláci masově zachraňovali židy za války, policie chrání Kaczyńského a budou se konat ilegální prezidentské volby

5. 5. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 7 minut

Už mi lidi nepíšou, že nazývat svou vlastní zemi "Absurdistánem" není férové. Pravděpodobně proto, že všichni si už teď uvědomili, že Polsko si plně toto jméno zaslouží. Jen nedávno, například, (loutkový) Ústavní soud (protizákonně) rozhodl, že polský Nejvyšší soud porušil evropské právo tím, že se přidržel verdiktu, vydaného Evropským soudním tribunálem.  

"Já jsem zákon!" - Bolsonaro ohlašuje puč

4. 5. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minutV projevu adresovaném demonstrantům se brazilský prezident vyjádřil, že "nepřipustí další zásahy" od parlamentu a od Nejvyššího soudu


V projevu adresovaném lidem, kteří byli součástí veřejné demonstrace, oficiálně inzerované jako akce "proti parlamentu a Nejvyššímu soudu a za vytvoření vojenské diktatury", na níž se v neděli odpoledne sešlo asi 5000 lidí, prezident Bolsonaro s dcerou po boku (bez ochranných roušek) ve vzdoru proti demokratickým institucím požádal "Boha", "abych už tento týden neměl žádné další problémy", protože, podle jeho slov "už to stačilo". Bolsonaro dodal: "Má trpělivost je u konce, převezmu tuto zemi dál". Pokračoval: "Všichni víte, že lid je na mé straně, armáda je na mé straně. A Bůh je na mé straně a ten je nade všechny a nad všemi. Opakuji, že žádám Boha, abychom tento týden neměli žádné problémy. Protože už nebude dialog. Od této chvíle budeme jen požadovat. Moje vláda bude u moci za každou cenu."

Trumpovo rozhodnutí otevřít americkou ekonomiku povede k mnoha zbytečným smrtím

4. 5. 2020

čas čtení 2 minuty


Donald Trump je nervózní. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že prohraje v listopadu prezidentské volby, pokud americká ekonomika nebude v rozkvětu. Avšak velká část ekonomiky je uzavřena v důsledku pandemie. Počet infekcí a úmrtí dále roste. Takže jaká je Trumpova strategie? Otevřít ekonomiku navzdory rizikům, napsal bývalý americký ministr zaměstnanosti Robert Reich.

Krok 1: Odebrat lidem finanční podporu, aby se museli vrátit do zaměstnání

Trumpovo ministerstvo zaměstnanosti rozhodlo, že zaměstnanci "musejí přijmout" příkaz zaměstnavatele, aby se vrátili do práce. Přestane jim být vyplácena podpora v nezaměstnanosti, bez ohledu na COVID-19. Trumpův spojenec, republikánský guvernér v Iowě Kim Reynolds zdůraznil, že kdo se nevrátí do práce, přijde tím o zaměstnání.

Nutit lidi voli mezi nákazou a ztrátou zaměstnání je nelidské. Je to také nesmyslné. Veřejné zdraví stále závisí na tom, aby co největší počet zaměstnanců zůstal doma.

Více než 300 000 Britů přestalo ze strachu z koronaviru kouřit

4. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaZdá se, že až 300 000 Britů přestalo kouřit, vzhledem k tomu, že roste počet důkazů, že kuřáci jsou koronavirem více ohroženi. Dalších 550 000 lidí se pokusilo přestat kouřit a 2,4 miliony lidí kouření omezilo.

Dr Nick Hopkinson, předseda protikuřácké organizace Ash a plicní odborník v Imperial College v Londýně, konstatoval: "Kouření poškozuje imunitní systém a naši schopnost bojovat proti infekcím. Roste počet důkazů, že kouření je spojeno s horšími důsledky pro lidi, kteří jsou přijímáni s COVIDEM-19 do nemocnic. Přestanete-li kouřit, rychle to snižuje vaše riziko infarktů a mrtvic.

Cílem britské vlády je eliminovat v zemi kouření do roku 2030.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Šarlatánský styl britských vládnoucích politiků zlikvidovala realita

4. 5. 2020

čas čtení 4 minuty


V době, kdy píšu tento článek, máme 27 510 mrtvol - a ten počet stoupá. HDP v Británii poklesl o 30 procent a dál klesá. Britové přišli o 950 000 pracovních příležitostí - a bude toho víc. Chybí 37 procent ochranných prostředků pro zdravotníky. Británie je druhá v počtu úmrtí na COVID-19 v Evropě a zřejmě předstihne i Itálii. Jinými slovy - jsme země, která byla podrobena zkoušce - a jejíž vedoucí politikové selhali, píše Nick Cohen.

A museli selhat. Od chvíle, kdy Boris Johnson, Nigel Farage a Michael Gove vyhráli v roce 2016 v referendu o brexitu tím, že slibovali, že dokážeme provést drastickou změnu země, aniž by to komukoliv způsobilo bolest, selhání bylo nevyhnutelné. Jediným překvapením je, že to trvalo tak dlouho, než styl britských vládních šarlatánů zemřel.

Koronavirus: Někteří pacienti mají nebezpečně nízkou míru kyslíku v krvi, ale neuvědomují si to

4. 5. 2020

čas čtení 2 minutyJe to záhada, která vede lékaře k tomu, aby zpochybňovali základní principy biologie: pacienti nakažení COVIDEM-19, kteří mluví a neprojevují žádné potíže, ale mají tak nízkou míru kyslíku v krvi, že by měli být v bezvědomí nebo mrtví.

Tento jev, známý jako "šťastná hypoxie" (jiní to nazývají "tichá hypoxie") vyvolává otázky ohledně toho, jak přesně tento virus útočí na plíce a zda by mohly existovat efektivnější metody jak tyto pacienty léčit.

Je Polsko na hraně? Stává se fašistickým státem?

4. 5. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

 

Vím, že po 125 pokračováních mého seriálu "Mezitím v Absurdistánu" už možná ten povyk některé lidi už nudí. Ti čtenáři, kteří stále ještě můj seriál sledují, mě možná považují za někoho, kdo pořád zbytečně (?) varuje, že je demokracie v Polsku v úpadku. Problém je, že je to pravda.

V roce 2003 ve své knize Fascism, anyone? poskytl Lawrence W. Britt  seznam signálů včasného varování, že vzniká fašismus. Zkontrolujme si podle něho, jak daleko se strana Právo a spravedlnost v Polsku dostala:

1. Důrazná a trvalá nacionalistická prohlášení √

Vlastenectví a národ, to je podstatná základ světového názoru strany Právo a spravedlnost. Vlast a uctívání národních hrdinů je základem toho, co lidem sdělují. Když s nimi nesouhlasíte, jste zrádce, anebo "nejste skutečný Polák". Více se o tom polsky dočtete ZDE.

Prosíme, pomozte invalidní rodině Cínových ze Šluknova

1. 5. 2020

čas čtení 4 minuty

 

Napsala nám paní Marie Cínová ze Šluknova:

Dobrý den prosím mám prozbu mám syna na vozíčku který žije v nedůstojných podmínkách nemůže ven nemůže do koupelny ruce si myje ve dřezu na nadobi.Jsme úplná rodina všechny invalidní jsem jeho matka manžel je plně invalidní kardiak astmatik bohužel ať jsem se obracela na jakou koliv pomoc nikdo nám nepomohl.Mame si sehnat sami no byty jsou ale mi prosíme o jakou koliv dobrovolnou pomoc na kauci přestěhování úpravy v bytě atd naše příjmy dohromady jsou důchody 21 celkem z toho zaplatíme 13300 Kč nájem i služby zbytek nám musí stačit na stravu podle úřadu životní minimum mame.No hlavně tedy za léky které potřebujeme k životu hlavně manžel na srce vše stojí peníze nemáme vlastní úspory nic ani nám zatím nikdo nepomohl Bojím se o syna je epidemie musí dodržovat hygienu mije se ve dřezu koupání toho zveda manžel nesmí tahat nic těžkého jednou mu ten kluk zůstane v ruce až neprodjchne.Tak Vás moc prosím zdali byste nám nemohli nějak pomoci finančně i materiálně děkuji kdo by chtěl Patrika navštívit a přesvědčit se o tom jak žijem není problem pokud máte zájem nás navštívit budu ráda děkuji moc No modlím se opravdu za syna aby se nad ním někdo smyloval opravdu to se nedá žádné úspory nemám abych to mohla sama udělat. Mam strach moje dcerka zemřela na chřipku typu B uvítám opravdu jakou koliv pomoc i materiální a finanční na bydlení pro sebe nežádám nic moc děkuji  přijeďte se klidně podívat Cínová Marie Šluknov

Uvědomujeme si, že v dnešní koronavirové krizi je ve finančních a existenčních potížích zřejmě hodně lidí, avšak invalidé by neměli být ponecháváni bez pomoci.

Můžete-li, prosíme, pomozte jim finančně, jejich číslo účtu je 2113754545/2700, IBAN

CZ752700 0000 0021 1375 4545

Ale hlavně, napište nám do redakce, pokud existují instituce, které by mohly pomoci. Tito lidé přece nemohou zůstat bez pomoci. Ani v ČR.

Paní Cínové zřejmě někdo posléze pomohl dopis znovu napsat.  Zde je jeho podrobnější verze:


Prosba o jakoukoliv dobrovolnou pomoc materiální i finanční

Můj syn Patrik je od narození odkázán na invalidní vozík. Patrik trpí kombinovaným postižením pohybovým i očním. Jsem jeho matka, která se starala o dvě takto postižené děti. V roce 2018 mi zemřela má 8 letá dcera Maruška, která byla od narození rovněž na vozíčku, měla nemocné srdíčko a byla i doma napojena na kyslík. Zůstal mi Patrik, který je odkázán na mou pomoc, nemá důstojné bydlení, nedostane se do koupelny ani na WC, myje se v kuchyňském dřezu, kde se posléze myje i nádobí. Ven se nedostane také, aktuálně je již několik měsíců doma. Od vchodových dveří k bytu to máme 9 schodů. V současném domě není výtah ani pomocná plošina, bydlíme ve Šluknově v klasickém paneláku, Patrik se nedostane ani na balkon. Já sama jsem částečně invalidní, manžel je těžký kardiak a astmatik, nesmí tedy zvedat nic těžkého. Ačkoliv koupání a hygiena je nutná, můj syn to má ještě těžší, neboť sám nezmůže nic.

A tak vás prosím o pomoc. Chtěli bychom se totiž v ideálním případě přestěhovat do Liberce do bytu 3+1, ideálně bezbariérového nebo s výtahem.

Jedna věc je, že všude jsou vysoké nájmy, druhá věc je kauce, na kterou momentálně v případě cesty k novému bytu nemáme. Žijeme z invalidních důchodů skromně, a tak uvítám jakoukoliv pomoc i nabídku na bydlení 3+1 (ideálně v přízemí). Dárci mohou, pokud budou chtít, zasílat dobrovolnou částku na uvedený účet. Ta bude primárně využita na náš výše uvedený hlavní cíl – dostat se do dispozičně vhodnějšího bytu. Kdo by chtěl Patrika osobně navštívit, po dohodě není problém. Všem hodným dárcům předem děkuji.

Marie Cínová

č. bú.: 2113754545/2700


Telefonní číslo paní Cínové neuvádíme, její email je: mariecinova2@email.cz


Zázraky svrchovaně někdy jsou v lidských hlavách a rukou (že by?)!

1. 5. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut

 


Některých událostí si všimnout může vyvolat jen nemalý stres. Už proto, že znamenají ztrátu předchozích nadějí a příslibných vizí nejen pro přímé účastníky, ale i pro možné další sympatizující publikum na stejném širším jevišti. Jen si představme, že se mladému páru zrovna narodí dítě. A je to holčička. Celých prvních dvanáct měsíců je to „v pohodě“. Počínaje hned tím novým životem do jeho zatím zřejmě povzbudivé generační štafety. Nemusíme ani mluvit o tom, když se ten nový jedinec zachytí o vnější svět očima; anebo když se konečně poprvé jakoby „usměje“. V rámci koloběhu dní mnohé pohyby toho děcka jsou ovšem stále jakoby sebevědomější. Ještě dřív, než dovrší prvních dvanáct měsíců svého života, začne se ten malý lidský tvor rozmanitě vzpínat nebo plazit „po všech čtyřech“. A je tu krátce nato perspektiva, že s pomocí dospělých dítě udělá třeba své prvé krůčky…

Ladislav Dušek: Mám strašnej strach. Nevíme o koronaviru nic

1. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

 

Část záznamu z neveřejné schůze sněmovního zdravotnického výboru o šíření koronaviru
21 Apr 2020 · 13 minZrušit okamžitě opatření proti šíření koronaviru by podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška mělo zdrcující důsledky. Řekl to minulý týden na poslancům na neveřejné schůzi sněmovního zdravotnického výboru. Část ze záznamu, který někdo nejspíše omylem zveřejnil na stránkách výboru, si nyní můžete poslechnout.


https://podcasts.google.com/?feed=aHR0cHM6Ly93d3cuc3ByZWFrZXIuY29tL3Nob3cvNDE5NDcwNS9lcGlzb2Rlcy9mZWVk&ep=14&episode=dGFnOnNvdW5kY2xvdWQsMjAxMDp0cmFja3MvODAzNzI2MzM4

Jak vypadá život po uvolnění ve Wuchanu?

1. 5. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Na obrázku kantýna fabriky na počítače Lenovo ve Wuchanu

Když tu tak bájíme o návratu do post-Covid normálu, není špatné se podívat jak to vypadá ve Wuchanu dnes.

Pro informaci, v Číně (miliardová země) je dnes virus vlastně na nule. Denně nějakých 20 nových případů - to je úplné nic. CELKOVÝ počet aktivních případů v Číně je 600, a za posledních čtrnáct dní mají jedno jediné úmrtí. V celé zemi.

Takže, jak vypadá život po uvolnění ve Wuchanu:

Vláda nenápadně schvaluje kroky k dostavbě Dukovan

1. 5. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

Abychom přes zamlžené brýle od roušek nepřehlédli tuto veledůležitost.

Vláda nenápadně schvaluje kroky k dostavbě Dukovan. Protože blok jaderky je normální podnikatelskou cestou nerealizovatelný (tj. není možné, aby jej setrvale vysoce ziskový ČEZ zaplatil ze svých zisků, případně z běžného komerčního úvěru), vymýšlí vláda tuto fintičku, která nás bude stát... kolik vlastně?

Pojďme počítat.

HRW: Bizarní kapitulace Věry Jourové před vyhlášením diktatury v Maďarsku

1. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

Andrew Stroehlein mediální ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch:

Zcela pasivní reakce Věry Jourové na maďarské vyhlášení diktatury vyšlo v Hospodářských novinách.  Jourová v podstatě shrnuje základní problémy vlastně dobře, ale pak říká, že nic dělat nebude, jen bude čekat, co se bude dít dál. Bizarní kapitulace.
 

Průběžné zpravodajství:

Trump si vymyslel, že koronavirus "vznikl v čínské laboratoři ve Wuchanu". Šéf jeho vlastních výzvědných služeb to popřel

1. 5. 2020

čas čtení 11 minut

 

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  3.5. bylo v ČR registrováno 7755 nakažených, v nemocnici bylo 308 osob a 245 osob zemřelo.   

Nikde jsme se nedočetli kolik lidí v ČR letos zemřelo v březnových a dubnových týdnech ve srovnání se statistickým průměrem pro tyto týdny z předchozích let. To je totiž jediná spolehlivá informace o počtu mrtvých na koronavirus. Zjišťují to novináři v USA, v Británii i v dalších zemích. (JČ) - Aktualizace: Upozornil nás František Vančura, že zatím tato data nejsou dostupná: ZDE

- Trump rozdává fondy na podporu podniků postižených koronavirem svým kamarádům oligarchům. Nevládní organizace požadují, aby se to začalo vyšetřovat. Deník Guardian upozorňuje, že po mnoha desetiletích, kdy byla úspěšná ekonomická i politická strategie USA založena na vědeckých inovacích, byla za Trumpa věda naprosto odsunuta stranou, vědci jsou umlčováni a prostor je dáván nesmyslům, lhářům, konspiračním teoretikům, šarlatánům a podvodníkům.  ZDE 

- Rusko zaznamenalo dosud největší nárůst počtu nákaz: 10 633 za posledních 24 hodin. Celkový počet registrovaných nákaz v Rusku je 134 886.  Za posledních 24 hodin zemřelo dalších 58 osob, celkem v Rusku zemřelo 1280 lidí.

- Počet registrovných nákaz na světě dosáhl téměř 3 438 422, zemřelo 243 831 osob. Nejpostiženější jsou Spojené státy, kde je více než 1,3 milionů nákaz a kde zemřelo 66 385 lidí.

- Vedoucí politikové Evropské unie spojily síly: chtějí investovat miliardy euro do práce na vakcíně proti koronaviru.

- YouTube vymazala účet známého britského konspiračního teoretika Davida Ickeho, který o sobě mimochodem před časem tvrdil, že je Mesiáš. Tento bývalý fotbalista šířil na svém účtu četné konspirační teorie včetně nesmyslného tvrzení, že koronavirus se šíří prostřednictvím stožárů mobilních sítí 5G. Pozoruhodně, toto video existovalo i s českými titulky! Blázni po Evropě podpálili celou řadu stožárů mobilních sítí 5G a nejméně v jednom případě ohrozili v Británii komunikaci nemocnice, která se stará o pacienty nakažené COVIDEM-19. 

Monitor Jana Paula: Sochař Matouš Háša, aneb nejen o umění, které s člověkem pohne

1. 5. 2020 / Jan Paul

čas čtení 4 minuty


 

Když jsem před rokem napsal recenzi na výstavu sochaře Matouše Háši v Galerii Art Chrudim Luboše Jelínka, ani zdaleka jsem netušil, do jakého kontextu se dostane moje rada, aby začínající mladý a nadějný umělec raději odkrýval tváře svých soch, a umožnil tak průchod emocím. Proč by měl mít Diskobolos na hlavě respirátor? A proč by ho měl mít malý Ježíš spočívající na klíně své matky? Mohlo by se zdát, že plastiky tohoto sochaře jsou nyní nanejvýš aktuální, neboť zakrývání obličeje rouškou je současným dominantním vizuálním rysem tváří lidí tohoto světa. Přestali jsme se usmívat, ale i mračit, jakoby z člověka zmizel kus osobnosti, a jen oči mohou prozrazovat, co se v něm odehrává.

Rozhovor Britských listů 278. Jak v Čechách potvoříme myšlenky Komenského

30. 4. 2020

čas čtení < 1 minuta
Při příležitosti třistapadesátého výročí úmrtí pedagoga Jana Ámose Komenského, Evropana, hovoří Bohumil Kartous a teologem a historikem Richardem Vlasákem o Komenského vzdělávacím a filozofickém odkazu, aktuálním zrovna v nynější koronavirové krizi. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Čistší vzduch v Evropě znamenal, že zemřelo za poslední měsíc o 11 000 lidí méně

30. 4. 2020

čas čtení 1 minutaOstrý pokles silniční dopravy a průmyslových emisí znamenal, že za poslední měsíc zemřelo v Evropě o 11 000 lidí méně než obvykle. Vedlo to k poklesu absencí v zaměstnání o 1,3 milionu dní, u 6000 méně dětí vzniklo astma, 1900 lidí nemuselo jít kvůli zdravotním potížím na pohotovost a nedošlo k 600 předčasným úmrtím.

Zatímco na koronavirovou pandemii po celém světě od začátku roku zemřelo více než 220 000 lidí, nynější situace nabídla pohled na čistší a zdravější svět, který je možný, pokud svět přestane používat v průmyslu znečišťující fosilní paliva.

Ve srovnání s loňskem poklesla míra kysličníku dusíku v ovzduší o 40 procent a množství miniaturních partikulátů v ovzduší pokleslo o 10 procent. Tyto dvě formy znečištění ovzduší, které oslabují srdce a dýchací systém, znamenají, že v jejich důsledku ročně umírá v Evropě asi 470 000 lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Opravdu jsme kabrňáci, že jsme z auta vymontovali brzdy?

30. 4. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

"Demokracii tady teď máme, ale nemáme demokraty. Dokud je nebudeme mít, žádné volby nám nepomůžou. Když volí blbci, volí blbě… Instituce nás nezachrání." 
(Ladislav Hejdánek, 2002)

Chráněný mokřad u Uherčic na Břeclavsku "někdo" zničil manipulací s kohouty melioračního systému, třebaže obec sama masivně investovala do vytvoření mokřadních ploch. Poté se do vyschlé půdy zakously traktory firmy Zemos, která je součástí koncernu Agrofert - ovšem České inspekci životního prostředí, která zničení mokřadu šetří, to ani během pětisetletého sucha nevadí ZDE.

Průběžné zpravodajství:

V Británii umírá z lidí přijatých do nemocnice s těžkým průběhem koronaviru 33 procent osob

30. 4. 2020

čas čtení 6 minut

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  30. 4.  bylo v ČR registrováno 7581 nakažených, v nemocnici bylo 348 osob a 227 osob zemřelo.   


- Lékaři po světě zaznamenali už stovku případů vzácného zánětlivého syndromu celého organismu u dětí, který je spojován s nákazou koronavirem.

- Čína nemá zájem zasahovat do amerických prezidentských voleb, konstatovala ve čtvrtek, poté, co se Donald Trump vyjádřil, že Čína "udělá všechno, co je v jejích silách," aby v prezidentských volbách v listopadu prohrál. Trump ve středu tvrdil, že Čína podporuje demokratického kandidáta Joea Bidena.

- Na koronavirus už globálně zemřelo nejméně 227 644 osob. Více než 3 193 961 osob bylo nakaženo.

- Jižní Korea poprvé od února nemá žádné nové domácí případy nákazy.

- Lidé po celém světě mají ve spánku noční můry o pandemii. Zdá se jim, že nemohou dýchat, že mají horečku, zdá se jim o zemětřesením, tsunami a tornádech, ale největší množství snů je o útocích létajícího hmyzu, množství švábů a červů.

- Šéf britské farmaceutické společnosti AstraZeneca Pascal Soriot uvedl, že v červnu až v červenci bude jeho firma vědět, zda vakcína, kterou vyvíjí Oxfordská univerzita, je funkční.

30618

KoroNERV-20 vládě: Zajistěte uchazečům na SŠ rovné podmínky v klíčovém okamžiku jejich života

30. 4. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 10 minut

Vláda prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy oznámila záměr postupně otevírat školy. Tento záměr počítá s postupnou možností VŠ i SŠ studentů připravit se na státní zkoušky, případně maturity, přímo ve školách, byť s omezeným přístupem. Klíčové zkoušky, které mohou mít zcela zásadní vliv na budoucí život, nicméně absolvují i současní žáci ZŠ, uchazeči o studium na SŠ či víceletých gymnáziích. Jejich možnosti jsou přitom omezené, jelikož u 2. stupňů ZŠ se uvažuje pouze o možnosti “konzultací”, nikoliv o cílené přípravě. Navíc přijímací zkoušky proběhnou pouze v jednom termínu, což významně zvyšuje podíl náhody. Hrozí prohloubení v ČR už tak vysoké disparity v přístupu ke vzdělání. Ve hře je přitom stále možnost zrušení přijímacích zkoušek (Slovensko) nebo jejich modifikace.

Jsou akce ministerstva životního prostředí proti suchu opravdu efektivní?

30. 4. 2020

čas čtení 2 minuty

"Obce budou moci například zachytit dešťovou vodu do podzemních nádrží a použít ji k zavlažování obecní zeleně, k chlazení ulic v době letních veder nebo ke splachování ve školách, úřadech a jiných veřejných budovách."

=> to je zejména skvělé v době, když neprší

Dělám předsedu zahrádkářské kolonie v Praze-Zbraslavi, píše Jan Molič v reakci na tento článek. Vodu čerpáme z vlastního zdroje a je to voda, která by jinak odtekla rovnou do Vltavy. Fakticky vodu vracíme na kopec. Současnou terminologií zadržujeme vodu v krajině. Ročně se může jednat až o 10000 m3 vody. Z hlediska státu jde o kapku v moři, z hlediska působení jedné obyčejné organizace je to hodně.

Záchranná brzda

30. 4. 2020 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 4 minuty

Fakt nejsem člověk, kterej by kňochtal. Tedy jen holé konstatování: ještě loni z jara mi spousta lidí říkalo na tvrzení, že lesy na Vysočině sežere kůrovec, že prudím a panikařím. A na názor, že je potřeba začít dramaticky chránit krajinu hlavně kvůli vodě, si radši rovnou šli po svých. I lidé vzdělaní. Ale to vlastně není překvapení, protože to tak bylo průběžně v různých vlnách už od roku 1981, kdy mi jedna kamarádka ze Šumavy prvně půjčila "NIKU". Ale čest a sláva výjimkám, kterých taky není úplně málo (čau lidi:-).

Přehled aktuálních vědeckých článků o onemocnění covid ze dvou předních lékařských časopisů

30. 4. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 8 minut

Vědecké články z časopisů New England Journal of Medicine a Journal of the American Medical Association ukazují, jaký byl dosavadní průběh nemoci a její následky u pacientů dětského věku (Wu-chan), věková charakteristika a druh poskytnuté zdravotní péče (Kalifornie), průběh šíření nákazy v léčebně dlouhodobě nemocných (stát Washington), průběh nemoci u bezdomovců (Boston), pacientů s mrtvicí a statistiku přijatých pacientů s akutním koronárním syndromem (infarkt) v období před a běem epidemie koronaviru (severní Itálie).

Kde je Bůh (v těchto týdnech)?

30. 4. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 9 minut

 


Čtenáři Britských listů nemohou teď denně nezakopnout o tuto otázku; pouze ji mají v rámci inzerce „aktualizovanou“ na současnou koronavirovou epidemii covid-19 (která by se mohla kdykoliv znovu opakovat jako běžná chřipka, jak teď o tom začali ujišťovat svět čínští specialisté na nakažlivé choroby). I když bývala rovněž občas období, kdy víra v Boha či v bohy mohla mít nosnost záchranné brzdy před neznámou epidemicky působící metlou v případě, že se člověk uchýlí k upřímné niterně prožívané modlitbě, vnímané jako vyslyšitelná prosba o ochranu před zákeřnou smrtí. V českých soudobých poměrech máme křesťansky věřících bližních jen zhruba 10 %. Čili většina našich spoluobčanů zůstane vůči té otázce v záhlaví této úvahy či přímo naléhavě mrkajícího inzerátu z BListů zřejmě netečná. Leč zkusme přesto aspoň trochu si v těch náboženských souvislostech přiblížit některá užitečná fakta.

30201

Není už načase konečně vystřízlivět?

30. 4. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 9 minut

Dramatickému selhání domněle vyspělých západních zemí, jež se marně snaží klopýtat mezi hromadami mrtvých a ekonomickými ztrátami způsobenými rozsáhlými karanténními opatřeními, se u nás nevěnuje náležitá pozornost. Proč si Spojené státy, Velká Británie, Itálie, Francie, Španělsko, Belgie nebo Nizozemí vedou v boji s pandemií tak špatně – na rozdíl od zemí jihovýchodní Asie či Nového Zélandu? Není snad zakopaný pes v dysfunkčním politickém a ekonomickém systému opírajícím se o benevolenci dravčího byznysu, o čemž se v českém mediálním prostředí prostě nehovoří – a pravděpodobně jen tak hovořit nebude? Jestliže však nedokážeme vystřízlivět z některých přetrvávajících iluzí, nebudeme schopni v ČR změnit vůbec nic. 

COVID-19 v pečovatelských domovech pro seniory: mnoho lidí umírá v osamocení

29. 4. 2020

čas čtení 7 minut

tisková zpráva Lékařů bez hranic

Onemocnění COVID-19 při šíření světem poutá značnou pozornost. Na některých z nejhůře zasažených míst se však virus tiše rozšířil do všech koutů společnosti. Jednou z největších obětí nákazy v Evropě jsou pečovatelské domovy pro seniory a jejich obyvatelé.

Nejvíce pozornosti poutají pacienti v kritické fázi onemocnění COVID-19 v nemocnicích a Lékaři bez hranic těmto zařízením rychle nabídli technickou podporu založenou na zkušenostech práce při epidemiích. Nicméně s pandemií COVID-19 je třeba bojovat také ve městech a vesnicích, na ulicích a tržištích, v obchodech, barech a domovech. Jak se odhalovala povaha nemoci, organizace se více zaměřila na podporu domovů pro seniory ve Španělsku, Belgii, Francii, Itálii či například v Portugalsku.

 

V některých tamních zařízeních pro seniory zemřel až každý třetí obyvatel - což je úmrtnost, která by byla šokující v jakékoli krizi.

 

Průběžné zpravodajství:

USA zaznamenaly víc než milion nakažených a více než 57 000 mrtvých

29. 4. 2020

čas čtení 4 minuty

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  Ve středu 29. 4.  bylo v ČR registrováno 7504 nakažených, v nemocnici bylo 361 osob a 227 osob zemřelo.


. - Američtí lékaři, podobně jako evropští, zjišťují, že mladí lidé mají v důsledku nákazy koronavirem na prstech na rukou a nohou vyrážky a "omrzliny". Zřejmě je to důsledkem skutečnosti, že nakaženým koaguluje krev a nedostane se do vlásečnic v končetinách. Vyrážky a "omrzliny" však nejsou signálem těžkého průběhu nemoci, k tomu nedochází. ZDE 
- Spojené státy mají nyní více než jeden milion nakažených. Je to třetina všech nakažených koronavirem na celém světě. Globální počet nakažených je 3 083 467, Spojené státy mají 1 002 498. To je daleko více než jakákoliv jiná země. Španělsko má 232 128 případů nákazy, Itálie 201 505 případů nákazy. Žádná jiná země nemá více než 200 000 potvrzených případů nákazy.

- V Německu stoupla míra nákazy koronavirem. Ředitel Ústavu Roberta Kocha pro nakažlivé choroby apeloval na občany, aby pokud možno zůstávali doma. Německu se začátkem dubna podařilo snížit koeficient nákazy na 0,7, nyní znovu vzrostl na 1. Znamená to, že každá nakažená osoba znovu nyní nakazí v průměru jednu další. K nárůstu míry nákazy došlo poté, co tam minulý týden otevřely některé obchody.

- Britské firmy požadují, aby stát prodloužil systém, v jehož rámci hradí plat nečinných zaměstnanců, nejméně do září, jinak vznikne obrovská vlna nezaměstnanosti. Systém má zatím fungovat do konce června a bude stát 42 miliard liber. Každý další měsíc bude stát 12 miliard liber. V prvním týdnu zachránil tento projekt 4 miliony britských pracovních příležitostí.  ZDE 

- Rusko má už téměř 100 000 nákaz. Konkrétně 99 399. 978 lidí v  Rusku zemřelo.

- Globální počet mrtvých dosáhl čísla 217 168 a nejméně 3 116 680 lidí bylo nakaženo.

- Tři děti v USA jsou léčeny na vzánětlivou chorobu celého organismu, která je spojována s koronavirem. Podobné případy znepokojují lékaře v Británii, v Itálii a ve Španělsku.

- Koronavirová pandemie může způsobit úmrtí dalších  18 000 lidí v Anglii, kteří mají rakovinu.

- Čína varuje, že vztah s Austrálii bude "nenapravitelně poškozen". Australský premiér Scott Morrison hájí "naprosto rozumný" požadavek, aby došlo k vyšetřování vzniku pandemie v Číně. Měli by existovat nezávislí inspektoři, podobně jako existují zbrojní inspektoři, kteří by vyšetřovali vznik velkých pandemií.

Filantropie v éře Covidu-19 a záchrana světa

29. 4. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 11 minut


BBC před několika dny uvedla reportáž o druhém nejbohatším Číňanovi (podle Forbes.com mu patří 22. příčka na světě ZDE) Jacku Ma a jeho celosvětové kampani za zpřístupnění zdravotnických pomůcek zemím, které jsou při zaopatřování si výbavy pro potírání výskytu Covid-19 v mezinárodním měřítku znevýhodněné.

Kromě zajímavých poznatků o propojení čínského kapitalismu s vládou jedné strany v Číně je reportáž také dobrou ilustrací, jak má toto propojení v éře Covid-19 celosvětový přesah (ve střední Evropě mj. například ZDE).

Z českého pohledu je reportáž také výstižná způsobem, jakým hovoří o miliardářích profitujících z růstu druhého největšího trhu na světě. Nikde v ní nenaleznete jednostranný pohled na společnosti operující v Číně jako subjekty věnující se pouze obchodní činnosti, jak je tomu například zvykem na portálu Seznam.cz v případě PPF (ZDE anebo ZDE).


Prezident USA je jen (či navíc?) “highly impulsive“?

29. 4. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut


Asi se nemusím moc namáhat s překládáním toho, co je mezi uvozovkami v nadpisu. Nanejvýš impulzivní? Nebo jenom hodně spontánní? Dost vznětlivý? Docela málo ovládající své pocity (či taky vášně?)? Ale vážně! Když nám takhle v mezičase zdivočil jeden virus, musí se hned ukazovat prstem na prezidenta jednoho z nejvýznamnějších států dnešního světa? Ne-li stále ještě ekonomicko-politicko-vojensky „jedničky“ na této zeměkouli? (Už třeba navíc také kvůli tomu, že ještě v časech ČSSR jsme jako statní rodáci mohli se vskrytu pyšnit tím, že první Trumpovou manželkou byla Češka, Ivana, rozená Zelníčková. Tento svazek vydržel celých 15 let a mohl se kromě jiného rovněž pyšnit třemi dětmi.)

(Pozn. red. Jak na to poukazuje americká profesorka Karen von Kunes, Američani nevědí, že Trumpovy děti jsou Češi:)Mezitím v Absurdistánu 126:

Divoké požáry, chaos při "přípravě prezidentských voleb" za pandemie - chystá se ultrapravicový puč?

29. 4. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 8 minut

Další rekordní náklad zboží dorazil do Polska! Avšak z nějakého důvodu se vláda rozhodla z jeho příjezdu tentokrát neudělat velkou propagandistickou akci tak, jak to učinila s nákladem lékařských pomůcek z Číny minulý týden.  Tentokrát byl náklad dopraven po moři - největší nákladní loď na světě, Agia Trias, dodala 140 000 tun kolumbijského uhlí do gdaňského přístavu!  Protože, jak jsme se dověděli minulý týden z poučení, které pro žáky připravilo polské ministerstvo školství, globální oteplování může být pro Polsko jedině dobré.

Španělská vláda nehodlá stanovovat data pro uvolňování karantény

29. 4. 2020

čas čtení 1 minuta

Španělský vládní "Plán přechodu k nové normalitě" místo toho, aby jako v jiných zemích stanovil konkrétní data uvolnění jednotlivých opatření, stanoví fáze a kroky, které tyto fáze zahrnou. Jejich provádění bude záviset na konkrétních indikátorech a situace bude přehodnocována každé dva týdny, informuje Carlos E. Cué.

Polští vědci zahájili vývoj skupinových testů na koronavirus

29. 4. 2020

čas čtení 1 minuta

Vědci z Nenckého institutu experimentální biologie spolu s Polskou akademií věd zahájili práce na protokolu, který by umožnil skupinové testy na nový koronavirus. Tým vědců tvrdí, že doufá, že by nová metoda měla umožnit zvýšit počet testovaných vzorků ze současných 10 000 denně na více jak 100 000.

Maďarsko: Jak zachránit malé podniky před dopady pandemie?

29. 4. 2020

čas čtení 2 minuty

Co se stane s maďarskými malými podniky během recese vyvolané koronavirem, která může trvat po předvídatelnou budoucnost? To je otázka v mysli mnohých, jak těch, kteří jsou zasaženi, tak těch, kdo se snaží problém vyřešit, píše András Vaski.

Rozhovor Britských listů 277. Koronavirus: Chcete být chudí, nebo mrtví?

29. 4. 2020

čas čtení < 1 minuta
S podnikatelem Markem Benešem hovoří Jan Čulík o nynější situaci koronavirové pandemie v České republice. Povede současná ekonomická strategie české vlády k drastické restrukturalizaci české ekonomiky tak, že většina podniků skončí v rukou hrstky domácích a zahraničních oligarchů? A proč to tak skončí a proč proti tomu nikdo nic nedělá? Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 29. dubna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Vstup choroby COVID-19 probíhá zřejmě přes klíčové nosní buňky

29. 4. 2020

čas čtení 2 minuty

Dva specifické typy nosních buněk byly identifikovány jako pravděpodobné původní infekční body infekce COVID-19. Vědci zjistili, že pohárkovité a řasnaté buňky v nose vykazují vysokou hladinu vstupního proteinu, který nový koronavirus používá k pronikání do našich buněk. To může pomoci objasnit vysoký rozsah přenosu. Studie s použitím sítě Human Cell Atlas Lung Biological Network dále zjistila, že také buňky v oku a některých dalších orgánech obsahuje proteiny umožňující vstup viru.

USA: Armáda obnovuje dělostřelectvo pro rozsáhlé válečné operace

29. 4. 2020

čas čtení 8 minut

Říkejte mu někdejší a budoucí bůh války. Armádní dělostřelectvo, zanedbávané během 20 let nahánění guerill, je obnovováno jako zbraň pro multidoménové válčení proti Rusku a Číně. To ovlivní vše - od toho, jaké střely armáda nakupuje, přes to, kteří důstojníci jsou povyšováni, až po to, jak jsou síly organizovány do bitvy - strukturu sil načrtnutou v nové studii oddělení Army Futures Command nazvané AimPoint, píše Sydney J. Freedberg Jr..

Kterak ANOfert zachránil tisíce mrtvých, aneb Staré pověsti těžkoslovenské

29. 4. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Podle premiéra Andreje Babiše jeho vláda opatřeními během koronavirové pandemie zachránila "tisíce mrtvých" a nedopustila se žádné chyby, když protikrizová opatření převedla pod ministerstvo zdravotnictví - což ovšem ve svém rozsudku odmítl pražský městský soud ZDE. Mezitím v ČR probíhá metodologicky zásadně pochybený "průzkum promořenosti" postavený místo na reprezentativním vzorku na "kvótním samovýběru" dle vlastní úvahy se dostavujících účastníků, který tak přes masivní plánovaný počet 27 000 osob nemá nejmenší šanci zjistit, kolik procent občanů opravdu prodělalo chorobu COVID-19 ZDE ZDE.

Sucho 2020: Situace po zimě je kritická, MŽP pošle letos na boj se suchem dalších až 6 mld. Kč, klíč je v zadržování vody

29. 4. 2020

čas čtení 6 minut

tisková zpráva Ministerstva životního prostředí ČR

Sucho v České republice se prohlubuje. Nedostatek srážek a zvyšující se průměrná teplota zvyšují deficit vody v půdě i v tocích. Po další mírné zimě je situace již téměř kritická. Česko se na sucho musí i nadále adaptovat. Určitě pomáhají projekty řešící návrat vody do krajiny i výstavba vodovodů a nových zdrojů vody v obcích a městech. Ministerstvo životního prostředí v loňském roce podpořilo přes 4600 projektů řešících problémy se suchem za více než 2 miliardy korun. Letos už má otevřené výzvy pro další projekty za 2,5 miliardy korun a o dalších až tři a půl miliardách korun jedná – přidat chce třeba na Dešťovku v domácnostech, výsadbu stromů nebo zajištění zdrojů pitné vody v obcích. Na 12. května svolal ministr Brabec také Národní koalici pro boj se suchem.     

Podívejme se na Ameriku a Británii a buďme rádi, že nejsme jako oni

28. 4. 2020

čas čtení 6 minut

Měli bychom si velmi bedlivě všímat varování z těch zemí, které se v současnosti rozkládají. Pokud obětujeme základní míru rovnosti za hospodářský růst, budeme tím riskovat rozklad společnosti i politiky.

Pandemie nás nemění, alespoň ne v krátkodobé perspektivě. Ukazují, co jsme zač. Reagujeme na ně tak, jak nás utvořila předchozí desetiletí.

Je to zjevné, když vidíme šířící se masakr v USA a v Británi, a to kontrastuje s tím, čeho jsme dosáhli v Austrálii. Možná si myslíme, že naše společnosti jsou víceméně podobné, avšak právě teď jsme svědkem rozdílů mezi nimi a způsobem, jímž se Austrálie dosud vyhnula určitému politickému a společenskému úpadku, a to v Austrálii zachraňuje životy, píše Waleed Aly, komentátor australského deníku The Sydney Morning Herald.

Svět miloval, nenáviděl Ameriku a záviděl jí. Teď, poprvé, ji litujeme

28. 4. 2020

čas čtení 9 minut

 

Po dobu delší než dvě století vyvolávaly Spojené státy v ostatním světě množství nejrůznějších reakcí: lásku i nenávist, strach i naději, závist i pohrdání, respekt a bázeň, hněv. Avšak jedna emoce nesměřovala k Spojeným státům, to až teď: soucit, píše slavný irský komentátor Fintan O'Toole v deníku The Irish Times.

Jakkoliv špatné je to pro většinu ostatních bohatých demokracií, je obtížně nepociťovat soucit pro Američany. Většina z nich v roce 2016 nehlasovala pro Donalda Trumpa. Nicméně jsou nyní uzamčeni v jedné místnosti se zhoubným narcistou, který, namísto aby svůj národ ochránil před COVIDEM-19, zesílil svou smrtonosnost. Země, o níž Trump sliboval, že ji znovu učiní velkou, nevypadala nikdy ve své historii tak ubohá.

Hřib a Kolář "možným terčem ruského atentátu"

27. 4. 2020

čas čtení < 1 minuta

Deník Guardian informuje, že pražský primátor Zdeněk Hřib a Ondřej Kolář se měli stát terčem možného ruského atentátu prostřednictvím ricinu. Podle týdeníku Respekt přicestoval nedávno do Prahy s ricinem ruský diplomat. Hřib má policejní ochranu.

Průběžné zpravodajství:

Uprostřed pandemie si blb Trump stěžuje, že novináři neférově dostávají "vznešenou cenu"

27. 4. 2020

čas čtení 6 minut

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  V pondělí 27 .4.  bylo v ČR registrováno 7431 nakažených, v nemocnici bylo 360 osob a 222 osob zemřelo.
 
- Ve Spojených státech je nakaženo koronavirem 957 875 osob a počet mrtvých stoupl na 53 922.

- Francouzští vědci chtějí začít zkoušet na lidech svou hypotézu, že nikotin lze možná použít jako lék proti koronaviru. Skupiny zdravotníků a pacientů budou na sobě mít nikotinové nálepky, jiní budou mít jen placebo. Bude se zkoumat, zda vznikne odlišná reakce. Ve Francii vyšla tento měsíc studie, z níž vyplývá, že lidé, kteří kouří, mají o 80 procent menší pravděpodobnost, že onemocní koronavirem, než nekuřáci v jejich věkové kategorii.

- Množství nově nezaměstnaných zaměstnanců londýnských restaurací a hostinců přespává venku na ulicích, protože nemají na činži.

- Zahraniční výbor Demokraty ovládané Sněmovny reprezentantů zahájil vyšetřování Trumpova rozhodnutí zablokovat financování Světové zdravotnické organizace.

- V Británii zemřelo za posledních 24 hodin na koronavirus 360 lidí, počet mrtvých zemřelých v nemocnicích jer 21 902. Tento počet nezahrnuje počet mrtvých, kteří zemřeli v institucích sociální péče ani doma.

- Bílý dům se přece jen rozhodl v pondělí v 17 hodin washingtonského času uspořádat další "tiskovou konferenci" Donalda Trumpa poté, co předtím byla zrušena.
 

Londýnští lékaři: Obětí podivných nebezpečných příznaků nákazy COVID-19 jsou nyní i děti

27. 4. 2020

čas čtení 2 minuty

Aktualizace:  O problému se mezitím v Británii hovoří šíře. Lékaři nevědí, zda totální selhání systému, které je možno vyvoláno přehnanou imunitní reakcí dětí, jako u některých dospělých, je způsobeno infekcí koronaviru. Někteří dětští pacienti byli testováni pozitivně na koronavirus, jiní ne. Jenže testování není spolehlivé. Počet případů je malý, zatím v Británii 12. Níže publikované varování má upozornit lékaře na existenci tohoto problému. Oficiální zdravotnická informace pro britské občany zůstává stejná: že koronavirem je postiženo jen málo dětí.

Obdobné případy zaznamenávají lékaři v USA ZDE

Pracoval jsem v pediatrii tento týden více než 50 hodin, množství opravdu podivných případů covidu - viděl jsem podivné vyrážky (tmavé kotníky?!!!),  úplně nesmyslné fyzické projevy a množství nejistoty lékařů, co dělat.

Koronavirus je mutantní prolhaná choroba - zejména u dětí.


Akce

Následující informace nám byly poslány v souvislosti s dětmi, které přicházeji s neobvyklými příznaky. Bolest břicha a gastrointestinální příznaky jsou běžným rysem, stejně jako srdeční zápal. Je nesmírně důležité vám v primární péči poskytnout tyto informace.

Prosíme, informujte o dětech s těmito příznaky s nejvyšší naléhavostí.

Máme informace, že za poslední tři týdny dochází k zřejmému nárůstu počtu dětí všeho věku postižených multisystémovým zápalem vyžadujícím intenzivní péči po celém Londýně a také v dalších regionech Británie.

Tyto případy mají společné vzájemné rysy syndromu toxického šoku a atypické Kawasakiho choroby s krevními parametry závažné nákazy COVID-19 u dětí.

Roste znepokojení, že u dětí v Británii vzniká syndrom zápalu organismu ve vztahu k nákaze SARS-CoV-2, anebo že možná existuje další, dosud neidentifikovaný nakažlivý patogen spojený s těmito případy.


 

Západ se snaží dohnat Rusko v tankové technice

27. 4. 2020

čas čtení 3 minuty

Ve skrytém soupeření západních společností s ruským vojenskoprůmyslovým komplexem v oblasti stavby tanků po triumfálním objevení se těžké univerzální pásové platformy Armata nastoupila zřetelná jasnost. I když poněkud podmíněná, píše Ivan Konovalov.

Je anarchie v kyberprostoru udržitelná?

27. 4. 2020 / Vít Kučík

čas čtení 13 minut

 
Další nepopulární téma, za které to obvykle schytám z obou stran, takže pokus 4.02 o zatraktivnění špenátu milovníkům smažených chipsů:

Svobodný internet!!!

- ikonické heslo, které podepíše každý a které dává automatickou argumentační převahu jakékoli straně, která ho stihne rychleji zvednout ze země. Zároveň heslo které v sobě koncentruje maximum myslitelné mystifikace, nepochopení a iluze.

Spor o význam slova "svoboda" a "anarchie" stejně starý jako nekonečně se opakující. V současnosti třeba s libertariány, kyberanarchisty typu Pirátů aj. duchovními nástupci anarchistů 19. stol. nebo jiných idealistů. Filosofické jádro sporu je dobře popsáno v základních učebnicích politické filosofie, nic co by kdo musel znovu vymýšlet. Jde o koncepci Moci a Přirozené povahy Člověka.

Všimsisi?

27. 4. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minut


Ne že bych zrovna mínil takto připomínat, že když se konečně zhruba před pěti tisíciletími začalo skromně uplatňovat hláskové písmo, jednotlivé hlásky se od sebe neoddělovaly (včetně pak slov). A ne že by měl pisatel právo přezíravě oslovovat možné čtenáře tykáním (hned od nadpisu, nezdvořák). A taky „ne že by“ se o tom nepsalo a nemluvilo pořád: Copak tu nemáme epidemii, o níž zatím přijatelně nevíme, jak se bude její virus chovat, když se konečně podaří lidstvu vrátit k tzv. normálním poměrům?

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
24778